Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:05 pm

Fitore Bunjaku
Fitore Bunjaku
Fitore Beka Bunjaku ėshtė e lindur mė 02.10.1990, nė Dardanė (ish Kamenicė) nė kohėn kur Kosovės (nga Serbia) iu muar ēdo e drejtė pėr tė ekzistuar nė plėngun e vet. Qė nga dita kur Fitorja filloi tė flasė, pėr fat tė keq, dėgjoi fjalėt robėri, vuajtje, skamje, vaje, lot e fjalė tjera qė fėmijėn e pengojnė nė rritėn e vet tė mbarė e pa brenga. Pėrkundrazi Fitorja qė kur ishte nė klasėn e parė tė fillores, tregoi zgjuarsi dhe shkathtėsi tė veēanta nga ato qė kishin shokėt dhe shoqet e saja. Qė nga kjo kohė Fitorja e kuptoi se ajo kohė duhej tė ndryshonte. Pėr t’i ndihmuar kėsaj, me shokėt dhe shoqet e veta pėrgatiti programe shkollore bashkė me mėsuesin e vet, ku recitoi vjersha me pėrmbajtje patriotike, me tė cilat e luftoi shpirtėrisht gjendjen e padurueshme tė robėrisė. Prej atėherė Fitorja nuk i ėshtė shmangur kėsaj rruge. Ka marrė pjesė nė tė gjitha manifestimet kulturore komunale nė tė cilat ka aktruar edhe recituar.
Pėrveē pjesėmarrjes nėpėr aktivitete, ka shkruar vjersha, tė cilat iu kanė shpėrblyer nė konkurset letrare, me vende tė para.
Libri “Ju flas me zemėr” ėshtė shpalimi i parė artistik i pėrmbledhur nė libėr.
Jeton dhe vepron nė Dardanė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:07 pm

FOTOGRAFIA

Babė e nėnė
Shumė i dua,
Me emrin FITORE
Mė kanė pagėzuar.

Mė shihni, e bukur jam
Si kam qenė e vogėl
Fotografi nuk kam.

S’isha dembele pėr asgjė
Se fotografitė e mia
I kisha grisur njė nga njė.

E vogėl kur isha
Po nuk e di sa
Nėna mė thonė
-Sa shumė ke qa’.

Tani nė kėtė moshė
Kam shumė fotografi,
Nuk e di a jam e bukur
Sikur isha fėmijė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:07 pm

PRINDĖRIT MĖ KANĖ MĖSUAR

Babi mua
Mė ka mėsuar
Edhe mami
Mė ka udhėzuar.

Duaje motrėn
Edhe vėllain,
Duaje nėnėn
Edhe babanė.

Duaje mėsuesin
Edhe librin,
Bėhu e mirė
Mėso pėr atdhe
-Se atė
E kemi fole.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:07 pm

VEĒ LUM…

Babė e nėnė
I dėgjon,
Fjalėt e tyre
Lart i ēmon.

Sjellje tė mira
Nė shkollė bėn,
Mėsues e nxėnės
I respekton.

Po nė gėnjeshtėr
S’e gjen dot,
Goja “lum”
Pėr Drilonin thotė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:08 pm

.

FSHATI I GJYSHIT

Ku ka shumė burime,
Ku drunjtė prekin qiellin,
Ku blegėron bagėtia,
Ku vringėllon kosa nė livadh,
Ku ka shumė lindje fėmijėsh,
Ku ėshtė lėvruar ara,
Ku ėshtė hedhur fara,
Ku lind dielli mė i ngrohtė,
Aty ku ka ujė tė ftohtė,
-Atje ka lindur gjyshi im,
Edhe babi qė i fali gėzim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:08 pm

.

FĖMIJĖT E DARDANĖS

Lindi dielli e perėndoi hėna
Tė mėrzitura ka shumė nėna,
Tė mėrzitura e tė pikėlluara
Po aq shumė tė pėrmalluara.

Nė DARDANĖ pikon shi
Tė hendikepuar ka shumė fėmijė
Ėshtė DONJETA, ARIANITI,
BESA edhe SHPRESA
Kėta fėmijė
Kanė nevojė pėr lumturi .

Prindėrit e tyre
Punojnė ditė e natė
Qė ata t’i gėzojnė
Me nga njė dhuratė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:09 pm

E PYETA GJYSHEN

E pyeta gjyshen
- Kur vjen daja
Nga Gjermania?
-Biri im
Kur tė piqet qershia.

Erdhi qershori
U poq qershia
Prapė s’erdh daja
Nga Gjermania.

E pyeta gjyshen
- Pse nuk erdhi daja
Nga Gjermania?

Vjen o bir i gjyshes
Kur tė hiqet Serbia
-Kur t’ hiqet Serbia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:09 pm

ZONJA DRENUSHĖ

Ka veshur fustan
Zonja Drenushė,
I pėrngjan fluturės
Qė fluturon nė fushė.

Sa bukur qesh
Zonja Drenushė,
Sa shumė i pėrngjan
Lulėkuqes nė fushė.

Sa shumė punon
Zonja Drenushė,
I pėrngjan bletės
Qė zukat nė fushė.

Sa bukur kėndon
Zonja Drenushė,
I ngjan zogut
Qė cicėron nė fushė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:10 pm

JEMI DY SHOQE

Jemi dy shoqe
Luajmė e kėndojmė,
Mėsimet dhe detyrat
Kurrė nuk i harrojmė.

Vjen koha e mėsimit
Nė shkollė pėr tė shkuar
Me detyra tė kryera
Mėsuesin duhet gėzuar.

E kur tė kthehemi nė shtėpi
Me pesa nė fletore,
I gėzojmė dhe prindėrit
-Kėshtu vazhdojmė prore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:10 pm

O MOJ FLUTUR

O moj flutur
Bukuroshe
Mė shėmbėllen
Nė timen shoqe
Pse s’ mė pyet
Moj dallėndyshe,
Pse e kam zemrėn
Tė ndarė nė dyshe!

Pse moj flutur
Aq shpejt fluturon
Mos vallė
Shoqen time kėrkon!

Atėherė flutur
- Fluturo
Kthehu shpejtė
E mė trego!

Mė thuaj shoqen
Ty ta gjeta,
Tė gėzohem njė herė
Unė e shkreta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:11 pm

SHKRIMTARI

Kur ti fle
Zgjuar ėshtė ai njeri,
Frymėzimet
Njė pas njė
-Shkruan poezi.

Natė e ditė mbi libėr rri
Ndalet pushon nganjėherė,
Frymėzimi kur i vjen
Shkruan pėrsėri.

Shkruan ai njeri
Kur hyn e kur del
Me figura
Krijon model.

Pėr tė njė ditė
Ėshtė si njė orė,
Gjithnjė duke shkruar
Veē me laps nė dorė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:11 pm

SHKOLLA

Shkolla ėshtė dritė e dituri
Shtėpi e dashur pėr ēdo fėmijė,
Pėr nė shkollė - herėt e me nxitim
Vrapojnė nxėnėsit pėr mėsim.

Nė shkollė mėsojmė shkrim-lexim
-Diturinė e qesim nė log,
Shkojmė pėrpara me nxitim
Herė nė kėmbė e herė si zog.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:12 pm

NXĖNĖSIT

Ne nxėnės jemi
Si yjet nė qiell,
Xixėllonja natėn
Ditėn diell.

Ne nxėnės jemi
Ēantat me gėzim
Pesat nėpėr fletore
Shpėrndajnė shkėlqim.

Ne nxėnės jemi
Bukuri e jetės,
Vulė e gėzimit
Formulė e sė vėrtetės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:13 pm

DJALI DHE ZOGU

Nė degė druri
Zogu qėndron
Djalėkeqi
Me gurė qėllon.

Zogu lotin s’e ndal dot
Disa fjalė ia thotė,
- Hodhe gur pėr dritare
Ē’tė bėra unė
Qė mė vrave...

Me sjelljet tua
S’je i mirė,
Prej teje unė
Nuk jam i lirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:14 pm

FUSTANI

Sa e bukur ėshtė Natyra
Si shoqja ime Mrika,
Tė veshura si pranvera
Fustanin me pika.

- Fustanin me pika
Ku e ke blerė moj Donikė,
Ah Donikė sa tė dua
A ma gjen dhe njė mua?

Ma fali Donika
Fustanin livadh,
Desha qė ta veshi
Po ishte shumė i madh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:14 pm

.

RINIA

E ėmbėl ėshtė jeta
Posaēėrisht rinia
Do tė ishte pa vlerė
Po tė mos ishte liria.

Rinia duhet tė punojė
Mė shumė tė mėsojė
Tė bėhet dritė nė errėsirė
Pėrpara tė na ēojė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:15 pm

.

LULE

Lule je e ngjashme
Me nėnėn time,
Se kur tė shoh ty
Si nėna me fal gėzime.

Lule je e ngjashme
Edhe me time motėr,
Si ajo mė falė freski
Nė timen votėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:15 pm

MOS KE FRIKĖ

Zog i bukur
Mirė tė vėrej
Pse vėshtron
Andej - kėndej?

Mos ke frikė
Pėr folenė,
U prish e vjetra
Ndreqim tė renė.

I yti ėshtė
I tėrė bliri
Ta fal ty
-O zog mė i miri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:15 pm

PRANVERA

Fushat dhe malet
Plot gjelbėrim,
Hedhin valle fėmijėt
Sa shumė kanė gėzim.

Me ngrohtėsi
Fryn era,
Natyra me lule
-Deri te dera.

Si fėmijėt nė djep
Rritet edhe bima.
Nė livadhe e ara
Bie shi me vetėtima
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   Wed Oct 01, 2008 8:16 pm

E KAM NJĖ MOTĖR

(Flora Brovinės)

E kam njė motėr
Nga Prishtina
I ngjanė drenushės
-Flora Brovina
Tė pashė njė natė
Nė televizor
Tė pėrqafova fort
Dhe tė thashė:
Poezi tė shkruaj,
Kėngė tė kėndoj
Motra ime e dashur
Kurrė nuk do tė harroj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
FITORE BUNJAKU-NJĖ POETE QĖ PREMTON
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: