Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Udbashėt qė vepruan nė Kosovė

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Kushė ishin Udbashit e Serbis nė Kosovė ?   Sun Sep 28, 2008 11:54 pm

Udbashėt me Emra e Mbiemra qė verpuan nė Kosovė e ka nga kto edhe sot veproj ,bile edhe ne qeveri .
1.Mehmet Shoshi - spiun ( ministėr i Udbes)- merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash mė vonė ministėr i Udbes

4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOĒINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
10.Ymer Osaj - gjyqtarė
11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;
14.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zėrit tė rinisė”
15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);


Udbash qė torturonin tė burgosurit
1.Bafti Jakupi,
2.Lutfi Ajvazi
3. Ejup Bajgora
4.Mehmet Haskaj
5..Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
21.Metė Kuqi

PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE tė " DOSJA ADEM DEMAĒIT"..

vazhdojmė me tė tjerėt

1.Metush latifi - gjyqtarė
2. Tadej Rodiqi - gjyqtarė
3. Hilmi Zhitia - gjyqtarė
4. Nexhat Ajro - prokuror
5. Mehmet maliqi - ministėr i udbes ( babai i Skėlzen maliqit)
6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)
7. Isak Nishevci - gjyqtarė..

Tė tjerė qė qiten nė kurtha rininė studentore

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė ( Zėri I kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthė plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen Gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė..

5. Hasan Cėrvadiku - profesor udbash nė Prishtinė ( profesor nė shkollėn kulturologjike ku qenė burgosur dy nxėnės tė asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)

6.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Aliēkaj fshati Carrabreg
( tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden tė ( Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)


8. Isuf Pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq ( Zėri I Kosovės numer 7/1983 faqe 14 )

9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zėri I Kosovės).

11.Zenun Ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku ( qė tė dy profesor tė QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zėri I Kosovės numer 7 viti 1983

12. Rexhė Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė prishtinė
14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolė Shirokes)

15: Fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtinės ( tani ėshtė zgjedhur ministėr i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministėr i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar nė Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinės)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skėnderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė pėrcillte emigracionin nė Nju Jork

21ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.

22. Demė Muja Pejė, udbash plagos pėr vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė as edhe njė ditė nuk mbanė burgė.

23. Bajram fazliu ose Bajram Ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejė

24. Izet Imeri Komogllav ferizaj

25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte nė udbė...

27. Agim Tasholli - gadime e Ulėt, nip i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi . kryeudbash

29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevė

30. Ahmet Ahmeti gjykatės ( dėnopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman Oruqi - Turiqevc Skėnderaj
32. maliq dhe Fatmir Sheholli ( babė e bir),- ky i dyti edhe sot punon pėr UNMIKUN..

33.Nijazi Hasani fshati rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( pėr tė gjithė kėta mund tė lexohet nė Zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė ZIK numer 5 viti 1985).

34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė

35. Ramiz Shehu " Hitleri" mėsues
Ukė Muēaj , - gjykatės nė pejė
36. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrė e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..


38.Xhafer Qorri(i vrarė nga njė police magjup gjatė luftės se fundit ne trafastacionin e Drenasit,pėrndryshe ky kishte dorė ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

39.Hamze Shtutica(njėjtė sikur xhafer qorri,por ky i vrarė pas luftės nga TRIMI Burim Ramadani me shokė i cili u denua para ēa javeve me 30 vjet burg-ēudi apo)

40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit


EMRA TJERĖ TĖ SPIUNĖVE

Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia
Murat Zhevelli

Ibėr Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkėpunėtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar ( ky nė vitin 1990 publikisht nė gazeten Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)

Ramė Ademaj - udbashė Pejė
Istref sadikaj - udbashė Pejė
Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanovė

Rabit Zylfiu ( ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqesor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: " ishte dėrguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht shkruan " Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup ( Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kėrēovė
Selman Sadiku -
Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė

Hamit hamiti ( dėbėhet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė Jugosllavia tentonte tė qonte spiun nė Shqipėri tė cilėt gjoja si tė pėrndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPB tė Maqedonisė ).
Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis

Abdyl Zhuta - udbash Ohėr
Edin Marku - udbashDibėr
Ajrush Toska - udbash Strugė
Sherif Trema - udbash Kėrēovė
Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejė
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin Beēiri - udbash

Kristė Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski ( Limani)
Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat Limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski

Qamil Muhagjeri ( udbash nė ambasaden e e Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė pėrcjellur emigracionin ( zėri I kosovės 7-8 gusht -shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali Bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka tė gjithė nga Vrella ( Zėri I kosovės 4 prill 1987)...

Murat Shevelli..mė pastaj pasojne.
Enver Shevelli
Naser Shevelli(inspektor)

Ramadan Sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Sun Sep 28, 2008 11:56 pm


1.Mehmet Shoshi - spiun ( ministėr i Udbes)- merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash mė vonė ministėr i Udbes

4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOĒINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
10.Ymer Osaj - gjyqtarė
11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;
14.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zėrit tė rinisė”
15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);


Udbash qė torturonin tė burgosurit
1.Bafti Jakupi,
2.Lutfi Ajvazi
3. Ejup Bajgora
4.Mehmet Haskaj
5..Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
21.Metė Kuqi

PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE tė " DOSJA ADEM DEMAĒIT"..

vazhdojmė me tė tjerėt

1.Metush latifi - gjyqtarė
2. Tadej Rodiqi - gjyqtarė
3. Hilmi Zhitia - gjyqtarė
4. Nexhat Ajro - prokuror
5. Mehmet maliqi - ministėr i udbes ( babai i Skėlzen maliqit)
6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)
7. Isak Nishevci - gjyqtarė..

Tė tjerė qė qiten nė kurtha rininė studentore

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė ( Zėri I kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthė plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen Gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė..

5. Hasan Cėrvadiku - profesor udbash nė Prishtinė ( profesor nė shkollėn kulturologjike ku qenė burgosur dy nxėnės tė asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)

6.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Aliēkaj fshati Carrabreg
( tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden tė ( Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)


8. Isuf Pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq ( Zėri I Kosovės numer 7/1983 faqe 14 )

9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zėri I Kosovės).

11.Zenun Ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku ( qė tė dy profesor tė QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zėri I Kosovės numer 7 viti 1983

12. Rexhė Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė prishtinė
14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolė Shirokes)

15: Fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtinės ( tani ėshtė zgjedhur ministėr i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministėr i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar nė Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinės)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skėnderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė pėrcillte emigracionin nė Nju Jork

21ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.

22. Demė Muja Pejė, udbash plagos pėr vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė as edhe njė ditė nuk mbanė burgė.

23. Bajram fazliu ose Bajram Ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejė

24. Izet Imeri Komogllav ferizaj

25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte nė udbė...

27. Agim Tasholli - gadime e Ulėt, nip i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi . kryeudbash

29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevė

30. Ahmet Ahmeti gjykatės ( dėnopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman Oruqi - Turiqevc Skėnderaj
32. maliq dhe Fatmir Sheholli ( babė e bir),- ky i dyti edhe sot punon pėr UNMIKUN..

33.Nijazi Hasani fshati rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( pėr tė gjithė kėta mund tė lexohet nė Zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė ZIK numer 5 viti 1985).

34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė

35. Ramiz Shehu " Hitleri" mėsues
Ukė Muēaj , - gjykatės nė pejė
36. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrė e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..


38.Xhafer Qorri(i vrarė nga njė police magjup gjatė luftės se fundit ne trafastacionin e Drenasit,pėrndryshe ky kishte dorė ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

39.Hamze Shtutica(njėjtė sikur xhafer qorri,por ky i vrarė pas luftės nga TRIMI Burim Ramadani me shokė i cili u denua para ēa javeve me 30 vjet burg-ēudi apo)

40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit


EMRA TJERĖ TĖ SPIUNĖVE

Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia
Murat Zhevelli

Ibėr Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkėpunėtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar ( ky nė vitin 1990 publikisht nė gazeten Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)

Ramė Ademaj - udbashė Pejė
Istref sadikaj - udbashė Pejė
Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanovė

Rabit Zylfiu ( ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqesor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: " ishte dėrguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht shkruan " Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup ( Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kėrēovė
Selman Sadiku -
Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė

Hamit hamiti ( dėbėhet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė Jugosllavia tentonte tė qonte spiun nė Shqipėri tė cilėt gjoja si tė pėrndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPB tė Maqedonisė ).
Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis

Abdyl Zhuta - udbash Ohėr
Edin Marku - udbashDibėr
Ajrush Toska - udbash Strugė
Sherif Trema - udbash Kėrēovė
Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejė
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin Beēiri - udbash

Kristė Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski ( Limani)
Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat Limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski

Qamil Muhagjeri ( udbash nė ambasaden e e Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė pėrcjellur emigracionin ( zėri I kosovės 7-8 gusht -shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali Bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka tė gjithė nga Vrella ( Zėri I kosovės 4 prill 1987)...

Murat Shevelli..mė pastaj pasojne.
Enver Shevelli
Naser Shevelli(inspektor)

Ramadan Sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
njonidrenica
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 838
Registration date : 09/06/2008

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Mon Sep 29, 2008 12:06 am

dilli tu lumt per keto emra se un disa dhe po i njoh, po si isigurove se un ekom pershkru te gjith emrat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Mon Sep 29, 2008 1:11 am

O deli e harove edhe coftinen RUGOVEN o lal KRYE TRADHETARIN
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Mon Sep 29, 2008 1:15 am

Krye tradhare
1 Rugova
2 Tahir ZEMAJ
3Ahmet KRASNIQI
4XHemail MUSTAFA.

Istogalia, ka kush i permireson keto gabime, shiko mos bej gabime per vete ti.

Mirkuptim Stafi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Mon Sep 29, 2008 2:04 am

Zėriatdheut unė i solla Udbashėt qė kan qen me dokumnet (nuk ashtė mir tė shprehesh ashtu pėr njė njeri tė vdekur pa qoft kushdo aji )
Si dhe Rugova ishte apo nuk ishte ? tradhtar kėt e dėshmoj koha dhe do ta dėshmoj edhe Historija ,mirpo njė gjė mė habit fakti se pse kta qė sod po e udheqin vendin tė gjith jan nė rrugen qė e la aji pastij edhe pse gojarisht e mohojn por puna praktike tregon ndrishe ,si dhe ata qė ishin kshillatar tė Rugoves sod gjinden ministra e ku di qka pėrse?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Mon Sep 29, 2008 2:37 am

Te pershendes Deli per keta emra te tradhetareve qe i bere te ditur.
Por edhe une pajtohem me zeriatdheut, qe edhe rugova do e meritonte te ishte ketu, sepse edhe ai ka qene njeri prej tyre, por s'ka dyshim se ka edhe sot. Por me cudit fakti se edhe Esatin nuk e keni futur.

Me t'mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Mon Sep 29, 2008 11:48 am

Sikur ti dinim cilet jane UDBASH-et aktual sepse sherbimi sekret serb kurre nuk poshon dhe nuk pushoi se vepruari dhe per fat te keq gjithenje gjeti edhe mbeshtetje tek trathetaret e kombit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Mon Sep 29, 2008 12:01 pm

Po mir e ke shoku por mjafton tė i lexosh emrat me radh ka nga ato qė jan cekur edhe qfar detyre kan sod dhe ku punojn bile bike kemi edhe profa e dr qė edhe sod shesin mend dhe i msojn gjeneratat e reja ,si ka edhe qė jan ne ministi .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Mon Sep 29, 2008 12:02 pm

Deli shkruajti:
Po mir e ke shoku por mjafton tė i lexosh emrat me radh ka nga ato qė jan cekur edhe qfar detyre kan sod dhe ku punojn bile bike kemi edhe profa e dr qė edhe sod shesin mend dhe i msojn gjeneratat e reja ,si ka edhe qė jan ne ministi .

Per fat te keq eshte e vertete sepse si duket ata qe bashkpunuan me shkaun edhe sot gjejne hapsire veprimi ne vend se te varen ne trekembesh ne sheshin qendror ne Prishtine
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Mon Sep 29, 2008 6:14 pm

''kadaldal po vjen behari
po na vjen, po na vjen...''

Mos u ngut parapsiko. puna e mirė bohet kadale!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Mon Sep 29, 2008 6:25 pm

Nezir Myrta shkruajti:
''kadaldal po vjen behari
po na vjen, po na vjen...''

Mos u ngut parapsiko. puna e mirė bohet kadale!

Ishalla more z. Nezir, se te them te drejten kurre nuk na lane vend njerezit e till te vijme ne shprehje as para e as mbas lufte. fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Mon Sep 29, 2008 7:43 pm

O Deli i nderuar ivdkur dhe disa qe jane te permenduar aty qe i ka egzekutura dora liridashese dora e lires dora e zjarte e lavdis dore qe JU tha mjavete tredhetareve te vendit jane te cekure ne ate liste si sheholle e bajgore e disa tetjre qe dore LIRIDASHESE IEGZEKUTOJE andaje edhe coftina RUGOVNA hine kete kategori me vule ne balle eshte nuk ka nevoje per deshmi tung deli respekt per ty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Tue Aug 11, 2009 12:38 am

Per te mbeshtetur kete teme po afishoj kete shkrim ne vijim.
ĒFARĖ TORTURA PĖRDORNIN UDBASHĖT NDAJ TĖ BURGOSURVE
SHQIPTARĖ ?!?!
Shėrbimi jugosllavė OZN-a mė vonė UDB-a(qė konsiderohej si pushtet mbi pushtet nė kuadėr tė shtetit jugosllavė )ndaj tė burgosurve politik shqiptarė pėrdorte torturat mė tė tmerrshme fizike dhe psikologjike...!!!
Cilat ishin ato tortura?!
A)-TORTURA FIZIKE
Nga metodat e torturės fizike u aplikuan:
1.Rrahja sistematike-Gjatė tėrė kohės viktima torturohet me shkopinj gome,shufra hekuri me tel etj nė tė gjitha pjesėt e trupit;
2.Tortura seksuale-ustrim i dhunės sė dtrejtpėrdrejt nė organet gjenitale me anė tė goditje tė ndryshnme...!!!
3.Tortura elektrike-ishte njė nga llojet e torturave mė tė tmerrshme.Elektrodat vendoseshin nė pjesėt mė tė ndjeshme tė trupit,si:nė veshė,nė gjuhė,nė mish tė dhėmbėve,nė mollėza tė gishtrinjėve,nė organe gjenitlae...
4.Djegia-bėhej me anė tė cigares apo me hekur tė nxehtė.Pėrveē kėsaj ekzistonte edhe njė metodė tjetėr e djegjes qė quhej”Pjekja”,kur i burgosuri vishej me njė skarė hekuri dhe me anė tė rrymės elektrike nxehej gradualisht.
5.Tortura e mbytjes-Koka e viktimės zhytej nė ujė tė ndotur me jashtėqitje,urinė dhe ndytėsira tjera,derisa tė fillonte,derisa tė fillonte humbja e ndjenjave dhe reflekseve fizike....!!!!
6.Gjymtimi-Viktimės i shkuleshin flokėt,mjekra,i hiqeshin thonjtė,i preheshin pjesė tė ndryshme tė trupit etj
7.Tortura dentare-Udbashėt me godtije tė rėnda ose mė dana dhe teknik joadekuate viktimės ia thenin ose nxirrnin dhėmbėt;
8.Tortura farmakologjike-Torturuesi e detyronte viktimėn tė gėlltiste barna ose i jepnin injeksione tė rrezikshme pėr shėndetin e tyre;
9.Varja palestineze-ishte njė lloj torture kur viktima mbahej me krahėt prapa me orė ose ditė tė tėra.Gjatė kėsaj torture pėrdorej edhe tortura elektrike(elektroshoku);
B)-TORTURA PSIKOLOGJIKE
-Tortura psikologjike ishte njė metodė qė shkatėrronte personalitetin dhe dinjitetin e tė burgosurit dhe me kėtė rast pėrdoreshin kėto tortura:
1.Privimi ose rraskapitja-Viktima privohej nga gjumi,kontaktet me njerėz tjerė(siē ishte rasti me Skėnder Kastratin i cili 11 muaj u izolua nga ēdo gjė),nga drita,nga tingujt e muzikės,nuk e linin tė pastronte trupin apo tė shkonte nė toalet etj;
2.Kėrcėnimi-Tė burgosurit kėrcėnoheshin se do t“i torturonin,do t“ua kidnaponin familjen,do t“ua masakronin fėmijtė...Shumė tė burgosur nga burgjet kėrkonin qė tė distancohej familja nga ata,ose nga gratė e tyre kėrkonin qė tė shkurorėzoheshin(siē ishte rasti me Adem Demaēäin e shumė tė tjerė);
3.Tortura kolektive:gjatė hetuesisė udbashėt shpeshherė e pėrdorinin kėtė lloj metode.I fusnin me njė dhomė shumė tė burgosur dhe i rrahnin deri nė alivanosje para tė tjerėve.Ashtu tė rrahur ka ndodhur t“i eksppozonin edhe para anėtarėve tė familjes(siē ishte rasti me Hydajet Hysenin...).Qėllimi i torturuesit ishte pėrkula apo thyerja e dinjitetit njerėzor tė viktimės;
4.Poshtrimi ...-Tė burgosurit fyeshin rėndė,i fyenin tė dashurit e tyre.I detyronin tė flisnin gjėra poshtruese pėr tė afėrmit e tyre etj.
KUSH E PĖRBĖNTE STRUKTURĖN E OZN-sė-UDB-sė NĖ KOSOVĖ NĖ VITET 1945-1990?!
Ata qė pėrbėnin strukturat udhėheqėse tė kėtij shėrbimi famėkeq dhe qė pėrgaditėn mijėra procese gjyqėsore nė bashkėpunim me strukturat politike nė Kosovė,kundėr atdhetarėve shqiptarė,ishin:
1.Ēedo Mijoviq
2.Sedo Topalloviq
3.Rajko Vidaēiq
4.Miqa Mijushkoviq
5.Lluka Tomanoviē
6.Vllado Shilegoviq
7.Budimir Gajiq
8.Milosllav Bllagojeviq
9.Andrija Vujoviq
10.Radomir Bojaniq
11.Novak Samargjiq
12..Kosta Mihajlloviq
13.Radovan Tapushkoviq
14.Jovan Rosandiq
15.Gojko Medenica
16.Mirko Iliq
17.Zhivko Gjurishiq
18.Vesho Cvetkoviq
19.Drago Cėrnigiq
20.Angjellko Armush
21.Shaban Kajtazi
22.Xhevdet Hamza
23.Mehmet Shoshi
24.Jusuf Karakushi
25Mustafa Sefidini
26.Xheladin Beqiri
27.Istref Sadikaj
28.Bedrush Shala
29.Cvetko Llakoviq
30.Jakup Hoti
31Ahmet Asllani
32.Sahit Meraku
33.Bafti Jakupi,
34.Pavle Jelisaviq
35.Mehmet Haskaj
36.Ibush Kllokoqi
37.Drago Dragojeviq
38.Muharrem Dana
39.Sllobodan Mijoviq
40.Asllan Sllamniku
41.Shefqet Hashani
42.Svetisllav Dollasheviqi
43.Zenun Shala
44.Naip Hoxha
45.Refik Tashi
46.Metush Sadiku
47.Zejnullah Shala
48.Hasan Mehmeti
49.Shefqet Obria
50.Rajko Ēalloviqi
51.Metė Kuqi
52.Ramēe nga Prizreni
53Ahmet Dobruna
54.Faruk Mehmeti
55.Mexhid Beqiri
56.Lutfi Ajvazi
57.Hajredin Bujupi
58.Ramush Isaku
59.Sahit Zogaj
60.Halim Hajdari
61Bashkim Qerkini
62.Osman Veliqi
63.Fahredin Sllamniku
64.Imer Sllamniku
65.Xhemajl Bilkiqi
66.Hyzer Ahmeti
67.Nexhmedin Mehmeti
68.Hasan Salihu
69.Nevzat Jashari
70.Ahmet Blakēori
71.Zenel Hoti
72.Ismet Haziri
73.Pal Selmani
74.Imer Kuēi
75.Naman Sijarina
76.Ejup Azemi
77.Ali Halili
78.Jusuf Hashani
79.Shaban Hoti
80.Shaqir Krasniqi
81.Pashk Berisha
82.Zeqir Hasangjekaj
83.Mustafė Aliu
84.Xhafer Kaliqani
85.Adem Ibishi
86.Ramadan Ferizi
87.Avni Sadriu
88.Nexhdet Gjoci
89.Sahit Ismajli
90.Ismail Gėrbeshi
91.Ejup Bajgora
92.Sllobodan Mijoviq
93.Bejtush Beka
94.Ismet Baleci
95.Kemajl Shabani
96.Xhavit Kuēi<<<<<<<< Shife HAXHI Kucin KU JE TI tani
97.Isa Bunjaku
98.Zyber Zyberi
99.Sylejman Salihu
100.Hakif Latifi
101.Hashmet Baxhaku
102.Hilmi Syla
103.Rifat Berisha
104.Bajram Munishi
105.Haki Velija
106.Hasan Shahini
107.Muamer Novobėrdaliu
108.Drita Novobėrdaliu
109.Ahmet Delia
110.Ejup Kamerolli
111.Murat Tėrnava
112.Ibush Kllokoēi
113.Lorenc Selmani
114.Refik Tashi
115.Faik Nura
116.Sabah Muhaxheri
117.Sabit Myftari
118.Ndrec Preni
119.Selim Ndrecaj
120.Ali Vllasi-vėllau i Azem Vllasit
121.Xhafer Bejiqi
122.Hajredin Bujupi
123.Bejtush Beka
124.Qerim Sllamniku
125.Abaz Ajvazi
126.Hajrulla Jashari
127.Zejnulla Hajrizi
128.Halit Hasani
129.Nexhmedin Ajeti
130.Hilmi Hasani
131.Dėrgut Jakupi
132.Ilaz Maxhuni
133.Enver Dragusha
134.Demė Mujaj
135.Abdurrahman Mulla
136.Enver Kelmendi
137.Jakup Llonēari
138.Nazif Zymberi
139.Hasan Banushi
140.Kajtaz Bacaj
141.Halit Muhaxheri
142.Vesel Krasniqi
143.Latif Dulla
144.Daut Morina
145.Isa Kastrati
146.Glauk Dulla
147.Astrit Koshi
148.Zenel Celina
149.Musa Jorganxhiu
150Jusuf Konstandini
151.Kemajl Celina
152.Xhemali Shasivari
153.Hysen Bajrami
154.Qerim Buzhala
155.Hasan Rrystemi
156.Ilaz Vranovci
157.Shefazim Tėrshnjaku
158.Lulėzim Neziri
159.Mustafė Maliqaj
160.Azem Haliti
161.Shaban Maloku
162.Hysni Topalli
163.Bajram Luri
164.Hebib Koka
165.Avdi Musa
166.Hamėz Shefkiu
167.Raif Sėrmaxhaj
168.Xhavit Basha
169.Aliriza Osmani
170.Mehmet Neziri
171.Fatmir Dėrmaku
172.Halim Hajdari
173.Naser Shavelli
174.Fadil Ibrahimi
175.Avdi Maliqi
176.Ramadan Sėrmaxhaj
177.Sejdi Kastrati
178.Emin Kastrati
179.Haki Haziri
180.Ramadan Syla
181.Selim Brosha
182.Faik Nura
183.Musa Bajgora
184.Tomo Miqunoviq
185.Qazim Mazreku
186.Mehmet Loci
187.Sherif Bala
188.Ajet Gashi
189.Besim Shala
Kjo listė e gjatė nuk pėrfundon kėtu...!!!
KUSH ISHIN EKZEKUTUESIT E DENIMEVE TĖ MIJĖRA ATDHETARĖVE SHQIPTARĖ- GJATĖ VITEVE 1950-1990
Gjyqtarėt dhe prokurorėt qė vepruan me urdhėra tė UDB-sė dhe tė strukturave politike e shtetėrore tė regjimit titist ishin:
1.Arif Korapi-gjyqtar
2.Ali Abdullahu
3.Ismail Xhemaili
4.Bozhidar Zuloviq
5.Dragolub Neshiq
6.Rexhep Kryeziu
7.Abdyl Demė Hoxha
8.Branko Zhuiq
9.Radosllav Cerovqanin-prokuror
10.Vasilije Gjorgjeviq
11.Vidak Petroviq-gjyqtar
12.Isa Omeragiq
13.Pavle Armush
14.Mirko Spasiq
15.Shaqir Zogaj
16.Ratomir Paternogiq
17.Mustafė Hoxha
18.Vebi Memeti
19.Sefė Sherifi
20.Tuna Tomiq
21.Millorad Llazareviq-prokuror
22.Tahir Ibrani-gjyqtar
23.Ramo Vodopiq-prokuror
24.Zhivojin Cvejiq-gjyqtar
25.Sahit Meraku
26.Sherif Boshnjaku
27.Trajko Angjelkoviq
28.Osman Bytyqi
29.Sefedin Bakalli
30.Lubomir Veloviq
31.Zyhdi Sadiku
32.Minush Xėrxa
33.Hazir Haziri
34.Tefik Shala
35.Nebih Qena
36.Mirko Matoviq-prokuror
37.Nazmi Juniku-gjyqtar
38.Beqir Shehi
39.Mehmet Spanqaliu
40.Isak Nishevci
41.Durmish Koēinaj
42.Shefqet Bytyqi
43.Durak Jashari-gjykatės hetues
44.Mr.Halil Kelmendi-prokuror
45.Fehmi Gashi-gjyqtar
46.Hasan Berisha
47.Metush Sadiku
48.Azem Emini
49.Qazim Goxhufi
50.Maksimoviq Dojqin
51.Njazi Burgideva-prokuror
52.Riza Loci-gjyqtar
53.Orhan Basha
54.Bajram Blakaj
55.Orhan Rekathati
56.Ilaz Alija
57.Mentor Qoku
58.Verosllava Dimiq,
59.Reshat Millaku-prokuror
60.Ymer Osaj-gjyqtar
61.Sllobodan Zhivkoviq
62.Ukė Muēaj
63.Adem Gorani
64.Ibish Maraj
65.Kėrsto Radoviq
66.Tadej Rodiqi
67.Nikė Lumezi
68.Refik Halili
69.Sabit Sylaj
70.Sherif Selishta
71.Qerim Metaj
72.Ndue Selmanaj
73.Ismet Emra
74.Riza Fazlu
75.Metush Latifi
76.Xhevat Halili
77.Halil Halilaj
78.Miftar Jasiqi-prokuror
79.Qazim Tolaj-gjyqtar
80.Masar Pirana
81.Aqif Tuhina
82.Nekibe Kelmendi
83.Bujar Juniku
84.Aziz Rexha
85.Kapllan Baruti-prokuror
86.Ruzhdi Kozmaēi
87.Flamur Kelmendi
88.Hamit Gashi
89.Jakup Gurmani
90.Selman Ukaj
91.Xhemajlije Mustafa
92.Zeqir Bėrdynaj
93.Muharrem Skėnderi-gjyqtar
94.Jusuf Mejzini
95.Sylejman Limani
96.Ahmet Ahmeti
97.Bajrak Kadriu
98.Sali Duja
99.Safet Gorani
100.Pjetėr Pėrgjokaj
101.Skėnder Morina-gjykatės hetues
102.Nikollė Vazura-gjyqtar
103.Shefki Sylaj
104.Abdylselam Seladini
105.Mahmut Halimi
106.Kadri Sylaj
107.Shefki Sylaj
108.Nikollė Gegaj
109.Gani Rexha
110.Rifat Abdullahu
111.Sudan Gorani
112.Hilmi Zhitia
113.Shaban Berisha
114.Shyqri Qerimi
115.Bejtė Alidemaj
116.Qazim Goxhufi
117.Osman Sylejmani
118.Miftar Jasiqi,
119.Spasoje Zamfiroviq-prokuror
120.Ramadan Vraniqi
Kjo listė nuk ėshtė e pėrkryer!
Pershendetje juve dhe gjithe debatuesit tjere ne kete teme.
Rspekt Zeriatdheut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
agim__barja
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 55
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Tue Aug 11, 2009 12:53 am

zeri i atdheut te pershendes duke ju deshiruare shendet e lumturi ne jete shume shume me rendesi eshte kjo se cfare keni shkruajture se tani nje numer te ketyre shpijunave i kemi ne kete forum tuj mundue me u shit si patriota e lehin si ato kudrat e kontinjerave duke menduare se ne nuk i dijmi ata tani gjysma jane ne perendim duke bredhure rrugeve per te shpijunuare shqiptare ne ambasadat e te huajve kunder kombit tone por fati jon i njohim dhe i dijmi keta njerez te humbure te lumt zeri i atdheut jeni me te vertet atdhetar qe eshte per tu mburure trojet shiptare me ju te pershendes zeri i atdheut suksese ne te gjitha sferat e jetes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Tue Aug 11, 2009 12:35 pm

Zeri e agim zeza
Jeni hajdut e hajdutet jan te lidhur me qeveri dhe ēka vjedhin e marrin nje cope sa mos me vdek dhe me pordhe sguxoni,a me njerez patriota e keni per detyra me iu kundershtue ne ēfaredo aspekti qe ti bindeni te tjeret qe kinse keta jan tradhetar dhe nuk din se ēka flasin!!


Zeri hajvan Haxhin kerkund nuk mundesh me ju kap as per leshi as per pordha!

Xhavit Kuēi tek e fundit nuk me intereson kush e i kujt eshte e din veten ai eshte doktor specialist dhe biri i nje kryetari te gjygjit druzhe zeko!
Edhe Hajredin Kuēi eshte zevendes i Thaqit edhe ky si druzhe zeko ka punue ne kohen e Milloshit dhe ti zesh bese ?

Adem Jashari Kush ashte
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ti thua se kryetradhetari eshte Rugova,pajtohem por a e din Kush e bani luftetar Adem Jasharin ?Une po te them se Ibrahim Rigova,pra kush na ēenka Adem Jashari sipas juve ?


Ti Zeri atedheut ne politike je hajvan shtaze dhe shko ne bjeshke e ruaje bagetin,e nese i genjen bagetin ke denim
Ti e agimi as ne lufte nuk keni qen vetem genjeni!
Ju as Agim Murtezin se njifni as Fatmir Limen,as Thaqin e Uken as Avdiun,edhe nese keni nejte me ta ju as me pordh nga goja skeni guxue e tani nga friga qe ju ka hyre ne biren e bythes kinse keni ba diēka!E fundit eshte kjo qe po shkruaj se ju nuk jeni shqiptar se nuk jeni de
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Tue Aug 11, 2009 12:56 pm

A thua Haxhi se si dhe ka i dine Zeri keto edhe nje shoku i jote tipi si ti u mshefte pase nje emri te Nezir Myrta po e hengri edhe ti tani i nxjer doktor specialist XHavit Kucin po po munde te imagjinoje per cfare specialisti je Haxhi ja u ka dhene titullin Serbija ju ka adresu mire mshefu Xhavit fshehu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Tue Aug 11, 2009 1:00 pm

E kush ja ka dhen titullin Thaqit Limes Bajram Kasapit Hajredin Kuēit e more kokelaker,a Rexhep Qosjes ?po serbija more hajvanat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Tue Aug 11, 2009 1:03 pm

Haxhi mose kerce si edhi ne drase tani une asgje stethashe vetem te tregova se si keni punuar ju kemi punuar edhe ne nen toke mose u habit tani Haxhi mose u fshe pase emrave te zakonshem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
haxhiu
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Tue Aug 11, 2009 1:06 pm

zeri*
une kurr nuk kam mundur te punesohem ne profesionet e mija as ne lufte njesoj nga lima e uka e te tjeret!As njeri i nentokes,por thone grat e pista mama djalin sa nuk me ka thene!Ai qe i thote diēka dikujt vete eshte asisoit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Tue Sep 29, 2009 7:41 am

Letėr e hapur z. Enver Hoxhaj dhe z. Fatmir Sejdiu
PRESIDENTI I KOSOVĖS ”DEKORON” AZEM BEJTĖ GALICĖN ME
HEQJEN E MRIT TĖ TIJ NGA SHKOLLA E KĖRPIMEHIT!
____________________________
ATENTAT NĖ VLERAT KOMBĖTARE PĖR NOSTALGJI FAMILJARE
Shkruan: Bedri Tahiri - Prishtinė, 28. 09. 2009

Shikoni: Azem Galica1-3


Lajmi pėr heqjen e emrit tė Kryekomandantit tė tė gjitha ēetave ēlirimtare shqiptare gjatė viteve 1918 - 1924, Azem Bejtė Galica, nga shkolla e Kėrpimehit na ka indinjuar aq thellė sa, thėnė tė drejtėn, edhe pasi u lansua nė media, nuk na besohej. Dhe, tė gjithė ata qė dėgjuan dhe panė, kishin arsye tė mos besonin njė gjė tė tillė. Vallė, a ka logjikė tė shėndoshė e me dy kokrra mendė qė mund ta kap kėtė veprim kaq tė pajustifikueshėm e tė njė niveli tė ultė njerėzor e kombėtar?!

Ata, qė sadopak e njohin historinė, jo. Azem Bejtė Galica ėshtė unikat nė gjithė historinė tonė. Ai, pėr mė shumė sė 12 vjet rresht nuk i hoqi armėt nga dora, duke u bėrė ballė tri perandorive mė tė fuqishme tė kohės, duke zhvilluar mbi 60 beteja fitimtare dhe duke arritur ta formoi bėrthamėn e parė shtetėrore me emrin “Arbėria e Vogėl”. Por, jo, nuk ėshtė halli gjithaq tė kryetrimi, sepse Ai dhe dėshmorėt e tjerė, nuk kanė nevojė pėr ne, ne kemi nevojė pėr lavdinė e Tyre. Ai, madje, prej kohėsh ėshtė shpallur HERO nga shteti amė dhe e ka vendin e vet nė Altarin e Pavdekėsisė. Puna qėndron mė shumė tek historia e emėrimit tė kėsaj shkolle dhe tė familjarizmi i historisė.

I nderuari z. Enver Hoxhaj!

Vendimi Juaj pėr zyrtarizimin e ndėrrimit tė emrit tė shkollės sė Kėrpimehit tė Podujevės, pavarėsisht nga rrethanat qė ke vepruar, ndoshta nėn presion, ka qenė i ngutshėm dhe i pa menduar mirė. Jam plotėsisht i vetėdijshėm se propozimet vijnė nga baza, por ato duhet analizuar mirė e me kujdes, pėrndryshe mund tė biesh nė pozita tė palakmueshme, siē ke rėnė nė rastin konkret. Mė habit fakti si more guxim moral e intelektual ta nėnshkruash njė akt tė tillė kundėr kryeheroit kombėtar, kur ke pėrplot shkolla tė reja pėr t’i kėnaqur orekset e sėmura tė ca individėve. Nė mos pėr asgjė tjetėr, ky emėr nuk ėshtė dashur tė preket pėr atė se daton qė nga koha ministrit tė atėhershėm shqiptar, z. Ernest Koliqi, i cili, pėr ta mėkėmbur arsimin shqip nė Kosovė, dėrgoi 200 mėsues. Dhe, me pėlqimin e tij e me nismėn e mėsuesit vushtrrias, Burhan Badivukut, ajo shkollė qė mė 1942 u pagėzua “AZEM BEJTA”. Pra, llapjanėt duhej tė ndjeheshin krenarė, ashtu edhe ndjeheshin ata tė kolektivit tė asaj shkolle sa herė qė i vizitoja, sepse qysh para 67 vjetėsh, kur emri i kėtij trimi tė pashoq ishte i ndaluar, edhe pėr t’u zėnė nė gojė, ata e vunė nė ballė tė shkollės sė tyre.

I respektuari Ministėr i Arsimit, z. Enver Hoxhaj,

nėse do qė ta kesh ndėrgjegjen e pastėr dhe tė jetosh i qetė gjithė jetėn, rishqyrtoje vendimin dhe ktheje nė vend emrin e Kryetrimit Azem Bejtė Galica, sepse, vetėm ashtu lajmė pakėz borxh ndaj atyre qė me gjakun e vet sollėn LIRINĖ!
* * *


I nderuar zoti Fatmir Sejdiu!

E thashė nė fillim, po e pėrsėrisė sėrish: Lajmin e ndėrrimit tė emrit tė shkollės nė Kėrpimeh nuk doja ta besoja kurrėsesi. Nuk doja tė besoja, sepse nuk mund ta merrja me mend se Ju si burrėshtetas i matur e i dijshėm tė bėni njė shkarje tė tillė lajthitėse, duke i sakatosur vlerat kombėtare pėr nostalgji emocionale familjare. Beso, po mė dhimbsesh, se kjo nuk i shkon natyrės tėnde dhe nuk tė nderon fare. Pėrkundrazi, tė dėmton e tė turpėron para historisė e para kombit dhe po tė ishin gjallė burrat e motit do tė kėlithnin: Ah, mjerė katundi sa poshtė paska ra!!!

I nderuari zoti President!

Nėse tė funksionojnė mirė qatipat e tu, mė 15. 06. 2009, tė ka ardhur njė Propozim i nėnshkruar nga Prof. dr. Liman Rushiti dhe nga Bedri Tahiri, me tė cilėn u kėrkua nga Ju, qė, sivjet, pikėrisht mė 15 korrik 2009, nė 85-vjetorin e Luftės sė fundit tė Azem Galicės, tė mbanit njė Akademi pėrkujtimore dhe t’i dekoronit me Urdhrin Hero tė Kombit Azem e Shotė Galicėn (Pėr kėtė i ruajmė kopjet e protokoluara nga Zyra jote).

Dhe, pritėm kot, nuk na ktheu kush kurrėfarė pėrgjigje. Kjo po na habiste tej mase. Mirėpo heshtja Juaj, doli se paska qenė e qėllimtė. Shkresa jonė, siē duket t’i paska zgjuar ndjenjat e njė nostalgjie tė hershme familjare dhe, hiē mė shumė se pėr njė muaj (kėshtu mėsuam nga artikulli i Besnik Krasniqit nė “Koha ditore” tė datės 24 shtator 2009), u pėrcaktove pėr njė egoizėm shpirtngushtėsie dhe e realizove atė qė nuk e priste askush, mbase as Ju vetė. Galicasit e mi prisnin e prisnin. Prisnin e shpresonin, sepse gati pėr ēdo ditė jepje dekorata e mbaje Akademi. Mirėpo Azem Bejtė Galicės nuk po i vinte rendi. Punė me mend; nuk mund tė dekorohej ai, tė cilit po i pėrgatitej atentati!

O tempura, o mores!

Kjo i ka ngjarė sa e sa herė Azem Bejtė Galicės, por nga cerberėt e pėrtej Tunės. Ata, gjithmonė, edhe nė varr, e kishin frikė emrin e tij. E sot, nė liri, kush po e trazon shpirtin e trimit, i cili bėri shumė edhe pėr shkollėn shqipe dhe mu nė ato anė, nė Murgullė, mbajti Kuvendin gjithėkombėtar?! Obobo! “Nė Ballkan historinė e gdhendin, e skicojnė dhe e shkruajnė pushtetarėt - tamam ashtu siē veproi kėto ditė edhe kryetari i Kosovės, i cili mori pjesė nė hapjen e njė shkolle qė tani mban emrin e gjyshit tė tij”- shkruan Enver Robelli nė “Koha ditore” tė datės 27 shtator 2009.

Dhe, ditėn qė u krye linēimi, plaku mė vjetėr i Galicės, i cili nuk lėshon lajm televiziv pa pėrcjellur, erdhi tek unė dhe i prekur nė sedėr se tė kishte parė me gėrshėrė nė dorė, duke prerė shiritin e duke buzėqeshur, erdhi e mė tha: “Presidenti Sejdiu e “dekoroi” Azem Bejtėn me heqjen e emrit tij nga shkolla e Kėrpimehit”.

Unė nuk i thashė asgjė. Sakaq m’u kujtua Hasan Prishtina qė na porosiste: ”Dhe, para se gjithash, ruhuni nga mallkimi i historisė dhe mos harroni atė kur jepni mendimin tuaj”!

Pushtetarė tė nderuar; z. Enver Hoxhaj dhe z. Fatmir Sejdiu,

pezmi i mbledhur lėmsh nė zemrat e qytetarėve anė e kėnd trojeve shqiptare, sa vjen e po rritet dhe njė ditė mund tė shpėrthej keq e me pasoja, andaj, sa nuk ėshtė bėrė vonė, korrigjojeni veten e mos prekni aty ku shkaktoni plagė kombėtare!!!
* * *


· Prof.Bedri Tahiri: Historia e betejės sė fundit tė Azem Galicės

· Prof.Bedri Tahiri: Hasan Prishtina-truri i Lėvizjes Kombėtare...

· Prof.Bedri Tahiri: Rifat Galica-luftėtar i shquar i Lėvizjes pėr Ēlirim

  • Prof.Bedri Tahiri: Abdyl Krasniqi - frymėzues brezash
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Tue Sep 29, 2009 1:01 pm

Ibrahim Rugova remzi Kolgeci Rrahman Morina Xhavit Limani
Fadil Hogja Kaqusha jashari Jusuf Karakushi Ilaz Ramajli
Sabri Hamiti Nexhat Daci Selim Rrahmani Ahmet krasniqi Tahir Zema Avdurrahman Shehu Misim Kuka Murtez mema Hajrush neziraj Murtez neziraj kaqanik
Sulejman shaqiri rtk
Isa Mustafa Vellau i tije.
Ali shukriu Kol shiroka e shume e shume te tjere qe edhe sote jane ne politik.
keta naj nderruan kushtetuten e vitit 1974 dhe distancuan e diferencuan shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Tue Sep 29, 2009 1:03 pm

Hajredin Kuqi punoi ne njesin speciale serbe si polic etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Tue Sep 29, 2009 1:04 pm

Ylber hysa Milazim Krasniqi baton Hagjiu veton Surroi Fadil berisha Isuf Buxhovi mehmet kraja nexhmedin Spahiu Agim Zatriqi Hashim Rexhepi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   Tue Sep 29, 2009 3:09 pm

Allah hile a ka met kush pa punu pėr tė tjerėt
.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Udbashėt qė vepruan nė Kosovė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Udbashėt qė vepruan nė Kosovė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: