Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Ali Baba Tepelena
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 62
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Sep 28, 2008 6:06 pm

Tė gjithė forumistat nė kėtė temė kanė mundėsi tė hedhin shkrimet dhe krijimet e tyre tė ndryshme nė kėtė gjini tė letėrsisė,ose edhe zgjedhje nga krijues tė ndryshėm.

Barsoleta e kohės

Kur shkulnin bustin prej mermeri tė Enver Hoxhės, nė Gjirokastėr, ishin mbledhur goxha grup tė rinjsh, qė nuk ishin vetėm gjirokastritė, kishte dhe shumė tė ardhur nga Tirana e qytete tė tjera tė Shqipėrisė.
Njė plak po i bėnte sehir, e po rrinte, po shikonte ata qė po merreshin me atė punė.
Njėri nga tė rinjtė, tiranas e pa dhe pėr ta ngacmuar pak i tha:
-Ēa mė shikon xhaje? Hajde jep dhe ti njė dorė.
-Shikoj tė keqen xhaja dhe ēuditem - ja ktheu xhaxhua.
-Mos u ēudit fare xhaje - i tha prap i riu. - Ishte diktator dhe e hoqėm.
-Mirė bėni mor bir po...s’na dėgjoj njėherė i uruari. I kishim thėnė kaq herė;
Mbaje njė kobure me vehte se s’i dihet!
Na Ēeēua t'uk ėshtė! Se lėviz njeri! Ka kaq kohė!
....Mir e gjeti.


Njė rapsod popullor nė Gjirokastėr.

Ato ditė qė u shkul busti i Enverit. Pėr ta ngacmuar i thanė:
-Hė mo? Po tani, do kėndosh pėr atė Enverin tėnd?
-Enveri s’ishte vetėm imi! Por, prapė edhe tani kėndoj, e s’trėmbem.
-E qysh do t'i kėndosh?
-Ja dėgjoje u’a ktheu ai:
O Enver tė keqen unė,
Qysh u bė puna kėshtunė,
Sa ishe gjall, tė hėngrėn munė.


BARSOLETA MĖ E RE

Kur vdiq papa Gjon Pavli II-tė, e shoqėroi njė ėngjėll shpirtin e tij, pėr nė botėn e tė vdekurve, apo tė mėpastajme, si i thonė dhe ndryshe. Kur e pa, Papa se e shpuri nė portėn e ferrit, u hodh dhe e pyeti:
- Po unė gjithė jetėn jam lutur pėr nė parajsė, mos ėshtė bėrė ndonjė ngatėrresė?
- Unė pėr kėtu e kam urdhėrin – ja ktheu ėngjėlli. - Je lutur shpesh edhe tė ndalojnė luftėrat, por ato kanė vazhduar. Aty do gjesh tė gjithė ata, qė vdiqėn duke u lutur si ty.
- ....D.m.thėnė...!?
- ...Tani e more vesh se ja ke futur kotė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ali Baba Tepelena
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 62
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Sep 28, 2008 6:12 pm

Gjė-egjėzė

Njė mbret i tha shėrbėtorit tė tij:Shko I thuaj mbretėreshės tė vijė.(Mbretėresha nė dhomėn e saj.)
Shėrbėtori vajti dhe u kthye.I dha kėtė pėrgjigje mbretit:
-Vajta apo s’vajta,atė t’a thotė ajo,n.q.se s’i ka thėnė tė most a thotė.
I thash tė vij,mė tha do vi.Si duket ka ardhur,ndaj s’erdhi.
Faleminderit ,i tha mbreti.
Gjeje pse nuk erdhi mbretėresha?
……………………………………
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:28 pm

Ē'aj kish me qenė djali jem!

 

Po bisedonin disa burra: -Shumė e zullumin po e bėn Serbia nė kėo anė. Ne qė po durojmė ose jemi tepėr frikacakė o mė tė fortit nė botė, se burrat dikur moti kėsi poshtėrimi nuk kanė duruar. 

  -Njė plak si mė i "sert" po thotė: -Po si nuk doli njė djalė nane e me i vra disa milicė tė Serbisė nė mjedis tė pazarit! Ēaj kish me kanė tamam djali i jem… Pas njė kohe burrat u shpėrndanė, edhe djemt e plakut shkuan pėr tė fjetur. Njėri nga djemt flenė shumė. Nusja e tij po e thėrret: -zgjohu he burr se ora ėshtė 11, dhe baba po bėrtet se ishte bėrė nami nė Gllogoc, i kishte vra disa milicė tė Serbisė dikush! Ai u zgjua nga gjumi me sy tė skuqur, nga se kishte fjetur shumė dhe mendoj qė ta frikėsoi tė atin pasi qė ia dinte “takatin”

-Pse u zgjove kaq vonė, s'tė vjen turp me ardhė kush e ti ende fjet!

-Isha dikund mbrėmė, dhe nuk kam fjetur tėrė natėn, - ia ktheu i biri. 

-Ku ishe?, -kėrceu plaku si me dyshim, duke ia vėrejtur sytė tė birit qė ju kishin skuqur. 

-Paj ėshtė punė me zazar, - po i thotė i biri, - po mė mirė nuk po tė tregoj. 

-Ku ishe?, -kėrceu plaku si ta kafshonte gjarpėri. 

-Po ti o babė, mbrėmė para gjithė atyre burrave na skuqe duke thėnė se nuk po ka burra me i vra qeta milicė! Mua mė erdhi rėndė e rash nė Gllogoc dhe e bėra namin… 

-Ujė, ujė, po bėrtet e reja! - U bė hallakamė, plakut i kishte rėnė tė fikėt nga frika. I biri u pendua kur e pa babanė e vet nė atė gjendje dhe po mundohej qė ta sille nė vete duke i thėnė: -Babė, o babė, zgjohu, se ėndėrr tė tregova, ėndėrr… Plaku erdhi pak nė vete dhe po i thotė djalit: -A ėshtė njė mend, apo mė ke gėnjyer?  

-Tė kam gėnjyer, tė kam gėnjyer, -po i thotė i biri.

 -Ujė, ujė, ujė, -po bėrtet prapė e reja plakut. Prapė plakut i kishte rėnė tė fikt, por kėsaj radhe nga gėzimi. 

 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:29 pm

Nuk ėshtė borxh me kėqyr seri!

 

  Po bisedonin dy shokė nė Zvicėr, tė cilėt iu takonin partive tė ndryshme. Zgjedhjet u kryen nė Kosovė dhe tash po afrohet seanca e parė e parlamentit, po i thotė njėri tjetrit. Ēka ta merr mendja, kush do tė zgjidhet president? Megjithėse jemi anėtarė partishė, ėshtė mirė qė ne tė mėrgatės tė mos pėrzihemi fort! 

-Dmth., tė rrimė tė paanshėm, siē po thua ti?

-Mirė pra, a ka mundėsi tė ta bėjė edhe njė pyetje? 

-Vetėm urdhėro, -ia kthen ky qė hiqej si mė i ditur. 

-A e kemi ne Kosovėn nėnė? 

-Po, si jo. 

-E pra, nuk ėshtė mirė me ndejt i pa anshėm e me kėqyrė seri e nėnės me na i hip turli agllamazi e me na e lodrue poshtė e lartė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:29 pm

A bleve gjė?

 

  Dy vėllezėr, kishin mbetur vetėm, si mos mė keq nė pleqėri. Njėri prej tyre njė ditė doli nė treg tė Gjilanit pėr t'i blerė gjėrat e nevojshme pėr shtėpi. Nė tė kthyer u takua me dy miq tė tij dhe nisėn e po bisedonin. 

-Mė falni se tash m’duhet tė shkojė! Edhe vėllaun e kam lėnė vetėm nė shtėpi, -u tha plaku. Tė dy miqtė u shikuan mes veti dhe i thanė: 

-Edhe ne deshėm tė vinim tek ju sonte! Ky u zu ngushtė, megjithatė iu tha: -Po ejani, pse jo? Po ju e dini se s'ka kush iu shtron e gatuan. Ne, siē e dini jemi vetėm! 

- Ani s'ka gjė, - ia pritėn ata dhe ia morėn gjėrat qė i kishte blerė ky pėr t'i ndihmuar e u nisėn. Kur mbėrrinė nė shtėpi, vėllai tjetėr i priti mirė, u vuri kafe e duhan pėrpara dhe po bisedojnė. Pas pak ai po e pyet tė vėllain se si kishte kaluar nė treg dhe a kishte blerė gjė? 

-Po besa i bleva dy kuaj, - iu pėrgjegj i vėllai. 

-Po a erdhi hip a zhdrip, - po e pyet i vėllai. 

-Jo, nuk u hipa, veē i ngarkova, - po i pėrgjigjet ky. 

-Njėri nga miqtė duke e kuptuar aludimin po thotė: Besa ėshtė dashtė me u hypė e pak ka qenė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:30 pm

 Dhėndrri i "menēur"

 

Njė bujk nga Vraniēi merrej edhe me kultivimin e bletėve dhe pėr to bisedonte pėrherė dhe kudo. Shkon njė ditė te i vjehrri i vet dhe fillon e po i shpjegon atij pėr dobinė e bletėve dhe i thotė se veē mjaltit, bletėt kanė edhe veti tjera shėruese. Pra s'ka nevojė pėr barėra tė mjekut po i thotė ai vjehrrit tė vet. Mė mirė ėshtė me tė thumbuar nja 20-30 bletė sesa me e marrė njė kuti hapa! 

  -Hajt he djalė, le atė muhabet, - po i thot i vjehrri, se me qenė ashtu, mjeku nė vend tė ilaqeve e mban njė krojshe me bletė dhe kur tė shkosh pėr t’u vizituar, ta fut njė grusht bletė nė pantollana...!
 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:30 pm

 Mos a kanė tjetėr kush biro?

 

  Tahir Hajdini e kishte mbaruar ushtrinė dhe shkon njė shok pėr ta vizituar. Nė ndejė e sipėr, babai i Tahirit i lodhur kėrkoi tė falur, dhe u shtri nė njė qoshe tė odės. Shtihej se gjoja po flinte, por qėllimin e kishte qė shokėt t’i linte qė tė bisedonin lirshėm. Tahiri, pasi qė ja mori mendja se i ati flinte, ia nisi bisedės e po tregon pėr "trimėritė" qė i kishte bėrė gjatė shėrbimit ushtarak. E rreha njė ushtar, -po thotė Tahiri, -pastaj njė rreshter, mandej njė dhjetar, por mė interesant ka qenė kur e kam rrahur njė kapiten! Besoni burra, -fliste ai, -kapiteni i ka patur nja 90 kg., dhe si i kam rėnė boks, me tė parėn e kam rrėzuar! Babai i Tahirit, po dremiste, por kur i dėgjoi kėto fjalė (duke e njohur tė birin qė s'ėshtė qė i bjen kujt) u ngrit e po i thotė: -Mos u kanė tjetėr kush biro?  

-Po pra babė, - ia drodh Tahiri, -isha duke treguar pėr njė shok timin qė e ka pas rrėzuar njė oficer me njė tė rame. 

-E kėshtu po, -ia ktheu plaku, -se ti nuk je qė i bjen kuj pasha babėn, veē taksirati i kėtyre shokėve dhe i jemi qė na le pa gjumė sonte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:31 pm

Prej Xhamisė e nė kafe tė rakisė!

 

Pajaziti nga Kuqica, "poreznik" i pashpirt. Nė kohėn e tij, s'kishte lėnė gjė pa bėrė, pėr t'u treguar besnik i hyqymetit. 

U plak ky Pajazit aga dhe u pensionua, 

kur erdhi e lumja demokraci, 

na e vuri kapuqin e zi 

me njė antenė pėrmbi kry

llafet e njerėzve mė mirė me i ndi

pėr me tregue nė milici, 

na i bleu dhe njė palė tespi,

e shkoj drejt e nė xhami!…

Ditė tregu. Ramazan. Po e takoj njė vendas, i cili e mbante ramazanin.

Pėr habi, ai nė kafene. Cigare e birrė pėrpara!!! 

Hė Agim, ēka u bė me ty kėshtu? E din ti qė ėshtė ramazan, apo unė nuk jam nė terezi? 

-Eh, more vėlla - po tregon Agimi - ramazanin e kam mbajtur shumė. Parmbrėmė shkova me i falė edhe taravitė nė Mitrovicė, plot xhamia me xhemat, kur ē'tė shoh, Pajazit “Porezniku” ishte bėrė myezin. Eu, - i thashė xhematit, po a mas Pajazitit me u fal a?! Jo bre pasha zotin kurrė, - u thashė, - e drejt prej xhamisė e nė kafe tė rakisė. Dhe m'beso, qysh prej djehit nuk e kam hjek prej goje. 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:32 pm

Puthu me mua, o me priftin!

 

  Njė vajzė e sapomartuar po e vėren se i shoqi po i kthehet vonė nė shtėpi. Njė ditė ajo vendosi qė ta pėrcjell tė shoqin. Ajo e pa se i shoqi hyri nė njė objekt, ku zakonisht mbaheshin rituale fetare. Ajo u afrua e po e shikonte tė shoqin, i cili kur u pėrshėndet me priftin e puthi nė tė dy faqet. Nusja u kthye nė shtėpi dhe po e pret tė shoqin. Mirėpo i shoqi nga ritet fetare kishte shkuar nė kafene, ia kishte grahė rakisė dhe u kthye si zakonisht pas mesnate. Kur i erdhi i afrohet nuses dhe po do me e puthė. Nusja e hidhėruar nė kulm qė i shoqi ishte vonuar prap, ia priti: -O puthem mua nė faqe, o priftin e kafenenė, se qebesa, kėshtu mė jo!
 
 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:32 pm

 Jo isha duke folur pėr Azem Bejtėn!

 

Nė njė dasėm nė Syrigonė njė i moshuar po tregonte se si “kishte” luftuar kundėr Serbisė gjithmonė. 

  -Burra, -fliste ai, nė njė rrethim qė mė ishte bėrė, as zogu i malit nuk shpėtonte. Kėrciste pushka nė tė katėr anėt, por edhe unė gjuaja me pushkė pa ja da, dhe thėrrisja me sa zė qė kisha, ooo prite, prite… Ndal pak, ndal pak, - ia priti njė bashkėmoshatar i tij qė e njihte shumė mirė. Ti tregona njė herė pėr kė e ke fjalėn? 

-Prite Azem Bejtėn, e drodhi plaku, pasi qė e vėrejti sė do t’i dalin pėr lėndinė. Isha duke treguar pėr Azem Bejtėn, kur e kanė pas rrethuar se me pasė qenė unė asi trimi, tashi ma kishit dėgjuar kėngėn.

 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:32 pm

  Pasha zotin hunda jeme paska qenė!

 

Dikur kishte qenė rrezik me u marrė me kontrabandė duhani. Njė i Polacit dhe njė i Prekazit shkojnė nė Gjilan pėr tė blerė duhan. Udhėtimi ishte me rreziqe dhe bėhėj natėn. I polacėsi ishte me njė grip dhe me hundė tė zėna. Nga lodhja e madhe i fishkėllon hunda dhe iu duk se fishklluan xhandarmėria, e i thotė shokut ikim, dhe ia dhanė vrapit. Vrapuan dy-treqind metra e u ndalėn pak pėr tė pėrgjuar. Atij prapė hunda "fiu", e ta marrin vrapin prapė. Mirėpo, ky i Prekazit e vėrejti qė atij po i bėnė hunda e kapi pėr dore dhe po i thotė: Ngadal vėlla se na mbyte. Nuk ka xhandar, po hunda jote po fishkllon! Ai u ndal dhe pėr tė vėrtetuar po i fryn hundės. 

-Pasha zotin hunda jeme paska qenė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:33 pm

Mos dvet ēka nuk dvetet!

 

  "Na paskėsh qenė njė herė njė grua e cila kishte mbetur e ve dhe si dukej kishte vendosur qė tė mos martohej mė. Por, se si i vjen puna e martohet sėrish. Pas disa kohėsh burri i ri po e pyet: -Allahile grua - a ma i zoti a kanė ai burri i parė, apo unė? 

Ajo po i thotė: -Bre ti njeri, nuk ėshtė borxh me dvet ēka nuk dvetet se qe besa burri i parė na kishte mbajtur tė dyve mbi shpinė, dhe e kishte lėvruar arėn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:34 pm

Nė Gjakovė

 

Para nja tridhjet vjetėsh shkova nė Gjakovė pėr me i ble do jorgana, -tregonte njė plak. 

-Hyra nė njė akēihane pėr tė ngrėnė pak bukė. Nja katėr djemė tė ri po m’vesin: prej nga je axho? – Prej Drenice, ua ktheva. 

-Eh ju Drenica nuk patėt kurrė njė njeri tė zot e me shkollė. Na Gjakova po e mbajmė Kosovėn dhe filluan e po mi numėrojnė Veli Devėn, Mehmet Hoxhėn, Xhavit Nimanin, Fadil Hoxhėn etj. Mjaft! -u thashė se pasha mixhėn po e pranoj, se mos me kanė qita djem moti na kish marrė Shqipnia. 
 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:34 pm

 Ku mbeti nusja?

 

Dikur moti udhėtohej me qerre kuaj ose qe. Njė farė burri i sapomartuar, nga fshati Saradran shkoj pėr ta marrė nusen e tij qė ndodhej nė gjini. Ky ecte para qeve dhe nuk shikonte mbrapa, sepse “burrat” nuk shikonin mbrapa. Afėr njė lumi qetė kėrcyen me vrull. Nusja u rrėzua e ky nuk e shikoi fare. Ai vazhdonte rrugėn pa u shqetėsuar. Kur shkoi nė shtėpi i doli e ėma pėrpara dhe po e pyet: -Ku mbeti nusja? 

Ky edhe nga inati se ēka mund t’i kishte ndodhur nuses u pėrgjigj: -Burri nuk e kthen kokėn mbrapa pėr njė nuse, nėnė! 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:34 pm

Haj medet po ban Gania, m’i ka mshel lopėt Serbia 

 

  Vjen Gani Kabashi i Polacit nė Skėnderaj e po i ankohet kryetarit Idriz Rreci se para dy ditėsh milicia serbe ia paskėsh zėnė lopėt nė ara tė “drzhavės” dhe ia paskėsh marrė tė gjitha e ia paskėsh mbyllur nė njė stallė. -Nė stanicė tė milicisė po mė thonė se pa i paguar 300 DM nuk do tė mi japim lopėt!

  -Eh, t’i kisha nja 30 shokė, paē me i ra stallės e me i nxjerr lopėt, -tha Gania. 

  -Hajt bre budallė, -i thotė kryetari, - se unė me i pas 30 shokė siē po i kėrkon ti, i kisha ra stanicės e s’kisha lanė milicė t’Serbisė n’Skėnderaj!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:35 pm

  Allahile qysh a burgi?

 

  Njė koxha mashkull po e pyet njė ish tė burgosur politik: -Allahile jam ba merak me mė kallxue se qysh a burgi, se i bana gjithė kėto vjetė e nuk e pashė njė herė si duket? 

  -Po, lehtė ėshtė me e pa, -ia ktheu ky. -Dil nė sheher e shkruaje njė parullė kundėr Serbisė, apo jepja njė shuplaka ndonjė milici serb e pastaj e sheh burgun. 

-Jo valla, unė kurrė nuk kam qenė kundėr dėrzhavės se pastaj del puna me zarar. 

-Ani pra, ka edhe njė rrugė. Bėhu milic burgu se Serbia tė veshė menjėherė dhe pastaj e sheh si duket burgu... 

 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:36 pm

Sa po mė dhimbsesh?

 

Njė ish- shok i Hamėz Jasharit, duke biseduar nė telefon me tė, po i thotė: Ah more Hamėz, na ikem kėtu nė Gjermani... Hamza po ia kthen: -Hazreti Xhebraili kidhte pasur njė shok tė mirė. Njė ditė mori urdhėrin nga “lart” pėr t’ia marr shpirtin shokut. U ngushtua shumė, por i tregojė: Mė vjen shumė keq, por kam urdhėr nga lart pėr ta marrė shpirtin! Ky nga frika, mori ikėn dhe u fut thellė nė njė shpellė pėr t’u fshehur. Duke ikur ashtu si pa krye ishte ndyer e bėrė pis! Xhebraili e gjeti e po i thotė: -Si qenke bėrė ti po mė dhimbsesh shumė! Unė kam dashur tė ta marr shpirtin si trimit, ashtu siē edhe tė kam njohur, me kobure nė brez, me plis mbi sy me mustaqe ... e jo si qenke ndyer e katandisur kėshtu. Do t’i dėrgojė djajtė qė tė vinė tė tė marrin se toka e zoti nuk tė pranojnė kėshtu tė ndyer! 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:37 pm

  A ka lugetėr Hoxhė?

 

  Nė njė mevlud, ku ishin kallaballak njerėz, pasi qė u kryen ceremonitė fetare, filloi muhabeti. Aty kishte qenė edhe njė djalė i ri, i cili ditė mė parė hoxhės ia kishte vjedhur pulat natėn.. Ai djali dikur po e pyet Hoxhėn: -Hoxhė, a di me na kallxue a ka lugetė a jo?

Hoxha pasi i kishte rėnė nė tė se kush ia ka vjedhė pulat po i thotė: -Po bre djalė, bile ma lugat se ti unė hala nuk kam pa!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:38 pm

 
  Sa pėr mua vraj sa t’mundesh!

 

  Njė Veseli e kishte patur njė djalė pak si tė teleisur, me mustaqe, kobure e salltanete tjera. Ai sa herė qė kthehej nga Mitrovica i thonte tė atit: -Qe besa po mė dhimbsen robt e ti, se pėr ditė nga njė shka e kisha vra! Kėtė avaz gati pėr ditė ia pėrsėriste tė atit. Njė ditė babai i tij u lodh, dhe po i thotė: -Pash besėn sa pėr mue dhe pėr robėt e mi vraje nga njė shka nė ditė!

 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:38 pm

  O Haxhi!

 

  E shoqja Shaqės, plakė e lodhur nga fuqia, kishte dalur dhe po e thėrriste tė birin pėr t’i lėshuar bagėtinė. I biri duke luajtur me top as qė e dėgjonte fare. Dikur ajo u lodh dhe po i thotė tė birit: -O Haxhi, o qe besa veē sa tė vjen baba yt se ta ka... nanėn! Njė bashkmoshatare e saj, po e dėgjon dhe po i thotė Haxhisė: luj lokjo, luaj, se as kjo e as baba yt ma nuk kanė mbetur pėr ato punė... 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:39 pm

 Laj duart or mik!

 

  Kohė dimri, borė e madhe, dhe nė kėto rrethana mysafirėt nė fshat janė tė mirėseardhur. Njėrit i shkoi njė mysafir, tė cilin nuk ia dashti zemra pasi qė mysafiri njihej si njeri i pamoralshėm. Erdhi koha e darkės. Njė nuse futet nė odė dhe i ofron legenin pėr t’i larė duart mysafiri. Ky edhe po e vonon duke u munduar qė ta ngacmonte nusėn. Mirėpo, ajo nuk ja varte. Nė kėtė mes i zoti i shtėpisė po i thotė: Laj duart lum miku, se nusja ėshtė krejt budallicė e nuk ėshtė kah tė merr vesh!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:46 pm

 Si ta kėndojmė

 

  Vjen njė Sylė Luboveci tek Imer Beqa dhe i thotė se tė kam pru njė fjalė nuseje pėr djalė. Kėrset defi e daireja, dreka e kafeja e bėhet pėr hajr nusja. 

  Vajzat qė e kėndonin nusen po e pyesin shkuesin se si e ka emrin nusja. -Ky edhe i zėnė ngusht thotė: -kėndoni sonte oj Lulije e pastaj do t’iu tregojė. 

Pas pak ditėsh Imeri mbledh farefisin dhe ja mėsyen “mikut tė ri”, mirėpo “miku i ri” nuk

kishte vajzė fare.

  Imer Beqa, rrugės, nė tė kthyer nė shtėpi po kėndonte: 

Oj Lulije me limana, 

A po e sheh se m’u kajt nana!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:46 pm

  Ditėt kanė qėlluar shpesh!

 

Njė nikoqire paksa dembele, por edhe me gjendje tė rėndė ekonomike. Sa herė qė ktheheshin tė bijtė e saj nga puna dhe kėrkonin darkėn, ua shtronte para me ē’kishte. Njėri prej djemėve pa u ngritė ende prej sofre po pyet: -Nėnė, ēka do tė na pėrgadisėsh nesėr pėr drekė? 

-Qe besa mor bir kanė qėlluar qito ditė si shpesh e nuk po di nana ēka me iu ēitė! 
 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:46 pm

  Ku po shkon axho?

 

  Njė plak ndalon njė taksi: Pėr ku?, - e pyeti taksisti. 

-Pėr Skėnderaj, -u pėrgjigj plaku. 

-Mirė, por ta kesh para sysh axho, nėse na ndalon milicia serbe, ti mos thuaj se po shkon nė Skėnderaj, por nė Serbicė se tė rrahin, -i tha taksisti. 

Plaku kishte qenė paksa i “sert” dhe ia kthej taksistit: -Jo, djalo, unė po shkoj nė Skėnderaj dhe pikė!

 Aty nga mesi i rrugės e ndalojnė milicia serbe dhe e pyesin plakun pėr ku po udhėtonte. Plaku duke e ndier se mund tė prishet muhabeti, u ngatėrrua dhe tha: -Unė po shkoj nė Skėnderbicė!... 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   Sun Oct 19, 2008 9:47 pm

Jo, jo, po shkoi vet!

 

  Dikur moti, tė fliste vajza pėr fejesė, ishte turp. Njė prind i kishte patur dy vajza dhe pas zakonit e fejoj tė madhen. Erdhi dita e marteses, u mblodhėn dasmorėt dhe kur erdhi koha qė nusėn ta fusin nė qerre, nusja, u lidh me duar pas direkut tė shtėpisė dhe po qante e nuk futej dot nė qerre. Po e sheh i ati, dhe po thotė: -Lėreni se po e ēojmė nuse kėtė tjetrėn! 

-Jo, jo, po shkoi vet, -ia priti ajo, -po u mėrzita pak! 

 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
BARSOLETA, GJĖEGJĖZA,ANEKDOTA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: