Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kenget historike

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:03 pm

Kryengritja e Cernalevės

Kaēanik e Boletin
Tanė Kosova u mbush me tym –
Mbush me tym e na i duel flaka
E djeg me top Turgut Pasha
Krisen topa, e mbuloj tymi:
Hej, ē’u ba ky nam shėmtimi?
Po lufton Isė Boletini
Hej, c’ushtojnė male e fusha?
Gjimon topi e vlon pushka
Ē’a kanė ret qė po vajtojnė?
Dy dragona po luftojnė:
Isa me Idriz Seferė –
Kaēanik e Cernalevė
Turgut Pasha me njiqindmi
Isa me shqiptari
Me kadalė, ore pasha i zi
Ti je mėsue me axhami
Tash ke me pa burrė me sy
Qi djeg veten e pėrvlon ty
Se e ke vendin ne Rumeli

Mahmut Shefqet Pasha, minister i luftes, ne krye te njeqind taboreve, te komanduara nga njezet pashallare, u dergua te mposhte revolten ne Kosove. Megjithese, Kryengritja e Cernalevės nuk arriti rezultatin e deshiruar, ajo tregon per luften e vazhdueshme te popullit, me ne krye Isa Boletinin, per nje Shqiperi te lire e te bashkuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:03 pm

Kenga e Ali Pashe Tepelenes

Nje mije Gege, e dymije Toske
Qendruan m'Ali Pashane
Ata vune kryet poshte
Me kordhe nde dor'u vrane
Janine, Janin e shkrete!
Te pata ndertuar vete
S'te gezova as vet' as djemte
Te rrafte zjarri, te djekte
Duro gjyle e kumbara
Moj kalaja me bedena
Si lefton me Padishah
Ali Pashe Tepelena
O moj ti kulla serhate
Qe mban Matjan e Dibrane
Trimat me bese qe pate
Mahmut bejn' e Allamane
Te pare shtate vezire
Se c'u hodhen nde Janine
Hedhin gjyle me zininxhire
Siper mbi vezir Aline
Ku jene ju paresia?
Pas vdekjes sime c'do te thoni?
Kur t'ju shajne osmanllia
Vall'o Zot; ju c'do te beni?

Ali Pashe Tepelena kronologjikisht eshte i dyti pasha shqiptar i cili u perpoq per te krijuar nje pushtet te centralizuar. Ai sundoi mbi Shqiperine e jugut dhe ne shume vise te Greqise deri ne 1822. Me 1822 ai luftoi kunder ushtrive turke dhe u vra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:04 pm

Azem Bejta po lufton

Dy asllane qe i ka Shqpnia
s’i ka mbreti as shtate kralia
Azem Bejta e Mehmet Delia
me ta n’sherr ka ra Serbia
Ai zhupani po bertet
komandaret po m’i thrret;
komandareve ēka u paska thane:
-Ju Azemin gjalle me ma lane
ju Azemin gjalle me ma lshue
kryet tuaj n’vend tij kane me shkue! –
Njemij vete rrethojne Galicen
peseqind vete Nikushnicen
Nikushnice me Lobovec
Tri katunde i kane rrethue
Azem Bejta i ka hetue
-Cohuni, shoke, jemi rrethue!
Sa per veti s’po kam dert
s’po me dhimbet jeta me deke
po me dhimben robe e femi
se i zane e s’i lane pa gri –
Ēka ka kulla qe po m’dridhet?
Azem Bejta nuk po lidhet
Ēka ka kulla qe po ushton?
Azem Bejta po lufton
Lumja kulla, ēa m’ka Brenda
Azem Bejten me shtate zemra!
Azem Bejta, si kreshnik
fort lufton ai gryk e n’gryke
Ai zhupani fort bertet
-O zot, falmi krahet e lehte!
Krahet e lehte me fluturue
n’Mitrovice, n’mujsha me shkue
prej Azemit me shpetue
prej Azemit n’shpetofsha vete
per asqeret nuk po kam dert 
se asqere merr krali opet
Te shtate kralat me u cue n’kambe
s’mund Azemin me e zane!Azem Galica, patriot dhe luftetar per ceshtjen kombetare. Pas vrasjes se tij, udheheqjen e luftetareve te tij e mori e shoqja, Shote Galica, po aq e njohur per trimeri e patriotizem. 
Mehmet Delia – shok dhe bashkluftetar i Azem Galices
Galica, Nikushnica, Loboveci – fshatra te Drenices, Kosove
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:05 pm

Ne Mashkullore te rrapi

Doli shkurti, hyri marsi
Girokaster u vra bimbashi
Nga Janina vjen mazapi
Ne Mashkullore te rrapi
Te rrapi ne Mashkullore
Foli Ēercizi me gjoje:
- Mulazim hiq tabore
Leri djemt’ e mij te shkojne
Se trimat ashtu leftojne
Ashtu siē kane zakone
Do t’u kuq t’ju bej me boje
- Ēerēiz vrane Hajredine
Mire bene qe e vrane
Degjoni, qafa Kapllane
Haken s’ja leme pa marre
Ne xhandar’ e ne nizameNe 5 Mars 1908 ne Mashkullore, fshat afer qytetit te Gjirokastres, ēeta e Ēerēiz Topullit luftoi kunder ushtrise turke, e cila ishte ne ndjekje te Ēerēizit. Si shkak i kesaj lufte ishte vrasja e komandantit turk te xhandermarise se Gjirokastres. Ēeta e Ēerēizit megjithese ne nje numer me te vogel se forcat turke luftoi me trimeri dhe arriti te ēante rrethimin.
Hajredini ishte nje nga luftetaret e ēetes se Ēerēizit, nga Tremishti i Permetit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:06 pm

Mic Sokoli

Mic Sokoli n’dy tagana
Udha e mbare! – m’i ka thane nana-
Lufto, bir, ti per Shqipni
mos i ler turqit me hy
n’qofte nevoja, vij me ty, -
Mic Sokoli nji fjale po e flet
po i thote nanes: - Te mire mbeē!
Pa u farue malsia krejt
ktu nuk hyn as krajl, as mbret!...

TropojeMic Sokoli eshte nga katundi Bunjan I Krasniqes, nje nga udheheqesit me te shquar te forcave te armatosura te Lidhjes se Prizrenit, qe u ndeshen me ushtrine turke ne prill te vitit 1881. Ai ra trimerisht, duke i vene kraharorin topit turk qe qellonte kunder forcave kryengritese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:06 pm

Kenga e Bendo Starovasit

More Bendo Shaperdani
Nde Stamboll te vate nami
Lufton Bendo Kapedani
Bin, o trima, te lefojme!
Lefton Bendua e Suli vete
Bini, o trima, te leftojme!
Ahmet pashe binish (xhybe) – gjate
Ku i con ata bajrake?
Sulit t’i prishin kalate
Qysh bėnetė puna jone
Perpiqu, Bendo, perpiqu
Si bilbili nde prill digju
Rumelija u ngrit e iku
Bini, o trima, te leftojme!
Qe Stamboll e tatepjete
Nde ate Staroven e shkrete
O turq, o te zinj, me s’mbette
Bini, o trima, te leftojme

Bendo Shaperdani, nga fshati Alarup i krahines Gore- Moker. Leftoi kundra ushtrise turke te valiut te Rumelise, ne gjysmen e pare te shekullit te XVIII (midis viteve 1750-1769). E zuri me pabesi Ahmet Pasha i Ohrit. Suli Starovasi eshte nje bashkekohas i Bendos. Ka qene i pari i Gore – Mokres.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:07 pm

Nuk m'ka lidh as kral, as mbret

Fjalet s'vonojne, shpella u rrethue
ka dale jashte, pushken e ka fillue
tet' te vdekun e dhjet' t'shitue
Ne Dragobi, te nentogeri:
- Nuk po lidhet Bajram begi!
Nentogeri asht idhnue
borizanit i asht germue
- Shpejt asqerin me e bashkue! -
Fill per gryke te kane fillue
te kane hy ne gryke perpjete
me Bajram begin jane zatete
- A po lidhesh, a don me vdeke?
- More fmij, mos folni keq
m'ka lidhe nana nji here ne djep
i kam mbushe shtatedhjete'vjet
nuk m'ka lidh as kral, as mbret!

TropojeBajram Curri, udheheqes patriot, lindi ne Gjakove ne 1862. Ai qendroi me arme ne dore dhe luftoi per interesat kombetare deri kur ishte ne nje moshe te shkuar. U vra ne mars 1925 ne Dragobi te rrethit te Tropojes dhe qyteti sot mban emrin "Bajram Curri"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:09 pm

Selam Salaria

O ē’u nise more nga Drashovica
O lule more Selam lule

O bėre poshtė hajde more nga Babica
O lule more Selam lule

O me treqind e ca more komita
O lule more Selam lule

O ē’e zure topin more nga gryka
O lule more Selam lule

Kėnga i kushtohet Selam Musait nga Salaria e Tepelenės. U vra ne Qafė tė Koēiut duke luftuar kundėr ushtrisė italiane nė 1920. 
Drashovica dhe Babica – fshatra tė rrethit tė Vlorės.


Njė kėngė tjeter qė i perket kėsaj periudhe (luftės nė Vlorė nga maji nė shtator tė 1920) ėshtė mė poshtė. Nė kėtė luftė u dalluan heronj si Selam Musai, Zigur Lelo, Sino Hosi, etj.

Shqiptaret lėftojnė

Evropa shkruajne e thone
Ē’eshte kjo qe degjojme
Behete dyfek ne Vlore
Shqiptaret po luftojne
Me nje mbret dyzet miljne
Po me se leftojne valle?
-Me sepat dhe me hanxhare
Dyfeket lidhur me gjalme
Fisheket ne xhep i mbajne
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:09 pm

Valle e Zylyftar Podės

Valle e kenduar

Thone doli Rumelia, 
ngriti krye Shqiperia
Zylyftar, mustaqeverdhė
prit nizamet se t’u derdhė
- Te vin’, mir’ se te vinė
tek pusi e kam Mersinė
Melesini maja – maja
e rreh topi e kumbaraja
Mu ne port’ e Zylyftarit
varur kok’ e bashnizamit

Udheheqes i kryengritjeve antiosmane te viteve 1820-1830. Ka luftuar prane Ali Pashe Tepelenes dhe me pas me Bushatllinjte. U vra ne 1835 se bashku me femijet e tij, me urdher te sulltanit. 
Melesin – keshtjelle prane Leskovikut
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:10 pm

Vallja e t’Lekajve - Shale, 1955

-E mb’ ta, burra, - ka than’ Leka, -
per ket’ tok’ s’na dhimbet jeta!
N’kushtrim mallet jan’ bashkue
Per kta troje me luftue
Dukagjini fort po ndeshet
Nuk i kthen n’callma qeleshet
Ēdo shqiptar per ket’ vatan
Plagt e luftes ka nishan
- E mb’ ta , burra, - ka than’ Leka, -
per ket’ tok’ s’na dhimbet jeta


Leke Dukagjini, biri i Pal Dukagjinit, ka lindur ne 1410. Nje nga princat shqiptar, bashkekohes i Skenderbeut. Pas vdekjes se Skenderbeut, Leka u be nje nga figurat kryesore udheheqese te luftes; ai luajti nje rol te rendesishem ne fitoren e forcave shqiptare para Krujes ne Shtator te 1477. Me emrin e Lekes lidhet Kanuni i Leke Dukagjinit, i cili permledh normat juridike qe rregullonin mardheniet shoqerore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:11 pm

Skenderbeut 
RRETHIMI I PARE I KRUJES, 1450

Ky Murani*, i par' ne Kruve,
n'Fush' t'Kosoves fjal' ka cuve
- Sulltan Murati m'u ka afruve,
nat' e dit' jam tu liftuve.
Skenderbegu sa mur xhevapin**,
menjiher' c'e njeshi shpaten;
ushtris' vet s'i ka kallxuve,
si rrufeja ka mrri n'Kruve,
bashk' me Uranin u ka bashkuve.
Skenderbegu me ushtrin' e vet-e
ka dal' malit kep me kep-e,
kep me kep e prru me prruve,
te gjith' Krasten c'e ka rrethuve,
me sulltan Muratin u ka takuve:
na jan' vra, na jan' dermuve.
Sulltan Murata paska pa-je:
gjith' ushtria qenka vra-je,
qanka vra, u ka maruve.
Ka dhan' urdhen me dradhuve,
per Stamboll o per me shkuve.
S'asht e mundun me hy n'Kruve,
e mor po, mor jo!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:12 pm

HORMOVA KUNDER ALI PASHE TEPELENES

Nd'ate zemanin e pare,
hormovite kordhetare,
teteqint qene me palle.
Teteqint me palle qene,
te Rrapi zune dervene*,
Dergojne mi Ali bene**,
te vij posht' ne Tepelene,
se xhindet muarne dhene.

Labove e Madhe, Gjirokaster 1949
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:12 pm

ALI PASHE TEPELENES

Moj kalaja me bedena*,
cfar' asllani paske mrena!
Ali pashen me shtat' zemra,
qi i mbush topat me dykmena.
C'ke, Vasiliqi, qi qan,
se ne kemi Yc kalane!
Tridhit' vjet do ma nizane**,
un' prej teje s'e hek sevdane.
Moj Janin', Janin' e shkrete,
te raft' zjarri e te djekte!
M'vjen keq, se t'kam godit' vete,
s'te gezun' as djemt'*** as vete!
Bijt' e mi, ju soj cifuti,
njeri mu hallin s'ma di****;
jalla u preft' sulltan Mahmuti*****,
qi m'fulliqet soj e oxhakun!

Elbasan 1927
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:13 pm

Koburja e Ramadanit

Pret sulltani haber prej telit
Maxhar Pashes e Prizerenit
shpejt haberi i shkoi sulltanit
prej kobures se Ramadanit:
-Nuk ua lshojm’ ne kralve trojet
na mallkojn’ fmija dhe vorret
zakon t’paret na e kan’ lan’
bes’ t’pabesit mos me i dhan’!
Mori Luma, me shum’ derte
vajn’ per pushk’ e krypn per vete
djemt’ e tu s’din ē’ka asht tuta
qysh t’pret shpata, qysh t’vret pushka;
gunat dimnit, plagt ne gjak
i ka tha martina n’flake
Moj Kosov’ lule dhe plage
nji vit prush e nji vit flake
Djeg’ e vra po kurr’ s’je tute
S’e ke lan’ gjakun me t’hupe
Qat’ kobure qe ra per ty
Tan’ Shqipnia e ka per sy

Kukes

I kushtohet Ramadan Zaskocit qe me 27 Gusht 1878, duke zbatuar vendimet e Komitetit te Lidhjes se Prizerenit, vrau telegrafistin e Mehmet Ali Pashe Maxharit, funksionar iI Stambollit, qe kishte ardhur per te bindur shqiptaret te mos i kundershtonin vendimet e Kongresit te Berlinit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:14 pm

Kam sjellur nje kenge mjaft interesante qe ka te beje me luftimet rreth Shpuzes, Medunit dhe Podgorices, mes shqiptareve dhe malazezeve qe jane zhvilluar ndoshta gjate viteve 1830-1850, ne kohen e Pashallekut te Shkodres,ose edhe me vone.

Me kismet ,allah ne selamet ,
Shqiptaria asht que ne kamb.
kush e ban mall me deke 
n'Karadak mbahet beja.

Karadakun mos ma leshoni 
ah niqind pa i nxane te gjalle.
Krisi reja ne Podgorice ,
ia rrenoi Kuqit kalane.

Oj kalaja e Medunit ,
qe shume vjete ke mbet nguju.
Shkamb i kije guret e mermerit
s'munet shkau me t'zaptu.

C'ka i ka thane e shoqja Nikolles,
bash qishtu se kem pas dite.
Vjene asqeri prej Kosoves,
tuj u shtue dite o per dite.

Ah kush po ngjitet bjeshkes perpjete ,
vijne shqiptaret me bajrak ne dore.
me jep myhlet t'a pi cigaren ,
ki me 'i pa shqiptaret n'kala.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:15 pm

Po vazhdoje me nje kenge tjeter te cilen sikurse ate me larte e kendonin rapsodet e Llapushes Sali dhe Feriz Krasniqi nga Drenovci i Malisheves. Gjithashtu kete kenge me nje melos tjeter por me variante te perafert e kendojne edhe te bijet e Sefe Mleqanit nga Mleqani i Malisheves, Halil Bytyqi dhe Naim Krasniqi etj.

Kenga e Ulqinit

Te ejten mbrema , ne dy sahati,
Haxhi Pasha hoq nizamin.
O Shkodra e madhe hajde qelloi gati
I’au zu shkijeve istikamin. 

Istikamin tuj godite , 
asqeria vjene tuj u avit,
Zot oi madhe i’au past fale imanin 
Se ishalla tan jane shkue shehit.

O Haxhi Pasha , shkoj Haxhi Pasha ,
Tuj dha popullit habere.
O qare s’kem pa e lshue Ulqinin
kem Stambollin muhasere.

Ulqinaku tash i’a mbrrini ,
Se hala s’ka nisun me fol.
O mos kujto se nuk jam veq Ulqini ,
Tash jem lidhe me Shkodren tone.


O shkoj Haxhia tuj ike Haxhia ;
Shkodra e madhe se kane ngu.
O te shtate kralat o n’kame me u que ,
Pa kris topi bam, skena me leshu.


Kjo kenge i kushtohet luftes te cilen ne vitin 1880 e bene shqiptaret (dega e Lidhjes se Prizrenit ne Shkoder), per mbrojtjen e Ulqinit . Mund t’a shihni se sa me saktesi dhe sa fuqishem populli i kendon kesaj ngjarje, duke treguar diten dhe oren, si dhe rrethanat dhe presionet ne te cilat ishte gjendur vete Perandoria Osmane per te dorezuarUlqinin. Gjithashtu presionet te cilat u ishin bere shqiptareve per t’a dorezuar Ulqinin dhe vendosmerin e tyre per t’a mbrojtur , siq thote kenga sikur ,,edhe te shtate krajlat ne qofte se qohen ne kembe”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:16 pm

Ali Pasha po e kqyre tefterin

O Ali Pasha po e kqyre tefterin,
Shume takamesh e kam asqerin.
Kam asqerin o shum gjinli .
Djeme te zgjedhur ne mal e ne vrri.
Harambashat kane que kry.
Kan ba men me ra n’Shqipni.
Me marre Sanxhakun e Mitrovicen 
Vuqiterrnen dhe Prishtnen.
Ne Shqipni dojne me hi.
E me ba shka eshte me zi.
Keshtu menojshin klyshte e Serbise .
Po s’po trembet pasha i Gucise.
Jo s’po tremet vllazen Ali Pasha .
Qe i ka vra vetllat e trasha.
Murr tefterin pasha po e kqyre.
Kam asqerin bukur t’mire.
N’takam te pare e kam Rugoven 
Qe luftojne rrept me Knjaz Nikollen.
Jane trima qe kane hak,
kane marre krena n'Karadak,
Pobrra Kuqin t’a lajne ne gjak.
Zhuk Isufa e Zhuj Selmana ,
Qe nuk nin per Mark Millana.
Nje takam qe e kam ne Prekorupe (Llapushe),
Prej armikut kurr nuk jane tut.
Ata hajne barut me grushte.
N’takam dyte e kam Drenicen
Flake e kallin djemte Podgoricen.
Jane trima qe t’lajne ne gjak.
Kane marre krena n’Karadak.
N’takam trete e kam Sanxhakun ,
Ka bijne trimat e bajne gjakun.
N’takam te katert e kam Gilanin
Qe zanat e kane mejdanin.
N’takam te peste e kam Reken ,
Ku bijne trimat e bajne deken.
Ne takam te gjashte e kam Llapin 
Flake t’a kallin Karadakin.
N’takam te shtate e kam Shkodren ,
Ku bijne trimat e bajne mordjen.
N’takam te nante e kam Mirditen,
N’qiell me kane trimat t’a nxane priten.
I’u kane lane emrin nanat malsore
Trima le me arme ne dore .
Prenk bibe Doda e kapitana,
Mirditore trima si zana .
Pra n’e lidhshim besen ndermjet veti,
Per hater te zotit dhe te miletit 
S’kane qka na bane krajlat as mbreti.

Kenduar nga Salih dhe Feriz Krasniqi -Drenovc i Llapushes

Kjo kenge i kushtohet luftimeve te zhvilluara nga shqiptaret kunder Malit te zi gjate periudhes se Lidhjes se Prizrenit, te udhehequra nga Ali Pasha i Gucise.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:16 pm

Prej Prokuple e deri ne Nish

Prej Propkuple e deri n’Nish,
Asht mbush rruga me dervish.
Dervishet po falen bajraqet s’po nalen.
Dervishet po luten,
Bajraqet s’po nguten.
Maliq Pasha ne ate te zi,
T’kofte pirolla moj Malesi.
Shqipnia mori fushes,
E mbloi timi i pushkes.
Maliq Pasha ne ate te bardhe,
ugurolla bajraktare .
Bajraku i Zeqirit ,
S’po doket prej timit.
Kur i rane takamit t’pare,
Me batilin balle per balle.
Bini djem dushmanit,
Per hater te vatanit.
Kur i rane takamit te dyte ,
me kaurrin fyt per fyte.
bini djem dushmanit,
Per hajret e imanit.
Kur i rane takamit trete ,
Me batilin heshte per heshte.
Bini djem t’i bina ,
Bajraqet t’ia perzina.
Imer Hoxha prej Bellenice,
fort po qitshin Kemenica.
Kemenica t‘gurit,
Bini djemlosha kaurrit.
Kapakli Bajraku ,
s‘po doket prej gjaku.
Nami i Pashe Maliqit,
Preu shpata e Dan Zatriqit.

Kenduar nag Feriz dhe Ali Krasniqi nga Drenovci i Llapushes.

Kjo kenge i kushtohet betejave te ashpra te cilat i zhvilluan bajraqet e Shqiperise gjate luftes Ruso-turke 1870 -1878. Ne anen Ruse ishin forcat serbe kurse ne perberje te forcave turke ishin shumica shqipare. Ne keto luftime u dallua Bajraku i Ostrozubit. Pjesa me e madhe e treves se Llapushes ishte pjese e ketij Bajraku . Ky Bajrak ne popull nihej si Kapakli Bajraku, pasi ne luftera luftetaret e ketij bajraku luftonin me pushke te tipit Kapakli. 
Bajraqet shqiptare luftuan per te mbrojtur trojet etnike te Shqiperise verilindore pra Sanxhakun e Nishit ( sot Serbia jugore).
Kenga perfundon me nje refren kuptimplote qe edhe sot e kesaj dite perdoret per te aluduar ne dike qe fiton fame ne krahe te dikujt tjeter: ,,Nami i Pashe Maliqit, preu shpata e Dan Zatriqit”.
Pra luften e bene shqiptaret por nami i mbeti pashait turk ose Turqise . Ka edhe isa variante te kesaj kenge.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:18 pm

Edhe pse eshte pak e gjate , po u'a prezentoje variantin kryesore dhe te kompletuar te kenges se Selman Kadrisekenduar nga Ibish Broja nga Drenica.
Kjo ngjarje e cila shtellohet ne kete kenge ka ndodhur rreth viteve 1930 -1943. Selman Kadria rreth viteve 1930-37 ne kohen e Mbreterise Jugosllave, vrau kryeqetnikun e urryer Vojvoden Miliq Kerstiqin, i cili kishte vrare dhe masakruar me qindra shqiptare dhe musliman ne Kosove dhe Sanxhak. Kurse vrasja e tradhtarit Rame Alia eshte bere rreth viteve 1939 1942. Ngjarjet te cilat shtjellohen ne kenge jane zhvilluar kryesishte ne Cerce dhe ne Muzhevine te Istogut ( Burimit).

Kenga e Selman Kadrise
I shkoj haberi kesaj Shqipnise,
Mej knue hatmet Selman Kadrise,
Pushke te madhe i dha Serbise.
Pushke te madhe na ‘i ka dhane,
Preu vojvoden qat kapetan.
Se Semani nau qokja n’kam.
Te Miliqi hi o kane ,
Au qove zotni ja ban?
A u qove more zotni?
Po u qova o Selmani i ri.
Po u qova or Selman,
Kam qu gjinen me thirre mbrame,
Ku je kane djalo qe s’je ardhe.
Qe Selmani tha s’mujta me dale,
Kur ti thirrjet m’I ke qu
une ne ship s’jam qillu.
Te treten thirrje e kam marre
Dhe qe zotni tek jam ardhe.
Q’ka po thote Miliqi i pite,
Du me dale une me u shetite.
Jo ma anej se tej n’Muzhevine.
N’Muzhevine n’katundin Cerce,
Du me dale me nxane naj peshk.
E Selmani qka i ka thane ,
A te vije me ty zotni ja bane.
A te vije me ty more zotni ,
O cka t’bane lazem ty.
E Miliqi shka po bane 
N’tesha e ngrada ish kane veshe,
E murr pushken me gjithe rreth.
Edhe niskan me t’fillu,
Dhe gurajat i kane trupu.
Ne Muzhevin kur jane dale,
Qe Miliqi po e flete ni fjale.
Jam paqef tha o Selman.
O paqef tha jam qillu.
O s’po muj armet me’i qu.
Thote Selmani ami mu.
Mi jep mu more zotni,
O se vije rroktare me ty.
O qka te bane lazem ty.
O ja dha armet me gjithe rreth ,
Murre Selmani e po i vesh,
Pergjithmone i bajte me shnet.
Kane nise rrugen kane t’fillu.
Thote Selmani lume per mu
Shka Selmani ish tuj menu.
Kurre m’a ne shtek s’me ka ardhe mu,
Kete tradhtare une me hjeksu.
Une me hjek kete tradhetare ,
Se shume dam ka ba n’shqiptare,
Ka lane nanat pa djem te ri,
Nuset te reja ka kthy n’xhini,
Ka vra gjin tuj shku n’mulli
E qobane ka pre me dhi.
Neper djepa ka pre sabije,
Ah me singi ahi,
Si ne Kosove edhe ne Boshjaki.
O Selmani qka po bane ,
Pese fysheke ne pushke po i leshon.
Pese fyshek n’pushke o i ka leshu.
Dhe perpjete niher ka gju.
Forte shkau iu ka ngrmu.
Pse me pushke Selman po lune,
Kqyre djale se po me vret mu.
E Selmani ma ka mashtru,
Rruge e shtire ka qellu,
Me dale kush me ba me na gju,
Une per ty du me luftu ,
Kogja mire m’a ka mashtru.
Tridhjete hapa nuk jane shku,
Dhe Selmani iu ka ngermu.
ju ngermu dhe i paska thane,
kthehu knejna or tradhtare.
A e din ti sa ke vra shqiptare,
Shume e nana ke lane pa djale,
Shume e gra ke lane pa femije,
Shume e nuse i ke kthy n’gjini, 
ke vra gjin tuj shku ne mulli,
E qobane ke pre me dhi.
Ke pre edhe shume sabije ,
Ne singi ahi, si ne Kosove dhe ne Boshjaki ahi.
Ai Selmani qka po bane , pushken ne faqe po ma vnon.
O me te paren ne balle ia ngjiti, tru e floke te tana n’ zalle ia qiti.
E ka prite deri i ka dale shpirti.
Per dy kambeve me duer ia ngjiti ,zhage ma ngrehi verrishtave ma qiti.
Oh ne verrishta po ma qet, ia dathe cizmet sa o kane i nxete.
Ia murr pushken me gjithe rreth, lamtumire Miliq Kerste i thete,
Dil e vraje ti shqiptare apet.

O Selmani c‘ka po bane n’katun te vete o hi o kane,
Sadri plakut o za po’i bane.Miliq Kerstene e lash te vrane .
Te Sadri plaku koka hi;
O kum ni do djem ne mal oi ki ,
Me me ba me ta te shkojme per Shqipni.
Sadri plaku qka ka thane , hala nana s’ka ba djale 
Miliq Kersten qi del e vran.
Mos besofsh o mixhe i tha ti, kqyre vete pushken e tij
Krejt ne serm t’a paqa fale ty.
Sadri plaku qka i ka thane , hiqmu dere more ti djale .
Njezet robe ne ship i kam, me ba hyqmi vesh me marre.
Le qe mue me pushkaojne por robije robte mi qojne.
Atehere Selmani qka po bane , trup e trupe ne kufije po shkon.
Ngat kufinit kur o shku , o atje i kane kallezu.
Me pase krahe me fluturu, gjalle n’ate ane nuk mun me pshtu.
O Selmani merzite o kane dhe menu djali koka kane.
Nje daje ne Cerce une e kam, o nje daje tha m’ka qillu.
Pra te daja du me shku, qaren daja ma bane mu.
Ne male te Cerces paska shku, do qobane asht taku.
Ne do qobane zatet ish kane , a u kullosin o djem ua bane.
Hane kapak more drumtare. T’kujna jeni u ka thane?
Njani tha jam i babes Rame. E Selmani gzue ish kane!
Lumi une bre te pasna daje. Daja jem koke qellu,
Ti te shpia n’ven me shku, une dhente kam me ti ru.
Te daja Rame ti me shku, thuj selam Selmani t’ka qu.
Shume selam Selmani pot e bane, o do buke ka thane me ma dhane.
E ai djali qka po bane , se te shpia fill po shkon,
Baba Rame aty ish kane , ai ish kane tuje e mblue ji talle.
Djalit te vete qka i ka thane, Ku i ki dhite biro ku i ke lane.
Edhe djali qka i ka thane shume selam Selmani pot e bane,
Shume selam ai ty tka qu, o do buke ka thane me ma pru,
o ish lodhe kambet e kishin lshu.
Atehere Rama iu ka ngermu , shuj kopil mos u me rrej mu,
Ka tri dite qe n’Shqipni ka shku.
Jo vallahi i tha o baba Rame, tuj rujt dhite ne male e kam lane,
Une e ngjohe more nipin tone.
Atehere Rama qka po bane, ni boshqe ne dore me buke e ka marre,
dhe do djathe dhe po t’fillon.Ne male te Cerces fill po shkon.
Eh ne Selmanin zatete ashte kane edhe ngryke ata jane marre,
Bash qyshe merret nipi me daje.Se Selmani qa i ka thane ,
Tej ne kufije une jam kane , ngate kufinit mue m’kane kallezu.
Me i pase krahte me fluturu , gjalle n’ate ane nuk muje me pshtu.
Atehere Rama qka i ka thane , mos ki gajle nipash ia bane.
Mosi ki gajle or nipi i ri , se ka daja miqet ne Tutin,
I kane lidhje me Shqipni , pa i therre ne kambe daja ne ate ane te shtine.
Tej ne shpi daja do te shkon me marre kalin me samara,
Nje temlik me shami te bardhe e tevdil daja te bane,
Pa nji there n’kambe daja te qone, e Selmani qka i ka thane ,
Mos te vonohesh daje ia bane se po vjene e kush po me gjane.
Me pa Rama qka po bane, se ne shpi qeni nuk po shkone ,
Ne Vode n’Istoge shkue tek a kane. Ranguliqit rajes n i ka thane.
Sa don myzhde Rale me m’dhane, per Selmanin qi t’a kam nxane.
Atehere Rala qka i ka thane , e vertete kjo mos me kane,
Kryet e tane ne vend te tije te shkone.
E vertete tha kjo ka me kane se n’male te Cerces e kam lane.
Me pa Rala atehere qka po bane i’a dha myzhde njimidinare.
Shpejte ne sup kokan shku, komaniri bane kuku per mu.
Nje xhanare ketu s’me ka qellu , krejt patrulla i kem qite me ru,
Sherr qai Rala ish kane qillu, magazinat tha qelmi mu.
Kokan veshe dhe armatu e ne male te Cerces kokan shku.
Me pa Rama tash qka po bane, se ne shpi qeni po shkon.
E murr kalin me samar, nji temlik me shami te bardhe ,
Te Selmani fill po shkon.
Dhe Selmani i paska thane , je vonu pak daja Rame.
Mos n’Istoge tutna je kane, mos ne Istoge tutna je shku ?
Dhe per mu ti ke kallezu. Shuj bre nip Rama i ka thane ,
jo atahen daja s’ta bane.
E Selmani i paska thane pse sakicen daje e ke marre,
Apo ngon or nipi ri , une kur te kthehna prej Tutini, 
du me i pre do thupra lejthi. Eh Selmani qka po bane
Vesh temlikun dhe shamine e bardhe 
E shkurte havalja ish kane , i ra havalja deri ne kame.
Daja pushken ia ka marre me nji lluge ia paska lane. 
Hype ne kali dhe po t’fillojen.
Dhe Selmani po menon, me ba deka mu me m’ ardhe 
Me ba deka me m’ardhe mu, le qe vete une kam me shku.
Po me deke i veshun si gru, tane Shqipnise marre kam mei leshu.
Atehere Selmani qka ka thane, nalma kalin daja Rame,
Du mu kthye pushken me marre, daja kalin s’ia ndalon.
Njanen kambe ne toke ma qiti, kuku tjera n’prraqe iu koqite,
Daja i zi i suell sakice, cille daje tha zoti t’fikte per Miliqin nipin pe mbyte.
Edhe nihere i ra sakice , krahe e kofshe ia llomite edhe pushken ia grabite ,
Dhe me te perjete paska qite. Aty shkijet jane avite.
Edhe shkijet qka kane thane, qyshe Selmanin ti keshtu me bame,
Kem pas qef te gjalle me nxane, e me pa ata qka po bajne
Hype ne kali po ma qojne tu Serezi po ma leshojne
Me nji qebe po ma mblojne , gjithe njerezia po bane seri 
Qyshe vojvoden e preu ky njeri, kem pas thane se zen asqeri.

Naqallniku me pa qka po bane , te Selmani fill po shkon,
Qizme n’krye medet po i mshon, kallzoje vendet ka je kane ,
Edhe buke Selman kush o t’ka dhane, rene me na kallezu,
Ne spital na kemi me te qu, kane mjeket me te sheru.
Ne paq ymrin ke me pshtu e ne ship kem me te leshu me shku.
Fort Selmani po bane gajret, rrehke djali shahadet,
or qyfare mos te qofsha fale, shahadetin s’mun ma ndal
S’mundesh me m’shti njerezit ne qafe me i marre,
Se kam mendjen me t’kallzu, i ka thane ,une shpirtin du me dhane.
Te mbramen fjale ai po e flet , me prejti daja kuku medet ,
Me u ba mire me hyqymet, ne kater anet e dhan radine.
O e preu daja more o Selman Kadrine.

Se ne ate kohe more a kane Serbia, s’vonoje shume more ka ardhe Shqiperia.
Si Shqiperi e e dina edhe vete u lirue populli krejte.
Nana e Selmanit po kane o medet. Neper sakaqe vaj po bane.
Ma kajne nana, motra e bija , po ma kajne more shoqnia,
Gjame po bajshin miqaia. 
Nana e Selmanit fort vaj po bane , a ka ba nana naj djale,
Qi del e vret qat vllaun Rame.
A ka ba nana naj djale si zana, oh pajton zemra nana.
Ia jap dhete o me gjithe dhi, ia jap hanin me mulli 
Edhe token me tapi.
Keshtu halla vaj po bane, Liman Beka qojka ne kambe.
Hajt halle e te paqa nane, as ni pare uk du me ma dhane.
As ni pare nuk t’a du , Liman Beka ne ship o shku.
Te vllait Bajramit iu ka ngermu.
Qou Bajra he tungjate jeta, mos t’a lame soten per nesra
PerSelmanin mos t’na dhimbset jeta. 
Te dy djemte kokan que ne kambe, dite e ejte ish kane Pazar.
Shume e hallku ne Pazar po shkojne, ne fund te Istogut prite paskan nxane.
Dikur Rama vjen me pajton, po vjen Rama ne pajton hi,
Shume do hallk jane kane mbas tij.
Tane qasi po tane hafije , qi kane pre shqiptare per shkije.
E aty te vojte jane kane, Liman Beka perpara i ka dale.
Haje hajde i tha o Rama i zi, ku ma kije staren Serbije.
Ku ma kije biro Kral Petrin, te fali zoti e te hanger dreqi.
O kane gjithe Shqipnia per veti.
Liman Beka me pa q’po bane , nxuerr manxerren e n’krye po I mshon,
Pa pike shpirti ma ka lane. Iu dok pak Bajramit e pret ne tjetren ane.
Po e bajne per nishan.
Ngoni Hoxhe edhe ju haxhi, keta ne dhe kushe mos me shti,
Le ta shtine popi I zi, se popi I zi eshte oi tij.
Oh ne vend te xhematit o tha hajt more kryqali shki.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:19 pm

Kenga e Salih Shabanit

O a ka djale qe m'a le Bajramin?
Me ma ndal Salih Shabanin,
E ka vra Spirro Kaptanin!
Ai Salihi ish kane shqiptare azgan,
pushken ne dore , ma ka marre.
E ka marre manxerren e mbretit,
niqin fysheke i murr prej mymleqetit,
O prite po zaka o ne Qafe t'Baqevcit.

O ne Baqevc o ai priten e ka zane,
Hej Spirro e Filja asajde po shkojne ,
ai Salihi perpara u ka dale.
Ku mje Spirre bre dushman po m'ja bane,
ku m'je Spirre bire more kryqali.
Rrafsh gjithe diten n'diell jam djeg per ty,
buke pa ngrane bre dushman uje pa pije,
ma pru zoti sot me u pjek ne ty,
O ma pru zoti me u pa sy me sy.

O ma pru zoti , o mu pa sy me sy,
mi ke pre nentedhjete shqiptare vllazni
Mi ke pre Spirre nentedhjete e nante.
Ateher Spirra ne ate vend be po i bane,
Pasha kryqin o ne viligdane,
pasha kishat Salih ka i kam,
se jam le o n'Kabash nuk jam kane.
Mos rrej Spirre, Salihi po i thete,
me sy te mij t'kam pa une e vete.
N'tesha e n'gradada ishe kane veshe,
ne kambe e n'dore ishe kane pervjele.
Vrajshe vllazen sikur me kane skjepe.
Si kasapi hajt more ne Shen Gjergje.
O s'te vike shtiro ne gjak tyne me shkele.

O s'te vike shtire ne gjake tyne me shkele,
m'a dredhojke djali ate manxerre.
E dredhojke more zjarr po i jepe.
Spirren e Filen te dyte o i la te vdekte.
E me pa mor Salihi q'po bane,
thike perpjete mor bjeshkes po shkone,
kange malsorqe shqiptari po kenone.
Krejt Dellovcit habere po i qone.
Njerez pa faje ne qafe mos me marre
Spirren e Filen te dyte o i lash te vrane.
Se ne Shqipni Salihi o dale ;
O lumi ai babe per djale qe ka lane.

Ne vitin 1913, ushtria dhe qetniket serbe ne krye me vojvoden Spirro Dellovcin dhe te perkrahur edhe nga murgjit e kishes ne fshatin Kabashe te Prizrenit, bene nje ploje te madhe.
Mbrenda nates ne kishen e Kabashit, cetniket serbe iu prene kokat mbi njeqinde burrave te Kabashit. Mirepo ne Luften e Pare boterore, gjate vitit 1915 kur u be terheqja e ushtrise serbe, permese Kosoves dhe Shqiperise per ne detin Adriatik, burrat e Kabashit u hakmorren dhe vrane qindra ushtare serbe dhe qetnik.
Pas rikthimit te ushtrise serbe ne Kosove dhe ripushtimit te Kosoves , pas perfundimit te Luftes se Pare boterore ne vitin 1919, ushtria serbe u hakmorre ne Kabash dhe i denoje me burgje te perjetshem 19 burra te Kabashit. Shume familje te Kabashit u strehuan ne Shqiperi dhe u kthyen vetem gjate kohes, siq e quajne te Shqiperise se madhe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:21 pm

Adem Jashari eshte vertet nje figure legjendare. Edhe kenga ka tekst shume te bukur, por duke qene qe nuk futet tek muzika folklorike (te pakten tani per tani ), 

 • Leonora Jakupi 
  PO VRITET PAFAJSIA 

  A vritet pafajsia
  Cfare faji ka Drenica
  Pse tremben nga femija
  Qe therret Azem Galica

  Drenica lind vec trima
  Ju i lini femijet jetima
  Eshte nje komb qe don lirine
  Dhe Kosova eshte Shqiperi
  Qielli digjet, bota varet
  Po ku je Adem Jashari
  Na vrane baben, na vrane motren
  Na percelluan, na dogjen votren

  Ref
  Mos ma prek ti shkia Drenicen
  Se kam gjalle Azem Galicen
  Mos ma prek truallin shqiptar
  Mijera vjet, jam vete e pare

  Dhe loti vjen tek gjaku
  Dhe gjaku vjen tek loti
  Ja foshnjat po i vrasin
  Po kullat jo nuk lozin

  Drenica lind vec trima
  Ju i lini femijet jetima
  Eshte nje komb qe don lirine
  Dhe Kosova eshte Shqiperi
  Qielli digjet, bota varet
  Po ku je Adem Jashari
  Na vrane baben, na vrane motren
  Na percelluan, na dogjen votren
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:22 pm

Per Del Monakon

A VRITET PAFAJSIA

A vritet pafajesia ,
qfare faji ka Drenica,
qe i vriten femija ,
duke thirre Azem Galica.
Drenica lind veq trima,
po ju i leni femijet jetima,
eshte nje kombe qe don liri
dhe Kosova eshte Shqiperi.

Po ku je Adem Jashari
na vran nene edhe motren,
na rrenuan na dogjen votren,
Hej mos ma prek ti shka Drenicen ,
se kam gjalle Azem Galicen,
eshte nje kombe qe don liri 
dhe Kosova eshte Shqiperi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:23 pm

Kenga e Kamer Loshit

Nam i madhe eshte ba ne Drenice,
na jane ra o nje rrem komite,
Kamer Loshi me dy vllaznite.
vllaznit e ri i kishin qellue ,
s'ishin msue pushken ne thum me vnue.
Ne shpi prej kashte jane ngujue.
Krejt Serezi ne kam jane que,
shkojne Kamerin me rrethue.
C'ka ka thane Kamer Sejdia,
boll e keqe kjo Serbia,
boll e keqe kjo Serbi.
Po ma te kqije do shqiptare te zi.
Po ma te kqij do shqiptare te zije,
per nje pushke bajshin hafije.
Vllazneve te vet Kameri u ka thane,
ju mu vete ketu due mem m'lane.
ju me pshtue me qa rrethimin,
se une per te gjalle se jap dorezimin,
se jap dorezimin kurre per te gjalle,
per pa u kall baraka flake,
e me me ra zharava ne qafe.

Thrret Kameri o Murat,
merre vlla kete sahat,
merr sahatin me gjithe qystek,
Kamer Loshi t'a ka lane shkrete
Be po te baje m'a ne qyrke se qet.
Thrret Kameri o Sejdi,
merre vlla ti ate kuti.
Cingarllykin me gjithe kuti,
mos t'ma marrin ata faqezi,
ne kutin teme duhan me pi.
Prej barake vllaznit e ri jane dale
e Kameri aty ashte ndal.
Tej ne sabah Kameri po lufton;
naqallniku aty po shkon.
Naqallniku c'ka ka thane,hajt dorezimin Kamer me na dhane,
tash qi topat, mu jane tuj me ardhe
krejt baraken ta djegi flake.

C'ka ka thane Kamer Sejdia,
C’ka po thue or faqezi.
Qitja flaken edhe timin,
jam shqiptare s'ta jap dorezimin.
Nuk dorzohna kurre per te gjalle.
per pa u kall baraka flake,
per pa me ra zharava n'e qafe.
Kur me topa i kane ra,
Krejt baraka flake ka marre,
Ka marre flake e u que timi,
Por Kameri se dha dorezimin.
Se dha dorezimin dhe shkoj vete,
O i paste shpirti rahmet.
Ka liftu per vatan te vet
Ishalla zoti i ka que ne xhenet.

Kjo ngjarje ka ndodhur rreth viteve 1927-29. Kamer Loshi ishte nje prijes i spikatur i qetave kaqake te Drenices.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:24 pm

Kenga e Rrust Kabashit

Po perzihet mor Prizereni,
na jane qarte ,zotnit mes veti.
Qarte na jane zotnite nder veti,
Shaqir Aga qaj Rrust Regjepi.
Rrust Regjepi i hypi atit,
gjan e gate po ia leshon sokakut.
Leshon sokakut e leshon qarshise,
shkon tuj ble barut te alltise.
Blen barutin me Ukshinin,
a ma pat kun Shaqir Age Nishin.
As'ma pate kun Shaqir Agen,
te xhamia po e fale xhenazen.
Fale xhenazen te xhamia.
Hysen Ages na i vdiq e bija.
Pe hjekson ai imamgjia.
Imamgjia Mulla Zymeri.
Lufton Rrusta UKimeri.
Lufton Rrusta ne Bazharhane,
aman Rrust pash jeten tane,
shume e gjakun sot na e bane.
po shkon gjaku si ne kasaphane.
Ne kasaphane si te kasapi
I shkoje haberi Sulltan Muratit.
I shkoj haberi Sulltan Hamitit.
ti kane pre tuxharte prej Nishit.
Se m'kane nxjerr jashte prej mexhlisi.
Se m'kane nxjerr m'kane lane ne sokak.
Hafez Pasha nje pashe plak,
qiti topat mbi Muzhlak,
Kall Kabashin tym e flake.
Tym te zi e flak te verdhe
kulla e Rrustes me qemer.
Me qemer rrethue ne xhama,
po thote Rrusta vete e bana.
Vete e bana e s'po e kam dert,
kam nis luften me hyqymet.
Zot kesaj lufte kush i prini,
Rrust Kabashi e mulla Brahimi.

Kjo kenge i kushtohet Rrust Kabashit, nje figure majft te perfolur gjate kohes se lidhjes se Prizrenit. Ngjarja e shtjelluar ne kenge mund te kete ndodhur rreth viteve 1878-1880.
Shaqir Age Nishi siq duket ishte nje feudal shqiptare i cili si shume muhagjire te tjer pasi kishin hyre trupat serbe ne Nish, Leskovc dhe Vranje ,kishin ardhe ne Kosove.
Me sa dihet ky feudal si perkrahes i Perandorise osmane,gjate kohes se Lidhjes se Prizrenit , kishte pasur nje zenke me Rruste Kabashin te parine e Kabashit te Prizrenit dhe kjo kishte shkaktuar kete gjakederdhje.
Ne historiografine shqiptare thuhet se Rrust Kabashi ne vitin 1881, gjate sulmite forcave turke te Dervish Pashes per te pushtuar Prizrenin, ai me shume feudale te tjere kishte bashkepunuar me turqit. Megjithate dilema perseri qendron, sepse ne krahasim me feudalet e tjere posa ushtri turke hyne ne Prizren urdheron varjen e Rrust Kabashit.
Kenga edhe pse nuk ka motive te forta, megjithate paraqet Rrust Kabashin si nje kundershtare te hershem te Turqise. Mulla Brahimi ishte nje hoxhe nga fshati Semetishte i Llapushes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenget historike   Sat Sep 27, 2008 10:24 pm

Ne Mitrovice po e rrehin telin

Ne Mitrovice po na rrehin telin,
Kangjallozin e preu lefteri,
me buri jane mbledh asqeri,
me buri jane mbledh te tane.
Kangjallozi c'ka ka thane?
Thirrma djalin ju kane thane.
Ta perbeje ne dine e mane,
kush te ka shti djale mor kush te ka thane.
Djali i ri c'ka i ka thane,
Rob i zotit tha s'me ka thane,
po kur jane que Shala ne kame.
Kur jane qu Shala me zapti,
s'te kane lane ne sheher me hi.
C'ka po i thote djali atij,
Kangjalloz more faqezi.
Vet te kam pa me syte e mij,
ti u rrishe topave permije.
vrajshe pleq e vrajshe thmije.
Aty mbeten shume vllazni,
shume vllaznia aty kane mbete.
Me ka plasun zemra e shkrete,
qova doren e te kam ra manxerrke.

Kjo kenge i kushtohet luftes ne Mitrovice ne vitin 1904. Isa Boletini me krenet e Drenices dhe Shales kishin marre vendim qe te mos lejojne asnj konsull rus ne Mitrovice. Keta kishin arritur qe te perzenin dyhere konsujt rus te cilet vinin ne Mitrovice. Ankesat e Rusise bere qeverise osmane, per te denuar Isa Boletinin per turperimin e u bente ai konsujve rus, shtyne Qeverine turke per te detyruar Isa Boltinin te leshonte Kosoven dhe te shkonte syrgjyne ne Stamboll. Pas largimit te Isait Rusia i bene presione Perandorise Osmane qe tani te lejoj vendosjen e konullit rus( kangjallozit), ne Mitrovice pasi qe Isai nuk ishte .
Mirepo burrat e Shales dhe te Drenices reaguan sipas beses qe i kishin dhene Ises se nuk do te lenin te shkele kembe rusi aty. Posa arriti konsulli ata e sulmuan qytetin dhe ushtria turke e bllokoje uren e Ibrit. Gjate luftimeve nga bombardimet me topa pati shume te vrare. Konsulli rus rrinte prane topave dhe i udhezonte kah te gjuanin. Nje rreshter shqiptare i ushtrise turke nga Gjilani, pyet me neveri se kush ishte ky i huaj qe po urdheronte. Kur i tregojne se e tere kjo gjakederdhje po behej per ate, ai nxjerr pistoleten dhe e plagose rende konsullin, i cili nga plaget vdes. Emri rreshterit nuk dihet , vetem dihet se gjykata ushtarake e denoje me burgim te rende , por te cilin burg nuk e mbaji te terin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kenget historike   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kenget historike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: