Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Spjegoje emrin tënd!

Shko poshtë 
+2
istogalia
Nezir Myrta
6 posters
AutoriMesazh
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Spjegoje emrin tënd! Empty
MesazhTitulli: Spjegoje emrin tënd!   Spjegoje emrin tënd! EmptySat Sep 27, 2008 7:51 pm

A e dini se çka don me thanë emri juaj? Kah e ka prejardhjen ethymologjike, origjinën linguistike? A keni një emër shqiptar? Derikurë dhet të presim të pagëzojmë fëmijët tanë me emra shqip? Pse shqiptari e pagëzon dikund ende foshnjen e vet me emra të huaj, gjoja për arsyena adhurimesh të figurave të huaja, kur kemi plotmijëra emra shqip, në gjuhën e bukur shqipe?

A asht krejt shqiptar një që ka emër të huaj, me domethënie të huaj?

Ja, psh. unë jam nezir myrta, emri im - nezir do të thot shqip - symprehtë, mendjepmreht, kritik etj., por unë mendoj se vie nga fjala toponom nazar, nga ku rrjedhë emri toponomi - nazareth, që dikund thohet: nazar, naser, nizar, nesir - kurse asht pak i shqipëruar si shqip - nezir. Doja ta kishja krejt shqip po babai im ishte ma shumë fetar dhe mëpaska pagzuar kështu...

kurse mbiemri - myrta, rrjedhë nga emërtimi i një bime, lis gjethembajtës gjithmonë me gjethe deri në shkurt, kur as nuk dihet se i kishin ra gjethet.Në shkencë quhet nga familja myrtacea, e trëndafilorëve, emër biologjik-botanik, i qëndrueshëm gjithmonë me gjethe. Ka shumë antroponome e toponome, hidronome me rrënjen myrta, në Zvicër asht një qytet me emrin - Myrten, Liqeni Myrten, e deri këtu në Amerikë, emra vendesh, rrugësh, avenuesh, pllazhesh (myrtle ave, myrtle beach, myrtle street etj., që kur i shoh qeshi me bashkudhëtarët: ja kjo asht avenua ime, rruga ime, pllazha ime, qyteti im, liqeni im etj., kuriozitete a?Wink

Shqiptari duhet medoemos, gjithsesi, ta ketë emrin shqip!

Ejani tash e spjegonie emrin tuaj, po guxuat!Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
istogalia
Anëtar
Anëtar
istogalia


Male
Numri i postimeve : 298
Age : 40
Vendi : Istog,Kosova
Profesioni/Hobi : futbollist
Registration date : 31/08/2008

Spjegoje emrin tënd! Empty
MesazhTitulli: Re: Spjegoje emrin tënd!   Spjegoje emrin tënd! EmptySat Sep 27, 2008 8:20 pm

te lumte profesor per kete teme shum e bukur,une do jeme i pari ai qe do te zbuloj emrin tim.Quhem zymer arabisht shkruhet zumer.Ky emer imi ka origjinen po dihet arabe dhe eshte ajet kuranor ajeti el zumer.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Spjegoje emrin tënd! Empty
MesazhTitulli: Re: Spjegoje emrin tënd!   Spjegoje emrin tënd! EmptySat Sep 27, 2008 8:45 pm

Leke dhe ky emer eshte emer te cilin e mbajti i biri i lynkest - maqedhonit Filip dhe epirotes Myrtal (ose Olimbia). Eshte emer shqiptar autokton. Aref Mati e lidh kete emer me 'u le' dmth u lind. Mirepo, nje gje te tille nuk e perkrah sepse me me logjik me duket pohimi i Arben Llalles kur thote se emri Aleksander eshte 'Leka si na anderr'. Psh tek arbereshet e Italise ka shuma fshatra me toponimin 'Leksander'. Pra, Leka enderronte zaptimin e mbare dynjase. dhe ushtaret e tij ose oficeret skeptike kane murmuritur: Leka asht n'anderr.

Kete e perforcon me shume edhe thenia ne menyren deshirore kur e urojne nje femije te posalindur ne Veri te Shqiperise: u befte si leke' qe ka kuptimin u befte trim si Leka.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Spjegoje emrin tënd! Empty
MesazhTitulli: Re: Spjegoje emrin tënd!   Spjegoje emrin tënd! EmptySat Sep 27, 2008 8:46 pm

Ne gjuhet orientale emri im eshte orientalizuar si Iskander ose si Sikander, etj etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Spjegoje emrin tënd! Empty
MesazhTitulli: Re: Spjegoje emrin tënd!   Spjegoje emrin tënd! EmptySat Sep 27, 2008 9:12 pm

TEK emri ime deshmone KUSHTRIMIN PER LIRI QE THERET ZERIATDHEUT
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Spjegoje emrin tënd! Empty
MesazhTitulli: Re: Spjegoje emrin tënd!   Spjegoje emrin tënd! EmptySat Sep 27, 2008 9:14 pm

Me sa po e kuptoj une kete teme, duhet spjeguar emrin dhe mbiemrin e vertet qe kemi, e jo nickun qe perdorim ne forum, apo eshte e kunderta Nezir Myrta??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Spjegoje emrin tënd! Empty
MesazhTitulli: Re: Spjegoje emrin tënd!   Spjegoje emrin tënd! EmptySat Sep 27, 2008 9:18 pm

HAHAHHA bibiii nese une filloje me spjegu emrin tem mor vella duhet me shku ne arabi me vete se as dreqi nuk e dine qa sone me thene emri jem arabishte e ku me ta spjegu shqip une mos vet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
istogalia
Anëtar
Anëtar
istogalia


Male
Numri i postimeve : 298
Age : 40
Vendi : Istog,Kosova
Profesioni/Hobi : futbollist
Registration date : 31/08/2008

Spjegoje emrin tënd! Empty
MesazhTitulli: Re: Spjegoje emrin tënd!   Spjegoje emrin tënd! EmptySat Sep 27, 2008 9:28 pm

duhet ta zbulojm emrin ton e jo nikun dhe kuptimin.por emrin e veretet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Spjegoje emrin tënd! Empty
MesazhTitulli: Re: Spjegoje emrin tënd!   Spjegoje emrin tënd! EmptySat Sep 27, 2008 11:20 pm

Une emrin tim e shpjegova dhe jo nikun.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Spjegoje emrin tënd! Empty
MesazhTitulli: Re: Spjegoje emrin tënd!   Spjegoje emrin tënd! EmptySat Sep 27, 2008 11:34 pm

emrin e kam shummmmm te keq
Hazir
por Xili të gjithë më quajn
Mbrapsht në krye Shko poshtë
alban kita
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Male
Numri i postimeve : 23
Age : 34
Vendi : korce
Profesioni/Hobi : nacionalizem
Registration date : 01/05/2008

Spjegoje emrin tënd! Empty
MesazhTitulli: Re: Spjegoje emrin tënd!   Spjegoje emrin tënd! EmptyMon Sep 29, 2008 9:31 pm

un quhem alban he ju pelqen apo jo?????
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Spjegoje emrin tënd! Empty
MesazhTitulli: Re: Spjegoje emrin tënd!   Spjegoje emrin tënd! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Spjegoje emrin tënd!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ta mbrojm Univerzitetin ne Vlore me emrin Ismail Qemaili
» Qfarë gjeni te pakuptimt te ISLAMI.
» Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit
» Shkruani emrin tuaj ne gjuhen kineze.
» Humor

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: