Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyThu Jan 14, 2010 2:37 am

Desmond Lachman

Nė mėnyrė tė ngjashme me Argjentinėn e njė dekade mė parė, Greqia po i afrohet fazės fi nale tė njė marrėveshjeje pėr
monedhėn e saj. Ka shumė mundėsi qė brenda dy apo tre vitesh, pas shumė fondeve tė shpenzuara mė kot, anėtarėsia e Greqisė nė eurozonė tė pėrfundojė me njė disfatė. Faza e parė nė rrugėn e njė krize tė monedhės shfaqet kur njė vend, i nxitur nga dėshira pėr tė importuar disiplinė politike nga jashtė, miraton njė nivel fiks tė kursit tė kėmbimit ndaj tė cilit vendi nuk reagon nė mėnyrė tė shėndetshme. Argjentina nė vėshtirėsi tė mėdha financiare e bėri njė gjė tė tillė nė vitin 1991, kur miratoi njė plan kėmbimi tė pezos ndaj dollarit me njė shpresė tė kotė qė t’i jepte fund tendencės sė hiperinflacionit. Pasi nuk arriti tė pėrmbushte kriteret pėr anėtarėsimin nė eurozonė nė vitin 1999, njė Greqi qė lėngonte nė mėnyrė kronike u kualifikua nė janar 2001 duke nxitur hartimin e njė buxheti kreativ. Duke shkuar njė hap mė tej Argjentinės, Greqia e braktisi monedhėn e saj nė kėmbim tė euros. Ajo hyri nė njė klub ku nuk kishte ndonjė opsion daljeje pėr asnjė prej vendeve anėtare.
Faza e ardhshme nė rrugėn drejt shkatėrrimit ėshtė ajo kur politikat e brendshme qė ndiqen nuk janė nė pėrputhje me marrėveshjet pėr monedhėn. Nė vitet e fundit, Athina e ka hedhur nė erė ēdo lloj koncepti pėr disiplinėn buxhetore.
Anėtarėsimi nė eurozonė detyron njė vend t’u pėrmbahet kritereve tė Maastrichtit pėr tė mbajtur deficitin nėn 3 pėr qind tė GDP-sė dhe borxhin publik nėn 60 pėr qind.
Por, deficiti i Greqisė ka arritur nė 12.7 pėr qind dhe borxhi publik pritet tė arrijė nė 120 pėr qind nė vitin 2010.
Njė deficit buxhetor kaq i lartė i shoqėruar me norma shumė tė ulėta interesi tė importuara nga jashtė, krijon mundėsinė pėr tė arritur nė fazėn pėrfundimtare tė “lojės”.
E bėn kėtė jo vetėm duke vendosur financat publike nė njė rrugė pa krye e tė paqėndrueshme, por edhe duke shkatėrruar aftėsinė pėr konkurrencė nė arenėn ndėrkombėtare.
Greqia e ka tejkaluar edhe Argjentinėn, duke humbur rreth 30 pėr qind tė aftėsisė sė saj konkurrenciale pėr shkak tė inflacionit tė lartė. Ndėrsa dyshimet pėr tregun po shfaqen gjithnjė e mė shumė, vendi po pėrpiqet tė shpėtojnė marrėveshjen pėr monedhėn.
Nė rastin e Argjentinės, sponsori ishte FMN-ja e mbėshtetura nga SHBA-ja, nė rastin e Greqisė ėshtė banka Qendrore Europiane.
Nė rastin e Argjentinės, mbėshtetja e kushtėzuar nga FMN-ja ishte e nevojshme dhe e shpėtoi vendin pėr disa vite para se tė nisin trazirat dhe protestat nė rrugė. Ėshtė e vėshtirė tė shohim tani sesi kriza aktuale nė Greqi mund tė ketė njė fund tė lumtur.
Ēdo pėrpjekje pėr tė ulur deficitin nė nivelin e kėrkuar nga kriteret e Maastrichtit, mund ta thellojė rėnien ekonomike. Pėrpjekja pėr ta rikthyer aftėsinė e Greqisė pėr tė qenė konkurrente e mirė nė treg nėpėrmjet shkurtimit tė pagave, mund tė ēojė nė disa vite tė dhimbshme dhe politikisht tė papranueshme deflacioni. Gjasat nuk janė aspak tė mira: shkurtimet buxhetore tė shpallura tashmė kanė nxitur protestat popullore. Nga ana tjetėr, nuk pritet tė ketė edhe shumė financime nga Banka Qendrore Europiane. Agjencitė e vlerėsimit e kanė kategorizuar Greqinė nė nivelin A-, ndėrsa Jürgen Stark, njė zyrtar i Bankės Qendrore Europiane, tha se BE nuk do ta ndihmojė Greqinė nėse ajo do tė ketė nevojė. Nėse ka diēka qė autoritetet greke mund ta mėsojnė nga Argjentina, ėshtė se lufta ndaj tė evitueshmes ėshtė mė se e kotė. Kjo, jo vetėm qė e ēon vendin drejt njė borxhi qė s’mund ta pėrballojė, por edhe thellon dhe zgjat rėnien ekonomike nė njė kohė kur nė botė ka nisur rimėkėmbja. Athina duhet tė largohet nga eurozona, e kjo mė mirė tė ndodhė herėt sesa vonė. Gjithsesi, kjo nuk ėshtė tamam mėnyra sesi pėrfundojnė tragjeditė greke.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Delia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
Delia

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyThu Jan 14, 2010 2:57 am

Nuk thuhet kor paske humb si greqia po ksaj radhe me te vertet paska humbur keq isha kurr nuk del nga kjo , po kjo eshte edhe nje shenj se krimet qe i ka ber te shumten pas shpine zoti nuk as gje per boten tjeter .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feride
Anėtar
Anėtar
feride

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 33
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyThu Jan 14, 2010 10:13 am

O Delia
Qe tre mije vjet qeshtu duke llomotiti do i bashkojna trojet,dhe jo qe nuk do mundemi ti bashkojna por do tretemi ne balten e pafundshme ,a nuk po shihet puna jona ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptySat Jan 16, 2010 3:45 am

Shperthim tek ministria e shtypit ne Greqi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptySat Jan 16, 2010 8:00 pm

Greqia ne gerhamat e fundit...
Greqia i jep Brukselit planin ekonomik
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyMon Jan 18, 2010 12:27 am

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Selanik
Mijera fermere greke bllokuan disa akse kryesore rrugore qe lidhin zonat veriore me Athinen, ne shenje proteste ndaj krizes qe po kalon sektori i tyre.


Fermeret bllokuan rruget hyrese qe lidhin zona te Selanikut dhe disa qyteteve te tjera veriore me Athinen me traktore, si mjet proteste ndaj mungeses se tregut dhe cmimeve te uleta te prodhimeve te tyre.

Perfaqesues te protestuesve njoftojne se protesta eshte vetem ne fillimet e saj dhe se ne ditet ne vazhdim ajo do te pershkallezohet. Veshtiresi te medha do te kene te gjithe emigrantet, te cilet do te ikin ne Shqiperi ose qe vijne ne Greqi pasi fermeret vendas kane bllokuar rrugen Selanik-Shqiperi.

Fermeret kane bllokuar serish rrugen nacionale Athine-Selanik, te cilet nuk kane deklaruar afat, gjithashtu ne te njejten kohe eshte mbyllur edhe Egnatia Odho. Rruga nacionale Athine-Selanik do te mbyllet nga traktoret e fermereve ne Kastro Viotias, me mbyllje paralele edhe te rruges te vjeter ne Tithorea.

Keto dy bllokime jane te mjaftueshme qe te mos kaloje asnje makine ne drejtim te Selanikut ose anasjelltas. Bllokimi i trete i rruges eshte ne Alamana. Dy bllokime, nje ne Kerdhilion, ku pritet te mbyllin fermeret e Seres dhe bllokimi i dyte i rruges do te behet ne Kavala. Ne Bogaciku arriten fermeret e Kosturit dhe qe prej ores dy ne mesdite do te bllokojne cdo nje ore rrugen Selanik-Shqiperi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyMon Feb 01, 2010 6:49 am

120% e GDP eshte borxhi grek...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feride
Anėtar
Anėtar
feride

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 33
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyMon Feb 01, 2010 7:01 pm

Flaka i dalt krejte Greqis ore zoti madh edhe serbise e bugarise bashk me rusin shkinajke .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyThu Feb 18, 2010 3:51 am

Hahahaahaha...

Greqise i hiqet e drejta e votes... hahahaha...


Greece loses EU voting power in blow to sovereignty


The European Union has shown its righteous wrath by stripping Greece of its vote at a crucial meeting next month, the worst humiliation ever suffered by an EU member state.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyThu Feb 18, 2010 10:57 pm

Hahaha Petrit
Edhe ne borgj u myten...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyThu Feb 18, 2010 11:12 pm

300 bilion dollar borxhe... hahahahahaha...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyMon Mar 01, 2010 4:21 am

Merkel pėrjashton cdo ndihmė financiare pėr Greqinė
Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Spacer

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Spacer
Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 28326_1BERLN- Kancelarja gjermane Angela Merkel pėrjashtoi sot ēdo ndihmė financiare nga vendi i saj pėr Greqinė, duke shprehur nė tė njėjtėn kohė kėnaqėsinė pėr masat e marra nga Athina pėr zvogėlimin e deficitit tė saj tė madh buxhetor.
E pyetur gjatė njė interviste nė televizionin publik ARD lidhur me mundėsinė e njė mbėshtetjeje financiare nga Gjermania, Merkel u shpreh se "pėr kėtė nuk bėhet fjalė nė asnjė mėnyrė"
"Kemi njė traktat evropian sipas tė cilit nuk ekzistojnė mundėsi qė tė paguajmė pėr tė rimėkėmbur shtete nė vėshtirėsi", deklaroi Merkel.
"Mund ta ndihmojmė Greqinė nė kėto momente duke u shprehur qartė se duhet tė pėrmbushė detyrimet e saj dhe tė vėrė nė zbatim njė program tė rreptė ekonomik", shtoi kancelarja e cila do tė takohet tė premten me homologun grek Jorgo Papandreu.

Kancelarja kundėrshtoi gjithashtu idenė e njė mbėshtetjeje bankare pėr Greqinė, qė do tė arrihej me garanci nga shteti, duke u shprehur se kjo do tė ishte njėlloj si njė ndihmė shtetėrore e drejtpėrdrejtė pėr Greqinė.
Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Spacer

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Spacer
Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Spacer

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 SpacerNe ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Spacer

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Spacer


Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Spacer

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Spacer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyFri Mar 05, 2010 12:29 am

Protesta nė Greqi, manifestuesit mėsyjnė Ministrinė e Financave
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyFri Mar 05, 2010 12:45 am

E shikoni qe parashikimi im po del i plote?

Kriza ne Greqi,
deputetet gjermane:
Shisni ishujt
Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Spacer
Dy deputetė gjermanė i propozojnė Greqisė tė shesė Korfuzin dhe Akropolin pėr tė shlyer borxhet. Droutsas: Oferta e papėrshtatshme. Papandreu niset nė Berlin pėr tė takuar Merkel.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyThu Jun 24, 2010 9:57 pm

Ne katin e 7 te minsiterise se bernedeshme gerke ka pas nje shperthim te fuqishem.

Ka te vrare...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyMon Jul 19, 2010 2:18 pm


Greqi, 27 ishuj nė shitje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyMon Jul 19, 2010 2:53 pm

Greqi, vijojnė hetimet pėr vrasjen e gazetarit Policia: Ekzekutimi, prej profesionistėve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyMon Jul 19, 2010 5:01 pm

I vdekur e prap nuk dorzohet , ky thy shtet i i pa ftyre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyMon Jul 19, 2010 10:52 pm

Do te behet sikur une e kam ;parashikuar,

Shteti artificial grek shperbehet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sportisti
Fillestar/e
Fillestar/e
Sportisti

Male
Numri i postimeve : 36
Age : 28
Vendi : prishtine
Registration date : 12/07/2010

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyTue Jul 20, 2010 5:02 pm

Greqise po ja kthen i lumi zot borgjin qe ajo e ka ndaj shqiptarve.
Ky eshte vetem fillimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyTue Aug 10, 2010 3:12 am

Mundesia e arte

Qysh ne fillim dua ti siguroje shqiptaret se krijesa qesharake dhe artificiale e quajtur Greqi ka per tu zhmontuar pasi qellimi per te cilin ajo montua nuk egziston me. Per me teper duhet thene se kjo krijese po kafshon baben e vet.
Ne se do te beheshin te ditura, pa rezerve te gjitha arshivat britanike deformimi artificial Greqi shperbeht brenda 24 oreve.., por do te zgjasi dicka me shume.
Greqia eshte nje bashkim jo vullnetar kombesh e trojesh realizuar me dhune dhe flori nga fuqite e kohes se viteve 1800, Britani, France, Rusi.
Bashkimi i dhunshem eshte perber kryesisht nga shqiptar, maqedonas, kristian turq (nga pikpamja racore shuem prej tyre shqiptar), vllahe dhe nga degjenerata te ndryshme nga te kater anet e globit qe vullnetarisht ju bashkuan kusise Britaniko-Ruso-Franceze te quajtur Greqi.
Ishte koha (1800) kur Europa dhe Rusia po perpiqeshin te shkatronin, coptonin Perandorine Osmane. Ato perpiqeshin qe kete coptim t'ja pershtatnin interesave te tyre strategjike jetesore. Shqiptaret nuk perputheshin ne ekuacinet e tyre jetesore. Ndaj ata se bashku me ushtrite osmane shtypen kryengritjet dhe mbreterit shqiptar si puna e Ali Pashe Janines.
Israel, para se te behej Kryeminister i Britanise kishte marre pjese se bashku me turqit ne ndeshkimet kundra shqiptareve.
Pasi shqiptaret u shtypen Britania, Franca dhe Rusia filluan coptimin e Perandorise Osmane ne baze te inetresave te tyre. Nga Perandoria Osmane, ata krijuan nje shtet te cilin e quajten Greqi dhe fshatin shqiptar te quajtur Athine ata e shpallen kryeqytet. Po ashtu ata ja caktuan nje flamur (sikur Kosova sot) dhe i vendosen nje gjuhe, Koine.Keshtu pra kjo ishte karikatura Greqi ku tashme ndesheshin interesat Britanike, Ruse, Franceze. Natyrisht Britania ishte superfuqia e kohes ndaj gjerat anuan me shume ne favor te saj, por edhe ruset nuk mbeten mbrapa. Shqiptaret e njofin nje maskra, nje fare te ashtuquajtur shen Kozma, nje agjent rus... Po ashtu shqiptaret njofin nje maskara tjeter, agjent indirekt rus, kolonelin e sherbimeve sekrete greke, Janullatosin.

200 vjete me pas krijesa karikature, artificiale e quajtur Greqi filloi te kafshoje baben e vet te quajtur Britani duke ja ekzekutuar ne mes te fshtatit shqiptar, te quajtur Athine atashte ushtarake dhe ketu fillon pika e ktheses. Mos harroni thirrjet e hapura te kompozitorit dhe intelektualit Mikis Teodoraqis ne favor te Rusise.
…

Ky moment historik favorizon te drejten shqiptare per tokat edhe popullsine qe ajo i ka ne nje shtet te ashtuquajtur Greqi.
Ndersa ngjarjet, faktoret nderkombetar favorizojne te drejtat e shqiptareve, ne planin e mbrendshem shqiptaret jane te sabotuar. Qeverite si ne Tirane dhe Prishtine jane antishqiptare...

Shqiptaret duhet te bejne detyrat e shtepise ne se duan ta shfrytezojne kete mundesi historike ndryshe do te jene te humbur per gjithmone.

Petrit Kola
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyTue Aug 10, 2010 11:09 pm

Me pelqeu ky shkrim petrit...len te kupton shum gjera qe po na rreshqasin nga duar-t?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyWed Aug 11, 2010 2:28 am

Petriti parashikon shume gjera por nuk po i shkruaj he per he...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptyFri Sep 24, 2010 11:49 pm

Greqia rrezikon falimentimin vėshtirėsi me borxhet
ATHINE- Nė Greqi thellimi i krizės shtron gjithnjė e mė me forcė pyetjen nėse do tė ketė falimentim tė vendit, apo ristrukturim tė borxhit. Qeveria greke dhe "trojka" e pėrjashtojnė nė mėnyrė kategorike. Zėrat pro janė shtuar. Papandreu dhe qeveria e tij gjashtė muaj pas zbatimit rigoroz tė memorandumit mund tė kenė siguruar votėbesimin e "trojkės" dhe vetė Uashingtonit se vendi "ėshtė nė rrugė tė mbarė", por jo edhe tė grekėve qė e ndjejnė se po asfiksohen me "kostumin" e ngushtė" qė u kanė veshur. Vetė indekset e ekonomisė nė recesion -3.7 pėr qind, papunėsi 12 pėr qind dhe mungesė tė plotė investimesh janė tė tillė qė me sa duket nuk ngjallin optimizėm tek njerėzit, tė cilėt ende nuk shohin dritė nė fund tė tunelit. "Logjika e ristrukturimit tė borxhit, pezullimi pra i pagesave nė njė moment, do tė ishte shkatėrrimtare pėr vendin tonė, pėr kredibilitetin dhe tė ardhmen tonė, me prerje pagash dhe nė sektorin privat, rrėnimin eventual tė sistemit bankar dhe zhvleftėsim tė tillė tė pronave qė do tė flisnim pėr tragjedi pėr ēdo familje", - deklaroi Papandreu. Shifrat ndėrkohė janė tė pamėshirshme. Nė vitin 2014, Greqisė do t'i duhen 70 miliardė euro pėr kamatat e borxheve dhe 80 miliardė tė tjera pėr obligacionet qė skadojnė. "E keqja pėr Greqinė filloi qė nė vitin 1989, kur Greqia filloi tė kreditohet pėr tė paguar pagat dhe pensionet. Pa-aftėsia paguese ka qenė gjithnjė holli i falimentimit zyrtar", - thotė Kazakis.
(GSH/BalkanWeb)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 EmptySat Dec 11, 2010 6:59 am

Greqi, Papandreu: Do ndėrtojmė xhami pėr myslimanėt
ATHINĖ- Kryeministri grek Jorgos Papandreu premtoi sot se do tė ndėrtohet xhami pėr myslimanėt, tė cilėt jetojnė nė Athinė. Papandreu vuri nė dukje se dėshtimi pėr tė siguruar njė strukturė tė tillė pėr mė shumė se dy dekada ka qenė njė "turp." Ai shtoi se ndėrtimi i njė xhamie ishte premtuar qė para 25 vitesh, kur babai i tij ishte kryeministėr.

"Ėshtė turp qė pėr 25 vjet, ndoshta mė shumė, qė kur Andreas Papandreu premtoi krijimin e njė xhamie nė zonėn mė tė madhe tė Athinės, ne nuk kemi qenė nė gjendje pėr tė krijuar njė tė tillė ," tha ai nė parlament, duke shtuar qė myslimanėt kishin" tė drejtėn" pėr njė xhami.

Edhe e pėrditshmja greke Ta Nea publikoi gjatė kėsaj jave njė shkrim, ku thuhej se qeveria do tė ndėrtojė njė xhami tė pėrkohshme brenda gjashtė muajsh nė njė bazė detare nė Elaionas.

“Njė nga kultet mė tė madha tė lutjes pėr besimtarėt myslimanė, me hapėsirė tė mjaftueshme pėr 500 njerėz do tė ndėrtohet nė tė njėjtėn zonė nė vitin 2012”, shkruante Ta Nea. Myslimanėt nė Greqi festuan Kurban Bajramin, nė qiell tė hapur, ku nuk munguan as ngacmimet raciste ndaj tyre. Zemėrimi dhe xhestet raciste janė bėrė mė tė shpeshta pas recensionit ekonomik qė po pėson Greqia, shkruan Times online.
(m.a/BalkanWeb)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi   Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi - Faqe 5 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ne ishullin e Korfuzit partia qe kerkon pavarsi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: