Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Sat Nov 15, 2008 8:05 pm

Hans-Joachim Lanksch

Vrasja e poetit


Mė 01 tetor 1995 u mbushėn pikėrisht 50 vite nga lindja e Jusuf Gėrvallės nė Dubovik tė Deēanit, vrarė mizorisht mė 17 janar 1982 nė Untergrupenbah tė Gjermanisė. Nuk ka shqiptar nė Kosovė qė s'di se kush ėshtė Jusuf Gėrvalla. Po them "ėshtė" meqenėse jam i bindur se nuk jetoi mė kot dhe as nuk ra fli mė kot, shembulli i tij mbeti i gjallė nė gjithė ata intelektualė, shkrimtarė dhe qytetarė qė nuk po e marrin rrugėn e botės por rrinė e qėndrojnė ...

Jeta e Jusuf Gėrvallės ka qenė e vėshtirė, vdekja e tij ka qenė tragjike. Pėr kėtė ėshtė thėnė e shkruar shumė dhe do tė thuhet e do tė shkruhet shumė. Por, edhe shkrimtari J. Gėrvalla pėsoi vėshtirėsira tė mėdha. Pėr poetin, prozatorin dhe dramaturgun Gėrvalla ėshtė thėnė e shkruar relativisht pak. Vepra e tij letrare nuk ėshtė tepėr e njohur, me gjithė botimin shembėllor qė ia bėri J. Gėrvallės mė 1992 Sabri Hamiti (Jusuf Gėrvalla: Vepra letrare. "Ora", Prishtinė, 1992). Opinioni e respekton dhe adhuron dėshmorin e kombit, simbolin e luftės pėr liri, shembullin e kurajės prej qytetari dhe intelektuali, ndėrsa duket se e harron shkrimtarin e rėndėsishėm qė ishte dhe mbetet. Roli i tij prej simboli tė qėndresės e hijesuaka faktin se ishte poet i dorės sė parė. Fat ky i zi qė duket se e ndan me shokun e idealit, Adem Demaēi (megjithėse i shpėtoi fatit tė atij tė fundit tė cilin ca ēapkėnė qurranė e quajnė "shkrimtar tė dėshtuar" ose ēaprashisin ēilimillėqe pėr "gabimet" e tij).

Nė letėrsi, ai nuk i takonte qarkut tė "lapidaristėve" tė poezisė fjalėpakė qė e shoshiste tė tashmen me shkrimin simbolplotė alegorik nė petkun e arkaikes mbikohore e nė frymėn e visarit tė traditave tė lashta gojore.

Zėri i tij poetik ishte zė mė vete, mjaft origjinal, personal dhe individual. Poezia e tij na flet drejtpėrsėdrejti, ngrohtė, zbutė, thellėsisht njerėzor e me njė sensibilitet tė stėrholluar. Nė dy pėrmbledhjet e tij tė para - "Fluturojnė e bien" (1975) dhe "Kanjushė e verdhė" (1978) - poezia e tij merrej kryesisht me vatrėn e poetit tek janė mjaft kuptimplotė titujt e cikleve "Shtėpia nė kornizė" dhe "Skena nga jeta e fshatit". Poezia e tij e pėrmallshme e kėndon dashurinė, e kujton dhimbshėm (dhe pa idilė ruraliste) vendlindjen dhe na e rrėfen porosinė e saj qendrore, kėrkimin e poetit pėr "pak frymė njeriu e pak dritė qiriri". Me kohė, duke u bėrė gjithnjė e mė shumė refleksiv poeti kaloi gjithnjė e mė shumė te njė qark mė i gjerė tematik dhe te tė folurit poetik me bukuri e begati tė rrallė metaforike e figurative. Kėshtu, poezia e tij e pėrmallshme e vendlindjes gjithnjė e mė shumė bėhet edhe universale. Nė vėllimin e tretė poetik, "Shenjat e shenjta" (1979), kemi tė bėjmė dhe me fjalė e elemente si "hije", "pluhur", "frikė", "terr", "ftohtė", "varr". Shkallėzohen vetmia dhe shqetėsimet e poetit qė flet shpesh edhe pėr fundin dhe vdekjen. Me njė thellėsi qė nuk hetohet nė lexim tė cekėt, na qet tabllo tejet tė qėlluara tė groteskės qė e quajmė "jeta". Thelbi kryekėput human i vargjeve, ligjėrimi lirik dhe substancial i poetit tė mallit, tė dashurisė, tė dhembjes, tė vetmisė e tė vdekjes e bėjnė Jusuf Gėrvallėn njė zė tė patjetėrsueshėm tė poezisė sė re shqipe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Sat Nov 15, 2008 8:07 pm

Ismet Aliu

POETI DISIDENT

(Jusuf Gėrvallės)

Zbriti sė brendshmi
Gjer nė FerrJetė-nė thellėsi
U ngjit sė larti nė Lartėsi

Madhėshtor si kometa vetė
Duket-zhduket kurrė nuk tret

Fluturojnė e (s') bien Kanjushat e Verdha
Me njėqind plagė - Etje Dritėpastėr: Flakė

Njėqind plagė nė Madhėshti
Atdheun nė trastė dhe pak Vetmi

Njė Mal mall - njė Ėndėrr me Lejlekė

Shtatė Qiej rrugė bėre
Nė Baltė nė Llucė nė Shi...
S' di Ishulli i Ėndrrės a tė kish Vetmi

Nga pėrmbledhja poetike ĖNDRRA ME KRAH DYLLI

Tema: Jusuf Gervalla kompleksi i sfidave , u bashkua me kete teme, ketu mund te diskutohet gjithcka per Jusuf Gervallen.

Me mirekuptim Stafi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Tue Jan 13, 2009 4:35 pm

Pershendetje forumiste! Tema e hapur eshte shume e qelluar, sepse Jusuf Gervalla meriton te njihet me mire sepse ai ishte nje nga tribunet me te medhenj te kombit shqiptar. Forumiste jam i interesuar te di dicka me shume ne lidhje me shkrimet dhe publikimet e Jusufit. Nese keni ndonje shkrim, ese apo fjalim te Jusufit ju lutem publikojeni ketu ne forum!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Tue Jan 13, 2009 7:30 pm

LETĖR JUSUF GĖRVALLĖS!Kohė korbash, lalashė qė turren

pėr kazanin e hashasė mburren

se pėrziejnė mistere krijojnė verbėsi

nė damarin e rritės mbjellin hi!Dhe dalin nė shesh, nė foltore

xhuxhmaxhuxhė nė veprime, horre

dhe ndėrrojnė pėr ēdo ēast astarin

pak pushtet tė marrin!Zgjohu! Dhe shikoi! Tė kujtohesh!

Mos janė ata tė Untergrupenbahut?

Se krijuesėve ua ngulin pas shpine

sikur janė figura tė shahut!Dorė e zezė ! Vepron kokė e krimit

T’a gjakosė legjendėn mbi janarin !

shkina e sėrbisė ia fal uratėn

kaurria ia mbjell ugarin!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Tue Jan 13, 2009 7:59 pm

Fletė testamenti (Jusuf Gervalla)

Nė zgjimin tim tė heshtur tė mė ngurosin,
nė flijimin tim tė begatshėm tė verės,
nė nisjen time nė fillimin tim tė ri.
Nė gjumė shekujsh me ndėrrime tė mė zgjojnė,
le tė mė puthė rrezja e qartė ngazėllyese
e druvarit tė fjetur nė rudinė.
Myshku le tė jetė gjithmonė i blertė mbi gurė,
emėr tė mos ketė e shkronja le tė flasė
nė gjuhėn e vjetėr tė kafshės sė zezė.
Guaca e kėrminj le tė vijnė pėr dasmė
mbi rrasėn time.
Le tė shtrihen edhe ata si dy yje,
ftohtė le tė bėjė verės e verės verė
e me njė pikė ujė verdhėsisė sė barit tim
le t'i mėshirohen.
Vėrmeni atje tek do tė tregojė guri pėr udhėn
deri te shtėpia ime bėrė me dru e kashtė.

Le tė thyhet ēdo pasqyrė qė ka ballsamosur
ballin tim e mėrrolėn e ēastit plot mllef
se ja tek po zgjohet er' e re e dashurisė sė tokės
se jam i parrezikshėm kaq i pafuqishėm.
Mumje pėrfytyrim qė krahasohet me rrahun,
tek do tė mė vini pėrsėri ju pas.
Le tė mė lėnė tė fle qetė si pranė stufe
dimrit tė madh tė dashurisė sime.
Nuk do tė pėrpėlitem s'do tė rrotullohem,
s'do tė shplohem natėn nuk do tė kollitem.
Me fjalėt e mia le tė mė mallkojnė
nė rrasėn time atė rrasė tė zezė tė ftohtė.
Nė duart qė i kam prekur le tė mė lėshojnė
rrjedhės tė qetė tė fatit qė pret
shigjet' e mėrisė le tė bjerė mbi dhe
nė shkretėtirėn e moskuptimit le tė fiket,
kurrė tė mos vijnė kur unė nuk i pres
ata qė tėrė jetėn i prita, tė dashurit

C'po flas kėshtu pash zotin?Ketu nje link per deshmoret Jusuf e Bardhosh Gervalla e Kadri Zeka:

https://www.youtube.com/watch?v=6CIWYbAe5-U&feature=related
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Tue Jan 13, 2009 8:41 pm

Eva shkruajti:
[size=24]Fletė testamenti (Jusuf Gervalla)
[/size]
Nė zgjimin tim tė heshtur tė mė ngurosin,
nė flijimin tim tė begatshėm tė verės,
nė nisjen time nė fillimin tim tė ri.
Nė gjumė shekujsh me ndėrrime tė mė zgjojnė,
le tė mė puthė rrezja e qartė ngazėllyese
e druvarit tė fjetur nė rudinė.
Myshku le tė jetė gjithmonė i blertė mbi gurė,
emėr tė mos ketė e shkronja le tė flasė
nė gjuhėn e vjetėr tė kafshės sė zezė.
Guaca e kėrminj le tė vijnė pėr dasmė
mbi rrasėn time.Kjo poezi , eshte padyshim portretizimi i amanetit qė do tė ndėrgjegjėsojė brezar, se nė horizontin e permasės shqiptare, jetoj dhe nje poet profet , qė u bė promotori mė i fuqishėm dhe pas vdekjes sė tij, u bė i pėrjetshėm, ndėrsa vrasėsit u zhbėnė me pushtet dhe okupim!

Ketu nje link per deshmoret Jusuf e Bardhosh Gervalla e Kadri Zeka:

]


Eva e plotėsoj dhe me kėtė link!

[url=https://www.youtube.com/watch?v=4MTQ5Ib4Gp0&feature=related]https://www.youtube.com/watch?v=4MTQ5Ib4Gp0&feature=related
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PeriiKeputur
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 105
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Tue Jan 20, 2009 5:04 pm

Me te vertete Jusuf Gervalla ka bere mjaft per Bashkimin Kombetar . Une cdo dite degjoj muziken e paharrushme te krijuar nga ai .Perfundimisht Jusuf Gervalla eshte nje Idejator i BAshkimit Kombetar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Tue Jan 20, 2009 7:12 pmJusuf Gervalla - Do te kthehem nene

Jusuf Gėrvalla1.

ka njerėz qė akoma dinė se dielli ndrit

mes akullnajash nė shpirt mes muresh tė qytetit

ka njerėz qė akoma ia dinė ngjyrėn lules

mes drizash tė malit mes sendesh tė vjetra

ka akoma njerėz qė dinė se kafshėt kanė ekzistuar

mes nesh mes drunjsh e ujėvarash mes xhunglash

ka njerėz qė ėndėrrojnė akoma ka njerėz

qė dinė si piqet rrushi n’hardhi si perėndon

njerėz qė kurrgjė s’dinė qė akoma prekėn me kėngė e zgjohen

me frymė zgjohen kėta njerėz tė shqetėsuar2.

ka njerėz qė tėrė ditėn fluturojnė ēudi

ka njerėz qė gjithė natėn flenė nėn ujėvara

lumit i besojnė si njeriut e flenė nganjėherė edhe pas dreke

njerėz me ballė tė ēiltėr me shokė shumė e tė dashur

e femra qė i dashurojnė

ka njerėz tė ēuditshėm sot kudo nė botė

ka varre pėr kėta njerėz nė tokėn e shkelur tė Kilit...

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Thu Jan 14, 2010 1:33 pm

- Eva SOTIRI -

Flakadanėt e 17 Janarit

- Vėllezėrve Jusuf e Bardhosh Gėrvalla dhe mėsuesit tė shquar Kadri Zeka -


Rreh tik-takut tė zemrave janari
Nė tė shtatėmbedhjetėn ditė tė tij.
Kristalet e dėborės dhe tė akujve
Tre pishtarė tė flaktė po i shkrijnė…!

Nėpėr yje akujsh vijnė tingujt
Qė lėshon nė kohė njė kitarrė
Shkrijnė nė vite dėborėn e zemrave,
Sjellin tė tre trimat si mė parė.

Nuk mungon Bardhoshi sot, as kurrė,
As Jusufi me vargjet shkėndijė.
Vjen Kadriu ideatori burrė,
Si kėshtjellė e vendit tė tij.

Venave tė gjakut tonė tinėzisht
Zgjati kthetrat tradhėtia dikur.
Jusufi la testament pėrjetėsisht
“Nė qoftė shqiptar mos u zbuloft’ kurrė!”

Forca e shpirtit tuaj mposhti
Nė folenė e gjarpėrit njė perandori
Qė tė lindte dritė zemrave tė popullit.
Flakadanė qė mposhtėt njė Jugosllavi.

Sot nuk ka varr qe i mban ata trima,
Nuk ka tokė tė ftohtė qė ata i ndan,
Jusufin, Bardhoshin, Kadriun
I kemi mes nesh nė ēdo anė..!

Jo nuk mundet dot t'i mbajė ata varri
Kėngėve e zemrave tona jetojnė
Shenjtėrim i dhanė Shtatėmbedhjetė Janarit
Flakė shqiptarie sot e pėrgjithmonė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Thu Jan 14, 2010 3:55 pm

po te ishin kta tribun gjall nuk dot ishim ne ket mjerim,apo ma mir, ne ksi gjendje vicioze!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kastriot_mehmeti
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 24
Age : 28
Vendi : Ferizaj
Profesioni/Hobi : ---
Registration date : 01/05/2009

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Fri Jan 15, 2010 2:40 am


@zeriiatdheut
me pelqyen vertete shum ato vargje te Eva Sotirit
ka shpjeguar shum mire te bemat dhe humbjen e ketyre 3 heronjve kombetar, te cilet u munduan shum per nje liri te njeanshme dhe te drejt, ne nje kohe e cila ishte shum e ashper per neve shqiptarve ne trojet kosovare.
Njerez si jufus gervalla ishin te paket ne at kohe, te cilet ishin njerez qe i qelnin syt e popullit, duke rrezikuar jeten e vet dhe te familjes
Sigurisht qe asnje jet qe i ka sherbyer idealit kombetar nuk ka shkuar ne deme,
keta heronj do mbesin gjithmon ne historin e shqiperis, si patriot te vertet, dhe si arterje kryesore e kombit shqiptar ne perpjekje te nentorit te trete i cili do ishte bashkimi kombetar
por gjat gjith kesaj kohe ka pas njerez te cilet shfrytzuan meritat e deshmorve dhe heronjve per interesa te tyre personale
por kishim edhe te tjer edhe me te kqinj, qe na shiten neve, duke na trathetuar
gjithsesi ne jemi popull me moral te fort, dhe mendoj se deshira ose amaneti i jusuf gervalles, adem jasharit dhe shum e shum heronjeve tjer kombetar do behet realitet

Lavdi deshmorve dhe heronjeve dhe shkrimtarve kombetar, te cilet luftuan per nje shqiperi etnike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jusuf Sulejmani
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 57
Age : 58
Vendi : Gostivar
Registration date : 25/04/2009

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Sun Jan 17, 2010 10:43 pm

Ne Gostvar me15 janar u mbajt manifestimi i Flakes se Janarit te vitit 2010 .Ku personalisht ishte edhe zoja e proektuesit te perbetuarJUSUF Gervalla,per Bashkim Kombetare Suzana Gervalla qe e nderoi Gostivarin me pjesmarjen e saje ne kete manifestim Kombetare ,me vjen rede ta ndegjoj nje gje te tille nga 24 vjecare qe i duhet te mesoje dhe te levze me shume ne kesi manifestime popullore qete dije dhe te doje kombin e vet me me ndere dhe besim te plote. Zonja Shaindere brerllajolli Stafa si bashkpuntore e tij tha se JUSUFI vendosi themelet epara per nje epoke te re shqiptare ejo si sot qe pesojme ne cdo gracke te sqaut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Sun Jan 17, 2010 10:58 pm

Lavdi deshmorve, 17 janari eshte nje date me rendesi per historin ton.
Kijo date let sherbej per idealet tona per Bashkim Kombetar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jusuf Sulejmani
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 57
Age : 58
Vendi : Gostivar
Registration date : 25/04/2009

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Mon Jan 18, 2010 7:03 pm

Ne dy dekadat e fundit jemi deshimitarė per shume tortura qe i mvishen kesaj treve te mekur e te bekuar nga zoti , por jo edhe nga njerezit nga se jemi veshur me llojlloj teshe te roberise moderne duke i mbrojtur inetresat individuale ne biznesa te ndryshemte kesaj demokracje te dhene me qira nder shqipetare ,por ne ende jemi ne gjume dhe nuk mendojme per brezat ri.dua te rikujtoj disa raste te ndodhura nder shqpietare ne keto troje te stergjysherve tane qe na e lane amanet : Ne 1994 te bashkuar ne lindjen e pare UT -se . ne 1997 ne mbrojtje te flamurit ne Gostivare , Ne 2001 ne foca te armatosura ,por ketu dote sqaroj disa mallvrezime qe i janė bėrė ketij populli te mjerė .Me takime te fshehta ne vitin 2000 ne Tiranė takohen njė zonjė sllave (bjondine me syza dhe e thate eLSDM-se dhe nje person nongrata pėr nė M. ildhin kontratat qe tė rėzojne atė qeveri te kurorzuarė tė Ljubēes dhe te opzitės se sodit dhe qjo ndodhi me 2001 kur u vranė djemtė mė te mirė tė nėnave qe kishin bekuar qumshtin e tyre per djemtė qe ia falėn kėsaje toke tė bekuar pa asnje rezėrve ,qė pastaj punet tė vijojnė ashtu si jemi ne dijeni. Me pranimin e programės sė VMRO-sė.Dy dekada mjerisht ndodhin ; bit pazari , helmimet , nxėnėsit ,Gostivari, Haraqina, Brodeci ,perseri Haraqina ,Encklopedija ,Flamuri Gjuha , maqedonishtja nga klasa e pare , nuk ,nuk permendi marveshje moēalike qe s,vlen fare e ēdo dite thiren nė emėr te dėshmorve, (U ēojnė lule por kur s`pyetėn a kane buke te hane familjet e tyre). Qė del se tharėt, thėret dhe mė nė fund helm. Por qė ėshtė mė me vlere tė pėrmendim se argument mė tė fortė dhe qė bazohet me gjithe konventat ndėrkombetare i, garanton ketij populli tė beje tė vetmen shtėpi e votuam me Referendum tė vtit 1992 ,per Repbliken e ILIRIDES qė do tė realizojė atė qė don populi e jo liderėt apo ledinėt e Rahman Morineve e tė tjerve qe sdua ti permedi /Shqipetarė mos ri - por duku Shqipetarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feride
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 32
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Wed Jan 27, 2010 1:04 am

E ka bashkue tane shqiptarin ja hallall bre i kofte,tan shqiptaret kan qen ideator e perfolesa neper oda katundaresh,qe flitshin heroina dhe ata qe qonin krye i lajmrojshin ne udben ma te aferte .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Wed Jan 27, 2010 11:59 am

Jusuf gervalla nuk ishte per bashkim kombetare o te mjere .
Po ishin per kosoven republik.
Po te ishte gjalle me siguri do te ishte ne krahe te Tradhtarit I .RugoVa dhe Tahir zeme tradhtarit.
Djemt vajzat e tije dhe familja ishin kunder uck-se.
Bile propaganduesit me te medhenje ishin dhe jane kunder ish uck-se.
perkrahes te ldk -se.
Keta jane me ldk -ishe lkj.
Po mos ja futni paushalle ,qeshyte njeriu shkruan kinse po dije diqka.
leni se mu pas kane trima nuk jemi nen koloni te huaja qe 3500 vjet .
Humbem me qka ka me komb e identitet e liri e flamure e na coptuan keta shqiptaret e ndershem tonet e ne kinse po flasim diqka ,duke u marre me njerez seervile e tradhtare per patriote e atdhetare.
A bethen kerkun se kemi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Jusuf Sulejmani
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 57
Age : 58
Vendi : Gostivar
Registration date : 25/04/2009

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Wed Jan 27, 2010 7:13 pm

Nese thuhet se UCK Une ju falemenderoj shkaku se nuk e keni perjtuar Kosharen dhe Sllupcanin e Matecin ,andaj sua ze per te madhe por ,Ibrahim Kelmendin kush e ka nen mbrojtje pyete te tregon ,Ideali ka zanafillen qysh se jane shqipetaret re percare dhe kane hyrje dhe s,do kete mbarim deri sa te bashkohemi dhe te mendojme nje e io secili per vete dhe sipas teje del k0osova duhet te jete e ndare nga nena e vet dhe se mire eshte qe te jete si komb kosovare apo komb shqipetare shtjllo pak or bire se edhe prisi jone Skenderbeu nuk do ishte i qete dhe do cohshte nga vari se ai dhe vetem ai bashkoi kombin por ne mundohemi por si zor se smud ye gjejme nje gjuhe teperbshket me respekt .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Wed Jan 27, 2010 7:22 pm

Kombin kosovare e kane pjelle keta ishe komunistet e uidbashet e kosoves dhe ata te juajet.
Po ketyre ju bashkangjiten edhe lider te uck ne shkup presheve bujanovce kosove dhe hiqen qka ka shqiptare.
Kosoven e kane ndare keta jo une.
nuk po te kuptoje se qka ke shkrue fare.
ne jemi per shqiptarine anembane trojeve shqiptare e jo kosovarizmin e servilizmin e ketyre .
Tung..se spo te mare veshe..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feride
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 32
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Wed Jan 27, 2010 7:25 pm

Ideator i bashkimit shqiptar ka qen dhe eshte H.L.K.tjeret vetem kan llafe shqiptaresh te odave !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Angela
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 33
Age : 32
Vendi : Shqiperi
Registration date : 02/03/2010

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Sun Mar 07, 2010 11:09 pm

Jusuf Gervalla eshte ashtu sic ka marre edhe emrin nje pishtar i ndritur ne historine e Shqiperise. Emri i tij se bashku me Bardhosh Gervallen dhe Kadri Zeken jane gdhendur perjetesisht ne Panteonin e Nderit dhe te Lavdise gjitheshqiptare. Nuk ka diskutim qe Jusuf Gervalla sot po te ishte gjalle do te ishte per Shqiperine Etnike, per bashkimin e gjithe trojeve shqiptare, per bashkimin e mendjeve dhe zemrave shqiptare kudo qe ndodhen, sepse kjo eshte menyra e vetme dhe me e mira per te pasur Shqiptaria prosperitet dhe zhvillim, per te nxjerre ne pah dhe ne drite anet me te mira te shqiptarit, per ta bere nje komb ashtu sic e meriton te jete, ne balle te kombeve te tjera, sepse mencuria dhe vitaliteti nuk i mungon.

Lavdi dhe respekt Pishtareve te 17 Janarit!
U prehshin ne paqe dhe ideali i tyre per ta pare Shqiperine te bashkuar dhe te fuqishme u befte sa me shpejt realitet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Mon Mar 08, 2010 5:22 pm

femijet e keq e ztradhtare ja humbin vleren babes se tyre.
femijet e jusufit dhe gruaja e tije ja kane humbur rrespektin.
keta jane me pacifistin tradhtarin bashkpunetorin komunistin Rugova.
Donika eshte ajo qe pa u ndale shajti neper mjetet e informimit gjerman uck.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Mon Mar 08, 2010 10:49 pm

po e sakt se donika nuk qe ne anen e babait vet por me pansllavistet shqiptar qe edhe sod nuk e ndryshojn politiken pansllaviste dhe NE jav japim voten pa hezitim,sa tragjike,por jem te till,qte bejsh!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Angela
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 33
Age : 32
Vendi : Shqiperi
Registration date : 02/03/2010

MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   Mon Mar 08, 2010 11:01 pm

Pavaresisht nga sjellja e femijeve, sjellje per te cilen eshte per te ardhur keq, kjo teme eshte per Jusuf Gervallen dhe do te ishte mire t'i permbaheshim temes.

Nese femijet e tij, ne rastin konkret vajza e tij, sillet jo ne pershtatshmeri me idealet e babait te saj turpi dhe nderi mbeten per ta dhe nuk e prekin nje figure madheshtore si Jusufi, sepse ne rrugen e jetes ndodhin ngjarje nga me te ndryshmet. Nje fjale e urte popullore shqiptare thote qe nga trendafili del ferra dhe nga ferra del trendafili.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Jusuf Gervalla - ideatori pėr Bashkimin Kombėtar.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: