Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:45 pm

38. Nė natyrė

(Nė kėtė gjysmė sferė)Gjysmė e botės me pasqyrė,
gjysma vėrtet natyrė,
luftojnė me pėrmaqyra
tė klonohen si natyra.
Nė kėtė gjysmė sferė
na rrethon njė bukuri,
rrėnjėt ngulur thellė- thellė,
e mbėshtjellė kjo histori.
Na rrethon forca mistike,
mori fund bota klasike,
kujdes shumė duhet tė kemi,
tė ndajmė mjaltin nga helmi.
Kadareja kot s'ka thėnė
parė me filozofi:
"E vėrtetė e kėsaj bote
ėshtė veē njė marrėzi!"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:45 pm

39. Shtėpiake moj

Furkė e boshtit t'i di hallet,
fill i leshtė kullon llogjikė,
veē njė herė, kur shikon bijtė,
u jep ėmbėlsi e dritė.
Se aq shijon kjo dreka
gati, sa s'ka gjelltore nė botė,
nuk ka ēmim jo dhėmbėshuria,
mos u mundo kot.
Nuk ka ēmim, jo fjalė e mirė,
fjala e fundit e mjekėsisė,
po para, ēudi se themi,
burimin e mirėsisė.
Ndaj pėr shtėpiaket tona,
po ju jap njė porosi:
" Me kujdes tė madh, kur flisni
dhe atėherė kur u vjen bezdi...".
Ato s'dinė modė e finte,
s'dinė fjalė filozofie,
specialiste pa diplomė,
me master psikologjie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:46 pm

40. Herė e parėxixa zjarri mbi lėkurė

U takuan sytė, mendja, zemra,

lėngjet e trupit m'u bėnė korrent,

njerėzit pėrreth insekte tė qeta,

qė mizėrojnė kėtė ambient.

Nė tė mijtėn e sekondės,

jeta m'u duk pa vdekje kurrė,

trupat tanė fushė emocionesh

xixa zjarri mbi lėkurė.

41.Thonė

Thonė lindi dje, thonė lindi sot,
vėshtirė mosha t'i matet,
unė mendoj se lindi
qė me konservatet,
ndėn perden hipokrite,
gjithė stolira mizėri,
komandon njė kurvė e vjetėr
me emrin"burokraci".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:46 pm

42. Fjalė tė menēuraNuk ka punė tė vėshtirė,

po pati mendja dėshirė,...

Punė e lehtė s'gjendet kurrė

dhe budallai heq torturė.Fjalė e mirė, kur del nga goja,

duhet marrė nė laborator,

tė hidhet nėpėr damarė,

se ajo shėron tumor.Fjalė tė keqe mos tė ketė,

helmi mė i rėndė nė jetė,

dhimbja mė e thellė nė botė,

s'do filozofi dhe Skot,

shpirti qė mjeron nė lot.Me ēdo shqisė

edhe organ ndjesor,

s'ke pse mendohesh,

duaje tjetrin, sa tė do.E mira shumė ka brenda

tė keqen shumė,

E anasjellta

nuk ka vend gjithmonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:46 pm

43. S'ėshtė lojėNjėmijė lodra paske patur,

kokė e kėmbė nė trupin tėnd,

thuaj ndalu pak more, djalė,

se kjo loja po na ēmend.
Thuaju ndalu pak, more djalė,
se kjo loja po na ēmend,
lojė ēudi qenka kjo lojė,
gjer nė deje seē tė dhėmb.
Lojė ēudi qenka kjo lojė,
gjer nė deje seē tė dhėmb,
Mjalti i gjirit famė e tretė
e materies mbi kėtė vend,...
Vetėm fol njė fjalė me gojė,
drithėrimin ta kaloj,…


Desh tė lahesha nė lumė,

po jo zemrėn ta lėndoj.

Desh t'i bėja dush kėsaj mendjes,

po kjo mendjen ma tėrbojė,

me thellėsinė e thellė tė detit,

s'ka shaka, nuk bėhet lojė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:47 pm

44. Tė kisha njė gjyshe doja!

Tė kisha njė gjyshe doja
me njė bletė pa thumb tek goja,
tė kisha, moj njė gjyshe doja,
doja, moj doja.
Tė mė puthte, pra tė shkoja,
nė mes borės do valoja,
nėpėr vapė do ventiloja,
doja , moj doja.
Veē shakatė t'i dėgjoja,
njėmijė jetė do tė shtoja,
qiejve do tė lundėrtoja,
doja, moj doja.
Gjenė mė tė shtrenjtė t'i ēoja,
fjalėn e matur nga goja,
veē pėr atė jetė tė plakur
pa shaka thellė do tė mendoja,
doja, moj doja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:48 pm

45. Kėto kėngė mesazhe xhani

Dėgjoj melodi embleme,
lundėrtoj me fund i tėri,
brendia aliene
mbahet pėr njė fije peri.
Bilbilin nga gryka
tė mė hiqte Zoti,
do pikonin sy e shpirt
dhimbje tė thellė loti.


Po e kam kėngėn nė buzė,

shpirti fshihet ndėnė bluzė,

zemra hapet si shtėllungė,

mallin e marazet shkund.

S'kam njė preferencė i shkreti,

gjithė rrymat qė ka deti,

nga labėrishtja e xhanit

tek hip-popet e shejtanit.
Eh, moj kėngė himariote,
komshi e kėsaj bote,…
Pale kėnga e fshatit Pilur,
kjo farmaqe kaq e hidhur.
“Digje,moj Gjirokatra, digje!”
Dėgjoj kėngėn bėnēiote,

mė fillon njė “dhimbje koke”,

pėrcjell mesazhe tė rėnda,

mesazhe tė rėnda bote.Kur dėgjoj Vitori Balilin,

botės nuk i gjej dot fillin,

Dėgjoj kėngėtarėt me radhė

Katerinė Himarėn,

dėgjoj Dituri Picarin,

dhe zemra mė sjell beharin.

Dėgjoj dhe kėngė tė lehta,

Arti majė me njėmijė kreshta…Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:48 pm

45. Kanė mbirė manushaqetNjeriu: Hero qenie fantastike,

mbi trup i gdhėndet

njė botė jetike.

tė shoh si njė mal,

tė shoh si njė lule,

mbi njė shkėmb erozionesh

kėndon e ule.

Ke ndryshuar shumė,

mė parė ke qenė djalė,

por sot janė formuar

rrudhat nė ballė.

Vėrtet gjithēka ka ndryshuar

nga kufijtė, nga caqet,

mbi varrin tėnd

kanė mbirė manushaqet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:48 pm

46. Nė takimShkoi njė degė ullishte

duke folur ilirishte.

Mendjen, moj, fare ma prishe,

bluzėkuqja dallėndyshe.

Ju, dy sy, qė mė verboni,

paskishit dritė neoni.

Kur takojnė rrezatojnė

e nė verbim vazhdojnė,

vetėm dorėn kur ta preka,

thashė se nuk isha vetja,...

Zjarri i nxehtė na pati rėnė,

kur dielli puthi njė hėnė.

Kur mbi trup s'kishim pėlhurė,

ndjesi qė s'e harroj kurrė,

kurrė s'e kisha kaluar,

atė lumė tė pėrralluar!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:49 pm

47. Brendia ime lumturohet...Mėngjes, dal nė rrugė
me sytė e pėrgjumur,
tė magjepsur nėpėr ėndrra...
Eci ngadalė mbi thembra,
vrull dhe dėshirė pulson zemra.
Sot kam dėshirė pėr dashuri,
tė loz bilardo, tė pi raki,
nė trupin tėnd tė bėj jaki.


Eci shkujdesshėm, shpėrfillshėm.

Pėr njė moment e mora veten,…

Ekzistenca ka dy fytyra,

njėra si nuse me vello

qė dashuron ēdo gjė

qė shikon dhe tjetrėn si shtrigė

qė bren ēdo qelizė tė gjallė.

Eca mendimshėm,

pėrpara

kėputa njė lule mbi njė shkemb,

nuk dua gjėra tė mėdha,

jeta mė pėlqen edhe me kaq

mjafton, brendia ime lumturohet.47. Njė pikė...Njė pikė ylli mė ra nė sy

Njė pikė ylli mė ra nė sy

qė i vogėl, qė fėmi,

shkrova njė poezi,

ashtu si lojė e si lakmi.

Po kopshti i ėndrrave tė mia,

mė mori zvarrė nga zilia;

vazhdova me poezi

me pikėn e yllit nė sy.

Nė mėngjese kullon vesa,

pikė e yjeve si djersa,

mė gjen me letėr nė dorė,

duke shkruar me ngjyrime...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:49 pm

48. * * * Pikė e yllit ē'mbaka brenda,
Zjarr i nxehtė,
Vitet kalojnė si lumi,
veē pasioni vjen si brumi,
shija e mbrėmjeve nė verė
e provuar s’di sa herė.
Pikė e yllit ē'mbaka brenda,
zjarr tė nxehtė e fjalė tė rėnda,
vazhdė e vargjeve tė artė
me aritmetikė tė lartė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:50 pm

49. Dhoma ime

Aty flas, lexoj me vete,
aty mė merr malli,
pastaj s'di ku vete,
mė fryjnė emocionet,
bėhem shtatė dete...
Si si shkrova moj,
ato lezete?!
U dogja nga brenda,
si kazan rakie,
ky mall mendimet,
s'di se nga i bie,…
Kėngėt mė pikojnė
si lot hardhie
me to gjoksi brenda
orkestėr "violie".
Lermėni, moj,
nė letėr tė bie,
e ē'tė nxjerr
nga thellėsia,
t'i shtie.
Nga dritarja
duket bukuria,...
O bobobo, seē u treta,
O bobobo, mend e mia!
Lulja me njė flutur
plas nga harmonia,
jeta flakėroi
flakė nga dashuria,
lermėni,
tė mė shkojė shija,
se lumin me ujė do tė pija.


Vetes prapė i fola,

Jam nė katėr mure,

mbaje veten, djalė,

mbaje burrė se ndjenjės fundi

si ėshtė gjetur kurrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:50 pm

50. Malli e thyen mėrzinė

Mė ikėn kujtimet,
mė ikėn mbresat,
se nė zemėr thellė
janė ngulur heshtat.
Gjethet e lisit ranė,
lotėt rrodhėn drejt lumit,
po shpresa, o bir,
vdes e fundit...
Qerpiku i diellit mė pa,
tek syri ditė,
pak dritė mė la,…
Ethet e shpirtit
mbi trup vallėzonin,
Unė dhe Ti,
sikur harronim
qė ishim larg,
si qielli me Jonin,
veē malli
e prishi
brishtėsinė kaltėrake.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:51 pm

Nė vend tė epilogutĒ'qenka,

ē ' qenka dashuria,

ē'qenka ,

ē'qenka marrėzia!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 36
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:54 pm

Shezair Koko lindi nė fshatin Picar tė Gjirokastrės nė vitin1982.

Vitet e fėminisė i kaloi nė fshatin e tij tė lindjes.

Vijoi studimet nė shkollėn e mesme tė pėrgjithshme”Shyqo Sinani” tė Picarit dhe mandej vijoi studimet e larta nė Universitetin "Eqrem Ēabej" Gjirokastėr, fakulteti i Shkencave tė Natyrės, dega Matematikė- Fizikė. U diplomua nė vitin akademik 2005.

Tashmė ushtron profesionin e tij tė mėsuesit nė shkollėn 9 vjeēare "Avni Rustemi." tė qytetit tė Libohovės.

Njė nga pasionet e tij tė kahershme ka qenė dhe dėshira pėr tė shprehur ndjenjat e tij nė njė fushė tė bukur, emocionuese dhe tė vėshtirė, atė tė poezisė.

Duke pasur njė rrjedhė tė tillė nga njė fshat burimor i thurjes sė vargut dhe i kėngės sė bukur labėrishte, ai nis sprovėn e parė nė gjininė e vėshtirė tė poezisė me kėtė vėllim poetik, ku shfaq lindjen dhe premtimin e njė talenti, qė kendvėshtron me realitet problematikėn e kohės dhe sjell njė poezi tė natyrshme e sforco.

Vėllimi ėshtė njė substrat i kėsaj jete dhe jep mesazhe pėr ardhmėrinė e autorit.

Pra ky vėllim, ėshtė njė nismė e bukur e njė "matematicieni”, i cili kėrkon tė thotė diēka nė kėtė lumnajė mendimore dhe njėkohėsisht e njė prurje vetiake.

E rėndėsishme ėshtė se, nė krahasim me autorėt e tjerė tė trevės,

nė tematikėn e pėrzgjedhur ka futur elementė tė letėrsisė eksperimentale dhe numerike, burim profesional, gjė qė shėnon njė hapim dhe njė premtim pėr ecuri.

Tharmi ndjenjėsor lind nė shpirt dhe klimatizohet me individualitet nė kėtė vėllim poetik.

Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Wed Nov 12, 2008 9:09 pm

SHkolla tė jep zanat,por, vėshtiresia tė pjek e te mat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Wed Nov 12, 2008 9:14 pm

Njeri i mirė quhet ai njeri ,qė kur e shikon tjetrin ne vėshtireėsi,tė paktėn nuk e ngacmon .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Thu Dec 11, 2008 7:12 pm

Dobesi, nuk eshte te rrezohesh, por te mos ēohesh dot pasi je rrezuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Thu Dec 11, 2008 7:14 pm

Budallai dhe shkencetari, perfaqersojne dy bote te pafundme, qe ndahen nga nje plan jo fort i pa tundshem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Thu Dec 11, 2008 7:16 pm

Po te jesh bishti i peshkut, nuk te ze era e lekut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Thu Dec 11, 2008 7:18 pm

Ne do ta dish se ē'mendon tjetri per ty, prishja pak qejfin dhe lexoja ne sy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Dec 01, 2009 8:57 pm

Ju faleminderit per vleresimet qe u beni ndjenjave te mia.
Shezair Koko
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Ėndėrr mbi det" Shezair Koko
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: