Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:33 pm

Shezair B. KokoEndėrr

mbi det

Shtėpia botuese "Marin Barleti" Tiranė, 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:34 pm

Shezair B. Koko“Endėrr

mbi det”

poezi

Redaktor letrar: Kristaq F. Shabani, I.W.A, W.P.S

Recesent:

Art grafik: Elton Galanxhi

Copyright Shezair Koko, 2008Libri u pėrgatit nė drejtimin e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” AlbaniaShtypur nė Shtypshkronjėn e Shtėpisė Botuese “Marin Barleti”,2007Adresa e autorit

Lagjja “11 Janari”

Gjirokastėr

Telefon Mobil 0682927394
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:34 pm

I. Njė pėllumb ngjyrė behari,

ecėn shpejt …1. Mė kanė mbytur me pyetjePse titullin e ngjyen me tė kuq,

A mund tė portretizohet dashuria

me zemėr zjarr dhe prush?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:35 pm

2. U nisa pėr udhėMbi njė pllakėz prej shtufi tė zi

u ula venēe tė thur poezi...

Ē'tė shkruaj mė parė?!

Ē'tė shkruaj s'di... Diē mė nxit...

Sa kujtime ka jeta, aq dhe lot nė sy.

Nisa pėrshkrimin

pėr lulet rreth e qark,

Ē'emocion! Zemra sa shpejt mė rreh,

"petalet" lulja zė dhe hap.

Pyeta veten: "Si ndodhka kėshtu me poetėt?!

Vargjet i rritin lart si plepat.

3. ... larė prej lot -mallitNdėr trėndelinat e malit me erė,

nė ēdo yll e satelit,

ndėr fluturat e bukura nė pranverė,

peizazhi yt shkėplqen si dritė.
Kur dallėnndyshet lėnė nė "harresė" folenė
dhe shėtisin fluturimthi lart gazmuar,
nga flladi dhe Ti dashurinė ke lėnė peng
dhe zemrat u dogjėn
si thėngjij prej malli pėrvėluar.
Nė majė tė gjetheve ku pret sorkadhi,
nė kulm gazmimi, nė hije zalli,


era e ngrohtė ngjason gushave si shalle

dhe ti, fluturėz natyre,

ngjason si shojzovalle.

Qerpikėt e tu, si qerpikė dielli,

flokėt si ar tė falur nga Zoti,

buzėt e tua kėputur prej malli,

sytė e tu, larė prej lotit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:35 pm

4. Lozonjare mojmotiv popullorTi ndėr lule s'gjendesh,

lozonjare moj,

Ti nė skulpturė s'gdhendesh,

lozonjare moj,

Ti nė baltė s'tretesh,

lozonjare moj

Mendjen seē ma ēmende,

lozonjare moj!5. Krahasimi im

Megjithėse je si Buna
nė behar,
prapė tė dashuroj,...
E di sė shpejti
me Drinin nė dimėr
do tė ngjasosh...
dhe do tė hapėrosh...


6. Njė barazim matematikKisha dėgjuar njė thėnie tė menēur:

"Jetoje rininė, ajo ėshtė e bukur,

brenda ka magjinė!..."

Vėrtet kisha dėgjuar:
"Rinia ėshtė shumė e bukur,
brenda ka gjithėsinė..."
Por mė kishin dhe thėnė dhe:
"Jeta s'ėshtė gjė,
ngjason me njė zog,
qė tė merr e tė lė!".


Dhe kur kjo ndodh,

nuk e shpjegon dot mė...

Vėrtet mė kishin thėnė se,

dashuria ngjan me zjarrin

qė tė shtyn e tė tėrheq

se ngjan me gravitetin...

Pra: thėnia = qenka vėrtet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:36 pm

7. Fjala e ndritur me gėrmat e paraI mora gėrmėn e parė Diellit

dhe dritė mė nuk pati,

i mora gėrmėn e parė Arit
dhe vlerė mė nuk pati,
i mora gėrmėn e parė Shegės
dhe s'qe mė e ėmbėl,
i mora gėrmėn e parė Urės
dhe qėndroi shtrėmbėr,
i mora gėrmėn e parė Rėrės
nuk pati mė det,


i mora gėrmėn e parė Imazhit

dhe s'qe mė i vėrtetė..I mblodha qė tė gjitha nė ilirishte.

Dhe gėrmat bashkė-

nė njė fjalė qė ndriste.8. Gjendjet e miaJam fllad, erė,

lule, lėndinė, shesh...

Jam vėrtet rrebesh.

Jam njė filiz qė mbij, rritem,

nė trup ndiej ripėrtėritjen,

por edhe thahem, edhe venitem.

Kam trup, gjymtyrė,

shpirt, dhimbje, lėngim..

Kam dy sy tė ngulur thellė nė mendim..

Jam regjur me dritėn,

ditėn, errėsirėn,

agimin, natėn..

E kam duruar vapėn, vajzėn., verėn

Jam njė gur, njė shkemb,

njė mal,…

Jam njė i dashuruar,

jam njė dru i ngelur pezull,

jam njė zjarr i harruar ndezur,

jam njė hekur qė s'kam tė tretur

Jam njė mėkatar i mbetur,

por qė jeton nė kėtė Glob,…

Jam me tė vėrtet me fat.

Po tė jesh njeri: Je gjithēka...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:37 pm

9. Mos ndosht....a?Mendjen them

t'ia fal njė tė ēmenduri,

Zemrėn pėr kafaz njė zogu,

Sytė yllėsisė nė Galaktikė,

Shpirtin zjarr atdhetarisė?

Po vallė ē'mė mbeti

t'i fal dashurisė.

Mos ndoshta puthjet?...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:37 pm

10. NusėrimiSille ndėrmend, vellobardhė,

ditėn tėnde tė martesės,

Nusėrinė,

Qaje, moj me lot gėzimi

Vajzėrinė,

fute nė kuti qefini

Tradhtinė,

ta "djegėsh" siē e djeg ylli

Dashurinė...

11. Lutėsitė e mia tė ēiltėrtaJu luta dritares tė hapej

dhe tė fluturoja vetė;

iu luta cepit tė Hėnės pak tė zgjatej

dhe tė mė merrte mbi retė.
Kur retė tė derdhin pika loti,
mbi ēdo vend e oaz,
brenda tė kishin
qiellin e shpirtit tim,
tė mbushur plot maraz...
Ju luta dritares tė hapej,
zogut fluturak t'i merrja sekretin,
e qeshura behar nė buzė tė mbetej,
gjak zemre tė kisha detin...


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:37 pm

12. Mendjen mistereve lashėYjet nisėn tė pikojnė

mal dhe trishtim,

Po sa vargonj zhbirojnė thellė,

thellė nė shpirtin tim.

Dritė e syve pėr pak mė iku,
ėndrrat morėn arratinė,...
Ky "makth" hamletian
seē ma shtoka mėrzitinė.
Se njė rrudhė mė shumė nė faqe,

mbledh njė lėmsh e tret meraqe,

mendimet venė e vinė,

si era me suferinė.
"Obobo!- me vete thashė,-
mendjen mistereve e lashė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:38 pm

13. I vetmuar nė guackaDitėt, erėrat, kohėrat

pėrshkojnė trupin tim

me njė tė fortė ledhatim.
Pėrshkojnė trupin tim zjarrmitė,
engjejt, dishepujt, shekujt e mirė
e unė ngulmoj si dėshmitar,
kronikan i gjithė jetėve;
si sundimtar mbi tė gjitha
Mbretėritė e Mbretėrve.


S'kam ndėrmend pėr t'u larguar,

trupi mė ėshtė kalitur,

me pavdekėsinė ėshtė stėrvitur.

Si njė shkėmb buzė Jonit,

pėrplasen valė dhe gomone,...

Sa i madh! Sa i vogėl!
Ngjasojnė me atome..
Jam skalitur, gdhendur e braktisur,
po kurrė nga guacka arratisur.


Jam nxirė, mbledhur e mavijosur,

por kurrė s'jam sosur.

Vrundujt e erės lėngun ma thanė,

por jo nė bėrthamė.

Jam krijuar, e di prej dikujt...

Po kujt?!

Krijesė hibride prej shkencė- fesė nuk jam,

se frymė vazhdimisht e di qė kam...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:38 pm

14. Gjurmė fėminoreCa maja malesh me thinja,

njė zog "citon" kėngėn mbi dafina,

peizazh i bukur hapėsinor,

ma sjell valėzuar fėmininė...
Njė pėllumb ngjyrė behari, ecėn shpejt ,
s'mund ta kap as radari;
se ē'mė kthen pas nė ca kujtime,
harresa, tė lėna jetime.


Sytė mė mbetėn nė Natyrė,

jam bir i saj shėmbėlltyrė,...

Ca rrjedha guri enden nėpėr zall,

siē tretet brenda meje

njė nostalgji me mall.
Mendjen e kam njėzetėvjeēare,
me zjarrmi e orteqe bore,
por s'di pėrse kthehem
me njė pikjadė,
nė epikėn fėminore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:39 pm

15. Kosovė, zemėr e tradhtuar!Male me buronja tė pashteruara,

me themele tė pateruara,

Djepi yt me shkėmbinjėza amnore,

tokė tejet pjellore...
Kosovė, zemėr e tradhtuar,
po kokė e betuar.
Ujkėsira ka arritur portėn e shpirtit…


S'ka frikėsim,

ngjason ajo me ēelik..

Ėshtė prodhim

i Metalurgjisė me ngjyra:

Dhuratė shekullore nga Natyra...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:39 pm

16. Ditė tjetėrDiell

me lajme

sensacionale

kozmonauti,

mė ndizet

Ēajup

si baruti...

Njė peizazh,

njė fytyrė fėmije,

njė lulesė lahet

nė tjetėr vesė...

Mėngjes - Rilindje,

Paqe - jo grindje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:40 pm

17. Kėrkoj tė di tė fshehtatDua ta di ku flenė thėllėzat,

Dua tė di ku rriten sorkadhet,

Dua tė jem nė anėn e detit,

aty ku notojnė shtojzovallet.

Dua ta shoh kur shpėrthen lulja,

Dua tė di ku janė trėndelinat,

aty ku ngjeu penėn Naimi,

aty ku gjetėn barutin trimat!18. Prezente

*
Zėrat nėpėr natyrė i dėgjoj
si tė brengosur
edhe dielli nė fytyrė
seē ka
njė tė mavijosur.
Nėpėr dritėn e florinjtė,
qė s'i ngjan asgjė nė jetė,
embrionet e gjithėsisė
thonė jemi vetė.
19. *

Mendja kot qė nuk rri "stabėl"

enigma mė mbeti variabėl,

ndaj filloj dhe prish fytyrėn

qė tė tret tė pėshtirėn...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:40 pm

20. Njė e fshehur gjarpėrusheLum kush lindi dhe ka ikur,

por ka lėnė faqen e ndritur,

Pa sot, kullarua gjarpėrushe,

fsheh ndėrgjegje "prostitute"...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:40 pm

I I. Vizioni dhe shpresa

mė kanė mbirė te syri21. Premtimi im i parė dhe i funditEdhe pa dorė tė djathtė

s'vė merak,...

Vetėm pėr poezinė

do tė bėhem manjak.22. Edhe unė njė “pėrrallė”...

Sa me kullandri kjo botė,
si njė trėndafil nė gotė.
Mos thoni qė jeni gjallė,
kjo jona ėshtė pėrrallė.
Njė merak qė mė pikon,
nė mos paēim, moj, tė vdesim:
Fat ose pasion
tė na lindin interesin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:41 pm

23. Ne kemi...Mos kėrkoni shokė tė tjerė

diell, dritė dhe pranverė,

pak tmerr e pak vrerė.

Ne kemi duar tė nxehta - gajzer,

qė na mbetėn duke mbjellė…

Pse tė mbetet ara djerrė?

Ne kemi sy vetulla, ballė,

ne kemi aq shumė mall.

Ne kemi ėndrra, fantazi,

iluzionet mizėri...

Ku themi fjalėn, bėjmė jaki,

ku hapim zemrėn lule shėrimi,

ku ēajmė shpirtin, del agimi...,

Ne kemi melodinė e bilbilit,

barin e vesės, njė pikė nė horizont,

si gjaku i trėndafilit- udhėn e shpresės.
Ne kemi njėri - tjetrin,
malin fushėn, detin,
gjithė lezetin.


Ne kemi njeriun, vetė ēudinė.

Ne kemi tokėn, botėn,

ēelėsin, Universin,...

Si thoni, vėllezėr dhe motra e mia,

jetojmė?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:41 pm

24. Jeta kėngė dhe ti je kthyes...Vargje pėr babanėTrup e shpirt, gjithēka i vyer,

Syri konvergon nė diell,

Mendja - qeli e arsyes,

Jeta - kėngė dhe ti je kthyes;

Jeta - pushkė e ti je kundra,

Jeta - det e ti je lundra,

Jeta ecėn si mbi zengji,

Ti veē mall e nostalgji

qė nga brenda tė pėrpi.Babai im, veē me varfėrinė

zė krenohesh,

si njė legjendar

e nga nostalgjia lotėt

seē tė mpiksen ar.

E nė fjalimet e tua,

brendia mė bėhet det

dhe porositė e tua,

do t'i kem refren ...

25. Nėna ime, ēuditem me ty

Nėna ime habitem me ty,
shpirt i pastėr si fėmi,
si njė rrjedhė e gjetur lumturie,
Hėnėza ka gjashtė Yje.
Sytė e ty, moj, si dy thjerza,
ku shquhen ca botė tė tjera,
ca dimra tė ftohtė,
ca tė bukura pranvera.
Nėna ime ēuditem me ty,
si tė mbajnė kėmbėt, i lodhe.
ē'tė ka zgjedhur fati,
se zgjodhe, nėna ime,
krijesė e pashoqe,
ndėr tė gjallėt e kėsaj bote!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:42 pm

26. Ligjėri, vorbull, sixhade dhimbjejeNė mėngjes pagdhirė

filloi njė qyqe,

si grua e vjetėr

tė qante me ligje...

Nė kėtė fundshekull,
u vendos njė vulė,
Diellit tė qeshur
i hodhėn pėlhurė.
Ē'ėshtė kjo gjėmė,

padyshim nga koka,

me turpin qė bėmė,

u habit gjithė Bota.

Vdekjen e kujtonim
njė mijė herė nė ditė,
Vėllai- vėllait,
jo t'i nxirrte sytė.
Shtėpia pa zot mbetur,

si njė vorbull,

si trupi pa kokė,

qė vjen rreth e rrotull.

Kjo s'ishte vdekje
qė kemi provuar,
t'i mblidhte nėna
djalit gjakun me duar.
Tė mos ketė njė pllakė

qė t’u shohin sytė,

zemra e nėnės plakė

e therur me thikė.

Karvanėt me lule
s'u sosėn njė herė,
sixhadeja e dhimbjes
mbi detin e gjerė.
Dhe sikur tė binte,

moj dy metra borė,

ti s'do kishe nisur

trima pa kurorė.

Shqiptarit tė shkretė
s'iu sosėn kusuret,
duheshin dhe firmat,
t'u merrnin "poturet".
Ēdo sėmundje e keqe

me ilaē shėrohet,

kurse Komandanti

vetėm se durohet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:42 pm27. Njė pyetje qė mė mbetet pa pėrgjigjeMendohem aq shumė,

sa mė bie pika,

po s'e gjej dot

ē'ėshtė POLITIKA.Edhe dot shumė,

s'flas me ironira,

do tė mė vrasė nata,

do tė mė qajė dita.

Ē'tė shkruaj nė letėr
pėr kurvėn e vjetėr,
njėmijė tė meta,
s'mban asnjė te vetja.
Diellin e duan,

siē duhet nėna,

ai pak po tė nxijė,

mbėshteten tek hėna.

Kur tė bėhet hėna drapėr,
kukulipsen si njė gjarpėr,
bėhen me njė mijė fytyra
tė pėrshtaten te natyra.
Ē'ėshtė kjo politika,

ka ca halle tė mėdha,

tė paaftėt si dambllaja,

sillen si ezhdrehaja*.

Figurė mitologjike qė I bėn vetė tė gjitha proceset28. Ėshtė normalitetNjė ditė tė bukur

punoja baēenė,

sikur ta kisha lutur

ilaē pėr melhem.Njė vajzė e bukur

m'u afrua pranė,

pak minuta punėn,

unė e lashė mėnjanė.Mė pyeti:" ēfarė bėn?

Dėgjo do tė them unė,

se bota paranė...

se fiton me punė.

Bėn njė zanat tjetėr,

qoftė dhe spiunė,

ai s'mbjell... tė korrat,

i venė si lumė".Syri i ēuditur

i hedh njė vėshtrim

edhe krejt papritur,

i thashė pėrfundim:" Me kėto fjalė qė thua,

nuk mė vjen fare ēudi,

po tė dinte budallai,

kjo do tė ish anomali".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:43 pm

29. Nusja e vjehrraShkiatė* nėpėr gjithėsi

rrinė larg e pėr karshi,

Dy armiq tė betuar

janė brenda nė shtėpi.Njėra "Gjeneral",

tjetra "Kolonel"...

E shkreta, moj derė,

njė hyn e njė del.

Nė mėngjes dhe nė darkė

qė ėshtė plot njė shtėpi,

s'flasin fare si uratė,

bisedojmė veē me sy.
Fėmijėt nė shkollė,
burrat nė punė,
Nusja dhe Vjehrrra
lėvrojnė si shkumė.
T'u dėgjosh arsyet,
tė shpien nė Vlorė,
tė dyja ngrėnė kryet,
asnjėra fajtor...


Kush ėshtė me kulturė

rri e sqaron,

kush ėshtė ēoban

me dru i pushon.* * *

Erdhi koha delikate,

i vė njerėzit nė provė,

kur vjetėrsohen zakonet,

dalin tė reja nė modė.

* armiqtė30. Episod malliSi ėshtė krijuar,

ky i shkreti mall,

kush krijoi vlerėn,

vajtė mu nė djall!

Puna, kur ėshtė shumė,

ka lindur paranė,

lindi mrekullinė,

lindi fukaranė.

Njė ditė kalimtari

mė vuri nė provė,

desh tė prishte gardhin,

tė mė bėnte lojė.

"Ik andej! - i thashė

dhe gjoksit i rashė,-

se mbi atė dhe’ tė vdekur,

sa hap sytė tė lashė".

Nisi i harbuar

me njė shkop nė dorė,

duke mėrmėruar:

" Imja do tė shkojė!"

U turra me vrap.

"ē'ėshtė kjo hata?!"

Ngriti duart lart:

"Bėra njė shaka!"

"Tė mos kishe folur,

ē'bėre more dreq,

malli ėshtė gatuar

me shpirtin nė jetė!”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:43 pm

31. Vizioni dhe shpresa mė ka mbirė tek syriĒ'ma pėrbėn kėtė trup?...Ē'ma pėrbėn kėtė trup, nė kėtė rrotullie,

mbetur nga sevdaja, nė njė vorbullie.

Ngjizur me ujė bore, lindur me yje,

gjakun mushmolle, shpirtin e fėmijve.

Ē'ma pėrbėn kėtė trup mbledhur njė tretėsirė

gjithė rrėketė e malit, lulet janė shkrirė.

Dalė nga vėshtirėsitė, qė kullojnė vlerė,

si xixillonja dritėn, mbrėmjeve nė verė.

Ē 'ma pėrbėn kėtė trup, nė kėtė rrotullie,

mbytur nga sevdaja me njė vorbullie…32. Ciklonet e kohės
Jam nė majė tė lumturimit
Qė nė fėmijėri dielli qė doli,
nė sy e qerpikė dritėn ma mbolli.
Nė klasėn e parė, ndeza njė thėngji,
nė ditėn e parė me hapin e ri.
Nė dorėne djathtė, m'u shartua pena,
nė dorėn e majtė, fletore emblema.
Dita e nesėrme, kur erdhi,
mė gjeti me gaz nė gji,
mendja e vogėl, seē mė derdhi,
ca fjalė tė mbrujtura, si poezi.
Nė adoleshencė mendja “mirėsi”,…
Ē'thuhet sot, s'bėhet nesėr,
si era qė vjen me shi.
33. * * *

Ndryshime fiziologjike,

ndryshim nė bukuri,

ndryshime nė tė menduar,

si jam unė, s'ėshtė njeri.

Mė pas erdhi kjo rinia,

vetėm imja kjo ēudi,

fushė e luleve tė mia

qė se kishte parė njeri.
Mos mė thoni asnjė fjalė,
jam nė majė tė lumturimit,
tė zbatoj s'dua tė tjera
veē poezitė e Eseninit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:44 pm

34. E kam thėnė dhe e them mė pėlqen qetėsiaĒ'mė pėlqen mė shumė mua nė kėtė jetė:

Me njerėzit, qė dua, tė jetoj i qetė.

Jargavan me lule, kur tė themi fjalė

dhe t'u themi yje, dilni apo tė dalė.Jeta ėshtė e bukur si lule mbi shkėmb

dhe kur je i lumtur dhe kur shpirti dhėmb'

dhe filozofia nuk ka thėnė pak,

veē kush vjen nė jetė, oh, sa shumė me fat!

Ē'mė pėlqen mė shumė mua nė kėtė jetė,

dritaren e endrrės ta kem mbi njė det...

Ku tė fryjė erė, tė jem mbi njė fletė,

tė mė zėrė gjumi e tė zgjohem vetė.

Ē'mė pėlqen mė shumė, mua nė kėtė jetė,

Njerėzi pa punė, kurrė tė mos ketė!Ē'mė pėlqen mė shumė nė emocione humba,

tė derdhet njė lumė- paqe me pėllumba!

Ē'mė pėlqen mė shumė, veē njė shtojzovalle,

kur kalon nė udhė, udhėt tė hedhin valle!

Kur tė flasė me gojė, shpirtin tė ma shėrojė,

nė kėtė botė reale, s'dua mė tė rroj…35. Pėr ditėn qė vjenPėr ditėn qė vjen

fytyrė fėmije,

ta puth faqe e diellit,

nė mėngjes kur bie.

Pėr ditėn qė vjen

emocione shumė

dhe filloj tė "derdhem"

si shelgu nė lumė.

Pak nga nostalgjia e ditės qė lėmė,

pak nga dashuria pėr atė qė vjen.

Pėr ditėn ardhėse me ngjyrė floriri,

vizioni dhe shpresa

mė ka mbirė tek syri.

Mua, lule e shpirtit,

s'di ku do tė mė shpjerė,

nė malin me yje, ku pikohet verė.Mua malli i zemrės, s'di ku do tė mė lerė,

nė Mal tė Ēajupit, a nė Mal tė Gjerė.

Lulet edhe shpezėt mbajnė konferencė,

kush ėshtė mė e zgjuar me jurisprudencė.

Pėr ditėn qė vjen fytyrė fėmije,

tė puth faqe e diellit nė mėngjes kur bie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:44 pm

36. Meraqet e mia

Njerėzit e dashur afėr t'i shihja,...
Obobo! Sa janė meraqet e mia!
Tė shėronim plagėt tona,
s'do tė prisnim nga Mjekėsia,
fjala me kosto tė rėndė,
tė matej nga njerėzia.
Qė tė matet fjala e shkretė,
kėrkon peshore tė qetė,
tė gabojmė sa mė pak,
duhet menduar mė gjatė.
Sa ėshtė qelqi nė dorė,
duhet "lajthitur" i Madhi;
mbi ēati pa rėnė borė,
duhet tė forcohet trari.
Po na qenka njė ēudi
pėr atė qė vetėm rri,
ne filozofojmė kot,
ai nam nė kėtė botė,
ne flokė tė bardha nė kokė,
ai mendjen e ka okė.

O kalimtari njeri,
bota ėshtė llogari,
nė krye ka njė bari
qė nuk njeh hierarki.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shezair Koko
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 53
Age : 35
Vendi : Gjirokaster, Albania
Registration date : 16/09/2008

MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   Tue Sep 16, 2008 9:45 pm

37. Kur kujtoj poetėt

Ē'tė kujtoj mė parė nga poetėt tanė,
apo Petro Markon, erė mbi tramundanė.
Tė kujtoj Migjenin, lulet e mjerimit,
tė kujtoj Fan Nolin me fuqinė e Drinit.
Tė kujtoj Naimin apo Poradecin,
t'u shijojmė vargjet dhe pastaj tė vdesim.
Tė kujtoj Agollin apo Kadarenė,
pėrmasat e tyre, duken si legjendė.
Me "Baba Tomorrin" kujtojmė Ēajupin,
"Vajet" qė ka tharė, na lėndojnė trupin.
Me poetė shumė mė ėshtė mbushur koka,
po seē mė kujtohen dhe ca nga Bota.
Kujtoj Franc Kafkėn me ēuditshmėritė,
Sergej Eseninin me gjithė ėmbėlsitė.
Dhe Hemingueji jep filozofinė
me "Plaku e Deti” veē me thjeshtėsinė.
I madhi Pushkin lot me qesėndinė,
Tatjanėn e bukur me njė Onjegin.
Tė kujtoj Gėten duhet tė mbaj veten,
se, nga mallėngjimi, pa gjė do tė mbetem...
Sos janė njė e dy, ata janė mizėri,...
Mė kujtohen rrallė- rrallė
emblemat, qė rrinė nė ballė,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Ėndėrr mbi det" Shezair Koko   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Ėndėrr mbi det" Shezair Koko
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: