Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 FBKSH/AKSH

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Mon Nov 30, 2009 8:44 pm

sa vet murren pjes, na myt me kto parti kishe komtare e hajt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kasapi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 39
Age : 57
Vendi : prishtine
Registration date : 23/10/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Mon Nov 30, 2009 8:46 pm

o xhem nja 5,6 vet kane marre pjese .
e tashe tja futin nja 60 a 100 me rre ja kan zanat.
vete afriminsa vet jeni krejt jasht e mbrenda qe e perkrahni lkete parti ,na knaqt krejt .
Dhe sa shkolle kane ata qe jan anetare
haaaaaa na kerbulen me rrena
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
afrim_m
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 27
Age : 42
Vendi : Shqiperi Etnike
Registration date : 24/11/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Mon Nov 30, 2009 9:06 pm

Kasapi
Ata kan shkolle sa sta merr mendja ty. Po ty deklaratat ti korigjonte dikush mepare, e tash verejet sa mire e din gjuhen shqipe Xh. Dalloshi.

Dhe tjetra, FDBK nuk eshte parti, por eshte Front, Front Demokratik, sepse eshte nevoja qe te gjithe levizjet te bashkohen. Asnje instance boterore tanime nuk mund ta preki kete formacion bashkim forcash politike dhe atdhetare. Shume levizje dhe formacione politike atdhetare kishin kontakte me FBKSH-ne por nuk guxonin te hynin ne FBKSH, sepse rrezikonin jeten e tyre. Sabotime ka patur sa te duash.

Po ti zoteri kishe plan me kthy Serbine prap ne Kosove, kishe plane si te thoshin ata sherbimet e huaja me sabotu! Tash hajt merri ata dy njerzit qe i ke dhe kthehu prap punes qe ke: Shko meso gjuhen shqipe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
kasapi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 39
Age : 57
Vendi : prishtine
Registration date : 23/10/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Mon Nov 30, 2009 9:18 pm

hhhaaaaa mo permen xh d ketu more pse se ai te del me emer e mbiemer se ju jeni mesue me rre e me vjedhe e me mashtrue po spo ju shitet ma .
o mjere ju mendoni se püopulli nuk ju njeh fare.
Po ju keni te gjithe udben me ju hhaaa na knaqe me rrena
Ju mafioza e mafioze se shpejti keni me henger se ju beni qmos .
Une jam mafiozja nr 1 .....se shpejti ka me ju hanger ujku ..
se ju mendoni me shpifje me hajni do tju shkon .
e kriminelat hajnat nuk mund te behen atdhetare....
prof mos permend pis se ti ske doreza me te.
ju deri dje i keni ne gatitu atij.
Po ai ka shume shok dhe simpatizant...
po kushe bashkohet me ju haaaaa.
te gjitje ju njpohin nga shkupi tirana evropa mali i zi..
keni vjedhe e tani parti....
kure te del kordinatori komuniko me te e jo me ne shoket qe te njofim.....rreje tjeter kend...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Mon Nov 30, 2009 10:27 pm

KASAP:
Mos u ngut se na shkoj jeta veq mahalla mahalla edhe te ne, mahall e ushtri nuk asht met kujt mej besu ma.!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Mon Nov 30, 2009 11:08 pm

afrimi
po tregoni kulturen e juaj ,se jeni fare e flliqur e ketij populli.
Vete po tregoni se qfare njerez ka kjo fare FDBK te tipit tende .
psikopat epsikopate .
njere populli kushe thirret ne emer te tije qyshit rrugaqi....
PO bile mos permend emrat e persona ve qe nuk jane prezent ketu.
se ju nuk keni fytyre as moral as karakter....
ballafaqou me personin drejte per drejte ne qoftese guxoni o jo tinzishte te apostrofini emra qe skane lidhje me forum.
Normal eshte qe kordinatori qe ju njef ju se kushe jeni
ka djem e ka familje e ka kusherinje qe ju njofin ka shoke shume qe ju njofin dhe ja dijne marifetlleqet e juaja udbashe
se kendej thirri ne ,,patriotizem" a andej bashkpunoni me sllavet maqedonas ....
Kiujdes mos u gervallni ketiu ne internet -po t jesh burre del balle per balle me njeriun ......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Mon Nov 30, 2009 11:24 pm

uksh
po edhe diqka gafurr tradhtari ska te bej me ket ushtri ne jemi duke u munduar qe ta gjejm at psikopat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Tue Dec 01, 2009 10:03 pm

Po e shof ket personin BLLACA ke tv vizioni plus , cka eshte puna tij , a din dikush te me tregon , falm..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
aksh
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 37
Vendi : shqiperi etnike
Registration date : 21/11/2008

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Wed Dec 02, 2009 12:51 am

gafurr adili e ka formu ket parti apo bashkim forcash ku asnje nuk ak qen i interesuar mos u merr me thash e theme e don listen ti kush ka qen ne fbkdh cilat organizata qe jan dal per shkak se gafurr adili i ka injoruar per fbksh mos me trego afrim se e gjith arkivi eshte tek une qka te duash i kam ketu mos genje me te madhe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
tosybell
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 148
Age : 28
Vendi : gjakove
Profesioni/Hobi : Fotograf
Registration date : 08/11/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Wed Dec 02, 2009 3:39 am

o ti aksh ne klipet po i presim mi pa te uksh
qaq problem kuka ato klipe mi qit en internet a ? hmmmmmm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
afrim_m
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 27
Age : 42
Vendi : Shqiperi Etnike
Registration date : 24/11/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Wed Dec 02, 2009 2:04 pm

Ku mbeti UKSH?
Dje eshte bere nje sulm ne Mitrovice.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shqipo_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 194
Age : 105
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Wed Dec 02, 2009 4:21 pm

Spublikuar sot ne Gazeten LAJM...
UKSH, ushtri interneti, apo...


02/12/2009


Nė 97 vjetorin e pavarėsisė sė Shqipėrisė, nė skenė ka dalė Ushtria Kombėtare Shqiptare (UKSH). Nė njė njoftim publik nė faqe tė internetit, UKSH shkruan se ėshtė formuar pas pėrplasjeve tė fundit nė skenėn politike si nė Shqipėri, Kosovė dhe nė Iliridė dhe pas shkatėrrimit tė Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) dhe strukturave tė saj AKSH –SKSH. “UKSH ju bėn thirrje politikanėve shqiptarė nė tė gjitha trojet etnike shqiptare qė tė mos luajnė me zjarr, sepse zjarri do t’i djeg vet ata. Ju bėjmė thirrje qė tė kenė kujdes me tokėn shqiptare, sepse ende ka trima qė vdesin pėr ketė tokė tė shenjtė qė shumė stėrgjyshėr tanė kanė luftuar dhe baballarė tanė janė burgosur.

Ju themi mjaft mė! Sepse do tė vijė dita qė do t'ju dėnojė populli shqiptar”, thuhet mes tjerash nė kėtė njoftim publik. Njoftimi i nėnshkruar nga i ashtuquajturi shef i shtabit tė pėrgjithshėm tė UKSH-sė, Komandant Kosova, thekson se kėtė ushtri e pėrbėjnė ish-anėtarė nga UĒ-Kosovės, UĒ-Kombėtare, UĒPMB dhe AKSH. “UKSH vepron nė tė gjitha trojet etnike tė Shqipėrisė dhe do tė luftojė deri nė ushtarin e fundit, deri nė bashkimin e tokės shqiptare ku asnjė pėllėmbė nuk do t’ju lėmė pushtuesve sllavo-grek dhe atyre shqipfolėsve qė i pėrkrahin sllavo-grekėt. Ata do t’i parandalojmė dhe do t’i dėnojmė me ēmimin qė e meritojnė pėr tradhti dhe spiunim”, thuhet nė kėtė njoftim publik.

Megjithatė, daljen nė skenė tė kėtij formacioni nuk e vlerėsojnė tė mirėseardhur politikanė shqiptar nė Maqedoni. “Unė personalisht si komandant i UĒ-Kombėtare nuk i besoj asnjė armate qė paraqitet nė internet. Asnjėherė nga formacione tė kėtilla nuk kemi parė ndonjė projekt konkret. Neve shqiptarėve na duhet unitet qė nė mėnyrė unike t’i zgjidhim ēėshtjet shqiptare nė mėnyrė politike sepse shqiptarėt janė lodhur nga luftėrat. Luftėrat e fundit na ka dėshmuar se janė vetėm harxhime dhe shkatėrrim i pasurive dhe asnjėherė nuk kemi arritur atė qė kemi dashur”, tha Abedin Zymberi, ish-komandant i policisė ushtarake ėt UĒK-sė dhe aktualisht deputet i DR-sė nė Parlament. Sipas tij, Shqipėria ka ushtrinė e vet, Kosova po ashtu dhe s’ka nevojė pėr ushtri jashtė institucioneve.
Ndėrkaq , Gafurr Adili, i njohur si Komandant Vardari, i cili aktualisht ėshtė kryetar i Frontit Demokratik pėr Bashkimin Kombėtar Shqiptar (FDBKSH) ka thėnė pėr “Lajm“ se koha e luftėrave nė Ballkan ka pėrfunduar dhe i gjithė aktiviteti i tyre do tė kryhet me mjete demokratike. “Ai nuk ėshtė opsioni ynė. Ne mė 28 dhe 29 nėntor mbajtėm kongresin themelues tė FDBKSH-sė. Ne do tė veprojmė nė Tiranė dhe Prishtinė dhe i gjithė aktiviteti ynė pėr ribashkimin e tokave shqiptare tė bėhet me mjete demokratike. Bazuar nė gjithė gjeopolitikėn ndėrkombėtare nė Ballkan njė herė e pėrgjithmonė ka pėrfunduar lufta”, tha Adili.

Ai gjithashtu ka pohuar se nė kėtė Kongres kanė marrė pjesė mbi 100 delegatė nga Shqipėria natyrale dhe diaspora, tė cilėt unanimisht kanė vendosur qė nė tė ardhmen, formacioni politiko-ushtarak FBKSH dhe strukturat e tij AKSH dhe SKSH tė shkrihen nė FDBKSH. “Iu apelojmė atyre qė tė kenė kujdes dhe tė mos bėjnė aventura me ēėshtjen kombėtare”, tha nė fund Adili.

Megjithatė formimin e kėsaj ushtrie qė vetėm nėpėrmjet internetit ka lėshuar njoftim publik, e ka vlerėsuar si hap tė rėndėsishėm Xhezair Shaqiri, ish-komandant Hoxha nė UĒ-Kombėtare. “Ėshtė gjė e mirė kjo pėr shqiptarėt. Politikanėt patjetėr duhet tė kenė kujdes. Trimat liridashės si Idriz Seferi, Bajram Curri, Isa Boletini etj, nuk kanė pasur shkollė, por nuk i kanė bėrė gabime siē bėjnė politikanėt e tanishėm. Ne e pėrshėndesim kėtė akt dhe ndoshta ėshtė edhe me vonesė”, tha Shaqiri. Ai deklaroi se nuk i njeh ata tė cilėt qėndrojnė pas kėsaj iniciative, por i ka porositura ata se mos tė kenė vetėm fjalė boshe. “Vepra e vlerėson njeriun. Nuk e dimė se kush janė ata, por nėse i kanė edhe ndjenjat si fjalėt, atėherė ėshtė e qėlluar”, tha Shaqiri.

Rikujtojmė se edhe para disa viteve nė opinion doli AKSH, e cila ushtroi veprimtarinė e saj vetėm nė internet.

Shaqiri: UKSH do tė ketė pėrkrahje nė Maqedoni!

“Kjo ushtri besoj se do tė ketė pėrkrahje dhe do tė zgjerohet nė Maqedoni pasi popullata ėshtė e demoralizuar nga politika e Nikolla Gruevskit, e Ali Ahmetit, e Menduh Thaēit etj. Ata lėre se poshtėruan vetveten, por edhe gjithė popullin shqiptar, duke e lejuar Gruevskin tė tallet me shqiptarėt”, tha Xhezair Shaqiri – Hoxha.
http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/2376.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Wed Dec 02, 2009 4:39 pm

10 vjet vjedhi popullin
10 vjet mashtroi nrreni adili se kinse ,,patriot"
a pran tije kishte udbashet tradhtaret,po kishte edhebtrima
qe me kohe ju nlarguan ketij servili sllavo maqedonas qe e blejten me para.
dhe i than zhduki aksh fbksh dhe formo parti.
ky pasi u pasuru me ndjeresen epopullit.
ka tubuar disa kelyshe pran vetit analfabet e udbashe e dezertore te luftes.
Dhe tashe bene parti me 10 veta dhe tradhtoi idealin e betimin qe dha .
Edhe sa keshtu shqiptaret do te tradhtojne dhe kure do te pergjigjen.
Ky ishte aksh e internetit muarre ne qafe disa vete dhe ky jeton ne altyrin e tyre si pasha .
po sju vjen turp ketyre faqezive qe pasurohen ne emer te ,,patriotizmit" a pasurohen per veti
turpi spaha kufi turp e faqezi i mbulofte tradhtia me gjake .
kurre hajrin mos ja pafte atyr parave asaj pasurie ne korriz te popullit
edhe ate ushqim qe e ha me ata para ja bafte zoti zjarre ne goje.hajna tradhtare faqe zi eshte ky po edhe ata qe perkrahin ate,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Wed Dec 02, 2009 4:52 pm

Nėse AKSH ėshtė ushtri (!!!),atėherė unė jam komandant suprem i NATO-s!

Lexoni dhe mos besoni nėse doni!


Reagim nė disa pėrēartje radhaz tė publikuara kryesisht nė internet, por edhe nė disa revista si "Globi", "Zėri", "Pasqyra". Literaturė falas pėr revolucionarėt e vonuar dhe krejt soj-sorollopin marksist

(Nė vend tė urimit pėr ditėlindje komunistit Gafurr Adili, i cili me 5 janar i mbushi 44 vjet, nga tė cilat 20 tė fundit nė Zvicrėn kapitaliste)

Nga: Agron Rexha

1. Ka gati dy vite qė njė taborr hajvanėsh, me nė krye njė mbeturinė enveriste nga Kėrēova, njė farė Gafurr Adili, (azilant nė Zvicėr), kryetar, zėdhėnės dhe anėtar i vetėm i njė partie tė paregjistruar askund, (Partia Revolucionare Shqiptare -PRSH) dhe i pėrforcuar kohėve tė fundit edhe nga njė aventurist kopuk njė farė Idajet Beqiri, kryetar i ish-UNIKOMB-it, njė partize bisht i Partisė Socialiste tė Tiranės, aktualisht, me gjasė shefa tė mėdhenj tė tė ashtuquajturit FBKSH (Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar), janė ndėrsyer kundėr meje, me gjithė zhargonin e mundshėm tė sharjeve, shpifjeve, akuzave, insinuimeve dhe sulmeve tė lloj-llojshme, me njė metodologji dhe mllef qė do t'ua kish zili edhe udhėheqėsi i tyre shpirtėror, qoftėlargu Enver Hoxha. Problemi sipas tyre qėndron se, unė, Agron Rexha (nga Tropoja - gjė qė posaēėrisht ata se durojnė dot), me pseudonimin "Alban Berisha", ua paskam marrė "kompetencat" duke u paraqitur si zėdhėnės i Armatės Kombėtare Shqiptare (AKSH), dhe se po punokam pėr nja 7 - 8 shėrbime tė huaja, se po kontrollokam krejt biznesin e drogės e prostitucionit nė Ballkan, dhe qėllimi im final qėnka qė duke mos lejuar poshtėrsirat e tipave si Gafurri e Idajeti (alias shefat e mėdhenj "Valdet Vardari" e "Alban Vjosa") tė pengoj, hiē mė pak se Ribashkimin e Shqipėrisė, tė cilėn gjė, paska mbetur ta bėjnė Gafurri, Idajeti e soj-sorollopi i tyre. Meqė, kėta tipa, e bashkė me ta edhe njė dyzinė "atdhetarėsh tė flaktė" qė u shkojnė pas nga naiviteti ose se nuk i njohin, apo edhe se mendojnė njėjtė si ata, (tė cilėt i njoh tė gjithė me emėr e mbiemėr), kanė harxhuar mė shumė kohė e talent pėr t'u marrė me etiketimin tim, sesa janė marrė me sende pėr tė cilat thonė se i kanė si "qėllim", dhe pėr t'u dhėnė fund dilemave qė mund tė jenė shkaktuar te ata qė mė njohin e nuk mė njohin, si dhe pėr t'ua bėrė tė qartė opinionit anėn tjetėr tė rrėfimit, po e publikoj kėtė sqarim-reagim, pasiqė shoh se kėta tipa nuk kanė ndėrmend tė ndalen. Mirėpo, nuk kam ndėrmend aspak tė mbrohem nga shpifjet dhe etiketimet qė ata i bėjnė personalisht kundėr meje, dhe nuk do ta kisha shkruar kėtė reagim, nėse do ishte fjala pėr tė mbrojtur veten, por do pėrpiqem shumė shkurt tė tregoj se pse Shqiptarėt KURRĖ nuk do tė mund tė Bashkohen nga njerėz si Gafurr Adili e Idajet Beqiri. Kėto gjėra, gjithė historinė e krijimit dhe veprimit tė AKSH-sė, tentimet e shėrbimeve sekrete antishqiptare (jo vetėm tė atyre tė vendeve fqinjė por edhe ndonjė nė Evropė) qe pėrmes komunistėve shqiptarė dhe revolucionarėve tė vonuar atė ta marrin nėn kontroll, debatet, letėrkėmbimet, publikimet e ndryshme, raportet me miqtė dhe kolegėt e mi, qėndrimet dyfytyrėshe tė disave, thashethemet, e-mailet kėrcėnuese, - tė gjitha do t'i paraqes sė shpejti tė pėrmbledhura nė librin "AKSH: - Mes Internetit dhe Realitetit", prandaj kėtu do pėrpiqem t'i bie sa mė shkurt.

Pėr fillim, do tė citoj mikun tim analistin e njohur, Dr.Nexhmedin Spahiun, nė njė pėrcaktim tė thukėt pėr llojin e gafurrėve e idajetėve:

"Komunistėt janė racė: Si mund t'i dalloni ata nė shoqėrinė shqiptare?

1. Paraqiten me pseudonime (e fshehin identitetin dhe origjinėn). 2. Fjalėn popull nuk e lėshojnė nga goja. Ēdo gjė e bėjnė nė emėr tė tij. 3. Relativizojnė mizoritė e Enver Hoxhės dhe nuk distancohen prej tij. 4. Pa pėrjashtim janė injorantė. Janė intolerantė nė bisedė. Kur u flet nuk tė dėgjojnė fare, por ripėrsėrisin tė njėjtat parulla si kasetofon. 5. Pėrpilojnė lista tė padėshiruarish. 6. Pėrpilojnė lista tradhėtarėsh. 7. Dyshojnė nė ēdo njeri. 8. Organizojnė atentate ndaj kundėrshtarėve politikė. 9. Janė nė gjendje tė vrasin edhe vėllain e vet. 10. Mundohen si e si t'ia hajnė kokėn njėri-tjetrit."

(fund i citimit, marrė nga www.albasoul.com/forumi)

Ka pasė rreth 20 - 25 shkrime, komunikata, denoncime publike me lloj lloj etiketimesh, tė adresuara kundėr meje. Janė edhe dhjetra e dhjetra e-maile kėrcėnues qė vazhdoj t'i marr edhe sot e kėsaj dite. Nuk jam pėrgjigjur, por kam bėrė publike aq sa ėshtė lejuar nė suaza tė komunikimit me ta si zėdhėnės i AKSH-sė. Por, kėta nuk e kuptojnė qė nė njė komunikatė, ose deklaratė, duhet tė merren dhe tė komentojnė atė ēka shkruhet njė herė, e pastaj tė "analizojnė" atė qė e nėnshkruan. Publikimet e AKSH-sė tė nėnshkruara nga "Alban Berisha" nuk janė mendime tė miat personale, por qėndrime tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė AKSH-sė. Por ec e merru vesh me taborrin marksist-leninist. Ata vazhdojnė me fletėrrufetė e tyre, qė herė herė janė aq qesharake, pėrkundėr notave fyese e shpifjeve qė pėrmbajnė. Ndėrsyerja mė e fundit ishte ajo e nėnshkruar nga "Adriatik Tirana", e publikuar te www.liriakombetare.com te www.kosova.de/forumi pastaj te faqet e "FBKSH"-sė e nuk e di ku tjetėr, me titullin bombastik "POLIAGJENTI DHE TERRORISTI ALBAN BERISHA, ALIAS AGRON REXHA NGA TROPOJA, TĖ DENONCOHET NGA DORA E POPULLIT SHQIPTAR!". Meqė, si zakonisht, kėtė paēavure-shkresurinė tė kėtij "Adriatik Tiranės" do ta botojė edhe Azam Dauti, tek revista e tij "Globi" nė Shkup, (e kuptoj A.D-nė, sepse prej kohėsh s'ka me ēka e mbush revistėn), dhe pėr arsye se kėta me tė vėrtetė po bėhen tė padurueshėm, vendosa t'u pėrgjigjem pėr tė gjitha "traktet" e tyre, duke marrė parasysh se shumėkush, qė nisur prej emrit tė madh dhe parullave nė internet, ka menduar se kjo FBKSH ėshtė diēka shpėtimtare, do tė zhgėnjehet, por "mė mirė vonė se kurrė". Shpresoj se edhe Azami do ta botojė kėtė reagim, si borxh moral pėr ndihmėn qė ja kam dhėnė revistės sė tij dikur. Gjithashtu mund ta botojė edhe shkrimin tim nga numri i GLOBI-t, i shtatorit '97, "Maqedonia para dhe pas Gostivarit", e njė kopje t'ja dėrgojė edhe Gafurrit. Por, ti kthehem "traktit" tė tė ashtuquajturit "Spektatori ushtarak, Adriatik Tirana". Pasi ky farė Adriatiku, mė bėn poliagjent tė. "rusėve, serbėve, maqedonėve, malazezėve dhe i grekėve, si dhe i disa agjenturave tė tjera, tė cilat e kanė marrė nėn mbrojtje (duke e pajisur edhe me pasaporta tė rrejshme diplomatike) dhe e financojnė me shuma tė mėdha parash", vazhdon se gjoja qėllimi im qėnka " pėr tė "futur "mish tė egėr" jo vetėm nė AKSH dhe FBKSH, por edhe nė popull, duke e mashtruar dhe manipuluar me njė "tjetėr aksh", duke e gėnjyer se "aksha" ose "oksha" e tij, ėshtė ajo "e vėrteta", e jo Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH) tė cilėn e udhėheqin dhe e komandojnė strategėt mė tė shquar dhe mė tė vendosur, si dhe tė dėshmuar nė fushėn e artit politik, diplomatik dhe luftarak, Ermal Radisheva, Adriatik Tirana, Ramadan Verikolli, Valdet Vardari, Alban Vjosa, tė prirė nga Kryetari i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė saj, Gjeneral-majori Vigan Gradica." (fund i citimit, sipas traktit tė botuar nė www.liriakombetare.com)

I pashė kėta emra, E.Radisheva, i mbiquajturi ANZA, ėshtė njė tip me origjinė nga fshatrat e Prespės, i ikur nė Turqi; A.Tirana, nuk kam idenė kush mund tė jetė, por ka mundėsi qė tė jetė ndonjė nga oficerėt enveristė fanatikė qė nė 92 - 93, u larguan nga Shqipėria pėr t'i shpėtuar ndjekjes pėr krimet qė kanė bėrė nė komunizėm. Stili i tij ėshtė aq qesharak, dhe aq mburravec sa tė kujton "raporte e fjalime" tė E.Hoxhės dhe mėnyrat se si ai shpallte agjentė e poliagjentė, - ndoshta ky Adriatiku ėshtė njė farė Gj.Titani, ish oficer i sigurimit tė shtetit qė tash rrin nė Suedi; R.Verikolli, ėshtė trumbetuar njė kohė si "shef i shtabit tė AKSH-sė" sė Gafurrit, mirėpo e shkarkuan "pėr arsye ideologjike". Ky e kishte zevėndėsuar nė kėtė post "Hekuran Asllanin" (Brahim Avdylin, poetin rebel nė Raperswil tė Zvicres, qė tash e shėndosh bronhitisin qė ja shkaktuan Gafurri me Idajetin); V.Vardari ėshtė koka e FBKSH, Gafurr Adili nga Kėrēova, pėr tė cilin mė gjerėsisht do flas mė poshtė, kurse A.Vjosa ėshtė Idajet Beqiri pėr tė cilin poashtu do tė keni ēka tė mėsoni nė vazhdim. Ky "Kryetari i Shtabit tė Pėrgjithshėm" (ec e merre vesh, - kryetar i shtabit (!)) "gjeneralmajori" Vigan Gradica, mė ėshtė i njohur nga Forumi i diskutimeve te www.LiriaKombetare.com , dhe njė kohė i ka pasė punėt keq me Gafurrin, kur ky, Vigani ishte hiē mė pak se kryetar i Partisė sė Punės sė Shqipėrisė. Po, po. Ja mė poshtė e keni citimin nga arkivi i Forumit tė Liria Kombėtare, dhe lexojeni vetė: Unė nuk kam koment:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Wed Dec 02, 2009 4:57 pm

Ėshtė e ēuditshme se njė konferencė ndėrkombėtare pėr Ballkanin, ka kohė qė po e kėrkon me ngulm diplomacia ruse. Igor Ivanov e ka pėrsėritur kėtė shpesh por ka hasur nė "JO"-nė e vendosur tė Uashingtonit, Tiranės e Prishtinės. Kryeministri serb, Zoran Gjingjiq e ka paralajmėruar konferencėn pėr Ballkanin, duke paralajmėruar njėkohėsisht edhe ndarjen e Kosovės, kurse shefi i diplomacisė greke, Papandreu, ka shkuar pėrtej konferencės duke folur pėr njė federatė ballkanike, por ideja e tij ėshtė kritikuar dhe hedhur poshtė menjėherė dhe Papandreu e ka korigjuar veten duke ja hedhur fajin gazetarit qė "nuk e kishte kuptuar mirė". Tashti, me tė njėjtat ide dhe nė tė njėjtat valė del se janė tė gjithė kėta sė bashku: Igor Ivanovi, Gafurr Adili, Zoran Gjingjiq, Idajet Beqiri e Jorgo Papandreu. A duhet ende tė komentoj diēka?

Nė kėtė memorandum nuk pėrmendet edhe "Greqia e Bashkuar" por Idajeti (alias Alban Vjosa) e pėrmend tek njė intervistė qė herė thuhet se e ka dhėnė te "Gazeta Shqiptare" e herė te "Tema".

Nuk kisha dashur tė merrem me ta, por ata po merren me mua. Unė jam pjesė e strukturave tė AKSH qė nė themelimin e saj, nė korrik 1999, pavarėsisht, se data zyrtare e themelimit ėshtė 4 dhjetori 99. Do tė mbetem pjesė e AKSH-sė sė vėrtetė pėr aq sa tė jem i nevojshėm pėr shokėt dhe bashkėluftėtarėt e mi nė tė, dhe nuk do tė tėrhiqem nga hungėrimat dhe dėshirat perverse tė komunistėve. Ne nuk e kemi personalizuar AKSH-nė, por i pėrmbahemi thelbėsisht betimit, qė ėshtė betimi parė i ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe do t'i pėrmbahemi deri nė fund.

2.

Ato dhjetė cilėsitė qė i ka pėrshkruar dr.Spahiu, ku mė shumė e ku mė pak, i pėrshtaten plotėsisht grupit tė Gafurr Adilit, njė naivi nga njė katund i Kėrēovės, i cili qė nė moshėn 18 vjeēare siē e thotė vetė, ėshtė betuar qė nė emėr tė marksizėm-leninizmit tė luftojė "pėr Shqiptari". Por, as fundi i komunizmit, as koha qė ka kaluar nė perėndim (tipi jeton si ėshtė mė sė miri midis Zvicrės), nuk e kanė bindur "revolucionarin konsekuent" tė heqė dorė nga idhulli i tij, ish-diktatori i Shqipėrisė, E.Hoxha, dhe nga ėndrra pėr ta organizuar dhe udhėhequr "kryengritjen e pėrgjithshme tė proletariatit shqiptar" si pjesė e "revolucionit botėror antikapitalist". Nė fakt, Gafurr Adili ka tė drejtė plotėsisht qė tė simpatizojė e adhurojė komunizmin dhe Enver Hoxhėn, tė mbledhė pare nga ata qė mendojnė si ai dhe me ta ta festojė ēdo vit 16 tetorin, tė ruajė e tė forcojė miqėsinė e dashurinė me djemtė e Enverit, dhe askush nuk mund t'i pėrzihet Gafurrit nė kėtė pikėpamje. As nėse e simpatizon Kinėn, Libinė apo Madagaskarin dhe urren Amerikėn, Monakon apo Ishujt Firi... Por, udhėheqėsi i famshėm i revolucionarėve shqiptarė, "Bestar Kosova" (alias Gafurr Adili), duhet tė mėsohet t'i ndajė e dallojė dėshirat e tij narcisoide nga realiteti dhe mundėsitė e kapaciteti qė ka. E krejt nė fillim, gafurristėt duhet tė pranojnė krimet qė Enver Hoxha ka bėrė ndaj Kosovės, dhe pėrgjegjėsinė qė duhet tė mbajė ish-udhėheqja komuniste e Tiranės pėr minimin e ēėshtjes kombėtare shqiptare. Dhe, duhet tė pyesė veten se a thua, shqiptarėt janė tė gatshėm qė t'i hyjnė edhe njė herė aventurave me sfond ideologjik marksist-leninist, dhe tė tentojnė zgjidhjen e ēėshtjes kombėtare me recepta pansllaviste? Jo Gafurr aga, nė kėtė drejtim, as ty e as enveristve tjerė tė maskuar pas parullave demagogjike nacionaliste, kjo lojė nuk do t'u dalė e hajrit. Por ju, si komunistė tė vendosur qė jeni, tė gatshėm pėr tė shkelur mbi gjithshka pėr hir tė idealeve tuaja tė ēmendura, keni vėnė nė pėrdorim metodat mė tė ulta e mė perfide. Dhe nė kėtė aksion keni ndihmėn e pakursyer tė qarqeve qė mendojnė si ju, qė nuk mungojnė as nė Tiranė, as nė Prishtinė, e qė nė Shkup, Beograd, Athinė e Moskė janė nė pushtet. Janė ata sponzorėt dhe mbėshtetėsit e revolucionit tė vonuar shqiptar, qė ju kanė pėrgatitur me durim (shpesh pa dijeninė tuaj - si krimba eksperimentalė) pėr t'ju nxjerrė nga epruvetat pikėrisht nė kėto kohė. Qarqet antishqiptare qė janė nė pushtet nė Ballkan, e kanė tashmė tė qartė se Shqipėria Etnike ėshtė njė realitet qė po troket me forcė, dhe se nuk ka nga ti iket. Nė kushtet e sotme, sistemi gjenocidal ndaj njė populli ėshtė i pamundur tė mbahet, e pikėrisht pėr kėtė ata tė alarmuar se Shqipėria sė shpejti do tė bėhet nė kufinjtė e saj etnikė, kanė filluar aksionin e heshtur pėr tė instaluar nė strukturat e ardhshme tė saj, mishin e huaj, elementin prosllav nė mesin shqiptar, flamurtarėt e enverizmit, revolucionarėt e vonuar dhe krejt soj-sorollopin fundamentalist marksist. Ju gafurristėt, jeni pjesė e kėtij plani mizor. Pėr kėtė ju bėtė gjithė pėrpjekjet e mundshme qė tė infiltroheni nė radhėt e Armatės Kombėtare Shqiptare. Qė nga nėntori i vitit 1999, (kur AKSH-ja doli publikisht), njerėzit e PRSH-sė nuk lanė metodė pa pėrdorur qė tė infiltrohen nė tė, qė asaj ti japin ngjyrim ideologjik pansllavist dhe ta pėrdorin poashtu ndaj kundėrshtarve politikė tė tyre nė trojet shqiptare. Vazhdimisht keni kėmbėngulur qė ta keni ju ekskluzivitetin e udhėheqjes "ideologjike" me AKSH-nė, por kjo nga shumica e anėtarėve tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė saj, u ėshtė mohuar vazhdimisht. Ishit ju qė penguat intensifikimin e aksioneve tė AKSH-sė nė IRJM, nė vitin 2000 dhe, pikėrisht se shėrbimet perėndimore tė zbulimit filuan tė mendojnė se gjoja "PRSH-ja komandon me AKSH-nė", atėherė kėto shėrbime, duke e ditur se pas jush, pra pas revolucionarėve dhe ultramarksistėve tė mbledhur nė tė ashtuquajturėn "partia revolucionare shqiptare", qėndrojnė shėrbimet sekrete serbe e greke, qė me bekimin edhe tė Moskės, po ju pėrgatisnin pėr "revolucion", atėherė kėto struktura perėndimore e penguan fillimin e luftės nė IRJM nga AKSH-ja dhe stimuluan e pėrgatitėn pėr tė "udhėhequr" kėtė luftė, njerėzit e tyre tė besuar nga radhėt e LPK (Lėvizja Popullore e Kosovės). Njėsitet e AKSH-sė, edhe ato qė vepronin nė IRJM, edhe ato qė ishin tė inkuadruara nė radhėt e ish-UĒPMB-sė, nuk deshėn qė tė krijojnė konfuzion, dhe me urdhėr tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė AKSH-sė, ju bashkangjitėn njėsive tė para tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, nė radhėt e sė cilės patėn sukses tė admirueshėm. AKSH-ja asnjėherė nuk e ndėrpreu aktivitetin e vet luftarak, por veproi konform situatave nė terren dhe e ballafaquar me vėshtirėsi qė ja shkaktonin edhe zyrtarucėt e LPK-sė, e edhe tė dėrguar tė shėrbimeve sekrete, tė maskuar si kėshilltarė, gazetarė e humanistė.

Nė kėtė periudhė, u intensifikuan pėrpjekjet e tua Gafurr Adili, qė duke manipuluar me besimin qė dy tre veta kishin pėr ty nė Shtabin tonė tė Pėrgjithshėm, deshe tė merrje nė dorė kontrollin e AKSH-sė. Deri nė atė kohė, pėr shkak tė rrethanave specifike, AKSH-ja e kishte nė ilegalitet tė thellė krejt strukturėn operative komanduese, dhe pėrveē njė personi, ti as shokėt e tu s'keni mundur tė njihni askėnd tjetėr. Nė pranverėn e hershme tė vitit 2001, ti me miqtė tu (gjithsej 7 - 8 veta - njė ndėr ta edhe pėrfaqėsuesi i vetėm i AKSH-sė qė ju e njihnit) organizoni njė takim nė Tiranė prej ku e shpallni formimin e tė ashtuquajturit "Komiteti Kombėtar pėr Ēlirimin dhe Mbrojtjen e Trojeve Shqiptare - KKMĒTSH". Nė kėtė komitet, pėrfshihet edhe AKSH-ja, me vendim tė njėanshėm dhe pa konsultim tė Shtabit tė saj, por pasi ju zotoheni se AKSH-ja do tė jetė palė nė atė marrėveshje, qė do tė thotė se eventualisht mund tė tėrhiqet prej saj, se ju nuk do tė pėrziheni nė aspektin ushtarak dhe tė organizimit tė AKSH-sė, por do tė ndihmoni nė propagandimin e saj si nė trojet shqiptare ashtu edhe nė diasporė dhe nė mbledhjen e fondeve pėr nevoja tė AKSH-sė, pėrfaqėsuesi i AKSH-sė e sheh tė mirė kėtė variant dhe bėhet njė marrėveshje verbale, qė megjithatė nuk nėnshkruhet nga askush. Keni qenė katėr veta o Gafurr, qė keni vendosur dhe e keni emėruar njėri-tjetrin pėr "kryetar", e "nėnkryetar" tė njė Komiteti me emėr tė madh. Ti, qė deri asokohe me pseudonimin "Kushtrim Uskana" ishte kryetar i "komisionit nismėtar", e ke propozuar shokun tėnd tė atėhershėm, Brahim Avdylin, tė jetė kryetar i kėtij organizimi, bile ja ke gjetė edhe pseudonimin "Kushtrim Dukagjini". Brahimi, si poet gjysėm i dėshtuar dhe si politikan krejtėsisht i dėshtuar, ka pranuar menjėherė. E ku ka mė mirė pėr poetin se sa tė bėhet kryetar i njė komiteti me katėr pesė njerėz po mė emėr shumė tė madh? Tė tjerėt ti e din kush kanė qenė, - njerėz qė nuk ja vlen as t'i pėrmednim - megjithėse gati tė gjithė ata ti tash i ke shpallur tradhėtarė dhe nuk i ke asnjė afėr vetes. Nejse, e keni themeluar Komitetin o Gafurr, dhe ti ke kėrkuar qė tė "emėrohesh" hiē mė pak se komisar politik i AKSH-sė, e poashtu ke kėrkuar tė kesh autorizime e vula pėr tė "realizuar detyrat nė Perėndim", por as vulė e as autorizim nuk ke marrė se ndėrkohė Shtabi i AKSH-sė ka urdhėruar njeriun e vet qė tė pėrmbahet nga konkretizimi i marrėveshjes. Megjithatė, ti ja ke arritur ti bindėsh disa shokė tutė nė Zvicėr, se je "komisar i AKSH-sė", bile njė herė ke dėrguar njė urdhėresė tė nėnshkruar nga "komesari Valon Flamuri", ėshtė urdhėresa 07/1 mė duket. Mirėpo, pas kėsja ka reaguar Shtabi dhe ka kėrkuar sqarime nga personi qė ty tė kishte lejuar tė thirreshe nė emėr tė Shtabit dhe si "komisar politik". Atėkohė ti e din mirė se ka pasė njė letėrkėmbim e biseda tė shpeshta telefonike mes nesh, (tė cilat janė tė inēizuara o Gafurr - duke e ditur se ti do ta dredhėsh fjalėn), se AKSH asnjėherė nuk do tė ketė "komisar politik" e aq mė pak njė zėdhėnės tė PRSH-sė. Ti ke bėrė sikur je tėrhequr, por nga ana tjetėr sė bashku me Brahim Avdylin e keni themeluar "Fondin Kombėtar Shqiptar", Brahimi me pseudonimin "Ilirian Hoxha" ėshtė vetshpallur me bekimin tėnd, shef i kėtij fondi dhe keni filluar tė mblidhni pare nė diasporė "pėr nevoja tė AKSH-sė". Ky kishte qenė qėllimi yt perfid o Gafurr, qė tė mbledhėsh paret, dhe me to tė mundesh tė komandosh pastaj si tė duash. Njė zakon qė tė gjithė kėrēovarėt e jo vetėm ti, duket se e keni fort pėr qefi. Por koha tregoi se kishe gabuar rėndė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Wed Dec 02, 2009 5:13 pm

Unė e njoh Hidajet Beqirin dhe Gafurr Adilin me kompani, mbase ca mė mirė se ti!! Nė Shqipėri kam qenė nė azil politik-pa strehė, qė nga maji 1992 e deri nė dhjetor 1996, kur e hetova dhe u binda se Shqipėrinė kurrė nuk e kemi pasur as nėnė as njerkė!!


Lavdi Servantesit!! Idajet Beqiri- njė donkishot mbi Rosinantin gėrdallė, e Gafurr Adili- njė sanēopanēo mbi gomar!! Ju do t’i shpallnin heronj kombėtarė!?! Ore po ata janė tė dyshimtė se njerėz kanė vrarė!?! Dhe tash drejtojnė gishtin (duke dredhur bishtin!) kah LDK-ja dhe kah LKJ-ja pėr t’i fshehur paudhėsitė e veta ose tė kampit tė vet pėrēarės antiinstitucional dhe antikombėtar!! Antikatedralist dhe antikombėtar!!

“LAVDI DĖSHMORĖVĖ TĖ KOMBIT!
PAĒA FATIN E TYRE TĖ NDRITUR!
RROFTĖ POPULLI SHQIPTAR!
RROFTĖ SHQIPĖRIA E BASHKUAR!

KRYETARI I FRONTIT PĖR BASHKIM KOMBĖTAR SHQIPTAR,
Mr. GAFURR ADILI”- Gafurr Adili qė dashka aq fort tė bėhet dėshmor, dhe herė del si zėdhėnės e herė si kryetar- sanēopanēo mbi gomar!!
Ky tip na e paskėsh thurur Betimin dhe nėn betimin e tij paskan rėnė tė gjithė dėshmorėt!!
Ja betimin qė e kam botuar unė, ama qė nuk ėshtė bash i imi, por i joni dhe i athinasve:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
afrim_m
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 27
Age : 42
Vendi : Shqiperi Etnike
Registration date : 24/11/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Wed Dec 02, 2009 6:04 pm

Detektivi
Cfare te paska bere ty G. Adili qe ke filluar nje sulm te tille? Po te pengon dicka???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Wed Dec 02, 2009 6:56 pm

FRONTI DEMOKRATIK I BASHKIMIT KOMBĖTAR - FDBK
KOMUNIKATĖ PĖR SHTYP E KRYESISĖ QENDRORE TĖ FDBKMė 27 dhe 28 nėntor 2009, te Hotel ROMANA nė Durrės, me sukses tė plotė zhvilloi punimet Konferenca Mbarėkombėtare (Riorganizuese) e Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) dhe tė strukturave tė tij. Konferenca u zhvillua nė 3 (tre) seanca, si vijon:

I. Seanca Paraplenare e Konferencės Mbarėkombėtare (Riorganizuese) e Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) dhe strukrurave tė tij: Konferenca e zhvilluar nga ora 10-tė dhe deri nė ora 16-tė tė 27 nėntorit 2009, dhe e drejtuar nga Themeluesi dhe Kryetari i FBKSH-sė dhe strukturave tė tij, Mr. Gafurr ADILI si dhe antaret tjer te kryesis pro.dr Musa Limani ,Kastriot Bujupi, Sulejman Abzi etj. u zhvillua sipas kėtij rendi tė punės:

1. Raporti mbi aktivitetin e Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), qė nga Themelimi (12-13 korrik 2002, nė Pallatin e Kongresve tė Tiranės) dhe deri nė Pezullimin e Pėrkohshėm tėveprimtarisė FBKSH-sė dhe tė strukturave mė strukturat esaj tė shpallura nga Sekretariati Vendimarrės i FBKSH-sė, mė 10 maj 2009, ky raport qė u mbajtė nga Themeluesi dhe Kryetari i FBKSH-sė, Mr. Gafurr ADILI nga Kėrcova nė Tiranė.

2. Diskutim mbi Raportin e aktivitetit tė FBKSH-ė, ku Zoti ADILI, jo vetėm qė ju pėrgjigj pyetjeve tė shumta tė mese mbi 60 delegatėve e tė Seancės Paraplenare se Konferencės Mbarėkombėtare (Riorganizuese) tė FBKSH-sė, me tė cilat pėrgjigje nuk u pajtuan vetėm 3 delegatė nga Vushtėrria e Republikės sė Kosovės, tė cilėt edhe e lėshuan Konferencėn Mbarėkombėtare (Riorganizuese) tė FBKSH-sė, por edhe shtroi domosdoshmėrinė e reformimit tė FBKSH-sė, nga njė formacion politiko - ushtarak mbarėkombėtar (klandestin) nė njė formacion politiko – demokratik mbarėkombėtar, tė regjistruar nė Tiranė dhe edhe nė Prishtinė.

3. Nė pėrfundim tė Seancės Paraplenare tė Konferencės Mbarėkombėtare (Riorganizuese) tė FBKSH-sė, krahas Lėvizja Demokratike e Bashkimit Kombėtar (LDBK), tė propozuar nga Prof. Dr. Musa LIMANI (nga Bujanoci nė Prishtinė), Lidhja Demokratike e Bashkimit Kombėtar (LDBK) tė propozuar nga Dr. Sulejman ABAZI (nga Vlora nė Tiranė) dhe Unioni i Zhvillimit dhe i Bashkimit Kombėtar (UZHBK) tė propozuar nga Prof. Dr. Sabri KADRIU (nga Zhegra e Vitisė nė Prishtinė), delegatėt e delegatet e Konferencės Mbarėkombėtare (Riorganizuese) tė Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) me shumicė e votuan propozimin e Mr. Gafurr ADLI, qė tani e nė tė ardhmen FBKSH tė emėrtohet Fronti Demokratik i Bashkimit Kombėtar (FDBK), si dhe pastaj (me unanimitet tė plotė) u vendos qė dy seancat e rradhės (Seanca Plenare dhe Seanca Pėrfundimtare tė Konferencės Mbarėkombėtare tė FBKSH-sė), gjatė 28 nėntorit 2009, tė zhvilloheshin si Kongres Themelues i Frontit Demokratik tė Bashkimit Kombėtar (FDBK), si dhe nė fund tė zgjidhej edhe Kryesia e Punės e Kongresit Themelues tė FDBK-sė, nė kėtė pėrbėrje:

1. Kryetar, Prof. Dr. Musa LiMANI nga Bujanoci nė Prishtinė,
2. Anėtar, Prof. Dr. Sabri KADRIU nga Zhegra e Vitisė nė Prishtinė,
3. Anėtar, Zef CUPI nga Mirėdita nė Durrės,
4. Anėtar, Juristi Sabri DURAKU nga Gjakova nė Gjermani,
5. Anėtar, Kastriot BUJUPI nga Drenasi I Drenicės nė Prishtine.

II. Seanca Plenare e Kongresit Themelues tė Frontit Demokratik tė Bashkimit Kombėtar (FDBK), nė parim e miratoi edhe Projkt-Statutin e FDBK-sė dhe ate e shėndėroi nė Statut tė FDBK-sė, si dhe zgjodhi edhe Komisionin e Platformės Politike dhe tė Programit tė FDBK-sė, tė kryesuar nga Dr. Sulejman ABAZI, dokumente kėto qė do tė miratohen nė Kongresin e Parė tė Frontit Demokratik tė Bashkimit Kombėtar (FDBK), qė do tė duhet tė mbahet (mė sė voni) deri nė verėn e vitit tė ardhshėm.

Nė Seancėn Perfundimtare tė Kongresit Themelues tė Frontit Demokratik tė Bashkimit Kombėtar (FDBK), u zhvilluan zgjedhjet pėr President tė FDBK-sė, ku midis dy kandidaturave, tė kanditaturės sė Zotit Gafurr ADILI nga Kėrcova nė Tiranė dhe tė kundėrkanditatit tjetėr, tė Zotit Kastriot BUJUPI nga Drenasi nė Prishtinė, pas shpalosjes sė programeve tė dy kandidaturave (me votim tė fshehtė), me 45 vota pėr Zotin ADILI kundrejt 15 votave pėr Zotin BUJUPI, Kongresi Themelues i FDBK-sė pėr President tė FDBK-sė e zgjodhi Magjistrin e shkencave juridiko - ekonomike Gafurr ADILI, nga Kėrcova nė Tiranė, por Zoti ADILI kėrkoi qė Zoti BUJUPI tė Zgjidhej Sekretar i Pergjithshėm i FDBK-sė dhe Kryetar i Asamblea Kombėtare Shqiptare (AKSH), kėrkėsė qė me duartrokitje frenetike u miratua nga tė gjithė delegatėt e delegatet e Kongresit Themelues tė FDBK-sė, si dhe mė pas u zgjodh edhe Kėshilli Mbarėkombėtar (45 anėtarėsh) i FDBK-sė dhe Kryesia Qendrore (9 anėtarėshe) e Frontit Demokratik tė Bashkimit Kombėtar (FDBK )

III. Nė pėrfundim tė Kongresit Themelues tė Frontit Demokratik tė Bashkimit Kombėtar (FDBK), tė gjithė delegatėt e delegatet, unanimisht dhe me duartrokitje e miratuan kėrkesėn e Presidentit tė FDBK-sė, Mr. Gafurr ADILI, pėr shpalljen e Mr. Ukshin HOTIT pėr Kryetar Nderi tė Frontit Demokratik tė Bashkimit Kombėtar (FDBK) dhe me ketė akt dhe vendim tė Kongresit Themelues tė FDBK-sė, ashtu si nė tė kaluarėn (qė nga 15 nėntori i vitit 2002), kur me vendim tė Sekretaritit Vendimmarrės tė Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), Mr. Ukshin HOTI ishte shpallur Kryetar Nderi i FBKSH-sė, edhe nė tė ardhmen Mr. Ukshin HOTI do tė vazdojė tė jetė Kryetar Nderi i Frontit Demokratik tė Bashkimit Kombėtar.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Armata Kombėtare Shqiptare ka qėnė njė organizatė qė ka historinė e saj dhe ėshtė drejtuar nga lideri i saj i njohur Gafurr Adili. Tanimė , nė kushtet e reja, ajo ka kryer njė tranformim rrėnjėsor nė drejtimine pėrdorimit tė mjeteve pėr realizimin e bashkimit tė trojeve etnike tė vėndit tonė. Nuk bėhet fjalė mė pėr pėrdorim armėsh zjarri.

Gjithsesi, lexuesėve tanimė u kujtohet se, kur drejt Kosovėn sė pasluftės dhe tė menaxhuar edhe nga ndėrkombėtarėt po afroheshin pėr tė bėrė reprezalje forca fashiste tė quajtura tė “Car Llazarit”, “Armata” e drejtuar nga ky idealist me emrin Gafurr Adili, i tregoi dhėmbėt menjėherė.

Tanimė situatat kanė ndryshuar.

Pėr mė tepėr, tė gjith fqinjėt tanė qė kanė toka shqiptare, bėjnė pjesė nė BE.

Tanimė edhe Republika e Shqipėrisė, antare e NATOS, po troket nė portat e BE dhe sė shpejti do tė pranohet. Pas pak edhe Kosova me Bosnjėn. Pėr antarėt e BE kufijtė shtetėrorė nuk prbėjnė asnjė pengesė pėr qarkullimin e njerėzve. Pra edhe tė shqiptarėve kudo ku pėrfshihen nė kėta territore.

Nė kėtė kontekst, shqqiptarėt kanė pėr tė qėnė mė pranė njėritjetrit, si asnjėherė mė parė.

Do tė mendonim se, kur ne flasim pėr bashkimin e trojeve shqiptare brėda njė kufiri shtetėror, duhet tė kemi nė qendėr tė vėmėndjes njė fakt buēitės. Trojet, nė tė vėrtetė, kanė kuptim tė cunguar pa njerėzit qė rrojnė atje. Mirėpo, kėta njerėz, sot kanė krijuar mbi 160 parti politike, ca nga tė cilat, e shikojnė njėratjetrėn thuajse si armiq.

Nė kėtė kontekst, do tė mendonim qė FDBK ka njė hapsirė shumė origjinale dhe tė prekėshme ditė pėr ditė dhe ēast pėr ēast. Qė tė luftojė pėr marėdhėnie sa mė tė mira, sa mė tė bukura me njėritjetrin. Ta duam mė shumė njeritjetrin. Tė falim secili diēka nga vetja jonė, nga inatet, hatėrmbetjet dhe maēokėt qė kemi nė shpirtėrat tanė.

Sikur nuk po shikojmė tė shkojevijnė nėpėr trojet shqiptare, ani se tė copėtuar nė shtete tė ndryshme, grupe artistike, shkrimtarė, poetė, gazetarė, libra, ansamble, tregėtarė, ekipe sportive etj. Ishte e trishtueshme, psh, kur nė Prishtinė para do muajsh shkoi njė ansambėl folku nga Tirana, “Shqiponjat”, nė shfaqen e kėsaj trupe fėmijėsh tė veshur me rrobe kombėtare e me flamurin tadicional tė shqiptarėve dhe ku hyrja ishte gratis, nuk ishin mė shumė se 13 – 15 prishtinallinj.

Do ta pėrfytyroja furinė e ardhėshme tė FDBK qė, kėsi rastesh, aktivistėt e saj, tė mbushnin sallėn plot, jo njė, por disa salla, nė Kosovė apo kudo qė tė kishte e tė ketė raste tė tilla. . Po kėshtu, do tė pėrfytyroja edhe organizimin, shtytjen e enteve pėrgjegjėse qė, secili libėr qė botohet nga shtėpitė botuese nė gjuhėn shqipe, nė Kosovė, Ulqin, Tetovė, Tiranė apo Janinė, tė furnizojė bibliotekat me lexues shqiptarė apo libraritė atje. Do tė pėrfytyroja unifikimine teksteve mėsimore nė gjuhėn shqipe dhe...Plot gjėra tė tjera qė do tė bėnin qė, derisa tė arrihet pėrfshirja e trojeve shqiptare nė njė kufi tė vetėm, qoftė ky kufi edhe formal, nė kuadrin e BE, shqiptarėt ta ndjejnė se janė njė gjak dhe njė komb.

Do tė kuptojnė se sa gazmore ( pėr tė mos thėnė mė shumė, se i kemi vėllezėr e shokė ) tingėllojnė “strategjitė” e krijimit tė “njeriut kosovar”.

Edhe dy fjalė pėr udhėheqėsin e FDBK,Gafurr Adilin. Si shkrimtar, qė kam refuzuar prerė propozimet disa herė pėr “kyēje” nė partitė politike, me aq kohė sa kam pirė kafe me tė e kam shkėmbyer mendime, kam vnė re se ėshtė njė njeri idealist dhe pasionat i pandrqėshėm i librit dhe artit. Idealistėt po i shfarosen pėrditė shtresės sė politikės shqiptare. Adili ende i ka kėto ndjenja me bollėk. Ka bėrė sakrifica tė pashėmbėllta nė emrin e atdheut tonė, kur tė tjerėt bėjnė kėsi sakrifikash e deri nė krime, pėr tė pasuruar xhepat.

Ėshtė njė burr qė pėrlotet kur shikon vuajtje dhe mjerim shqiptarėsh, qoftė ekonomik, qoftė nacional. Siē mė tha aktivistja e njohur pėr ēėshtjen kombėtare

Duke i uruar suksese kėtij fronti demokratik kombėtar , ja, po japim shkurtimisht edhe komunikatėn pėr shtyp tė dalė nga konferenca per shtyp qe u mbajt sot ne nje nga sallat e hotel Tiranes.

RIZA LAHI, shkrimtar

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Wed Dec 02, 2009 7:01 pm

thuhet 60 a kan qen as 15 vete
qesharake ...na kerbulen tuj rre.. e tuj vjedhe
Thuhet tre vete lkeshuan mbledhje a kan qen me shume
po shifet se kjo parti eshtze parti udbashesh e hajnash
po ku sju vjen turp mendojne se njerezit hajne kashte
shiqoni biografine e njerezve qe kan marre pjese
do as e kane marre pjese keeto ja kane fute se jo ky jo ai
i bejne njerezit pa shkolle jurista dr e prpfa
haaaaaa na knaqqt me rrena
sa partit sllave formohen seshte interesant se jemi mesuar mne rrena
Ani thojkan parti e kinse paskan emru komandant te aksh hajde rren hajde edhe parti edhe aksh here thojne sjena pjese here thojne jena
kure njeriu nuk eshte mire me kok qka se thot....
e pa vlefshme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Wed Dec 02, 2009 7:02 pm

afrimi
mos rreje,se na myte ,me rrena
bolle ma se ja kishi zanat me rreje,si ju si shefi i juaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Wed Dec 02, 2009 7:11 pm

shiqoni i thot hajn njeriut e shane dh kinse tani e zgjedhe prap qfare psikopata
kinse sulejman abazin
Sepse, jo vetem nuk kishte paguar kuatizacionin (anetaresine) mujore, por perkundrazi edhe kishte vjedhur Fondin e FBKSH-se (FKSH) ne Diaspore. Pra, kishte qene nje mercenare dhe hajdut ordiner, per cka edhe do te vjen koha (shume shpejt) kur edhe te jape llogari para organeve ndeshkuese te FBKSH-se.
Po ju dy, Z. ABAZI dhe Z. LLAKAJ, a e keni paguar ndonjehere kuatizacionin (antersine) mujore si anetere te Shoqates Atdhetare per Identitet dhe Bashkim Kombetar (SHAIBK),
gje te cilen shume qarte e ka percaktuar edhe Statuti i SHAIBK, apo jeni zgjedhur dhe emeruar ne krye te saj edhe pa qene anetare te SHAIBK, por te deleguar te Asfalia Greke?!
Kurse Ti Z. Sulejman kee qene nje merecenare i dyfisht, je paguar nga Leka ZOGU per te shpartalluar FBKSH-ne dhe strukturat e tij, dhe sa here ke shkuar ne Kosove ke marre nga 100 euro nga une, edhepse deri ketu vinin e te merrnin shoket me makine (veture) dhe pastaj edhe te kethenin deri ketu, kurse Ti leket i coje te familja Yte, kurse une ato leke i
merrsha nga familja ime.
Bile edhe me keq, per dallim nga Idajet Beqiri, edhe 500 eurot borxh personal, ashtu si Genc LLAKAJ (2000 euro) nuk po m'i kethen edhe sot e kesaj dite, per cka jo vetem Ty qe te kam pas thene:
"Sulo u shite shume lire!",
edhe Z. Genc LLAKAJ po i them se gjithashtu u shit shume lire, sepse une qe dije te investoj e te futem borxh me mbi 150 mije euro ato 500 eurot borxh qe akoma nuk m'i ke kethy Ti Z.Sulejman Abazi apo edhe 2000 eurot e Z. Genc LLakajt jane nje hiq per mua.
Pra, Z. ABAZI dhe Z. LLAKAJ, terhiquni nga rruga e turpit dhe mos me detyroni qe t'ua sjelle ato djemt e SKSH, te cilet qe nje vit po mirren me kriminelin Ratko MLADIC, sepse nje gje te tille as nuk e kam deshiruar dhe as nuk e deshiroj kurre, ngase lufta ime ka qene dhe eshte e perqendruar vetem kunder armiqeve sllavo-greke, dhe me dhjetera here kam deklaruar se: AKSH NUK KA PLUMBA PER SHQIPTARE.

Sinqerisht,
Gafurr ADILI.
Tirane, 12 gusht 2008.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tosybell
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 148
Age : 28
Vendi : gjakove
Profesioni/Hobi : Fotograf
Registration date : 08/11/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Wed Dec 02, 2009 9:51 pm

qfar sulmi osht mar dje en mitrovic ju lutem me trregoni dhe nga kush ?????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
aksh
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 37
Vendi : shqiperi etnike
Registration date : 21/11/2008

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Thu Dec 03, 2009 11:39 am

Nga data 28 nėntor ka dalė nė skenė Ushtria Kombėtare Shqiptare, e cila siē thuhet nė faqen e saj tė internetit “Do tė luftoj pėr trojet etnike shqiptare dhe pėr bashkimin e Shqipėrisė“.
Kjo ushtri ėshtė e themeluar nga ish-ushtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, Ushtrisė Ēlirimtare pėr Preshevė, Medvegj dhe Bujanoc, si dhe nga ish-pjesėtarėt e Armatės Kombėtare Shqiptare.
“UKSH ėshtė formuar pas pėrplasjeve tė fundit nė skenėn politike si nė Shqipėri nė Kosovė dhe ne Iliridė, dhe pas shkatėrrimit tė frontit pėr bashkim kombėtar shqiptar dhe strukturave tė saj AKSH –SKSH.
UKSH i bėn thirrje politikanėve shqiptar nė tė gjitha trojet etnike shqiptare qė tė mos luajnė me zjarr sepse zjarri do ti djeg vet ata, dhe ju bėjmė thirrje qė tė kenė kujdes me tokėn shqiptare sepse ende ka trima qė vdesin pėr kėtė tokė tė shenjtė pėr tė cilėn shumė stėrgjyshėr tonė kanė luftuar, baballarė tonė janė burgosur dhe shumė vėllezėr tonė janė vrar.
Ju themi mjaft mė se do te vijė dita qė populli shqiptar t'ju dėnojė”, thuhet nė komunikatėn e UKSH-sė tė publikuar nė ueb faqen e internetit. Nė komunikatėn thuhet se “Ushtria Kombėtare Shqiptare vepron nė tė gjitha trojet etnike tė Shqipėrisė dhe do tė luftojė deri nė ushtarin e fundit, deri nė bashkimin e tokės shqiptare ku asnjė pėllėmbė nuk do tė ju lėmė pushtuesve sllavo-grek dhe atyre shqipfolėsve qė i perkrahin. Ata do ti parandalojmė dhe do ti dėnojmė me ēmimin qė e meritojnė pėr tradhti dhe spiunazh”, pėrfundon komunikata, e siē thuhet, komandant ‘Kosovės’, shefit tė shtabit tė pėrgjithshėm tė Ushtrisė Kombėtare Shqiptare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
aksh
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 72
Age : 37
Vendi : shqiperi etnike
Registration date : 21/11/2008

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Thu Dec 03, 2009 11:41 am

ky botim eshte ne tv2.com.mk
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbksh-aksh.tk
agrono
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 30
Age : 38
Vendi : Zvicer
Registration date : 16/11/2009

MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   Thu Dec 03, 2009 1:48 pm

Si njohes i mire i kesaj lamije, sic i kam percjell gjithemon lajmerime te tilla, po ju them, se ajo foto eshte shume e vjeter. Pra zoteri "aksh" akoma nuk na keni treguar videon qe eshte dashur te publikoje RTK-ja.
tv2.com.mk ka dhene lajmin sipas deklarates te UKSH, kjo nuk nuk deshmon se nuk eshte ushtri fiktime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: FBKSH/AKSH   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
FBKSH/AKSH
Mbrapsht nė krye 
Faqja 7 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: