Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezi e vendlindjes

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:45 pm

JE RRITUR NĖ KĖTO MALEJe rritur nė kėto male,

moj e bukura sorkadhe!Pėr kėtė ndjehem krenare,

qė shikoj kėto livadhe.Klimė e mirė, moj burbuqe

t’i bėn faqet prush tė kuqe.Kur veriu vjen e shkon,

gush’ e gjoks m’i ledhaton.Mbushur plot me trėndelinė,

bėj kurorė pėr dashurinė.Lozin thėllėza, bilbila,

pėllumba dhe kanarina.Tek lulet me shumė aromė

mblidhemi dhe kuvendojmė.Zemrat duke i bashkuar,

melodi duke kėnduar.Me to bėjmė dhe parfume

pėr dhėndurė dhe pėr nuse.Kėshtu lidhet jeta jonė;

qofshim tė lumtur gjithmonė!Tepelenė, mė 5 mars 2008DASHURIA U BĖ PRUSHTurtulli dhe turtullesha,

njėri mik tjetra mikesha.U ashpėrsuan paspak,

fluturuan tutje larg.U hodhėn nė njė lofatė,

prapė gatuan shamatė.“Turtullak, dėgjomė mirė,

ē’e ke kėtė ftohtėsirė?Po ma mban hundėn pėrpjetė,

Dyshoj: je i pasinqertė…“Ē’flet kėshtu, moj bukuroshe?

Pse mė flet, porsi sarhoshe?Mos shėmto atė fytyrė,

Nė zemrėn time ke hyrė.Hajde tė shkojmė nė fole,

Cili jam, ta them atje…Si ranė nė mirėkuptim,

shkėmbyen njė pėrqafim.Dashuria u rindez prush,

lindėn disa vogėlushė.Tepelenė, 07.03.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:46 pm

LUM KUSH ĖSHTĖ LESKOVIQARELeskovik, qytet nė majė,

shtrirė bukur nė njė pllajė.Kanė dalė nga gjiri yt

burra trima me virtyt.Janė porsi mal i lartė,

si burrat ashtu dhe gratė.Tė qendrueshėm, fjalėburrė

me sqimė dhe me kulturė.Qytet i largėt nga deti,

lule afron si Pėrmeti.Vend i shquar pėr higjinė,

Si pasqyrė kushdo tė gjen.

Nė ēdo oborr dhe shtėpi:

pastėrti e dėlirėsi.Nikoqire dhe bujare…

Lum, kush merr leskoviqare!Tepelenė, mė 29.02.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:47 pm

DERDHUR GJERDANĖT MBI GJIMoj leshverdha shtatselvi,

derdhur gėrshetat mbi gji.Vetullat – gajtan i zi

si dy shushunja mbi sy.Kur del nė dritare rri,

tė ndrit gjerdani flori.Njė ditė nė ballkon dole,

djalit sinjal i dėrgove.Kur ai bėri pėrpjetė,

gjithēka u pati lezet…Nga lulet qė rrite vetė,

tė dhuroi njė buqetė.Ngjyrat-o lloji-lloji

me aromė portokalli.Sapo shkrepi njė shkėndi,

zjarr u ndez njė dashuri.Ate ju e lidhėt vetė,

qofshi tė lumtur pėr jetė!Tepelenė, mė 1 mars 2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:48 pm

PSE KĖSHTU, O TĖ URUAR?O Greqi, nė kohė tė shkuar,

Halle bashkė kemi kaluar!...Kundėr armiqve barbarė

kemi qenė tė pandarė.Kur u pllakosi uria,

bukė u dėrgoi Shqipėria.Por disa kohė mė parė

ne nuk ishim dhe kaq pranė.Tani dhe kohėt ndryshuan,

Mė tepėr u miqėsuam.Kemi traktat miqėsie,

shkruar midis qeverive.Por ē’e do “ligji I luftės”

ngjan si zjarr nė grykė tė pushkės…Pėr ēudi tani mė vonė

ca grupime kėrcėnojnė.Lidhėse kėpucėsh kėrkojnė

me zorrė fqinjėsh t’i sajojnė…Pse kėshtu, o tė uruar,

Ne kurrė s’ju kemi ngacmuar?!...NATO, Bashkim Evropian,

anėtarėsuar ju kanė.Ndaj nesh skenėn, sa e panė,

njė kėshillė nuk ua dhanė!?Ne pėr ju nė Shqipėri

pėrcjellim veē dashuri.Tepelenė, mė 6 mars 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:49 pm

KU JE, O SHEKSPIR, KU JE?

PĖR NJĖ LITĖR NAFTĖOra e zez’ e mesnatės

si tragjedi e Otrantos.Njė liqen me ujė shiu

disa familje pėrpiu.Njėzet vetė nga njė gėzim,

sa shpejt shkuan nė amshim…Pėr t’kursyer ca pak naftė,

pėrdorėn pėr kalim njė varkė.Ishin plot gjashtėmbėdhjetė,

u degdisėn nė “kurbet”…Tamahu kėtė e ka,

jetėn pėr mosgjė ta ha.Mynxyrė nė pellgaē tė Farkės

si hataja e Otrantės.Na goditi kjo murtajė;

shteti shqtėsimin nė majė…Shqipėria nė ditė tė zisė

me flamurėn gjysmėshtizė.Na erdhi nė mend kontrolli,

po ē’e do mbaroi roli…Ku je, o Shekspir, ku je?

Shkruaj tragjedi tė re!Tepelenė, mė 11.03.2008

ANTIKOMUNIZMISocializmi na u sos.

Kapitali u krekos.Porsa na u bė ndryshimi

lindi antikomunizmi.Kėta “anti”, vallė, kush janė?

Si kameleona na ngjajnė…Gjoja tė persekutuar,

na hiqen si tė besuar.SHAKATORE

Mori njė vendim Kuvendi,

Atė ditė u tund vendi…

Pėr pak sa nuk u bė nami:

Nė publik ndalej duhani…Nė Kuvend karar i dhanė,

ku nuk do pihej duhan.

Pati dhe qė u shokuan,

paf e puf sėrish filluan.Pėr njė muaj u ndalua,

Mė pas ēdo gjė u harrua.

Ē’tė bėjė Qeveri e shkretė,

S’ka fuqi a s’ka vullnet?

Nė ēdo dyqan edhe klub

secili tymos si cub…Ėshtė e lumtur njerėzia,

se pėr tė mendon Qeveria!

Tepelenė, mė 30.01.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:50 pm

Flladi i shėndetshėm i vendlindjes

Meditime mbi librin “Fllad nė zemėr” tė Sulo Gėrbit

nga Qazim Shemaj

“…Duke lexuar librin me vjersha “Fllad nė zemėr” tė Sulo Gėrbit, tė pushton njė ndjenjė mirėsie, mall dhe krenari pėr vendlindjen, respekt pėr figurat qė skaliten me dashuri: burra tė urtė e punėtorė, me durimin e gurit; vajza dhe gra qė lėshojnė dritė: Irenat, Hėnat dhe Vitoret. Dikush kėputet si yll, njė tjetėr mbushet me lastarė si hardhia,

Autori nė 60 faqet e librit do t’u bėje vend tė gjithė tė dashurve: vėllezėrve, miqve, nėnės (Nėnė Havasė qė kur shkeli nuse nė derė tė Gėrbajve, solli njė pajė tė veēantė: abetare si motrat Sevasti e Parashqevi Qiriazi). Nė faqet e kėtij libri i kėndohet natyrės sė bukur tė vendlindjes, ullinjve, Vjosės, i kėndohet historisė sė vendlindjes sė Arkitekt Sinanit (Qesaratit), i kėndohet kapiten Fatmir Shehut, rėnė nė kufi, nė vitin 1994, u kėndohet kapedanėve popullorė, midi stė cilėve zė njė vend nderi Pashko Zhakė Qesarati… Autori nuk mbetet vetėm brenda vendlindjes. Nė libėr gjen kushtime pėr Dritėro Agollin, pėr gjuhėn shqipe, pėr flamurin kombėtar e tjerė. Ai ndėrton raporte tė drejta ndėrmjet temės sė vendlindjes dhe problemeve madhore qė ka vendi. Edhe pse nė kėto poezi nuk zihen nė gojė kontradiktat e fshatit tė sotėm, gjithashtu ndihet ky shqetėsim. Autori ndjek rrugėn romantike naimiane tė poemės “Bagėti e Bujqėsi”, pohon vlerat morale tė njerėzve dhe bukuritė e natyrės, duke i lėnė mėnjanė me vetėdije tė metat. Fryma naimiane do tė na duhet gjithmonė.

Fragment i shkėputur nga gazeta “Drita” E diel, 1 tetor 2006
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:50 pm

* * *

Vėllimi i mėparshėm mund tė merret deridiku njė album poetik pėr vendlindjen dhe farefisninė. Nė kėtė libėr ndodh ndryshe. Ai i kėndon mallshėm, jo vetėm fshatlindjes sė dashur, nėn kurorėn e ullinjtė, Qesaratit tė tij, i cili kur “shkon atje, papritur rinohet”. Po ashtu kėngėton pėr vajzat “sykaltra vetullkurorė” tė fshatit, fėmijėt e tij “dy sy si yje, njė si hėnė”, nipėrve dhe mbesave, “pranverė nė lulėzim”…

… Ndesh tek Sulo Gėrbi vargje tė ngrohtė pėr detin e dallgshėm, dashurinė e ngrohtė, demokracinė e brishtė, pėr lulet si “yje nė qiell”, “Hėnėn mbi Golik” (nė pamje trallisėse) ato pėr dallėndyshet gushėbardha, zogjtė krahėshkruar, bilbilat me melodinė “si violinė”, pėr mallet tona “simbole tė lirisė, atyre qė veē njerėzit tanė u pėrngjajnė…

I zet Ēulli

Fragment nga parathėnia e librit “Djepi i dashurisė”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:50 pm

“Sulo Gėrbi vijon nė pėrvijimin e trasesė sė tij poetike me atė kumt, me atė mbėshtetje, me atė gjallim, emocion dhe ngarkesė dinamike, me njė forcė transmetuese tė thjeshtė, por ngulitėse nė kujtesėn e pasardhėsve. Duke qenė nė njė pozicion rinor moshimi e shpreh se pėrmbajtja e kėtij vėllimi tė ri sjell njė anėsi tė re dhe njė pulsim mė ritmik…”

Aleksandra Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:53 pm

SULO NELO GĖRBILindur nė Qesarat tė rrethit Tepelenė mė 19 Shtator 1932. Gjatė gjithė jetės sė tij ka ushtruar profesione tė ndryshme duke pasuruar pėrvojėn e tij jetėsore dhe aftėsinė pėr tė qėmtuar edhe nė fushėn letrare. Ka qenė veprimtar dhe i zgjedhur nė organet e qeverisjes vendore si dhe nė disa shoqata Atdhetare – Kulturore.

Ėshtė dekoruar me katėr urdhėra e medalje tė ndryshme pėr shėrbime shtetėrore dhe shoqėrore nga ish Presidiumi i Kuvendit Popullor.

Ka botuar nė 16 revista e organe tė tjera tė shtypit.

Aktualisht ėshtė pensionist dhe banon nė Tepelenė.

Pasioni pėr tė shkruar ka qenė i kahershėm. Ėshtė shquar sidomos nė lėmin satirik, duke arritur edhe korrespodent i tė vetmes reviste humoristike e shpotitėse tė asaj kohe, “Hosteni”.

Po kėshtu ka shkruar poezi, por vetėm nė vitin 2006 doli me vėllimin e tij tė parė poetik, tė cilin e vijoi nė botime tė tjera tė ardhshme. Sulo Gėrbi shquhet pėr vargun modest, pėr bazim mbi tabanin popullor dhe pėr larminė tematike, duke dhėnė kontribut nė kujtesėn historike, jo vetėm tė vendlindjes krahinės, por edhe tė Teperlenės e mė gjerė. Po kėshtu ėshtė shquar gjithsesi edhe nė lėmin publicistik duke e videntuar ngjasi dhe evenimente historike. Edhe gjatė sistemit demokratik ka botuar nė organe tė shtypit qendror e periodic, nė gazeta e revista tė ndryshme. Ėshtė anėtar i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” Albania dhe i stimuluar si “Veprimtar i Lidhjes”

Veprat e autorit:1. “FLLAD NĖ ZEMĖR” poezi, 2006

2. “DJEPI I DASHURISĖ” poezi, 2006

3. “PRANVERIM NĖ SHPIRT” poezi, 2007

4. “NJERĖZ TĖ ZEMRĖS SIME” publicistikė, 2008

5. “KĖNGĖRON ZOGU I VISEVE TĖ MIA “ poezi, 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi e vendlindjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: