Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 cikėl poetik nga Hysen Kėqiku

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:23 pm

1.

O lumth
asnjėherė nuk bėre
udhėtim tė shlirshėm
prore nėpėr pėrplasje
me stėrkala shkapėrderdhur

i mbshtjellė
me freskinė
e mjegullės
sė strukur
nė perėndim tė yjeve


nga vrojtimi
i pėrditshmėrisė
do tė ta fal
o lumth
me stėrkala loti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:24 pm

Rrugės
pėr nė kalvar
tok me ofshamėn
e renkimeve
tė sofėrzbraztėve
pėshpėritė pareshtur
pėr ngarkesėn qė bartė
me kėrcėllimat e dhėmbėve
nga acari dimėrgjatė
bart dhe vetėm bart
rėnkimin e dhembjeve
e unė tė kundroj
po e di
domosdonė e dhembjeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:25 pm

Ti o lumth
udhėtimin mos e ndal
se mė nuk do tė jesh lumė
e unė do tė ta kėndoj apokalipsėn
mua mė ke bashkėudhėtar
me rėnkime e stėrkala

e di vetėm ti
e kupton dhe e flet
gjuhėn time
me pėrcėllimat
e acarit veror

nė ty shuajta etjen
nė valėzat e pushimeve tė rrafshta
tė pėrkėdhela dhe tok me ty
nė fushė tė bardhė derdha stėrkala
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:25 pm

Rėnkimet tė mbesin

prapa meje

prapa meje

o lumth

i rėnkimeve tė largimitti nuk lodheshpėr kėtė po tė lus

ec

dhe mos ke drojė

nga mundimet

pėr nė golgotėti ēan brigje

e unė i ēalėnuk mund tė tė ndjekti ēanė brigje

e unė memec

nuk mė del pėrshėndetjati ēel rrugė

e unė kėrkoj shtegun

tė tė ndjek
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:26 pm

Ti o lumth

]ēel rrugė

i lagur fare

nga loti ytec deri nė cakun

e pafundėsisėunė bashkėudhėtari yt

t’i dėgjoj

rėnkimet

pėr idilėnlumthi

i kujtimeve

tė bulėzuara

pranverave
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:27 pm

.Thatėsia

mos rėntė nė ty

o lumthnė ty

Ylberat e njomin ngjyrėn

pas shiutnė ty

e shuan etjen e dashurisė

shtegėtari i eturnė ty

bilbili miklon

me sqepin

pendė

pėr pentagramnė ty

dreri me drenushėn

spėrkatin

kurorėn

deri nė fund

tė kėngės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:28 pm

E di dhe tė ankoj

lagesh me lotin tėnd

se nuk mund tė kthehesh

pėr t’iu shtrirė

shtratit

me trupin tėnd

e bėre

aq tė pėrshtatshėm

tė tė mos dėgjohet

rėnkima

e ndarjes

nga rrapėt

pjekur e djegurti o lumth

ec

dhe pas

lė pastėrtibredh

edhe nėpėr bukuri

tė akulltame vėrshima

trotuareve pastron

gjurmė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:29 pm

Kėndellje

fushės

e sėmurė nga thatėsiake kokėdhembje

prandaj

nė ecje

trupi tė avullonec o lumth

ec pash burimin

qė nuk t’shterron

ec

dhe nė ecje

bėhu njė

me degėt

qė tė ndjekinfuti thellė

mu nė zemėr

le t’i fshijnė

djersėt e largimit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:30 pm

T’i dėgjoj

pėshpėritjet

me dėnesje

nga vaji i djeshėm

nėn hijen e rėndė

tė zezėresėec dhe pastroji

me kthjelltėsinė tėndemos i harro

grafitet ogure

tė katėr esistėve

bredharakėas llavėrimat

as skėrmitjet

e dhembėve

brejtės

tė brejtėsve

qė nė brerje

brejtėn

ditėt tona
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:31 pm

Bėmirės

i bėmirėsive

ec pash ofshamat

e baladave

tė ruajtura

nga thellėsia e mbamendjes

njomi

me freskinė

tėnde

ngarendjet pas dritės

tė humbur kaherėmos e ndal atė hap

se m’ndalet ora nė dorė

e rrapave tė tretur

baladave

do t’u shuhet

romanca

e unė

o lumth

mbetem pa pasqyrė

se shoh dot veten

nė vijat e ballit

as shtegun

nga hyra

as nga duhet dalur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:32 pm

Po tė pyes

o lumth

ēka t’i bėj vetes

i mbetur

diku

vetėm

krejtėsisht i vetėm

me pėshpėritjet e pafundme

tė Velia Glauas

nė bredhje amshimi

pėr njė relikt

tė pėrlotur

ti nė shtratin tėnd

unė pranė teje

kaprroz[1]

anemik
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:33 pm

Sa herė u futa

nė ty

o lumth

dikush lėshoi

ushunjėzadhe po tė mos

pėlcitnin

nga gjaku im

i thithur

do t’kishte

ushunjėza

pėr tėrė gjakun

e gjaqeve

tė gjakut
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:34 pm

Nuk e di

o lumth

aortė e vendit tim

nga mė vjen

njė mendim

tė tė rrėfej

diēkale tė kalėrojė

me rrjedhėn tėnde

se kush u lanė ty

nė shi

njollat u mbetėn

tė pashlyera

nė historibarte me vete

deri nė pafundėsi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:34 pm

Ēka tė tė rrėfej

o lumth

me rrudha

nė kėtė pikė

tė gjerė

tė kėsaj bote

tė vogėl

aq tė vogėl

e tė roniturme lecka

kėndėve shpėrndarė

si fustani i (Sy)Monikės

nga trillimkeqėt

ogurzi

mendjeprishur

nga njė dashuri

e barabartė me urrejtjen

me helm nepėrke

shtrirė mjerisht

nė rrafshin mesmaleve

Mjellmat pėr t’i helmosur

Pėr syrin e (Sy) Monikės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:36 pm

E gjora

bredharake

dorė mė dorė

shtigjeve pa shteg

murale

syverbėrpėrballė altarit

me kryq orto....ku u fsheh korbi

sqepgėrryer

i syrit

me shikim tė largėt

pėrtej maleve

me ngricė

nga vapa pėrcėlluese

e ditėve

tė bjerra

shtigjeve pa shteg
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   Sat Sep 13, 2008 4:37 pm

16

E gjora

bredharake

dorė mė dorė

shtigjeve pa shteg

murale

syverbėrpėrballė altarit

me kryq orto....ku u fsheh korbi

sqepgėrryer

i syrit

me shikim tė largėt

pėrtej maleve

me ngricė

nga vapa pėrcėlluese

e ditėve

tė bjerra

shtigjeve pa shteg
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: cikėl poetik nga Hysen Kėqiku   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
cikėl poetik nga Hysen Kėqiku
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: