Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Bahtir Hamza

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Bahtir Hamza   Fri Sep 12, 2008 2:50 pm

Bahtir Hamza i vetėquajturi poet dhe gazetar i ,,Rilindjės"


[/img]
Bahtir Hamza, spiun serb
KY ėshtė njė agjent i udbės Jugosllave.Pėr momentin ėshtė
emigrant nė Kanada(Toronto).Ėshtė i lidhur mė shumė UDBASHĖ tė
Beogradit,si dhe me disa ish agjenta shqiptar qė kanė punuar pėr
shėrbimin sekret serb nė Prishtinė

Bahtir Hamza i vetėquajturi poet dhe gazetar i ,,Rilindjės,,para
disa vjetėve nga disa agjentė tė Komisariatit numėr dy tė Policisė sė
SISH-it tė kryeqytetit shqiptar ėshtė masakruar ngase i njajti ka
kėrcnuar pushtetarėt e Shqipėrisė dhe nė ēantėn e tij janė gjetė
dokumentacion sekret spijunazhi tė MUP-it Serb si dhe njė fletėlėshim
neuropsikiatrik nė emrin e tij mė diagnose ,,Schisophrenia paranoids,,. .Gazetarit tė ,,Rilindjs Demokratike,, z.Zef Lleshi i deklaron mė datėn 2 dhjetor 2000,,,poeti,,Bahtir Hamza sa vijon:,,Kam ardhur nė Shqipėri qė mė 1 shtator 2000 pėr tė botuar dy vepra njė prozė lirike dhe njė me ese.,,Mė datėn 1 shtator 2000 Bahtir Hamza ėshtė sistematizuar si ,,ilegal,, nė kampin e refugjatėve tek Pishinat nė Tiranė.Mė datėn 16 shtator 2000 nė mėnyrė perfide mashtron gazetarėn e mirėnjohur ,z.Kozeta Mamaqi dhe jep intervistė pėr Rdaio Tirana.Musafir z.Bahtir Hamza ka qenė tė Murat Hoxha qė rrin sė bashku mė Vahid Beliqin.Ata
kanė qenė refugjat Kosovar qė kanė banuar tė pishinat.Mė tė hetuar se
nė konak tė Hoxhajve dhe Baliqit ėshtė spijuni jugosllav mė emrin
Bahtir Hamza,nė ora 1 tė natės baraka ėshtė sulmuar mė gurė nga njė
kosovar mė inicialėt F.L/emri i njohur pėr redaksinė/.Mė
datėn 17 nėntor 2000 rreth ores 9 e 30 minuta,personi i njajtė F.L,qė
ka qenė edhe komandantė i UĒK-sė, qė ėshtė dermuar mire z. Bahtir
Hamza/ mė njė shufėr hekuri/.Bahtiri ,e kafshon komandantin nė dorė .Mė vonė ka nderhyrė policia e SHISH-it duke e shtrirė pėrtokė spijunin jugosllavė mė emrin Bahtir Hamza..Agjenti mė inaicialin D.ja ka venė prangat dhe e ka rraf mire Bahtirin .Mė vonė Bahtirin e kanė marrė agjentat sekret tė Komisariatit numėr 2.Nė bisedė informative Bahtiri ėshtė marrė nga agjenti i SHISH-it Irakli Profka. Agjenti
nė fjalė e ka goditur me grushte dhe shkelma dhe shkopinj gome pasiqė
Bahtiri ka filluar ta shajė ēdo gjė qė ėshtė shqiptare.Nė ēnatėn e
Bahtirit janė gjetur edhe shumė secrete tė njė agjenture serbe,qė ėshtė
edhe secret zyrtar i SHISH-it zyrtar.Nė polici ėshtė mbajtur prej ores
10 deri nė ora 15 e 30 minuta.Lėnda ka shkuar deri tė prokurori Kostaq Beluri.Ekspertizen mjekėsore e ka berė Dr.Bardhyl Cipi.Lėnda penale sot e kėsaj dite ėshtė mbetė ad acta pasiqė Bahtiri
ėshtė marrė sa ka qenė nė Kosovė mė shpėrndarje tė
narkotikėve,prostitucion si dhe mė shitjen e pasoshėve jugosllavė tė
marra nga zyrta ndėrlidhse tė Serbisė nė Graēanica dhe Fushė
Kosovė.Jashtė vendit ka qenė striptizet mashkulli nė Klube nate nė
Gjermani,Zvicer etj.Gjithashtu nė bashkėpunim mė disa shqiptar qė kanė punuar nė zyrat ndėrlidhse -ndėrkombėtare,ka dhenė viza Shėngeni .Mbi
30 shqiptar kanė dhenė bakshishin 2000 deri 3000 euro,por pėr fatin e
tyre tė zi ,,ujku i zi i Drenicės,,/kėshtu nė shkrime i thotė vedit/apo
siē thotė poeti i mirėnjohur z.Rrustem Geci ,,mė mire tė themi pėr
Bahtir Hamzėn qė ka qenė bashkėpunėtori mė i devotshėm i kriminelit
serb Zhelko Razhnjatoviq Arkanit ,,apo siē thotė poeti kosovar Gani
Xhafolli pėr Bahtir Hamzėn se ka qenė shok i ngushtė i kryeshefit tė
SUP-it tė Kosovės Selim Broshėn...Poezia e B.Hamzės , pėr UĒK-nė.Bahtir HAMZA

(Nė qytetin 'Studenti' nė Tiranė, nė mur lexohet 'U.Ē.K-ari', 'F.U.Ē.K.')
Nė mes gurėve dhe mureve tė ndėrtesave lexohet


dėshira e thurur krim.


E fėtyra e oborrit tė pahijshme duken tė ndyta e me


Plot pisllėqe.


Delet, qetė, macet, lopėt dhe gomarėt, qesin me bisht


e me shqelma anash.


Nė mbrėmje dėgjohet zėri i thirrjes:


'Elisa, Elisa, o yll, o flori, o zemra, o piēka'


E zėra dėshire ziejnė nė dritaret e tyre.


Zė dashurie...?!


Duke numėruar mjerimin e kohės


Lavatriēet dhe banjot tregojnė dobėsitė e tyre.


E koha rri me mua. ...e mbi ta rri koha.


Ē`t`i them shpirtit tim, pėr kėtė krim?


Pėr zėrin e tyre qė del duke bekuar komunizmin.


Zot, kuptoje kėtė mjerim tė kohės.


Disa i shoh me zgjebe nė fėtyrė.


Disa me pantallona tė grisura.


Disa i shoh me fėtyrė hije nė mur. Zi.


Disa thithin ajrin e zi-rrotull cigares


qė ndryshon nga tė tjerėt.


Zot, kuptoje kėtė mjerim tė kohės.


Qė nga lart mė vjen mundimi, vjellje, gėrdi!!!


E mbrėmjet i lypin njerėzit pėr t`u pėrēmuar


dashurinė...


Nga kėtu fillon
]revolucioni i kokės.


Qė tė detyron sa mė shpejt tė largohesh, lutje


e lutje qė sa mė shpesh tė largohesh...


Zot, kuptoje kėtė mjerim.


Emri 'U.Ē.K-ari' i shkruar nė mur.


Studentėt kush do t`i shpėtojė?


Dashurinė, Atdheun, Lirinė...


Tė zestė! 'F.U.Ē.K. F.U.Ē.K. F.U.Ē.K


F.U.Ē.K-arin.


S`dijnė ta shijojnė, as Atdheun e as dashurinė.


As tė bukurėn, as tė vėrtetėn, as demokracine.


Zot, shpėtona nga mendtė tona.


Nga mjerimi i shpirtit qė s`di ēka lyp.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   Fri Sep 12, 2008 2:51 pm

Shkruar nga dora vete e Bahtir Hamzės me 5 Tetor 2000, Qyteti Studenti, Tiranė[/size].Gjithsesi duhet cituar edhe letrėn e prof.Skender Karaēicės ,ish gazetar nė ,,Koha ditore,, ku thotė,, From: s_karaqica99@hotmail.com
To: leka007@hotmail.com
Subject: Plehu i Drenicės!
Date: Sun, 26 Aug 2007 19:06:23 -0500

Baki YMERI,
Bukuresht
Astrit Gashi
Stokholm

Shumė tė nderuar z.Ymeri dhe Gashi,

Rastėsisht
i lexova disa shkrime qė kishin tė bėnin pėr njeriun nga Drenica, qė
unė mė sė miri e njoh dhe e di se kush ėshtė Bahtir Hamza, dhe mu
kujtuan bisedat qė kisha me ju per te.

Me vjen keq dhe ėshtė mė
sė turpi i kohės sonė,qė pikėrisht nė vendlindjen e shkrimtarit tashmė
tė ndjerė Ymer Elshani(Korreticė e Poshtme,Drenicė)tė flitet pėr
njėfarė Bahtir Hamza,pėr gjoja na qenka ,,poet(sic!!!),i cili nuk i ka
as dy vjet tė shkollės sė mesme dhe as qė ka lexuar tė paktėn as dy
faqe librash(sic!!!)tė bėhet madje ,,poet,,modern dhe i kėtij
fundshekulli qė mjerisht me tė ėshtė marrė edhe poeti dhe kritiku ynė
Abdullah Konushevci(!!!).

Familja e Bahtir Hamzės nė Korreticė
tė Poshtme(Drenicės)askush nuk e ka konsideruar pėr familje dhe si
fqinj.Ata,siē e dimė ne nė Drenicė ėshtė familje pa taban dhe e
mjerė,qė siē thonė drenicasit e mi,mjerė ajo qė jeton sot e kėtu..!

Bahtir
Hamza ėshtė askushi.Ai me kohė dhe i ēmendur nėpėr rrathėt e varfėrisė
dhe gabeljetės(sic!!!)ishte pėrkerkushi jo vetėm nė rrethin e tij por
edhe me gjerė nė Drenicė.Me vjen kqe qė njė lagje kaq e madhe njerėzish
dhe,madje intelektualesh janė marrė me kėtė njeri plah i Drenicės dhe
askushi...!Me besoni po ky farė Bahtiri as shqip nuk di tė flasė e lėrė
mė tė shkruaj ,,krijimtari poetike,,(sic!!!).Fėmijėt e tij kanė qenė tė
trazuar dhe me shemtinė e sjelljes sė prindit tė tyre ata edhe sot e
kėsaj dite janė fėmijė pa fėmijėri dhe,herė-herė me shumė lot se sa
bukė nė sofėr...!!!

Pėr sjelljet e qororditura prej gabelesh
disaherė edhe vėllain e tij e rrafen nė Drenicė pėr vdekje.Me njė fjaė
familje e tij dhe Bahtir Hamza nė fshatin e tij nuk ka vlerė mė shumė
se sa njė bagėl lope...!Duhet qė qarqet intelektuale nė Kosovė dhe nė
mbarė gjeografinė e Atdheut nė tė ardhmen mos tė merreni me plehun e
Drenicės!

U shihet pėr tė madhe,njė grupi shkrimtaresh dhe
intelektualesh nga Kosova,qė kanė pranuar tė jenė pėrballė,,librave tė
tij me poetikėn gabelqe hiq mė shumė(sic!!),ndonėse kurrė ne jetėn e
tij Bahtir Hamza nuk e di se ē,ėshtė arti dhe poezia dhe si i tillė tė
jetė ,,poet dhe shkrimtar,,ruana Zot se nė ēfarė shkalle kemi arritur
sot.

Po tė kalosh nėpėr fshatin Korroticė e PoshtmeDrenicė)e tė
shohesh shtepinė e Bahtir Hamzės dhe tė kujtosh se si ky njeri na u bė
,,poet,,pa lexuar dhe pa kryer asnjė shkollė,ėshtė pėr tė qarė
rrugėtimin dhe angazhimin e atyre qė iu bėnė krah kėtij njeriu
analfabet dhe plehu i Drenicės.Vetėm ta shikosh Bahtir Hamzėn do tė
fitosh pėrshtypjen e njė njeriu hiqnjeri dhe mė shumė se plehu i
Drenicės kreshnike.

Po ua them nga zemra:Kur e dėgjon emrin e
Bahtir Hamzės dhe kujtoi emrin e poetit dhe tė shkrimtarit tė dalluar
pėr fėmijė Ymer Elshani dhe tė vėllait tė tij Zymber Elshani,me vjen
keq se si lejuan njewrėzit pėrgjegjės tė letrave tona shqipe nė Kosovė
tė jetė edhe emri i Bahtir Gabelit(!!!),qė po ua them me plot gojė se
ai nuk ka familje,nuk ka plang shtepie,nuk ka gjak dhe as ndjesi
poetike pėr jetėn dhe tokėn,ai thjeshtė ėshtė njė askushi qė turp tė
qarqet tona letrare shqipe nė Kosovė tė kenė punė me njė njeri
analfabet dhe tarabosh ne jetė dhe pa asgje...!Me respekt,
Prof.Skėnder Karaēica
Ēikago,SHBA Ky ėshtė profesor dhe dr nė
Universitetin e Prishtinės.E quajnė Sali BASHOTA.Ėshtė i lindur nė 31
August 1959 in Ēaravik (Qarrat) ,komuna e Klinės Kosovė.Nė
Universitetin e Prishtinės ka qenė dorė e djathtė e ish anėtarit tė
Komitetit Qendror tė LKJ,kryekasapit shqipfolės Ali Shukrija.

Njėherit
ka qenė edhe diferencues i studenteve dhe profesorėve tė Universitetit
tė Prishtinės.Shumė studentė nga ky njeri kanė pėsuar nė kazamatet
serbosllave.Ėshtė
ngritė falė kumarive tė moqme mė shkitė (Serbėt) tė babait tė tij
tashmė tė ndjerė, i cili gadi ėshtė vrarė nga vetė ushtarėt e UĒK-sė
,pėr prerjen e 3 lisave(nga UĒK-ja) qė ju pengoshin pėr akcione
diverzive tė UĒK-sė kundėr forcave ēetnike(1998).Sali Bashota si drejtor i dhunshėm i
BKUK ka larguar nga puna mbi 34 shqiptar,ka vjedhė nė tėrėsi fondin
librarve tė librave tė rrallė…Ka shitė nė Indi 99 kupolla(Qeleshet e
bardha tė bibliotekės) dhe mė ato pak para qė ka marrė ka blerė banesė
nga shkitė.Ka larguar nga puna patriotin dhe shkenctarin shqiptar
,magjistrin e vetėm tė bibliotekarisė z.Xhafer Syla.Ka shumė nofka dhe
pėrdorė emajla tė rremė mė nofkėn Besnik Kastrati.Kėtė nofkė e pėrdorin edhe disa shokė tė Z.Sali Bashota.Ėshtė tepėr perfidy dhe shum i rrezikshėm .Nuk e dijmė pse ish
minsitri i MASHT-it ia vazhdoi kontartėn…si dhe ministri i tashėm i
MASHT-it, shumė i nderuari prof.dr.Enver Hoxhaj , ia vazhdoi
kontratėn…kur
dihet se Sali Bashota ka bėrė krime ndaj librit shqip dhe fondit
library pėr ēka ėshtė njoftuar Policia e UNMIK-ut ,SHPK dhe Eulex.Rrahim Sadiku,agjent i sigurimit serb Rrahim
Sadiku, si anėtar i kryesisė sė LSHK mė disa tė tjerė ,qėllimin nuk e
kanė tė pompoziteti i pavarėsisė sė Kosovės ,por e kanė tė ,,lekėt qė i
kanė hetuar pėr objektin e shkatrruar tė LSHK nga forcat serbe...
Rrahim
Sadiku, si anėtar i kryesisė sė LSHK mė disa tė tjerė ,qėllimin nuk e
kanė tė pompoziteti i pavarėsisė sė Kosovės ,por e kanė tė ,,lekėt qė i
kanė hetuar pėr objektin e shkatrruar tė LSHK nga forcat serbe,, e qė
disa prej tyre po tentojnė tė marrin fronin e Kryesisė sė LSHK duke
rrėxuar Kryetarin Mr.sci.Kadrush Radogoshin dhe nėnkryetarin
prof.dr.sci.Shyqri Galicėn,nė mėnyrė, qė disa matrapazė ,eurot e
ofruara nga AKM-QMI t’i zhgllabėrojnė “nė xhepat privat.Mu pėr kėtė nuk
ėshtė duke u prishur as Hotel UNIONI nė Prishtinė qė nė themelet e tij
ėshtė kryqi sllavė.
Ferizajasit thonė se Rrahim Sadiku , nuk ka
sjellje normale nė familje,punė ,rrugė .Tė gjithė miqėt e Rrahimit
thonė “mos u merrni me Rrahimin se mos do tė bejė pėr herėn e tretė
suicid”.Nuk ėshttė pjesėmarrės i UĒK-sė,por ka rėnė nė mina .Ka falsifikuar librezėn ushtarake tė UĒK-sė!!!!
Nuk
bėnė thonė ata tė merreni mė kėtė “informatorė” tė devotshėm tė
Komiteteve tė LKJ dhe UDB-ės,ngase ashiqare dihet se ishte njė aktivist
i mire i zbulimit tė shokėve ilegalė “duke i qitur nė prita kur ishte i burgosur nė viett 80-ta
“…Poashtu edhe shokėt e tij nė burg kanė hanger dajak nga gardianėt
serb me hafijėt e Rrahim Sadikut. Tė burgosurit politikė thonė :
“qendrimi i tij nė burgjet serbe ka demtuar shumė ēėshtjėn kombėtare’’!
"Fatmirėsisht
" edhe si drejtor Kulture nė KK tė Ferizajit ,Rrahim Sadikut i kanė
shkuar punėt mirė duke keqpėrdoruar Fondet e buxhetit tė konsiliduar tė
Kosovės…
Rrahimi e “ndėrron gėzofin ka tė fryen era”.Pėr njė gjė tė
tillė ka shkruar edhe shkrimtari Fahredin Tafallari nė njė shkrim tė
tij nė internet.Poezitė dhe librat e Rrahim Sadikut nuk kanė vlera letrare.
Rrahim
Sadiku mund tė vetėlėpihet mė poezitė e tij…Mė sė miri kėtij psikopat e
ka pėrshkruar bashkėvendasi i tij Bardh Frangu .nė njė artikull tė
botuar nė gazetėn “Express” mė titull”Loja me libra”…Ja shkrimi i botuar:[/size] http://lajme.dervina.com/archive/4115-3877:78/Loja-me-libra.htm
Me shumė respektProf.Xhavit Beqiraj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   Fri Sep 12, 2008 4:09 pm

Biligoa personalisht te falenderoj qe na sjell informacione te nje karakteri te tille. Rrespekte Ago Muji
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
blerim
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 133
Age : 36
Vendi : ks
Registration date : 12/09/2008

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   Fri Sep 12, 2008 11:39 pm

» Pse paturpesisht Shkrimtari Bahtir Hamza ,sulmon Isuf Gervallen!

“Pastrohu - Bahtir Hamza”

Nga Flori Bruqi


Biografėt e Bahtir Hamzės shkruajnė se ky lindi mė 25 korrik 1956
nė Drenicė tė Kosovės. Thuhet se familja Hamza ėshtė nga Malėsia e
Mbishkodrės, Krahina e Elshanit familje kjo mė traditė atdhedashurie.
Mėsimet fillore dhe tė mesme i kreu nė vendlindje. Studioi nė
Universitetin e Prishtinės, nė Fakultetin e Shkencave
Matematiko-Natyrore. UDB-a jugosllave Bahtir Hamzėn e prangos nė vitin
1977 dhe mė 1981. Bahtiri , fakultetin pėr shkak tė rrethanave politiko
–shoqėrore qė mbretėronin atėbotė nė Kosovė u dashtė ti ndėrpresė dy
herė.


Nė Zagreb u rikualifikua nė Shkollėn e Lartė tė Hotelerisė. Nė
Cyrih (Zürich) tė Zvicrės, kreu Fakultetin pėr Hotelieri dhe Turizėm.
Bahtir Hamza, ėshtė edhe kryeredaktor i revistės “Pena shqiptare”, si
dhe editor i Shtėpisė Botuese “ARBANIA”. Ai kreu punėn e kryetarit tė
Shoqatės Alternative tė Poetėve “Pena Shqiptare” nė Prishtinė.


Me iniciativėn e shkrimtarit, Adem Gashi, Bahtir Hamza nė vitin
2002 u pranua anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės. Flori Bruqi,
nė vitin 2005, kėrkoi nga Lidhja e Shkrimtarėve tė Kosovės, gjegjėsisht
nga Kryetari i saj z. Adem Demaēi,…”Kėrkoj nga LSHK, qė zotin Bahtir
Hamza, ta pėrjashtojmė nga Lidhja, ngase i njėjti me letra anonime dhe
publike nga ShBA po i fyen shkrimtarėt e mirėfilltė tė Kosovės. I
njėjti me disa shkrime tė tij i kryqėzoi nė “Penėn shqiptare” edhe
shumė shkrimtarė dhe shkencėtarė tė tjerė.Ėshtė e vėrtetė sė nė funksion tė lirisė sė Kosovės Bahtir Hamza ėshtė “autor” (lexoni nė thonjėza) i disa veprave letrare.1. U rritsh me lulet e botės, Zvicėr, 1991; 2. Jeta troket nė derė,Zvicėr, 1993;

3. Gojėt e luleve,Tiranė, 2001; 4. Jeta nė peshojė, Prishtinė, 2002.

5. Vdekja nis nga Brenda, Prishtinė, 2002; 6. Kohė qė lanė gjurma,

Prishtinė, 2004; 7. Pastrohu Kosovė, Prishtinė, 2005.

Ndėrsa nga konkurset letrare botoi nėn editimin e tij kėto vepra
letrare: 8. “Arbania-I-‘’ Krua i lotėve tė mi", Prishtinė, 2003; 9.
“Arbania-II” -"Nė poret e jetės", Prishtinė, 2003; 10. “Arbania-III-
"Pamje me atdheun", Prishtinė…Nga letėrsia botėrore botoi: "Zgjimi i dritės" nga Pol Valėri, Prishtinė, 2005.

Ėshtė e vėrtetė se nė Kosovė ka nxjerrė nė dritė 5 numra tė
revistės pėr kulture, art, shkencė dhe edukate qytetare “Pena
shqiptare”.

Disa nga redaktorėt dhe autorėt me nam nė Kosovė fatkeqėsisht deri
mė tash honorarėt e tyre nuk i kanė marrė ngase Bahtiri “pa nam e pa
nishan”, iku duke marrė edhe para pėr ndreqjen e vizave amerikane tė
gastarbajterėve tanė. Thuhet sė ėshtė piktor autodidakt dhe ka disa
dhjetėra punime artistike. Pėr vetveten thotė sė ėshtė poet i ēmendur
dhe se nė shumė letra tė postuara nga emali i tij ,
ka fyer veprimtarinė letrare-artistike dhe patriotike tė dėshmorit Isuf
Gėrvalla, duke e quajtur tė ndjerin ”tradhtar dhe spiun tė UDB-ės
jugosllave”. Bahtir Hamza pėrkohėsisht jeton nė Amerikė…

Ja se ēfarė thotė pėr tė kritiku ynė letrar Mr i shkencave
filologjike Tahir Foniqi: “…Shkrimtari drenicas, Bahtir Hamza,i njohur
nė letrat shqipe nga shtatori i vitit 1989, ėshtė shkrimtar disident i
pakontestueshėm. Shkrimet e kėtij shkrimtari kanė tė gjitha veēoritė
pėr njė konstatim tė tillė, ndonėse ajo e vuan ca historinė.
Atdhedashuria ėshtė temė e preferuar e poezisė sė kėtij shkrimtari i
cili, sikurse e thotė njė poet tjetėr i yni,” nuk tė sjellė lumturi”.

”…Hamza, shprehet lirshėm e me elasticitet tė vakantė. Lirizmi
ėshtė element organik i poezisė sė poetit, qė buron nga sinqeriteti
krijues. Ka kėtu vargje tė ngrohta e shumė origjinale”…Na thotė mendja
se shkrimtari Hamza, sikur e tepron ca me tema tė “vogla” dhe mė
marrjen me “miqtė e braktisur”, ku vije nė shprehje subjektivizmi, qė e
dėmton mesazhin universal tė poezisė. Kėsaj poezie i mungon
meditacioni. Poezia e Hamzės ėshtė e kapshme pėr lexuesin. Ajo ėshtė e
pasur tematikisht dhe artistikisht, ku nuk mungojnė as format dhe fjale
e reja dhe tė larmishme tė tė shprehurit tė poetit i cili sa ishte nė
Kosovė,publikoi shkrime tė shumė shkrimtarėve nė zė si bije fjala tė
Akademik Rexhep Qosjės, Odhise K. Grillos, profesor Roger Durand-it,
Prof.dr.Agim Vincės, Kolec Traboinit, Klajd Kapinovės, Vasil Qesarit,
Rajmonda Moisiut, Luan Starovės, prof.dr.Riza Smakės, Gėzim Ajgerajt,
Flori Bruqit, Iljaz Prokshit, prof.dr.Shefki Sejdiut, prof.Mr.Ahmet
Kelmendit, Henrieta Isuflarit, Avni Azemit, Mr.sc.Tahir Foniqit, Mexhit
Musės, Rexhep Ahmetit, Fadil Shytit, Osman Ismajlit, Dhori Qiriazit,
Fatmire Kaēkinit, Agim Doqit, Miradije Ramiqit, Nerimane Kamberit,
Nexhmije Ibishit, Ganimete Misinit, Nebih Bunjakut, Lorik Hasangjekajt,
Besart Elshanit, Makfire Zejnullahut, Florim Ibrahimit ,Ramadan
Ibrahimit, Arif Bozaxhi, Merita Hoxhės, Arif Shabanit, Milaim Nishorit
etj...Pra pothuaj tė gjithė kėta Bahtir Hamza i tradhtoi mė shkrimet e
tij djallėzore …Ėshtė e vėrtetė se shkrimet e “tij” janė tė njohur nė
"Penėn shqiptare" si fjala vjen: ”Kush bėn pjesė nė Brigadėn e
dhelprave?”, ”Vallja e lugetėrve me maska“, “Made in Jugosllavia”…,”Ata
ishin mė jugosllavė se vetė jugosllavėt”, ”Deri kur horrat me tituj e
pa tituj na torturojnė dhe komprometojnė”, ”Moneta pėr kusure apo ku
fluturon plumbi”, ”Ruana zot prej spiunėve si dhe pasardhėsve tė
tyre-mitilve modernė” venė nė dyshim autenticitetin e “poetit” Bahtir
Hamza, cili nė kohė tė fundit pėrgojon tė gjithė shkrimtarėt e Kosovės,
duke filluar nga Isuf Gėrvalla, Iljaz Prokshi, Riza Grejqevci, Mona
Botosani, etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   Sat Sep 13, 2008 5:20 am

interesant: si mundt'i ketė shkruar vet ato libra e tė bėhet author i tyre (a keni lexuar) dhe si mund tė nxierri mbi 5 numra tė revistes 'Pena shqiptare' me mbi 10 vepra letrare -njė njeri si Bahtir Hamza - qė as nuk i paskalexuar as dy faqe letrare, as nuk dijtka tė flasi e tė shkruaj shqip? Shumė e ēuditshme! Kishim dashtė sinqerisht tė dijmė ku e sulmoi Bahtir Hamza - Jusuf Gėrvallen, a ka ndonjė fakt origjinal tė tij, shkrim origjinal fyes tė tij pėr Atė - sepse kėtu sipėr nuk paska fakte veē tollovi shkrimi inate personale (tha ai e tha ajo) - pėrveē njė pėrshkrimi tė tij nga njė parollė e dikujt, qė nuk mduhej ta qitte, ngase nuk mund ta ndyej njė njeri - njė komb me njė parollė tė ndyer ... Nuk mund ta mbroj askush askend, nėse ka fakte reale tė dobėta tė vyrtytit e karakterit tė tij - por mendoj se duhen fakte, e jo veē hajt ēka tha ai e tjetri pėr tė, qė as e njoh as e mbrojė tė keqen - por me inate personale nuk bėhet asgjė!

Pa rilexoni edhe njėherė shkrimet sipėr!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   Sat Sep 13, 2008 6:37 pm

Nezir Myrta i nderum, me vjen keqe nuk di shume per Z.Bahtir Hamza,vecmas gje te keqe!Per personin qe ka shkruar artikullin“Pastrohu - Bahtir Hamza”

Nga Flori Bruqi 
Per kete person Flori Bruqi  kam lexuar shume gjerae te ndyra , dhe besoj se ashtu eshte !Sjam une fajtore qe solla artikullin qe eshte ne c'do faqe te internetit, eshte mire te diskutohet dhe te jepet mendimi per Z.Bahtir HamzaE lexova me shume vemendje, ka akuza te renda ndaj Baftir Hamezes, por krejte me duken thashe e theme inate politike personale.Diskutime te kendshem ! 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   Sat Sep 13, 2008 8:56 pm

biligoa ime e nderuar, ti nuk ke asgjė tė keqe qė prezanton raste tė tilla, ėshtė shumė me vend dhe ndihmė e madhe pėr popullin, tė dihet kush ēka ishte dhe ėshtė, ti je e nderuar!

Ajo qė dua tėthem ėshtė se mendoj qė personaliteti formohet gjatė gjithė jetės, njeriu mėson prej djepi e nė varr, poashtu edhe mund tė gabon prej fėmijėrisė e deri nė varr. Njeriu qė ka pak sens, zgjuarsi, mėnēuri - mund ta kuptojė secilėn kritikė qoftė edhe sarkazmė - pra mund tė kuptohet fjala e mendimet e njeriut, nė ēfarėdo mėnyre a forme tė thohen, sepse shihet qėllimi i fjalės, forma, niveli etj.

Qėllimisht deshta tė kyēėm nė njė diskutim analitik, ta kuptojmė realitetin, ta njohim njeritietrin sa ma mirė e ma thellė, por ajo ēka ėshtė ma kryesorja, nuk ka gjė ma drastike, tragjike, mėkat - tė flasim ato qė nuk i dijmė drejtė - dmth siē thot populli: mos ia ngjitė pa hak pa hile, mos ia mvesh atė qė nuk e ka, pa hangėr hudhėr, nuk tė vie era etj.

Qėllimisht dua tė them se po shihet, qė gati asnjė shqiptar pėr bee, prej atij ma tė thjeshtit e deri tė intelektuali ma i mirėfilltė - nuk mbeti pa u pėryer, damkosur, ofenduar, shanazhuar, diskriminuar nė mėnyrat e format deri tek ato ma tė egrat, barbare (tė them) edhe ndoshta pa asnjė dokument a fakt tė gjallė, veē pse ia kam inati, apo ma ka therrė trurin me tė vėrteten, apo pse unė nuk mund tė shprehem si ai/ajo, zhelozi personale - deri edhe tek dėmtimi kombėtar e shtetėror - pėr disa inate personale disa janė gati ta fundosin atdheun nė hum nerė e krejt popullin nė tragjedi e vllavrasje tė shėmtuar! Veē pėr inate personale - e po qe pėr tė Vėrteten reale, me fakte, dokumente - nėsi dikush e qet pėr lendinė, nė shesh njė karakter tė dobėt, njė ersonalitet tė prishur, tė infektuar, tė sėmurė, tradhėtor i popullit tė vet, spijun, etj. do tė ishja njeriu ma i lumtur nė botė ta demaskojmė bashkarisht me fakte! Pėr atė thonė tė ndahet shapi nga sheqeri! Tė dihet realiteti historik, tė shkruhet Historia e Vėrtetė reale, tė mos na mashtrojė matutje historia, politikat ēorre pėrēarėse - sepse na duhet bashkimi ma shumė se buka e uji, e frymėmarrja!

Nuk ėshtė vėshtirė ta dallosh bisedėn e frytshme e reale, nga ajo demaskuese pa fakte origjinale (tha ai, tha nė ata) edhe aq ma keq ka raste qė njihen edhe organizime grupive, nė dėm tė personaliteteve tė ndryshme. Rast i freskėt dialogu: Kadare - Qosja, sikur i nda kombi nė dysh pėr shkak tė njė bisede tė tyre analitike, qė tė dytė ishin gabim, sepse nuk duhej ata intelektual tė bijnė nė ato pozita tė ulta deri edhe armiqėsore - e po pėr ato ata mund ta dėmtojnė edhe kombin e atdheun - po qė momenti historik se cili prej tyre do ta udhėhiqte kombin e shtetin! Kemi shumė raste historike tė tilla, kur pėr inate personale, zhelozi e zėnka, ngucira - pėsuan kombe e shtete ndėr ma tė mėdhat!

Ajo qė dua tė reflektoj ėshtė se personaliteti duhet tė analizohet drejtė - anėt pozitive dhe negative anash dhe kur t'i qesim nė peshojė, tė dihet rezultati i drejtė e jo allashqiptarqe a allagabelqe - ai/ ajo asht i keq, nuk din asgjė, person i keq - qė nuk e dij a na mbeti ndonjė shqiptar i mirė derisot. Kuptohen koha e sistemet, mėnyrat e format, fuqia intelektuale e shprehjes e realitetit e drejtėsisė! Unė pėr vete nuk e njoh Bahtir Hamzėn, as familjarisht as provincialisht - e dij se ėshtė nga Drenika edhe ka disa vepra letrare edhe intelektual (jo aq i mirėfilltė, por as i padije e i paatdhedashuri) dhe dihet se ato vepra tė tij janė tėrėsisht origjinale (se dihet vepra e huaj e jotja), jo si disa kėpurdha pas shiut me dhjetra vepra pėr 2-3 vite! Kah dolen asi gjenishė? Poashtu njeriu ndihet keq kur ndien se dikush i thot (bahtir gabeli, familje gabelesh, nuk din shqip...) kėto edhe nėse janė fakte, i thotė veē ai qė ėshtė i tillė!

Personaliteti duhet tė jetė sa ma komplet, por krejt komplet ėshtė veē zoti, e jo gjallesa tokėsore - por tė i ofrohet sa ma shumė kompletimit personal! Nuk mund tė jetė assesi personalitet i prishtė, negativ njė person qė ka disa vepra origjinale nė njėfar niveli tė ngritur! Mund tėjetė personalitet i prisht, i prishur deri nė ekstrem njė njeri qė ėshtė vegėl e armikut, shkruan sipas diktateve armike, nuk e zotėron vepren e vet qė e ka shkruar - njihet krejt tjetėr nė vepėr, e krejt tjetėr nė bisedė e jetė praktike, nė aftėsitė shprehėse, njohuritė, qė nuk i ka si ato nė veprat e tij! Kjo ėshtė tmerr!

kur nuk je ai qė flet e shkruan, apo kur nuk paraqitesh realisht ai qė je - por flet diēka tjetėr - e je krejt diēka tjetėr! Thjeshtė - bėhu vetvetja reale!

Kėrkoj falje, nėse dikush nuk mė kupton drejtė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Enlirat Hoxhaj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 4
Age : 63
Vendi : BERLIN,GJERMANI
Profesioni/Hobi : ing.dip.
Registration date : 15/12/2008

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   Sat Jan 31, 2009 5:58 pm

http://floart-press.blogspot.com/2008/02/patrioti-m-bateria-nezir-myrta-nga-new.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Bahtir Hamza
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: