Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:28 pm

NUKNuk humbem zemėr

Kollaj

Se tė kam ty

E tė kujtojJe engjėlli im

I mrekullisė…Me flatra mė vjen

Veē pėr njė puthjeKur jam nė gjumė

Mė lė gjurmėt nė faqeE…!

Ikėsh padiktueshėm…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:29 pm

JOMos loto zemėr

Se mė plagos…Krenohu dhe mė

Se atėherė

Dal i buzėqeshurNdjeje prekjen time

Se tė ringjall ajoTako ėndėrrėn

Ēmendu nga dashuria
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:29 pm

NUK HARROJ…!

Dhe flej…Lexo dhe vargjet

Mos pyet veten

Se ku jamS’tė harroj dot Ty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:29 pm

TEK AI LUMĖDhe unė tė pres

moj e uruar,

bashkė me yjet

nė udhėtim…Atje tek ai lumė,

ku kėmbyem puthjet,

me lule shumė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:30 pm

MENDOJEdhe pėr mua mesnatė.

Vetmia mė vret.

Mendoj…, leēisė,

pyes zemrėn!Ajo mė pėrgjigjet:

thotė se do Tėnden.Ndaj hidhėrimin

godas me shqelma,

si njė mish tė egėr.Atėherė ndjej nga afėr

afshin e buzėve tua,

mrekullinė e gishtrinjve

mbi gjeografinė

time tė brishtė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:30 pm

TĖ SHKRUAJTė shkruaj moj

mė shumė se njė letėr,

nuk mė dhimbset

as fleta, as ngjyra…,

as shpirti !…Jam zjarr,

por dhe ty prush.Vėshtirė ndahet

prushi nga zjarri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:31 pm

E DIE di o shpirti

im vetė.Dhe kėsaj

i thonė jetė…Kėshtu thonė bėjnė

dashnorėt e vėrtetė…Dhe nėn Diell

dhe nėn Hėnė,buzėt e mia

nė tuat zėnė…!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:31 pm

FLEJFlej zemėr, flej.

Ėndėrro paskaj.Jeta ka hidhėrime,

ndaj njė ēast

vlen shumė …Puthmė, miklomė,

ashtu si di ti,

bėmė moj bėmė

mrekulli…E di qė shpirtin

e ke oqean

e plot mall,e di qė zemra tė rrah

kur s’mė kė pranė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:31 pm

DHE…Dhe kur s’tė kam afėr

ti nė mua je!Flej qetė.

Se rri zgjuar pėr ty…Ashtu ndjej ngrohtėsinė

e buzėve tė tua,

frymėmarrjen , dihatjen…Ah moj, mollė e ftua…

Ndjej butėsinė

o shpirt i llastuar,

trupin tėnd duke mikluar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:31 pm

GJUMIMė duaj dhe nė gjumė

dhe zgjuar…,se tė dua shumė,

ėndėrr duke m’u kujtuar.Tė tė dhuroj dua

puthje pranverore,se Ty nė mua

do jesh prore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:32 pm

S’MUNDET KUSHTė shkruaj mė shumė

moj se njė mijė letra,pritesa me mua s’ka punė,

shpirti im flet me vepra…Jam moj jam zjarr,

por dhe ty moj prush,s’kanė ē’na bėjnė ato fjalė

t’na ndajė moj a mundet kush?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:32 pm

TĖ JAP FJALĖNFjalėn zemėr ta jap:

kurrė s’do ndėrtojkonstrukt tė praptė,

se shumė tė dashuroj…Puthjet tua i kam

moj i kam nė buzė,mė djegin si zjarr

e mė bėjnė shpuzė.Me to unė e shuaj

kėtė zjarrmi,me to moj jetoj,

ē’mė bėre zemėr ti ?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:33 pm

ZEMĖRE di qė shpirtin

e ke plot bukuri,flasish me mallė,

kėndshėm plot qesėndi.Dhe mua zemra moj

mė vibron…,kur s’tė kam afėr

shpirti mė mallkon.Atėherė kur s’tė kam pranė

gjithēka pėrreth vorbull mė shkon!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:33 pm

KĖSHTUPėrmes vargjeve

moj lulėzoi miqėsia,nga fjalėt shtalbore

erdhi mrekullia…Rrugė e gjatė shpirt

sa i bukuri lumė…,puthjen e parė

moj si duket e prunė…Kėshtjellė e dashurisė

shpirtin themel ka,sytė e tu tė zjarrtė

mė djegin sa s’ka…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:33 pm

POROSIEra ndjen

rrahjen e zemrės,lumja ty moj

bukur ecėn rėrės…Lumit i vjen

era kujtime,dua moj tė tė sjelli

ca kuptime…Tė tė sjelli si hije

- porosi dashurie…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:33 pm

PRANĖPo moj po

qofshė e uruar,tė t’kisha pranė

do t’kisha pushtuar…Ndaj tė jap fjalė

e tė jap besė,se do tė puthja

deri kur t’bjerė vesė.Rri dhe ti, se rri unė

me shumė shpresė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:34 pm

AJOAjo qė ma mori

moj gjumin,mė mrekulloi,

mė qetėsoi trurin,ky shpirt ato flokė

e ato fjalė,mė japin forcė,

mė shtojnė mallė…Kėto vargje

vijnė nga shpirti,gjėmojnė urtė,

kurrė s’degdisin…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:34 pm

JEPMUTė kam shpirt

moj kulumbri,mė thuaj zemėr

ē’tė thonė ata sy?Jepmu engjėllushė

me shpirt e zemėr,ah kėto fjalėt moj

shpojnė si vemėz…Aman moj

kjo dhembje shpirti,mė thuaj tė lutem,

mė trego si nisi?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:34 pm

UNĖDhe kur rrezon dielli

dhe kur bie shi,nėn hijen e kujtimeve

tua zemėr rri…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:35 pm

KĖSHTUKėshtu e ka jeta,

kur thua se u humba,unė vi sikur bleta,

s’mė pengon gjemba.Kur rri e kujtohesh

tek unė tė sjell kujtimi,s’ke pse shqetėsohesh,

aty mė ke si amshimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:35 pm

SHKUNDUTundu shkundu

paēė uratė,derdhmi shpirtit

dashurinė dhuratė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:35 pm

ĖNDĖRRĖndėrr e netėve tė gjata,

mėngjes dhe kafe,mė je zjarr dhe zemėr,

dreka dhe mė shumė je…Mė je shpirt-oqean,

vėrtet ti mė je ajo,qė mė shporr ankthin

mė shfaqesh kudo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:36 pm

ZEMĖRE di zemėr

se mė kujton,kjo e shkreta zemėr

moj tėnden e fton…Kėnaqėsi mė t’madhe

moj jo nuk ka,i lumtur ėshtė

ky shpirt qė tė ka.Flej zemėr sonte,

flej qetė,mendoj pėr ty

e vi me fletė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:36 pm

TĖ DHASHĖGjithēka moj tė dhashė

qė kur sytė tu pashė,mė dhe puthjen me zemėr,

fale gjoksin,m’zgjove penėn.Ndaj tė puthė pambarim,

burrėrisht me afshin tim,se ndryshe nuk bėn,

do kisha bėrė krim…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Wed Nov 11, 2009 2:36 pm

MESNATĖMesnatė ėshtė

dhe pėr mua terr,shoqėrim moj

mė bėn vetmia,mendimet kullosin

nė skėterrė,

pėr ty moj mė vret largėsia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008
Mbrapsht nė krye 
Faqja 14 e 15Shko tek faqja : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: