Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:13 pmUpon the mythWords that

Came from abroad

Shaking of pomegranates

In the weight of time

It increases,

I “remember” the tomorrow.

The bitternessNow I do not have field of vision

Other pain i do not have,

Your dark room,

Your your hearth i seek

And I sing;

Drinking the tears;

I paint a dot and a question mark

With graphite from the mines

Where I live

Who might know

What bitterness

The pauses and the dots hide.

I always clot the bitterness

And I do not change my wound,

Because the deep pain

Is fed by a great beauty.

My sun
My only sun,
My life
Is not large enough for me.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:13 pmThe small table

A small table
In the root of a tree
It remembers that it was a trunk once,
A tree with juice and leaves….
How was Eros,
Love?
Where did all that love hide?
It is thought
The nostalgia of a whole century gathered
Inside it
Like a palm it cuts
A palm that doesn’t know
Where to caress
Which remained in its fists…
And the lines deepen
And the caressing grows.


In the darknessIn the veins

The darkness flows

The light pushes unceasingly,

It splits it appart

Throws it in the waves,

Nails it in the abysses.

The moon

From its visible part

Kneads it

The sphere – the beacon;

My hands are growing,

Spreading

Like dawns

In the hills,

Like a mindless boy

I return to the harbour.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:14 pm

Ask me notAsk me not

When I was born,

Or how old I am

I lived many days

Which had thousands of hours.

The deep hours I have lived

Which had thousand days

Love,

Love can’t be measured

The expectation,

The expectation can’t be measured.

Of a million years

I can be.

Thus

Do not measure the year

With mathematical operations,

Wrinkles

And dates.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:14 pmI I“VIZORET RRJEDHĖSE”Nga vėllimi poetik

“Vizore rrjedhėse”pėrkthyer nė shqip nga Aristotel Spiro

botuar nga Shtėpia botuese “Onufri” 1994Ftesė nė VIZORET RRJEDHĖSE

(fragment i shkėputur nga mendimi kritik nė fillesė tė librit tė pėrkthyer)

Vizoret rrjedhėse pėrbėjnė nė tėrėsi njė ansambėl lirik, tė cilin e kanė thurur sė bashku poeti dhe piktori. Vizoret janė tė pėrfytyruara, ndėrtuar me delikatesė e dėnduri mendimi.

Poezia e Leta Kucoherės ka njė lloj gjėrėsie, e cila shtjellohet jo aq nė ndonjė hapėsirė konkrete gjeografike, sesa nėpėr mundėsitė e pafundme tė mendimit tė ndjenjės. Kėtė poezi mund ta konceptojmė si njė tėrėsi ndjesish elegante qė qėndrojnė pėrsipėr kuadrosh tė pėrfytyruara vizoresh, si njė mendim qė rri pėrsipėr lėndės, njė ndjenjė e butė, e tejdukshme, herė – herė e brishtė, qė lidhet me sende, tė cilat i shohim pėrditė, por kurrė nuk i njohim sa duhet.

Autorja ndėrmerr njė udhėtim poetik qė nga lashtėsia pėr t’iu drejtuar pastaj amshimit tė ndjenjave dhe vizoreve rrjedhėse. Njė hapėsirė e tillė ka imponuar deri - diku dhe ruajtjen e njė mase nė ngjizjen e frytit artistik…

…Autorja krijon njė sėrė imazhesh, pėrdor lidhje fjalėsh pasqyruese raportesh tė reja tė nocioneve, me informacion tė pasur estetik. Objekti artistik i ngjan njė sendi tė tejdukshėm, ngazėllues, pothuajse eterik, mbajtur kujdesshėm nė pėllėmbėn e poeteshės dhe parė mrekullisht. Nė poezi tė tjera pason njė bashkėbisedim intim i poeteshės me objektin dhe subjektin artistik.

… Krejt libri ėshtė njė kompleks pėrfytyrimėsh surealiste e ekzistencialiste, tė pėrshkruara shpesh nga mbresa origjinale. Njėsia e pėrfytyrimit poetik arrihet pėrmes referimit ndaj njė mendimi bashkues, i cili pranon nė njė tėrėsi copėza tė ndryshme detajesh artistike, ose gjendjesh emocionale. Poetesha mbetet njė qytetare dinjitoze brenda “Shtetit tė Poezisė”…RRATHĖ TĖ PRERĖNjė sferė e tejdukshme, e rruzullt,

me mbėshtjellje tė butė drithėse

na mbuloi butėsisht mbasdite

miqtė pranė tryezės.

Me gjurmėt e lėvizjeve tona

mbi mbulesėn e bardhė tė tryezės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:14 pm

Sė bashku me hijen e drurėve,

me dritėn e diellit tė verės,

sė bashku me veshjen e vjershės tėnde,

me shtrirjen e mendjes tėnde,

sė bashku me tendosjen e heshtjes sime,

na pėrfshin pa zhurmė, fshehtėsisht,

njė kube mbrojtėse qė notonte nė ajėr.

Tė gjitha njė kondesim i frikshėm

mes tė pandashmes sė mureve

tė rrathėve tė padukshėm e dridhės.

Dhe zėri im, i burgosur,

duke rrjedhur nė heshtje, rruzullisht,

nga skaji nė skaj

kėrkonte me zjarr ca krisje

qė tė tundej qiejve

tė shtrihej nė pafundėsi.

Tė bėhej fjalė, tingull ritmik,

tė dėndėsohej,

tė ēante rrathėt e mbyllur,

tė ēlirohej nga magjia e mbledhur,

tė rritej, tė rritej

e tė bėhej kėngė.*
Tani mos mė fol,
mos ma ndėrpre
vargun e gjatė tė trishtimit…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:15 pm

*

Dėnesa e gjatėKy tingull i largėt

qė u ndie

nuk ishte Kėngė.

Ishte ngashėrimi

i Yjeve,

pėr shtetin e Dhunės.

Kjo dėnesė e gjatė,

qė u ndje,

nuk ishte njė e qarė

foshnje

qė zgjuar rri

nėpėr natė.Ajo vinte nga hija e pėllėmbės sime

fort shtrėngoi pėrbrenda

njė bisk qershie

qė vajtonte

nė kthesė tė rrugės

dhe s’kishte dhe’

dhe ujė tė kthjellėt

pėr t’u rritur.* * *

Nėse gjen njė buzagaz

nė rrugė

duke qarė,

dije: ėshtė imi.

Nėse e merr nėpėr gishta,

ndoshta ka pėr tė qarė

nga lumturia.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:15 pm

* * *Προγονική λυχνία

φωτίζει από τα βάθη του χρόνου,

του μέλλοντας τα πλάτη.Και η φωνή του Διογένη

ακούγεται σαν ηχώ

απο τα πέρατα να λέει:

Ο επιθυμίες σας ας είναι απλές

και ταπεινές.

Ένα δέντρο στην αυλή

Ένας κήπος

Ένας δάσος γι’ ανάσα

Νερό καθάριο στην πηγή

Ζεστό ψωμί και μέλι

Κι αγάπη, μόνο αγάπη

Κι ακόμα σώμα γερό

Πνεύμα ελεύθερο

Κι ακέραια ψυχή.

* * *

Κandili gjyshėror

ndriēon nga thellėsitė e kohės.

Shpatullat e sė ardhmes

edhe zėri i Dhiogjenit

dėgjohet, si jehonė,

qė nga koha e lashtė tė thotė:

“ Dėshirat tuaja

le tė jenė tė thjeshta

dhe dhe tė arta”.

Njė pemė nė oborr,

njė kopsht, njė pyll

pėr tė marrė frymė,

uji i pastėr nė burim,

bukė e ngrohtė

dhe mjaltė dhe dashuri,

vetėm dashuri.

Dhe akoma trup tė shėndoshė,

tė menduarit tė lirė

dhe shpirt i plotė.* * *
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:15 pm

Ο αγέρας της θάλασσας

Αρμυρός ανέβαινε

Από τα βάθη τουΙωνίου

Έσμιγε με τον άνεμο των βουνών

Τον ποτισμένο από τις μυρωδιές

Της ρίγανης, της άγριας μέντας

Και του λιβάνου

Που έκαιγε θυμίαμα

Μέσα στη σπηλιά της Παναγίας του βαρκού

Κάτω από αρχαίους καταρράχτες

Που άφησαν τα ίχνη τους για πάντα

Πάνω στο βράχο και την πέτρα

Και μας οδηγούσε η φλόγα των καντηλιών

Στους αιώνες μπρος- πίσω.

Και σκέφτομαι τώρα

Τι ν’άλλαζε από τότε,

Όταν Ολύμπιοι, νύμφες και θνητοί

Περπατούσαν μαζί στα ίδια χώματα

Και ωσάν εμάς τώρα

Με ύμνους προσεύχονταν και προσέρχονταν

Στην ίδια πάντα «ευδαίμονα χώρα».* * *

Era e detit i kriptė

po ngjitet nga thellėsitė e Detit Jon,

bashkohej me rėrėn e maleve

tė vaditur nga aromat e rigonit,

tė mendjes sė egėr dhe tė thimjamės

tė thimjatores qė digjte thimjamė

brenda nė nė shpellė tė Shėn Marisė,

tė Panajasė tė Varkusit,

ndėn kataraktet e lashta

qė kanė lėnė shenjat e tyre pėrgjithmonė

mbi shkėmbenjtė edhe gurėt

dhe na drejtonte flaka e kandileve

nėpėr shekuj,

para dhe mprapa

edhe mendohem tani

ēfarė ėshtė ndryshuar

qysh atėherė.

Kur Perėnditė e Olimpit,

nimfat dhe dhe njerėzit e vdekshėm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:16 pm

ecnin bashkė nė tė njėjtat baltra

dhe, si ne, tani me himne luteshin

dhe kalonin nė “vendin e mirėdashur” .ΛΕΥΚΩΜΑ

Λαογραφικό Μουσείο ΛΕΠΡΕΟΥ

Marrė nga Albumi i Muzeut tė shkrimeve popullore tė LEPREUSMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:16 pm

ΙΙΙ.

ΧΡΩΜΟΣΚΙΑΣΕΙΣ

NGJYRAHIJE

Botim nė greqisht dhe rusisht

*

Μια συνομιλία

σιωπηλή

Μια γραφή

σιωπηλή,

Αυτό είναι

που ψάχνω.*

Njė bashkėbisedim

i heshtur,

njė shkrim

i heshtur,

ai ėshtė

qė kėrkoj.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:16 pm

Ουρανός ακίνητος,

σιωπηλός

η θάλασσα μακρινή,

ασίγαστη

κι εγώ εδώ συνομιλώ

με κάποιο λαβωμένο κίονα...

Ιωνικό.

Σκορπισμένη παντού

η αρχαία ψυχή,

αποτυπώνεται

στον ίσκιο της παλάμης μου.

*

Qielli i palėvizur

i heshtur,

deti i largėt, i pashuar

dhe unė kėtu bashkėbisedoj

me kolona tė plagosura

jonike;

I shpėrndan nė ēdo anė,

shpirti i lashtė

u shtyp nė grusht.* * *

Γραμμές ευθείες,

καμπύλες,

καματοειδείς,

και πάλλεται

κυματιστά,

η επικούρεια,

η μία ψυχή μου.

* * *Vijat e drejta,

tė harkuara,

tė dallguara

dhe pllaēitėse mbi dallgė,

shpirti im

epikurian.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:17 pm

* * *

Μακριά,

από βίαιες κινήσεις,

καθημερινές,

από θορηβώδεις συζητήσεις,

που τρώνε τον λίγο χρόνο

τούτης της ζωής μου.

Μακριά,

από συναθροίσεις

καθεδρικές.

*

Larg

nga lėvizje tė nxituara,

tė pėrditshme,

nga diskutime

zhurmuese,

qė hanė kohėn e paktė

tė kėsaj jetės sime.

Larg

nga mbledhjet

katedrale.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:17 pm

* * *

Ξεδιπλώνω, αργά- αργά,

τις πτυχές του νου,

με ιερές κινήσεις,

όπως οι συλλέκτες

πολύτιμων πραγμάτων,

βγάζουν με ευλάβεια

τα εκλεκτά τους κειμήλια,

μέσ’από κασέλες αρχαίες,

- που μοσχοβολούν

αρμπαρόριζα και πεύκο –

για να τα δείξουν

σε φίλους ακριβούς.

* * *

Shpalos avash- avash

rrudhat e trurit,

me lėvizje tė shenjta,

si mbledhėsit e gjėrave

me vlerė,

nxjerrin me shenjtėri objektin,

brenda

nga sėnduqe tė lashtė

qė aromatizojnė

barbarosat

dhe lisat,

qė t’i tregojnė

nė miqtė e shtrenjtė.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:17 pm

* * *Δε θα με βρεις

μέσα στο θόρυβο των ανθρώπων

ή μέσα στις γραμμές

του τηλεφώνου.

Δε θα με βρεις

μέσα στα λιωμένα λόγια

ή μέσα στα μαγαζιά

εμπόρων.

Θα με βρεις

μέσα σ’ένα βότσαλο λευκό

ή μαύρο,

πράσινο,

ή θαλασσσί,

σε μιαν ακρογιαλιά μυστική.

* *

Nuk do tė mė gjesh

brenda

nė zhurmėn e njerėzve

ose brenda

nė vijat e telefonit.

Nuk do tė mė gjesh

brenda

nė fjalėt e shkrira

ose brenda nė dyqanet

tregtare.

Do tė mė gjesh

brenda

nė njė guralec tė bardhė

ose tė zi,

tė gjelbėr

ose bojė deti

nė njė bregdet tė fshehur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:18 pm

* * *

Μερικοί
θα υπαινιχθούν
τους σοβαρούς
τους πολυάσχολους
και θα φύγουν
ανυποψίαστοι
για το δικό τους
θάνατο
που τους περιμένει
στην στροφή
του δρόμου.

- Ω! Οι σοβαροί, οι πολυάσχολοι.


* * *
Disa aluzionojnė
tė paraqesė vetveten
njerėz seriozė,
shumė punėtorė
dhe do tė iknin
tė padyshuar,
pėr vdekjen e tyre
qė i pret
nė kthesėn e rrugės .
- O! Njerėzit seriozė,
dhe shumė punėtorė!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:18 pm* * *

Τις ώρες του σούρουπου

τις φευγαλέες,

τις μελαγχολικές,

τα μάτια της ψυχής περιπλανώνται,

θωρώντας την αιωνιότητα

της ατέλειωτης αναδημιουργίας.

*

Orėt muzgore

ikėse

melankolike,

sytė e shpirtit vetėm

rreth e rrotull,

duke shikuar shekullsinė

e rikrijimit

tė pambaruar.* * *

Ν’ασπρίσουν τα μαυρισμένα σπίτια

περιμένουμε,

να γιομίσουμε τις φλέβες

με καθάριο αίμα.

Ούριος άνεμος να φυσήξει

περιμένουμε,

για να τραβήξουμε

σε πελαγίσιους δρόμους.

* * *

Tė zbardhen

shtėpitė e zeza

presim,

qė tė mbushim damarėt

me gjak tė pastėr…

Njė erė e freskėt

do tė fryjė…

po presim,

tė ecim

nė rrugė detare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:19 pm

* *

Θα βαδίσουμε

στους σιτοβολόνες

να προλάβουμε τους θεριστάδες,

μέσα στους απέραντους

χρυσοκίτρινους κάμπους,

να σφίξουμε τα χέρια,

να ενώσουμε τη δύναμή τους

με τα τραγούδια μας.

* * *

Do tė ecim nė fusha

nė grurė

qė tė paraprijmė kositėsit,

brenda nė fushat e pambaruara,

tė shtrėngojmė duart,

tė bashkojmė forcat e tyre

me kėngėt tona.

* * *

Στο μητρικό, το πατρικό μου σπίτι,

τα χελιδόνια άφησαν τις φωλιές τους,

φύγαν οι παιδικές φωνές μας,

τα παιχνίδια,

η ξέφρενη αλήτικη ψυχή μας.

Τα χελιδόνια

για πάντα αποδημήσαν.

* *

Nė shtėpinė time prindėrore

dhe nėnore,

dallėndyshet

lėnė foletė e tyre,

ikėn zėrat tona fėminore,

lodrat,

shpirti ynė i lirė ēapkėn.

Dallėndyshet

pėrherė

ikin nga vendi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:20 pmΣτου αιώνα μας την άκρη

έτος 1912Μεγάλο καράβι

γερό σκαρί

με ψηλά κατάρτια και πανιά,

σκίζει νερά κι ανέμους,

μόνο ταξιδεύει στο άγνωστο.

Αιώνες πέντε, πίσω.

Και ο Κολόμβος ορθός, ακέραιος,

ακμαίος,

καταμεσίς σ’όνειρο,

αναζητάει άλλα τοπία.

Έχοντας πάντα στο μυαλό και στην ψυχή

τα μήλα κάποιων Εσπερίδων...

Ανασαίνω με τα σπλάχνα τούτης της ιδέας

από τη δική μου χώρα, την Ελλάδα.Nė fund tė shekullit tonė 1922Anijė e madhe

i fortė skari,

me direkėt tė lartė

dhe me vela

ēan ujėra dhe erėra tė forta,

vetėm udhėton

nė vend e tė panjohura.

Pesė shekuj, prapa

Dhe Kolombi nė kėmbė, i plotė

I fortėsishėm nė mes tė ėndrrės,

kėrkon vende tė tjera

duke patur gjithmonė nė tru

dhe nė shpirt mollėt

e disa Darkėzave ….

Marr frymė

me pjesėt e brendshme

tė kėsaj ideje

nga vendi im, nga Greqia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:20 pmI V

Trittico in sette lingua

Edizioni Universum

Edited by

Renza AgnelliTransalted by Giovanni Campisi

Pėrkthimi nė shqip: Kristaq F. Shabani, Kosta GaxhoniΗ ευφυϊα των κρίνωνΤώρα θα πλάσω ένα ποίημα με άλλους νόμους.

Με μιαν αγάπη που μέσα στο νερό ανασαίνει

Που σαν χελιδονόψαρο

παίρνει αέρα και ήλιο.

Θα συνθέσω τον έρωτα πυρήνα τώρα.

Το μοναχικόν της γέννησης και του θανάτου.

Τώρα θα πλάσω άλλο ποίημα.

Να έχει για νόμο μια τολμηρή ελευθερία.

Χωρίς ειρμούς συνηθισμένους.

Χωρίς λέξεις που ωραία ηχούν μαζί

Μα με καμπάνες που ηχούν μόνες σ’έρημα βουνά

σε δέντρα με αρχαία φύλλα.

Με χορδές από κορμούς νόστου.

Ν’ακούγεται ο σφυγμός του έρωτα

σαν πόνος γης πού μπήκε σε άλλο σύμπαν.

Στη ρίζα της άμμου ο λόγος παρθένος

εισρέει σαν σπέρμα

στη μήτρα του μυαλού μου,

σε καμπαναριά ανεβαίνει ωσάν βαθύς αιθέρας

και σημαίνει δειλά φθόγγος νέος.Η ευφυία των κρίνων

διαρρηγνύει τον υμένα του πνεύματός μου.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:20 pm

Zgjuarsia e Luleve ZambakTani do tė krijoj njė poemė

me ligje tė tjera,

me njė dashuri

qė brenda nė ujė merr frymė,

si njė peshkdallėndyshe

merr ajėr dhe diell,

do tė lidhė dashuri tė zjarrtė tani,

e veēanta e lindjes dhe e vdekjes.

Tani do tė krijoj njė tjetėr poemė

qė tė ketė njė si ligj

njė liri tė guxuar

pa lidhje tė zakonshme,

pa fjalė qė tingėllojnė bukur

sė toku,

por kambana

qė tingėllojnė tė vetmuara

nė male tė shkreta

nė pemė me fletė tė lashta…

me korda nga trup nostalgjie

tė tė dėgjojė

pulsi i Dashurisė,

si njė dhimbje toke

qė hyri nė njė tjetėr gjithėsi

nė rrugėn e rėrės

fjala e virgjėr

futen si spermė

nė mitrėn e trurit tim,

nė kėmbanore hipėn,

si njė eter i thellė,

qė tregon pa guxuar

njė tingull tė ri.

Zgjuarsia e luleve Zambak

ēan…hyrjen e mendimit tim.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:21 pm

L’intelligenca dei gigliOra volio creare una poesia

secondo alter regole.

Con un amore dentro l’acqua

che respira.

Che coglie sole ed aria

come rondine di mare.

Volio comporre ora

il nucleo dell’amore.

L’unico della nascita

e della morte.

Adesso creerņ

un’altra poesia.

Che abbia a sua regola

un’ardita libertį

Senza la consueta andatura.

Senza quelle parole

che insieme suonano bene.

Ma con campane

che suonano da sole

sopra montagne selvagge

su alberi di foglie antiche.Legata a tronchi

di rimando.

E il pulsare dell’amore si sente

come dolore terreno

entrato in altro universo.

Nella radice della sabbia

la parola vergine

affluisce come sperma

nella matrice del mio cervello

e risale su campanili

come etere profondo

e timidamente significa

novello accento.L’inteligenza dei gigli

lancera del mio spirito l’imene.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:21 pm

L’arca del tempo

Mi nascondo nel tempo

E nello spazio del tempo

Molte notti e molti giorni

Non ho vissuto nel mio corpo

Ho vissuto in solstizi e tempeste

Solo tempo e venuto

Mi conoscono

Le mie pieghe

Non conoscono tutta la mia vita.

Le icone della luce

Inchiodo l’intelligenza

Il corpo una barca

trapunta nello spazio del tempo

Eretto

Naviga nello spazio del mondo il mio grido

Divampa come fiamma

Che rompe l’oscuritį

Immagini da luce

Luoghi infiniti

Un corpo nel tempo e nei paesaggi

Terra, mare, uomini e cielo

Un corpo

Spargo tutti i miei raggi di luce

Vado su e gił

In un altro tempo.Nell’ oscuritį Nel buioNella vena

Scorre il buio

La luce l’avvia inesorabilmente

Frantumandola

Spargetela tra le onde

Inchiodandola agli abissi

Luna

Dal suo spettro luminoso

Modello una palla, un faro,

Le mani crescono

Mi disperdo

Come l’alba

Sulle colline

Come un bambino incosciente

Che si aggira tra i porti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:21 pm

La montagnaPrima che il giorno nasce

Dal nucleo della notte

Appare una melagrana

E vedo

Il centro delle montagne

Salgo su

Lį lascio i sospiri

Che mi feriscono

Entra in corti terriere

Che odorano di calce

L’acqua scorre nel canaletto

Sente probabilmente la sua voce?

Ancora é notte

E tuttavia vedo i colori

In questa montagna profonda

In quell’io sono salita.L’altro luogoQui c’é un congresso d’altri tempi

Alter case

Le porte aprono

Attorno regna il silenzio

Nessuno c’č qui

Nessuna voce

Nessun brivido

Silenzio dalle statue sospese a mezz’aria

Silenzio dal profumo del basilica

e della menta

Dagli scaffali della biancheria

Che é lį molti anni

Che belle mani avevano ordinato

Armadi con nostalgie nascoste

Si aprono all’alba bianca

Prima che essa si tinge di rosso.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:22 pm

L’amoreGli elementi benfatti

Incantano l’intelligenza

L’anima

Bussa nel corpo

E i miti germogliano

dalla mia voce

E grande era la gioia

Qundo parlņ;

Nelle orecchie

E la rupe

Il giardinoE l’acqua traboccņ dai galli

E il canto degli uccelli

Ed il fiore dei cactus

Rilanciņ il seme

Sul marmo bianco.Seme minore

Che radici forti nutre

Sorge e vedo

Il mio altro volto

Il mio propio amore

Ah, come mi aspettņ

A quella porta del loro giardino

A braccia aperte

Fischiando

Nel silenzio

E sollevandomi

Ah, quanta gioia nel riverderlo

E baciarmi sulla spalla

Ah, quanta tristezza nella separazione

L’ amore sempre uguale

In altri tempi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Sun Oct 18, 2009 4:22 pmGli altri desideri

Sulla panca di pietra

L’amore si srotolņ

La brocca assorbi

Tutta la sete

Bevve tutta la voluttį

dalla fonte

Sorgenti e plataniIn quelle fresche e umide

mura

Quattro nuclei di sole

Quattro lune

Una via lattea

Quando i desideri traboccano

Il corpo non ha pił paura

Il corpoBallo sul tuo corpo

Ah, corpo

Come potrei arrivare a te

Con i soliti movimenti

Sei la mia terra

Chi ha paura orologi ad acqua

Chi ha paura della cenere arcaica

Indietro nel passato invecchio

Ubriaco le ore

Ancora risplendo

gli arcaici anni

L’amore penetra

Nel tempo futuro

Ah, distorto ricordo

Il contatto delle ditaMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008
Mbrapsht nė krye 
Faqja 12 e 15Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: