Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:10 pm

Donjetė Ahmetaj, PrizrenHapi i jetėsNaim Frashėrit...Ngaqė ju simbolizonit

diellin veror

qė ne na groh,

me rreze tė zjarrta

tė tė shpikurit Mendor.

Gjelbėrimin pranveror,

qė ne na praron

me ngjyra tė arta

tė vlerėsimit KOHOR.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:10 pm

MALI I ZI

Anton GojēajLindi nė vitin 1966 nė Tuz- Mal i Zi. Ka kryer studimet pėr letėrsi dhe gjuhė shqipe nė Fakultetin e Filologjisė tė Universitetit tė Prishtinės, ku edhe ka magjistruar. Shkruan me sukses poezi, prozė dhe kritikė letrare, me tė cilat ėshtė i pranishėm shpesh nė shtypin dhe periodikun shqip dhe periodikun letrar shqiptar.

Vepra

“Poezi” ILLYRICUM , “Qengj i harkuar natėn nė mal” tregime, “Tema e heroit nacional nė letėrsi” studim, “Fakticiteti nė letėrsi” (proza letrare e Anton Harapit”, “Passio” roman

Erotikė e ndaluar

Ne jemi pjesė e lojės,

pikat e shiut

nuk janė kuptimi i mbramė

pse pikin nga qielli,

nuk mund tė ikim nga njėri - tjetri,

kjo duhet tė na mjaftojė.

Dashuria nuk ka mjaftuar,

unė dėshmoj deri nė instancėn mė tė lartė,

sepse nuk do tė ketė vazhdimėsi

pikėllimi ynė nė sy tė thėllėnxės.

nė livadh ka lule qė dehin

dhe vrasin mė aromėn fiktive

Faji im ėshtė kėmisha ime

me tė cilėn e barta me inatin e tė tradhėtuarit,

jo nuk mė tradhėtuan tė tjerėt,

aq sa e rrejta unė veten.

Librat do pjellin libra tė rinj,

urrejtja do pėrzihet me verėn e fatalizmit,

pse ndodhi ajo qė nė asnjė ēast nuk e besuam,

faji ėshtė i fėmijėve tanė

dhe seksi imagjinar

mund tė ēojė nė shtatzani tė dėshiruar…

Tė kam dashur tepėr, mė fal,

kah ta dija i mjeri kodin gjenetik

tė kanunit kozmik.Koha e zemrėsPenelopa e deshi Odiseun

aq shumė,

prandaj e priti 20 vjet,

njė hap s’e bėri pas tij pra…

As unė nuk u zhyta nė lumėn e Heraklitit

as ti nuk dole nė breg

Njė zog pa korp

nė rremb tė pemės sė Edenit

cicėron nė heshtje absolute,

jashtė - jashtė pėrgjithmonė kurrė mė.

Lamtumirė nuk mund tė themKam dashur tė tė dua,

kam dashur tė mė duash,

desha tė tė quaj grua,

desha trim tė mė quash.

O dritaren hape,

me sy qiellin mate,

njė yll i ri shih

si shkėlqen sonte mbi tokė .

Ai ėshtė udhėtari

nė rikėrkim itake,

anipse s’i dole Penelopė.Sa shumė vajzat i ka bota

e vdekja si vjen,

megjithėse mė gjuajte

si zogun ndėr shqota,

lamtumirė kurrė s’tė them.Lirikė heroikeMė shau njė zanė,

ti s’shkruan si burrė ,

se lotėt vetiu nuk janė pjellore,

se ne kemi nevojė pėr njė furrė,

jo furrė buke po pushkėsh mizore.

E thashė “hajt po bėhem gurė”

e thashė pėr mua dhėmbje,

s’ka ndjenjat e buta turshi.

I futa hidhur,

gjėmova shqipe mbi ta.

Kush? Unė?

ėfarė unė s’di ē’tė ėshtė lodhja,

njė mendim, por mė lyen me turp

shtat’ vjet nėnėn s’e kam parė,

timen plakė pėr mua tue lut’.

Nga vėllimi “Poezi” ILLYRICUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:11 pm

Autorė nga BotaTerensinka Pereira, Presidente e I.W.A (SHBA)Gati ose pothuajse “Mirupafshim”Nė zėrin e dobėt

pa energjinė e duhur,

pa thėnė gjithashtu as tė vėrtetėn apo tė gėnjeshtrėn,

por njė “Mirupashim“ tė vėshtirė

me grykėn e tensionuar

duke mėrmėritur njė “ Nuk e di“

dhe duke u larguar nga njė rrugėz,

pa parė pas.

« Mirupafshim » ėshtė gjithmonė njė mbyjtje e emocioneve

mė tė mėdha tona tė ngushta (tė afėrta)

ėshtė duke ndaluar (stopuar)

nė tė mesmen errugės,

pa ditur ku duhet ikur

(tė ikim, tė shkojmė) shkuar.

18 gusht 2006Poemė paqeĖndrrat pėr paqen ēdo ditė

(Ėndrrat pėr ēdo ditė paqe)

Drejtuar Ada Aharonit qė jeton tė pėrditshme nė Haifa luftėn e

ēdo dite tė saj.

Sa herė ne duhet tė vdesim

dhe sa herė na duhet tė kthehemi pas

te shpellat, nga tė cilat

ne nuk duhet tė ishim larguar kurrė.

Ne fshehim nderin tonė nė burimet e panjohura tė urrejtjes

dhe ne kurrė nuk do tė pėrfundojmė sė ilustruari figura (statuja)

O mėnyrėn e tė jetuarit nė paqe,

jo tė qenurit njė frikacak,

jo tė qenurit lakmues me gjak dhe pasuri.Ne na duhet tė rikthehemi pas te pėrjetėsia

Nė errėsirė, nė gjurmėt e saj,

nga e cila yjet e bardhė shkojnė para

dhe ngjiten nė qiej,

para se kryetarėt e gjinisė (fisit)

tributė kishin shpikur hakmarrjen,

para se do tė kishte mėsuar

rreth begatisė sė qiellit.

Ne vemi nė tė zezė dhe nė tė bardhė

pėr tėq ndarė varfėrinė e shkretėtirės

nga jeshilja e Amazonės dhe dhe tė rritim qetėsinė e varrezave,

tė rritim me tingujt e sirenave hedhsave tė raketave.Mjaftueshėm po lot njė Zot,

pėrsėri nėj zot tjetėr.

Dhe jemi nė njė tokė tė fuqishme,

Ne kemi pėr tė gjetur njė mėnyrė tė drejtė

nė lidhje me paqen e shenjtė

me Zotin e gjithsecilit.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:12 pm

Rozmari C. Wilkinson (USA)Pėrgjigje e Kalifornisė natyrėPėrgjigjem nė pemėt e larta tė Sierės.

Edhe po u them:

"Sa mė vjen keq pėr peshkimin".

Nė oqeanin blu kėrkoj falje

pėr shpirtligėsinė e njeriut

qė vetė dhimbjen krijon,

pėr ujėrat e detit tė molepsura,

pėr pyjet e djegura.

Jap pėrgjigje tek motra natyrė

pėr padhėmbėshurinė njerėzore,

pėrgjigjem dhe kėrkoj falje.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:12 pm

Fiorentin Scamarache, USA 1. PASION E dashurova atė me urrejtje tė ēmendur. 2. Iluzion I varfėri i verbėrtė paktėn, ai tė shikonte ėndrrėn etij. 3. Ndarje Kur tė lashė ty pasUnė pashė se faktikisht ishe ti ajo, qė mė kishe braktisur mua. 4. PafytyrėsiHundēipi i djallit nuk e shikon gjatėsinė e hundės sė tij. 5. Indokrinuar Ata derdhėn nė kokėn e fėmijės,se ai nuk ka tru. 6. Pervers Ai betohet, ai nuk ėshtė njeri pėr t’u mbėshtetur 7. Emocion Zemra mė re kaq fortsa dhe tė pushojė.8.MoslejimInferioriteti i tij kompleks

e bėn atė tė pretendojė superioritet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:13 pm

Adolf Shvjedēikov W.P.SVėshtroj nė sytė e tu fshehtėsitė

Vėshtroj nė sy fshehtėsitė e tua

tė ėmbla, jetėdhėnėse, kushtruese

dhe ngopem me lėngun e tyre jetėdhėnės,

largoj gjithė dhimbjet vdekjeprurėse.Ndiej aromėn e hidhur tė plepit

dėgjoj kėngėn e zogut kėngėtar,

sė bashku kam ēarė udhėt e jetės,

ti ende ruan bukurinė e parė.Misterioze, e fshehtė, e panjohur,

si nė afėrsi dhe nė largėsi,

Ti lulja mė e egėr e Lindjes,

dashuria ime mrekulli.


Ju jeni si dielli i kaltėrNdriēon nė qiell prej diellit e kaltėrsohesh,

Ti mė je si ajri, qė mė jep jetėsinė,

Ti mė je si gurra, qė etjen ma shuan,

kur nė shkretėtire digjem pėrvėlim.Unė mbytem nė kėtė rrungajė tė stuhishme

tė ndjenjave tė panjohura, pa kufi;

I gatshėm me ty tė ndaj gjithēka…

Pas kėsaj, tė jetojmė pėrsėri.


JetaJetojmė sikur nuk kemi jetuar,

mendimi i tmerrshėm, i zi na vret,

Qefini i bardhė tek shpati

ka kohė, e dashur, qė pret.Ke parė njė yll si shkrihet

mė tej humbet njė kometė…

Eh, e dheut ėshtė e jeta, e dashur,

jetojmė shumė pak nė pak vjet…Pasioni i fshehtėI ėmbėl bėhem, kur kap “syrin”tėnd,

buzėqeshjen tėnde tė trembur,

kur gjithēka mjegullohet, lėkundet,

kur akulli i ftohtė shkrin dėndur.Kur edhe ti vetė ende nuk e di,

vjen, rritesh, madhohesh, shtatohesh,

kur prekesh, njė shpresė e ngjall pėrsėri,

kur ende s’kupton as kuptohesh.Sa tė ėmbla janė ēastet e takimit!

Si luajnė ndjenjat e fshehimit,

Dėshirat e fshehta tė rrėmbejnė,

kur ti pret ēastin e takimit.Ende frymėmarrjet e tua nuk njohin

si ndjenjat kaq fort puthėzohen,

sa ėmbėl pėllumbat gugasin,

dhe zemrat e ndrydhura ēlirohen.

E fshehtaTė fshehtėn e shpirtit e ruaj

pėr tė tė tregoj nuk mund,

Tė mbyllurėn, tė heshturėn,

askush prej shpirtit s’ma tund.E ruaj atė kaq frikshėm

si murgu qė ruan qirinė

dhe kur tė jem nė pragvdekje,

do tė hesht pėr fshehtėsinė.Ajo e fshehtė kaq bukur,

e ėmbėl do tė jetė veē pėr ne

dhe kurrė pėr njerėzit “helm”,

pėr atė qė me sy dot s’na sheh.

Nė tė ėshtė takimi imtim.

nė tė janė ėndrrat magji,

nė tė gėzimet dhe dhimbjet,

i dimė veē unė dhe ti.Pėrktheu prej gjuhės ruse :

Murat Memallaj, poet, pėrkthyes WPS

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:14 pm

Hsu Chi Cheng, Kinė
Ishullli i detit

Nė orėn qė digjte Dielli

e mbajtėm larg,

domethėnė ekzistonin

shumėshmėri pemėsh

qė tė sillnin mė shumė hije.

Ekzistojnė

liqenėzime shitėsore

dhe ura qė plotojnė,

tė basmuara mė blerim

tė ndryshėmngjyruar.Parku "Stalin"Nė gjoksin e lumit "Songhua"

gjendet parku,

duke ndriēuar bimėsinė

e vetėdijshme

freski e pambaruar

e njė bukurie tė tepėrt

tė njė disponimi

tė pakujdesshmė tė vijueshėmKopshti ujorNata bie,

ēdo gjė ėshtė e gazmuar

dhe nė sy dhe nė mendje.

nuk janė vetėm lulet

qė u ravijėzuan me dritė

dhe me nxėhtėsinė e burimit

kėtu tė lartėsuara

dhe atje tė futura

thellėsisht nė ujė

duke notatuar

njė simfoni tė kopshtit ujor.


Joe Civasaqui, Japan

O bir, mos u rrit,

sepse atėherė

do tė duhet nė luftė

tė shkosh..

Mos m'u rrit,bir,

gjersa tė hedhin

tė gjitha bombat qė mbajnė...Pėrktheu: Aleksandra ShabaniSELMO VASCON SELLOS , BRAZILPylliSot ti mė vrave dhunshėm

me sopatė.

Po nesėr me lulet e mia

ata do tė tė bėjnė ty kurorė,

me kėrcellin tim

nė vazon tėnde tė pėrmortshme,

ku mbahet hiri

nė dhomėne tė vdekurve,

pastaj ti do tė shkosh

nė drejtim tė rrėnjėve tė mia.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:14 pm

DAVID STONE (BALTIMORE)Ky univers i verbėr

shtrėngon ritet e brendshme,

deri sa pemėt

tė lulėzojnė nė portokalle,

fushat e boshatisura

tė bėrtitura bosh,

miqtė ndryshojnė rrugė

pėr tė shijuar bregun.Pėrktheu nga anglishtja: Mirela Dudi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:15 pm

Indi
Dr. T. Ashok Chakravarthy, D. Litt Poet- Essayist- Writer
Titull reklame

Kėshtu shkojnė titujt

Reklamave tė mėngjesit,

qėllimete ajrore godasin 15 civilė,

duke marrė 20 jetė tė pafajshme.

Shpėrthimet e bombave shkundin

njė treg tė rėnduar me njerėz...

Gjaku njerėzor rrjedh rrėke

nė rrugėn e vetshkatėrrimit.

Me vdekjen dhe rrėnimin gjithkund

si flluckat e ajrit

jetėt zhduken fare thjeshtė,

tė zėna nė humnerat e luftėrave

dhe nė batakune konflikteve tė brendshme.

Dhimbjet e zemrave dhe agonia

rrethon nė aktet ēnjerėzore dhe barbare.

Nėse je i fuqishėm, dakort,

Nėse je i pasur, dakort,

Nėse je njė politikan, dakort..
Po ēfarė , rreth tė varfėrit?Tė privuarit dhe jetimin?

ēfarė rreth fatit tė urisė?

Dhe ēfarė rreth fatit tė varfėrisė,

riskut tė tė shkuarės?

Kush ėshtė ai qė ka njė mendim?

Kush ėshtė ai qė do tė vėjė njė dorė?

Nė luftėn e pėrditshme pėr mbijetesė,

a nuk mund tė sigurojmė njė rreze drite shkėmdijė?

Nė skutat e errėta tė zemrave tė tilla

po titujt e reklamave deri nė mendimet e mia.

Tė bėj diēka , tė kėrkoj diēka.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:16 pm

CHOI LAI SHEUNG

KINĖ (Kandidate pėr ēmimin NOBEL)***

ēfarė mund tė thotė njė shkemb,

kur sprova e erėrave dhe valėve,

do qė tė mė vendosė mua

nė njė jetė tė dhimbshme...


Qielli lėviz prej meje

Toka ėshtė e lidhur me mua,

Deti ėshtė rinuar dhe jetėsor

pėr shkakun tim,

Deti ka nė pronėsi po aq mrekulli,

sikundėr edhe unė do t'i ofroj.

Elaine Somemmers Rich

SHBA
March+ haiku

Gjelbėrim fletėverdhė

i pėrngjet degėve tė panjave,

shkėlqim i diellit tė mėngjesit.


July Hajku

Njė ditė e lartėsive dhe e thellėsive.

I nxehtė korriku.

Mbrėmja afron gjinkallat. Xixėllonjat.
Poezitė u pėrkthyen nga anglishtja nga Dritan Kardhashi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:16 pm

Cristina Santos – Akeza, Brazil


Vjen vėrdallėJam

presencė e tė bukurės, e artit, e virtytit,

e kapacitetit pėr tė krijuar.

Kam krijuar aleancė me ty, kohė…

Nėnkuptoj pjellori nė garėn e tė qenit

dhe gjithmonė nė jetė.

Jam e fortė, e qartė nė trup, nė shpirt dhe nė mendje

dhe tėrhiqem nė qendėr tė mrekullisė sė jetės.Jam natė dhe jam ditė,

mbledh nė armė qetėsinė.

Jam shpresa e harmonisė.

E shkuara ime, e tashmja ime e shenjtė!

Eksperienca tė ndryshme -farat e shenjta,

tė cilat ata i shtyjnė tė miat tė rriten,

duke u kėnaqur me nėnė Natyrėn deklaroj bukurinė.

E kuptoj se tė dashurosh

ėshtė sikundėr tė dashurosh…

Besoj nė fuqinė e fjalėve

i shoqėruar nga emocioni, njė barrė ndjenjash…

E di qė forca e dashurisė

dhe urtėsia e mendimit

janė zgjatja e Zotit dhe e ndiej atė pranė

dhe kaq nė brendėsi.

I lejoj ata tė mė thėrrasin mua njė yll,

Sepse kam lindur pėr tė shndritur,

kėtu nė qiell, nė tokė ose gjithkund

duke qenė zjarr, tokė, ujė apo ajėr,

shkoj shumė…, shtesė ėshtė

ajo ēka dėshiron

apo se ē’mund tė imagjinohet!

Unė jam gjithashtu njė lule e ndieshme

Dritė e hėnės poezia…

Joshje e pastėr…

Jam nė lumturi, Shėn Maria,

nė pasuri dhe nė lumturi!

Jam kėnga mė e bukur

transparente nė tė parė,…

Unė e pėrpij diellin nė zemėr,

unė jam njė njeri ndėr njerėz,

emri im ėshtė bashkėshorte.

Jam e lirė dhe e pastėr,

jam njė krijim prefekt:

Nėna e tė gjithave, e plot racave,

sovrane nė ēdo gjė, e cila ekziston,

Erdha tashmė kėtu pėr tė ndriēuar .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:17 pm

Nadia Cella Pop, Rumani, auore e mjaft librave poetikė si dhe e librave me karakter hulumtues historik, fituese e dis aēmimeve ndėrkombėtare, anėtare e disa Lidhjeve Poetike si dhe kandidate pėr ēmimin NOBELTė qarat e diellitNėn tingujt e ftohtė tė Glavichordit 1)

njė Golgoth lotėsh

godet fytyrėn e fėmijės

dhe pėrreth lulėzojnė pareshtuar

disa lulėkuqe.

Njė demon i natės (po thyen)

kryqėzim koralileti

Pasurinė e vetme

tė mallkuarit tė vogėl pa fajde,

i kotė ėshtė tani,

madje,

dhe qarja e diellit.1) njė lloj vegle muzikoreBotė

Njė botė kėnge

nė virgjėrinė e kaltėrsisė,

Njė botė magjie,

nė lumturinė e virtytit,

Njė botė bollėku

nė shpėrthimin e natyrės,

Njė botė poezie

nė sekretet e dashurisė,

Njė botė frike

nė boshllėkun e keqkuptuar,

Njė botė kurajė

nė xhunglėn e tradhtisė,

Njė botė malli nė kuēedrėn flakė,

nė botėn e harresės,

Njė botė ideali

nė shpresėn dhe pėrpjekjen e pafundme.

Nėse nuk i di kėto botė,

shpirt i mallkuar,

ti duhet tė jetosh!

Njė thirrjeKur retė tė bien

nė ylberet e dėshirės,

do tė dėgjojmė

njė thirrje

tė trishtueshme.

Njė thirrje tė huaj

dhe jo personale

tė ēdo kujt

dhe tė askujt,

do tė jetė acoliti

i njė delegimi tė gėzimit

dorėheqės dhe tė sėmurė,

i cili, tashmė, ėshtė i burgosur

mes rrudhave dhe dridhjeve,

nė njė botė rrėnojash.

Njė botė mbi tė cilėn, sidoqoftė,

mbretėrojnė fluturat.Por sidoqoftėShpresa si dhimbja

ėshtė hija jote,

qė mė rrėshket

dhe ėshtė mė prezente

se britma e njė zogu viktimė

(pre gjahu).

Pushtuese, si frika,

ėshtė fjala jote

e larė vibrimeve,

nė tonet e misterit,

por, sidoqoftė,

lidhja e hijes

dhe akordi i fjalės,

si njė flakje e shpirtit

nga Parajsa.

Pėrktheu nga italishtja: Aleksandra Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:18 pm

1. BIPLAB MAJUMDAR

INDIKoha fantazonKoha fantazon

dhe unė gjithashtu.

Toka dergjet

si njė zonjė pa karar

nė njė agoni tė thellė.

Tani nata ėshtė po aq e madhe

sa edhe qielli.

Era e Perėndimit turfullon

si sensualitet i dhimbshėm

qė lėkund proemėn e filozofisė,

madje dhe sot

gjithė dashuritė e kėsaj toke vyshken

nė indiferencė

nėn mallkimin e yjeve tė abuzuar

tė lodhur nė pritje tė panumėrta

nė pjesė tė ndryshme tė Globit,

humbasin ngjyrat

gradualisht nė kėtė mėnyrė.

Koha vjen,

kur tė gjitha zemrat e thyera,

tė plagosura,

ėndrrat e pėrgjakura,

fluturojnė larg

si zogjtė blu.

Me pikat e lotit tė vetfikura

nė mėshirėn e madhe tė qiellit.2. Paulo Concalves Pereira (Brazil)Trup nė dashuriUnė sjell me vete puthjen tėnde,

shijen qė ajo la

fytyrės tėnde tė qeshur.

Trupi simpatik

sjell me vete aromėn tėnde,

aromėn e dashurisėm,

e cila ka njė parfum qetėsues

nė trajėtn e lules.

3. Goro Ihara (Japan)Pemėt e dimrit shtrijnė

krahėt e tyre sepse ...

retė pushore nė kopshtin tonė.

Portokallja e parė

qė mora...

sa shpejt mė rreh zemra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:18 pm

4. Carla Craus, AustriDy trėndafilatDy gonxhe trėndafili

me kėrcell tė gjatė,

gjenden nė apartamėntin tim,

nė vazon e vjetėr, tė artė.

Ato nuk i varin kokat e tyre,

pėrkundrazi ato janė pėrhapur

dhe ndjekin diellin dhe muzikėn

qė unė luaj.

Si unė ato dashurojnė

muzikėn klasike

dhe kėngėt francezze.

Tezja ime,

e cila mė bėn trėndafilat dhuratė

ėshtė nė fshat.

Nėna ime, e cila u kthye,

pas njė kohe tė gjatė,

i merr trėndafilat prej meje,

si dhuratė,

tė paktėn nė mendimet e mia.5. Joan Kikel Danylak, USA

* * *

Natėn shoh jashtė dritares

dhe shoh se dhoma ime e bukurisė

ėshtė nė gjumė.

Babai ėshtė nė gjumė

gjithashtu.

Kushėririr im Kevin Driscoll

vjen vonė nė shtėpi,

pas njė udhėtimi tė gjatė nga Connecticutt!

Natyrisht do tė shkojė tė flejė,

pasi ėshtė falur pėr tė gjithė ne.

O Ati im nė qiell,

tė lutem bekoje KEVIN.

Bekuar qoftė,

o Zot, i vetmi i shenjtė.

Dhe tė lutem ndihmomė

nė kohėn e trazirave (problemeve).

A mund tė mė frymėzosh mua, Jezus,

tė shkruaj poezi mozaikisht?!

6. Benard M. Jackson, EglandKYRIĖLLEPoshtė yjeve tė largėta

kam derdhur ėndrrat,

kam hedhur mėnjanė

skemat e ambicjes.

Kjo botė ėshtė kthyer

para vėshtrimit tim,

se jeta ėshtė vetėm

njė fazė kalimtare.

Shoqėri tė kėndshme,

tė krijuar kohė mė parė.

bukuri tė pakapshme,tė cilat

unė e njihja

ka rėnė sikundėr retė

se jeta ėshtė si

njė fazė kalimtare,...

ēfarė pėrfitimi do tė jetė pėr Njeriun,

tė fitojė botėn pėrtej kėsaj hapėsire,

asnjė thesar i momentit nuk qėndron...

Jeta ėshtė nėj fazė kalimtare.

Atėherė duhet tė pėrpiqemi

pėr gjėra mė tė mira,

tė kėrkojmė ngushėllimin

atje ku zogu kėngėtar kėndon,

sepse koha e mbipeshon

ēdo kėnaqėsi tokėsore.

Dhe jeta ėshtė njė fazė kalimtare.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:19 pm

7. Kurt F. Svatek (Austri)Vėshtrim i natėsNuk do tė thotė gjė,

nėse unė qėndroj zgjuar natėn,

pėrderisa jam nė krahėt e tua

dhe fryma jote mė mban

nga tė menduarit

se ē'ka kaluar ditėn mė parė,

Me tė vėrtetė,

ka kaluar shumė kohė,

kur vera vjedhurazi

ėshtė zhdukur mbi male,

pothuajse pa u vėnė re

dhe korbat kanė hedhur

pretendimet e tyre nė fusha

dhe akoma ka diēka nė zėrin tėnd,

qė thotė mė tepėr,

se ē'mund tė nėnkuptojnė fjalėt.

Mėnyra se si ti mė vėshtron,

sepse nėse ti mbyll sytė,

unė jam po ashtu e verbėr.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:19 pm

8. Armando Rojo Leon (MAROK)BilbiliBilbili i vogėl kėnga rritet

nė natėne pafund me hėnė,

Dhe, ndėrsa ai kėndon,

nė mėnyrė tė magjikshėm

lind trėndafili i ėndrrave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:19 pm

9. Chan Sirisuwat (TAJLANDĖ)Mos mė pėrēmo pėr shkak

tė tė imtėsisė time.

Drita ime mund

tė penetrojė nė errėsirė.

Mos zhvlerėso energjinė time,

Mund tė fluturojė

nė qiellin e lartė.

Hipopotami ėshtė i madh,

por ėshtė i kufizuar,

i mbyllur nė njė cepė tė ujit.

Elefanti ėshtė i madh,

por ėshtė i skllavėruar

prej njerėzve

dhe i privuar nga liria e tij.

Pėrsa mė pėrket mua,

unė shndrij,

ndėrsa pėrplas krahėt,

lėviz lirshėm dhe i lumtur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:20 pm

10. Dejan Bogojeviē, SerbiMesnatėHajk

Bora bie

nė vitin e vjetėr

dhe tė ri,Lulėzimi i Manjolisė

thirrjet e fėmijės

gjallėruese nė oborrin e shkollės.I nxehti i mbasdites,

Dashuria ime,

fluturon mbi urė.

11. Crissoulla Varveri Varra (Grecce)Njė ėndėrr e deformmuarE pajetė.

Ajo u nda nga kjo jetė e tmerrshme,

mori vetėm njė armė,

njė lėkundėse (rocher),

njė buzėqeshje tė hidhur

dhe njė fėmijė nė krahėt e saj.

Atėherė qefini i saj

ishte njė ėndėrr false...

Atėherė, ėndrra e saj

e deformuar,

akoma gjallė.Marrė nga libri "Voice of Kolkata" organ i

botura nė vitin 2007 nga poeti dhe botuesi Biplab Majumdar

Pėrktheu nė shqip nga anglishtja: Dritan Kardhashi

Shqipėroi: Aleksandra Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:20 pm

ITALIDomenico Defelice, poet, botues i revistės letrare “POMEZIA NOTIZIA”Tani qė ndihem keq

pėr tė mos i dhėnė mė shumė dėshpėrim familjes,

kam transformuar studimin.

Grimcat e librit nė qelizė spitali.

Nėqoftėse vdes,

jo prej tyre,

pėr dekor kuptohet,

ju lutem mė nxirrni nga porta e shėrbimit.

Asnjė rrugė principale...

nė rrugėn "Fratelli bandiera" dhe rrugėn "Sentebrini",

bėni kujdes dhe mos trėmbni fėmijėt.

Nėse plakat e marrin me mend,

mos u vini atyre ta mendojnė kėtė

dhe kėshtu do tė mundni...

Ndonjė zezak, tani tashmė

me dhimbjen janė ambientuar,

ėshtė bėrė zakon...

Nė rrugėn "CINCINATO" jam i obliguar tė kaloj, ...

para shkolės.

Pėr kėtė mė duhet t'i jap tė drejtėn e qiellit

nė njė penetrim tė veēantė, njė "MATATI",

kaloni nė fluturim,

sepse "FALKO"-t kanė vrarė

dhe aty kanė mbetur gjurmat e tyre,

tani nė kėtė fole jetojnė

qė kanė parkuar me automjetet e tyre:

"pompuesit".

Ja kėtu mbėrritėm,

hidhėrimin lereni nė njė kryq... rėrė

dhe jepini paqe, nėse Zotit i pėlqejnė poetėt

pėr katėr versione tė dashurisė,

do tė mė fshihen mėkatet.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:21 pm

Romeo Francesco Guzzeta, Itali
Unė dhe ti

Sė bashku brenda

kaq shpirtrash

bredhim mendueshėm

nė ngushtica e rrugė,

Sė bashku

biskojmė dashurinė tonė

tė parat goditėri zemre

duke depertuar brenda

nėpėrmjet syve

qė nuk tė pėrfillin.

Sė bashku

zėnė dorė pėr dorė

ėndėrrojmė

pėr detin e hapur me mjaltė,...

Sė bashku kundėrveprojmė

mbi shkėmbin e dalė mbi det,

skalitur nga zjarri.

Sė bashku

nė njė rrugė tė rikthimit

nė pranverat qė kaluan

duke ndenjur tė ulur

nė kanapenė e plakur,

ka ngjurė tė meitur

siē jemi ne.


Pėrktheu:Alekandra ShabaniMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:21 pm

Flavia Lepre
Njė mėnyrė ndryshe pėr tė bėrė poezi

Deti imNė magji statike zėrin e detit tim dėgjoj. Dallga qė nga larg mbėrrin, pozon jehonėn e mijėra tingujve tė bregut (buzės). Unė e humbas vetveten duke soditur kaltėrsinė e qiellit dhe detit. Ky det ėshtė babai dhe robi i ujėrave tė ėmbla. Ėshtė gjithashtu nėnė edhe pėr krijesat e ujit, pėr ēerdhet sekrete tė smeraldeve, pėr sirenat e ēuditshme, veēanėrisht pėr ato sirena tė mrekullueshme qė, unė ftoj gjithmonė e pėr tė pauzuar nė hapat e mia dhe pastaj pėr t’i nxitur pėr tė kėnduar me mua.

I adhuari dhe i fabulizuari deti im.

Ėshtė njė univers, tėrėsi misterioze, qė mbart mister dhe i magjishėm edhe pse nė tė ai mbart shumė mijėra kurthe (gracka) tė rrezikshme. Ėshtė i biri i ligjshėm i infinitit, pėrjetėsisė dhe unė e adhuroj si tė jetė njė zot. Vėshtrimi im zhbiron vellon e hollė, kėtė hiē-asgjė, qė ndan detin dhe qiellin, pėr tė mė pėrgatitur pėr tė kapur shkėlqimin e verbueshėm papritur tė yllit, pastaj pėr tė biseduar me hėnat folėse tė neteve, tė cilat mund tė jenė tė qeta dhe pa erėra.

Pėr pak ēaste do tė hesht, kur do tė infiltrohem nė arratisjet e “gabianėve” tė pulėbardhave (ēafkave ) pėr t’u bėrė atyre shoqėri, pėr t’u strehuar do tė shkoj te sirenat e mia tė bukura, duke u pozuar e duke u sistemuar nė njė qėndrim tė caktuar tė hapave tė mi tė dashur do tė filloj tė rrėfej me zėrin fabulor (pėrmbledhje fantastike pėr fėmijė ) fabulėn e Uliksit humbur midis koraleve dhe nėnave perla, tė shfaqura nė sipėrfaqe, midis dallgėve tė zhurmshme. Dhe duke dėgjuar historitė e mia do tė vijnė krijesa tė tjera tė detit dhe nė fund fare do tė kėndojmė tė gjithė sė toku dhe bashkė me ne do tė bashkohet edhe tingulli i dallgėve, i modeluar ritmikisht dhe gėzimi vezullues i peshqėve dhe pastaj ēdo tingull do tė pushojė dhe….. (tė hysh nga njė vend nė njė tjetėr) njė qetėsi e turpshme (e zorshme), qė kuis midis shkumės sė bardhė, pėrpara se tė copėzohet nė njė zhurmė tė madhe, tė dhunshme, tė shkaktuar nga forca dhe nga e qara e detit nė furtunėn e stuhishme dhe pastaj nga qielli papritur mbėrrin stuhia.
Pėrkthyeu nga italishtja: Aleksandra ShabaniMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:22 pm

Giorgina Busca Gernetti


Mungesė

Shikon? Asnjė hije

nė paqartėsinė e qartėsisė sė ditės.

Diell e majė e thepisur mbi det

I zhubravitur, njė zgjatim pa shkėputje i paanė

i koloritit natyral -violet,

i pastėr, i gjallė, i dridhur nga reagimi,

ajėr i palėvizshėm,

degė tė palėvizshme tė palmės,

tė lehtė , tė heshtur

nė mbasditen e ekspozuar nga dielli…

Dega e gjetheve jeshile hesht,

duke prodhuar njė zhurmė tė lehtė tė gjetheve,

tė heshtura kėngėt e zogjve kėngėtarė,

nėn nesh qėndron hija.

Shikon? Jemi vetėm.

Mungon dyfishi ynė qė na ndjek

nė mėngjesin e kulluar

qė ndjek muzgun

nė tė fundit refleks

tė dritės sė diellit.


Adriana Mondo

Dimri mistikBora...

bie e dėndur,

e ngulur

procedon me shpejtėsi."

Sandro AlegriniSandro Alegrini


Ėndrra e gjyshit

Tymos me ēibuk gjyshi,

mė shumė se njė orė ulur pas dritares.

Ngadalė, ngadalė bora bie

nė tė rezistueshmen selvi,

nė tė bardhin fagot1)

me ajrim prej druri pėrkulet ngadalė.

Ja ku tundet magjepsės,

e tėrheq lart pėrsėri

nė krye tė qiellit...

Shikon gjyshin dhe psherėtin;

mė pas e zė gjumi

dhe bie nė ėndėrrim pėr largėsinė e tij,

rinimin e adhuruar.

Nė gjunjėt e lodhura

shtrihet ēibuku i fikur.

1. instrument muzikor.Urrejtje dashuriVendet tė Jugut tim tė thatė

deri nė qafė,

ku vdekja arrin befas,

si njė turbinė e erės sė nxehtė.

Shokė dhe shoqe tė Jugut tim,

tek ju vdekja ėshtė misterioze.

O shkėmbinj tė tmerrshėm prej rėre

tė djegur nga rrėketė,

o mashtrime tė mbajtura tė fshehta,

si njė gjarpėr jo helmues,

nė mes tė kaēubeve tė thata.

O Jug i ėmbėl dhe i dashur,

Jugu im,

kjo e keqja tėnde e vdekjes

mė mban larg,

helmon dashurinė qė tė sjell.

"Percorsi di Litteratura per Domenico Defelice" Con prefezioni di Angelo Manitta Il Convivo.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:23 pm

Sandro Angeluci


Nektari i mbrėmjes

Sa mė shumė qartėsohet ndėrgjegjja,

aq mė shumė rritet frika pėr zemrėn.

Sytė e meitizuar tė kufizuar nė ballė,

pothuajse tė mbuluar nga tė propozuarit

e njė dėnimi tė ri... tė lodhur, tė skuqur,

pėrkripen nga njė bimė e panjohur.

Por kėnga... si shuhet kėnga e mbrėmjes

pėr tė mė bėrė tė dashurohem,

pėr tė mė ėmbėlsuar me mjaltin e jetės,

kjo pije e adhuruar

pėr tė mė mėsuar qė tė bashkojė,

tė lidh duart pa hamendjen pėr tė lutur...Ritmi i TamburitMund t'i fsheh nė ndonjė vend tė fshehtė,

po mund t'i fsheh,

duke shqiptuar nė mėnyrė tė ndarė vargjet,

duke pėrdorur poezitė si tambur

tė tė fundmėve luftėtarė tė sfilitur.

Do tė bėjė zhurmė,

t'i shtije duart nė strofkė,

duke sfiduar kafshimet

nga tė cilat ndokush

mund tė ndihet i humbur dhe i frikuar.

Do t'i kėrkoj nė cepat mė tė errėt,

ku drita e diellit nuk mbėrrin.

Nėse do tė duan tė mbahen fort

me duar pėr tė larguar dhimbjen time.

Po ju betohem: "Mos mė jepni armė tė tjera,

dua vetėm ritmin e tamburit

pėr tė mos t'i harruar

dhe pėr tė mos vdekur".

Pėrkthyer nga italishtja nga vepra e autorit "IL CERCHIO CHE CIRCONDA L'INFINITO" Book Editore 2005.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:23 pm

Maria Elena Di StefanoA ekziston?Dashuria ekziston

si mashtrim i ndritshėm vezullues

qė vjeshta mbledh

dhe dimri rreshk e than.

Idealja ekziston

nė tė vertėtėn tėnde qė tė tė rikthehet,

ja pa njė pėrgjigje.

Gėzimi ekziston nė ēastin

me tė cilin momenti ikėn nga dhimbja.

Jeta ekziston ēdo herė

qė frymėmarrja qė ti merr

tė nxjerr nga asgjėja.

Vdekja ekziston nė fjalėn qė shuhet,

mė parė se ta kishe jetuar.


Loreta Bonuci

Po vjen pranvera,

natyra po rizgjohet

nga gjumi dimėror i gjatė,

ndonjė zog ka marrė sėrish kėngėn,

kėnga e tij festuese nga gėzimi,

zemra ime si nė ato ditėt e rinisė sime.


Nikoleta Skalera* * *

Duke shfletuar albumin e sė shkuarės

mė vjen ndėrmend se sa bukur ishte

tė jetoje jetėn,

duke rifilluar nga liria tėnde...

Sot zbuloj

se e kam arritur

feminilitetin e magjisė sime,


Anna Vetura
Gruaja nė tė zeza

Ėshtė njė grua antike siciliane

e veshur nė tė zeza bizhuteri tė vetme.

Besimi i nusėron,

jeton nė njė shtėpi tė bardhė,

e varrosur midis tri portokalleve,

kilometra e ndajnė nga Bota.

Ajo e di qė mund tė besojė

nė shtambėn e ujit tė freskėt,

nė imazhin e Santa Rozalisė,

nė muret zotėrues tė shtėpisė

nga shėrbyesit e saj tė besuar,...

Nė mbrėmje reciton

para se tė shkojė pėr tė fjetur,

i hap krejtėsisht dritaret

pėr tė parė fshatin e saj...Pėrktheu nga italishtja: Aleksandra ShabaniMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:24 pm

GREQI

Panajota Zaloni

Poete shumė e njohur. Presidente e Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe artistėve “XASTERON”, ATHINĖ, Botuese e revistės letrare “KELENO”U jam mirėnjohės fjalėveVrava indinjatėn

para drejtėsisė.

Pastaj shplava ēatitė

e shtėpive nga llumi.

Ngjalla zogjtė tė mermerizuar

mbi telat

dhe pėrmblodha margaritarėt

plot lėng tė gushtit,...

i shita...

Dhe bleva

lapsa pėr tė shkruar;

tė shkruaj kujtime dhe fjalė.

U jam mirėnjohėse fjalėve,

mė dolėn nė rrugėn time pėrsėri,

ja ku janė...

I ndjek i pėrqafoj...

U dal para tyre,

Do tė shkoj nė pambarim

dhe ti prin si borizan.

Duhet tė rrojRreth e qark gjėmojnė

copra tė diellit tė coptuar…

Ulėrima… Zėra…

Ndihem e frikėsuar nga

Parajsa…

Gjykohem…

Nuk mė lejohet

tė kundėrpėrgjigjem.

Burgosem…

Ekzekutohem…,

por nuk vdes…

Vij rreth e rrotull

me thikėzėn tė mbėrthyer

nė gjoks…

Ulėrij dhe jetoj…

Kam dhimbje… Jetoj…

Duhet tė jetoj,

gjersa rrushi tė marrė

ngjyrė tė artė…


NĖ NJĖ BOTĖ TĖ BARDHĖ

Duke “robuar” vargjet e mia

pėr faqet e mia tė bardha,

nė fshehtėsinė e bardhė tė shpirtit tim,

tek ti dhuroj fletoren time tė bardhė.

Gdhihemi sė toku me dėgjim muzike

nė botė me gjurmime shpirti…Yjet e qiellit dhe guackat e detit

mbėrthehen nga rrezet e vargjeve tona,

qė lėkunden nė njė botė tė bardhė…

E mbajnė tė bardhėsuar:
Poetėt dhe shenjtorėt…
PARA SE TĖ KRYQĖZOHESHA

E dija treni, qė kisha marrė

do tė pikėndalonte nė njė stacion,

nė vendet e Golgothas…

E dija qė do tė mė kryqėzonin,

pse jo dhe mua.

Vallė, mos nuk jam dhe nėnė?

Mora rrugėn pėr nė Jestimani,

kisha nevojė tė falem…

(para se tė kryqėzohesha).

Por, gjeta Jestimaninė

tė shkatėrruar nga tėrmetet.

Vallė, ku tė vete tė falem,

pėrpara se tė mė kryqėzojnė?


GJER…

Heshtja si njė zog i sėmurė…

U folezuan nė shtėpinė time

zogj pa krahė fluturues nė vetmi memece.

Tė kėndoj me pleqėrinė

qė pastron shpirtin,

pas pak, para se tė venitet nga heshtja…,

qė ka shijuar deri nė vjelje…

DRITĖ GREKE

Po afrohet pranvera,

kodrinat do tė mbushen me lule…

Dhe pastaj do tė vijė vera,

do tė temjatisin malin:

rigoni, mendra, pelini;

do tė hapin gjirin e tyre kodrat, malet

qė tė lindin poetėt, Bretakėt, Pallamatė,

tė thurin himne pėr dritėn greke;

ta shpėrndajnė nė majat e bredhave

ta pėrkėdhelin dhe ta puthin ėngjėjt.Marrė nga libri "Rendja e kalit bojė blu"

Pėrkthyer nga : Kristaq F. Shabani

Kosta Gaxhoni

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 15Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: