Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 9:54 pm

Enkelejda Fejzo, Tiranė

Autore e librit "Kohė e keqe nė shpirt"Prej kohės eci...Prej kohėsh zemra rreh me shpejtėsi,

Prej kohėsh ėndrrėn time se kam parė,

Prej kohėsh koha ka ndryshuar,

Prej kohėsh eci mprapsh...* * *

Njė femėr ėshtė si njė mjellmė,

njė femėr ėshtė si njė ngjalė,

Njė femėr ėshtė si njė shpellė,

Brumė ardhur pėr bukėn e bardhė…S'kishte krahė tė ikteS'kishte krahė tė ikte

Nė mes dyerve tė hapura

Njė letėr e grisur, fije - fije.

S'kishte krahė tė ikte...

Tridhjteė herė shkruar "Tė dua",

Tridhjetė herė emri shkruar,...

Pėr njė ēast: Njėqind grisje.


Laget Njeriu i Lotit

Qaj,

Pėrsėri qaj,

Dielli m'i merr lotėt e mi tė nxehtė,

M'i kthen nė shi.

Laget Njeriu qė m'i sjell lotėt?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 9:55 pm

Alket Ēani, autor i librit "Metrika e ditės"


Marrėdhėnie

Koha qė kalon

ėshtė vėshtrimi yt i ngulmėt.

Unė kuptoj thelbin e pėrmbajtjes,

brenda trupit tė tejdukshėm tė formės.

Fjala ėshėt thirrmė

dhe thellėsia - parajsė dyshimi


Perėndimi i diellit nė det

Portokalli i diellit- zjarr i pashuar,

valėt lodrojnė mbi rrezet,

Dita dridhet midis qerpikėve.ParamesnatėBrenda dhomės, natė,

brenda natės,yje,

Yjet- pasqyra tė zbehta

tė dy trupave brenda shtratit,

vėshtrim qė s'dallon,

e tashmė qė mbetet iluzion.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 9:56 pm

RIZA LAHI

NATALI

Natė nė Tiranė...Hulius Iglesias...

Befas kish rėnė muzgu dhe ecja nėpėr bar...
Sa bukur...Tė ecėsh nėpėr bar i vetėm...
...Njė pjalm mjergulle ja, po sillet pėrqark
si krah mjellme.

Dhe hėna
si fytyra e nuses sime ditėn e dasmės...
Ua...U ul tek unė nė pėqi!!!
Dhe unė e nanuris
pėr tė fjetur strukur nė afshin e avullit tim
duke vėrshėllyer:
"Natali"...

Po Natalia ime ėshtė larg kėtij bari, kėtij muzgu,
duke pėrkėdhelur bijėzėn tonė
dhe s'e di
se unė po vėrshėllej i vetėm mbi bar
shpirtin e Iglesias:
"Natali"...


Befas hėna doli nga pėqiri im
dhe ma mbyti vėrshėllimėn me njė tė puthur prej hėne...
O,sa m'u dhimbs mali qė nuk vėrshėllente si unė " Natali"
me njė dhimbje nėne!

Nga thellėsia e malit - njė psherėtimė ngjethėse...:
"Oooohhh...Unė jam zemėrdhembshur si njė ari...
Unė pėr natė rri kundroj kėtė hėnė qė tė puth nė buzė,
Por ajo vjen e struket vetėm tek ti...
Se unė s'i kėndoj dot "Natali"...

Nata ra.
Majėzat e barit mė ftojnė tė shtrihem me ta
T'i pėrkėdhel,si flokėt e Natalisė
Dhe hėna nxiton te dritarja e bijės sime,
si njė sisė,
Dhe kthen tė mė pėrmbytė me rrezet e praruara,
si nusja ime,
kur ndjen mbi mua sy vajzash tė dashuruara.

O bijėza ime e bukur!
E di qė me babin tėnd sonte
kanė rėnė nė dashuri...
Dhe hėna
dhe blerina e virgjėr,
dhe brilantėt e yjeve,
dhe vetė mali
se babi u kėndon:
"Nataliiiiiii".DY BUZĖ QĖ MĖ ZGJUAN NGA VDEKJABefas njė ditė u sėmura rėndė;

u sėmura dhe unė mė nė fund

dhe pas pak nuk mora mė frymė.

KurAshtu, i vdekur, ēuditėrisht

nisa tė ndjenja se ē’po bėhej qark meje.

Ishin

mbledhur shumė njerėz dhe

po u dhimbsesha shumė,

sidomos atyre qė ma kishin nxirė jetėn mė shumė.

Ata nuk shkėmbenin mė shikime me njėri-tjetrin:

“A ia bėra mirė?”,

as nuk mė pyesnin:

”Hė, sa para fitove me artikullin?”,

as nuk mė komunikonin,

duke ua luajtur syrin njėri-tjetrit: “Riza Lahi –

Vėrejtjte me papėrshtatshmėri nė detyrė”.

Ata kishin hedhur tej gradat e ofiqet e

mbanin para duarve nga

njė kurorė sinqeriteti ,

secila blerė me para shpirti.

Gruaja ime ende i lutej doktorit tė bėnte

ēudinė e pamundur tė jetės tė ngrinte njė tė vdekur .

Ajo mbante nė duar njė fjalor “Anglisht – anglisht”

shumė mė tė

madh nga ai qė mė kish grisur kohėt e fundit ;

librat

i kish marrė nga ballkoni dhe

i kish vėnė nė

dhomė.Askush nuk ma pikasi njė lot.

E ku kanė lot tė vdekurit?

Po mua

vėrtetė qė mė shpėtoi njė lot.

O, sa po mė

dhimbseshin nxirėsit e jetės sime ;

unė

nuk ngrihesha t’i pėrqafoja apo

t’u dhuroja

njė vėshtrim me

vetėm njė

mesazh:

“Ju kam falur”Nusen time po e kapnin pėr krahėsh.

Ajo donte tė shtrihej nė arkivol bashkė me mua.

Askush si ajo nuk e dinte se

unė kisha vdekur njė Anzholras – 1)

Kur...

Dikush vuri buzėt te qepallat e mia tė vdekura

dhe ato

u ēelėn menjėherė.

Po ato buzė

u ulėn mbi buzėt e mia

dhe

buzėt e mia qeshėn menjėherė.

Pastaj

buzėt u vunė te gishtrinjtė e penės sime

dhe gishtrinjtė nisėn tė shkruajnė .

Buzėt ishin buzka

Buzkat

u puthitėn nė tė majtė tė gjoksit tim

dhe zemra ime u bė sėrish prej ēeliku .

Ajo nisi tė bėrtiste: “ Qiell! Dua qiell! E dua taniiii!”.

Sė fundi buzėt thirrėn:

“Pėrjashta tė gjithė!

Nuk e shikoni?Ka ardhur mjeku ta shėrojė.

A ua bėra mirė, babi?”

“Bindiuni doktorit!” – thashė unė , kurse Ledushi

nxitoi tė mė shėronte sa mė shpejt

tė venim tok pėr tė shėtitur

te rrodhani i lodrave.Shėnim : 1 - Personazh i V. Hygoit, simbol i pastėrtisė rinore

PLAKA IMEKishte flokė tė derdhur,

lėkurė tė lėmuar,

gojė tė turpshme,

dhėmbė tė bardhė

dhe sy.Flokėt nisėn t'i thinjen.I mbeti lėkura e lėmuar,

goja e turpshme,

dhėmbėt e bardhė

dhe sytė.Lėkura iu rudhos.I mbeti goja e turpshme

dhėmbėt e bardhė

dhe sytė.Goja nisi t'i ndyhej.I mbetėn dhėmbėt e bardhė

dhe sytė.Dhėmbėt nisėn t'i bien.I mbetėn sytė.Sytė,

kur gėrhas nė gjumė

mė shohin me dhimbje.

NJĖ NATĖNdėrsa kisha vėnė duart nėn gushė

pėrpara xhunglės sė vetmisė sime

dhe qe njė hėnė e piklluar mbi mua.

qė nga xhungla doli njė kunadhe

me lėkurėn qė i ndrinte nėn lotėt e mikeshės sime tė vetme

hėnės.

“Jam Betania, do tė vish me mua nė xhungėl?

Do tė tė njoh me shoqet e mia

qė janė kunadhe tė bukura kėshtu si unė,

Askund nuk ka kunadhe kaq tė bukura

dhe qė qeshin menjėherė

sesa nė xhunglat e Brazilit”

Hėna papritur u ul te supi im

Dhe kunadhja Betania u trėmb vetėm pak dhe

Nisi ta lėmonte

“Po mua, do tė mė marrėsh nė xhunglėn tėnde , Betania?”

“Jo , jo, kėtė radhė, vetėm kėtė

kėtė poetin.

Nė tėrė botėn

vetėm kunadhet ndjejnė keqardhje pėr poetėt”.

“Edhe unė “, tha hėna.

Hėna nisi tė qante.

Betania

e puthi nė syēkat e saja tė argjentė dhe ajo

pushoi sė qari.

Pastaj

Betania mė mori nga krahu

dhe pas pak e ndjeva veten

nė parajsėn e xhunglės sė saj braziliane,

ndėrsa hėna

po mė kėrkontė mė kot

pėrmbi kurorat e pemėve .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 9:56 pm

Petraq RistoHelmimi i SokratitI mplakur me dejet:

bimė kacavjerrėse qė ngjiten me dhunė

nė muret e mendimit

Sokrati rri i qetė

para gotės sė helmimit i qetė.

Qetėsia ka kurorė dafine menēurinė.

I qetė- verė e nxjerrė

nga pjergulla filozofike,

verė e vjetėr qė nesėr do tė shijoj shekujt

me buzė njerėzimi.

* * *

Ndryshe nga tė fejuarat e tjera

gazmore kumuria e mban nė qafė unazėn,

te sytė mban parajsėn.Nga cikli "Helmimi i Sokratit"

Visar Zhiti
Trup dashurie

Dashuri tė kėrkoj

pa e kuptuar ku je,

mė shumė te buzėt

e mėrmėrimave

nė flatrat

prej ėngjėlli tė ėndrrės,

mbi dallgėt e ndjenjave,

djeg ti

si njė petale e hollė kujtimi.

Pikon dashuri pjeshka e ēarė

e brengave tė mia.

Nė duart e zbrazėta

mbetet ca fosfor

nga mungesa jote

dhe polen fluturash tė ēasteve.

Dashuri, ti kėrkimi i magjepsur.

Mbushma trupin e me duart e tua,

si gjethnajė pėrjetėsie.

Se unė e di,

bulėza e lotit

mė e madhe ėshtė se bota.* **

Mė kanė dėnuar perėnditė

tė ndiej dhėmbjen e tjetrit

sa ai dhe mė shumė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 9:57 pm

Dhori QiriaziMenduar nė muzg njė pemė po rri,

mbėshtjellė me borėn e kaltėr,

dhe mali ėshtė kėrrusur dhe ngjet me njeri

dhe hėna mbi tė ngjet me vatėr.Me bluzėn portokalli

Me bluzėn portokalli ti del nė ballkon,

nder rrobat e lara, me dorė i fėrkon.

S'e di pse qan era aty pėrmbi tel,

kur bluzėn e tjetrit me dorė pėrkėdhel!
NataKur vjen nata dhe ka hėnė,

malet flenė nė qetėsi,

Flenė pyjet nuk zhurmojnė,

veē rrėkeja pėshėprit,

Zogjtė e natės kuvendojnė

dhe diēka mė thonė nė shpirt...

Nga cikli: "Kur hėna ndrit mbi kallama"
Musa Vyshka, Elbasan

Profeci

Humnerat ujore do tė kthehen nė livadhe,

kontinentet do t'i pėrmbysė njė dimėr i vjetėr.

Krishti do tė lindė pėrsėri nė njė muzg tė bardhė

dhe do tė kryqėzojė pėrsėri njė tradhėti tjetėr.

Ne do tė vdesim dhe do tė tretemi nė pafundėsi

me vulėn e turpit nė fytyrėn e egėr.

Dhe tė paturpshėm do tė lindim pėrsėri,

tė vazhdojmė himnin e urrejtjes sė vjetėr.

Faslli Haliti, LushnjėTi je neoni

Ti je neoni

Nuk shkon

ti te fluturat

Fluturat vijnė te Ti

Shuajnė urinė e syve me dritė.Kot

Kot themi

tru peshk..

ē'nuk bėhet

me urdhėrin e peshkut!


Hėngra

Qeni qė tėrbohet

ha kokėn e vet

unė u tėrbova dhe...

Hėngra koka tė tėrbuarish.


Plasi

Plasi

Peshku

U grisėn rrjetat

Ne ngopemi me halat...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 9:57 pmSHKODĖR
Mimoza Cufaj Rexhvelaj, Shkodėr
Dy pika lot

Nga mali i madh

qė patėn pėr ty, lotuan,

lotuan sytė e mi.

Kur erdhi,

s'kishte lot tė tjerė

pėr tė derdhur.

Ishte vonė.

Shpirti kishte vdekur.


Autoportret

Unė jam zanė,

s'jam lozonjare,

unė nuk jam yll,

s'jam shtojzovalle.

Jam pika e lotit

dimėr me stuhi,

jam bora me ngricė

e dita mė shi.

Jam zemra e vrarė,

ėndrra e shuar.

Jam lule qė s'ēel,

diell i perėnduar.
Nga libri "Dashuri, ti je mėkati"Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 9:58 pm

Brixhilda Dragusha, ShkodėrStreha e shpirtit

S'mė kish lagur asnjė vjeshtė

si ai shi.

S'mė kish folur asnjė erė,

si ai...

Pikojnė strehėt e shpirtit po aty,

S'mund ta fusje kokėn ti?...Magjia ime

Tė shoh e nuk tė njoh,

Mjegull mė dukesh,

papritams mė shfaqesh,

papritmas mė zhdukesh!

Edhe pse magjitė

s'i besova kurrė,

Ti pėr mua je njė magji,

Mjegullat ecin

mbi shpinė tė trishtimit

Dhe pyes:"Ku je,

pse kaq larg mė rri?!..Nga libri "Streha e shpirtit".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 9:58 pm

Rovena KalajaDashuria e parėAjo e pyeti pėr dashurinė e parė.

Ai i futi sytė nė errėsirė.

Shikimet e tij u kapėn

pas degėve fort si gjarpėrinjtė

dhe ngrinė.

Ajo priti, pak symbyllur

dhe vuri dorėn nė fytyrė

si njė e verbėr,

pastaj buzėt e saj puthėn sytė.

Gjarpėrinjtė u shkėputėn nga pemėt

nė njė dėshpėrim tė lėngshėm,

lagėshtinė e tė cilit

ajo e ndjeu nė fytyrė.

e tmerruar e afroi afėr vetes

pėr tė mos lėnė midis tyre asnjė hapėsirė.

ndėrsa e mbante nė krahė,

nė vesh i erdhėn ca fjalė

si nga njė botė tjetėr,

qė i bėnė krahėt e saj

tė vareshin pa jetė:

"Sot ka ditėlindjen".

Hėna pikturonte silueta gjethesh

mbi fytyrėn e saj tė zbehtė e tė ngrirė.

Marrė nga libri "Zėmėrimi i demit",

botuar nė Shtėpinė botuese "Album' , Enver Neziri, Tetovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 9:59 pm

TropojaHamit AliajValbonaRrjedh nėpėr gurė tė bardhė

e sy pėllumbash tė egėr.

Ujėvarat e saj

si dhi tė egra kėrcejnė,

nė ėndrrat e vajzave

janė nxitim djaloshar,

e vajzat flokėlėshuara

nė gjumin e prishur tė djemve.

Marsi i shqetėson vajzat e Valbonės,

Valbona behėt Mars nė ata

qė e panė njė herė.

Qumėsht tė bardhė orteqesh pi,

Valbona me hėna bjeshke nė gji.

Lot i kaltėr malli

nė sytė e largėsive!

Tetėmbėdhjetė vjeēar

njeriu ėshtė vetėm njėherė,

nė brigjet e tua, Valbonė,

kėtė moshė e kam ēdo verė!

Nga cikli "Valbona me hėna bjeshke nė gji"Lulzim Logu W.P.SNataNata ra,

shi i butė lulesh, T ėputhura tė lagta,

Drithėrima tė brishta,

klithma ikjesh,

Pika gjaku.

Nata ra, tablo egundit epiktorit,

Brenga kuq e zi poeti,

Jehona kthimesh,

Hapa tė njė plaku.

Nata ra,

Akorde tė vdekura gjumi,

ranė oprej shtrati.Si lojėharroj dhimbjen , gėzohem,

trishtohem fill pastaj.

Zė buzagazi lotin,

puthen qeshje dhe vaj.

Harroj dhe feston shpirti,

pastaj i thyer kumbon,

Jetėvdekje ndėrrohen nė mua,

pėrdit si lojė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 9:59 pm

Jaho Margjeka, TropojėAjri dridhetVizatoj fytyrėn tėnde.

Viza- viza portreti yt.

Ajri dridhet...

Ti, mė epaperceptueshme se ajri.Nė planetin e borės

Prapė nė kėtė rrugė,

nėn kėta blirė,

ku njėherė i lumtur

qeshė me ty.

Rruga, blirėt..qielli...

kėtu prapė,

po ti, nuk je, mungon ti...

E unė udhėhumbur,

ēapitem kuturu,

s'e di as vetė, pėr nga,

pėr ku..

Ėshtė katėrmėbėdhjetė,Shėn Valentin.

"Planeti" hesht, ngrin,

gjithēka ngrin...

Ja e zbardhur krejt bora me blirė,

ku ecėm bashkė atė maj tė dy ,

unė dhe ti,...

Eh, ky i yni "Planeti i dėborės"

Dėborė e diell bashkė

s'paskėrka gjithnjė!Marrė nga libri "Edhe pak qiell pėr dashuri"Almona Bajrami,

autore e librit "Mė shohin sy tė vjetėruar", 2002QetėsiAroma e lotit tim

lag shiun e ėndrrės tėnde...

Kollė

Konkurrenca e pasthirrmave tė ndjenjave

brenda kohės time,

shkurtohet deri nė thatėsi,

pastaj oksidohet nė kollė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:00 pm

Olta Murati

Lotėtė e shpirtit

Nga shiu i papritur qė ra

ēdo gjė u lag,

njė pėrrua digjet

nė gojėn e grykės.

Flaka s'ėshtė vetėm

ka dhe vetėtimėn.

Nė fushėn e blertė

shtat lėshon

njė lullkuq.

Lotėt e shpirtit,

si dhelpra tė trembura,

hanė pyllin egjahtarit.

Shiu po rreh

nė tėmthat emi.

Nga libri "kambanate flladit", 2001

Jak PėrpaliKėrkimiZbritja dridhet e shkumtė

nė lakoren e errėt,

Vėshtrimi i trazuar

thyen kupėn qiellore,

pėllėmbat pėshpėrisin

mbi supet e zhveshur

Dhe pjekja e plotė

ēliron ēastin qė digjet.Nga libri "Symbyllur", 2002

PuthjeGratė prej mermeri tė lėmuar,

asnjė fije bari

nuk tė mbetet nė buzė...

Nafije SalihajĖngjėll i gėnjyerE desha parajsėn aq shumė,

aq sa vdekjen urreva.

Kur mė thanė: "Ajo tė ka nė dorė..."

e befasuar nė vaj shpėrtheva.

Vdekjen e gėnjeva me lot,

Ajo hapi dyert e parajsės pėr mua,

Njė ėngjėll i gėnjyer do tė isha,

ndaj u ktheva duke thėnė:"Nuk dua...".Nga libri 'Forma e shkrirjes", 2000Migena RamaRitėm

Ritmin, s'ma vdes

As terri i territ.

Ritmin s'ma djeg

as prushi i territ.Tis

Tisin e qelqit

tė dhimbjes e pėrbuz

pėr ty.

Plaket vdekja nė mua

pėr ty.

Te unė s'ka kalbje,

s'ka ndryshk pėr ty.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:02 pm

Migena Ismailgeci, autore e librit "Mėkarti i syrit", 2002Mbyta fjalėnMbyta fjalėn

me thonjtė e zemrės

dhe u fsheha.

Sa do tė rri e fshehur,

as vetė nuk e di.

Po, kur tė dal,

s'do kem njerin sy.

Mehmet Berisha , autor i librit "Puthja edjegur"

Nė njė rimė vdes pėr tyI hedh hapat, sikur vitet,

s'janė plakje, janė hare,

Ti, vajza ime, harrove ritet,

e dashurisė qė bėnim ne.

Mos fillove me njė tjetėr,

ndaj shkon rrugės si ylber,

Dashuria jonė e vjetėr,

pėrse u tha, pėrse u ter?!

Qeshja jote s'ėshtė e nxehtė,

tė pėrkėdhelja si fėmijė,...

Vallė , mendon poetin tėnd

qė nė rimė vdes pėr ty?!Gjon Neēaj, W.P.SS'je mė

Puthje e ėmbėl

qė vjen natės gėnjeshtare,

Puthje e ėmbėl prej ėndrrės e gatuar,

Puthje qė tė shijojė deri nė mėngjes,

Pastaj mė tretesh e vetmuar.Nga libri “Nėn hijen e mrizave"Asllan OsmaniKur

Dielli i pikėlluar

si unė.

Qielli i mrrolun

si unė.

Drita e zbehtė

si unė.

Vala e trishtuar

si unė.

Kėnga e molisur

si unė.

Kur mė humbi

Dashuria...

Nga libri “Nė rrem ylberi"Skėnder HaklajTrup i grisur

I janė grisur lėkurat tupanit,

atij tė mbetur peng,

nė majė tė malit.

Tupani ėshtė rrėzuar,

ngulur nė tokė,

rrėnjė ka lėshuar

nė njė lis tė fortė.

Litarėt janė thurė,

si njė rrjetė,

tuj kėrkuar kėrcimtar

tė humbur nė jetė.

O hej, tupan i ēamė,

ndamė nė thirrje,

prite njė ėprgjigje...

Nga libri "Andėrr e ngrime", 2001

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:02 pm

Valentina MadaniNjė burrė shkruan

mbi nervat e gurit,

Gruaja korrigjon

dhe lexon buzėt...Albana PonariSytė

Sytė mund tė jenė tė kaltėr

edhe tė gjelbėr,tė zi.

Ngjyra nuk ka rėndėsi,

nė mos mungoftė mirėsiaUjeza KucajTrishtimi angullin nė mua

si ndonjė qen i lidhur

prej kohėsh

nė zverkun e shpirtit tim

me vargonj tė ēeliktė

qė zor kėputen mė.

Trishtimi, miku im,

tė paktėn mos leh!Rudina BuēajLogjizėmDallėndyshet erdhėn...

Dallėndyshet shkuan..

Shpirtrat e vdekur rrėshqitėn

mbi ngricė tė degraduar akujsh.

Po pėrjetėsia?!

Pėrjetėsia mbeti vetėm

njė relacion i vjetėr juaji...

Ritvana KuliēiNjerėzit janė vegimi i ēdo dite

dhe unė jam vesė mėngjesi

nė zemrat e tyre.DikuDiku nė labirintet e largėta

dėgjohet oshėtima e afshit tim,

Diku pėrtej errėsirash, labirintet

mbeten tė paharruar...Uarda Vatoci

Tė bėhem

shėrbėtor i dashurisė,

pranoj pa ngurim,

Tė jem skllav i saj:

Shkatėrrimi im!...Nexhat Ymeraj, Tropojė

RastėsiaRastėsia ma pėrktheu zemrėn tuaj,

Natyrshėm mė ke bindur,

momentin e futėm

nė flakėn e dashurisė.

Do tė festojėm

datėlindjen e kėsaj nate,

qė do tė mbetet

vetėtimė dhe dritė.Krojet

Si krojet nė vjeshtė

shpirti vuan...

Nga libri" Fjalė e vjetėr"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:03 pm

Arbėreshėt
Antonio Bellusci


Un vete nga menat pėr manushaqe

U vete nga menat pėr manushaqe

E pres se ndėnj menat ti mė pėrpiqe.

Doja t'i puthja nj'gher u nd'ato faqeDoja t'i puthja nj'gher u nd'ato faqe

E njeter gher u nd'ato buzė t'kuqe

ēe frima jote vjen era manushaqe,

xhu di ajo molla ēė mbani vjuar te sėnduqi.
Vorea Ujko Itali, arbėresh

* * *

E nuse, nuse puna jote,

E cimba - cimba zemra ime,

U tė dua e ti nėng mė do,

Ti mė do dhe u nėng tė dua,

E valle, valle trimi imė,

Un tė dėrgova skamandiljėn,

skamandijlėn lara- lara

e ti e shkelje e nėng more,

Ti mė dėrgove brezin ari,

brezin ari lara- lara,

e u shtura e nėng e vura,

Ti qjan de u qjeshinė,

Ti qjeshin dhe u qjanjė.

Si kam bėnjė u nėng e di

Si ulli e si ulla.

Marrė nga Lidhja (Unioni) 30 Maj 2000 tė Antonio Belushit.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:03 pm

Maqedoni
Ramadan Sinani,Tetovė

Nėnkryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve Shqiptarė Shkup, pedagog nė Universitetin e Tetovės

Vjersha ėshtė shkėputur nga vėllimi poetik: "Heu (Lirikė (i) liri) e poeziMigjeni plakMosha e shtyrė,

nė 'ēuniverse ankthesh

kish arrirė.

Migjen,

Kosova,

ēamėria,

Iliada...Tė ngrira...

Qiejt krisnin rrufe

mbi ostrum tė botės,

nė imazhin Shqipėri

e Migjeni plak nėn dhe',

njjė uragan qė s'(fle)!

pėrmasa e Atdheut

rropatet mes ngastrash

nga ishujt robotė...

Si s'ra edhe...

Edhe njė pikė vesė

mbi petalen e etur,

si s'ra...,

tė ēelė harenė

mbi ag lulesh.

Si s'ra edhe njė qiell

me buzėqeshje, pranverė,

pėrmasė ėndrre nė meandėr

nė detin kaltėror.

Edhe njė tokė e bekuar

nė sufrinė etjesh..

Edhe njė diell

si s'ra kurorė e madhe,

e bardhė, si s'ra!

Diademė (i) lirie...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:04 pm

KOSOVAJakup Ceraja 1934-2001, Mitrovicė, njė nga poetėt mė tė njohur tė Kosovės.

"Poet i fjalės qė lėvdon dhe godet hapur" Agim Vinēa

Autor i vėllimeve:"Pėrkushtime", "Djersa dhe Gjaku", "Pranvera po tė bėhet verė", "Ngjarje qė s'duan shpjegim", "As duket, as humbet", "Udhėton me erėra", "Fund me diell", "Guri nė qafė", "Gjeografia edhimbjes", "Dimėr nė Tiranė", "Ucė Mala", poemė e tjerė.

UNĖ

Unė jam diēka tjetėr

nga gjithė tė tjerėt

nė kėtė mes!

Nėse mė kėrkoni

te Njeriu

do tė mė gjeni,

te Zoti,

se Hyu

ėshtė vetėm Dashuri!

Nėse mė kėrkoni

tek Atdheu do t'mė gjeni,

te "Djersa e Gjaku"

se Atdheu pa Liri ė

shtė Shkretėri!

Me dy shekuj yllėsie

Poezisė ia mbarova

Kurorėn e Kopshtit

mė tė bukur nė Ballkan!

Kadrush Radogoshi u lind nė Gjakovė mė 15.09.1948.

Shkollėn fillore dhe gjimnazin e kreu nė Gjakovė. Fakultetin Filozofik (Gjuhė- letėrsi) i kreu nė Prishtinė, ku gjithashtu kreu edhe studimet pauniversitare dhe magjistroi pėr letėrsi.

Prej vitit 1969 e deri nė vitin 1981 punoi nė arsim, kur e burgosėn dhe e akuzuan nė ish Jugosllavinė pėr veprime penale “propogandė armiqsore”. Njė kohė tė gjatė ishte i papunė, i persekutuar politik dhe fajtor kujdestar pėr burokracinė politike tė Gjakovės. Argumenti mė domethėnės pėr kėtė ėshtė fakti se ishte i vetmi gjakovar nė mesin e 237 intelektualėve tė arrestuar mė 23 mars 1989 e tė dėrguar nėpėr burgjet serbe (burgu i Prokuples). Vite tė tėra ka qenė i papunė dhe i persekutuar gjer nė linē public.

Ka shkruar poezi, prozė (tregim e roman), dramė, ese, kritikė dhe artikuj studimorė pėr letėrsinė.

Ėshtė fitues i shumė ēmimeve pėr poezi e tregim nė konkurset letrare tė gazetave dhe revistave tė Kosovės.

Veprat:

1. “Nė mes tė heshtjes dhe kėngės” poezi, “Nė udhėkryq”, “Nekrologji pėr Sodomėn”, Jeta artistike e Ilir Shkretės”, roman, “Interpretime” (kritikė, ese, studim), “Heraldika e pikėllimit”, poezi, “Homo Dardanicus”, roman, “Adem Jashari dhe vdekja” dramė, “Nėpėr universin letrar” (kritikė, ese, studim) ( Ky libėr ka marrė ēmimin mė tė lartė “Pjetėr Bogani” pėr letėrsi nė Kosovė., Semantika e Bregut tjetėr (shėnime kritike), “Pikėllim i buzėqeshur” poezi, Ēabrat Antologjia, “Orfeu nga Vendesi”,“Pikon ēatia e shpirtit”1. Fjala ėshtė shpirt i ndjekurFjala ėshtė shpirt i ndjekur

Bishti i gjarprit e rrah nė rrugė.

Heshtja ulet nė fron mbretėror.Ēdo gjė bėhet

ēele gurė gojėn...

vetėm gjethet mund tė flasin,

kur dridhen nga frika,

Nė mbretėrinė e heshtjes

Fjala ėshtė shpirt i ndjekur.2.

Vesa nuk veson.

Po ēel lulemolla. Po ēel.

Po buzėqesh lulekumbulla.

Po buzėqesh,

kot po e kėrkoj diagnozėn

e sėmundjes sime tė lashtė

qė nga Zanafilla.

Korba me kthetra

mė vėrsulen

po unė

nga toka nuk shkulem.

Po ēel lulemolla.

Po ēel Lulekumbulla

po ēel. Lulekumbulla.

Kot mundohem ta lexoj

Kronikėn e ikjeve.

Po ti ku je fshehur,

po ti ku ke ikur,

ēasti im sykaltėr,

ēasti im syzi,

nė njė det tė kaltėr,

apo nė njė ulli?!...3.

U linda nė shtratin e ProkrustitU linda nė shtratin e Prokrustit,

Ku prindėt bėn dashuri

duke i zgjatur kėmbėt ,

gjersa nuk i arritit sopatra...

Gjyshi ndjesėpasti ma pat lėnė testamentin:

“Shtrij kėmbėt sa ke jorganin...”.

Vonė e kam kuptuar se jorgani

ėshtė kėsula e paprekshme e Prokrustit.

U linda dhe u rrita nė shtratin e Prokrustit,

po nuk dua tė vdes nė tė!* * *

Merr valėt e shpirtit tim,

pritja absurbe m’i kafshon gjymtyrėt,

po ti merr valėt e shpirtit tim,

krijo me tė delirin e ėndėrruar.

Si tė mbrohem nga shiu,

kur mė pikon ēatia e shpirtit?

Bojaxhinjtė e tokės dhe tė qiellit

dhe vdekjen e ngjyrosin me tė blertė...

Pika vese bien nė sy margaritarė

nė hapėsirat e pafuqishme

tė njė shprese,

ku flitet

me gjuhėn e harmonisė kozmike

pėr komandanten supreme

tė ushtrisė sė madhe tė luleve.

Fjala ėshtė shpirt i ndjekurFjala ėshtė shpirt i ndjekur

Bishti i gjarprit e rrah nė rrugė.

Heshtja ulet nė fron mbretėror.Ēdo gjė bėhet

ēele gurė gojėn...

vetėm gjethet mund tė flasin,

kur dridhen nga frika,

Nė mbretėrinė e heshtjes

Fjala ėshtė shpirt i ndjekur.2.

Vesa nuk veson.

Po ēel lulemolla. Po ēel.

Po buzėqesh lulekumbulla.

Po buzėqesh,

kot po e kėrkoj diagnozėn

e sėmundjes sime tė lashtė

qė nga Zanafilla.

Korba me kthetra

mė vėrsulen

po unė

nga toka nuk shkulem.

Po ēel lulemolla.

Po ēel Lulekumbulla

po ēel. Lulekumbulla.

Kot mundohem ta lexoj

Kronikėn e ikjeve.

Po ti ku je fshehur,

po ti ku ke ikur,

ēasti im sykaltėr,

ēasti im syzi,

nė njė det tė kaltėr,

apo nė njė ulli?!...Porta e hyrjedaljes

Porta ime

Hyrje daljen e ka tė ēuditshme,

Hyrjen tėposhtė,

Daljen pėrpjetė.Po pyete nė Gjakovė: “Ku banon Pikėllimi”Po pyete nė Gjakovė:

”Ku banon pikėllimi?”

Tė thonė: “Nė Ēabrat,

Ėshtė Antologjia e tė vrarėve.Po pyete nė Gjakovė:

“Ku banon Pikėllimi?”

Tė thonė:

Adresė janė

Zemrat e nėnave,

Janė sytė e shndėrruar nė gurra lotėsh

tė grave pa burra,

tė fėmijėve mbetur pa baballarė.

Po pyete nė Gjakovė

pėr tė tretėn herė:

“Ku banon pikėllimi?”

do tė habiten me ty.

Si nuk e sheh nė ē’do gjė qė preket,

si nuk e prek nė ē’do gjė qė shihet.

Si nuk e ndien kur merr frymė,

si njė pėrbindėsh i dalė nga pėrralla?!2.

Nė majė tė Ēabratit

mbi qytetin e pėrgjumur

varrezat qėndruakan Gatitu!

Ato ruajkan kujtesėn e tokės, ujit, ajrit!

Ato trokitkan me forcė nė portėn e harresės

e zgjuakan tė pėrgjumurit,

e ndėshkuakan autorėt e autorėt e atij Kali Troje

e atij ushtari tė dalė boje!

Nė majė tė Ēabratit

nė njė Antologji tė ēuditshme

Varrezat qėndruakan gatitu!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:05 pm

Hasije Selishta Kryeziu W. P.SU lind mė13 prill1960 nė Dardanė , ish Kamenicė Kosovė. Studimet e larta i kreu nė Universitetin e Prishtinės, Fakulteti Juridik. Sot ėshtė juriste nė Prishtinė, por ėshtė e pasionuar ndaj poezisė. Njė zė me tė ardhme nė fushėn e poezisė.

Veprat

1. “Edhe nėpėr varre kėndova”2. “Kur vdes nė mes tė largėsive” 3. “Mbishkrim nė lėkurė”MbishkrimMbishkrimi nė lėkurė

gjakun pi pak nga pak,

thėrmijė nė duart e tė tjerėve.

Kam frikė jetėn…

Ma shuajnė kristalet e shuara.Kur jam e huajSa tė largėta janė

Mimozat e mia,

druaj nėn qiellin e huaj.

Nė hapėsirėne madhe druaj

pėr heshtjen e gėzimeve

dhe hidhėrimeve qė nuk i shoh.

Ndjenjė e padukshme nė mua,

Mėngjesi dhe Mbrėmja

mė pėrqafojnė si duart e vdekura.Gjėmbim i egėrNė ēdo pėllėmbė ajri ndryshon

dėndėsitė derdhen nė hapėsirė,

shpėrndahen si pėrbindsha

nė kufomat e shtrira.

Njė kurorė e thurur

prej trupit tė njeriut

gjėmbohėt egėrsisht.BalerinaKoha ecėn dhe shkon,

Balerina nė udhėtim,

Nė urat e thyera,

ndėrron stacionet.

Ėndrra nė fushė,

trokitje e njė thėllėze.RikthimiHapat vibruan

Nė kohėn e zėnė peng,

sprapsen kujtimet,

vitet bredhin nėpėr asht.

Nė grimėn e njė puhie

pėrtyp kohėn,

mė pėrdhunė tkurret,

rrėmih qė tė rikthej vetdijen.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:06 pm

Muharrem Kurti

Lindi nė Smolicė tė Gjakovės mė 30.05.1943. Studimet e larta i ka kryer nė Universitetin “Aleksandėr Xhuvani” Elbasan Shqipėri, nė degėn Gjuhė-letėrsi shqipe.

Pasi kthehet nė Kosovė burgoset nė vitin1987 dhe dėnohet me 19 muaj burg pėr propagandė armiqėsore. Pėrveē poezisė shkruan edhe tregime, ese , vjersha pėr fėmijė.1. Mos vallėNė vetminė qė mė fal fati

gjithmonė takova njerėz dimri,

takova njerėz nate,

njerėz akulli…

Asnjėherė njerėz drite,

asnjėherė njerėz agimi.

Mos vallė

do tė bėhem edhe unė,

njė dimėr nate,

njė vetmi akulli

me emėr mėrgimi?...2. Kurrizi qė s’pėrkuletNė ju kėrkofsha lejėn e fjalės,

mbetsha pa gjuhė,

pika mė raftė

nė pikė tė ditės,

kurrizi qė pėrkulet

thyhet si qelqi,

njė jetė ecėn vertikalisht!3. Botė e kuqeLindje e kuqe nė lindje

Perėndim i kuq

nė perėndim…

Sa huqe botė e kuqe!

Por nuk e di,

kur e kam mė lehtė,

kur zbres apo kur ngjitem!5. MeditimNėse i duhet

Dikujt liria,

Ua jap unė

nga qelitė e burgut!Nga vėllimi “Gjelbėrimi natėn”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:06 pm

Nebih BunjakuU lind nė nė Bunjak (Poliēkė) tė Dardanės mė 15.05.1947. Ka pėrfunduar Universitetin e Prishtinės pėr Gjuhė – Letėrsi shqipe. Qė nga viti 1971 fillon tė punojė pedagog i gjuhės dhe lėtersisė shqipe. Tashmė ushtron profesionin nė gjimnazin “Eqrem Ēabej” Prishtinė. Ka botuar disa vėllime poetike pėr tė rritur dhe fėmijė. Shkruan nė rrjetin mediatik tė Kosovės.FerriFerri i Dantes,

ferr i imagjinuar,

ferri i Bllacės

skėterrė e pėrjetuar.Prishtin ė 1999

Dashuria

Ėngjėlli im i shenjtė

Atė natė s’mė dehu rakia

Po shikimi yt magjik

ėshtė dashuria.Loti i zemrėsLoti i zemrės nė qepallė

m’i ngrin rimė e metaforė,

Ai shikim magjik nė ballė

farkon hekur , shkrin dėborė.MetamorfozėMuzg i ngrysur nė liqen

sjell nga deti njė peshkaqen.

Tėrbim valėsh vend pa vend,

jetė e vdekje nė avlemend.

Brengat tona mbi suprinė

Nimfa mallkon dashurinė.

Ngurosja jonė rrenjėt nė qiell

Metamorfozė hėnė e diell.Vilson Culaj

Lindi mė 6 gusht 1973 nė Klinė. Studimete e larta i kreu nė Fakultetin Juridik nė Universitetin e Prishtinės.

Ka botuar kėto libra:

“Tingujt e padėgjuar”

Furra e “Nabukodonozorit”, roman

Daho& Ve

Zot, sa frikė kam nga dashuria ėshtė deti i vetėm nė tė cilin mbytem…

Dashuria

Dashuria ėshtė

Zinxhirėt mes Dhėmbjes

dhe Heshtjes

Shtatė palė qiejShtatė palė qiej nė njė shikim

Njė shekull nė njė ēast

Rrufe nė njė psherėtimė

Njė det me njė pikė ujė

Kjo ėshtė dashuria.Kur tė lahesh nė lotin tėndVajzė, kur tė tė dėshpėron dashuria,

kthehu pėrsėri tek ai qė tė do,

pėr ty do tė bėhet shtrat i freskėt uji,

t’i shėrosh plagėt pėrsėri.

Vajzė, kur tė tė mbyllen shtigjet e jetės,

kthehu tek ai qė s’di tė tradhtojė,

pėr ty do tė behet rreze e diellit,

shpirtit tėnd t’i japė ngrohtėsi.

Vajzė, kur tė lahesh nė lotin tėnd,

ktheu tek ai qė t’i fshijė me afshin e zemrės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:07 pm

Xhemė Karadaku

U lind nė Ranatoc tė Karadakut, Preshevė. Studimet e larta i ka pėrfunduar nė Prishtinė.

Ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės, jeton nė Gjilan, fitues i disa ēmimeve letrare.

Veprat e tij: Legjendė e re, Natė mbi mua, Gjej e qesh, Pse iu kall mjekra gjyshit, Zvarranikėt, Trimi mė i madh nė botė, “Kalikuse, kalikuese, a ma gjen njė nuse”, “Ėndėrr nė ėndėrr”, “Feniksi nuk ėshtė ndryshe”, “Lavjerrėsi i kohės”, “Histori pėr njė dashuri”, “Lojė nė Trojė”, “Nipi i Don Kishotit”.

Maēoku e shoku

Shėtit natėn n’kuzhinė daci,

i pėrgjumshėm, vjen pėrtaci.

- ē’bėn maēok kėtu n’ kuzhinė,

e paske ngrėnė krejt tatlinė…

-S’e kam ngrėnė,- ai betohet,

madje bėhet se hidhėrohet.-

Tatlia maēok, tė bėftė mirė,

po pse mustaqet s’i ke fshirė?

–S’e kam ngrėnė,- thotė sėrish, -

vetėm mora njė thelė mish…

- Po tatlinė maēok ē’e gjeti,

nga kuzhina kush e treti?

-Tatli s’hėngra kėtė natė,

pak ia ēova maces dhuratė.

Gėnjeu sėrish Mustaqeziu

dhe me shputė gojėn fshiu.

Njė pa bisht e njė me bisht,

seē u grindėn dembelisht.Piktori magjikAsnjėherė s’e kam parė

ėshtė piktor magjistar.

Moti thonė e ka njė hall:

I lidh krojet me njė shall.

- A e ke parė vetė, o mik?

A nuk ėshtė shall magjik?

– Pse, ky piktor plot mistere,

i lidh krojet me arterie?

Qesh bilbili n‘degė tė ftoit:

- T’i ēojė puthje Kroi- kroit?Nga libri pėr fėmijė “Nipi i Don Kishotit”Unė ende i falem njeriut qė rron kokėlart.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:07 pm

Mexhid MehmetiU lind mė 11 qershor 1948 nė Zhumicė tė Preshevės. Studimet e larta i kreu nė Universitetin e Kosovės, nė Prishtinės, nė fakultetin filozofik, dega gjuhė-letėrsi shqipe. Ėshtė njė ndėr themeluesit dhe redaktor i revistave “Filizat” dhe “Panorama” tė Preshevės dhe “Jehona “ tė Bujanocit. Pėr njė kohė tė gjatė ka udhėhequr klubin letrar “Feniksi ” tė Preshevės. Ka qenė gazetar i gazetės “Rilindja”. Ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės. Ėshtė fitues i shumė ēmimeve letrarė. Pėr poezi dhe nė vitin 2006 mori ēmimin “Hivzi Sulejmani”pėr romanin “Shtatė ditė pas vdekjes”, tė cilin LSHK e jep pėr veprėn mė tė mirė tė vitit nė prozė.

Veprat

“Klithje e pėrmallim” poezi,”Lumja” tregime, “Frymėmarrje”, “Flaka e vėllazėrimit”, “Peizazh i ngrirė”, ‘Rilindja “, ”Monstrumiada”, katėr drama, “Presheva” poemė, “Rikthim dhėmbjeje” poezi, ‘Puthja vrastare” tregime, “Hija e korbit”, novella, “Pikė nė zemėr”, poezi, ‘Shtatė ditė pas vdekjes” roman, “Pallati me yje” poemė ‘Furtuna”, roman, “Pėrtej harrimit”Fjalė e kėputurNė bebezat e syrit

kėshtjella ngrita pa gurė,

pikturėn e gjakut

e bėra gabimisht…

goja tė mbeti hapur

fjalė e kėputurPėrherė me ty

H. D

Kur zbardh dita

horizonteve tė pambarim

Shoh buzėqeshjen tėnde

nė ēdo lule tė ēelur.PėllumbatM’i leni nė supe

pėllumbat

t’i kokėrrojnė

diejt e kokės sime.

Mos m’i trazoni

nga supet pėllumbat,

leni tė fluturojnė

nė zemrėn time,

se i ngjajnė dashurisė

dhe erės sė jugut.Brikena CerajaNata e lindjes

Asnjė fjalė nė darkėne lindjes

As dolli me gotat e zbrazura n ėnatėn elindjes

Darkė pa verė Verė pa dolli

Pėr shpirtine lindjes

Gota tė zbrazura Natėn pa dolli.

U plak kohaMajė gurit gdhenda

kohėn e lodhur

Ngjyrosa nė tė zezė e nė tė verdhė

para se ta rrihte shiu i verėsShpresė humbur

u plak koha

nėn hijen e merimangave.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:08 pm

Borė BalajU lind mė 29 gusht nė Pejė. Ka kryer shkollėn e lartė ekonomike. Vėllimet e saj poetike “Zogu pa ēerdhe” botuar nė Tiranė dhe librin e dytė poetik nė Prishtinė. Jeton dhe punon nė Gjakovė.Pa dashuriSi lulja nė saksi copėtuar,

si druri i prerė nė pyll,

si nata pa hėnė,

si dita pa diell.

Pa dashuri

tė gjitha ėndrrat vdesin,

tė gjithė lumenjtė shterin,

tė gjithė shtigjet mbyllen

Pa dashuri.Tash si atėherėTash si atėherė

Ai shi i rrėmbyshėm

midis ditėlindjeve

tash si atėherė

Ajo ėndėrr e keqe,

ankth i ditėvdekjeve,

fytyrė e pėrlotur

nė dritaren e mbyllur

Tash si atėherė

edhe ai zog i ėndėrrimit.VashatZemrat i ngatėrrojnė

me gjethet e vjeshtės,

mendimet u shkojnė

si vetėtimė e padukshme;

si fijet e barit tė tharė.

Shpesh dashuritė i kanė

edhe diellin e mbulojnė

me buzėqeshje

e me djallėzi

Qafėn ua thejnė

tė dashuruarve.HarrimiSi ėngjėll i natės

qė zhduket nė mėngjes

- Harrimi.

Si buzėqeshje e vrarė

nė valsin e lumturisė

-Harrimi.

Nga vėllimi “Loti nė sy”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:08 pm

Albert Shala, lindur mė 22 mars 1965 nė Gjakovė. Studimete larta i kreu nė Prishtinė, fakultetin Juridik. Ėshtė fitues i vendit tė parė nė tregim pėr vitin 1993. Disa poezi tė tij janė pėrkthyer nė gjuhėn polake nga poeti dhe pėrkthyesi i njohur Mazllum Seneja. Nė vitin 1992 nga gjykata serbe dėnohet pėr kundėrvajtje pėr shkak tė organizimit tė manifestimit letrar me shkrimtarėt e rinj, kryetar i tė cilėve ishte. Nė vitin 1996 torturohet rėndė fizikisht dhe psikikisht. Nė prill tė vitit 1999 arratiset nė Shqipėri. Banon nė Gjakovė.

Veprat “Pranverė e pėrgjysmuar”, Antologji (pėr Gjakovėn), “Shtigjeve tė mesnatės”Thika

Qyteti im nuk ka pallate lordėsh,

as orė tė Big Benit.

Qyteti im

ka njė kodėr

mbi tė cilėn,

kur nata bie,

nė largėsi duken

dritat e tė huajve

si kujdestarojnė

pranė thikės sė Londrės.Dhėmbėt e Vdekjes(Fatmir Kėrleshit dhe dhe Xhevat Hoxhės)

Nata ngadalė bie

te lisat e parkut

ėndrrat vallėzojnė vallen

e vdekja valėvit flamurin.

Nata tym..

Krisma tė kaltra tė kuqe

vallen kėpusin

e vdekja qesh

me dhėmbė tė pėrgjakur.Nga Antologjia pėr GjakovėnKush shpon

Pikėpyetja rėndon fatin tonė,

pikėpyetje e bėrė gozhdė…

Askush nuk ia di fundin kėsaj pikėpyetje

qė shtrėngon vitet e nėpėrkėmbura.LumiLumi rrjedh damarėve tė vet

i rrėmbyeshėm bart zėrin e kohėrave me vete,

zėrin e jetės qė tretet para syve.

Lumi rrjedh hidhtas nėpėr zėrat e kohėrave

qė luajnė zhytu- dil nė dallgėt e tij.Nga libri “Shtigjeve tė mesnatės”Rustem BajraktariU lind nė Junik mė 05.03.1940. Studimet e larta i pėrfundoi nė Prishtinė, nė Fakultetin Filozofik, dega Gjuhė- Letėrsi shqipe. Ėshtė anėtar i Grupit letrar “Gjon Nikollė Kazazi” nė Gjakovė. Jeton nė Gjakovė.

Veprat: “Imazhi Albedo”Liria

Liri, ti je dritė,

nė labirinthet e zemrave…

Liri, ti je rritė

nė ninullat e nėnave…

Liri , ti je diell

i rektimeve tona…

Liri , ti je shpresė

nė zemėr tė fatosave…

Liri ti je krenari

e kėtij fisi fisnik…

Liri, ti je lumturi

e zogjve nė fluturim…

Liri ti je galdim

i bilbilave nė currila…

Liri ti je amshim,

i vashave nėn blina…

Liri ti je prore vesim,

kudo nė trojet e lira…

Ti stolisesh me guxim,

rrezet e tua i do njerėzia.Dialog me kullėn

Kushtuar kullės sė Brahim Sadikut

1.

Ē’ke qė rėnkon, o kullė jetike

nėn dėborėn e dimrave tė gjatė?

Ē’ke qė nėn ankth po pėrpėlitesh

me ata kandila nė strehė varė?

Ē’ka lahuta qė po guduliset,

ashtu e shkretė, e varur nė tra?

A thua cegma tė treti hijen?

A thua veriu shtatin ta ka ēarė?

A tė ka besdisur shumė mėrzia?

Odėn mos po ta bren vetmia?...

Thonė mbi ty flakėronin rrufenat

nga frėnxhitė gaconin Mahlerat.

Agu ty, kur tė puth nė strehė,

Ēfarė mallkimi pėr natėn ke?...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:09 pm

Xajė NuraIsha vetėm... ē'tė bėja?!

Njė natė

me hėnė tė pėrgjakur

mbaja shėnim.

E gandova me athėti stėrlodhjen.

Sot u vranė kaq nė beteja,

u plagosėn shumė,...

Kjo tokė bonjake

do tė ketė jetimė,

shumė tė sakatosur udhėkryqeve,

dhėmbjen e pashtershme

do ta mbajnė pėr cicėronė.Gjuha e syveKur shohin lulen nė aromė

rrefejnė ngjyrėne joshjes,

kur errėsirėn shohin, acarohen,

nėse ndeshen me krimin

ujisin pikėllim tė dhembjes.

Kur gjejnė vetminė,

provojnė barrėn e heshtjes,

por pa ia ndarė

mbesin nė kėrkim tė yjeve,

tė ujėvarave, ylberit;

pėrzijnė epshet

me ndjenja,

pėrkėdhelin ose psherėtijnė..

Gjuhė jete

ėshtė gjuha esyve...

Nga libri " Klithja e metaforės"Mehmet Bobi

Viktoria

(Ganimete Tėrbeshit)Nė litar

E shkrove epilogun

Njomėz zemėrthėllėze.

Medalion qafe

Litar zgjodhe

Viktoria jonė.

Ganimete

Brezash trimėrie.

Hasan hasani

Syri i vashės gjak

Ganimete Tėrbeshit

Syri i vashės gjak

Syri i vashės bar

Syri i vashės hak

Syri i vashės litar

Syri i vashės diell

Syri i vashės nder

Syri i vashės qiell

Syri i vashės verė

Syri i vashės pyll

Syri i vashės rini

Syri i vashės yll

Syri i vashės liri.Shkėndije HodaIN MEMORIAM

(Yllka Domit)

Data:07.05.1999

Vendi: Kodra e ēabratit

Yllka vritet

nga dora e zezė e krimit,

vritet Yllka

dhe kanarina fillon vajin,

vritet e mrumet nė tokėn e gjakosur;

bashkohet Yllka me yjet e lirsė.

njė jehonė edritės mė pak.

Laureta Sahitaj, Prizren (Kosovė)autore e vėllimeve poetike

"Kur zemra tė mashtron" dhe "Kopshti i ėndrrave"Ti je fajtor

Kujdes, se mė vonė

do tė pendohesh,

me lot nė sy,

aspak nuk mė rikthen,

kur di se pėrgjithēka

fajtor je vetėm ti.

Merrja frymė

pėrmes shpirtit tėnd tė mirė;

si ėngjėll

mė shfaqeshe nėpėr ėndrra,

krahėhapur tė prisja

nė pėrqafim ēdo natė,

isha gati nė gjirin tėnd

me dėshirė tė vdisja,

por ti i shkatėrrove

ėndrat e mia tė gjitha,...

Atėherė, mos u pendo,

kur vetė ti je fajtor...!Dashuria

Penda ime dridhet

si shigjetė,

kur godet cahun e duhur

nga njė kalorės beteje

e shpirti dridhet

nga emocionet,

kur zemrėn e pushton

njė zog shtegėtar,...

E tillė ėshtė dashuria ime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   Fri Sep 12, 2008 10:09 pm

Edona QollopekuShiu

Pranė dritares

tret shikimin

pėrtej largėsive,

shiu - rrėke dritares,

sikur loti syve...

Unė brenda nė dhomė,

tė tjerėt jashtė nė natyrė

e pikat e shiut

si kristal

u rrjedhin nė fytyrė.

Shiu po vazhdon

tė bier pikė- pikė,

mė zgjon kujtime

dhe mė duket nostalgjik.

Vetėm nė dhomė

qėndroj nė qetėsi,

nėn ritmin e pikave tė shiut,

krijoj "magji".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Antologji Poetike Korsi e Hapur 1 viti 2008
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 15Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: