Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fjale dykuptimshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Fjale dykuptimshme   Sat Aug 30, 2008 2:49 pm

Ne Shqiperi e me gjere ka mjaft perfaqesues te rinj , te cilet levrojme gjini mjaft te bukura qe lidhen direkt me lakonizmin, satiren, komiken, tragjizmin dhe evidentojne karakteristikat tipike te jetes, stopimet, hijezimet, sterkembthet e tjere. Njeri prej syresh eshte dhe "lakoniku" Josif Th. Nika
Kristaq F. Shabani

Fjalė dykuptimshme
M A L L IMalli ėshtė PASURIA,

Malli ėshtė DASHURIA,

Kishin njė emėr tė vetėm

Ishin ndarė pėr tėrė jetėn.Koha e re mundi tė vjetrėn,

S'rrojnė dot pa njėra tjetrėn !
Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale dykuptimshme   Sat Aug 30, 2008 2:49 pm

KUNGULLIEshtė bimė qė mbillet dhe rritet

Lėshon fruta, fara dhe nė fund piqet;

Ėshtė njeriu qė njė jetė nuk “nxuri”,

Derisa vdiq, nuk i punoi truri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale dykuptimshme   Sat Aug 30, 2008 2:50 pm

REPUBLIKA

Ėshtė formė e qeverisje e njė shteti,

Gjithashtu kapelja e njė fukarai apo mbreti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale dykuptimshme   Sat Aug 30, 2008 2:51 pm

V J E L L

Kur befas pas njė helmimi

Nga goja tė del ushqimi;

Porse goja ''vjell'' edhe ''vrer'',

Provokon vrasje dhe sherr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale dykuptimshme   Sat Aug 30, 2008 2:52 pm

B O S - B O S H

Ngjasojnė si askush tjetėr,

Por po ti shohėsh nga afėr

Njeri ėsht' i pasur tepėr,

Tjetri ėshtė shumė i varfėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale dykuptimshme   Sat Aug 30, 2008 2:52 pm

Z Ė R I

Zėri ndihet nė biseda,

Kur flasin mbi dy veta.

Zėri ėshtė' dhe urdhėr i dhėnė

Pėr tė kapur, pėr tė zėnė.QEN BIR QENI
Pavarėsisht se qeni
ėshtė besnik,
E pėrdorim kėtė term
pėr njeriun e lig.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale dykuptimshme   Sat Aug 30, 2008 2:53 pm

S H O K

Kur njė njeri e kuptojmė

I themi “SHOK”, e besojmė.

Kur nga prapa tė bėn varrė

Pėson “SHOK”, bėhesh i marrė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale dykuptimshme   Sat Aug 30, 2008 2:54 pm

K R I P ĖPėrdoret nė ushqin ēdo ditė

Qė njeriu me oreks e ha;

Por kur themi qenke “KRIPĖ”

Nėnkuptojmė njeriun qė asgjė s’ka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale dykuptimshme   Sat Aug 30, 2008 2:54 pm

P R A P Ė

Nėnkuptojmė pėrsėritje,

s' ėshtė fillestare;

Veē se “E PRAPĖ”

quhet femra ngatėrrestare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale dykuptimshme   Sat Aug 30, 2008 2:55 pm

B O M B ĖTė kujton luftėrat,

tė vdekurit, tmerrohesh,

Imagjinon vajzat - seksi ,

karrikohesh!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale dykuptimshme   Sat Aug 30, 2008 2:56 pm

Marrė nga libri "Kthetra fshikullimi"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale dykuptimshme   Thu Oct 23, 2008 2:11 pm

C'fare beri i huai me teper se sa i joni ?!C'dallim kishte murtaja e zeze, nga kolera e kuqe ?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale dykuptimshme   Thu Oct 23, 2008 2:13 pm

Nuk mud te kete pajtim pa cuar ne vend drejtesine, por pa pajtim nuk mud te ndertohet e ardhmja. 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: Fjale dykuptimshme   Thu Oct 23, 2008 7:02 pm

nėna ia qepė fiustanin
e bija grinė qepė -
me qepė gati kanė harruar
e qepė grinė ēdo ditė

*
njė ka thonė Ka i Zi
edhe brina ka -
kur luan veshin
dridhė pėrsheshin

ndoshta nga shprehja
Kau i Zi -
rrodhi kauizi=kauisi = Kaosi (chaos)

unė i them Kausi.

(mythologjia shqiptare: botėn e mbanė Kau i Zi, kur luan veshin - dridhet Toka dhe nga ky myth mbeti shprehja shekncore - kaos (chaos) hapsira infinit, pambarim e Gjithėsisė).

*
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fjale dykuptimshme   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fjale dykuptimshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: