Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kėto ditė del nga shtypi libri

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:34 am

Shtėpia e Fehmiut ishte Kosova. Secili prag i saj ishte edhe
pragu i shtėpisė sė tij. Pikėrisht nė ato ditė, kur ridimensionoheshin
pėrmasat e reja tė luftės, kur ajo kishte filluar tė shtrihej mė vrullshėm se
ishte menduar, kur ishin njė mijė punė pėr t'u bėrė dhe tė vinte keq qė dita
i kishte vetėm njėzet e katėr orė, legalistėt "institucionalistė",
pėr tė thėrrmuar luftėn nė njė mijė e njė thėrrmiza lėshuan moton "Tė
mbrojmė pragun e shtėpisė". Dukej sikur ishte njė thirrje humane, por nė
tė vėrtetė ishte fundi i luftės ēlirimtare dhe fillimi i pėrgjakimit tė ri.
Ushtria Ēlirimtare e Kosovės asnjėherė, e theksoj, asnjėherė, nuk ka patur
njė nocion tė tillė tė luftės ēlirimtare. Nuk e ka pėrfytyruar kurrė luftėn
kėshtu, prag mė prag, por si njė luftė tė tė gjithėve kundėr armikut tė
njėjtė. Nuk ishte e rėndėsishme se ku do tė luftoje; ishte e vlefshme tė
luftoje ose tė ndihmoje luftėn. Nė mesin e marsit 1998 dhe mė pas, nė javėt
qė erdhėn, zėnia rrėnjė e nocionit "Tė mbrojmė pragun e shtėpisė",
ishte njėkohėsisht edhe pėrmbysja e pragut tė Kosovės.Se cili ishte pėrfytyrimi dhe ngrehina e atyre
qė donin "tė mbronin pragun e shtėpisė”, ndoshta mė shumė se gjithēka
tjetėr, dėshmon rasti i mėposhtėm. Njėri ndėr ushtarakėt e lartė nė radhėt e
Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, shok lufte i Fehmi Lladrovcit, njėkohėsisht
edhe i martirėve tė tjerė si Bekim Berisha, Xhemajl Fetahu etj., nė vitet e
luftės epror i lartė nė zonėn operative tė Shalės, Mensur Kasumi, tregon mė
vonė:"Kishte filluar ofensiva e madhe serbe dhe
lajmet vinin pėr sulme tė mėdha nė zonėn operative tė Dukagjinit. Kishim tė
dhėna se ishte sulur pėr atje njė forcė e madhe ushtarake serbe. I mblodha
ushtarėt dhe u thashė se duhet tė bėhemi gati dhe tė shkojmė e tė ndihmojmė
zonėn e Dukagjinit, se kanė nevojė pėr ndihmėn tonė dhe nuk kemi ēajre pa
shkue. Ushtarėt u grumbulluan, kur shoh nja dhjetė vetė qė po rrinin mėnjanė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:34 am

"Po ne, qė jemi tė LDK-sė, si do t’ia
bėjmė?"- Kush ju ka thėnė se jeni tė LDK-sė? - i pyeta.- "Kėshtu na kanė thėnė. Na kanė thėnė se
ne jemi me mbrojtė veē pragun e shtėpisė dhe mos me shkue nė zona tė tjera".- Gabim e keni. Kush ėshtė me luftue pėr
partitė, pėr LDK e kushdo tjetėr, le tė heqė rrobat e ushtrisė, tė dorėzojė
armėt e tė shkojė. Nuk luftojmė pėr pragun e shtėpisė, por pėr krejt Kosovėn.Disa i hoqėn unformat, lanė armėt e shkuan, tė
tjerėt erdhėn pas nesh. Ma qitėn namin
se nuk po i due tė LDK-sė. E kishin gabim, unė doja Kosovėn.Fehmi Lladrovci, atė ditė tė dhjetė marsit 1998,
kur rihyri nė Kosovė, kishte shtatė vite qė nuk kishte qenė nė shtėpinė e
tij. E kishte mbytur malli pėr gjithēka nė vendlindje, pėr shtėpinė ku kishte
lindur dhe pėr rruginat e kopshtit, pėr luginėn qė zinte e ngushtohej nė
fundin e fshatit dhe pėr pyllin e lisave pėrballė malit; mbi tė gjitha, e
kishte mbytur malli pėr prindėrit e tij. Ai mall e kishte mbuluar tė gjithin,
edhe kur kishte qenė nė burgjet jugosllave, mirėpo mes tyre kishin qenė
hekurat, prangat, gjakimet. Nė tė gjitha letrat e tij nga burgu ndjehet ky
mall, tepėr pėrvėlues, ndjehet pėrkushtimi i tij ndaj prindėrve dhe, siē e
kam thėnė, sidomos malli ndaj nėnės. Njė mall qė pikte pėrditė e mė shumė, qė
ndjehej tek tingėllimi i zėrit tė tij, tek ajo rrudhje e veēantė e syve kur i
pėlqente tė tregonte, megjithėse shkurt, pėr letrėn e parė qė kishte shkruar
nė jetėn e saj nėna e tij dhe atė letėr ia kishte shkruar tė birit tė
burgosur; nuk i vinte turp tė thoshte se i kishte puthur ato shkronja;
ndjehej se kishte nevojė tė bisedonte me tė atin, pėr gjithēka qė kishin
dashur tė flisnin; tė njėjtin mall e kishte edhe Xheva pėr atė shtėpi, nė tė
cilėn kishte shkuar nuse kur i shoqi sapo ishte burgosur dhe dėnuar me dhjetė
vite, kishte mall pėr dhomėn ku kishte jetuar disa vite, si nė legjendat e
hershme, por jo thjeshtė duke pritur, por duke luftuar pėr idealin e
pėrbashkėt; nė ato dhoma ajo kishte shkruar fjalėt buēimtare qė ishin lexuar
anė e kėnd Kosovės se "as tanket dhe as topat nuk e trembin rininė e
Kosovės", dhe tash ēasti i ēmalljes kishte ardhur; ata ishin nė Kosovė,
po rrugėtonin drejt Drenicės, aty ishte Gllanasella, aty ishte shtėpia e
vjetėr, ishin prindėrit, njėri nga vėllezėrit, Emriu, aty ishin motrat e
nipėrit e mbesat. Mund tė ecje ndoshta edhe njė orė mė shumė dhe do ta
ndjenin erėn e veēantė tė zjarrit nė mesin e marsit, qė pėrzihet me erėn e
pranverės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:35 am

Fehmiu dhe Xheva nuk e bėnė kėtė. Ata nuk kishin
ardhur pėr tė qėndruar nė shtėpinė e tyre ose pėr tė mbrojtur pragun e
shtėpisė sė tyre. Kjo nuk ishte as filozofia politike e as mendimi politik i
Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Njeriu qė kishte kėrkuar formimin e Ushtrisė
sė Kosovės qė nė fillimin e vitit 1983 dhe kishte tentuar ta bėjė kėtė,
megjithėse nė njė vend tė huaj, e dinte fare mirė se kishte para tij njė mall
mė tė madh se malli i familjes, se malli i shtėpisė sė tij; kėtė ai e kishte
tė vetėdijshme, e kishte nė natyrėn e tij, e kishte si diēka tė kuptueshme
lehtėsisht dhe qė nuk mund tė bėhej ndryshe.Fehmiu dhe Xheva u ndalėn nė Abri.
"Fillimisht u vendos nė pikėn "Guri”, ku bėri njė punė tė
jashtėzakonshme pėr forcimin dhe profesionalizimin e pikave, ndėrsa AB-ja
(Bekim Berisha) erdhi tek unė nė Aēarevė”, kujton Sylejman Selimi.Aty ishte detyra e tyre. Aty qėndruan. Nėse do
t’i thoshin tė shkonin diku tjetėr, nė Mitrovicė pėr shembull, ai do tė
shkonte, dhe nėse do tė ishte i vonuar, pa e ditur se kur do tė kthehej,
ndoshta nuk do tė kalonte fare nga pragu i shtėpisė sė tij. E pra ai i ka
dashur prindėrit si rrallėkush, ėshtė pėrgjėruar pėr ta, gjithė letrat e tij
e kanė kėtė ndjenjė malli; por ato kanė edhe njė ndjenjė mė tė fuqishme,
tepėr mė tė fuqishme se malli pėr fisin, shtėpinė e familjen e tij: malli i
Kosovės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:35 am

Baca
Tush:
"Kisha dėgjuar diēka se ka ardhė Feha. Erdh
njė shok, ishim tuj ndejė nė aksham, ishim bashkė me vllezėr, u tubuam ashtu,
kur ai shoku mė tha se Fehmiu ka ardhė. Kishte ardhė Reshiti, kishte vėllain e
plagosur, Sabit Lladrovcin, dhe po mė thotė se Feha kishte kėrkue me shkue me
e takue. I thashė "pėr hajr qoftė”. U endte treni atėherė. Kam zbritė
prej trenit e kam shkue pėr kodrinė. Kam takue Musė Jasharin, Sahitin, i kam
njoftė mirė, se kam shkue tek ata vazhdimisht. Po mė thotė Musė Jashari se ka
ardhė Feha, Xheva me Saminė dhe me shokė tė tjerė. Kemi shkue nė pikė, nė
Likoc. Ishte Sami Lushtaku aty, nuk e kisha pa qysh kur kishte dalė jashtė
Kosovės. Shkuam nė pikė, ishte njė shok tjetėr aty. Mė sė pari u takova me
Xhevėn, kur erdhi Feha pėrshėndetjen me tė e bana pak mė tė ulėt se me
Xhevėn. Po mė shikojnė shokėt e po bajnė llaf, qysh po ndodh kjo. Kah zemra e
kah shpirti im ishte Xheva njėlloj me Fehmiun, nuk kam mujtė me e dallue se
nuk ėshtė e zemrės sime, si Xheva, si Feha.


Biseduam pse ka ardhė, e dija pse mund tė vinte,
mė tregoi, bėmė llaf me tė. Po mė pyet se si po shkon, si po sillen njerėzit,
a janė pėr luftė. Atė ditė po mė thotė me pasė kujdes, kanė dėgjue se kam
ardhė, nuk kam ardhė fshehtas, me pasė kujdes. As nė Gllogovc mos me dalė.
Pas njė kohe, dhjetė ditė a dy javė nė Likoc, ka ardhė nė Abri dhe nė Abri ka
ndejė shumė, bukur njė kohė tė gjatė. Nuk vinte hiē nė shtėpi, as me na pa.
Kėmba e tij nuk ka shkelė nė shtėpi, derikur ka ardhė prej Abrije kėtu. Dhe
ka ardhė kėtu me Xhevėn, me Sami Lushtakun, me shokė tė tjerė. Ishte aksham,
pa ardhė mirė ata, kanė fillue me ardhė njerėzit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:36 am

Unė e falenderoj popullin, e sidomos fshatin
Gllanasellė, se iu kanė bashkėngjitė Fehės nė luftė, tė gjithė. E ka dashtė populli Fehmiun dhe fort e ka
dėgjue...”Ishte e fundmja gjė qė bėnė: tė shkojnė nė shtėpinė e tyre. Ndodh kjo
sepse nuk kishin ardhur veē pėr atė shtėpi; ajo ishte njėra nga mijėra e
mijėra tė tilla qė kishte Kosova. Pėrfytyrimi dhe koncepti i tij ishte shumė
mė i gjerė se kaq. Ai nuk kalonte nga shtėpia e tij pėr tė shkuar tek Kosova.
Nė kėtė rast, ai kalonte nga Kosova pėr tė shkuar edhe nė pragun e shtėpisė
sė tij.Partia ime ėshtė KosovaĖshtė e vėrtetė se pėr mė shumė se 15 vite, pra qė nga krijimi i saj,
Fehmiu do tė jetė anėtar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės. Njėri ndėr mė tė
devotshmit dhe nga mė autoritarėt. Ndėrsa pjesėn e parė, devotshmėrinė, e ka
bėrė me vetėdije, tjetra, autoriteti ishte pa dashjen e tij. Sidoqoftė, ai
ishte nė strukturat drejtuese tė tė gjithė Organizatės qė nga prill i vitit
1985 dhe deri nė marsin e vitit 1998, kur u largua nga Gjermania.Pas saj, fillon pėr tė dhe pėr Xhevėn njė jetė tjetėr politike. Ose
mė saktė, ata veprojnė politikisht, tė papėrfshirė nė jetėn politike tė
ndonjė Organizate. Mbajti lidhje deri nė momentin e fundit me shokėt e
Organizatės, por pa qenė pjesė drejtuese e saj dhe kėtė e bėn me vetėdije.Nė Mbledhjen e VI tė Pėrgjithshme tė LPK-sė, dega jashtė vendit, nė
fillimin e majit tė vitit 1998, ai propozohet pėr tė qenė pėrsėri anėtar i
Kėshillit tė Pėrgjithshėm. Mirėpo ai kishte sjellė njė mesazh pėr tė gjithė.
Duke e quajtur veten pjesė e jetės politike, ai nuk mund t'i lejonte vetes qė
njėkohėsisht tė ishte nė strukturat drejtuese tė njė Organizate, megjithėse
kjo ishte ajo ku ai kishte milituar. Pėr njė arsye tė thjeshtė: tash e tutje,
deri nė ēlirimin e vendit, partia e tij do tė jetė Kosova. Bėn kėshtu
shkėputjen nga ajo qė ishte pjesė e tij, pėr tė sendėrtuar atė qė kishte
synuar gjithnjė kjo Organizatė. Bėhet pjesė e vazhdimit tė vizionit tė saj,
pa qenė brenda radhėve. Bėhet misionar i ideve qė kishte mbartur ajo, por
kėsaj radhe si luftėtar.


Kėtė e kėrkonte dhe nga tė tjerėt. Ai nuk kishte dy kute: njėrin pėr
vete dhe tjetrin pėr tė tjerėt. Nėse mendonte se kuti qė kishte zgjedhur
vetėdijshėm ishte mė i sakti dhe mė i kohės pėr Kosovėn, atėherė ai
pėrcaktohej kėshtu edhe pėr tė tjerėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:36 am

Nė Kosovė kishte disa linja qė nuk mendonin kėshtu. Lėvizjet legale
politike ishin mėsuar tė shihnin politikėn si pjesė e jetės sė pėrditshme, tė
zakonshme, edhe kur tashmė ajo nuk ishte e zakonshme, por e jashtėzakonshme.
Nė kahun tjetėr ishte edhe Lėvizja Kombėtare pėr Ēlirimin e Kosovės, e cila kishte
krijuar, sidomos nė Llap, disa njėsi tė armatosura, dhe dėshironte tė ruante,
edhe nė radhėt e luftės, strukturėn e saj politike. Mė 1 shkurt 1998, LKĒK, i
drejtohet Shtabit Qendror tė UĒK-sė, me thirrje pėr bashkėbisedim, me anė tė
tė cilit duhej tė vendosej forma e bashkėpunimit mes dy palėve. Duke ruajtur
strukturėn e saj politike.Nė dukjen e parė ėshtė njė kėrkesė e arsyeshme. Mirėpo nuk ėshtė
logjike. Njė njeri i autorizuar nga LKĒK-ja drejton njė kopje tė kėsaj
thirrjeje edhe tek Lladrovcėt, me qėllim qė ta pėrcjellin mė tej. Disa ditė
mė pas, nė drejtimin e shokėve qė veprojnė nė Drenicė, niset ky faks:

“Tė dashur shokė, pėr kėtė letėr (ėshtė fjala pėr "Thirrjen pėr
bashkėbisedim”) e kam njoftuar edhe "Kapuēin”. Dhe i kam dhėnė mendimin
tim lidhur me kėrkesat e tyre pėr bashkėveprim, pa u shkrirė nė UĒK. Mendoj
se ėshtė punė jo e pastėr nga individė tė caktuar tė hierarkisė sė LKĒK-sė
dhe propozoj tė kihet rezervė ndaj kėtij "propozimi”. Ne na duhet
Bashkimi e jo "Bashkėveprimi e bashkėbisedimi”. Ju pėrshėndes
pėrzemėrsisht, "Veshi”.Nė maj tė vitit 1998 u zhvilluan takime mes pėrfaqėsuesve tė UĒK-sė
dhe tė LKĒK-sė. Nga njėra anė ishte Fehmi Lladrovci, nė anėn tjetėr shoku i
tij i burgut, i dėnuar nė tė njėjtin proces gjyqėsor politik, Sabit Gashi. Tė
dy njihen prej kohėsh, kanė qenė nė tė njėjtėn organizatė, tani janė ballas.
Ēfarė do tė bėhet: do tė ketė nė luftė dy struktura, njėra madhore e tjetra
minore; do tė ketė partizim dhe ndarje; do tė ketė njė vijė nė mes, e cila
mund tė ndajė edhe shokėt e dikurshėm?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:36 am

Ėshtė e vėshtirė tė thuhet tashmė se cili tjetėr do tė kishte mundur
tė merrte pėrsipėr barrėn e bashkimit mes dy strukturave, tė cilat, aq sa
mund tė kishin ngjashmėri, aq ishin edhe tė ndryshme, e herė pas here edhe tė
kundėrta. Figura qė ėshtė ballas me drejtuesit e LKĒK-sė ėshtė njė njeri i
njohur, tepėr i besuar, me fjalė tė sigurtė, me ndjenjėn e sakrificės dhe qė
i duhet besuar. Ky ėshtė njėri ndėr shkaqet madhore tė kėtij bashkimi nė
luftė. Sepse ėshtė ecur pėrmes besimit, pėrmes shembullit e jo nėpėr fjalėt
pa fund. Sepse ai do tė mund tė sillte shembullin e madh tė tij: nuk do tė
ketė parti politike nė radhėt e luftės. Do tė ketė drejtim politik, Drejtori
Politike, por jo partizim tė luftės. Ai ishte shembulli, mjaftonte vetėm tė
ndiqte kėtė shembull. Nė Drenoc, ai qėndroi dy ditė dhe dy netė duke biseduar
me drejtuesit e strukturave tė LKĒK-sė, dhe ishte njė nga bisedat vendimtare
qė rreshtuan pėrfundimisht kėtė organizėm politik, pa asnjė parakusht, nėn
komandėn e Shtabit tė Pėrgjithshėm.Kjo ishte mes shokėsh tė hershėm, mes njerėzve qė e kishin njohur
njėri-tjetrin nė momente tė vėshtira. Ēfarė do tė ndodhte me ata qė kishin
pasur ose nuk kishin pasur vetėm pak tė pėrbashkėta?


Fehmiut, luftės, i duheshin tė gjithė, jo njė pjesė, edhe nėse ajo
ishte struktura mė themelore e luftės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:37 am

Tregon Sami Lushtaku:"Ka qenė njė takim i fshatit me partitė politike. Ishte baca
Fehė, kam qenė unė, Nuredin Lushtaku e shokė tė tjerė. U ulėm sipas zakonit,
rreth e rrotull dhomės dhe fjalėn e mori kryetari i LDK-sė, Idriz Rreci mė
duket ka qenė. Na pėrshendeti. Ai po flet pėr organizimin e partive politike,
kontributin, rolin e tyre.Kur ai ka krye, baca Fehė i ka thėnė:"Idriz Rreci, kam respekt pėr ty, por kurrė
nuk e kam besue se do tė thyhesh, se do tė pėrkulesh. Ju nė vend me i ndihmue
ushtarėt e UĒK-sė, me na afrue bukė, municion, me hapė kanale e pozicione
bashkė me ne, ju bani mbledhje, bani metingje, bėni punė tė partisė. A e dini
se sot ėshtė luftė dhe se njerėzit duhet tė bėjnė tė gjitha pėr luftėn?”Njerėzit ishin tė gjithė nė mbėshtetje tė
UĒK-sė.

Baca Fehė nuk ėshtė ēue nė kėmbė, ishte ulur
afėr Xhevės, ishte i veshur ushtarak. Ka heshtė pak dhe ka shtue:"Me gjithė respektin, edhe pse tė kam pasė mėsues,
prej sodit, nėse vazhdon kėshtu me partitė politike, nuk do tė kem respekt.
Leri marritė dhe kush do me e kapė pushkėn, le tė vijė me ne. Nuk ka parti
politike tash. Tash kemi tė gjithė njė parti: Kosovėn". Njerėzit filluan
me e pėrkrahė idenė e bacės Fehė. Ai i thoshte faktet dhe nuk i linte
hapėsirė askujt. Fjalėt i kishte tė sakta”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:37 am

Njeriu qė u tėrhoq i fundit nga “Shkaba 1”
ose rrėfimi


i momentit tė pėrjetėsisė sė njė dite
epike
Shefqet Morina ėshtė burrė i gjatė, zakonisht
flet ngadalė dhe gjithēka tek ai tregon se ka pasur nė jetė dhimbje tė mėdha.
I janė vrarė nė luftė katėr pjesėtarė tė familjes sė tij dhe ēdo gjė ka qenė
tragjike. Ka pasur fatin e hidhur tė varrosė tė afėrmit e tij, por edhe tė
vėrejė se, disa ditė pas, forcat serbe i zhvarrosėn dhe trupat e tyre ende
nuk dihej se ku ishin. Kishte lėnė shumė gjėra nė mes pėr tė kėrkuar ku i
kishte tė afėrmit e tij tė vrarė, megjithatė kurrė nuk kishte pėrjetuar njė
dhimbje si ajo e 22 shtatorit. Unė e takova njė natė tė vonėt, biseduam pėr atė
ēka ishte mė thelbėsore dhe pjesė nga ai rrėfim po sjell mė poshtė, duke qenė
i bindur se kjo ishte e vėrteta e saktė e rėnies sė Fehmiut, Xhevės, Fatimes
dhe Shefqet Zekės. Njeriu tjetėr qė mund tė mė tregonte, ishte Asllan Faslia,
por ai nuk ėshtė mė. U vra nė luftė. Shefqet Morina ėshtė i vetmi nga ata qė
mbetėn nė fund. Ėshtė dėshmia e vetme dhe plotėsisht besnike.Ėshtė njė tregim i thėnė mes dhimbjes dhe nėse
ndonjėherė ka shkėputje, kjo ėshtė e kuptueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:38 am

Ja pjesė nga rrėfimi i Shefqet Morinės:“Fehmi Lladrovcin vonė e kam njohė, por zėrin ia
kisha dėgjuar. Mundem me folė pėr tė prej 22 marsit, kur jam pranue nė UĒK.
Fehmiun e kam takue pėr herė nė parė nė Abri. Prej asaj date e deri mė 22
shtator mund tė flas pėr tė. Nuk e di saktėsisht se cila datė ka qenė, por
aty e kam pa Fehmiun, aty e kam pa edhe Xhevėn. Pas asaj, u formua pika
“Shkaba”, kėtu nė Shkabė, jam angazhue nė radhėt e ushtrisė dhe atėherė kemi
pasė biseda, mėsime, ushtrime se si luftohet, janė bėrė strategjitė pėr
luftė, stėrvitje ushtarake tė llojllojshme; jemi nisė pėr nė Shqipėri me
marrė armė, 2 mijė vetė kemi qenė nga Drenica, mė shumė se 200 vetė nga
brigada jonė, por kemi rėnė nė pritė nė kufi, nė Junik, njė kilometėr pa hyrė
nė zonė.


Njė natė pėrpara, mė 21 shtator, deri nė 12 tė
natės kam qenė nė pikė, si roje dhe nė orėn gjashtė tė mėngjesit ka ardhė
lajmi se serbėt po mėsyjnė. Ashtu si kam qenė, me teshat qe kam qenė kam
shkue nė pikė, sa me shpejt qė kam mundur. Sa kam arritė aty, njė pjesė e
shokėve kishte dalė nė pikat e caktuara. Serbėt kishin fillue me dalė edhe
ata. Unė kam pasė mitraloz tė rėndė, vendin e kam ditė se ku e kisha, nuk
kisha se ēfarė pritsha. Kam shkue nė vendin tim. Aty jam takue me Fehmi
Lladrovcin, me Xhevė Lladrovcin, me shokėt e tjerė, aty prapė kemi bisedue,
komandanti na ka tregue se ēfarė strategjie do tė pėrdorim, si do tė
lėviznim, na thotė se duhet tė ndėrrohen pozicionet pas gjuajtjeve, tė mos
gjuajmė gjithnjė prej njė vendi, qė tė mos na diktojė armiku ku ishim dhe tė
gjuan nė atė vend. Kemi pritė, shkitė atėherė filluan me dalė prej objektit,
tek miniera ku ishin, filuan me lėvizė drejt pikave tona. Ne ishim duke u
pėrgatitė pėr luftė, duke mbledhė armatimin. Baca Fehė u merrte vesh me
radiolidhje me pikat e tjera. U lajmėroshin shokėt nė pika, thonin se jemi nė
gjendje tė mirė, se vetėm po i presim kur tė dalin dhe tė na afrohen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:38 am

I kemi pritė forcat serbe se po na dalin vetėm
nga njė pikė, ishim dy vetė dhe e vėzhgonim atė pikė, kur papritmas dolėn
prej prapa. Dolėn nga njėra anė, por edhe nga tjetra. Atėherė Fehmiu i ka pa
me dylbitė e vendosura nė snajperkėn e tij. Fehmiu na tha qė tė presim derisa
tė afrohen. Kemi pritė nė heshtje. Kanė ardhė nė vijė ajrore 100 deri 150
metra. Ishim nė njė stom, disa ishin me armėt e lehta, unė qė kisha
mitralozin. Atyre komandant Fehmiu u tėrhoqi vėrejtjen qė tė mos qėllojnė pa
e degjuar pushkėn e tij dhe pa i dėgjuar armėt e rėnda. U tha qė tė shohim
nėse kemi sukses, atėherė tė qėllojmė tė gjithė. Ishim dhjetė ushtarė nė atė
vend, tė tjerėt ishin nė pjesė tė tjera.Para se me fillue lufta i ka thėnė Sabit
Lladrovcit “Edhe faret nė delshi, kurrė mos i dorėzoni armėt”. Kurse ne tė
tjerėve na tha: “Burra, ja vdekje, ja liri, ditė mė tė lumtur se sot kurrė
nuk kemi pasur”.Kur ka krisė snajperka e tij, ishte pushka e
parė e asaj dite, e kemi parė ushtarin serb tuj u rrėzue, kishte qenė mbi
tank, deri 10 metra larg prej tankut e ka qitė jashtė. Atėherė kemi fillue tė
gjithė. Ka krisė prej tana anėve. Ishte grup i madh i ushtarėve serbė dhe kur
tė gjuaje, nuk tė shkonte plumbi huq. Ka filluar nga shtatė, shtatė e 15
minuta dhe nuk e kemi ndalė deri pas orės 10 paradite. Rreth tri orė vetėm
ėshtė gjuajtur. Kėmbė serbi nuk ka mundė me lėvizė tri orė rresht. Vetėm
rrinin snajperėt e tyre dhe ata me mortaja.E para nė pikėn tonė, ėshtė qėllue Fatime
Hetemi. Kishte automatik. Ishte
nė pozicion. Edhe ajo ka luftue shumė. Pėr tre orė nuk e ka ndalė luftėn.
Fatimja ka qenė nė pozicion, ka qėndruar aty dhe nuk ka luajtė. Gjuante
gjithnjė. Mirėpo edhe serbėt sulmonin, na hetuan se ku jemi, gjuanin
snajperistėt dhe minahedhėsit. Ata hetonin. Na gjuanin sa lėviznim. Fatimja
nuk lėvizte. Ia kemi hequr vėrejtjen. Gjuante gjithnjė nga njė vend. Serbėt e
kishin hetuar se ku ishte. Kishte bombardime tė jashtėzakonshme. Edhe sot
shihet se ēfarė bombardimesh ka pasė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:38 am

Fatimja u ēonte tė qėllonte gjithnjė nga i
njėjti vend. Fehmiu ia hoqi vėrejtjen i pari. I tha tė bėnte kujdes. Edhe
Xheva ia hoqi vėrejtjen, edhe unė. U bėnė tre e mė shumė orė luftė. Ishte njė
pjesė, nė tė djathtėn tonė, qė duhej
pėrcjellė. Baca Fehė mė tha tė dal nė njė pozicion tjetėr dhe t’u them
shokėve se ēfarė duhet mbrojtur.Kur jam kthye, Fatimen e kishte kapė plumbi. E kishte kapė nė ballė,
por ishte ende gjallė. Jemi mėrzitė shumė. Fehmiu na thoshte tė mos e
lėshojmė veten, se ėshtė luftė dhe nuk dihet kush vritet, nuk duhet tė
lėshojmė luftėn. Ai dhe Xheva e kishin Fatimen si bijėn e tyre.Kemi provue me e nxjerrė prej pozicionit, me i
dhanė ndihmė. Ishte e pamundur, kemi tentuar tre herė me e heqė diku pas, nuk
na lejonte armiku, ishin vetėm snajperėt serbė, se ushtarėt e zakonshėm ishin
nė tanke dhe autoblinda. Plumbi, si thashė, e kishte marrė nė ballė, kishte
granatime tė vazhdueshme, tė hatashme, gjithēka ishte ba zi. Kurrgja nuk na bėnin
bombardimet, se na bėnte tymi, pluhuri qė ngrihej mbi ne, me tu duk se nuk
kishte diell.Zhurma ishte e tmerrshme, duhej me folė pėr
afėr, se nuk u dėgjoshim. Ka ardhė Asllan Faslia, kishte ardhė prej pjesės
tjetėr, e kishte parė Fatimen se ishte vra dhe ka ardhė tek ne. Beteja ka
qenė e ashpėr, kanė fillue me u thye radhėt, disa njerėz e kanė lėshuar
vendin. Na tregoi Asllani se ishte vra Shefqet Zeka, na tregoi se nuk kishin
mundur tė pėrballojnė luftimet dhe ishte lėnė pika.


Kemi pirė vetėm nga njė cigare duhan dhe prapė
kemi fillue. Eshtė bėrė vetėm ndėrrimi i ushtarėve nė pikė. Kishim mbetė disa
shokė. U hap fronti shumė pėr ne. Ku ishin ushtarėt nė anė tė djathtė, qė u
larguan, aty na dolėn shkitė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:39 am

Nė pjesėn ku ishim ne, na dolėn shkitė. Nė pjesėn
nė Gradime, na dolėn shkitė tek pika tjetėr. Thirri Fehmiu nė radiolidhje nė
pikėn tjetėr, a jeni tė gatshėm, nėse jeni gjuani dhe mos prisni. Janė
pėrgjigjė vetėm njė herė, pastaj nuk janė pėrgjigjė mė. Ku nuk kishte luftime
aty na dolėn shkitė, krejt para i kemi pasė dhe gjithandej. I kishim pėrballė
dhe nė tre anė ishim tė rrethuar. Aq sa ishim. Nė fund mbetėm katėr vetė qė
luftonim, Fehmiu, Xheva, Asllan Faslia e unė, dhe Fatimja e plagosur. Na
erdhėn shkitė deri nė 10 metėr, ishim tė shpėrndarė, nė katėr pozicione,
bomba na ra nė mes, por pėr fat nuk plasi. Kur na erdhi bomba tek kėmbėt, e
ditėm se shkitė ishin shumė afėr dhe kemi kemi fillue edhe ne me bomba dore.
Serbėt u tėrhoqėn dhe shkuan prapė nė pozicionet e tyre. Me i pėrballue mundnim, por
me i thye nuk mundnim. Kishte shkue ora me 11 e mė shumė, bombat i kishim
afėr, gjuanim prapė dhe disa herė i kemi tėrheqė vetėm me bomba. Dolėn ku
kishin qenė nė fillim, nėpėr livadhe. Mirėpo ishin shumė dhe bombardonin
gjithė kohėn.Unė kam qenė nė pjesėn e dhjetė, Feha, Xheva dhe
Asllani ishin nė pjesėn e Gradimes. Asllani shkonte herė pas here edhe nė ato
pozicione ku kishin qenė shokėt qė u larguan.


Serbėt ishin mė poshtė. Ishin bėrė thuaj katėr orė
qė baca Fehė qėllonte me snajperkė dhe nuk e ēonte kush kryet. Dėgjuam se
baca Fehė kėrkonte njė ndėrrim tė
shkurtėr nė pozicionin e tij sa pėr tė pirė njė cigare. Ishte i lodhur.
Lėvizėn Asllani, shkon nė vendin e tij dhe merr snajperkėn, derisa ata tė
hynin nė pozicion. Fehmiu u mat tė futet dhe duke hyrė aty, prej autoblindės
ku ishte njė snajper serb, ėshtė qėlluar mbi tė dhe njėkohėsisht mbi Xhevėn.
Kur e kam pa bacėn Fehė, ai ishte ulė nė tokė dhe Xheva kishte filluar tė
ulej pranė tij. Ishin plagosur tė dy, Asllani ėshtė ruajtė, i kam pa qė janė
plague. Kur e ka kapė plumbi i parė nga pas bacėn Fehė, e kam pa se i ka
lėvizur xhupi para. Eshtė ēue prej plumbit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:39 am

U dukshin plumbat kur binin, se ishin plumba tė
mėdhenj. Teshat i lėvizėn kur e rroku plumbi i parė. Asllani ishte pas njė
guri, i kam pa qė janė goditur. Nuk e di kur e ka rrokė plumbi i dytė. E kemi tėrheqė
bacėn Fehė dhe kemi marrė prapė pozicionin. Xheva mbeti e shtrime, e kam
ndihmue tė tėrhiqet dhe ėshtė afruar me Fehmiun. Nuk kam pasė kurrė dhimbje
mė tė madhe. Nuk mė ėshtė dhimbė vetja. Ishte njė gjendje qė nuk e kisha
menduar kurrė. Xheva e plagosur, Fehmiu i plagosur, ai nuk lėvizte, Fatimja e
plagosur, thuajse nė momentet e fundit. Xheva, ashtu e plagosur, vazhdoi tė
gjuajė. Mori snajperkėn e Fehmiut, por arma ishte e rėndė, ajo nuk kishte
edhe aq forcė, atėherė mori kallashin. Serbėt u afruan shumė, nuk ishin as
dhjetė metra, tėrhiqeshim e gjuanim. Fehmiu
nuk i kishte mbyllur sytė, Fatimja e plagosur, Xheva e plagosur. U
munduam me i mbyllė plagėn Xhevės, me pjesė tė rrobave tona; nuk kishim
mundėsi tė shkonim ku e kishim lėnė ndihmėn e parė. Nuk kishim as se si tė
bėnim tėrheqjen e tyre.Nga ora 12 e gjysmė baca Fehė ka mbyllė sytė,
Fatimja po ashtu. Xheva ishte e plagosur. Vazhdonte tė qėllonte. Me Asllan
Faslinė ishim aty. Deshėm me e tėrheqė Xhevėn, as shans nuk kemi pasė, i
thamė disa herė, nuk dėgjonte, derisa na ėshtė drejtue me armė. Xheva na ka
thėnė, edhe duke na drejtuar armėn, tėrhiquni, unė jam kėtu nė vend tė Fehės,
shkoni. Fehmiu, pak pa i mbyllė sytė na ka thanė edhe ai, tėrhiquni.I jemi lutur shumė Xhevės tė vinte me ne,
Asllani dhe unė, i thamė se nuk shkojmė pa tė. E uli pushkėn Xheva nė njė
moment dhe na tha se dilni ju poshtė, t’ju shoh tė gjallė, kur t’ju shoh se
keni dalė, po ua jap fjalėn se do tė vij edhe unė. Shkoni ju njėherė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:40 am

Asllani doli i pari. Xheva tha se unė po e mbroj
nga e djathta, ti mbroje nga e majta, dhe po e mbrojmė derisa tė dalė poshtė.
Nuk ishte as pesė metra, lėshoheshe dhe dilje. Kur iku ai, Xheva mė tha: “Dil
Shefqet edhe ti, shko, mė tha, se trupi im dhe jeta ime, veē trupit dhe jetės
sė Fehmi Lladrovcit nuk njeh gjė tjetėr. Ia kam dhanė fjalėn, ia kam dhanė
besėn se vdekje e jetė i kemi bashkė". Atėherė nuk kishte mbetė gjė
tjetėr. Fillova me iu afrue. Asllani mė thirri: “Dilni se u zutė, se jeni
shumė afėr”. Mora kallashin dhe u pėrpoqa me dalė. Plasi njė bombė sipėr nesh
dhe forca e saj mė hodhi jashtė.Pasi ka dalė Asllan Faslia, i kemi pasė edhe
dy-tre minuta luftė bashkė me Xhevėn, me e mbrojtė derisa tė dalė. Nė anėn e
djathtė ka dalė Asllani, ka vazhdue lufta edhe dy-tre minuta, derisa i kemi
tėrheqė. Kanė qenė mbi ne, pak me ra dhe binin mbi ne. Kur i dėgjova fjalėt e
Xhevės, e pashė bindjen e saj se ēfarė ishte. Nė realitet filloi, i nxori
armėt e veta, revolen e vet dhe u pėrqaf me Fehmiun, e vuri krahun e vet nėn
kryet e Fehmiut, mė tha edhe njė herė se veē vdekja, pas Fehmiut nuk ka asgjė
tjetėr. I kam dhanė me dalė, pasi kam dalė nė strom, shkitė dolėn nė livadhe,
ka ra granata, pastaj njė rafallė e gjatė, fuqia e shpėrthimit mė ka nxjerrė
jashtė dhe kam ra nė kaēube. Kallashin e kisha tė lidhur, kam mbetė aty,
derisa ka ardhė Asllan Faslia, mė ka pre rrypin e kallashit dhe mė ka ndihmue
derisa kemi ra poshtė. Pas kėsaj luftime tė tjera nuk ka pasė, as nuk ka
gjuajtė kush dhe asgjė tjetėr.


Unė: A keni menduar gjatė luftimeve se duhet tė
tėrhiqeni, se e keni bėrė deytrėn duke luftuar katėr orė me radhė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:40 am

Shefqet
Morina:
Baca Fehė nuk ka pasė mendimin se duhet me u tėrheqė,
as nuk e ka diskutuar se do tė tėrhiqemi. Nėse do tė ishte lėnė lufta herėt,
njerėzit ende nuk ishin larguar, do tė kishte pasė humbje tė mėdha nė popull.
Ai vetėm pyeste: “A kemi municion”?
Ishte municioni nė krah tė djathtė, pyeste vetėm “a kemi”. Pas
plagosjes sė Fatimes, shokėt qė ishin nė pikė me ne, shkuan nė njė vend
tjetėr. Pas
pesė minutash, kur i kemi thirrė me na dalė nė ndihmė, nuk ishin. Kur jam
kthye, mė ka pyetė baca Fehė “a ėshtė dikush aty, prej ushtarėve?” I thashė
se nuk ishte askush. Nuk kishte kush tė na afronte municion. Por, me u
tėrheqė, as mendja nuk i ka shkue.Kur u ēue nė kėmbė, me pushue pak e me ndezė
cigaren, atėherė e rroku plumbi. Sapo e ndezi.Ne na u sos duhani qė kishim, e la nė gur
duhanin qė kishte me vete dhe na tha pini duhan sa tė doni. Cigaren e kemi
mbajtė nė gojė, pinim duhan e gjuanim. Gjoksoren mbrojtėse dhe automatin e
Xhevės, kallashin e Fatimes, i kam edhe sot e kėsaj dite. I gjetėm pas
luftės. Gjoksorja e saj ka shenjat e granatės qė i ka rėnė.Kemi pasė luftime, edhe mė vonė kemi pasė
luftime, gjithėfarė rastesh kemi parė, por dhimbje mė tė madhe nuk kemi pasė.
Nuk ka hall mė tė madh kur e sheh shokun tė vdesė, kur e sheh komandantin
tėnd tė plagosur dhe nuk i jep dot
asnjė lloj ndihme.I ka mbuluar shembja e dheut. Prej bombardimeve,
dheu ka rėnė mbi ta. “Zola” qė kemi pasė nuk ka punue. E provoi Fehmiu, por
nuk ka ndezė. Pas luftės, nė vendin ku janė mbuluar, ėshtė gjetė radiolidhja,
cigaret, shkrepėsja, granatat. Pushkėn dhe automatikun Xheva i ka afrue pranė
vetes”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:41 am

Nuk kishte pasur kohė tė ēlodhej. Kishte nė duar
njė snajper 12.5 mm dhe qėllonte sa herė qė dikush tentonte tė afrohej mė
shumė se sa e kishte lejuar. Ishte i qetė dhe ndjehej po ashtu i lehtėsuar.
Ishin bėrė mė shumė se pesė orė luftė dhe tashti banorėt e asaj zone duhej tė
ishin larguar, duke u ruajtur nga mizoria serbe.Ai e uli pėr njė moment grykėn e snajperit dhe i
drejtohet Asllan Faslisė: “Eja kėtu ku jam unė. Mos i lėr tė ēojnė kokė. Unė
po pushoj pak... vetėm pak, sa tė pi njė cigare”. Arma ishte e rėndė, koha
ishte e gjatė.Dhe u ngrit tė mbėshteste shpatullat pas “Kodrės
sė Qėndresės”. Ishte i lodhur dhe ndoshta i pihej pak ujė. Ngjyrat e dheut
ishin nė rrobat e tij dhe nė fijet e mjekrės i kishte mbetur po ashtu njė fije
bari. Ai gjithė jetėn kishte qėndruar i mbėshtetur pas dheut tė tij, i lidhur
tej pėr tej me tė, dhe kėshtu si duket, do tė ishte edhe ēasti i fundit i
tij. Bėri tė largohet, ishin vetėm dy a tre metra deri aty ku ai mendonte se
mund tė pushonte krejt pak, qoftė edhe dy-tre minuta. Kishte bėrė shumė rrugė
deri atėherė. Ndoshta mė shumė se sa ishte menduar.Ishte njė kohė e gjatė qė mjetet e blinduara nuk
lėviznin as para e as pas. Ushtarėt serbė, tė strukur pas hekurave, kishin
nxjerrė pushkėt snajperė, minahedhėsit dhe prisnin.Nė ecjen e tij u godit. Ishte njė goditje, siē
do tė thoshin, vertikale, dhe njė rėnie po e tillė. Nuk ra, u ul ngadalė dhe
i tha lehtė Xhevės: “Shotė, mė duket se mė vranė”. Ajo vetė ishte e plagosur,
por nuk i tha asgjė.Ai mbylli sytė duke ndjerė njėrėn dorė tė saj
nėn kokėn e tij dhe tjetrėn tek zemra. Nuk dėgjoi krisma tė tjera... Askush
nuk e di se cili ishte plumbi i fundit qė mori Xhevėn dhe nga erdhi ai. Jo mė
kot ajo kishte nxjerrė revolen e saj, automatikun dhe i kishte vėnė pranė
saj. Jo mė kot... Askush nuk e di, megjithatė tė gjithė janė tė bindur se
kėshtu do tė ndodhte.


“Edhe sikur tridhjetė kilometra larg tė vritej
Fehmiu ose Xheva, tjetri do tė vinte nga larg tė jepte jetėn me tė”, mė tha
njė natė tė vonėt Ramiz Lladrovci dhe unė e dija mirėfilli se kishte qenė
pikėrisht kėshtu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:41 am

Jehona e pasrėniesEdhe pasrėnia e tyre ishte po ashtu diēka mes
reales dhe irreales, mes tė pėrjetshmes dhe tė pėrditshmes. Ishte diēka qė qėndronte
pezull dhe sado fjalė qė mund tė gjeje, pėrsėri ishte e vetėdijshme se nuk
mund tė gjeje asgjė. Lajmi ende nuk kishte ardhur, kishte mbetur si peng i
fjalės sė pathėnė, kumt qė nuk do tė donte tė shpėrndahej. Kishte mbetur
pezull, si njė varėsi e tejskajshme, rreth sė cilės nuk mund tė duket e as tė
zhduket asgjė.Nė mėngjesin e herėt tė 23 shtatorit 1998 mė
thirri nė telefon Ali Ahmeti, i cili ndodhej nė Tiranė. "Si je bacalok,
mė tha”. Abazi (Ali Ahmeti) mė ka thirrur gjithmonė "bacalok”, ashtu si
edhe tani dhe nuk e di pse ka mbetur kėshtu, por gjithnjė mė ka pėlqyer qė
kur flisja me tė, tė mė thirrte bacalok, pasi kjo i shkon natyrės sė tij tė
qetė dhe tė kujdesshme.Iu pėrgjigja se isha mirė dhe e pyeta se si po
shkonin punėt. Ai pėrgatiste atėherė ngjarjet qė erdhėn mė vonė nė trojet
shqiptare nė Maqedoni, por njėkohėsisht ishte i caktuar edhe pėr ndihmė
konkrete ndaj Zonės Operative tė Dukagjinit dhe kjo me njė kėrkesė tė veēantė
tė komandantit tė zonės, Ramush Haradinajt. Nė fillimin e qershorit 1998,
Ramushi mė dėrgoi njė letėr, ku kėrkonte nga unė, si drejtues i Organizatės,
qė tė emėroheshin Aliu dhe njė grup shokėsh pranė shėrbimit logjistik tė
zonės qė komandonte.Kur desha ta pyes edhe pėr diēka tjetėr, Aliu mė
ndėrpreu butėrisht dhe mė tha:"Ka ndodhur diēka e rėndė bacalok, por
duhet tė mbahemi”.“Ē’ka ndodhur?”, e pyeta dhe heshta, sepse Aliu
ėshtė zakonisht njeri i pėrmbajtur."Fehmiu ėshtė vra. Ėshtė vra dje, nė
Drenicė ėshtė vra”, fliste duke u pėrmbajtur dhe unė e dija se Ali Ahmeti
kishte qenė miku mė i afėrt i tij prej mė shumė se 14 viteve."Nuk ėshtė e vėrtetė, i thashė, nuk ėshtė e
mundur”, dhe diēka e rėndė u mblodh tek unė. Thashė se nuk ėshtė e vėrtetė,
se kurrė nuk e kam menduar se Fehmiu mund tė vritej. Kur po bėhesha gati tė
pyesja pėr Xhevėn, ai vazhdoi:"Ėshtė edhe mė keq bacalok", fliste i
pėrmbajtur Ali Ahmeti, por zėri po e tradhtonte. Nuk kishte nevojė tė fliste
mė tepėr, gjithēka ishte e qartė. “Ėshtė vra edhe Xheva. Bashkė janė vra, nė
tė njėjtin vend”."Nuk ėshtė e mundur, pėrsėrisja, nuk ėshtė
e vėrtetė. Lidhuni edhe njė herė me Drenicėn. Bisedo me Ilaz Kodrėn. Takoje
Ramizin dhe verifikoje”.Nuk doja tė pranoja vdekjen e tyre. Askush nuk
donte ta pranonte."Ramizi ėshtė kėtu bacalok", shtoi
Aliu. "Por ngushėllime pėr shokėt dhe duhet tė mbahemi. Dikush do tė
vritet e nė luftė mė tė mirėt vriten".Nė telefon doli Ramizi. "A ėshtė vėrtetė
Ramiz?”, e pyeta, pa i thėnė se ēfarė ėshtė e vėrtetė dhe ēfarė nuk ėshtė e
vėrtetė, se pėrsėri nuk mund ta besoja."Po bacė, ėshtė e vėrtetė. Janė vra dje,
janė vra nė njė pikė afėr fshatit, tė dy janė vra”.Zėri i Ramizit ishte mė i pėrmbajtur, por
dhimbja e tij ishte e jashtėzakonshme. Ata kishin qenė miq dhe shokė, por
edhe bashkėluftėtarė."A ke biseduar me Drenicėn?”, pyeta edhe
njė herė, se nuk doja qė nuk doja ta besoja."Po bacė, fola me prindėrit, i lajmėrova,
janė vra sė bashku me dy tė tjerė. Njė ēikė, qė quhet Fatime Hetemi, ėshtė
nga Shala e Bajgorės dhe njė djalė, student nga Prishtina, mė thanė se quhet
Shefqet Zeka. Lufta i ka kėto, kemi qenė tė pėrgatitur bacė, por puna nuk
ndalet, vazhdon”."Si janė prindėrit?”, e pyeta edhe njė
herė. Ramizi mė tregoi se ata po mbahen dhe se nana e Fehmiut kishte thėnė se
"po nuk u ligshtuat ju, nuk ligshtohem as unė; e po u ligshtuat ju,
atėherė ligshtohem edhe unė”.


Pas tre ditėve unė fola vetė nė telefon me bacėn
Tush dhe e gjithė ajo qė dėgjova mė bindi edhe njė herė, se Fehmi Lladrovci
kishte lindur dhe ishte rritur nė njė truall trimash dhe e gjithė ajo qė
ndodhi nuk kishte se si tė ndodhte ndryshe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:42 am

Si e pėrjetuan ngjarjen nė Drenicė,
prindėrit e Fehmiut
Isha matur disa herė ta pyes bacėn Tush pėr atė
moment tė vėshtirė, ndoshta mė tė vėshtirin nė jetėn e tyre. Nuk kisha
mundur. Si mund ta pyesėsh tjetrin se ku ishe, ēfarė ndjeve ku mėsove lajmin,
kush e tha kėtė lajm. Asnjė prind nuk mund tė pyetet kaq lehtė.Njė mbrėmje, kur rrinim nė shtėpinė e tyre nė
Shkabė, bisedonim pėr jetėn e Fehmiut, ai vetė, krejt natyrshėm, mė tregoi se
si kishte ndodhur. Pėr fat qė bisedėn e shėnova ashtu si u tha asaj nate, e
po ashtu po e sjell:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:42 am

Baca
Tush:
" ...Kah ora njė e gjysėm dy, kanė fillue
disa ushtarė tė rinj me ardhė. Janė tėrheqė prej lufte, megjithėse lufta hala
vazhdonte. Isha aty, u dėgjoshin disa fjalė se ėshtė vra Fatimja. Pyesja se
ku po shkoni, ēfarė ka ndodhė, por mė thonin se nuk e dinin. Kah e vona,
shumė kah e vona, serbėt kanė dalė nė maja. Shkoi ora nėntė e mbrėmjes dhe po
baheshim gati me shkue, se serbėt mund tė vinin edhe nė katund. Pyeta disa
ushtarė, a dini gja pėr Fehėn. Disa mė thanė se nuk e dinė, disa se kanė kanė
prej Dobrashefcit. Nuk isha kėrrkund. Kam shkue kah ora dy-tre e natės nė njė
vend, kemi pushue pak dhe kam pa disa ushtarė. I dėgjoja se thonin diēka, por
nuk e dija. E kam ditė se ėshtė e pamundur se Feha me e lėshue pozicionin,
veēse nė ėshtė vra.Para se me dalė drita, filloi ofensiva serbe me
hi nėpėr fshat, nėpėr lugun e Beranit. Ne ishim nė mal. Atė ditė kemi ndjejė
gjithė ditėn aty, nė mbrėmje, mė datė 23, i them hallės: Hallė, Feha ėshtė
vra. (Nė shtėpi, nėnėn e Fehmiut e quajnė tė gjithė "hallė” – shėnim i
autorit.)Halla mė tha se ku po e din ti, ku e more vesh
ti. Mė bėrtiti. I thashė se nuk kėtu gja. Njerėzit e dinin se Feha ėshtė vra,
por nuk mė tregoshin. Mė datė 24 kam dalė prej asaj ane dhe thėrras Ramizin
nė telefon. I tham, Ramiz a ka ndonjė send, bre? Mė thotė, po babė. Ēka ka?
po e pyes. Mė thotė se Feha dhe Xheva janė vra. Mė thotė se bani gajret. Pak
jam mėrzitė. Mė thotė Ramizi, qėndroni. Ju qėndroni, i thashė, se ne do tė
qėndrojmė. Hallėn e pėrcolla tek njė vend tjetėr. I thashė se baba e ka ditė.
Ramizi atėherė ka lajmėrue edhe tek halla, i ka thėnė se Feha dhe Xheva janė
vra, mos u mėrzitni. Halla i ka thėnė, mos u mėrzitni ju. E ka ditė nana. Mė
ka pas thėnė nė Abri, nanė, kam ardhė me vdekė pėr vend tem.Feha ka qenė i qetė. Edhe me vdekė, thoshte, po
vdes pėr vend tem, mos u ligshtoni. Atėherė ēikat, kur e kanė mėsue, kanė
fillue me qa. Halla u ka bėrtitė: pushoni e mos ua ndiej zanin. Kėrrkush nuk
ka me qa. Atėherė i ka thėnė Ramizit, "qėndroni ju, do tė qėndrojmė edhe
ne”.


Mė datėn 25 kam dalė prapė nė Gradicė dhe kam
folė prapė me Ramizin. "Babė, mė thotė, me e gjetė se ku ėshtė Sami Lushtaku.
Thuaj se gjallė a vdekė, duhet me i prue trupat e Fehės, Xhevės dhe Fatimes
tek shtėpia. Kishin shkue katėr ditė. Jan vra ditėn e martė, mė datėn 22
shtator, kishte shkue 23-ta, pastaj 24-ta, kishte ardhė data 25 shtator. Tash
po vinte dita e pestė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:43 am

Baca
Tush:
" ...Kah ora njė e gjysėm dy, kanė fillue
disa ushtarė tė rinj me ardhė. Janė tėrheqė prej lufte, megjithėse lufta hala
vazhdonte. Isha aty, u dėgjoshin disa fjalė se ėshtė vra Fatimja. Pyesja se
ku po shkoni, ēfarė ka ndodhė, por mė thonin se nuk e dinin. Kah e vona,
shumė kah e vona, serbėt kanė dalė nė maja. Shkoi ora nėntė e mbrėmjes dhe po
baheshim gati me shkue, se serbėt mund tė vinin edhe nė katund. Pyeta disa
ushtarė, a dini gja pėr Fehėn. Disa mė thanė se nuk e dinė, disa se kanė kanė
prej Dobrashefcit. Nuk isha kėrrkund. Kam shkue kah ora dy-tre e natės nė njė
vend, kemi pushue pak dhe kam pa disa ushtarė. I dėgjoja se thonin diēka, por
nuk e dija. E kam ditė se ėshtė e pamundur se Feha me e lėshue pozicionin,
veēse nė ėshtė vra.Para se me dalė drita, filloi ofensiva serbe me
hi nėpėr fshat, nėpėr lugun e Beranit. Ne ishim nė mal. Atė ditė kemi ndjejė
gjithė ditėn aty, nė mbrėmje, mė datė 23, i them hallės: Hallė, Feha ėshtė
vra. (Nė shtėpi, nėnėn e Fehmiut e quajnė tė gjithė "hallė” – shėnim i
autorit.)Halla mė tha se ku po e din ti, ku e more vesh
ti. Mė bėrtiti. I thashė se nuk kėtu gja. Njerėzit e dinin se Feha ėshtė vra,
por nuk mė tregoshin. Mė datė 24 kam dalė prej asaj ane dhe thėrras Ramizin
nė telefon. I tham, Ramiz a ka ndonjė send, bre? Mė thotė, po babė. Ēka ka?
po e pyes. Mė thotė se Feha dhe Xheva janė vra. Mė thotė se bani gajret. Pak
jam mėrzitė. Mė thotė Ramizi, qėndroni. Ju qėndroni, i thashė, se ne do tė
qėndrojmė. Hallėn e pėrcolla tek njė vend tjetėr. I thashė se baba e ka ditė.
Ramizi atėherė ka lajmėrue edhe tek halla, i ka thėnė se Feha dhe Xheva janė
vra, mos u mėrzitni. Halla i ka thėnė, mos u mėrzitni ju. E ka ditė nana. Mė
ka pas thėnė nė Abri, nanė, kam ardhė me vdekė pėr vend tem.Feha ka qenė i qetė. Edhe me vdekė, thoshte, po
vdes pėr vend tem, mos u ligshtoni. Atėherė ēikat, kur e kanė mėsue, kanė
fillue me qa. Halla u ka bėrtitė: pushoni e mos ua ndiej zanin. Kėrrkush nuk
ka me qa. Atėherė i ka thėnė Ramizit, "qėndroni ju, do tė qėndrojmė edhe
ne”.


Mė datėn 25 kam dalė prapė nė Gradicė dhe kam
folė prapė me Ramizin. "Babė, mė thotė, me e gjetė se ku ėshtė Sami Lushtaku.
Thuaj se gjallė a vdekė, duhet me i prue trupat e Fehės, Xhevės dhe Fatimes
tek shtėpia. Kishin shkue katėr ditė. Jan vra ditėn e martė, mė datėn 22
shtator, kishte shkue 23-ta, pastaj 24-ta, kishte ardhė data 25 shtator. Tash
po vinte dita e pestė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:43 am

Gjatė kohės sė lėvizjes dhe tė ilegalitetit krah
tė djathtė Feha ka pasė Ali Ahmetin, por nė kohė tė luftės, krah tė djathtė
ka pasė Bekim Berishėn, AB-nė. Jo se flas unė, por kjo dihet prej tė
gjithėve, e kanė pa njerėzit, janė dėshmitarė, e kanė pa se kush ėshtė AB-ja,
kush ėshtė Feha, e kam dashtė shumė AB-nė. Sa herė e ka thye kufirin, sa
armėt i ka sjellė, ēfarė punėsh tė mira ka bėrė me Bedri Shalėn. Veē kush nuk
e ka njohė ose nuk e ka dashtė, nuk e ka ditė se sa burrė i fortė ėshtė
AB-ja. E kena pasė djalė shtėpie AB-nė. Isha krenar me gjithė ata njerėz, shokė
tė djemve, edhe tė ilegales, edhe tė luftės, si Iliri, Zahiri, Rasim Kiēina,
se pėr Jasharėt nuk kam se ēka tė them. Jasharėt janė maja, unė e ndjej veten
ndaj Jasharėve si kėrrkushi. Djem si Jasharėt nuk i vijnė kėsaj toke.


Sa ishte gjallė Feha mė thoshte se nė vritem,
nuk dua grumbull njerėzish, nuk dua njerėz shumė, sepse kur ka shumė njerėz,
vjen armiku dhe nuk dihet se ēka bahet. As tė pame e as send mos ban. Nė mund tė mė
varrosėsh, mė ka thėnė, mirė. Kur e varrosa, mė zuni shpirti qetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:44 am

Sami Lushtaku:"Fillimisht dėgjuam se ėshtė plagosė, por nuk e
besonim se ėshtė vra. Edhe plagosja na dukej shumė. Folėm me Ramizin nė
telefon, na tha se "duhet t'i merrni trupat, me i sjellė trupat nė shtėpi,
njėlloj si me i pa tė gjallė”. Morėm vendim me shkue dhe me i sjellė. Kishin
kalue tri ditė luftė. Kam kėrkue qė tė mos vijė Nura me Fadil Kodrėn, sepse
nuk e dinim se ku po shkojmė, a ishin aty forcat serbe a jo. Kemi shkue tek
vendi i ngjarjes, tek istikami, gjetėm trupat, kishim droje se mos ishte
vendi i minuar. Fehmiu dukej si i gjallė. Kishte dy plumba nė shpatull.
Plumbi i parė e kishte plagosur rėndė, plumbi i dytė e ka keqėsuar gjendjen.
E ka marrė nė tė njėjtėn kohė me Xhevėn.Ka qenė moment shumė prekės kur i kemi nxjerrė
shokėt qė nuk ishin mė, me tė cilėt ke punuar sa vite, qė i ke dashur dhe u
ke besuar. Kemi qenė tė mėrzitur, por edhe e kishim kryer amanetin e shokut
tonė, i kishim sjellė trupat. Kemi menduar se mund tė vriteshim, ishim tė
gjithė gati me vdekė.Fehmiu thoshte pak kohė para 22 shtatorit se nuk
ėshtė problem lufta nė Kosovė. Krejt lufta do tė bėhet rreth Mitrovicės. Ne
kemi me qenė tė lirė, por nė Mitrovicė ka me qenė luftė tjetėr. Atėherė nuk e
kemi besuar shumė, por ai e kishte ditur saktėsisht. I tillė burrė ka qenė”.Kjo ndodhi nė ditėn e pestė tė pasrėnies. Kohė
lufte, kohė vrasjesh dhe masakrash. Ata shkuan tė prehen nė kodrinėn buzė
luginės, krejt afėr vendit ku kishin hedhur shtat. Mė pas, nė atė luginė,
familja e Fehmiut, ngriti varrezat e gjithė tė rėnėve, nė njė vend tė vetėm,
pėr tė mos e ndarė pėrjetėsisht Fehmi Lladrovcin nga ushtarėt e tij, nga ata
qė e ndoqėn besnikėrisht deri nė fund dhe u flijuan sė bashku me tė.


Disa ditė mė pas doli komunikata pėr vrasjen e tyre.
Ēuditėrisht nuk jepej asgjė mė shumė, se u vranė edhe Fehmi e Xhevė
Lladrovci, nė mesin e njė liste tė gjatė, me tė rėnėt e asaj periudhe. Kishin
kaluar tetė ditė, nė fakt ishte komandanti i parė i njė brigade qė u vra nė
ballin e luftės e kjo ishte humbja mė e rėndė e UĒK-sė, pas rėnies sė
Jasharėve. Megjithatė, nė atė komunikatė nuk mund tė mėsoje asgjė mė shumė,
se sa njė kornizim i thjeshtė, sikur tė ishte vrarė njė luftėtar i zakonshėm,
i cili nuk kishte veēse pak ditė qė ishte i rreshtuar nė luftėn ēlirimtare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:44 am

Jam ndjerė i befasuar asaj dite, si unė, edhe shumė
tė tjerė. Nuk e di pėrse ka ndodhur njė gjė e tillė. Do tė doja tė justifikoja ēdo
gjė me ofensivėn e jashtėzakonshme serbe tė atyre ditėve, kur vendoset emri i
komandantit nė mesin e ushtarėve dhe nuk do tė kisha dashur tė mendoj se
atavizmi primitiv kishte ngelur edhe pas rėnies sė tij.Nė fund tė fundit, edhe ata qė do tė kishin
menduar, qoftė edhe pėr njė ēast, se ai ishte kthyer nė Kosovė pėr t'u bėrė
njė "shef” lufte, mund tė ishin tė qetė. Ai e kishte bėrė fakt tė kryer
atė qė i kishte thėnė nėnės sė tij, "kam ardhur tė vdes pėr Kosovėn”.* * *Tė gjithė e mbajnė mend se ku ishin ose se ēfarė
po bėnin kur mėsuan pėr vrasjen e Fehmiut dhe tė Xhevės. Tek tė gjithė ėshtė
ngulitur ai moment dhe, nė njė luftė si ajo qė ishte nė Kosovė, nuk ėshtė e
zakonshme.


Do tė doja tė sillja disa nga kėto pėrjetime:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   Thu Sep 11, 2008 5:44 am

Hashim
Thaēi:"Ato ditė kam qenė vazhdimisht nė mesin e
ushtarėve tė brigadės 113 tė Drenicės. Me ditė tė tėra kemi qėndruar nė
territorin qė sulmohej nga makineria e rėndė serbe. Nė kėto rrethana e kemi
marrė lajmin pėr rėnien e tij vėrtet heroike. Lajmin pėr rėnien e Fehmiut e
kemi marrė tė gjithė me dhimbje tė madhe dhe pikėllim, por edhe me krenari tė
rrallė. Rėnia e Fehmi Lladrovcit kishte domethėnie tė madhe pėr luftėn, pėr
ne, bashkėluftėtarėt e tij. Ai ra nė ballė tė frontit, duke qėndruar si
burrat dhe luftėtarėt e devotshėm pėr lirinė e Kosovės. Emri i Fehmi
Lladrovcit hyn nė radhėn e emrave mė tė shquar tė luftės sė Ushtrisė
Ēlirimtare tė Kosovės dhe tė historisė sonė tė re. Fehmi Lladrovci hyn nė
radhėn e komandantėve qė i bėn nder luftės sonė tė drejtė, duke e pėrjetėsuar
emrin e tij nė mesin e njerėzve mė tė shquar tė kombit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kėto ditė del nga shtypi libri   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kėto ditė del nga shtypi libri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: