Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 KĖNGĖ PĖR ĒAMERINĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: KĖNGĖ PĖR ĒAMERINĖ   Fri Sep 07, 2007 6:05 pm

Po e fillojė kėtė temė Kėngė pėr ēamėrinė nė mėnyrė qė secili nga ne tė hulumtojė edhe tė postojm sa mė shumė kėngė pėr ēamėrinė.
Kjo temė me kėto kėngė do tė jetė ndihmes e madhe pėr tė gjithė lexuesit shqiptarė.

Ēamėri moj Ēamėri
ēohu n“kėmbė e nem xhevapė
sa shtatzėna e fėmi greku t“kalli n“baltė
gjakun nė drino t“pamė n“lazarat.
Ēamėri moj e bukura Ēamėri,
varret, kryqe mbajnė pėrbri,
ndrruan emra e kombėsi,
kulturė tė vodhi me pabesi
priftėri bashkė me ushtri.
ēohu n“kėmbė o djalėri
ja tė vdesim ja te rrojmė
toka e amanete tė mbrojmė
grekut, kufitė ti tregojmė
Ēamėri moj Ēamėri
qė shumė vjet qė je nė zi
shqipėtarė tė ēojnė fjalė
se gjakun e trimave kanė pėr tė marrė.

Ēamėri moj Ēamėri e prerė
tė jap fjalė pėr nderė
nė emėr tim e shumė tė tjerė
greku kudo qė tė jetė
do pėrgjigjet pėr kėto me jetė.
ka shumė kohė qė prifterinjtė
po helmojnė,e ushtėri komandojnė
duan gjak si nė Janinė
duan toka e pasuri me vlerė
tė shuajnė emrin Shqipėri
tė shkaterrojnė gjuhėn, varret
fjala Shqipe nė dhe tė kallet .
shqipėtarė kudo qė jeni
ēohi n“kėmbė e jini gati
NĖNA SHQIPĖRI kushtrim kur t“japi
shkrepe si Ēerqizi te rrapi.

Tė bekuar nga vetė Zoti
shqipėtarė trima e tė paepur
shumė thesare qė kemi ruajtur
greku me lakmi nė shekuj ka vėrejtur.
poshtė kisha e prifteria (greke)
vėllezėr shqiptarė mos shikoni
kisha e xhamija
feja e shqiptarit ėshtė Shqiptaria!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ PĖR ĒAMERINĖ   Fri Sep 07, 2007 6:16 pm

Baladė ēame

Ylberi si njė pėrshėndetje lamtumire
U ndez e u shua matanė largėsive
Mbi valvitjet e flakėve nėpėr shi
Matanė largėsive humbi e pėrflakur Ēamėria

Ulėrinė era e Mesdheut mbi trojet e lashta dhesprote
Mbi tė shtrenjtat trojet tona styrgjyshore
Mbi kullotat e braktisura kullotnin rrufetė
ullishtat e pavjelura gjėmojnė si dallgė nėpėr bregore
Dhe kudo toka ēame nėn savanin e reve
Me thikė ne ije, nė gjak e mbytur dergjet

Na e tregojnė drejtimin plumbat qė vėrshėllejnė nė errėsirė
Na e ndriēojnė udhėn pas nesh pėrplas tufani dyert e shkallmuara tė shtėpive
Pėrpara udhėt zgjaten nė veri
Nė, popull muhaxhir, ecim nėpėr shi
Lamtumirė, Ēamėri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ PĖR ĒAMERINĖ   Fri Sep 07, 2007 6:28 pm

Njė mėngjez,o nė tė dire
pashė njė ėndėrr tė mirė
porsi zogu fluturova
male,fusha i kaptova
nė Ēamėri vajta qėndrova
atje pashė njė tė mirė
nxorri mė dha njė pasqirė
na shihu kėtu mirė
tė mbledhē mendje dhe fiqirė
mbaj pėrjetė porosinė
mos e harro ēamėrinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ēamshqiptar
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 21
Age : 34
Vendi : albania
Registration date : 20/01/2008

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ PĖR ĒAMERINĖ   Fri Jan 25, 2008 6:14 am


PAēE NJE ENDERR ME LLAHTARI

Raēė ne gjume me pikėlli,
mos mė keq moj Perėndi,
paēė njė ėndėrr me llahtari,
ki Gardhiq'i shkrretė nane,
djegur bėrė hi,
mos me keq moj Perėndi,
Grate e Gardhiqit moj nane,
tokė me fėmi,
vanė nė Paramithi,
njė kapellozi,
i vu pėrpara si dhi,
ē'bėri e nuk bėri Zerva
dunjaja e di,
mos mė keq moj Perėndi
pėr te shkretėn ēamėri.
Ca gra qė shpėtuan nane
vanė ne shqipėri


Gardhiq- Paramithi:
Tre vėllezer -Vlorė, 1945


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri Jan 25, 2008 7:39 am, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Alblaser.net.ms
Ēamshqiptar
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 21
Age : 34
Vendi : albania
Registration date : 20/01/2008

MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ PĖR ĒAMERINĖ   Fri Jan 25, 2008 7:15 amVALLĖ Ē’KLE AJ DIMĖR I SHKRETĖ

Vallė ē’kle aj dimėr i shkretė,
Aq i zi
Qė petalet ti rėzoi
Ēamėri ?
do vi dita e prap do ngjallesh
moj perri,
se ėshtė ngrit’ njė moshe e re
brez i ri,
dhe petalet do t’i vėrė
pėrsėri.
Aj lufton te jeē i lirė
Ka bėrė be,
tė rrojme si kombet e tjera
edhe ne.
Zoti i madh do na bashkojė
dhe njė herė ,
me vėllezerit shqipėtarė
tė krishterė.
Do vijė dita e s’do pushojnė
kėngėt vallet,
pashkėt bashkė do t’I festojmė
dhe bajramet.
Se njė gjak ne na bashkon
gjak iliri,
nė Ballkan fisi mė I lashtė,
mė I miri.
Qėndro fortė e rri krenare
Ēamėri ;
siē rri motra kosovare
nė stuhi.


Picar – Filat: Tiranė, 1991Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://Alblaser.net.ms
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KĖNGĖ PĖR ĒAMERINĖ   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KĖNGĖ PĖR ĒAMERINĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: