Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Fri Sep 07, 2007 12:26 pm

Kisha lutur jenin menimet antaret dhe ata qe din sepse shikoni qe historiografija po shtrembrohet nga qargjet serrbe me te madhe ,ne edim qe dikun ne shekullin e VIkan ardhur nga karpatet ruse dikun qe ishin te vendosur ne rreth maleve urale dhe keta erdhen si te emigruar ne zona te per rreth Danubit .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Fri Sep 07, 2007 3:43 pm

Dyndjet e popujve, ngulimet sllave Ballkan


Nėn sundimin e Dioklecianit e mė tej tė Konstandinit, Perandoria Romake iu pėrshtat njė organizimi tė ri administrativ. Njėsia mė e madhe administrative u bė prefektura, qė pėrmbante disa dioqeza, tė cilat nga ana e tyre ishin tė ndara njė numėr edhe mė tė madh provincash. Prefektura e Ilirikut (praefectura praetorio per Illyricum), pėrfshinte dioqezat e Dakisė e tė Maqedonisė.
kėtė tė fundit bėnin pjesė pronvincat e Prevalit, Dardanisė, Epirit tė Vjetėr dhe Epirit tė Ri, qė pėrfaqėsonin hapėsirėn gjeografike tė banuar nga pasardhėsit e ilirėve, shqiptarėt, pėrgjatė gjithė mesjetės e deri kohėt e reja. Funksionari mė i lartė i prefekturės sė Ilirikut, prefekti i pretorit pėr Ilirikun, e kishte selinė e vet Selanik. Po kėtu ndodhej edhe selia e kryetarit tė kishės sė kėsaj prefekture.
Ndonėse nuk ndodhej kushtet e dėshpėruara ku e kishte zhytur kriza e thellė ekonomike, shoqėrore e politike pjesėn perėndimore tė Perandorisė Romake, edhe Perandoria Romake e Lindjes po i vuante pasojat e krizės sė kapėrcimit tė dy epokave. Brishtėsia e strukturave tė saj shtetėrore e ushtarake doli pah gjatė ballafaqimit me dyndjet e popujve gjatė shek. IV-VII.
Megjithėse nuk pėrkonin me drejtimin kryesor tė dyndjes sė popujve, trevat shqiptare nuk mbetėn tėrėsisht jashtė tyre. Inkursionet e gotėve, gotėve tė lindjes (ostrogotėve) dhe atyre tė perėndimit (vizigotėve) aty nga fundi i shek. IV prekėn edhe trevat iliro-shqiptare.
Popujt qė u dyndėn dhe invaduan Ballkanin shkaktuan dėme e rrėnime tė mėdha tė cilat u futėn. Pėr periudhėn e “dyndjes sė popujve” burimet e shkruara janė mjaft tė rralla dhe pėrbėhen nga kronikat bizantine. Historianėt qė janė marrė me kėtė periudhė e kanė shpeshherė tė vėshtirė t’i akordojnė kėto burime midis tyre. Edhe materiali tjetėr burimor, arkeologjik ėshtė i pamjaftueshėm.
Sipas burimeve tashmė tė njohura vizigotėt, pas betejės sė Adrianopojės tė vitit 378, arritėn deri brigjet e Adriatikut. marrėveshje me perandorin Theodhosi I, e me kusht qė tė kryenin shėrbimin ushtarak, ata u lejuan tė vendoseshin pjesėn veriore e perėndimore tė Gadishullit Ballkanik, dhe ndėrprenė pėr njė kohė sulmet e tyre. Dyndjet e “barbarėve” vazhduan edhe pas ndarjes sė Perandorisė Romake dy pjesė tė veēanta, atė tė lindjes dhe atė tė perėndimit (395).
Tė dyja pjesėt e perandorisė u detyruan pėr njė kohė tė gjatė t’u bėnin ballė sulmeve e invazionit tė “barbarėve”. Pėr pjesėn lindore tė Perandorisė, atė Bizantine, njė rrezik tė madh pėrbėnin asokohe gotėt e perėndimit qė ishin vendosur Gadishullin Ballkanik. Prijėsat e tyre kishin arritur tė zinin poste tė larta si komandantė tė besėlidhur - foederati, sikurse u quajtėn “barbarėt”. Kėta tė fundit ishin tė pakėnaqur nga marrėdhėniet me perandorinė. I pari u ngrit Alariku, prijėsi i vizigotėve, me pretekstin se nuk u ishin paguar rrogat e premtuara si tė besėlidhur. Me forcat e Alarikut u bashkuan edhe gotė tė tjerė tė vendosur krahina tė ndryshme tė Ballkanit; kryengritėsit filluan plaēkitjen e Greqisė dhe tė trevave iliro-shqiptare. Perandoria Bizantine mundi tė dalė nga kjo gjendje, pas paqes qė bėri me Alarikun vitin 398, duke lejuar vendosjen e ushtrive gote krahinat jugperėndimore tė Gadishullit si tė besėlidhur dhe duke e emëruar prijėsin e tyre si kryekomandant tė ushtrive bizantine Ilirik. Pas 10 vjetėve Alariku me vizigotėt u largua pėr Itali, ku vitin 410 pushtoi Romėn.
Sulmet e gotėve shkaktuan njė rėnie tė mėtejshme tė ekonomisė fshatare e qytetare, shkretimin e shumė krahinave. Ja si e ka pėrshkruar gjendjen Hieronimi nga Stridoni i Dalmacisė: “Mė vjen tė rrėnqethėt kur mendoj tė tregoj shkatėrrimet kohėn tonė, ka mė tepėr se 12 vjet qė gjaku shkon rrėke. Gotėt, sarmatėt, alanėt, markomanėt shkretojnė, shkatėrrojnė dhe plaēkitin Trakinė, Maqedoninė, Thesalinė, Dakinė, Akajen, Epirin dhe gjithė Panoninė. Kudo dhunė, kudo psherėtima, kudo fytyra e tmerrshme e vdekjes; pėr kėtė dėshmitare ėshtė Iliria, dėshmitare ėshtė Trakia, dėshmitar ėshtė edhe vendi ku kam lerė, ku ēdo gjė u shkatėrrua, pėrveē qiellit e tokės, ferrave dhe pyjeve tė dendura”.
Afėrsisht, mesin e shek. V Gadishullin Ballkanik e sulmuan hunėt tė komanduar nga Atila, duke shfrytėzuar rastin qė ushtria bizantine ishte e zėnė luftė me vandalėt. Brenda pak vjetėve ai pushtoi e grabiti shumė qytete tė trevave iliro-shqiptare, mėnyrė tė veēantė, Dardaninė. Burimet bashkėkohėse e pėrshkruajnė Dardaninė si njė vend tė shkretuar. Me vdekjen e Atilės federata hune u prish dhe kėshtu pushuan sulmet e tyre kundėr Perandorisė Bizantine.
vitin 479, trevat iliro-shqiptare tė pėrfshira provincėn e Epirit tė Ri, u goditėn nga sulmi mė i rėndė i ostrogotėve tė udhėhequr nga Teodoriku. Ostrogotėt, rreth 50 mijė veta, ndėr tė cilėt 10 mijė luftėtarė, u lėshuan nga vendbanimet e tyre provizore Traki dhe nėpėrmjet rrugės Egnatia depėrtuan deri viset bregdetare pranė Durrėsit. Vetė kjo qendėr e rėndėsishme ra duar tė ostrogotėve. Perandoria Bizantine bėri ē'qe e mundur pėr t'i larguar tė porsaardhurit nga ato treva, qė ishin tė njė rėndėsie strategjike tė jashtėzakonshme pėr perandorinė. fakt ostrogotėt shumė shpejt u detyruan tė tėrhiqeshin prej andej.
periudhėn midis viteve 500-517 hordhi hunėsh tė nisura nga rrjedha e poshtme e Danubit, pėrshkuan viset ballkanike deri Epir e Thesali, duke shkretuar gjithė vendin. Bregdeti i Shqipėrisė vuajti atė kohė edhe nga sulme tė ostrogotėve tė organizuara nga Italia, ku ky popull ishte vendosur qysh prej fundit tė shek. V.
Gjithsesi, pas kalimit tė ostrogotėve perėndim (488), pjesėn lindore tė Perandorisė intensiteti i sulmeve tė “barbarėve” u ul ndjeshėm. Kjo gjendje qetėsie relative do tė zgjaste deri dhjetėvjeēarėt e parė tė shek.VI, kur kufijtė veriorė u shfaqėn popuj tė rinj: bullgarėt, avarėt, antėt, gepidėt, e mbi tė gjitha sllavėt. Inkursionet e tyre u intensifikuan qysh kohėn e sundimit tė perandorit Justinian. Rreth vitit 548 njė turmė e madhe sllavėsh plaēkiti e shkretoi disa provinca, duke depėrtuar deri afėrsi tė Durrėsit. Komandantėt ushtarakė tė Justinianit nuk guxuan t'i futnin trupat e tyre luftim dhe u mjaftuan t'i ndiqnin nga larg veprimet e sllavėve. Inkursionet sllave u pėrsėritėn thuajse rregullisht edhe vitet pasardhėse.
Me qėllim qė tė frenonte zbritjet e “barbarėve” nga kufijtė veriorė, perandori Justinian me origjinė nga Taurisium i Dardanisė, mė i madhi i perandorėve tė periudhės sė hershme bizantine, i kushtoi vėmendje ngritjes sė njė sistemi fortifikatash disa breza, qė fillonte nga vija kufitare e Danubit, veri, dhe zhvillohej valė-valė duke zbritur drejtim tė jugut. Sipas Prokopit tė Cezaresė, historian i oborrit tė Justinianit, vetėm atdheun e tij, Dardani, perandori bizantin meremetoi 61 kėshtjella dhe ndėrtoi nga themelet 8 kėshtjella tė tjera. Njė ndėr kėto kėshtjella, e quajtur pėr nder tė tij Justiniana Prima (Shkupi), u ngrit vendlindjen e perandorit, Taurisium.
Numri i kėshtjellave tė ndėrtuara tė katėr provincat e Ilirisė sė Jugut arriti 168.
Por kėto masa mundėn t'i frenojnė vetėm pėrkohėsisht sulmet e popujve “barbarė”. Kėto u bėnė edhe mė kėrcėnuese, kur me sllavėt u bashkuan edhe avarėt, njė popull luftarak nomad. Pas vdekjes sė Justinianit (565), hordhitė sllave shpeshherė sė bashku me avarėt ose tė prira prej tyre, u lėshuan drejtim tė jugut. Rrugėt e rrahura prej tyre zbrisnin nga rrjedha e Danubit drejtim tė jugut e juglindjes, ku synonin tė godisnin qendra tė tilla, si Selanikun, Adrianopojėn e vetė Konstandinopojėn. Mė 586 Selaniku u rrethua nga sllavėt, tė cilėt e vazhduan marshimin e tyre jug, deri Peloponez.
Por sulmi mė i fuqishėm avaro-sllav Ilirik qe ai i vitit 609. Hordhitė sllave shkretuan vise tė tėra Maqedoni, Thesali, Beoci e deri Peloponez, prej nga arritėn me anije edhe ishujt e Egjeut e deri Azinė e Vogėl. Nga kjo valė u prekėn edhe provincat e Dardanisė e tė Epirit tė Vjetėr. Atė kohė Selaniku pėsoi rrethimin mė tė gjatė tė tij. qytet erdhėn dhe u strehuan edhe tė ikur nga viset mė veriore, ndėr tė cilėt edhe nga Nishi.
Megjithėse drejtimi kryesor i dyndjeve avaro-sllave ishin viset jugore tė Ballkanit dhe qendrat e mėdha si Selaniku e vetė Konstandinopoja, inkursionet shkatėrruese nuk kursyen edhe brezin perėndimor tė trevave iliro-shqiptare. radhė tė parė prej tyre vuajtėn viset dalmatine dhe provinca e Prevalit. vitin 592 njė pararojė avaro-sllave arriti tė shtyhej deri qytetin e Lezhės. Disa vjet mė vonė prej sllavėve u pushtua dhe u shkretua pėrfundimisht Salona. Banorėt e qytetit dalmatin gjetėn shpėtim ishujt pranė e Split. provincėn e Prevalit, u rrėnua qyteti i Dioklesė, banorėt e tė cilit kaluan Tivar. Qendrat e tjera, si Budua, Ulqini, Shkodra, Lezha, rezistuan dhe patėn vazhdimėsi jete edhe shekujt e ardhshėm.
Ndryshe nga popujt e tjerė, dyndjet e sllavėve Ballkan u shoqėruan me njė dukuri tė re, atė tė ngulimeve. vendet e shkelura prej tyre, sllavėt u ngulėn duke formuar tė ashtuquajturat "Sklavini" (vende tė sllavėve). fund tė shek.VI e fillim tė shek. VII, Sklavini tė tilla ishin formuar Maqedoni, Traki, Thesali, Beoti e, njė numėr mjaft tė madh, Peloponez. Prej Maqedonie, grupe tė veēanta sllavėsh arritėn tė depėrtojnė dhe tė vendosen lartėsitė pėrgjatė luginės sė lumit Devoll e Osum, por pa formuar bashkėsi kompakte.
bregdetin dalmat, duke filluar nga gryka e Kotorrit e sipėr, u vendosėn tributė sllave tė trebinjėve, kanavlitėve, zaklumėve, narentanėve. Konstandin Porfirogjeneti, perandor e historian bizantin i shek. X, i numėron kėto bashkėsi si fise sllave. Por diokleasit, qė banonin mė poshtė grykės sė Kotorrit, ai nuk i pėrfshin ndėr popujt sllavė. fillim tė shek.VII, perandor Herakli lejoi vendosjen e dy fiseve tė mėdha sllave, tė kroatėve dhe tė serbėve. Kėta tė fundit zunė vendet e pėrshkuara nga lumenjtė Lim e Drina e sipėrme bashkė me Pivėn e Tarėn, luginėn e Ibrit dhe rrjedhėn e sipėrme tė Moravės perėndimore. jug dhe perėndim serbėt kufizoheshin me diokletė si dhe me trebinjėt e zaklumėt sllavė, qė ndonjėherė njėsohen me serbėt. Bėrthamėn e vendeve serbe e pėrbėnte krahina e Rashės, qė e merrte emrin nga kėshtjella me tė njėjtin emėr, veri tė Novi-Pazarit tė sotėm. jug vendet e serbėve arrinin deri burimet e lumit Lim.
pėrfundim tė dyndjeve tė popujve gjatė shek. IV-VI e sidomos tė kolonizimit sllav tė shek. VI-VII, pėrbėrja etnike e trevave ballkanike, pėsoi modifikime tė ndjeshme. viset danubiane, ato tė Istries, tė Dalmacisė e tė rajoneve tė brendshme u vendosėn mėnyrė mjaft intensive popullsitė e reja sllave: trebinjatėt, kanavlitėt, paganėt, serbėt, kroatėt. Masa sllavėsh u vendosėn zonėn e Nishit dhe pėrgjatė luginės sė Vardarit, e deri Selanik. Prej kėndej, grupe tė veēuara depėrtuan nėpėr luginat e Devollit e Vjosės, duke zėnė kryesisht lartėsitė pėrgjatė tyre. Ngulime sllave pati edhe malėsitė midis Thesalisė dhe Epirit (malet e Pindit). Vendosje masive tė bashkėsive sllave pati Traki e Greqi, veēanėrisht Gadishullin e Peloponezit. Historiani bizantin i shek. X, Konstandin Porfirogjeneti, thotė se atė kohė Peloponezi "ishte sllavizuar plotėsisht". Gjithsesi, burimet historike, tė dhėnat arkeologjike e ato gjuhėsore, i kanė shtyrė studiuesit tė dalin pėrfundimin se brezi perėndimor i Ballkanit qė pėrfshihej provincat diokleciane tė Prevalit, Epirit tė Ri dhe tė Epirit tė Vjetėr, me njė shtyrje ku mė shumė e ku mė pak tė thellė drejt brendėsisė, ėshtė ndėr rajonet mė pak tė prekur nga kolonizimi sllav. Pėrkundrazi, popullsia e hershme autoktone iliro-shqiptare u pėrforcua kėtė gjerėsi gjeografike me grupe tė tjera iliro-shqiptare tė ardhura nga viset e brendshme, ku invazioni sllav kishte qenė masiv. Njė zhvendosje e tillė e popullsisė autoktone iliro-shqiptare drejt zonave mė tė sigurta jugore dėshmohet pas rėnies sė Nishit, tė Dardanisė e tė Salonės bregdetin dalmat pas vitit 612.
Gjithsesi, burimet historike tė mesjetės sė hershme, ndėrsa flasin pėr krijimin e zonave kompakte tė sllavizuara (sklavini) viset fqinje tė Dalmacisė, Rashės, Maqedonisė, Peloponezit etj., nuk pėrmendin ekzistencėn e tė tillave katėr provincat e Ilirikut Perėndimor. Mbijetesa, historikisht e dokumentuar, kėto treva tė qyteteve antike, e qendrave dhe e strukturave kishtare, si dhe prania ndonėse e dobėsuar e pushtetit bizantin flasin pėrgjithėsisht pėr ekzistencėn kėtu tė kushteve pak a shumė normale tė jetės shekujt e errėt tė mesjetės.
Grupet e izoluara sllave qė kishin arritur tė depėrtonin drejt luginave tė Devollit e Osumit, nuk arritėn tė organizoheshin bashkėsi kompakte. Pėr mė tepėr, duke filluar me Justinianin II, me qėllim qė tė siguronte ndėrlidhjet jetike me bregdetin adriatik boshtin e rrugės Egnatia, Perandoria Bizantine shpėrnguli popullsi tė tėra sllave nga viset qė ishin rrezen e saj duke i ēuar Azinė e Vogėl.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Fri Sep 07, 2007 3:48 pm

Fuqizimi i shtetit bullgar, sidomos gjatė sundimit tė carėve Simeon e Samuel, nė shek. IX - X, u shoqėrua me depėrtime grupesh sllave, pėrkatėsisht bullgare, qė u vendosėn kryesisht nė vendet e prekura qė mė parė nga kolonizimi sllav. Por, me rėnien e Perandorisė Bullgare dhe me rivendosjen e pushtetit bizantin nė kėto treva, bashkėsi tė tėra sllave u shpėrngulėn nga perandorėt bizantinė dhe u vendosėn nė Traki e nė Azinė e Vogėl. Kjo vlen nė radhė tė parė pėr zona me rėndėsi strategjike, siē qe Shqipėria. Grupe tė tjera, nė marrėdhėnie me popullsinė vendase erdhėn vazhdimisht duke u tretur e duke u asimiluar.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Sat Sep 08, 2007 1:22 am

falem se msova edhe diqka ma shum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Sun Sep 09, 2007 5:26 pm

Sofra ke me shum kohe vazhdo ket tem me shum sepse si delija ashtu ka shum njerz qe don ti din burimet e serrbeve nga erdhen ne ballkan .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovari
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 12
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Mon Sep 17, 2007 2:29 pm

malazezet vin ne shekullin e VI edhe keshtu fillojn martesat mes malazezve dhe serbve qe vijn ne shekullin e VII qe do te thot se ktu nuk ka pas serb para te parve tan ILIR ne troje shqipetare iliret kan qen dhe jemi ne pasardhesit e tyre per ti brojtur trojet tona gjak shqipetari kem pasur dhe gjak shqipetari dot kemi sa te jem gjall per deri sa te na rrjedh gjaku neper vena nje shqiperi e bashkuar do ishte kenaqsi per mua por besoj se edhe per gjith shqiptaret ka jan
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guest
VizitorMesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Wed Sep 26, 2007 10:13 pm

ardhja e serbeve ne foeme te koloneve ne kosove daton nga shekulli i "X" , erdhen me shatora, qerre te drujta dhe u ndalen me nje menquri, ne qdo vend ku ishin ulur shkruanin nje gerrme te alfabetit te piste cirilik, dalngadal filluan edhe ti emerojne vendet, vdes serbja dhe ia lene emrin vorri i shkines.......

Pra perhere ishoin ndytesira dhe me prapavia te poshtra!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
renan
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 17
Registration date : 09/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Wed Oct 10, 2007 12:34 am

dikur kan ardh ne shekullin e VII ose VIII kur kan ba luft me Dardanet ti moter annaa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Wed Oct 10, 2007 2:01 am

Pajtohem me ty renan me se e vertet eshte qe serbet kan ardhe dikur ne VII.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Fri Oct 26, 2007 10:38 am

ooooo as qe du me e dit se kur kan ardh ata ne ballkan e me mir te mos kishin ardh kurr se na shkaterruan jeten na i plagosen zemrat besoni se kur e degjoj emrin e tyre me rreqefet trupi sdu te di per ta e ju dalt fara
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vuthjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 168
Registration date : 01/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Tue Oct 30, 2007 7:11 pm

Nje gje mund ta them, se mbi 70% te popullesise malazeze kane prejardhje Ilire, bashke me nje pjese te madhe te Kroacise... Ku i perkasin fisit Kuc ne pergjigjesi, por me martesat e tyre qe ben me serb humben kulturen, historine dhe orjentimin...
Keshtu qe edhe gjakpiresi i shqiptareve Mark Milani, komandanti kryesor i Kral Nikolles ishte shqiptar nga Kuci,,, Nacionalistet me te medhenj qe sot jane ne Mal te Zi gjinden rreth Beranit, Murines dhe Andrijevices, dikur toka shqiptare deri ne Kongresin e Berlinit... te gjithe prejardhje shqiptare Vasojevic te Kucit... Kete vetem desha qe te ia sqaroj Kosovarit, pasi qe desha ti them qe malaziasit perpos gjuhes nuk kane lidhje asgje me serbet, jane shume me te zi se ata, shqiptaret gjithmone kane hequr shume me shume nga ata se serbet... Por qe kane prejardhje Ilire, ate nuk mund ta mohoj askush, edhe nje pjese e madhe e Kroacise, Zara dhe Dubrovniku...
Pergjigja ime eshte se serbet erdhen ne Ballkan gjate shekullit te VII, por flitet qe kane ardhur edhe me pare dhe jane shtri se pari ne Sllovenine e sotme...Poashtu origjine serbe ose sllave kane edhe boshnjaket e Bosnes, vetem qe kane fe islame dhe ishin i pari vend ballkanin qe pranoj fene islame nga pushtuesit otoman. Por historija flet qe ata kane gjakun me te paster sllav, dhe nga pikepamja fizionomike dallojn njerez vigan, me sy te kalter dhe biond,, ndersa serbet qe gjinden ne Serbi jane te perzier me rom, bullgar etj, keshtu qe kane humbur gjenet e veta ashtu njejt si edhe helenet e lashte, qe flitet qe sot nuk ka popull greke, por qe eshte i shortuar me popujt tjere te ballkanit dhe kryesisht me shqiptar... Sepse helenet ishin shterp dhe nga frika qe te zhduken benin marreveshje me shqiptar qe te ua lindin nje femij dhe te ua shitnin atyre me pare te majme,,, keshtu qe nje shqiptar u be me grek se vet greku... e njejta gje ndodhi dhe po ndodh sot ne Serbi, pasi qe nataliteti ne Serbi cdo dite po bjen...
Pershendetje nga Vuthjani...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Tue Oct 30, 2007 8:53 pm

Po Vuthjani edhe unė kam lexuar pėr kėto qė i postove ti mė lartė madje madje edhe me fakte shkruante pėr mbiemrat shqip tė sllavizuara ( asimiluara)

Pos tjerash sė shpejti do ta sjell njė dialog mes njė studjuese e cila ka shkruar njė libėr nė Shqipėri pėr Pellazgo Ilirėt qė ia vlen ta shikojnė ata postues qė i pėrkushtohen kėtyre hulumtimeve mbi prejardhjen e Shqiptarėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vuthjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 168
Registration date : 01/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Wed Oct 31, 2007 12:28 pm

Nese doni mund qe ti postoj me vone edhe mbiemrat e sllavizuar, ose shqiptar te asimiluar,,, sepse keta nderruan kombin shume vone ne vitin 1918, do te thote ishin shqiptar ilir, pranuan fene islame, njekohesisht u martuan me boshnjak te Bosnes dhe u asimiluan nder ato shtepite me te njohura shqiptare familja e heroit tone Jakup Ferrit tani jane Ferovic dhe quajn veten boshnjak, pastaj familja e Komantantit te pergjithshem te Lidhjes se Prizrenit Ali Pashe Gucia, tani familja e tyre moren dy mbiemra Rexhepagiq edhe Shabagic edhe keta boshnjak... e per malaziasit qe kane fe ortodokse malazeze keta humben kulturen ilire dhe iu bashkangjeten asaj sllave gjate shekullit XIII... por me hollesisht mund te ju shkruaj ne nje shkrim tjeter timin...
Per keta te paret jane asimiluar shume vone, keshtu qe vetem nese shprehni ju deshiren te lexoni mund te ju postoj...
Sepse ne kete teme flitet per ardhjen e serbeve ne ballkan dhe periudhen... keshtu qe mos te dalim shume prej temes, dhe me vone do ti postoj disa nga mbiemrat e sllavizuar qe deri me shekullin XIII ishin iliro-shqiptar...
Pershendetje...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vuthjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 168
Registration date : 01/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Wed Oct 31, 2007 2:12 pm

Per fise qe ishin iliro-shqiptar ne kohen e Bizantit dhe u sllavizuan me vone jane keta mbiemra qe sot gjinden ne Zete, pjese e Malit te Zi qe perfshijne Cetinjen, Kotorrin, Budven etj...
Deri ne shekullin e XIV Dioklea-Genta (Zeta) vecanarisht ana e siperme e saj, u shfaqej te huajve si nje vend me popuj e fe te ndryshme. Gjithsesi gjate gjithe mesjetes krahina e bashkesi te tera si Kuci, Markajt (Markovicet), Pastovicet, Pipret, Gjurashet (Cernojeviqet) etj, ishin shqiptar... Me vone Cernojeviqet me qender ne Cetinje fomojne shtetin e tyre Malin e Zi, ka fundi i shekullit XIV, dhe sllavizohen.Mali i Zi ishte nje krahine e Vogel, por me Kongresin e Berlinit Kral Nikolles i falen trojet shqiptare Tivari, Ulqini, Hoti, Gruda, Trijeshi e Koja, Podgorica, Plava e Gucia, Rozhaja e Berani... Nder keto troje vendin nuk e dorezuan Hoti e Gruda, por rezistenca me e madhe u be ne Plave e Guci, me Betejen e njohur te Nokshiqit (janar 1880), qe njihet edhe beteja me e suksesshme e popullit shqiptar qe pas vdekjes se Skenderbeut... Ku forcat malazeze humben rreth 12.000 ushtar nga forcat shqiptare te vendit te ndihmuara nga Lidhja e Prizrenit... Por ne vitin 1918 edhe kjo treve i falet Malit te Zi nga Austro-Hungaria dhe permbyllet Kongresi i Berlinit me sukses per percarjen e trojeve shqiptare... Keshtu qe Mali i Zi rritet per 3 here me shume se qe ishte ne shekullin e XIV... Ne shekullin e XVIII edhe shume fise ilire nderojne fene dhe gjuhen dhe behen sllavo-malazias, sidomos fisi Vasojevic qe perfshinte rrethinen nga Berani, Lugina e Biolo Poles, deri tek Murina dhe Andrijevica...
Tani sot per sot fisi i cili perkrah fuqishem idene e Miloshevicit...
Kerkoj falje qe dola pak nga tema, por nuk munda ta permbyll me dy rreshta pasi qe historia eshte histori...
Jam nga Plava e Gucia, keshtu qe njoh me mire kete pjese dhe historine e malaziasve e ndoshta dikuj do ti interesoj per kete teme dhe per te ditur qe numri dermues i tyre ishte deri ne shekullin XIV shqiptar... Por gjithmone e thash edhe me larte se ne shqiptaret me shume ia kemi pare sherrin ketyre se serbeve, duke filluar nga rrafshi i Dukagjinit e me thelle.Edhe luften e fundit ne Kosove ne rrafsh te Dukagjinit e ben malaziasit por me nje politike te jashtezakonshme e fshehen nje gje te tille, kur dihet se edhe vet Milosheviqi kishte prejardhje malaziase, dhe nje numer edhe me i madhe sec jeton ne Mal te Zi jetojne ne Serbi...
Pershendetje...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Wed Oct 31, 2007 4:08 pm

kerkoj falje nese dal nga tema por besoj se ka lidhje pak me temen, pys Vuthjanin, nga Gucia, eshte edhe mbiemri MULLAMEKIC, cfare me thoni per kete, cfare supozohet te jete rrenja, zanafilla e ketyre, e them sepse bashkshorti me flet shume per nje shok qe kishte ne studime para ca viteve me kete mbiemer.

pershendetje


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Wed Oct 31, 2007 4:30 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Wed Oct 31, 2007 4:29 pm

Noel Malcolm autor i librit

“Kosova , nje histori e shkurter”?
Liber ky sipas te dhenave te vet autorit ku mund te gjejme shume te dhena e prova edhe per ardhjen dhe pranine e serbeve ne Ballkan. Ne lidhje me argumentet serbe kunder pavaresise se Kosoves , ne liber gjeni disa pika thelbesore qe vertetojne se pretendimet e serbeve nuk qendrojne . Se pari , eshte pretendimi qe "Kosova eshte djepi i serbeve ne Ballkan" , dhe kjo dihet qe eshte e pavertete .

Serbet erdhen ne Ballkan ne shekullin e 7 -tė, ne kete territor , u zevendesuan nga sundimi otoman ne shekullin e 15 . Kemi nje periudhe 800-vjecare atje , dhe sa nga kjo periudhe Kosova u sundua nga serbet! Vetem ne 250 vitet e fundit nga 800, por ku ishin serbet para kesaj periudhe ?

Pergjigja eshte : jashte Kosoves .

Ishin ne nje territor qe ata e quanin Ras , Rasia , qe eshte pak a shume zona e Sanxhakut te sotem , Novi Pazarit . E gjithe ideja se aty eshte djepi i qyteterimit serb ne Ballkan eshte teresisht e pavertete .
Pastaj kane argumentin e levizjes se popullsise ; thone se nuk kishte shqiptare gjate mesjetes ne Kosove , qe nuk kishte shqiptare deri nga fundi i shekullit te 17 , kur pati nje eksod te madh te serbeve dhe u krijua nje vakum dhe ky vakum u mbush nga shqiptaret e ardhur nga malet e Shqiperise veriore .
Ka plot prova qe tregojne se ky argument eshte i pavertete , ka shume prova qe vertetojne se ka pasur shqiptare qe kane jetuar ne Kosove pergjate gjithe epokes mesjetare; ndoshta nuk perbenin shumicen ne Mesjete , por ka pasur nje popullate te vazhdueshme shqiptare atje .

Dhe historine e eksodit masiv te serbeve ne 1690 , e kam vertetuar qe eshte e pavertete . Pastaj jane argumentet e diteve te sotme per levizjen e popullsise ; ata pretendojne se nje numer i madh shqiptaresh u dynden ne Kosove nga Shqiperia ne mes te Luftes se Dyte ; ky eshte nje “nonsense” dhe kurre s’eshte paraqitur qofte dhe nje prove per ta mbeshtetur kete. Pra, shohim qe te gjitha pretendimet serbe mbi Kosoven , bazohen ne argument te paqena historike , dhe ne fund dua te shtoj se po te shohesh gjithe historine e Kosoves qe pas 1912-es , sheh qe Kosova nuk eshte trajtuar si nje pjese e nje shteti demokratik - u trajtua ne fillim si territor i kolonizuar - kolonizim ishte termi i perdorur nga serbet per ate proces , pra ata derguan koloni atje .Dhe ne shume aspekte ajo qe Serbia beri ne Kosove nuk ishte shume e ndryshme nga ajo qe francezet bene , le te themi ne Algjeri . Tani , a mund te themi ne qe Algjeria eshte pjese esenciale e territorit francez ? Besoj se jo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Wed Oct 31, 2007 4:32 pm

besa-bese shkruajti:
kerkoj falje nese dal nga tema por besoj se ka lidhje pak me temen, pys Vuthjanin, nga Gucia, eshte edhe mbiemri MULLAMEKIC, cfare me thoni per kete, cfare supozohet te jete rrenja, zanafilla e ketyre, e them sepse bashkshorti me flet shume per nje shok qe kishte ne studime para ca viteve me kete mbiemer.

pershendetje

Z.Vuthjani, nese ke te dhena cka besoj se dini dicka, une ju falemnderoj per pergjegjen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vuthjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 168
Registration date : 01/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Wed Oct 31, 2007 4:33 pm

Pershendetje Besa-Bese...
Mullamekiq eshte mbiemer nga krahina e Gucise, deri para 70-80 viteve te gjithe ne kete krahine ishin shqiptar lere me Ilir...
Ne kete krahine deri ne vitin 1918 perpos shqiptarve nuk kishte popull tjeter, me ardhjen e disa familjeve nga Bosna qe ishin agallar ne kohen e sundimit osman, u martuan disa fishe me ta dhe humben gjuhen. Sot flasin gjuhen serbe, e quajn veten boshnjak, pranojne qe kane prejardhje shqiptare, por ne asnje menyre nuk e pranojne veten si shqiptar...
Plava dhe Gucia shumicen e popullesise e ka ne SHBA, ne kete vend tani per tani jetojne 18.000 banor, nga keta 29% shqiptar, 65% boshnjkak( ose me mire te themi shqiptar te boshnjakizuar) dhe 6% malazias... Ndersa flitet qe ne SHBA nga kjo krahine per momentin jane mbi 40.000 bashkevendas...
Plava: fisi Rexhepagaj eshte fisi me i madhe i kesaj ane, i familjes se Ali Pashe Gucise, jane me prejardhje nga Gruemira e Shkodres. Shabajt(Shabovic), Ferajt(Ferovic), jane nga Lahuri i Dinoshes te Shkodres. Medunajt9Medunjanin), Rexhajt(Rexhanic), Rexhematajt(Rexhematovic), Deshajt(Deshevic), Shehajt(Shehovic), Sharkinajt(Sharkinovic), Canajt(Canovic), Jusajt(Jusevic), Jedadajt (Jadadic), Sukajt(Sukalovic), jane thjeshte Kelmend nga Selca, Vukli e Nikēi.
Guci: Nokocajt(Nikocevic), Seferajt(Seferovic), Pjetrajt(Pjetrovic), Curanajt (Curanovic), Lucajt(Lucevic), Dervishajt( Dervishevic), Mullamekajt (Mullamekiq), Hoti (Hot), Gruda (Grude), Vukli(Vukel) jane Dukagjin, Kastrat, Hote e Grude...
Te gjithe keta mbiemra te siper permendur jane te boshnjkizuar, dhe qartazi shifet se kane qene shqiptar, ne nje periudhe mjaft te afert, tani e quajn veten boshnjak,,, ne pergjithesi keto dy qendra u boshnjakizuan, ndersa te gjitha fshatrat perreth edhe sot jane 100% te banuara me shqiptar, por qe edhe nje numer i madhe i tyre gjinden sot ne Prishtine, Peje e Prizren: Gjonbalaj, Ulaj, Ahmetaj, Brucaj, Vucetaj, Qosaj, Gocaj, Prelvukaj, Hasangjekaj, Balidemaj, Lecaj, Selimaj, Nokshiqi, Pepaj etj...
Pershendetje...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Wed Oct 31, 2007 4:49 pm

Vuthjani, cfare te them tjeter pos shume falemnderime ne pergjegje, e pasurove edhe temen edhe une u ndava e kenaqur me pergjegjen tuaj.

e kam nje fotografi nga "burimet e Ali Pashes" qa na e ka dergu ai zotriu mullamekiq n., nese nuk e perktheva mire nga gjuha e tyre, dhe jam e betume te mos shkruaj ne forum ne gjuhen e tyre.

edhe nje here te falemnderoj ne emrin tim dhe ne emer te forumit Bashkimi Kombetar per pergjegjen dhe postimet tuaja ne te gjitha lemite. Prezenca juaj nga trevat qe ju i perfaqesoni, dhe te tjereve nga viset e tjera jasht Kosoves,mua me inkurajojne dhe nxisin ta shoh bashkimin kombetar me afer se ndonjehere me parė.

shendet juve dhe te gjithe forumisteve qe ndajne mendime
ne forumit tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vuthjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 168
Registration date : 01/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Wed Oct 31, 2007 5:36 pm

Poashtu edhe une juve ju falenderoj nga zemra per keto fjale qe mi derguat mua dhe perkrahjen tende...
Do ti lidhesha pak temes tende kur the qe serbet nuk kane argumente qe Kosova eshte ashtu sic pretendojne ata djepi i Serbise... Asnje fakt nuk e tregon nje gje te tille,,, Kosova ishte e populluar nga Dardanet edhe para mesjetes, keshtu qe serbet erdhen ne Ballkan vetem ne shekullin e VII, kur ne ballkan Iliret ishin Zot i Ballkanit,,, me dyndjet e serbeve, bullgareve dhe kroateve ne shekullin e VII, se pari ata u perqendruan ne teritorin e sotem Kroat dhe Slloven, dhe nje pjese tjeter afer Vojvodines, poashtu bullgaret ne Bullgarine e sotme...
Keshtu qe para dhe pas kesaj periudhe historine e Kosoves dhe historine e popullit shqiptar, e tregojne fakte te shumta nga ato arkeologjike, arkitekturore dhe historike... Me varret Ilire, qe edhe sot po zbulohen ne Bosne dhe Kroaci, me fortifikatat e shumta neper Kosove, Maqedoni dhe nje pjese te madhe te Serbise, me kalate e shumta te shekujve XVI-XVIII, me mbishkrimet ilire, me Manastirin e Decanit, Pejes qe i perkasin kishes katolike shqiptare e jo ortodokse serbe, me xhamite e shekujve XVII, me kullat tipike shqiptare, te gjitha keto jane deshmi te shumta qe Bota i din, por edhe vet serbet i dine, por qe duan ti shlyejn... Serbet cdohere e kane shtremberuar historine, do te tentojne edhe sot, por njehere e pergjithmone Bota i ka hapur syte dhe po mundohet ti ndreq gabimet shekullore qe ka bere ndaj shqiptarve, ndaj popullit me te paster te Evropes, dhe nder popujt me te vjeter te Botes... "Ne ishim ketu dhe ketu do te jemi deri sa mali te behet hi, e hiri mal perseri" Jane vargje te nje vjerrshe...
Pershendetje...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Wed Oct 31, 2007 6:11 pm

Per respektin dhe pune tuaj Vuthjani, une sjell ca rreshta nga ajo qe ju e futet ne thonjėza, besoj se edhe rreshtat e Mitrush Kutelit mund te jene pjese e keaj teme:

.................
Ti shqa thėrret,
ti shqa bėrtet,
gjer lartė nė retė
se jam barbar.

Po vendin tim e dua,
lirinė e dua,
e s'dua
zot
mbi mua.


Se jam kėtu kur s'kish njeri,
kur s'kish kufi
as fqinjėri,
as shqa tė zi.

Se jam kėtu kur Mal i Zi
ish Iliri;
kur nga njė det nė tjetrin det
isha zot vetė!
Unė jam kėtu nga moti
kur vetė Zoti
e bėri fushėn fushė
e malin mal.

Unė jam kėtu e do tė jem
- dem baba dem -
sa mali tė bėhet hi
e hiri mal pėrsėri.
.................

Mė thanė tė shkruhem vojnik
e mynafik
i kombit tim.

Mė dhanė armė tė vras
vėllanė,
sipas kanunit
tė gjakut...
Po s'desha!


Mė thanė tė ngrihem tė ik
ku qielli puthet me dhenė;
Stamboll,
Anadoll,
e mė tej.


Hej!
Komb i lirė kosovar,
ti komb shqiptar, ti zot krenar,
ti djalėri - ti pleqėri,
bėru gati!
Bėru gati pėr vrull tė ri,
ta djegėsh botėn,
ta bėsh hi,
pėr liri,
pėr Shqipėri!


Tani, tani!
- O Mal i Zi -
ja unė, ja ti!

Po unė - jo ti,
se jam kėtu kur s'kish njeri
dhe as kufi
as fqinjėri...

Unė jam kėtu kur Mal i ZI,
me Shumadi,
me Dallmati - sa mban e gjitha Shqehėri,
ish Iliri!
Kur nga njė det nė tjetrin det
isha zot vetė!
Se jam kėtu nga moti
kur vetė Zoti
e bėri fushėn - fushė
e malin mal.

Unė jam kėtu
e do tė jem,
- dem baba dem -
sa mali tė bėhet hi,
e hiri mal pėrsėri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vuthjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 168
Registration date : 01/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Wed Oct 31, 2007 7:11 pm

Pershendetje te perzemerta e nderuara Besa-Bese... faleminderit per kete vjerrshe te bukur qe e kisha harruar plotesisht, e cila me rreshqethi te terin... Faleminderit per mundin tend...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Thu Nov 01, 2007 1:02 am

Vuthjani je i pa kapshėm me tė vėrtet me dhe fakte dhe punėn qė po e bėn nė kėt Forum unė skam fjal qė tė falemnderoj vetėn tė uroj shėndet dhe sukse si dhe pune te mė tejme sepse edhe kto jam dėshmi tė Historis dhe njė dit do ti lexoj dikush[ edhe kto dhe do bindet edhe vetė .
Gjitha shtu edh Besa-besė tė falemnderoj edhe ty .a shtu .

Respekt nga Deli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Sun Nov 11, 2007 3:58 pm

se kur erdhen serbet ne ballkan dhe si u ngrit zeri kunder kolonizimit te Kosoves !?!Kundėr kolonizimit tė tokave shqiptare


Pas mbarimit tė Luftės sė Parė Ballkanike, ēlirimin nga robėria turke, njė pjesė e popullatės shqiptare e pėrjetoi si okupim nga pushteti serbo-malazez. Megjithė premtimet e qeverisė serbe nė vigjiljen e luftės kundėr Perandorisė Osmane se populli aleat shqiptar nė Kosovė do tė gėzojė tė drejta tė gjera, ai iu nėnshtrua njė terrori dhe gjenocidi tė paparė. Vrasjet e masakrat, dhunimet, djegiet e shtėpive etj., ishin kėto pamje tė viteve pas luftėrave ballkanike, por edhe mė vonė. Tė tilla pamje trishtuese pati nė tė gjitha viset e pushtuara shqiptare. Edhe nė trevėn e Anamoravės, po ashtu. Pėr kėto ngjarje tragjike informoi shtypi evropian i kohės. Publicisti Leo Freundlich, nė organin "Albanische Korrespondenz" jepte kronika tė pėrgjakshme, njė pjesė tė tė cilave i mblodhi dhe i botoi nė Vjenė, mė 1913, me titull "Albaniens Golgotha" ("Golgota shqiptare"). Me kėto shkrime "Frojndlihu e quante tė nevojshme qė nė emėr tė humanizmit, qytetėrimit dhe tė popullit fatkeq shqiptar t'u drejtohej qeverive tė fuqive tė mėdha dhe mbarė opinionit evropian pėr ndihmė dhe mirėkuptim"(12). Mirėpo, shumicės sė kėtyre qeverive sikur nuk u bėnin pėrshtypje informatat pėr krimet e ushtrisė ēetnike serbe nė fshatrat Trestenik, Komogllavė, Vėrban, Lubishtė, Gjylekar, Tėrpezė, Brest, Korbliq, Shashare, Letnicė, Goshicė, Kabash, Mogillė etj., nė tė cilat sipas shkrimeve tė kėtij publicisti thuhej se nė 29 fshatra tė Karadakut janė djegur 280 ekonomi tė shqiptarėve muslimanė, kurse vetėm nė fshatrat e pėrmendura tė Moravės sė Epėrme, u therrėn nė mėnyrė mizore 238 burra. Vetėm nė Vėrban, "nė vitet 1912-13, ushtria serbe i vrau mbi 20 vėrbanas"(13).

Pėr shkak tė kėsaj shtypjeje tė egėr dhe krimeve qė bėnte ky pushtet mizor mbi popullatėn shqiptare, njė numėr i njerėzve shpėrngulen nė Turqi dhe nė territorin e Shqipėrisė sė ēliruar. Nė shtėpitė dhe tokat e tė shpėrngulurve vendosej elementi sllav. Ky ishte edhe fillimi i kolonizimit tė trevave shqiptare, "... qė pikėsynonte qysh moti zhdukjen e farės sė pasardhėsve tė ilirėve"(14).

Punėt rreth kolonizimit pėrkohėsisht i ndėrpreu shpėrthimi i Luftės sė Parė Botėrore, pėr tė vazhduar menjėherė pas pėrfundimit tė saj, kur tokat shqiptare u ripushtuan nga i njėjti pushtues. Megjithatė, "... forma ligjore iu dha me Dekretligjin mbi kolonizimin e viseve jugore tė 24.X.1920 dhe tė tjera dispozita"(15). Ky proces zgjati deri nė vitin 1938. Regjimi sundues serbomadh "...me rastin e zbatimit tė kolonizimit, nuk i pėrfilli interesat e popullatės vendėse, para sė gjithash tė shqiptarėve, tė cilėt pėrbėnin shumicėn e popullsisė"(16). Nė tė vėrtetė, me kolonizimin synohej tė vihej njė baraspeshė etnike qė tė sundoheshin mė lehtė vendet e pushtuara. Pėr t'ia arritur kėtij qėllimi, fshatarėve ua merrnin (uzurponin) tokat, tė cilat i kishin shfrytėzuar shekuj me radhė, madje edhe tokat tė cilat i kishin me tapi, duke ua dhėnė pastaj kolonistėve arat e bukės, livadhet e meratė. E shqiptari gjithmonė ka qenė i lidhur ngushtė me tokėn si burim i gjallimit dhe i forcės pėr tė qėndruar dhe mbijetuar. "Fshehtėsia mė e madhe e qėndrimit ende nė kėmbė tė popullit shqiptar, me gjithė tragjeditė historike qė jetoi edhe me gjithė gjakun e njomė qė ka derdhur ndėrmjet vargjeve tė shekujve, mund tė shpjegohet vetėm e vetėm me lidhjet shpirtėrore qė ka me tokėn, e sidomos me ndjesinė e racės pėr arat e vatrat e veta"(17).Kolonizimi sė pari filloi nė trevat rreth Gjilanit (18), e pastaj u zgjerua edhe nė trevat e tjera tė Kosovės. "Kėshtu, nė 61 vendbanime tė kėtij rrethi u kolonizuan 1142 familje serbe e malazeze"(19). Vetėm nė komunėn e Sllatinės sė Epėrme u vendosėn 294 familje nė kėto fshatra: Sllatinė e Epėrme 7,

Sodovinė e Ēerkezėve 62,

Gėrmovė 50, Goshicė 40,

Mirasalė 16, ndėrsa nė fshatin krejtėsisht tė ri kolonist, Tankosiq, i pagėzuar me emrin e organizatorit dhe instruktorit tė njohur tė ēetave komite, Voja Tankosiqit, u vendosėn 119 familje koloniste, tė cilave pushteti ua ndėrtoi shtėpitė sipas planit tė njėjtė e tė veshura me llamarinė.Kėtyre kolonistėve "...kryesisht iu nda toka qė iu muar me tė padrejtė fshatarėve shqiptarė tė Sllatinės sė Epėrme dhe tė Ramjanit"(20). Ky veprim i pushtetit shkaktoi shumė ngatėrresa e mosmarrėveshje ndėrmjet vendėsve autoktonė dhe kolonistėve, i cili u pėrdor edhe si mjet presioni ndaj popullatės shqiptare pėr t'u shpėrngulur nga trojet e veta etnike.

Zeqė Vėrbani nuk mund t'i shikonte me indiferentizėm kėto padrejtėsi qė u bėheshin fshatarėve nga ana e pushtetit dhe kolonistėve. Traumat e tyre i pėrjetoi si tė vetat. Meqė edhe vetė ishte bir fshatari, e dinte se toka e bukės dhe kullosat pėr fshatarin kanė rėndėsi jetike. Prandaj, i revoltuar nga tėrė kėto tė kėqia, qė u bėheshin fshatarėve shqiptarė, mori guximin qė, si kryetar komune nė Sllatinė tė Epėrme, e pastaj edhe si deputet i Kuvendit tė Parė tė Krahinės sė Vrajės, tė reagojė haptas duke u vėnė nė anėn e popullit tė vet.Sė pari kėtė e bėri bashkė me parinė shqiptare tė rrethit tė Gjilanit nė takimin me mbretin Aleksandėr Karagjorgjeviqin, nė shtėpinė e deputetit dinak Tomė Popoviqit, nė Gjilan, kur mbreti e vizitoi Kosovėn nė fillim tė vitit 1927. Nė atė takim, patrioti, Hamdi Kurteshi, i nxitur nga interesimi i mbretit pėr gjendjen e shqiptarėve, e hap njė dialog tė ashpėr, duke iu ankuar se me masat e reformės agrare ishte rrezikuar ekzistenca e fshatarėsisė shqiptare dhe ishte shtuar pakėnaqėsia e tyre. Mbreti, i revoltuar nga ato fjalė qė dėgjoi nga Hamdi Kurteshi dhe tė tjerėt, ishte zemėruar keq dhe, pa e pirė kafenė, u ishte drejtuar tė pranishmėvet me kėto fjalė kėrcėnuese: "Nėse nuk jeni tė kėnaqur me kėtė regjim, ja ku e keni Shqipėrinė dhe Turqinė dhe mund tė shkoni kur tė doni!". Pas kėtyre fjalėve, biseda ishte ndėrprerė si e padėshirueshme pėr tė dy palėt, ndėrsa te pėrfaqėsuesit shqiptarė kishte lėnė pėrshtypje shumė tė keqe.Paria e Anamoravės nė vizitė te
mbreti Aleksandėr Karagjorgjeviqi nė Beograd (19.02.1927)

Rreshti I nė kėmbė (nga e majta): Mehmet Devaja, Feriz Llashtica, Hajdar Demosha nga Begunca, Zeqir Sejdiu - Zeqė Vėrbani, Rexhė Kurdia nga Komogllava, Musė Tomaku nga Pograxha; rreshti II (nė kėmbė): Hamdi Kurteshi nga Pozherani, Rashit Llashtica, Adil Agė Dobėrēani, Sinan Staneci, Kamber Dani nga Hogoshti, Jonuz Pėrlepnica, Shefki Zhegra, Veli Kopėrnica;
rreshti III (ulur)
: Jakup Karaēeva, Tomė Popoviqi, Haxhi Jusuf Shkodriqi nga Desivojca, Sejdė Budrika, Islam Pira nga Pozherani;
rreshti IV (ulur kėmbėkryq): Ramiz Kabashi, Osman Agė Muēivėrca, Sali Fejza nga Hogoshti, Hafiz Osmani nga Dobėrēani dhe Ramadan Shipashnica.

Pėr ta zbutur sado pak "incidentin", Tomė Popoviqi e merr iniciativėn qė njė delegacion i parisė shqiptare tė kėsaj ane ta vizitojė mbretin Aleksandėr nė Beograd. Kjo vizitė realizohet mė 19.II.1927, me pjesėmarrjen e 23 pėrfaqėsuesve shqiptarė. Ndėr ta ishte edhe Zeqė Vėrbani (ėshtė ruajtur fotografia). Sipas rrėfimeve tė Zeqės, pas kthimit nga Beogradi, dhe kujtimeve tė mėvonshme tė disa pjesėmarrėsve tė vizitės nė Beograd, delegacioni ishte pritur mirė nga mbreti dhe kryetari i qeverisė. Madje, mbreti secilit ia kishte dhuruar nga njė kuti duhani tė gravuar me kurorėn mbretėrore, emrin dhe datėn e vizitės, si shenjė falėnderimi pėr peshqeshet qė kėta ia kishin dhuruar mbretit (qilima, jana, etj.). Me atė rast mbreti Aleksandėr iu kishte premtuar mysafirėve se do tė merreshin masa urgjente pėr korigjimin e gabimeve lidhur me zbatimin e reformės agrare dhe pėrmirėsimin e gjendjes sė pėrgjithshme nė rrethin e Gjilanit. Po ashtu, u kishte premtuar se nėse Partia jugosllave radikale do tė fitonte pėrsėri nė zgjedhje, sė shpejti do tė realizohej projekti pėr ndėrtimin e hekurudhės Ferizaj - Gjilan - Bujanoc. Edhe mysafirėt u ishin zotuar mikėpritėsve tė saj se do tė pėrkrahnin kėtė parti, duke ua siguruar votat kandidatėve tė saj. Lidhur me kėtė takim dhe me pjesėmarrjen e Zeqė Vėrbanit nė tė, janė ruajtur edhe anekdota.

Meqė, as pėrkundėr premtimeve tė mbretit, pushteti nuk ndėrmori asgjė pėr pėrmirėsimin e padrejtėsive ndaj fshatarėve, ndėrsa situata e tyre dita-ditės keqėsohej, Zeqė Vėrbani, i nxitur edhe nga ankesat e shumta tė tyre, reagoi pėr herė tė dytė. Kėtė herė nė cilėsinė e kryetarit tė komunės dhe tė deputetit tė Kuvendit tė Parė tė Krahinės sė Vrajės, i shkroi zyrtarisht mbretit Aleksandėr njė telegram protestues, tė cilin ia dėrgoi nė selinė e tij nė Topollė, mė 13.V.1928. Nėpėrmjet telegramit Zeqa, nė emėr tė shqiptarėve tė Sllatinės sė Epėrme, shpreh mospajtimin pėr marrjen e pasurisė, tė arave dhe livadheve tė tyre tė trashėguara nga gjyshėrit e stėrgjyshėrit, e pėr tė cilat i kanė edhe tapitė. Kėtu, mė poshtė po e japim tekstin e telegramit tė pėrkthyer nė gjuhėn shqipe nga origjinali(21):LARTĖMADHĖRISĖ SĖ TIJ MBRETIT ALEKSANDĖR(22)
Topollė


Ne shqiptarėt e rrethit tė Gjilanit tė fshatit Sllatinė e Epėrme, me devotshmėri mė tė pėrulėt qytetare, pasi i shterėm tė gjitha mjetet e tjera tė rregullta, marrim guximin qė Juve, Lartėmadhėri, tė ju dėrgojmė sa vijon: pasuritė, arat dhe livadhet qė na kanė mbetur nga gjyshėrit tanė qysh para njėqind vjetėsh dhe pėr tė cilat i kemi tapitė, rend me rend po u merren fshatarėve tanė dhe po u jepen kolonistėve, edhe pse ka mjaft mera pėr kėtė qėllim kudo, pra edhe nė rrethin e Gjilanit. Sikur tė kishte nevojė pėr kėtė, ne do t'i ndanim vetė pasuritė me kolonistėt pa urdhėrin e pushtetit, por pėr kėtė nuk ka nevojė, por me njė veprim tė tillė vetėm po dėshirohet qė tė krijohet gjaku i keq ndėrmjet kolonistėve dhe popullsisė myslimane (shqiptare), gjė qė nuk shkon nė favor tė rregullit dhe qetėsisė sė atdheut tonė tė dashur... prandaj, me pėrultėsi mė tė madhe lutemi pėr fjalėn Tuaj tė lartė qė pasuritė tona mos t'i prekin, por ato tė na mbesin neve!

Nė emėr tė shqiptarėve tė fshatit Sllatinė e Epėrme, me pėrultėsi ndaj madhėrisė Suaj mbretėrore,
Zeqir Sejdiu
kryetar komune dhe
deputeti i Krahinės sė Vrajės
Ngjarjet qė pasuan mė vonė, dėshmuan se as premtimet e mbretit Aleksandėr dhe as telegrami protestues i Zeqė Vėrbanit, nuk patėn efekt. Madje, autorit tė tij i ėshtė zėnė pėr "...gabim tė madh, gjoja pse ai si kryetar komune dhe deputet rajonal nė kėtė mėnyrė po e pengonte politikėn zyrtare rreth zbatimit tė masave tė reformės agrare"(23), nėpėrmjet tė sė cilės, nė tė vėrtetė, po zbatohej politika kolonizuese serbomadhe, mbėshtetės i sė cilės ishte vetė mbreti. Prandaj, edhe u zvarrit problemi, ndėrsa fshatarėt e Sllatinės sė Epėrme, duke mos pasur ē'tė bėnin tjetėr, vazhduan tė ankohen. Kėshtu, mė 18.II.1931, pallatit mbretėror iu dėrgua ankesa kolektive e nėnshkruar nga 11 veta(24), duke angazhuar edhe avokatin gjilanas Vlladan Gl.Popoviqin pėr t'i mbrojtur interesat e tyre. Por, as kjo ankesė nuk ndihmoi. Pushteti duke i refuzuar ankesat e tyre tė gjitha i arsyetonte me pretekst tė mbrojtjes sė "interesave tė larta kombėtare e shtetėrore".

Megjithatė, mė sė keqi e pėsuan fshatarėt e Sllatinės sė Poshtme nė pėrpjekjet e tyre pėr t'i shpėtuar gjashtė hektarė mera tė katundit, tė cilėt nė mėnyrė arbitrare ua uzurpuan "kolonistėt e Tankosiqit Mirko dhe Simo Miliniqi"(25). Atė ditė kur e kishin kufizuar kėtė pronė si tė veten, kishin bėrė aheng me pije e me tė shtėna armėsh nė ajėr. Kur u ishin afruar fshatarėt shqiptarė pėr tė protestuar, e disa edhe duke gjuajtur me gurė, kolonistėt ua kthejnė me armė. Me atė rast ishte vrarė nė vend Mehmet Demelezi, ndėrkaq ishin plagosur: Ramiz Frangu, Metush Frangu dhe Tush Frangu, si dhe e mitura Xhevrije Sylė Demelezi. Por, nė vend se tė pėrgjigjeshin vrasėsit, burgosen: Bejtė Frangu, Elmaz Mjaku dhe Bahri Frangu, tė cilėt pas tre muajsh qėndrimi nė burg, me ndihmėn dhe intervenimet e shumta tė kryetarit tė komunės, Zeqė Vėrbanit, mezi ishin liruar. Raste tė ngjashme tė uzurpimit tė merave pati edhe nė fshatra tė tjera, ndėrsa ajo e Sodovinės sė Jerlive, e njohur pėr kullosa tė mira, edhe pse disa herė qe marrė nė konsiderim pėr t'iu ndarė kolonistėve, shpėtoi falė angazhimit tė Zeqė Vėrbanit dhe deputetit Tomė Popoviqit, i cili kishte nevojė pėr votat e banorėve tė kėsaj treve.
____________________
(12) Zekeria Cana, "Socialdemokracia serbe dhe ēėshtja shqiptare 1903 - 1914", Prishtinė, 1986, fq.129
(13) Selim Musliu, "Ploja nė Anamoravė", "Shkėndija", maj 1991
(14) Zekeria Cana, "Ishin ata martirė tė kombit", "Bujku", 6 mars 1995
(15) Dr.Liman Rushiti, "Lėvizja kaēake...", vepėr e cituar, fq.37
(16) Radoshin Rajeviq, vepėr e cituar, fq.105
(17) Vasfi Samim Visoka, fejton "Aparati grabitės i reformės agrare i shovinistėve jugosllavė", nė "Bujku", 1996
(18) Radoshin Rajeviq, vepėr e cituar, fq.103
(19) Tahir Z.Berisha, "Trojet qė nuk shuhen", vepėr e cituar, fq.117
(20) Tahir Z.Berisha, po aty, fq.119
(21) Tahir Z.Berisha, vepėr e cituar, fq.23-24
(22) Ekzistimin e kėtij telegrami i pari e zbuloi dhe e pėrmendi Dr. Hakif Bajrami nė veprėn e tij "Rrethanat shoqėrore e politike nė Kosovė mė 1918 - 1941", botuar nė Prishtinė mė 1981
(23) Tahir Z.Berisha, vepėr e cituar, fq.124
(24) Xhafer Shatri, "Ankesa nė emėr tė Sllatinės sė Epėrme", fejton, "Bujku" dt.19.II.1991
(25) Tahir Z.Berisha, "Kush i shkroi mbretit Aleksandėr?", "Bujku", dt.4.I.1992
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   Sun Dec 16, 2007 2:00 am

Pershendetje , ju pergezoj per kete teme qe me sa munda te lexoj permban material shume te vlefshme dhe me shume interes une i lexova postimet e juaja .

Nga ajo qe une kam lexu, flitet me duket se sllavet (serbet dhe bullgaret) si popullsi e cvendosur te kete zene vend ne Bullgari dhe ne nje pjese te Serbise dikuu ne shek.III-IV mirepo per pushtimet sllave dhe per arritjen e tyre ne trevat t'tona cdokund flitet per fundin e shek.VI dhe fillimin e shek.VII vargmalet e Karpatet mendohet te ken qene trojet e tyre ndersa per Bullgaret mendohet te ken ardhe nga disa vise te egra ne Veri te Detit te Zi.

dhe e dini nje fjal qe thone per serbet

"po ta mbash nje nate shkjaun ne konak ,kur te zgjohet ne mengjes te thote qe -gjysma e shtepise me takon mua-"
Ē'popull i prishur ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ne cilin shekull parshikohet se erdhen serbet ne ballkan '?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: