Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Hajrush Idrizi - "

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Thu Aug 14, 2008 4:42 pm

PS:
Sot, mė 23 maj, ditė e diele, nė orėn katėr tė mėngjesit, Enveri
im,Enveri i Zymerit dhe Avdyli i Kadriut u nisėn pėr Tiranė, Feken ose
Burrel e, ...?
Mė duhet tė jem i sinqertė: Mua mė rrodhėn lotėt, ndėrsa gruas jo. Nuk
di,u ruajt prej meje apo prej Enverit, nuk di.
Banorėt e mėhallės,tė cilėt dolėn pėr t’i pėrcjellė djemtė pėr nė ushtri, u
kthyen pėr ta vazhduar gjumin, kurse unė, Kadriu dhe Sokoli nuk ramė. Shkuam
buzė liqenit tė dallgėzuar dhe pritnim lindjen e diellit.
---------------------------------------
* Ėshtė fjala pėr motrėn e Lum Haxhiut,alias,Hajdin Abazit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Thu Aug 14, 2008 4:45 pm

I N T E R V I S T A


E enjte, 27 maj 1999.
Pasdite e ngrohtė.
Mora katėr pesė gazeta dhe shkova afėr liqenit nė hije tė njė bliri pėr
t’i lexuar. Mė sė shumti po mė interesojnė lajmet pėr Kosovėn. Po u them tė
drejtėn, ėshtė hera e parė qė lexoj lajme mjaft shpresėdhėnėse.
NATO-ja po vazhdon sulmet ndaj objekteve vitale tė ekonomisė serbe. Serbia e
Milosheviqit ėshtė dobėsuar tepėr rėndė. Edhe morali i ushtarėve serbė
ka rėnė dukshėm. Mė nė fund, edhe kriminelėt mė tė mėdhenj si
Milosheviqi, Shesheli dhe ortakėt e tyre shihet se e kanė kuptuar se ėshtė
e pamundur tė luftohet me tėrė botėn.
E, sa unė marr vesh, kapitullimi i tyre s’ėshtė larg.
Mund tė ndodhin mrekullira, mund.
Papritmas dėgjova njė bisedė pranė meje.
-Ja, ky ėshtė,-u tha Gjeva dy burrave, tė cilėt nuk i
njihja,-dhe iku.
-Zotėri, ne jemi gazetarė, jemi tė interesuar tė grumbullojmė
sa mė shumė dėshmi pėr Gjykatėn e Hagės, bėn ta bėjmė njė intervistė tė
shkurtėr me juve?,-foli njėri prej tyre, qė mė vonė e kuptova se ishte
pėrkthyes.
-Bėn, pse jo.
-Sė pari, duhet t’ua bėjmė me dije se tė dhėnat qė do tė na i jepni duhet
tė jenė patjetėr tė sakta, sepse, ka mundėsi qė pastaj tė ftoheni nė Hagė
pėr tė dėshmuar pėr to. Pra, nėse thoni diēka tė pa qenė e nuk mund ta
argumentoni, mund tė jepni edhe llogari pėr dėshmi tė rreme.
-Natyrisht se do t’ua them tė vėrtetėn,-u thash.
-Kush jeni ju?
-Quhem Hajrush Idrizi. Jam i lindur mė 25. 06. 1945. I martuar,babė i pesė
fėmijėve, me profesion jam (isha) mėsues , banor i Ferizajt, rruga “S.
Kovaēeviq” nr. 66, Kosovė.
-Ju faleminderit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Thu Aug 14, 2008 4:45 pm

M’i shtruan disa pyetje, tė cilave iu pėrgjigja saktėsisht.
-Pse jeni larguar nga Kosova? Jeni dėbuar me dhunė apo jeni
frikėsuar nga NATO-ja?
-Kėtė pyetje e kam pritur. Unė po ua tregoj dy raste e ju
konstatojeni pse e lamė Kosovėn:
Rruga ime ėshtė afėr qendrės sė qytetit.Nė hyrje tė saj gjendej njė spital
privat, kuptohet, pronari i tij ishte shqiptar. Spitali ishte i paisur me
teknologjinė mė moderne tė kirurgjisė . Me 31 mars,forcat e ushtrisė serbe e
uzurpuan. Pronarin dhe ekipin mjeksor por edhe pacientėt i dėbojnė pa
asnjė arsye apo vendim , vetėm me njė fjali urdhėruese: ”Gubite,dok ste
zhivi!” (“Hupni, deri sa jeni gjallė!”). Kėtė spital,ushtria serbe e
shndėrron menjėherė nė spital ushtarak,kurse rrugėn e shpallin “zone
ushtarake” e banorėt e shumė shtėpive nė afėrsi tė spitalit i dėbojnė
duke i urdhėruar pashtu me “bezhite odavde!”(“hupni nga kėtu!”)
E keni tė qartė pėrse jemi kėtu ku jemi?
Ose:
Ėshtė njė fshat ku unė kam farefisin e gjerė. Surēinė quhet.
Ėshtė i ngjitur me Babushin Serb. Nė Babush ka pasė forca tė mėdha
ushtarake, policore e paramilitare. Kishte edhe tanke e topa kalibrash tė
ndryshėm. Kėto forca, nė pamundėsi pėr t’iu kundėrvėnė forcave tė NATO-s,
tėrė mllefin e shfrynin nėpėr katundet shqiptare rreth Babushit. (Pėr
viset tjera tė Kosovės nuk po flas. Me siguri tė intervistuarit tjerė do tė
flasin me faktet e tyre).
Kėshtu, mė pesė prill , ditė e hėnė na ishte, dy tanke tė ushtrisė
serbe futen nė Surēinė me zhurmė e shpejtėsi tmerruese. Me qėllim tė
caktuar disa herė bredhin nėpėr fshat. Nė fund tė fshatit njėri tank ia
kthen tytėn shtėpisė sė Tefik Kastratit. Tanku gjėmon dhe shtėpia shpohet
anė e pėrtej. Ngrihet re pluhuri mbi fshat. Fshatarėt pėrgatitin qerre e
traktorė dhe presin mė tė keqen por nuk largohen. Ushtarėt tremben nga
“kokėfortėsia” e banorėve shqiptarė. Serish nisen me tanke drejtė fshatit
por tani duke gjuajtur me minahedhės e mitraloza tė rėndė mbi ēatitė e
shtėpive. Tashti, fshatarėt duarthatė nuk kanė ēka tė bėjnė, marrin
familjet e tyre,disa ēakla dhe me qerre kuajsh, traktorė,vetura e kamionė
nisin karvanin drejtė Mirashit e pale se ku. Nė fshat ngelėn katėr shtėpi
mė tė mira nėn flakė, bagėtia, qentė dhe pulat.
Po ju pyes: A ėshtė ky dėbim apo frikė nga NATO-ja?
-No coment,- thirri gazetari. - Ky ėshtė dėbim klasik.
-Krejt nė fund, kemi vetėm edhe njė pyetje:
-Urdhėroni!
- Sikur t’ju epet mundėsia pėr t’u kthyer nė Kosovė, do ta bėni kėtė?
-Mė falni zotėri,- i them;- kjo pyetje po mė duket tepėr provokuese. S’di
pse ma bėtė, po nejse, kjo ėshtė punė e juaj! Tashti unė po ju pyes juve:
Ēfarė do tė thoshte njė i verbėr sikur ta pyetshim: “ A dėshironi tė shihni
me sytė e tu ? ”. Pėrkthyesi i befasuar iu drejtua gazetarit dhe ia
shtroi pyetjen time.
-Zotėri,-foli gazetari i turpėruar,- mė falni pėr pyetjen qė ua shtrova.
Unė nuk e kam shkruar kėtė pyetje. Kėshtu e kam marrė pyetėsorin. Vėrtetė,
tani mė vjen keq qė ua bėra kėtė pyetje ,-tha dhe mė luti pėr ta firmosur
intervistėn, tė cilėn e nėnshkrova me kėnaqėsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Thu Aug 14, 2008 4:46 pm

LIQENI DEPONI HEDHURINASH
E premte, 28
maj 1999.
Kėtu po zgjohem mė herėt se zakonisht. Edhe sot u zgjova goxha herėt.
Pastrova sytė dhe u nisa drejtė liqenit pėr tu ngopur me ajėr tė pastėr.
Ktheva nė tė djathtė drejtė Drilonit. Eca bukur shumė dhe dola pėrballė
Shėn Naumit, nė Maqedoni tė cilin e shoh si nė pėllėmbė tė dorės, siē
thuhet.
Kėtė manastir e kam pas vizituar disa herė. Herėn e fundit, para
nėntėmbėdhjetė viteve e patėm vizituar bashkė me arsimtarė dhe nxėnės tė
klasave tė teta. Atėbotė, nga oborri i manastirit vėshtronim vendin
pikėrisht ku unė jam tashti. Na dukej sikurse njė pjesė parajse, por e
largėt sikur nė ndonjė planet tjetėr.
E sot, unė jam kėtu, mu nė atė pjesėn e parajsės tė cilėn e pata parė nga
oborri i manastirit, nė atė planetin tjetėr. Tashti ,unė, nga ajo pjesa e
parajses, ai planeti tjetėr, e vėshtroj Manastirin e Shėn Naumit. Tani
parajsa mė doli atje, tek Shėn Naumi, mė iku sikurse ik ylberi.
Kėtu, ajo parajsa e dikurshme, paska filluar tė shndėrrohet nė ferr.
Fortesat e shumta tė Enverit paskan filluar tė “ikin” nga bregu i liqenit.
Ato qenkan futur nė ujė dhe duken si breshka gjigante qė donė ti pėrpijnė
njerėzit tė cilėt kalojnė aty pari. Bregu i liqenit qenka shndėrruar nė
d e p o n i mbeturinash.
Vazhdoj tė ecė drejtė Drilonit, por pengohem nga mbeturinat e shumta: dhe e
gurė, tjegulla e tulla, tenxhere e pjata, shporete e stufa tė prishura,
tepsia e kusia, xhama e tela tė llojllojshėm, eshtra tė kafshėve prej
kasaphanave, pula, derra, mace e qenė tė ngordhur. Madje, shoh edhe dy
gomarė e njė kalė tė ngordhur, tė cilėt valėt e liqenit po i shtyjnė
kah bregu, por, cofėtinat si pėr inat tė liqenit, prapė po kthehen nė ujė.
Kundėrmo erė kėrmash. Po mė duket se kjo pjesė e liqenit paska mbetur nėn
mėshirėn e askujt. Mė bėhet sikur pėrpėlitet liqeni,sikur po kėrkon ndihmėn
SOS. Nėse vazhdon kjo pakujdesi edhe pak ditė, liqeni do ti ketė ditėt e
numėruara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Thu Aug 14, 2008 4:46 pm

“DASHURIĒKA” BUZĖ LIQENIT

U nisa drejtė kampit pėr tė ngrėnė mėngjesin. Nė drejtim tė Starovės, jo
larg kampit hasa njė burrė duke e hapur njė gropė pėr njė shtyllė
elektrike.
-Puna e mbarė burrė!,-i them .
Starovasi nuk mė foli. Mendova se nuk mė ndjeu nga zhurma e valėve tė
liqenit tė trazuar. Iu afrova fare afėr. Ngriti kokėn dhe mė shikoi
mrrolshėm.
-Kosovarė jeni, a po?-mė pyeti.
-Ashtu ėshtė,- i pėrgjigjem.
-Jeni nė “Qendrė nė Stėrvitore”?
-Po, aty jemi.
-Turp,turp! Keni lėnė Kosovėn e keni ardhur kėtu pėr tė bėrė
dashuriēka. Turp!
Po rėndė mė erdhi!
-Ju lutem, mik i dashur, keni mundėsi tė jeni mė konkret?
-Po,- ma priti me ters. Sot, njė ēift nga kampi i juaj kishin ardhur
pėrballė shtėpisė sime dhe bėnin dashuriēka.
-Nė ē‘ vend ishin, ju lutem?
-Atje, tek ai bunkeri buzė liqenit .
-Shihet nga shtėpia e juaj ai vend ?
-Nga shtėpia jo por nga ara shihet.
-Ishte herėt apo ?
-Aty, duke gdhirė dita.
-Zotėri, a keni durim tė mė dėgjoni vetėm pak? –e lus.
-Fol!,-tha.
-Dini ju se nga sa frymė flemė nė njė dhomė? Nėse jo, unė po tė tregoj.
Aty flemė nga gjashtėdhjetė e mė shumė njerėz. Aty ka pleq e plaka, ka djem
e vajza, ka nuse me burra, pra ēifte bashkėshortėsh, ka edhe fėmijė e
foshnje. Aty , tė rinjtė e martuar nuk kanė mundėsi tė bėjnė “dashuriēka”,
siē thoni ju. Ka mundėsi, ndonjė ēift bashkėshortėsh tė kenė dalė atje ku
thoni ju pėr tė kryer punė, ka. Dhe, sipas meje asgjė tė keqe nuk kanė
bėrė. Pėrkundrazi, kanė kryer punėn nė fshehtėsi. Nuk bėn t’ua zini pėr tė
madhe, janė tė rinj e kanė nevojė, zotėrote.
-Do tė thotė se ju i arsyetoni?
-Patjetėr.
-Unė assesi nuk pajtohem,- mė tha starovasi.
-Doni tua them emrat e tyre?!- i bėrtita
Starovasi i zbuti fjalėt.
Bisedėn na i ndėrpreu Muhamedi, njė pensionist i menēur nga Pogradeci, i
cili pėr ēdo ditė na viziton.
-Avash, avash Hajrush!,- mė tha pak si me shaka,- E paskeni marrė punėn me
ters!.
-Keni tė drejtė, zotėri. Ky, bashkėvendėsi i juaj mė rėndoi goxha si
shumė. Sipas tij, ne paskemi ardhur kėtu pėr tė bėrė dashuriēka,- i thash
pa i analizuar pasojat e mundshme.
-Si thua, si?!-klithi Muhamedi.
-Mirėpo, tani e sqaruam kėtė punė mė mirė. Nuk ka nevojė tė llafosemi
mė shumė pėr tė ,-i thash pėr ta qetėsuar.
-Ore bythpalarė, dini ju se kush janė kosovarėt?! Si keni guxim t’i
fyeni?! Mblidhni mendjen ore kokėbosh, se pėr Zotin ju vras sikurse rrfeja!.
-Zotėri, tė lutem mos e bėni tė madhe kėtė punė. Fajin e kam unė, sepse
e arsyetova gjestin e pahijshėm tė atij ēifti kosovar,-thash .
Starovasi na kėrkoi falje si mua ashtu edhe Muhamedit. Ai vazhdoi punėn e
tij nė mihjen e gropės kurse unė me Muhamedin shkuam ne njė kafene ku
qėndruam deri nė drekė duke biseduar pėr situatėn nė Kosovė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Thu Aug 14, 2008 4:47 pm

GAZI I DHEUTE diele, 30 maj, 1999.
Tyli e pėrplasi derėn me rrėmbim dhe doli jashtė. Pothuajse tė gjithė i
zgjoi nga gjumi, madje, disa edhe u trembėn. Me tė shpejtė u vesha dhe dola
pas tij. Dielli ende nuk kishte lindur por ishte gati pėr tė dalė. Ecte
drejtė liqenit. Unė i shkova pas. E hetova se ėshtė tepėr i hidhėruar,
por nuk e dija pse. Fliste vet me veti, shante dhe pėshtynte.
-He Tyl, ēka je hallakatė kėshtu?!,- e pyeta me zė bukur tė lartė, por
nuk mė foli gjė. Sharjet s’i ndalte fare.
“Pis bre, pis! Tuh nanėn e pisit ia q…”!
-Kadale bre burrė, ēka nami u ba?!,- i them.
-Qysh bre “ēka nami u ba”?! Kiameti, kiameti u ba!
-Kiameti i madh a i vogėl?
-O, i madhi, i madhi se i vogli u ba ma moti!,-mė tha.
-Pėr hair na koftė! Ēka paska krisė?!
-Mos mė nguc po t’ thamė se Vallahi t’ a mėshova!
-Ani-ani, mėshoma, por fol se m’ kupe!,- i bėrtita me zė tė lartė.
-E bre, edhe ti je sikur rriēna. Jo! Ma mirė s’po foli, hiq s’po foli
se ma merr ftyrėn.
-Pse more?! Qysh ta marr ftyrėn?! Pėr ēka?!
-Qe bre burrė, po t ‘ kallxoj, edhe pse e di ** ki me m’ koritė. Po
nashtė, le ta di edhe ai pisi, he nanėn e nanės!
Tash edhe mė shumė u bėra kureshtar. Pashė se ka pėr tė mė treguar diēka
tė pazakonshme , ama nuk e dija se ku “do t’i dalė tymi”.
-Ishte terr,- ia nisi rrėfimit,- ju, tetanė flejshi. Lakmi u marrsha. Mue
nuk mė merrte gjumi. Dikur u zdrit. U pashė edhe juve, dikush mlutė e
dikush shplutė. Pėrballė meje pashė krevetin e Canit – thatė!. Menova se
ka dalė pėrjashta. Prit-prit, s’ashtė me ardh Cani. Kur u zdrit ma mirė, e
pashė pisin, i kishte hypė grues pėrmi. Niherė thash mos po m’ rrejnė
sytė, po, kur i pashė katėr kamė tė kthyeme me gishta teposhtė e po
shpurthin, u binda se sytė i kam nė rregull. Pupė, kceva pi krevetit e iu
afrova ngat . Dashta me kapė pėr kamė po nuk guxova, thash, mos po ia
ngjes pėr kamė tė grues e po bahna rezil. Pi sikletit, s’dita shka me ba, u
vesha, e ēela derėn, e pėrplasa me pikė tė kastit dhe dola jashtė. De ta din
pisi ** po e sheh dikush e le t’i zhdrypė asaj pele, bre t’ amėn e s’
amės ja q…!
-Po, e kujt ishte ajo pelė?,- e pyeta duke qeshur nė mėnyrė tė
shfrenuar.
-E tij more, e kujt kujtove?!
-E po, s’paska ba gja tė keqe lum Tyli. Pse po e merr kaq me hez?
-Qysh bre s’ka ba gja t’ keqe?! Nė midis shtatėdhetė vetėve, ashiqare
me i kcye grues si tarak , mirė po tė doket, a? Boll ma se m’ a plase
mullanin!
-A qyky koka kanė kiameti i madh, a?
-Po pra!
-E, pėr kiametin e vogėl p’ e di unė.
-He ?,- mė pyeti me nxitim.
-Ti e paske provue para Canit, ama derėn s’ta ka pėrplasė kurrkush.
-Tuh, t’ gjet e zeza, t’ gjet , po haram i madh je!,- tha dhe qė tė dy ia
plasėm gazit.
-Mos ma merr ftyrėn allahile!
-Jo Tyl, jo, pa u tubue krejt burrat, nuk ju kallėzoj.
- Ēfarė hallalli je, edhe ktahen m’ a ban !,- mė tha duke
qeshur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Thu Aug 14, 2008 4:47 pm

GJUNJĖZIMI MILOSHEVIQIT


E mėrkurė, 9 qershor,1999.
Bombardimet e NATO-s ndaj caqeve ushtarake dhe ekonomike tė Serbisė, nuk u
ndalėn plot shtatėdhjetė e tetė ditė. Infrastruktura ushtarake dhe
ekonomike e Serbisė pėsoi humbje katastrofale. Dhe, mė 9 qershor tė vitit
1999, Milosheviqi dhe ortakėt e tij, mė nė fund, u gjunjėzuan para
bashkėsisė ndėrkombėtare, para NATO-s por edhe para UĒK-sė.
Serbia e nėnshkroi kapitullimin nė Kumanovė
Ky ishte lajmi mė prituri dhe mė i dėshiruari pėr popullin shqiptar , a
nė veēanti pėr popullin shqiptar tė Kosovės. Kėtė lajm e pritėn me gėzim
edhe popujt tjerė tė botė sė qytetėruar, madje, me siguri edhe vet serbėt.
Lajmin e morėm pėrmes mediumeve elektronike shqiptare nė orėt e vona tė
mbrėmjes. Ndonėse nuk ishte lajm befasues, disi nuk na dukej sihariq i
vėrtetė. Sepse, asnjėherė nuk kemi dėgjuar lajme tė mira pėr fatin tone,
po, pėrherė, zi e mė zi. E, tashti na duket sikur na mashtrojnė veshėt,
sikur shohim ėndėrr. Po, fatmirėsisht, lajmi ėshtė shumė i saktė.
Soldateska serbe, forcat paramilitare dhe bandat e ndryshme menjėherė dhe
pa asnjė kusht do tė largohen nga Kosova pėrgjithmonė. Ushtarėt e NATO-s do
tė futen nė Kosovė. Ato, tok me ushtarėt e UĒK-sė do tė kujdesėn pėr
sigurinė dhe qetėsinė e qytetarėve tė Kosovės pėr njė kohė tė pacaktuar.
Gėzimi ėshtė i papėrshkrueshėm. Natė e hareshme. Festė. Oborri i
kazermave nė “Qendrėn Stėrvitore” tė Pogradecit gumėzhinė sikur bleta kur
lėshon. Nuk merret vesh kush ēka thotė. Tė gjithė nxitojnė pėr tė folur
diēka. Tollovi, urime, urime,vetėm urime. Klithje, por edhe lot, natyrisht
se kėsaj here janė lot gėzimi.
Shmangem pak nga turma dhe i vėshtroj kėta njerėz krejtėsisht tė dalldisur.
Nė mesin e tyre jam edhe unė(!). Po po, edhe unė jam me ta(!).
Dhe nė kėtė ēast mė vajti mendje nė Bllacė. Atje iu pata frikėsuar vdekjes.
Jo se kam frikė nga ajo, se atė , patjetėr do ta shijojmė qė tė gjithė, por
nuk dija se si do tė pėrfundojė puna e jonė, ku do tė shkojnė gjithė ata
njerėz, nė duar tė kujt do tė bien, ēka do tė bėhet me Kosovėn. Atėbotė (
nė Bllacė) iu pata lutur Zotit tė mos ma merr shpirtin pa e marrė vesh
epilogun e DRAMĖS sė quajtur KOSOVĖ.
E falėnderoj Zotin qė m’a mundėsoj tė kuptoj pėrfundimin e kėsaj Drame;
m’ė lejoi ta shoh armikun e gjunjėzuar dhe kam bindje tė plotė se unė dhe
bashkėkombėsit e mi do tė kthehemi nė Dheun tonė, nė mos nė shtėpitė tona (
se shumica e tyre tanimė janė shkatėrruar), nė oborre, po. E, nė oborret
tona me gėrmadha do tė bėjmė strehė, do tė thithim ajrin tonė, do tė
ngrohemi me Diellin tonė dhe do tė flemė nėn qiellin tonė tė lirė,
njėherė, e insh’Allah pėrgjithmonė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Thu Aug 14, 2008 4:48 pm

HYRJA E NATO-s NĖ KOSOVĖ


E shtunė, 12 qershor, 1999.
Serbėt detyrohen ta respektojnė ultimatumin. Ushtria, policia dhe forcat
paramilitare serbe me gjithė hajdutėt e tyre gllabėruan ēka patėn
mundėsinė tė gllabėrojnė dhe o shporrėn nga Kosova.
Forcat e shumta tė NATO-s, por jo vetėm tė saj , se, ka edhe ushtarė tė
shteteve qė s’janė anėtarė tė NATO-s, tani tė grumbulluara nė Fushėn
Shkupit presin dritėn jeshile pėr tė hyrė nė Kosovė.
Urdhėrohen pėr marshim drejtė Saj.
Kolona e tankeve dhe e automjeteve tė shumta tė blinduara nisen drejtė
Hanit tė Elezit. Sipėr kolonės, helikopterėt mė tė pėrsosur tė NATO-s
pėrcjellin kolonėn e vet dhe vėzhgojnė terrenin pėllėmbė pėr pėllėmbė.
Gjėmon lugina e Lepencit . Kolona marshon. Tanket i afrohen Hanit tė
Elezit. Ato janė tė gatshme pėr tu pėrballė me ēdo forcė eventuale.
Kameramanėt dhe gazetarėt nga i gjithė rruzulli tokėsor janė pėrqendruar nė
pikėn kufitare. Ata kanė pėrgatitur objektivat e aparateve tė tyre pėr
tė kapur pamjen madhėshtore tė futjes sė NATO-s nė Kosovė. Po. Tanket i
afrohen vijės sė kufirit, e kalojnė atė pa asnjė pengesė, futen nė tokėn e
Kosovės. Xhiruesit bėjnė punėn e tyre nė mėnyrė tepėr profesionale:
Shėnojnė pamje atraktive tė marshimit tė tankeve nė tokė dhe tė
helikopterėve nė ajėr drejtė Kaēanikut. Tundet dheu, ushton
gryka,dridhen kodrat.
Kėto pamje i pa tėrė bota, i pashė edhe unė , kėtu, nė Pogradec i pashė, se
kėtu isha dhe ende jam fizikisht, me trup, por me shpirt e mendje jam nė
kolonė. Edhe unė po marshoj(!) bashkė me kolonėn drejt Kaēanikut,
Ferizajt, Prishtinės,...
Meqė, m’ u krua,mender me thėnė ,tė merrem me kėtė temė, jam i obliguar
t’ ju shpjegoj se pėr ēfarė arsye ndėrhyri NATO-ja nė Kosovė.
O lexues tė mi, kudo qofshi dhe kushdo qofshi: NATO, nuk e invadoi
Kosovėn, nuk e pushtoi atė. Ajo nuk pati qare as derman pa e marrė kėtė
hap. Se, ishin nė pyetje jetėrat e afėr tre milionė njerėzve, hej! Merreni
me mend , nė kėtė ēast kur unė po i shkruaj kėta pak rreshta, afėr njė
milion shqiptarė ( tė dėbuar tashti frik) tė Kosovės janė tė shkapėrderdhur
nėpėr katėr kontinentet e botės(!) : nė Evropė, nė Amerikė, nė Australi dhe
nė Azi (Turqi). Pra, NATO nuk e okupoi Kosovėn pėr hatrin e dikujt. Ajo e
shpėtoi atė, shpėtoi afėr tre milionė njerėz qė ishin buzė shfarosjes nga
krimineli Milosheviq dhe bandat e tij. E keni tė ēartė tani?!
Kjo ėshtė arsyeja e ndėrhyrjes , kjo!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Thu Aug 14, 2008 4:48 pm

KTHIMI NĖ KOSOVĖ

Menjėherė pas futje sė forcave tė NATO-s nė Kosovė, shqiptarėt e
strehuar nė Maqedoni e Shqipėri vėrsulen drejt trojeve tė tyre . Fluksi
ėshtė aq i madh sa qė bllokohen edhe rrugėt si ajo drejtė Hanit tė Elezit,
Glloboēicės e sidomos ajo Morinė - Vėrmnicė. Edhe kolonat e NATO-s
pengohen. Krijohet rrėmujė e paparė. Ndėrkombėtarėt sugjerojnė popullatėn
qė tė jenė shumė tė kujdesshėm nė kėto ēaste . Dihet, ushtria serbe ka
minuar fusha tė tėra , vendkalime kyēe, oborre madje edhe shtėpi, pra,
mund tė pėsojnė tragjedi tė papritura.
“Kujdes nga minat! Kujdes nga minat! Kujdes nga minat!,’’- thuhet nė ēdo
anė.
Pėr ēudi popullata s’ua vė veshin kėtyre vėrejtjeve. Ajo
vėrshon si lumi pas stuhisė.
Me autobusė, minibusė, maune, vetura e traktorė marshojnė, marshojė drejt
vendlindjes sė tyre. Duket sikur bėjnė gara se cili do tė kthehet i pari.
Po magnetike qenka vendlindja!
S’kanė faj mileti, s’kanė!
Kėtu, nė kampin tonė, matrapazėt e mjeteve tė transportit fėrkojnė duart.
-Emo, njėqind marka pėr frymė,s’janė shumė pėr t’ju shpjerė nė
shtėpi,-thonė.
E, ata qė kanė para, s’bėjnė fjalė. Marrin minibusė, autobusė shkojnė,
shkojnė. Pėr pak ditė , banorėt e kampit u pėrgjysmuan. Ne u marrim lakmi
atyre qė po ecin. Neve qė ngelėm pėr shkak tė mungesės sė parave na duket se
kurrė nuk do tė vemi nė shtėpitė tona, ndonėse e dimė se dhe ne njė
ditė patjetėr do tė kthehemi, por si.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Thu Aug 14, 2008 4:49 pm

FATI NĖ FATKEQĖSI


E diele, 20 qershor, 1999.
Se, edhe ne do tė kthehemi nė shtėpitė tona, e dinim, ama, se do tė
kthehemi nė mėnyrė pėrrallore sikurse nė pėrrallat e “Njė mijė e njė net”,
bash si Alajdini me qilimin e tij fluturues, kėtė as optimistėt mė tė
mėdhenj nuk kanė mundur ta imagjinojė.
Sot, nė kamp erdhėn tre nėpunės vendorė dhe njė gjerman. Kėrkesa e tyre
ishte qė ta mbajmė njė takim urgjent dhe shumė tė rėndėsishėm. Tubimin
e organizuam nė sallėn e kuzhinės. Pa u vonuar, gjermani e mori fjalėn :
-Miq tė mi, e di se jeni tepėr tė lumtur me pėrfundimin e gjithė kėsaj
drame qė pėrjetuat ju por edhe ne. Lufta mė nė fund mori fund. Fitoi
Kosova, fituat ju por fitoi edhe tėrė bota. Ju, tė gjithė do tė ktheheni
nėpėr vendet e juaja, shtėpitė e juaja, qė ndoshta shumica prej jush
edhe s’i kenė. Unė jam i bindur se me ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare do
t’i ndėrtoni edhe mė tė mira. (Duartrokasim gjatė). Pėr tė mos e zgjatur mė
shumė po flas pėr qėllimin e ardhjes sonė kėtu. Jam i njoftuar se njė numėr
bukur i madh i tė dėbuarve tani veē janė kthyerėn nė Kosovė. Nuk ka qenė
dashur tė nguten e tė shkojnė nė mėnyrė tė paorganizuar. Nejse, ajo ėshtė
punė e tyre!. Ju qė jeni kėtu, mos gaboni!Ju do tė ktheheni nė mėnyrė tė
organizuar. Deri nė Kukės do tė shkoni me helikopterėt e NATO-s, e prej
andej me autobusė tė UNCHR-sė deri nė vendbanimet tuaja. (Ne tė
kthehemi me helikopterėt e NATO-s(!), e pabesueshme hej!. Prapė duartrokasim
nė mėnyrė frenetike).
Sė pari do tė shkojnė banorėt qė janė nėn tenda matanė Pogradecit, ata tė
kampit tė “Tekstilit”, pastaj kėta tė Ēatromit, afėr jush, ndėrsa ju do
tė shkoni tė fundit. Besoj se do tė hasi nė mirėkuptimin tuaj. Kjo radhitje
ėshtė bėrė sipas kushteve tė banimit e jo pėr ndonjė arsye tjetėr. (Sėrish
duartrokasim).
Ju keni njė detyrė precize pėr ta kryer: Duhet ta bėni regjistrimin e
banorėve tė kampit pėr ēdo familje, emrin dhe mbiemrin e kryefamiljarit,
emrat dhe mbiemrat e anėtarėve tė familjes dhe numrin e tyre veē e veē.
Kėtė punė duhet kryer mė sė largėti deri nesėr nė orėn dymbėdhjetė.
Qartė?-na pyeti.
-Si urdhėroni zotėri!,- i thamė.- Kjo punė ka pėr tu kryer menjėherė.
Ata shkuan nė punėn e tyre kurse ne dolėm mė shumė se tė gėzuar. Na u
duk sikur pamė njė ėndėrr tė bukur. Por fati e deshi qė kjo tė mos jetė
ėndėrr. Lajmi gazmor menjėherė u pėrhap nė tėrė kampin.
“D tė fluturojmė,do tėfluturojmė! Me helikopterėt e NATO-s do tė kthehemi nė
Kosovė!-thirrnin fėmijėt. Ne, tė rriturit po u ndihmojmė fėmijėve. Po pėr
Zotin,jemi bėrė tamam sikurse fėmijė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Thu Aug 14, 2008 4:50 pm

KTHI ME HELIKOPTERĖ TĖ NATO-sE martė, 6 korrik 1999.
Qe dhjetė ditė, stadiumi i Pogradecit ėshtė shndėrruar nė pistė
helikopterėsh transportues tė NATO-s. Aty zbresin, mbushen me udhėtarė tė
pazakonshėm, ngritėn nė ajėr duke gjėmuar dhe shkojnė drejtė Kukėsit,
zbresin, zbrazen dhe prapė kthehen nė Pogradec. Qarkullojnė pandėrprerė.
Sipas planit, ne duheshim larguar tė fundit.
Po, na erdhi radha.
Asnjėherė nė jetėn tonė nuk kemi pėrjetuar kėnaqėsi mė tė madhe.
Arsyeja e parė ėshtė se po kthehemi nė vendin tonė, nė shtėpitė tona. E
dyta se po kthehemi me fitore. E treta, ėshtė dallimi se si jemi dėbuar e
si po kthehemi. E katėrta, gjatė dėbimit jemi torturuar e plaēkitur nga
bandat serbe, kurse tashti po kthehemi me helikopterė, nėn mbikėqyrje tė
ushtarėve tė NATO-s, madje duke i marrė edhe nga pesėdhjetė marka gjermane
pėr kokė njeriu. Dhe, sė fundi, po fluturojmė me helikopterė tė NATO-s gjė
tė cilėn kurrė as nė ėndrra nuk e kemi parė. Pra, kemi arsye pėr tė qenė tė
gėzuar, apo?
Helikopteri i caktuar pėr ne ateron nė stadium. Edhe plepat rreth stadiumit
lakohen nga fryma qė shkaktojnė dy palė flatra tė helikopterit. Qetėsohet
helikopteri. Ne, tridhjetė e shtatė banorė tė lagjes sonė, tė gjithė fqinjė,
nisemi drejtė tij. Me vete kemi edhe ca ēakla. Ne nuk brengosemi pėr to.
Ushtarėt janė ata qė me kujdes i ngarkojnė . Neve na radhitin dhe secilit
na i mbyllin veshėt me njėfarė mjeti tė panjohur. Vetėm Kdriu nuk pranoi ti
mbyll veshėt. Po, kur ushtarėt morėn vesh se ai ėshtė i shurdhėr, qeshėn tė
gjithė. Futemi brenda dhe tė gjithėve na lidhin me rripa sigurie. Derėn e
pasme se mbyllėn fare. Piloti ndez makinėn. Bubullima ėshtė trishtuese.
Rreth e pėrqark pluhur, luhatje plepash. Ngadalė, gati se pa u diktua
shkėputet nga toka dhe ngritėt pėrpjetė drejtė qiellit. Ne nuk bėzajmė.
Helikopteri shpejt doli mbi sipėrfaqen e Liqenit tė Ohrit. Pėr njė moment,
u ndal mbi liqen. Ktheva kokėn nė dritare dhe pashė valėt e liqenit tė
trazuara nga forca e ajri tė dy palė flatrave. Nė kėtė ēast u tremba bukur
shumė.
Se, shumė vite mė parė pata parė njė ėndėrr identike me kėtė pamjen qė pashė
tani mbi liqe.
Disi udhėtonim me njė aeroplan mbi njė det tė hapur. Papritmas aeroplanit i
hargjohet kerozina . Aeroplani sikur u ndal. Udhėtarėt i kap paniku. Por ,
piloti i urtė, i qetėson udhėtarėt qė tė mos brengosen fare se aeroplani ka
pėr tė rėnė nė ujė dhe se nuk do tė pėsojė asnjė udhėtarė. Atėbotė mė pati
dalė gjumi nga frika dhe qesh gėzuar qė kisha qenė nė ėndėrr.
Tashti nuk jam nė ėndėrr. Jam vet i pesti (se edhe Muharremi ka ardhur nga
Gostivari, kurse Enveri me 26 qershor ėshtė demobilizuar nga UĒK-ja) me
tridhjetė e dy fqinjė, e sikur tė ndodhte njė e keqe, do tė zhdukeshim disa
familje tė njė lagjeje pėrnjėherė.
Po, pėr fat tė mirė, helikopteri u ngrit mė lart, bėri njė gjysmė harku dhe
u drejtua drejt Strugės. Fluturojmė nėpėr luginėn e Drinit tė Zi bash
sikurse Alajdini me qilimin e tij fluturues, por me njė dallim, se, ai
ishte fluturim pėrrallor, kurse ky i yni ėshtė fluturim i vėrtetė.
Kėshtu, pėr tridhjetė e shtatė minutė ateruam nė Kukės.
Natėn e kaluam nė njė tendė nė afėrsi tė Kukėsit. Tė nesėrmen, mė shtatė
korrik, njė autobus, njė kamion, njė veturė e kryqit tė kuq dhe dy makina
karabinierėsh italianė na pritnin pėr tė vazhduar maratonėn tonė pėr nė
cakun definitiv. Nė autobus futen pesėdhjetė e katėr banorė tė mėhallės
sime, e, nė kamionė fusim ato pak sende qė kishim sjellė nga Pogradeci.
Nisim rrugėtimin drejtė Morinės. Sė pari njė makinė karabinierėsh, autobusi,
kamioni, vetura e ambulancės dhe nė fund prapė njė makinė karabinierėsh. Nė
dalje tė Kukėsit marrim gjėra ushqimore, mjete pėr higjienė personale sė
pakut pėr njė muaj, pastaj nga njė sasi bukur tė madhe najloni pėr tė
ndėrtuar strehė po qe e nevojshme.
Karabinierėt nisėn makinėn drejt Kosovės , pas saj autobusi, kamioni,...
Kufirin e kalojmė pa asnjė problem. Vazhdojmė drejt Prizrenit, Suharekės
sė shkrumbuar e tė rrėnuar krejtėsisht. Trishtohen fėmijėt me pamjet e
gėrmadhave. Makinat s’ndalen askund. Vazhdojnė drejtė Grykės sė
Carralevės , Shtimes, Ferizajt- cakut tė maratonės sonė nėntėdhjetė e katėr
ditėshe. Po. Futemi nė Ferizaj. Tani,disa nuk mund pėrballojnė. Qajnė.
Qajnė por jo sikurse me njė e dy prill. Tjerė lot janė kėta, tjerė.
Futemi nė lagjen tonė. Mė duket se po na pėrshėndetin shtėpitė e mbetura
por edhe gėrmadhat. Tė gjitha na njohin: edhe shtėpitė, edhe gėrmadhat,
edhe rruga. Futemi nė oborr. Ne s’e njohim oborrin tone. Qenka bėrė
tebdil.Barojet paskan mbuluar gjithēka. Megjithate, jemi tepėr tė gėzuzr.
Kėtu, ja, mu kėtu ėshtė caku i maratonės sonė nėntėdhjetė e katėr ditėshe..
Me germadhat e shtėpisė sonė bėmė njė strehė tė vogėl, e mbuluam me najlon,
shtruam disa shilte tė vjetra qė nuk i paskan marrė hajdutėt. Ramė njėri
pranė tjetrit pėr tė fjetur.
Sa bukuuur!
Thithim ajrin tonė, shikojmė hėnėn tonė, sodisim qiellin tonė , kėnaqemi me
yjet tona. Edhe mė shumė do tė kėnaqemi me Diellin tonė.
Tash, edhe nė vdeksha , mos mė qani!

FUND .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Thu Aug 14, 2008 5:03 pm

Pasi qe te lexoni kete novele -roman
Ju qe keni udhetuar ne ate kohe qe kan kujtime mundeni ti sjellini prej kah u niset, si udhetuat, nga c rruge i rate e ne se ja mban mend dhe datat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Thu Oct 23, 2008 12:04 pm

biligoa shkruajti:
D I T A R

“ LUFTA, O MĖSUES, LUFTA! ”

O njerėz, shpaloseni kėtė d i t a r
pėr tė mos e harruar Dramėn e juaj, e ju,
pasardhės , pėr tė mėsuar Dramėn e tė
parėve tuaj!
Autori
I nderuar Hajrush  ditari e lexova dhe e pashe te hudhes te jete ne kete forum, me thane te drejten u emocjonova pa mase, dhe me vjen shum keq qe engjujt tane kane perjetue ate tmer, 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dai Feri
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 5
Age : 57
Vendi : ferizaj
Profesioni/Hobi : mėsues,dhe vetėm mėsues
Registration date : 21/10/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Fri Oct 24, 2008 2:50 am

biligoa,ju m'ė keni nderuar me postimin e ditarit nė kėtė forum,
Ju jam mirnjohės,se ,tashti,njė numėr mė i madh lexuesish do kenė rastin ta lexojnė por edhe tė mėsojnė sado pak pėr fatin tonė e sidomos pėr fatin e fėmijėve tanė, sepse, me sa kam lexuar unė gjer me sot, askush nuk e ka trajtuar kėtė temė.
Ju pėrshėndes Juve personalisht,stafin tuaj gje gjithė lexuesit.
Hadi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Fri Oct 24, 2008 12:15 pm

Dai Feri shkruajti:
biligoa,ju m'ė keni nderuar me postimin e ditarit nė kėtė forum,
Ju jam mirnjohės,se ,tashti,njė numėr mė i madh lexuesish do kenė rastin ta lexojnė por edhe tė mėsojnė sado pak pėr fatin tonė e sidomos pėr fatin e fėmijėve tanė, sepse, me sa kam lexuar unė gjer me sot, askush nuk e ka trajtuar kėtė temė.
Ju pėrshėndes Juve personalisht,stafin tuaj gje gjithė lexuesit.
Hadi
Se pari mire se na erdhe ne forumin Bashkimi KombetarNderi resprkti eshte i yti qe na mundesuat te lexojme kete ditar te mrekullueshem, pa shpenzime, Se pakti ne te ardhme do jeshe adhuruar nga lexuesit  Hajrush Idrizi suksese. 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Fri Oct 24, 2008 12:32 pm

Z. Hajrush,

E kam lexuar Ditarin tuaj edhe ne nje forum tjeter ku edhe e kam dhene komentin tim, mirepo meqe eshte vertete shume permbajtesor dhe domethenes nuk mundem qe mos te ju falemnderohem edhe ne kete forum per punen e madhe qe keni bere dhe trashegimin qe me kete ditar u keni lene gjeneratave qe vijne ne menyre qe mos te harrojne perjetimet qe kishim gjate luftes me shkja.

Te falemnderit edehe nje here nga thellesi e zemres.

Respekt Poeti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dai Feri
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 5
Age : 57
Vendi : ferizaj
Profesioni/Hobi : mėsues,dhe vetėm mėsues
Registration date : 21/10/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Sun Oct 26, 2008 3:00 am

Pėr lexuesit:
Ndoshta ndonjėri nga lexuesit ėshtė i interesuar tė di diēka mė shumė pėr mua,unė po ua plotsoj kėtė dėshirė duke e dhėnė edhe biografinė time tė shkurtėr nė kėtė forum:
-------------------

BIOGRAFIA

Jeta ime ėshtė tepėr dramatike, me
batica e zbatica dhe shumė interesante. Po
e shoh tė arsyeshme tė jap ca tė dhėna sidomos pėr fėmijėrinė time.Ati im ,Qazimi ėshtė rritur pa
asnjėrin prindė-jetim. Atė e rrit gjyshja ,tė cilin edhe arrin ta martojė me
time mėmė nė vitin 1938.Dhe, pas shtatė vitevemartesė,mė sakt,mė 25
qershor tė vitit 1945,lindem nė katundin Sllakovci Jerli,komuna e
Gjilanit. Pastaj , pas dy viteve,mė
1947, mamaja ime lind edhe njė djalė, por manjėhere(gjatė lindjes) ajo vdes.
Babai ngel me te posalindurin dhe me mua dyvjeqar.Dy vite rresht merr rolin e mamasė,pėrkujdeset pėr foshnjėn
ama edhe pėr mua.Nė vitin 49 martohet me njė
vejushė, e cila lind dy vajza.Mė duhet ta theksoj patjetėr,se, i
vetmi njeri i fshatit qė dinte shkrim- leximin (kishte mėsuar nė ushtri) nė
gjuhėn serbe ishte ati im. Nisur nga ky fakt,hyn nė punė nė njė shitore
shtetėrore qė furnizonte katėr fshatra tė Malėsisė sė Zhegocit.Tashti,gjatė
afėr katėr viteve , me sa di unė, pati njė jetė tė qetė dhe tė lumtur.Mirėpo,ēuditėrisht,kah fundi i
vitit 1952, brenda njė muaji i vdesin te
dy vajzat, ndėrsa nė prill tė vitit 1953, i ndodh njė tragjedi marramėndėse:
Vėllai im Ymeri vdes tė shtunėn ndėrsa njerka ime, tė nesčrmen nė mbrėmje.Mua mė bėhej se pas dy-tri ditėsh
edhe unė do vdes ama nuk e dija se cili do vdesim pėrpara, unė apo babai.Se si i peballoi ati kėsaj shfarosje tė familje sė tij ,vetėm
Zoti e di.Pas kėsaj tragjedie, ati e lė
punėn dhe fillon tė pėrkujdeset pėr mua dhe vetėm pėr mua.Vjen viti 1956. Serbijanėt
fillojnė akcionin - “gumbullimi i armėve”. Atin tim e ftojnė tė parin dhe ia
kerkojnė hiq mė pak se njė mitraloz tė rėndė duke i thėnė se “ti ke qenė
vullnetar i Mulla Idriz Gjilanit gjatė vitit 1944 , madje roje e tij personale nė Kikė”.Pohimi se na ishte vullnetar i
Mulla Idrizit Pėrlapnicės ishte e sakt, ama mitraloz nuk kishte, por qėllimi
nuk ishte tek arma,po dihet, tek dajaku. Policia sllave e dėrmon nė mėnyrėn mė
barbare madje e bėjnė tė paaft edhe fizikisht.Disa plaka tė fshatit e mjekojnė
duke e mbėshtjellur me lėkura te deleve tė sapotherrura dhe me ndihmen e Zotit,
pėrmirsohet dukshėm.
Mė 6 maj tė vitit 1956, shperngulemi
pėr nė Ferizaj mė qėllim tė gjetjes se ndonjė mundėsie pėr tė ikur nė
Turqi.-“Tė vetmin ymyt e kam nė kėtė djalė dhe nuk du me e lanė ner shka”,- u
pat thane fshatarėve.Unė
kishja mbaruar shkollėn fillore katėr
klasėshe nė vendlindje ,por dy
vite nuk vajta nė shkollė fare,sepse,
shpresonim se do ecim pėr nė Turqi. E,
kur e pamė kėtė pamundėsi, regjistrohem nė shkollėn tetvjeqare, pastaj nė
Shkollėn Normale “Zenel Hajdini” nė Ferizaj, dhe me 5 qershor tė vitit 1967
diplomohem pėr mėsues. Dhe, menjėherė, nė shtator tė vitit 1967 ia fillova
punės –mėsues nė Skollėn Fillore nė
Cėrrnillė.Meqė nė shkollėn normale ishim
armatosur me plot dituri profesionale, punės ia fillova me njė vullnet tė
pashpjegueshėm. Madje, nė fshat shumė shpejtė fitova respekt ndoshta edhe tė
tepruar nga tė gjithė fshatarėt pamarrė parasysh moshėn apo gjininė.Pas dhjetė viteve punė nė
Cėrrnillė,transferohem nė Prelezin Muhaxhier,ku
edhe sot punoj po aty.Jam shumė krenar me punėn time, me
angazhimin tim permanent nė pėrkryerjen e metodologjisė nė punė. Caku im ishte
shumė konkret: Arsimimi i nxėnėsve me
metodat mė bashkėkohore dhe edukimi i tyre me vlerat mė humane e njerėzore.
Caku im kryesor ishte ngritja e vetėdijes kombėtare tek nxėnėsit por jovetėm
tek ata por edhe tek mbarė popullata. Zaten, kėtė e kishim edhe porosi nga profesorėt tanė.Jam shumė krenar me nxėnėsit e mi,
njė numėr i madh i tė cilėve kanė mbaruar fakultete e edhe magjistratura,e qė edhe sot pėrulen para meje duke me thėnė-“Mėsues, ne pėrherė jemi tė vegjėl
para teje”.Jam shumė krenar qė deri me ditėn
e sotme (20 qershor 2008) ASNJĖHERĖ nuk kam patur mosmarrėveshtje me asnjė
prindėr-ama bash me asnjė.Jam fatlum qė pata rastin t’a kem
nxėnėse Albanė Dushkun, e cila m’ė detyroi, m’ė obligoi apo ndoshta edhe m’ė urdhėroi pėr ta shkruar kėtėD I T A R, tė
cilin moderatorėt e faqeve tė internetit e cilėsuan dhe e
publikuan si ROMAN.Jam krenar me njė pohim tė
Albanės tė publikuar nė “Iliria –POST” ku mes tjerash thotė
:-“
Sot, kur jam mė e rritur dhe po i kuptoj gjėrat mė ndryshe, po habitem me mėsuesin tim.
Ku e gjeti gjithė atė energji nė
ato momente tepėr dramatike tė merret me
shkrime?! Si ėshtė e mundur ta pėrshkruajė katrahuren e Bllacės mu nė vendin e ngjarjes, aty nė mesin e dhjetra mijėra njerėzve,shumica ”tė humbur
nė kohė dhe hapsurė,siē thot ai”?!Kjo po mė habit.Msuesi
im ( ndoshta jam subjektive) ėshtė hiq
mė pak se njė HERO. Ju do tė mė pytni si? Pėrgjigjjen e kam tė thjesht. Mėsuesi im
nuk ėshtė hero i luftes me shpatė
apo me pushkė. Mėsuesi im ėshtė bėrė hero mi laps. Pra, tė mos u bie pika juve
qė nuk pajtoheni me mua. Se, e di mirė se ēka po flas. Edhe unė e kam tė
drejtėn tė gjykoj. Pra,ka heronj tė shpatės, ka heronj tė pushkės dhe ka heronj tė pendės E mėsuesi im
ėshtė hero i pendės”-mbarimi i citimit tė Albanės nga Suedia,personazhja kryesore e
romanit.
Tash,librin e keni .Lexojeni!


Autori


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dai Feri
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 5
Age : 57
Vendi : ferizaj
Profesioni/Hobi : mėsues,dhe vetėm mėsues
Registration date : 21/10/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Sun Oct 26, 2008 3:11 am

P.S:
Kėrkoj falje nga lexuesit pėr gabimet teknike qė u shfaqen gjatė postimit me mėnyrėn Copy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Dai Feri
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 5
Age : 57
Vendi : ferizaj
Profesioni/Hobi : mėsues,dhe vetėm mėsues
Registration date : 21/10/2008

MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   Sun Oct 26, 2008 2:53 pm

Dai Feri shkruajti:
Pėr lexuesit:
Ndoshta ndonjėri nga lexuesit ėshtė i interesuar tė di diēka mė shumė pėr mua,unė po ua plotsoj kėtė dėshirė duke e dhėnė edhe biografinė time tė shkurtėr nė kėtė forum:
-------------------BIOGRAFIAJeta ime ėshtė tepėr dramatike, me
batica e zbatica dhe shumė interesante. Po
e shoh tė arsyeshme tė jap ca tė dhėna sidomos pėr fėmijėrinė time.

Ati im ,Qazimi ėshtė rritur pa
asnjėrin prindėr-jetim. Atė e rrit gjyshja ,tė cilin edhe arrin ta martojė me
time mėmė nė vitin 1938.

Dhe, pas shtatė vitevemartesė,mė sakt,mė 25
qershor tė vitit 1945,lindem nė katundin Sllakovci Jerli,komuna e
Gjilanit. Pastaj , pas dy viteve,mė
1947, mamaja ime lind edhe njė djalė, por manjėhere(gjatė lindjes) ajo vdes.
Babai ngel me te posalindurin dhe me mua dyvjeqar.

Dy vite rresht merr rolin e mamasė,pėrkujdeset pėr foshnjėn
ama edhe pėr mua.

Nė vitin 49 martohet me njė
vejushė, e cila lind dy vajza.

Mė duhet ta theksoj patjetėr,se, i
vetmi njeri i fshatit qė dinte shkrim- leximin (kishte mėsuar nė ushtri) nė
gjuhėn serbe ishte ati im. Nisur nga ky fakt,hyn nė punė nė njė shitore
shtetėrore qė furnizonte katėr fshatra tė Malėsisė sė Zhegocit.Tashti,gjatė
afėr katėr viteve , me sa di unė, pati njė jetė tė qetė dhe tė lumtur.

Mirėpo,ēuditėrisht,kah fundi i
vitit 1952, brenda njė muaji i vdesin te
dy vajzat, ndėrsa nė prill tė vitit 1953, i ndodh njė tragjedi marramėndėse:
Vėllai im Ymeri vdes tė shtunėn ndėrsa njerka ime, tė nesčrmen nė mbrėmje.

Mua mė bėhej se pas dy-tri ditėsh
edhe unė do vdes ama nuk e dija se cili do vdesim pėrpara, unė apo babai.

Se si i peballoi ati kėsaj shfarosje tė familje sė tij ,vetėm
Zoti e di.

Pas kėsaj tragjedie, ati e lė
punėn dhe fillon tė pėrkujdeset pėr mua dhe vetėm pėr mua.
Vjen viti 1956. Serbijanėt
fillojnė akcionin - “grumbullimi i armėve”. Atin tim e ftojnė tė parin dhe ia
kerkojnė hiq mė pak se njė mitraloz tė rėndė duke i thėnė se “ti ke qenė
vullnetar i Mulla Idriz Gjilanit gjatė vitit 1944 , madje roje e tij personale nė Kikė”.
Pohimi se na ishte vullnetar i
Mulla Idrizit Pėrlepnicės ishte e sakt, ama mitraloz nuk kishte, por qėllimi
nuk ishte tek arma,po dihet, tek dajaku. Policia sllave e dėrmon nė mėnyrėn mė
barbare madje e bėjnė tė paaft edhe fizikisht.
Disa plaka tė fshatit e mjekojnė
duke e mbėshtjellur me lėkura te deleve tė sapotherrura dhe me ndihmen e Zotit,
pėrmirsohet dukshėm.
Mė 6 maj tė vitit 1956, shperngulemi
pėr nė Ferizaj mė qėllim tė gjetjes se ndonjė mundėsie pėr tė ikur nė
Turqi.-“Tė vetmin ymyt e kam nė kėtė djalė dhe nuk du me e lanė ner shka”,- u
pat thane fshatarėve.

Unė
kishja mbaruar shkollėn fillore katėr
klasėshe nė vendlindje ,por dy
vite nuk vajta nė shkollė fare,sepse,
shpresonim se do ecim pėr nė Turqi. E,
kur e pamė kėtė pamundėsi, regjistrohem nė shkollėn tetvjeqare, pastaj nė
Shkollėn Normale “Zenel Hajdini” nė Ferizaj, dhe me 5 qershor tė vitit 1967
diplomohem pėr mėsues. Dhe, menjėherė, nė shtator tė vitit 1967 ia fillova
punės –mėsues nė Skollėn Fillore nė
Cėrrnillė.
Meqė nė shkollėn normale ishim
armatosur me plot dituri profesionale, punės ia fillova me njė vullnet tė
pashpjegueshėm. Madje, nė fshat shumė shpejtė fitova respekt ndoshta edhe tė
tepruar nga tė gjithė fshatarėt pamarrė parasysh moshėn apo gjininė.
Pas dhjetė viteve punė nė
Cėrrnillė,transferohem nė Prelezin Muhaxhier,ku
edhe sot punoj po aty.
Jam shumė krenar me punėn time, me
angazhimin tim permanent nė pėrkryerjen e metodologjisė nė punė. Caku im ishte
shumė konkret: Arsimimi i nxėnėsve me
metodat mė bashkėkohore dhe edukimi i tyre me vlerat mė humane e njerėzore.
Caku im kryesor ishte ngritja e vetėdijes kombėtare tek nxėnėsit por jovetėm
tek ata por edhe tek mbarė popullata. Zaten, kėtė e kishim edhe porosi nga profesorėt tanė.
Jam shumė krenar me nxėnėsit e mi,
njė numėr i madh i tė cilėve kanė mbaruar fakultete e edhe magjistratura,e qė edhe sot pėrulen para meje duke me thėnė-“Mėsues, ne pėrherė jemi tė vegjėl
para teje”.
Jam shumė krenar qė deri me ditėn
e sotme (20 qershor 2008) ASNJĖHERĖ nuk kam patur mosmarrėveshtje me asnjė
prindėr-ama bash me asnjė.
Jam fatlum qė pata rastin t’a kem
nxėnėse Albanė Dushkun, e cila m’ė detyroi, m’ė obligoi apo ndoshta edhe m’ė urdhėroi pėr ta shkruar kėtė
D I T A R, tė
cilin moderatorėt e faqeve tė internetit e cilėsuan dhe e
publikuan si ROMAN.
Jam krenar me njė pohim tė
Albanės tė publikuar nė “Iliria –POST” ku mes tjerash thotė :-“
Sot, kur jam mė e rritur dhe po i kuptoj gjėrat mė ndryshe, po habitem me mėsuesin tim.
Ku e gjeti gjithė atė energji nė
ato momente tepėr dramatike tė merret me
shkrime?! Si ėshtė e mundur ta pėrshkruajė katrahuren e Bllacės mu nė vendin e ngjarjes, aty nė mesin e dhjetra mijėra njerėzve,shumica ”tė humbur
nė kohė dhe hapsurė,siē thot ai”?!Kjo po mė habit.
Msuesi
im ( ndoshta jam subjektive) ėshtė hiq
mė pak se njė HERO. Ju do tė mė pytni si? Pėrgjigjjen e kam tė thjesht. Mėsuesi im
nuk ėshtė hero i luftes me shpatė
apo me pushkė. Mėsuesi im ėshtė bėrė hero mi laps. Pra, tė mos u bie pika juve
qė nuk pajtoheni me mua. Se, e di mirė se ēka po flas. Edhe unė e kam tė
drejtėn tė gjykoj. Pra,ka heronj tė shpatės, ka heronj tė pushkės dhe ka heronj tė pendės E mėsuesi im ėshtė hero i pendės”-mbarimi i citimit tė Albanės nga Suedia,personazhja kryesore e DITARIT(ROMANIT)

Tash,librin e keni .Lexojeni!


Hadi


P.S:
Tė nderuar moderatorė,
M'u desh tė bėj njė korrigjim tė vogėl gjuhėsor por ma shumė teknik nė postimin e parė.Ju luem, postimin e parė hiqeni ,ky mė duket paksa mė mirė iradhitur.


[/size]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Hajrush Idrizi - "   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Hajrush Idrizi - "
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: