Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Thu Aug 14, 2008 8:47 am

ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS

Shkuan:Prof. Besnik Kastrati.

Me pėrfundimin e luftės sė pėrgjakshme gjithpopullore,erdhi mė nė fund ēlirimi i shpirtrave shqiptar nga ndjenja e njerėzve tė rendit tė dytė.
Pas luftes i zgjatėn veshėt lepujt(dora e zgjatur e UDB-es) qė dridheshin deri nė palcė tė eshtrave se ēka do tė bėhet me fatin e tyre!
Ndėr kėta lepuj ishte dhe ėshtė edhe Flori Bruqi,i cili kur e vėrejti qė nuk do tė ketė hakmarrje,por do tė i lėne spijunėt qė tė vriten me ndėrgjegjen e tyre,mori guximin dhe dual nė skenė,por me skenar ndryshe!
Ai filloi me lajka e lavdėrime tė veprimtarėve, politikanėve,intelektualėve,
herojnjėve e shkrimtarėve,pastaj me politiken e serbit filloi tė lavdėron vetvetėn,dhe kapėrceu ēdo limit tė normales,filloi tė interviston vetvetėn,dhe tė del si patriot e shkenctar,e madje shkoi aq larg sa mundohej tė kyqej edhe nė veprimtaritė aktuale tė mekanizmave pėr pavarsinė e Kosovės.Por harroi Flori Bruqi qė shqiptarėt nuk janė mė si kanė qenė,prandaj me injorancė qeshen me te, rinia,e veprimtarėt deri te intelektualėt e shkrimtarėt!
Gjithnjė duke u munduar tė “lajė vetveten”me njė kokėfortėsi tė derrit tė egėr qė edhe kur e sheh qė ka pėr tė u ngujuar nė dru ai vazhdon tėrfėllimin e tij,ashtu edhe Flori Bruqi vazhdoj tė hyjė nė fazėn imagjinatės dhe ngriti gradat e tij nė shėrbimet sekrete,nga spiun i CIA –ės,deri te gradat ushtarake,kolonel i AKSH-ės,qė hasi nė pėrqeshje e demantime zyrtare nė media publike!
Nuk u ndal as kėtu por vazhdoi prap duke parė se po i rrallohej rrethi i bashėpuntorėve (qė i kishte pėrfituar me thirrje e lutje,pėr njė kohė tė shkurtė),ai filloi tė shfrytzojė emra tė njerėzve tė shquar duke iu formuar adresa falso tė internetit e poashtu edhe duke imagjinuar disa tė tjerė ai mbronte vetvetėn dhe mundohej tė dilte nė breg, sepse ishte zhytur nė pellgun e gėnjeshtrave tė veta!
Mendonte qė nuk din askush tė vėrejė manipulimet dhe gėnjeshtrat e tija,dhe mbas njė kohe tė shkurtėr u zbulua.
Kėshtu Flori Bruqi,filloi me kėrcnime pėr likuidime fizike tė njerėzve tė pafajshėm,dhe kėtu paraqitej me postin e kolonelit tė AKSH-ės,dhe kėrcnonte nė emėr tė FBKSH-ės!
Egėrsia e tij arriti kulmin,filloi tė dėrgon e-maila brutal e banal,pastaj dhe filloi tė ju lejė takime njerėzve tė pafajshėm pėr tė u ballafaquar fytyrė pėr fytyrė.Kur edhe ky plan politik i dėshtoi filloi tė nxitė njerėzit nė pozita kundėr intelektualėve e shkrimtarėve patriot,e edhe kundėr puntorėve tė mediave elektronike e tė shkruara!
Pėr fat tė mire edhe kėtu hasi nė gozhda,dhe mė nė fund Flori Bruqi, filloi taktitėn tjetėr,kinse po tėrhiqet nga polemikat dhe po shkon nė pushim,ndersa nė emra falso vazhdonte tė dėrgonte e-maila fyes dhe kėrcnues,e mandej edhe duke pėrdhosur njerėz tė tjerė, figurat kombėtare e letrare, qė janė shumė me vlerė pėr Kosovėn dhe gjithė shqiptarėt nė botė!

Spiunėve,UDB-ashėve shqiptarė tė Serbisė,lakmia ua kishte zhdukur arsyen njerėzore,porsi bishat qė kėrkojnė prenė e tyre,hulumtonin nė Kosovė!
Flori Bruqi bashk me shokėt e tij:

1) Alban Gervalla,
2) Bashkim Hasanaj
3) Gani S.Demjaha
4) Ramadan Avdimetaj
Dhe mynafikėt gjetėn prenė e tyre!

Viktimat e UDB-ashėve ishin shkrimtarėt,shkenctarėt,poetėt e gazetarėt,studentėt e mėrgimtarėt tė cilėve ju kanė tharė lotėt pėr Kosovėn dhe ju kanė bėrė gacė me tė cilen mundohen tė ringjallin jetėn nė Kosovė!
Kėta lotė ju dalin nga fajsia e patriotizmit qė nga kėta shpirtra njerėzorė burojnė fjalėt dhe veprat e bukura aq tė nevojshme pėr shqiptarėt.
Burrėria e tyre ėshtė karakteri tė cilin e kanė pėrgjithmonė me vete.
Sado qė Flori Bruqi me shokėt e tij mbajnė nė duar megafonin propagantistik me shpifje tė llojllojshme, ashtu qė si me kashtė tė thatė mundohen tė shuajnė zjarrin,ata nxisin vllavrasjen,prap se prap ne njohim madhėshtinė e fjalėve dhe veprave tė fuqishme,qė entuziazmojnė mahnitshėm shpirtrat e trazuar pėr edukim dhe kulturė shqiptare!
Flori Bruqi bashkė me tre shokėt e tij krijuan kėtė TURP,me kėto adresa falso:

1. ALBATROS DRINI
2. ALBANA FERATI(Shkup)
3. ALBANA FERATI(Burim,ish Istok)
4. ALBANA FERATI(Washington)
5. ALBERT SHABANAJ
6. ARBEN SHKUPI
7. ARSIM JONUZI
8. AVDULLAH KONOSHEVCI,
9. BESNIK PRISHTINA
10. BASHKIM HASANAJ
11. BEDRI ZAHITI
12. FJOLLA RUSHITI,
13. FLORIM SLATINA,
14. HAKI DEMJAHA,
15. HASIM RUSHITI
16. ILAZ PROKSHI,
17. ISMET SHABANI
18. KAMBER RAMAJ
19. KOL SHKODRANI
20. LIRIJE DOMI,
21. LIRIM SHABANI
22. LUAN SHALA
23. RAMADAN AVDIMETAJ
24. REXHEP SELIMI
25. SABRIJE HALITI
26. SAMILE JAHAJ,Profe.(Maqedoni)
27. SAMIR BERISHA
28. SEFER DEMAJ
29. SEFER SMAJLI
30. SERBEZE HOXHA
31. SELVETE H.HOXHA,
32. SMAJL SEFERAJ
33. SHABAN DEMA
34. SHKUMBIM TAFILAJ
35. SHPETIM SHABANAJ
36. SHYHRETE GORAJ,
37. TAHIR SINANI
38. XHAFER SYLAJ
39. VALENTINA KORQA,
40. VIKTOR SHKODRANI
41. ZOJE SHALA

Pastaj kjo nuk i doli mjaft,sepse planet i rrėnoheshin.
Gjithmonė dilte dikushi qė iu kundėvihej drejt,rrept dhe qartė,prandaj Flori Bruqi, thirri nė ndihmė njerėzit, me lajkat e tij dhelpėrore dhe arriti tė i futė nė rrjetin e vet kėta njerėz tė kulturės sonė:

1. ENGJELL SHEHU
2. FADIL SHYTI,
3. GANI S.DEMJAHA,
4. HAMDI NUHIJU
5. JETON KELMANDI,
6. KEZE(KOZETA) ZYLO
7. KOLEC TRABOINI ( Pendelkalteri )
8. MERDANA KELMENDI
9. MONA AGREGORASIN,(BOSTONI)
10. NAMIK M.SHEHU
11. RAJMONDA MOISIU
12. XHAFER SYLA,
13. VITOR STEFA-LEKA,

Kėshtu qė Flori Bruqi me mendjen e tij tė ndalur qė nė kohėn e komunizmit,shpalli veten,ushtarak e spiun,mjek e letrar e edhe aktivist nė vetvendosje,por NUK ĖSHTĖ ASGJĖ TJETĖR VEQSE NJĖ SPIUN I SERBISĖ QĖ KA PĖRFITUE NGA BEOGRADI NJĖ DIPLOME TĖ DIF-IT!
Flori Bruqi,me ndihmėsit e tij, muarr guximin tė kėrcėnojė me likuidim fizik nė emėr tė AKSH-ės e FBKSH-ės kėta njerėz:

1) Bahtir Hamzėn,
2) Engjell Shehun,
3) Krenar Gashin,
4) Sali Bashoten,
5) Sami Lushtakut,
6) Zenun Qelajn etj.

Duke e parė idiotizmin e Flori Bruqit u diferencuan kėta intelektualė:

1) Avdullah Konoshevci,Prof.
2) Bahir Hamza,poet,
3) Bedri Zahiti, Dr.
4) Gafurr Adili,”zėdhėnės i FBKSH”
5) Kadri Mani, Prof.
6) Xhafer Syla,Mr.

Flori Bruqin errėsira e urrejtjes e verboi ,pa menduar gjatė pėdhosi shumė shqiptar, emra tė njohur tė letėrsis shqiptare tė mediave dhe poashtu edhe figura tė shquara tė kombit tone e tė huaj, kėta janė:

1) AVDULLAH KONOSHEVCI
2) ABDULLAH SELMANI
3) ARBANA XHARRA
4) BAHTIR HAMZA,
5) BEDRI KASTRATI,
6) BESNIK KASTRATI NGA GJAKOVA,
7) BESNIK KASTRATI NGA PEJA,
Cool BESNIK KRASNIQI,
9) BESNIK MATOSHIN
10) CASEY COOPER JOHNSON
11) EKREM KASTRATI,
12) ENVER HASANIN
13) FAIK ISPAHIU
14) FADIL GASHI,
15) FATOS KASTRATI,
16) FISNIK KASTRATI
17) ILIR KASTRATI,
18) IRHAN JUBICA
19) ISUF DEDUSHAJ
20) JETA XHARRA
21) KRENAR GASHI,
22) KRENARE MALOKU
23) LENDITA AZIZI
24) LUAN KRASNIQIN
25) MUHAMET HAJRULLAHU
26) NEHAT HASANIN,
27) NEZIR MYRTA,
28) NORA HASANI
29) RAMI MISLIMI
30) REXHEP KASTRATI
31) SALIH BASHOTA,
32) SEFEDIN KASTRATI ,
33) SYZANA FIRZA
34) SHANI KASTRATI,
35) UKE LESHI,(JUSUFAJ).
36) VISAR KASTRATI,
37) ZEKERIA CANA,
38) ZENUN ĒELAJ,

ĒKA PĖRFITOI FLORI BRUQI NGA KJO MARATONĖ E SHPIFJEVE!

Duke fyer rėndė nderin e personaliteteve autoritative,Flori Bruqi reflektoi theksueshėm pamaturinė e tij personale nė rrafshin imagjinar dhe qartė vizualizoi qėllimet e tija pėr tė hyrė nė bėrthamat e veprimtarive operative qė luftojnė pėr ardhmėrinė e ndritshme gjithėpopullore,me tė vetmin qėllim ,raportimin dhe shembjen e rinisė dhe patriotėve shqiptarė!


ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS


Me intervenim nga Beogradi Flori Bruqi u fut nė lidhjen e shkrimtarėve,dhe aty vazhdoi aktivitetin e tij,dmth,prej vitit 1975-1999,ku pėrgjatė kėsaj kohe kishte qenė mjaft aktiv pėr shėrbimin sekret serb.
Pėrgjithsisht Flori Bruqi nuk ėshtė vetem,me te janė shumė qė sot flenė tė qetė,dhe nuk kanė ndėrgjegje qė i brenė pėr punėt e pista qė kanė bėrė, vetėm tė pėrfitojnė diploma e banesa, dhe pse shqiptarėt e zgjedhur ,patriotė e tė dijshėm,puntorė e udhėheqės,student e fshatarė,kėngėtar,poet e mėrgimtarė u kalben nė burgjet e Serbisė e tė Kosovės,shumė fėmijė mbeten jetima nga likuidimet e prindėrve tė tyre,tinzisht e haptas.
Mbas vitit 2000,u shpalosėn dosjet e bashkpuntorėve tė UDB-es dhe aty nė mesin e UDB-ashėve ėshte Flori Bruqi,Kėto u shpallėn nė media elektronike e tė shkruara!
Emri i Flori Bruqit spiun i UDB-es tani ėshtė i njohur pėr opinionin,dhe nė njė artikull tė gazetės Shkodra,Irhan Jubica,zbulon maskarallyqet e Flori Bruqit,pastaj web faqet si nė student info,prishtina team,forumi shqiptar,albanianhub-ch,e shumė e shumė tė tjera,ku Flori Bruqi duke quajtur veteveten “gjeni” nė mėnyren komuniste iu kundėrvye tė gjitha faqeve,me shpifje e gėnjeshtra,dhe mė nė fund tė gjitha faqet shqiptare mė tė priviligjuarat nė internet e pėrjashtuan,dhe e emėruan “Flori Bruqi manjakun e internetit”

Me kėtė fragment nga artikulli i znj.Keze(Kozeta)Zylo,shumė i qėlluar dhe i titulluar:” Kritiku “mik”, po e demton se tepermi edukimin e shijeve estetike te lexuesit.” Shkėpusim fjalėt e kryetarit Amerikan te viteve 1801-1809,pikėrisht nė Deklarimin e pavarsisė sė Amerikes kishte thėnė:” Asgje nuk mund ta ndalojė njė burrė nė kėtė Planet pėr konceptet e drejta qė ka pėr arritjen e qėllimit tė tij, por nga ana tjetėr asgjė nuk mund ta ndalojė njė burrė nė kėtė Planet pėr konceptet negative qė ka, por do tė ndalohet, nė arritjen e qellimit tė mbrapshtė tė tij".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Thu Aug 14, 2008 8:56 am

Rrahim SADIKU VESHTRIMShpirt dhe mendje e cekėtNė kėtė “reagim” tė tij, qė si duket, kėsaj here e ka shkruar pa ndihmėn e ndokujt, Floriu del i mjerė intelektualisht, i cekėt shpirtėrisht dhe pa as mė tė voglėn kulturė shkrimi. Ai nuk di tė formulojė mendime, nuk di tė nxjerrė edhe njė fakt tė vetėm pėr tė reaguar. Shpif pėr kinse punėn time nė njė gazetė ushtarake, tė cilėn gjė nuk kam mundur ta bėjė atėherė, sepse nuk e kam njohur, sa pėr tė shkruar, gjuhėn serbokroate. Ai e shpif punėn e thirrjes telefonike nga ana ime e marrėzi tė tjera kėsisoji. As kam pasur e as kam nevojė ta thėrras me telefon Flori Bruqin. Shkrimin e kam botuar nė gazetė dhe kam thėnė tėrė atė ēka kam menduar se duhet thėnė.
Me pėrgjegjėsi morale e intelektuale. Kurse, Floriu ka bėrė edhe tė pamundurėn pėr tė fi lluar me mua bisedė telefonike, pėr tė mė paditur mandej, se e kam fyer. Kur nuk kam zhvilluar dialog me tė, pas sė paku njėzet cingėrimave tė vazhdueshme, ai ka fi lluar tė mė dėrgojė SMS mesazhe; duke mė kėrcėnuar me vrasje; duke mė thėnė se do tė ma likuidojė familjen; duke pėrdorė njė fjalor tė padenjė edhe pėr rrugaēėt mė tė ulėt. Ai nė “reagimin” e tij nuk ka treguar se pėr kėtė ėshtė marrė nė pyetje nė policinė e Ferizajt, mė 18.9.2008 dhe kundėr tij ėshtė ngritur padia penale, nr. 2007 –CF – 134, me vendimin e Prokurorisė sė Ferizajt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Thu Aug 14, 2008 8:56 am

Angazhimi i mercenarėve tė dijes


Kur kam shkruar pėr portretin amoral tė Flori Bruqit, kam bėrė shpalosjen e njė tipi, prej njė serie tė personazheve reale, tė ashtuquajtura “patriotike e intelektuale”, qė janė shpeshtuar nė fushėn e dijes e tė krijimit te ne, duke krijuar, pėr veten e pėr tė tjerėt, madhėshti tė rreme. Them kėtė sepse nuk po janė tė paktė ata qė, duke paguar mirė, angazhojnė njerėz tė mendjes e tė lapsit pėr tė shkruar, krijuar e hulumtuar pėr ata. Flori Bruqin e kam zgjedhur nga ai mes pėr faktin se, nga ajo seri, ėshtė mė i paskrupullti, mė i zėshmi dhe mė shkatėrruesi i atmosferės sonė edhe ashtu tė zymtė kulturore, politike dhe ekonomike. E kam zgjedhur Floriun, sepse ai pėrzihet dhe qullos gjithė ditėn e gjithė natėn nė kėto tri fusha. Nė tri fusha pėr tė cilat nuk di asgjė si ekspert e pėr tė cilat ka angazhuar mercenarė tė shumtė tė dijes, qė ta furnizojnė me shkrime origjinale e me vjedhje nga interneti.

Pa pikė trupi, mandej, tė gjitha ato Floriu i plason pėrmes internetit dhe pastaj i boton edhe si libra, duke vėnė veten si autor. Kėtė praktikė, tė afi rmimit pa punė e pa dituri, Flori Bruqi e ka fi lluar para luftės, me botimin e “veprave letrare”, shkrimin e tė cilave ia kanė bėrė emra tė njohur tė letrave shqipe nė Kosovė, disa prej tė cilėve tashmė nuk janė nė mesin tonė. Floriu mė vonė ėshtė kujdesur qė ata t’i zėvendėsojė edhe me krijues nga Shqipėria.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Thu Aug 14, 2008 8:57 am

Oreksi pėr famė tė rrejshmePas lufte rrethi i interesimit dhe oreksi i tij pėr famė tė rrejshme ėshtė shtuar. Gama e tij e autorėsisė sė rrejshme ėshtė zgjeruar shumė. Atė tash e ke tė njohur edhe nė fushėn e: historisė, publicistikės, kritikės, psikologjisė, farmakologjisė, mjekėsisė, kriminalistikės, spiunazhit etj. Ka krijuar kėshtu njė “institucion” veprimi antikulturor, rrėnues tė intelektualėve dhe denoncues, ku del nė dukje marrėzia mė e injorantėve dhe e menēurakėve, tė lidhur bashkė e tė bėrė betonarme. Flori Bruqi nuk e di ēka do tė thotė lodhje krijuese, kėrkim shkencor, shkrim i veprės origjinale. Sepse asnjėherė nuk ėshtė lodhur pėr do dhe i duken si llokume, vetėm zgjat dorėn e merr. Ai kujton se arritjet nė fushėn e krijimit e tė shkencės bėhen duke e blerė punėn studimore dhe krijuese tė tė tjerėve. Kujton se falsifi kimi dhe uzurpimi i shkrimeve dhe studimeve tė autorėve tė ndryshėm e bėnė edhe atė autor dhe tė njohur. Ai kujton se mund tė jetė botėrisht autor i shkrimit pėr dėshmorin Rexhep Bislimi, duke mos e ditur se ai shkrim ėshtė shkruar dhe lexuar nga Xhabir Morina, nė akademinė solemne, me rastin e pėrvjetorit tė vdekjes sė kėtij heroi ferizajas; ėshtė cituar nga shtypi dhe ėshtė i xhiruar nė videokasetė.

Nuk e di se si ka pasur fytyrė e si ka pasur guxim pėr ta nėnshkruar kėtė shkrim e pėr ta hedhur nė internet (ndoshta edhe nė ndonjė libėr) Flori Bruqi. Me tė vėrtetė “guxim shqiptar”! Ai kujton se mund tė quhet autor libri njė njeri qė brenda kopertinave ka grumbulluar shkrime nga antika, nga mesjeta, nga e sotmja, e plot gjėra tė tjera, tė pėrziera si gjėrat nė thesin e lypėsit, kur e dimė se secila prej atyre punimeve, qė janė aty, kėrkon specializim, njohje tė thellė dhe punė tė madhe e tė veēantė. Kush ėshtė, pra, Flori Bruqi? Tė gjitha kėto qė kemi thėnė deri tash, e shtyjnė lexuesin tė pyes: Kush ėshtė ky Flori Bruqi?! A ėshtė “fl ori”, si shtihet, apo ndryshk i kamufl uar?! A ėshtė bashkėpunėtor nga mė tė zellshmit qė pati UDB-ja nė Kosovė, apo patriot qė punon e vuan pėr Kosovėn? Ėshtė autori i njėzet e pesė veprave (!) apo analfabet i krijimit artistik dhe i shkencės? Floriu ka qenė gjithnjė, e si po e shoh nga sjelljet e tij ndaj shumė intelektualėve qė nuk i shėrbejnė atij, edhe ka mbetur ndryshe i kamufl uar.

Sa ishte ushtar nė Pivkė tė Sllovenisė, punoi mjek nė garnizonin ushtarak, me diplomė mjekėsie nga Universiteti i Lubjanės. Kur e hetuan qė e ka falsifi kuar diplomėn, e dėnuan me burgim tė gjatė, nga i cili del shpejt, i liruar nga “mjekėt ushtarakė”, thėnė mė mirė nga KOS-i (shėrbimi i fshehtė i ushtrisė jugosllave), si i ēmendur! Kjo ndodh mė 1980. Pas ngjarjeve tė vitit 1981, Floriu del bashkėpunėtor i pothuaj tė gjitha gazetave antishqiptare serbe dhe shkruan me qindra artikuj kundėr popullit tė vet. Mė 1983 Floriu na del student i kriminalistikės nė Beograd dhe punėtor i sigurimit shtetėror jugosllav, gjė tė cilėn e konfi rmon vet, me nėnshkrim, nė njė kėrcėnim qė atė vit ua dėrgon organeve shqiptare tė pushtetit nė Deēan.

Deri mė 1987, Floriu angazhohet, si “myhyb” i qarqeve antishqiptare serbe dhe fut hundėt kudo, duke etiketuar, denoncuar e kėrcėnuar. Ai, me tė ardhur Millosheviqi nė pushtet, angazhohet me mish e me shpirt pėr shkatėrrimin e autonomisė sė Kosovės. Dėshmi pėr kėtė janė shkrimet e shumta tė tij, ku kėrkon me ngulm dėnim politik e shtetėror tė shqiptarėve, edhe si individė e edhe si popull. Kėtė e thotė hapur nė artikujt qė ka botuar nė “Duga”, “NON”, “Nin” e nė disa tė tjera.

Pra, pėr pesė vite me radhė Flori Bruqi kėrkon publikisht, nė shkrimet qė i ka nėnshkruar me emėr e me mbiemėr kundėr shqiptarėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Thu Aug 14, 2008 8:59 am

PORTERETI AMORAL I FLLoro Bruqo VIQ - DERRIQ

Rrahim Sadiku


Flori Bruqi tashmė disa dekada ėshtė i pranishėm nė mediat serbe, shqipe e mė gjerė. Dhe ka bėrė emėr atėherė e vazhdon tė bėjė edhe sot me falsifikimet, me aferat e ulėta dhe me lidhjen e ngushtė me interesat qė donin tė realizonin pushtuesit serbė nė Kosovė. Puna e tij lidhet madje edhe me interesat qė ka sot Serbia pėr shkatėrrimin e institucioneve legale nė Kosovė dhe pėr instalimin e njerėzve tė saj nė sa mė shumė pozita tė rėndėsishme brenda kėtyre institucioneve. Floriu angazhohet pėr shpalljen tradhtarė dhe armiq tė sa mė shumė njerėzve qė kanė peshė e emėr nė Kosovė dhe pėr shpalljen patriotė e njerėz tė sakrificės tė sa mė shumė tradhtarėve dhe tė sa mė shumė shėrbėtorėve qė ka pasur ky popull. Kėtė e bėnė duke e ditur se kėshtu ėshtė duke e ngatėrruar tė vėrtetėn pėr historinė, vlerat kombėtare e mbi tė gjitha pėr tė mohuar e degraduar sakrificėn pėr liri e pėr atdhe. Sepse, nėse Floriu ėshtė patriot shqiptar i Kosovės; nėse Floriu shėtit kudo me disa nga njerėzit e shquar tė sakrificės qė ka pasur Kosova; nėse Floriu mund tė shpallė patriot dikė e tradhtar njė tjetėr, sipas direktivave qė vetėm ai i di se ku dhe nga kush i merr, atėherė ēfarė vlere i mbetet gjakut tė derdhur? Ēfarė kuptimi kanė gjithė ato rini tė humbura burgjeve dhe shtrohet pyetja: pėrse kemi bėrė gjithė ato sakrifi ca e gjithė atė luftė atėherė? Te Floriu janė tė mishėruara
tė gjitha ato kundėr tė cilave ne, si popull e si njerėz, kemi luftuar: bashkėpunimi i hapur dhe i fshehur me armikun nė tė gjitha periudhat, ē’prej se ai ka arritur moshėn madhore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Thu Aug 14, 2008 9:00 am

PORTERETI AMORAL I FLLoro Bruqo VIQ - DERRIQ


2.
Ai ka shkruar pėr kombin e tij e pėr bashkėkombėsit e tij gjėra tė ulėta; ai e ka ulur dinjitetin e intelektualėve shqiptarė, duke i blerė ata, duke i detyruar tė shisnin talentin e tyre krijues pėr tė fi tuar bukėn e gojės, duke ia shkruar romanet Floriut, i cili i paguante dhe i paguan me paratė e marra nga tradhtia, pra nga bashkėpunimi me Serbinė. Dhe ai ia ka parė hajrin asaj pune, sepse ka botuar si tė vetat njė sėrė librash dhe ka bėrė pasuri e ka krijuar mundėsi qė tė mbledhė rreth vetes edhe mė shumė sakatė tė ndėrgjegjes e me ta dhe pėrmes tyre tė bėhet edhe historian, edhe bamirės, edhe diferencues, edhe sulmues e edhe shumėēka tjetėr. Pa ditur si bėhet
shkrimi letrar, pa pėrjetuar as edhe njė mundim prej krijuesi, ai ka arritur tė zė vend nė mesin e atyre qė gjithė jetėn torturohen nga mundimet e tė krijuarit, madje ka arritur tė bėhet edhe njė shkrimtar mjaft problematik.
Dhe e gjithė kjo madhėshti qė ka dashur tė fi tojė e qė beson se edhe e ka fi tuar ai, me ndryshimet e bėra pas luftės, realisht ėshtė tretur si vesa para diellit. Floriu ka mbetur si njė njollė e zezė nė kujtimet e atyre qė logjikojnė
me kokė tė ftohtė dhe asgjė mė shumė. Dhe kjo e gėrryen Floriun nga brenda. Por, Floriu nuk mund tė rrijė pa qenė nė qendėr tė vėmendjes, prandaj na del pėrsėri pėrpara dhe me ēdo kusht do tė bėhet njeri medial
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Thu Aug 14, 2008 9:00 am

PORTERETI AMORAL I FLLoro Bruqo VIQ - DERRIQ


3.
Prandaj, kohėve tė fundit ai ka vendosur tė bėjė emėr nė disa fusha ku tashmė ka emėr, por nga ana e kundėrt. Etjen pėr tė bėrė emėr si shkrimtar, si romansier madje, e ka shuar. E ka shuar deri diku edhe etjen pėr tė bėrė
emėr si gazetar, sepse aty nuk i ka ecur fare, madje as kur ka paguar. Atij tashti i duhet patriotizmi. Dhe jo patriotizmi qė pajtohet deri diku me arritjet e pasluftės nė Kosovė. Jo. Sepse Floriu duhet tė jetė mė patriot si ata qė vuajtėn burgjeve, qė u gjymtuan pėr liri, qė dhanė mė tė dashurit. Ai, sa herė qė i jepet rasti, shkruan e flet pėr Adem Demaēin dhe mundėsisht edhe fotografohet kudo qė ėshtė Demaēi, simboli i sakrificės shqiptare. Nė rrjedhė tė kėtyre synimeve qė ka, Floriu na del edhe si pėrkrahės i flakėt i Lėvizjes “Vetėvendosja” dhe kėrkesave tė saj. Si i kėtillė qė e ndjen veten, ai merr guximin edhe tė shkruaj, si bėnė nė librin “e tij” elektronik “Guximi
shqiptar”, kur, kinse, nga dr. Namik Shehu, udhėzohet tė pėrcjellė urimin e Shehut, qė si akademik (!) paska gjetur shqiptarin mė tė ditur pikėrisht te Flori Bruqi!!! Ky akademik Namiku e porosit Bruqin: “Mė lejoni qė nėpėrmjet Jush tė pėrshėndes me dashuri shokun, mikun dhe njeriun Tuaj mė tė dashur z..... Albin Kurtin, atdhetarin e shquar tė popullit tė Kosovės”. E lexova kėtė nė faqet e librit prej disa qindra faqesh, pėr sajimin e tė cilit me siguri nuk do tė mjaftonte as aftėsia e gjeniut mė tė madh dhe u habita. Qėkur qenka Flori Bruqi mik i Kurtit. Dhe, nėse vėrtetė Albin Kurti ėshtė “shoku, miku dhe njeriu” i Flori Bruqit, atėherė mos pyet hallin. Unė nuk e besoj se Kurti fl et me Floriun, le mė ta quaj shok e mik, po Floriut as qė i bėhet vonė pėr kėtė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Thu Aug 14, 2008 9:01 am

PORTERETI AMORAL I FLLoro Bruqo VIQ - DERRIQ


4.
Atij “librin historik” ia kanė shkruar tė tjerėt, kurse brenda rreshtave tė tij krijon edhe nga pak “histori patriotike” edhe pėr vete. Duke e ditur se shumė nga ne lexojmė pak, se edhe mė pak kemi dėshirė e pėrgjegjėsi qytetare t’i kundėrvihemi tė pavėrtetės, sidomos jo publikisht, Floriu bėhet shok e mik, i zgjedhur e zėdhėnės i kujtdo. Dhe kėtė ai nuk e bėnė kurrė rastėsisht e as nga bindja. Sepse, ai do dhe e ka pėr detyrė qė tė na e kthejė krejt ndryshe faqet e historisė. Ai do qė ne dhe tė tjerėt qė interesohen pėr ne, shqiptarin dhe historinė shqiptare ta shohim vetėm ashtu si do ai. Dhe Floriu na shkruan libra historie me tema, shtrirje e informacione qė vėshtirė e ka ta pėrballojė njė akademi e tėrė.

Recensentė i bėhen (ose i bėnė ai) edhe akademikė e njerėz tė tjerė tė kulturės, studiues tė artit e tė krijimit imagjinativ, sepse i duhen dhe pasi pėrmes tyre do tė imponohet... ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Thu Aug 14, 2008 9:01 am

PORTERETI AMORAL I FLLoro Bruqo VIQ - DERRIQ


5.
Duke shkruar “Guximin shqiptar” Floriu, pa pikėn e mundit e tė njohurisė, ngritet mbi akademikėt, mbi krijuesit, mbi shkencėtarėt. Dhe kėshtu na del nė dritė njė Flori Bruq qė sikur shkėlqen nga dija, edhe pse ai nga kjo anė nuk ia thotė fare; dhe kėshtu na ndrit pėrball si njė fisnik e njeri i sakrificės dhe jo njė denoncues i popullit tė vet e si sahanlėpirės i atyre qė vranė e torturuan shqiptarė; dhe kėshtu ne njohim njė intelektual ashtu si do ai ta njohim e jo ashtu si ėshtė nė tė vėrtetė e aq mė pak jo ashtu si e njohin tė gjithė ata qė kanė punuar pėr atdheun e pėr kulturėn kombėtare. Floriu do tė bėhet shkrimtar, historian, emėr i madh nė letrat shqipe, duke qenė injorant dhe trutharė, pėr sa u pėrket kėtyre fushave. Sepse nė fusha tė tjera, nė ato tė falsifikimit, tė mashtrimit, tė intrigės, tė bashkėpunimit me armikun, tė lidhjes me njerėz tė tė gjitha kategorive e tė tė gjitha niveleve ėshtė i aftė dhe kreativ sa nuk ta merr mendja. Nė fushėn antikombėtare dikur Floriu ishte shumė produktiv, mu ashtu si po do tė jetė “produktiv” sot nė fushėn kombėtare dhe pėr kėto tė gjitha po e vėrteton ka mendje shumė pjellore!! Besoj se vėshtirė mund tė gjendet edhe njė shqiptar qė mund tė krahasohet me tė. Duke qenė i kėtillė Floriu e ka pėr detyrė dhe pėr dėshirė tė na paraqitet si patrioti mė i kulluar qė ka pasur ndonjėherė dheu shqiptar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Thu Aug 14, 2008 9:02 am

M J E R A K U
FLLoro Bruqo VIQ - DERRIQ


Dobėsia e tij e vetme, pėr rrugėn qė ka zgjedhur e tė cilėn tash disa dekada e ndjek me konsekuencė, ėshtė besimi i madh nė atė se njerėzit harrojnė dhe se tė gjithė ata qė nuk harrojnė ose nuk duan tė harrojnė, mund tė blihen.

Dhe Floriu kujton se veprimet e tij kundėr shqiptarėve e kundėr Kosovės janė harruar, ose sė paku ėshtė blerė kujtesa e atyre qė nuk harrojnė. Me kėtė besim ai ėshtė kudo i pranishėm si atdhetar, si shkrimtar, si shkencėtar, si gazetar e si ēka jo, nėpėr institucione qeveritare, nėpėr institucione arsimore, nėpėr institucione kulturore, nėpėr media, nėpėr kafenetė mė tė frekuentuara tė Prishtinės e tė Kosovės.

Po dėgjoi se ka diku manifestim publik, Floriu ėshtė aty. Ai bėnė e ndoshta edhe beson, se ajo qė ka punuar, shkruar e vepruar, ėshtė harruar. Ai nuk do as ta dijė madje se janė gjallė njerėzit qė kanė pėsuar nga veprimet e tij, se janė ende nė faqe tė gazetave artikujt e denoncimet qė ai i ka bėrė kundėr bashkatdhetarėve tė tij dhe kundėr atdheut tė tij.

Floriu shtihet se harron qė ėshtė ndėr shqiptarėt e rrallė qė ka shkruar shkrime nga mė denigrueset pėr kombin e tij, pėr njerėzit e rrethit tė tij, pėr kulturėn e traditėn kombėtare dhe tė gjitha ato i ka nėnshkruar me emėr e me mbiemėr dhe pa pikė turpi a keqardhje, madje atėherė kur ende nuk e kishin kapluar kėto “drithma e pėrkushtime atdhedashurie” .

Por, e vėrteta ėshtė se ne shqiptarėt nuk jemi edhe aq harrestar. Shumė prej nesh ende i kanė para syve shkrimet plot vrerė tė Floriut nėpėr faqet e “NIN”-it, “Borbės”, “Dugės”, “Politikės”, “Jedinstvos” e shumė gazetave tė tjera serbe, pas leximit tė tė cilave na janė skuqur faqet, ngase na vinte turp qė njė shqiptar kishte rėnė aq poshtė.

Tash, derisa askush nuk e tund kosheren e tij tė mbushur me Vrerė (TRADHėTI ), nga e cila, po tė derdhej, me siguri do tė vėrshonte jashtė shumė vrer qė ka mbledhur me vite aI kundėr popullit tė Kosovės e lirisė sė tij. Nuk e di pse ai mu kėtė koshere e tund dhe stėrtund vazhdimisht ?!!!

(Infopress,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Thu Aug 14, 2008 9:12 am

KA BURRA KOSOVA,KA BURRA SHQIPĖRIA,

E e vėrteta do tė triumfoje!
Per relaksim po ju dhurojė kėtė balade,kushtuar vėllaut tim Vaj me motive popullore”Drenica legjendė me lule” dhe njėherit le tė shėrbejė si shembull dhe le tė dali ndonjė njeri dhe tė pohojė se mė ka shkruar kėte baladė nė emrin tim!

DHURATĖ PĖR ADHURUESIT E FJALĖS SĖ SHKRUAR

ARTI GJUHĖ UNIVERZALE QĖ BASHKON POPUJT

DRENICA LEGJNEDĖ ME LULE /VAJ ME MOTIVE POPULLORE

BALADĖ PĖR VĖLLANĖ TIM SHQIPTAR

BAHTIR HAMZA,

PROLLOGU

DARDANI, ARBĖRI, NACIONALSIT.

V ė ll a.
Kush tė la me dorė nė faqe,
Kush tė vrau pėr sė gjalli,
Kush tė ndoqi nga ato konaqe,
Kush ti ngarkoj nė shpinė ato gjaqe.
E mė le vetėm zemėrėn ma kalle
D.A.N,o vėlla, vėlla, o D.A.N,
NACIONALSIT, ARBĖRI, DARDANI,

-I-
Me trup tė prerė po jeton burri,
Nė atė gur mali, mbi mal tė kuq,
Ti i re asaj lahute,
Kėngė tė bukura plotė trimėri,
Kodra kodrės ia jep dorėn
Loti zemrėn po e shkrinė
Diell e rreze mbi Shqipėrinė.


a)1.
Hirrhen zanat nė atė cep tė malit,
Ta vajtojnė zogun e shqiptarit,
Qė mbet i therur nė derė tė votrės,
Qė s’ia shkeli kurr pragun motrės,
Por nė dhe tė huaj i pėrbuzur,
Kėrkon telat e kėputur,
Tė kėsaj lahute mijė vjeqare,
Tė kėsaj lahute shpėtimtare,
Qė lanson nder e burrėri
Nė atė tokė t’etur pėr liri,

-II-
Nė troll tė arbėrit kėndojnė zanat,
T’marrin nė sy jataganat,
Tė nxjerr kokė ai plis i bardhė,
I pėrlloqur e i sharė
Nga shqipfolsa e hyzmeqar
Shumė fshatar shumė qytetar.
Dhe disa t’mėdhejė shqipėtarė,
Tė kthehet pėrkrenarja e Skenderbeut,
Bjeshka e Krujės me ujė tė lehtė,
Dora e ftoftė,por zemra e nxehtė.

a)2.
Nė troll tė vetė se s’pushon dheu,
Tė vijnė zanat lozonjare,
Anė e kėnd tokės shqiptare,
Pėr t’ia mėsye atij barbari,
Qė pėrditė vretė zogjė shqipėtari,
Pėr t’kėndue nėn hije tė fikut,
Pėr tė ja que llampės fitilin,
Gjamės t’Ibrit ,gjamės Drinit,
Lugjeve t’Sharrit,bjeshkėve Drenicės,
Pėr t’ia la ballin plot gjak,
Pėr tė ja hequr atė duvak,
Nusės sonė n’fytė me lakė.
Pėr t’ia ēelur derėn shtėpisė,
Pėr t’ia ndalur turrin tiranisė
Shumė “UDB-ashave” tė Drenicės.
Kanė mbetė mitila,- mikroba tė Serbisė.
“Qytetar” tė Ēicagos, t’ Fushė Kosovės, e t’Prishtinės.


-III-
Zė po lėshonė bjeshka e Kapitit
Ku janė kullat e Junikut,
Me i’u dhėnė zjarr “UDB-ashėve” t’Serbisė.
Qė vrajnė zogjė tė shqiptarisė.
Ku ėshtė vallja e djalėrisė
Me i’a que nė vend nderin Shqiperisė
Tytė pas tyte, e lėmė djalin,
Forcė mbi forcė e kemė moralin,

a)3.
Eshtrat dridhen nėn varr me borė,
Po ku jeni o shqipėtarė,
Rreze pse nuk iu epni plagėve
U mallkoftė gjaku i tė ranėve
Ku ka mbetė Kosova jonė
Me dridhet varri jashtė me dalė,
Nuk durohet mė ky tiran,
Ky tiran SERBIAN,
Me hyzmeqarė “UDB-asha”,namė po banė,
Qė m’ka zanė diellin e frymė s’po marrė.
M’ka shkelė gojen e gjam nuk kamė,
Pse s’po e shifni kėtė xhelat,
Amanetin ku e latė,
Besėn e tė parėve pse e vratė,

-IV-
Unė jetojė nė kohėra tjera,
Ku as njė lule s’qelė pranvera,
Unė jetojė nė pritje tė kotė,
Ju morėt rrugėn nėpėr botė,
Gjama ime sulmė e lotė,

a/4.
Kush ka sy e veshė me ndi,
Qaj- kėndojė pėr fėmijėt e mi,
Edhe n’mėgrim nuk kam liri
Ah,pse dhunohet kjo vajzėri
Nga kėta qenefa fshatar gjilangji,
Shqiptarella kosovarli,
Dhunojnė gra,dhunojnė femijė.
I prenė n’besė pėrgjithnjė.
Jeta e tyre u bė ZI, mė zi.
U martuan me faqezinj.
I Pėrbindėshi, ai shpirtzi.
Qė nga prindė ndau fėmijė
Mjerė pėr ligj,mjerė pėr liri.

-V-
Po pyet Shkodra,po pyet Malėsia.
Hej shqiptarė ku ėshtė Shqipėtaria !
Ku ėshtė kombi ku ėshtė njerėzia.
Ku ėshtė besa ku ėshtė trimėria.
Ku ėshtė nderi ku ėshtė vajzėria.
Qė pėrditė i dhunon kojshia,
Ku ėshtė toka e burrėria,
Qė pėrditė i shkelė Serbia,
I shkelė Greku, Italia,
Malazezi e Maqedonia,

a/5.
Po pyet bota ē’ėshtė Shqipėria ?!
Ih,ē’ka qenka Shqiptaria!!!
Ty Kosovė ku t’mbetė RINIA,
Qė me ferrė tu mbyllė shtėpia,
Rrugėve t’botės plotė jetima
Fjalėn BABĖ,se shqipton fėmia,
Buka tyre ėshtė mėrzia,
Dymijė vjet larg liria.

-VI-
A po bijnė si dikur tupanat,
Nė darsėm tė bukur me hare,
A po ndizen si dikur zjarret,
A po trimat pushojnė nėn DHE.

a/6.
A po gumzhojnė si dikur malet,
Shiu i pranverės a po bie?
Pse s’shėrohen plagėt e shqiptarėve?!
Se ndėr eshtėra ndjej lagėshti,
Ėshtė vaji i ytė, apo lotė e mi,


-VII-
Ndjej erė gjaku nė asfallt,
Ndij hapa krushqish pa bajrakė.
Ku tė mbeti flamuri ty Kosovė?!
Qė nė trupin tandė veē dimėr e borė,
Njė erė tė randė e ndjej thellė nė varrė,
Hije kjo qė s’mė le me dalė,
Fėmijėt e mi me i parė,

a/7.
Me mungon drita,mė mungon liria.
Nuk po i shohė gjurmėt e mia,
Nuk po i shohė kullat me frangjia,
Ku mė lidhė Besa ,e Burrėria
Qė kaherė u rritė trimėria,
Nuk po i shohė gurėt e sokakut,
Nuk po i ndijė dhimbjet e barkut,
Nuk po e shohė gurin as egjrėn,
Nuk po e shohė tallen as therrėn,
Nuk po e shohė barin e gjelbėrt,
Nė roga, nė malė as nė rrotullakė,
Ku e hangrem atė kulaq,
Ku dikur i kullotja dhitė,
Kulumrive rreth shtėpisė,
Nė kėtė kopsht t’migjės Adem,
Qė i’a fali babės tem.
Baba Isė, n’kėmbė tė djathtė sakatė,
Buka kurr s’i pushojė nė barkė,
Dhe n’rrugė tė mėrgimit rriti fėmijė.
Me ēekiq e me mistri
Ndėrtoi shkolla,ndėrtoi shtėpi.


-VIII-
Njė kėrcimė e ndijė mbi gardhė,
Njė krismė pushke nė trupin tėndė,
Duart tua plotė me gjakė,
Mė prekėn fytyrėn mezi shohė,
Por ta dishė se tė njohė,

a/8.
Nė qiell ndijė njė bubullimė,
Njė gjamė tė randė,njė shkreptėtimė.
Ty Kosovė, t’i helmuan fėminė,
Nė Kosovė, edhe nė mėrgim
Nė votra tona mbjellėn zinė,
Shqiptarella“UDB-asha” me Serbinė,
Qė shėtisnin derė mė derė,
Kullė me kullė,e ferrė me ferrė,
Sjellin dimer e s’delė dot verė.


-X-
S’ndihen tupana as s’ndihet def.
Bėhen darsma,pushkė s’kėrcet,
Fluturon qyqja gurė mbi gurė,
Nisen krushqit pa flamurė !
Kthehen nė shtėpi pa gojė si gur,
“Tela e gjemba” tė ngrehur n’murė.
Plakat t’shkreta tjerrin furkė…
Tė shkojė jeta Kosovė n’burg.
Tė shkojė jeta ndėr dhera tjera,
Ah,pėr ty a s’vjen pranvera?!...

a/9/
Qani ju zana bashkė me mue,
Tė qajė s’mundem se jamė shterrue,
M’ka shterrue ai malli yt,
Ditė e natė tuj tė pritė,
Tuj ta pa fytyrėn nė kujtim.
E ti mė zhdukesh si pėrftim,
Shkove botės,ndėr dhera tjera,
Nė ēdo stinė tė presė te dera,
Do tė pres gjer sa tė vjenė pranvera,
Tė ngrisim zėrin si do hera,
Le tė ushtojė lugina e ferra,
Nga Tivari e Perveza
Nga Prekazi e Gjeneva,
Fėmijve mos t’iu humbasė besa.
Tė ketė qershija e tė ketė dredhėza.

-X-
Bie shi i mallėngjimit
Mbulohen meshkujt e kėtij trimit.
Qe dikur ishin luftėtarė.
E tradhėtisht mbetėn tė vrarė
Nga “UDB-ashet” e Serbisė.
Pėr LIRI tė Shqiptarisė.
Pėr ketė tokė tė Dardanisė.

a/10.
Gjėmė po bėn vajza e shtėpisė.
Pa vėllezėr e motra tė lirisė,
Prishet bisteku i qiknise
Niset dasma e djalėrise,
Nuk na vijnė ata t’mėrgimit.
Nė mur gishtat e kujtimit.
Dora kujtim mbeti me kanė.
Nanė moj Nanė e mjera Nanė.
Por ti nuk vjen as n’kėtė pranverė
Do tė pres nė dimėr e verė.
Me i’a kthye gėzimin shtėpisė.
Me i’a kthye duvakin lirisė,
Me ja kthye gazin fėmisė,
Qė ėshtė qarte e pėrmallue.
Ne foto gjithėnjė duke t’shikue.
Nuk bėn gjumė pa t’ėndėrruar,
Duke tė pritė me lot t’shkrumbuar.
Delė nė dritare delė nė derė.
Qė tė kethehesh veē njėhere.
Qė tė ketė gaz me verė.
Pėr Bajram e pėr Kėrshėnedellė
N’shpirtin tim dritė tė mbjellė.

-XI-
E t’ia ēojmė fitilin fenerit.
Shqiptarisė t’i kthehet nderi.
Mbarė Shqiperisė t’i hiqet terri.
Tė na ndritė njė rreze Dielli.
T’bėhen NJERĖZ shqiptarellat kosovar.
Ta ndjejn veten SHQIPETARĖ

a/11.
Qė tė bėjmė ahengje e dasma.
Qė tė dalin te kroi vashat.
Buzė Goleshit tė lindė Dielli.
N’ “ALPET SHQIPTARE” tė kėndon Bilbili.
Me bjeshkė e male tė rritet syri.
Me blegerima tė veshet Sharri
Rrezja e diellit tė prekė Tivarin
Tė buzeqesh gjethi e trendafili,
Tė avullojnė lugaret nė ara.
Nėn rreze tė arta le tė hidhet fara.
Tė rrjedhė VALBONA me gurgullim.
Lumenjtė tanė tė ndritin shtėpinė
Qė nga Perveza nė Manastir.
Nga Malsia e Mbishkodrės e Koloshin,
Kulturė e besė tė ketė kjo djalėri.
DERI TE GURI I SHPUAR ,-ATY I THONĖ SHQIPĖRI.
Tė mbjellim nder e lavdi,
Pėr gjėra tė liga mos t’kem lakmi.
Edhe n’ Kishė edhe n’Xhami.
N’sofėr tė ZOTIT bukė mė u ngi.

-XII-
“ZOT Bekoje SHQIPĖRINĖ”
Shumė gjak derdhėm pėr LIRIN.
Tė mbrojmė gjuhėn, tė mbrojmė feminė.
Tė mbrojmė trollin e shtėpinė.
Tė bashkojmė gjithė Shqiperinė
Se pa gjak se duam lirinė
“T’gjith shqiptarėt me qenė kombėtar.”
“Me ju dalė bishave pėr ballė.”
E “Ēdo lule tė ketė aromė.”
Ta njeh bota ARBĖRINĖ tonė
E ta zhdukim robėrinė
Tė mbrojmė nderin e burrėrinė.
TĖ JETOJMĖ NĖ MBARĖ ARBERINĖ.

a/12.
EPILOGU

NACIONALSIT,ALBANI, DARDANI,
D.A.N, o Vėlla.

Kulturė e besė tė ketė kjo djalėri.
DERI TE GURI I SHPUAR ,-ATY I THONĖ SHQIPĖRI.
Tė mbjellim nder e lavdi,
Pėr gjėra tė liga t’mos kemi lakmi.
Edhe n’ Kishė edhe n’Xhami.
N’sofėr tė ZOTIT bukė mė u ngi.
“ZOT Bekoje SHQIPĖRINĖ”
Shumė gjak derdhėm pėr LIRIN.
Tė mbrojmė gjuhėn, tė mbrojmė feminė.
Tė mbrojmė trollin e shtėpinė.
Tė bashkojmė gjithė Shqipėrinė
Se pa gjak se duam lirinė
“T’gjithe shqiptarėt me qenė kombėtar”.
“Me ju dalėbishave pėr ballė.”

E “Ēdo lule tė ketė aromė.”
Ta njeh bota ARBĖRINĖ tonė
E ta zhdukim robėrinė
Tė mbrojmė nderin e burrėrinė.
TĖ JETOJMĖ NĖ MBARĖ ARBERINĖ.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibra
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 47
Age : 38
Vendi : st
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Sun Aug 24, 2008 1:26 pm

Ēka solle me kėto shkrime


Ēka solle me kėto shkrime
Bubuzhell o kokė tul
i pėrmutur del nė agime
kodosh zi e patrashul!


Po vajton si kukuvajkat
shkarravitėsi i kotė ! Je tut ?
Pėrse me trumbetime 'pėrgjigjesh ?
U ngope duke ngrėnė m*** !

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibra
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 47
Age : 38
Vendi : st
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Sun Aug 24, 2008 1:28 pm

Rrnofshi qofshi or burra


Rrnofshi qofshi or burra
ia ngritėt namin Bubuzhellit
me tė shara duke bėrė urraaa
e futėt n'gropėn e tunellit !

S'ka ku shkon skilja e Isniqit
del prej hiēit i bir'i hiqit
dje servil nė Dugė e Nin
sot palaēo kudo hyn!


I ka bėrė ftesė Radogoshi
tė lexojė pėr Pavarėsinė,
ku e di ai - se Kodoshi
ka nė zemėr mijėra dreqėri !


Kush na shkruante o Flori muti
Nė gazetat shqipe pėr shkavella
ti se di se tė del baruti
dhe tė pėrpin humbella !


Kush larohej nėpėr Prishtinė
me Ollona, e me Gungalaqėt
kush na shkruante pėr Danjollėt
endacakėt e pėr rrugaqėt !


Kush i shiti vajzat e reja
pėr pak para nė bordelle
Ti o Flloro Bubushelli
qė pėr art po bėn potere !


Cilin art ti na bėre
poezi , tregim a dramė,
narratori i kopjim shkrimeve
mbetesh byk pėrzi me sanė !


Me gjerdanin e pėrkrahėsve
gjoja se ta shtojnė lavdinė
Jeni unikati i lalashėve
Bubazhellė qė mbjellni zinė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibra
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 47
Age : 38
Vendi : st
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Sun Aug 24, 2008 1:29 pm

Floro Bruqo Bubuzhelli


Janė mbledhur shumė tuxharė
Floro Buqon bėjnė pazarė,
nė majė tė Panteonit e ngjisin
e madhėrojnė , shumė e rrisin !

Njė i thotė ėshtė soj munashi
tjetri sa njė bole dashi,
i treti ai Viktor Shkėrdhani
kėrcet :Eshtė bubuzhell Tarzani !

Vijnė varg shtohet karavani
Rritet Floro si car Dushani,
vret e pret i pari tė mbesė
nė letėrsi ėshtė vetė krijesė !

Mirėpo befas i del nga dora
ia nxijnė surratin ca horra,
Nezir Myrta ia trrrus papritur
Bahtir Hamza pėrpjet i ngritur !

Kthe prapanicėn or tradhėtarė
qysh kujton se ne hajmė bar !
Nga Komogllava Rrahim Sadiku
mbanje burra se na iku !

Mjaftė u tund i ēorroditur
Bubazhelli prapė ėshtė ngritur
por e pa sa ėshtė hesapi
kur ia nguli dhe Artan Kasapi...

Nė dioqezė telefėsh e bėn argat
I Iliridės Feriti, kėt Bruq Lugat,
Dhe nga Malsia i thotė Gėzim Marku:
Mos Ha shum krunde se t'fėlliq barku!

Por Bubuzhell Flori ėshtė teneqeplotė
ha m*** gjithkah pastaj s'di ēka thotė:
Kujton se do tė dalė kėshtu kjo punė:
- Pse dje punonte me shumė spiunė !

Shkoj sėrbi , si Dushan Ristiqi,
E ti Bubuzhell soj prej uriqi,
ku nė tė samės birė do tė futesh
gjithka ku shkon vetėm pėrmutesh!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibra
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 47
Age : 38
Vendi : st
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Sun Aug 24, 2008 1:30 pm

Hajdar Fejzullahut,
Rajmonda Selimit,
Fatmir Thaēit,
Shyqri Durmishit,


Nė mesnatė kur bie terri
Bubuzhelli del prej ferri
u mbledh t'ia ruani shpinėn
se ia kėrcasin martinėn!

Po shumė ngutesh o Hajdar
ti berbat veshgjat-gomar!
Bahtir Aga ua kėputi
Bubazhellin ua pėrmuti!

Dada Monda e Selimėve
i shkund gjoksat prej talimėve
Bubuzhellin ia kėrrusin
Nezir Myrtat ia trrusin!

Shiko! Shiko ! Qyli Fatmir Thaēi
soj maxhupi ! Soj kovaēi !
Janė bashkuar me njė Shyq Durmishi
mbulojnė mutin e njė kaishi!

Pse po dridheni or debila
Bubazhelli ka lind kopila
vepra tė vjedhura nga gjithė anėt
ndaj, bėn jetė me shejtanėt!

Rrini rehat se Artani
u bėn punė qė shumė tė hani !
Shani, turfulloni si potera
Pėr Bubuzhellin kurrė s'vjen vera!

I kanė ngri gjymtyrėt pisit
ėshtė maxhup i Dushan kodoshit
i kanė tharė dhe degė tė lisit
Bubuzhelit -Flori kokė boshit !

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibra
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 47
Age : 38
Vendi : st
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Sun Aug 24, 2008 1:35 pm

Po bėn lutje Dada Arjeta!


Po bėn lutje dada Arjeta
pėr tė madhin Bubuzhell shkrimtarin
Por Baftir Hamza ē'ėshtė e vėrteta
Edhe asaj edhe Bubuzhellit ua var k.... !


Dhe varganit qė lart hidhen
Shaban F. e Sali Ukėhaxhaj shuli
Nezir Myrtaj me njė fjalė e presje
kėtij soj Bubuzhelli ua nguli!


E si tė ndalet o Dul qyqani
Ti - TT muti e Islam Sahit horri !
Shkrimtar Rrahimi nga Komogllava
Bubuzhellit ia shkėrdheu dhe ēka te vorri !


Unė Artani, i lutem shumė
le tė rrijė e tė prehet Bubuzhelli
se pėrditė hynė gropave dhe pėrmutet
le t'mos hyj dhe ku ėshtė tuneli !

Se atėherė , as soji e sorrollopi
nuk do t'i mbesin kėtij mjerani,
Dje udbashi me litar konopi
sot kėrcėnime i lėshon tupani!

Grindu, shkirru o tuxhar muti
Flori Bruqi ėshtė emėr tuxhari,
me shkarravina prej hajduti
kurrė s'do tė jesh i pari ...!
 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
luan mreti
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   Sun Aug 24, 2008 1:57 pm

e vreteta asht sinqeritet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Enlirat Hoxhaj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 4
Age : 64
Vendi : BERLIN,GJERMANI
Profesioni/Hobi : ing.dip.
Registration date : 15/12/2008

MesazhTitulli: Lehni ju spijuj te Beogradit,lehni   Tue Mar 10, 2009 11:35 am

Agjentet e Beogradit si Bahtir Hamza,Kadri Osmani,Besnik Kastrati,Nezir Myrta e ca spijuj tjere mund te lehin sa te dojne kunder patriotit dhe shkrimtarit Flori Bruqi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Enlirat Hoxhaj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 4
Age : 64
Vendi : BERLIN,GJERMANI
Profesioni/Hobi : ing.dip.
Registration date : 15/12/2008

MesazhTitulli: Lehi ,ham ham sa te doni ju agjent te Beogradit   Tue Mar 10, 2009 11:39 am

Kadri mani-Qeni,Nezir Myrta -macja,Bahtir Hamza -lepuri,Rrahim Sadiku_Topali,Artan Kasapi-Gomari...po lehin vazhdimisht ne internet kunder atdhetarit dhe shkrimtarit te mirenjohur shqiptar Flori Bruqit.Turp te keni o qeje te Beligradit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ASGJĖ PĖRPOS TĖ SĖ VĖRTETĖS
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: