Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Prezantim talentesh te reja

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:23 pm

*


Bie shi, por
s’kam qederle
tė bjerė, se s’jam sheqer.Bie
borė dhe prapė duroj,vetėm
ty tė tė shikoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:23 pm

*


Ju vaporė qė
udhėtonidhe
ju zogj qė fluturoni,
dashurin tim, po ta shikoni,
fala nga unė i ēoni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:23 pm

*


Ulem tė ha,
por nuk ha dot,gotėn
e rakisė dot nuk e pi.Natė
e ditė pėr ty mendoj,dua
tė tė kem nė shtėpi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:23 pm

Ēuditem si tė durova


Kėngė

Me ty shumė
keq jetova,ēuditem
si tė durova.S’mė
deshe, s’mė respektoveish
gabim qė u martove….Familjen
s’e vlerėsoveMe
shkelma ti e qėllove.Mendjelehtė
e gėnjeshtare,llafazane,
mendjemadhe.Fėmijėt
keq i mėsove,veten
tėnde turpėrove.Tė pėlqente vetja shumė,


harrove qė ishe llum.


Kush pėlqen veten


nė kėtė mėnyrė


Ėshtė njeri i pafytyrė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:23 pm

Ta gėzojmė demokracinė

Kur isha i
vogėl
shtėpi dėgjoja,kur
bėnin bisedėēdo
gjė e kuptoja.


Flisnin
pėr rregjimin,pėr
ballistė e partizanė.“Njėshin”
tė gjithė e shaninS’linim
mėnjanėdhe
luftėn me gjermanė.


Kėtu
vrarė e atje prerė,atje
burg e kėtu ferr.Ato
ikėn mė nuk nuk vijnėE
fituam mė nė fund LIrinė!ta
gėzojmė demokracinė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:24 pm

Vajzė e vetme jam

Filloi njė
shi i hollėkam
frikė tė vete nė shkollė.Kam
frikė tė vete nė shkollėmos
ftohem, bėhem me kollė.


Unė
vajzė e vetme jam,as
vėlla, as motėr kam.As
vėlla, as motėr kampo
vetėm me prindėrit jam.


Ata
mė duan dhe i dua,pėr
ēdo gjė s’ma prishin mua.Jam
e mirė nė mėsimedhe
nderoj familjen time.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:24 pm

*


O
moj punė, ku je fshehur,se
jam bėrė, si i dehur,..A
mund tė presė shtėpia,kur
dehesh nga rakia?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:24 pm

S’ka ē’na bėn
vetėm njė natė,


s’ka
ē’na bėn edhe njė javė,


por
na duhen shumė netė,


na
duhen vite me radhė,


na
duhet e gjithė
njė jetė.


S’na arritka edhe njė jetė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:24 pm

Mbrėmė

Mbrėmė pashė
njė ėndėrr,sikur
isha tre vjeē.Nėna
mė merrte nė krah,herė
mė lėshonte tė ecja,e
herė mė merrte prapė.


Unė
gėzoja, qeshja, lozjasiē
bėjnė fėmijėt trevjeēarė,
krahėt e saj dėshiroja
rrija pėr njė kohė tė gjatė.


U
zgjova dhe s’mė erdhi mirė,se
m’u zhduk ėndrra e bukur.U
ndjeva si pema nė shkretėtirė…Ku
ėshtė nėna tė mė japi njė tė puthur?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:25 pm

Kėtu do tė mbeten

Shtėpi,
hotele, dyqane
gjitha kėtu do tė mbeten.O
moj botė, botė e madhedisa
vuajnė, disa ndreqen.Hallall,
kush i bėn me djersė,me
djersėn e ballit tė vet.Kjo
botė ėshtė gjithė interesmjerė
kush vjedh,
djall kush vret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:25 pm

Vajzat

Vajzat janė si uji i
kaltėrkanė
aromėn e luleve tė mira.Nga
ato e ka Bukurinė botadhe
nga djemtė qė u rrinė nė krah.


Nesėr
ato do tė jenė nėna,Do
shtojnė e zbukurojnė botėn.
gjithė djemve ua ka ėndame
njė vajzė tė mirė tė jetojnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:25 pm

Kam atdhe?

Tė gjithė
njerėzit kanė atdhe,dhenė
dhe tokėn e tė parėvepasurinė
e prindėrve.Po unė kam atdhe?


Nėse
kam ku ėshtė?!
kesh atdhe do tė thotė:Tė jesh si do Zoti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:25 pm


jetoj ku ėshtė toka?
punoj ku ėshtė puna?
banoj ku ėshtė shtėpia?Me
cilin njeri tė bisedoj?Kujt
tė “madhi” t’ia shtroj problemin?Mua
dhe shokėt kush do tė nandihmojė?


Kush do ta mbroj Vendin
tim?Ku
ėshtė Atdheu qė s’e shikoj?Mos ndoshta mė janė zėnė
sytė?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:25 pm

Kujtoj fėmijėrinė

Ndonjėherė rri dhe mendohem,


kujtoj fėmijėrinė.


Ah, tė isha dhe njėherė i vogėl,


i vogėl si dikur!


Sa shpejt ikėn vitet,


sa shpejt u bėra burrė…

Tė isha dhe njėherė i vogėl,


tė rritesha pak e nga pak,


me shoqe e me shokė


tė “lodronim” edhe njė herė bashkė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:26 pm

Ah,
tė punonim atje nė fshat,…ku aq
ėmbėl flisnin gratėdhe
nė kėngė tė gjithė bashkėnjėri
– tjetrin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:26 pm

Gjashtė luanė, gjashtė
sorkadhe, 12-tė


Kėngė

12-tė vajza e
djem, 12-tė,12-tė
vetė nė valle, 12 – tė,12-tė
yje vėrtetė, 12 – tė.


Gjėmon
vallja, tundet vendi nga tė gjithė.Lum
nėnat qė ju kanė, lum shtėpitė.Do
kaloj pyje, livadhe nė njė sheshdo tė qėndroj.


Dua
tė jem i vetėm, me zė tė lartė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:26 pm

tė kėndoj.pėrhapet nėpėr gryka, gjer nė majale tė shkojė.dėgjohet anembanė dhe bilbilattė pushojnė.dėgjojė vogėlushja, ajo qė s’mėdashuron.


T’i
pėlqejė kėnga ime, mbase mendjenėndėrron.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Fri Dec 18, 2009 11:26 pm

Pas
thėnies sė autorit


Dėshirimi dhe kėshillimi, nxjerrja nė pah e krenares dhe e tė mėsuarit,
shėtitja mendimore dhe relievi i vendit amtar, por edhe i vendit mėrgimtar, kėnga
e buruar nga shpirti i plagosur qė herė kėndon bilbilshėm e herė guat si trumcak i lodhur apo si dallėndyshe qė pasi ka gėzuar “folenė” merr largimin
abandonues dhe lė folenė e braktisur me rrjedhojė klimaterike shfaqet nė kėtė vėllim
tashmė tė pasqyruar ndryshueshėm nga vėllimi i parė
“Dielli lind pėr tė gjithė”, duke fituar njė titullim tė ri dhe domethėnės “
Zgjohu, yll i qiellit”(
Puthje nė dritėn e syve) . Autori precipiton me njė stil tė thjeshtė, flet
hapur e me ēiltėrsi pa u shkėputur pėr asnjė ēast nga rrjedha dhe mbėshtetja nė
taban. Gjithēka e shpreh lirshėm pa u sforcuar, duke mbetur nė rrjedhat e tij tė mėpėrparshme. Tematika rrokėse
mbetet e larme, duke pėrsiatur tema tė tilla tė dhimbjes, tė ndryshesės, tė
psikologjisė sociale, tė apelimit. Ai e shpreh atė ēka ndien, lirshėm, duke mos
u kujdesur se ēfarė do tė mendojnė tė tjerėt. Njė lirshėmri e tillė tregon
haptazi se ai ka fituar privilegjin e tė thėnurės, tė ushtrimit tė sė drejtės
dhe tė detyrės sė tij qytetare, dikur tė mohur nė jetėn e tij, kėtė ai (Esat
Salihaj) ia dedikon “demokracisė sė brishtė” qė ekziston nė vend dhe
klasifikimit tė demokracisė mė “tė rregjur” nė vendin e emigrimit. Pėr ēka thotė, pėr ēka ndien, pėr
ēka ngrė zėrin ai ndien dhe pėrgjegjėsinė
edhe ndikimin e tij. Vėllimi poetik me titull figurativ““ Zgjohu, yll i
qiellit”(
Puthje nė
dritėn e syve)
mendoj se ka brenda njė guxim dhe njė dinamikė
qė s’do tė shpėtojė pa u vėnė re nga lexuesit, paēka nga teknikat e vargjeve, mėnyra e stisjes sė tyre. Tashmė
mund tė thuhet shprehimisht se autori Esat Salihaj ka formuar njė individualitet tė tij me katėr
librat e botuar, duke u klasifikuar nė
krijimtarinė popullore.
Arlind
ShabaniAnėtar i Lidhjes sė
Krijuesve “PEGASI” ALBANIAMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Thu Dec 24, 2009 2:19 am

MIRELA DUDI


Clearing

my


sky

poemsTHE PUBLISHING HOUSE “MARIN BARLETI”, 2003
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Thu Dec 24, 2009 2:20 am

“CLEARING MY SKY”poems

Editor: Sazan Gjomema

Reviewer: Alqi Beqo

Cover Design: Altin DovaThe Literary Association “Pegasi” Gjirokastra, Albania

Copyright © MIRELA DUDI, 2003
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Thu Dec 24, 2009 2:20 am

A sky with a personal spaceIn this poetic space “Clearing my sky” many stars light, and all of them try to shine in their own style. You can find in these verses someone who is speaking from behind the rails, someone who has what a man needs the most, the youth, by which even life is blessed. The absurdity is around her, but a green light brightens her road. You can find hope in her verses. After a love which burned her soul, she listens to the voice of her heart and turn in on herself, no mater where he is, departed from every thought.

She believes in God and she asks him when she feels lonely and she appreciate that the life is a gift of God and no one can rob it from the man.

Mirela tries to give her appreciation for the poems of the different poets of the Europe.

In the first sight, the view is tranquil just like a picture that hides many elements, but its reading is difficult.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Thu Dec 24, 2009 2:20 am

THE HI CUP

The hi cup

has tied us everyday,

as a pigeon without wings ,

as a phone message

that needs not the words.This sound from the deepness of heart,

hints your name inside me

as the twittering of nightingale,

that your brains steals in Spring.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Thu Dec 24, 2009 2:21 am

This hi cup like a charmer,brings you briskly closer to me,

hearing your spotless diction

makes you think of stream swirls.But the marvel abides no more

and the hi cup just vanished away.

Your image dwindling through it

is dissolved somewhere far, far away.Now I am left again forlorn,

full of blaze you kindled in me

I am astir ready to trumpet for the hi cup,

so that it can draw you back to me.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Thu Dec 24, 2009 2:21 am

YOU , WHO HAVE NEVER BEENMY FRIEND.Your voice sounds hard to me

as an endless alarm,

as a blow that disturbs your sleep,

as a cry of a man dying .You speak from behind the rails,

as guilty you are and that’s what you pay.

Your nails try to catch after memories

that life in its store doesn’t keep.Don’t ask from me any respect,

you have never thought to be a friend.

Your memory just makes me somber

here’s the line of my love, THE END!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   Thu Dec 24, 2009 2:21 am

that it can draw you back to me.


YOU , WHO HAVE NEVER BEENMY FRIEND.Your voice sounds hard to me

as an endless alarm,

as a blow that disturbs your sleep,

as a cry of a man dying .You speak from behind the rails,

as guilty you are and that’s what you pay.

Your nails try to catch after memories

that life in its store doesn’t keep.Don’t ask from me any respect,

you have never thought to be a friend.

Your memory just makes me somber

here’s the line of my love, THE END!January 2002I LOVE YOU

I love you,

but you still remain a dream

to be dreamt of only at midnight.


I love you ,but I don’t feel you so close,

as so close you are everyday.


I love youwith thousands words that we never said,

which unite us again.I love you,

because your worry

is my worry.I love you,

but you never

have cared about it.I don’t love you.January 2002
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Prezantim talentesh te reja   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Prezantim talentesh te reja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 33 e 35Shko tek faqja : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: