Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Deklarata te FBKSH

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Next
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Sun Aug 10, 2008 12:44 am

KOMUNIKATĖ PUBLIKE NR. 6 E ZĖDHĖNSIT POLITIK TĖ FBKSH


http://lajme.dervina.com/foto/f9347d86498a6073bb60abcf63aaa82d/fbksh%5B1%5D.jpg
LUFTĖTARĖVE TĖ AKSH RREPTĖSISHT IU ĖSHTĖ E NDALUAR TĖ KĖRKOJNĖ PARA NĖ POPULL…!
Gazeta „Kosova Sot“ e Prishtinės, dje (07 gusht 2008), paska shkruar se gjoja dy tė arrestuarit: Beki CANI dhe Azem KRASNIQI nga Lypjani, paskan pranuar se nė popull me dhunė kanė kėrkuar para nė emėr tė AKSH-sė…?Prandaj edhe konsideroj qė, nė cilėsinė e Zėdhėnsit Politik tė FBKSH-sė, tė ripėrsėris Vendimin Nr. 002/ Prot. Nr. 04-01-002/ tė dt. 21 Janar 2004, tė Sekretariatit Vendimarrės tė Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), ku Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH) ėshtė e pėrfaqėsuar pėrmes Shefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė AKSH-sė, vendim ky qė, krahas tė tjerave, kėtė ēėshtje e ka sanksionuar kėshtu:LUFTĖTARĖVE TĖ ARMATĖS KOMBĖTARE SHQIPTARE (AKSH) RREPTĖSISHT IU ĖSHTĖ E NDALUAR TĖ KĖRKOJNĖ PARA NĖ POPULL. ĒDO SHKELJE E KĖTIJ VENDIMI DO TĖ NDĖRSHKOHET SI NJĖ AKT TRADHETIJE NDAJ KOMBIT DHE ATEDHEUT…!Prandaj, mė pėrgjegjėsinė mė tė lartė morale e politike, edhe deklaroj se, nėse dy tė sipėrcekurit vėrtetė do tė kenė vepruar ashtu siē shkruan gazeta „Kosova Sot“ e Prishtinės, ata dy (Beki CANI dhe Azem KRASNIQI) as nuk kanė qenė dhe as nuk janė luftėtarė tė AKSH-sė dhe as anėtarė tė Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqipar (FBKSH), por pėrkundrazi, ata dy do tė jenė tė detyruar qė tė japin llogari edhe para organeve ndėshkuese tė FBKSH-sė.

Zėdhėnsi Politik i FBKSH-sė,
Mr.Gafurr ADILI (D.V.)
Tiranė, 08 gusht 2008.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Sun Aug 10, 2008 5:50 pm

Fillimisht ju pershendes, dhe kerkoj qe te mos keqkuptohemi, per ate qfare do e them.

Kur nje person behet joserioz, ua mundeson te tjereve te luajne me te. Pas disa deklaratave joserioze nga AKSH, qytetaret po e shohin se ata ndoshta edhe nuk e kane pernime (sic thote populli), ndoshta edhe eshte gabim, dhe shpresoj qe te jene gabim, - popullit po i japin material qe te dalin ne emer te tyre e te flasin gjera te pahijshme.
Po ashtu duhet pasur shume kujdes se qfare njerez pranojne ne ate armate!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
paioni
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 128
Registration date : 15/05/2008

MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Sun Aug 10, 2008 7:00 pm

Keto jane qarqe te caktuara per te humbe besimin rinija jone atedhedashese !!!!
AKSH eshte e perbere nga njerez servil dhe me detyre te caktuar nga ...... sidomos ne kete situate qe kalon pupulli yne, pra FBKSH nuk ka seriozitet por vetem shpifje dhe shantazhe dhe eshte shume e demeshme per popullin tone liri dashes !!!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Sun Aug 10, 2008 11:08 pm

o aksh-gjinj vetem shikoni njeher kush eshte ne krye te strukturave tuaja ne kosove, e tani folni sa serioz jeni...shpresoj ta kem gabim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
paioni
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 128
Registration date : 15/05/2008

MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Wed Aug 13, 2008 12:57 am

Te gjitha keto komunikata jane percarese te kombit tone ne sherbim te qarqeve te caktume FBKSH mos luaj me zjarin se ju njofem zmren dhe palce tuaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Wed Aug 13, 2008 5:59 am

paioni shkruajti:
Te gjitha keto komunikata jane percarese te kombit tone ne sherbim te qarqeve te caktume FBKSH mos luaj me zjarin se ju njofem zmren dhe palce tuaj
!!!.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
cuni
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 21
Age : 41
Vendi : Gjermani
Registration date : 28/07/2008

MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Thu Aug 21, 2008 12:42 am

SE NGA CILA PIKE NISET
AI
UNE
APO TI

MUND TE JENE SHUME TE NDRYHSME.

POR MENDOJ SE NJE GJE ESHTE E SAKTE FAKTI

QE NE MAQEDONI PO HUMBET SHUME GJAK SHQIPTARI E NGANDONJERE E PAQARTE NGA SE


KJO ME BEN TE MENDOJ SE DIKU KA NJE TRADHETAR


SA ME VIGJILENT TE BEHEMI

AQ ME PAK SHANCE KA TRADHETARI TE BEJE DEM

CUNI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: QENTE LE TE LEHIN KARVANI YNE MARSHON....!   Thu Aug 21, 2008 5:54 am

QENTE LE TE LEHIN KARVANI YNE MARSHON....!

image Gafurr Adili

Para jush, Z. Sulejman ABAZI dhe Z.Genc LLAKAJ, e-maile te tilla (gjate gjithe vititit 2004) shperndante edhe ish Sekretari Politik i FBKSH dhe Kryetar i Partia e Unitetit Kombetar (PUK), Z. Idajet BEQIRI, i cili edhe ishte i arrestuar ...GAFURR ADILI:
Para jush, Z. Sulejman ABAZI dhe Z.Genc LLAKAJ, e-maile te tilla (gjate gjithe vititit 2004) shperndante edhe ish Sekretari Politik i FBKSH dhe Kryetar i Partia e Unitetit Kombetar (PUK), Z. Idajet BEQIRI, i cili edhe ishte i arrestuar (kur une isha arrestuar ketu ne Tirane si Kryetar i FBKSH se bashku me Taip Mustafin) si Sekretar Politik i FBKSH, por qe deshtoi me turp perballe meje dhe shokeve te m'i idealiste, sepse Z. Beqiri publikisht ia pata bere vetem nje pyetje:
1. A e ka paguar kuatizacionin (anteresine) mujore, qe ishte dhe eshte nje nga tre kushtet e te qenurit anetar i FBKSH-se, qe eshte e percaktuar edhe ne Statutin e SHAIBK, qe e kam themeluar dhe investuar une dhe askush tjeter?!

2. Z. Beqiri mbylli gojen dhe u terhoq nga rruga e turpit ku e kishin futur agjentuar shume here me te fuqishme se ajo Asfalia Greke dhe vazhdon te punon si Avokat ne Tirane.

Dhe pse veproi keshtu?!

Sepse, jo vetem nuk kishte paguar kuatizacionin (anetaresine) mujore, por perkundrazi edhe kishte vjedhur Fondin e FBKSH-se (FKSH) ne Diaspore. Pra, kishte qene nje mercenare dhe hajdut ordiner, per cka edhe do te vjen koha (shume shpejt) kur edhe te jape llogari para organeve ndeshkuese te FBKSH-se.
Po ju dy, Z. ABAZI dhe Z. LLAKAJ, a e keni paguar ndonjehere kuatizacionin (antersine) mujore si anetere te Shoqates Atdhetare per Identitet dhe Bashkim Kombetar (SHAIBK),
gje te cilen shume qarte e ka percaktuar edhe Statuti i SHAIBK, apo jeni zgjedhur dhe emeruar ne krye te saj edhe pa qene anetare te SHAIBK, por te deleguar te Asfalia Greke?!
Kurse Ti Z. Sulejman kee qene nje merecenare i dyfisht, je paguar nga Leka ZOGU per te shpartalluar FBKSH-ne dhe strukturat e tij, dhe sa here ke shkuar ne Kosove ke marre nga 100 euro nga une, edhepse deri ketu vinin e te merrnin shoket me makine (veture) dhe pastaj edhe te kethenin deri ketu, kurse Ti leket i coje te familja Yte, kurse une ato leke i
merrsha nga familja ime.
Bile edhe me keq, per dallim nga Idajet Beqiri, edhe 500 eurot borxh personal, ashtu si Genc LLAKAJ (2000 euro) nuk po m'i kethen edhe sot e kesaj dite, per cka jo vetem Ty qe te kam pas thene:
"Sulo u shite shume lire!",
edhe Z. Genc LLAKAJ po i them se gjithashtu u shit shume lire, sepse une qe dije te investoj e te futem borxh me mbi 150 mije euro ato 500 eurot borxh qe akoma nuk m'i ke kethy Ti Z.Sulejman Abazi apo edhe 2000 eurot e Z. Genc LLakajt jane nje hiq per mua.
Pra, Z. ABAZI dhe Z. LLAKAJ, terhiquni nga rruga e turpit dhe mos me detyroni qe t'ua sjelle ato djemt e SKSH, te cilet qe nje vit po mirren me kriminelin Ratko MLADIC, sepse nje gje te tille as nuk e kam deshiruar dhe as nuk e deshiroj kurre, ngase lufta ime ka qene dhe eshte e perqendruar vetem kunder armiqeve sllavo-greke, dhe me dhjetera here kam deklaruar se: AKSH NUK KA PLUMBA PER SHQIPTARE.

Sinqerisht,
Gafurr ADILI.
Tirane, 12 gusht 2008.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
cuni
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 21
Age : 41
Vendi : Gjermani
Registration date : 28/07/2008

MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Thu Aug 21, 2008 6:38 pm

Gjithkush qe vendos materiale si ky i fundit duhet te jape si informacionet me cv te personave kush jane ose te pakten nga eshte marre ose me nje qendrim vetjak.

Nuk duhet te biem ne gracken e percarjes.

Sepse ky material mund te sjelle me shume percarje se bashkim.

Mendimi im: E gjithe gjuha e perdorur eshte si e disa hajdute xhepash nje nje fshat te humbur.

Nuk ka asnje element konstruktiv.
E aq me pak pozitiv qe ti sherbeje ceshtjes kombetare.
Jane vetem sherre provinciale.
cuni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
naqeta
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 439
Age : 89
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: DEKLARATĖ PUBLIKE NR.19 E ZĖDHĖNĖSIT POLITIK TĖ FBKSH, MR. G   Tue Aug 26, 2008 11:50 pm

DEKLARATĖ PUBLIKE NR.19 E ZĖDHĖNĖSIT POLITIK TĖ FBKSH, MR. GAFURR ADILI

SEGMENTET SERBE NĖ IRJM PO PĖRGADISIN SKENARE TĖ NGJASHĖM ME BRODECIN!


Strukura Inteligjente e FBKSH-sė, Sigurimi Kombėtar Shqiptar (SKSH) ka arritur tė zbulojė se segmentet serbe nė IRJM, tė cilat prej kohėsh dominojnė politikėn sllavo-maqedonase nė IRJM (pėrmes LSDM-sė sė Branko Crvenkovski dhe VMRO-DPMN tė Nikolla Gruevski, si dhe BDI tė Ali Ahmeti dhe PDSH tė Menduh Thaēi), si dhe segmentet shtetėrore tė IRJM-sė, siē janė: shėrbimi sekret sllavo-maqedonas (DBK), i cili ka vrarė dhe vret shqiptarė tė pafajshėm (526 shqiptarė tė vrarė nga viti 2001 e deri mė sot), prokuroria sllavo-maqedonase (e cila nuk ka zbuluar asnjė vrasje tė 526 shqiptarėve tė vrarė) dhe gjykatat sllavo-maqedonase (ndėr tė cilat ėshtė edhe Gjykata Kushtetuese e IRJM-sė), tė cilat nxjerrin ligje anti-shqiptare, siē ishte edhe ligji pėr ndalimin e pėrdorimit tė Flamurit Kombėtar nė IRJM, dhe rėndė po e provokojnė kombėsinė shqiptare nėn IRJM (FYROM) tė Luginės sė Vardarit (ILIRIDĖS), nė Korab po inskenojnė njė Kondovė dhe njė Brodec tė rradhės.
Prandej, nė cilėsinė e Zėdhėnėsit Politik tė Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) dhe tė Armatės Kombėtare Shqiptare (AKSH) jam i shtrėnguar qė, te tė gjihė shqiptarėt e Shqipėrisė Etnike dhe te tė gjithė luftėtarėt e lirisė, tė APELOJ qė tė mos bijnė nė ndikimin e provokacioneve tė tilla sllavo-greke dhe tė veglave tė tyre shqipfolėse.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Wed Aug 27, 2008 1:44 am

PO ju kure e dini se pregatitet nje skenare i dyte si i brodecit pse kerkoni gjakeftotesine ju keni thene qe keni divizione 1.2.3 qe don te thote me shume se 30,000 mije ushtare apo cfar pse ju si ushtrije qe hapni gojen si papagall pse nga kush frigohni ju qe tregoni kete reast pse nuk jeni te gateshem me i be rezistenc nje skenari te dyte aoi ju kane derzertu ushtaret jeni mbete vetem komandantet dhe tani shtihen se cili dote japem deklaraten me te mire hajde ja ku shkjau ja u jepka mundesine qe ju te tregoni forcen qe te deshmoni se vertet e mbroni kete popull vertet jeni ne sherbim te atedheut siq thote BILIGOA une e perfaqesoj atdheun ateher pse pranoni apo ndjellini frige ne popull per skenare te dyta e thoni te ruajm gjake ftotesine e mor chatista e more trimat e internetit e komandante si TAIP VARDARI me JAGUAR NEPER GOSTIVARE ihaaaa sa mire ju njofem po mos te filloj me i permend te gjith ata qe na perfaqsojn kombi atdheun
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Wed Aug 27, 2008 2:06 am

FBKSH eshte percarje e popullit e qyqaneve qe flasen ner tavolina dhe me xhvesh popullin
FBKSH eshte karte e djegur
FBKSH eshte formuar nga qyqane dhe devijuese te luftes se UCK
FBKSH eshte turpi i shqiptareve qe e lejojeme te tallen me dinjitetin tone lloj lloj qireveci qe nuk ja mbane me be asgje vetem pallin si gomari i babastasit nuk kemi nevoje per turp por per bashkime reth gjakut te derdhun
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: KOMUNIKATE PUBLIKE NR. 6 E SIGURIMIT KOMBETAR SHQIPTAR (SKSH   Fri Sep 12, 2008 2:39 pm

KOMUNIKATE PUBLIKE NR. 6 E SIGURIMIT KOMBETAR SHQIPTAR (SKSH)

SERBIA KEMBEKRYQ PO QENDRON E ULUR NE KOSOVEN TONE MARTIRE...!


SERBIA KEMBEKRYQ
PO QENDRON E ULUR NE KOSOVEN TONE MARTIRE...!

Strukturat inteligjente tė Sigurimi Komb
ėtar Shqiptar (SKSH) kanė arritur tė zbulojnė se UNMIK ka hyrė

nė fazėn e tij pėrfundimtare tė krijimit tė Forcės sė Sigurisė sė
Kosovės- KSK. Nė procesin pararekrutues ata kanė kontaktuar tė gjithė
oficerėt shqiptarė tė ish-APJ-sė,
qė lė tė nėnkuptohet se pėrzgjedhja e kandidatėve t
ė KSK do tė bėhet nė bashkėpunim me BIA-nė (UDB-ėn) serbe.
Kurse, sa iu pėrket individėve tė dėshmuar kombėtarisht, si dhe atyre qė kanė prejardhje njė
nga familjet e dėshmuara kombėtarisht,
UNMIK ka pėr detyrė qė ata (atdhetar
ėt e desvotshėm shqiptarė) tė Kosovės martire, edhe t'i pengojė nė procesin e pėrzgjedhjes dhe tė rekrutimit, si dhe mundėsisht edhe tė mos i lejojė nė hierarkinė e lartė tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės
.
Nga kjo bėhet e qartė se Forca (e ardhshme) e Sigurisė sė Kosovės (FSK), ku si njė nga parakushtet ėshtė edhe njohja e gjuh
ės sllavo-serbe,
ridėshmon se KSK do tė udhėhiqet nga ish-titistėt shqipfolės, tė cilėt kanė qenė dhe mbeten nė shėrbim tė Serbisė, gė kjo qė edhe njė herė ridėshmon se Serbia ka qenė dhe vazhdon tė qendrojė e ulur kėmbėkryq nė Kosovėn tonė martire.


Gjithashtu, opinionin publik kombėtar dhe ate ndėrkombėtar dėshirojmė ta njoftojmė, se strukturat tona inteligjente tė SKSH-sė
po vazhdojn
ė ndjekjen hap pas hapi tė kriminelit tė shumėfisht tė luftėrave nė ish- RSFJ,
Ratko MLADIC,
si dhe nga ana tjet
ėr edhe kėrkojmė qė, tė gjitha veglat qorre shqipfolėse tė agjenturės sllavo-greke nė tė gjitha trojet shqiptare tė Shqipėrisė Natyrale, sic ėshte edhe rasti i nshqipfolėsi nga Hotla e Kumanovės (emrin e tė cilit pėr shkaqe madhore nuk po e bėjm ė publik), i cili ka si mik shpije qė e ka patur dhe e ka kriminelin MLADIC, apo edhe tė disa tė tjerėve (2-3 veta, emrat e tė cilėve as nuk ia vlen qė t'i pėrmesim kėtu, sepse..... ) nga Tirana, tė cilėt nė emėr tė patriotizmit (pėrmes SHAIBK) po sabotojnė FBKSH-nė dhe strukturat e tij, ndėr tė cilat (krahas AKSH, SKSH dhe FKSH) ka qenė dhe mbetet edhe SHAIBK, tė ciėn pretendojnė qė SHAIBK-nė ta shėpusin nga FBKSH dhe tė na krijojnė probleme me politikėn zyrtare tė Tiranės, qė sa mė shpejt dhe sa nuk ėshtė bėrė tepėr vonė, t'i vejnė gishtin kokės dhe tė tėrhiqen nga kjo rrugė e tyre e turpit dhe e bashkėpunimit tė tyre me kriminelin Ratko MLADIC (i pari) dhe me agjenturėn (tė dytėt) sllavo-greke (UDB dhe Asfalia) nė Tiranė, sepse do tė na detyrojnė qė sapo tė kryejmė misionin tonė me kriminelin Ratko MLADIC t'iu drejtohemi dhe t'i ndėshkojmė shumė rėndė edhe ata pėr sabotim dhe tradhėti kombėtare, sic shumė shpejt dhe shumė rėndė do ta ndėshkojmė "gjeneralin" e tyre Ratko MLADIC, gjė qė nuk e kemi dėshiruar as nė tė kaluarėn dhe as nuk e dėshirojmė edhe tani, nė kėto kohė qė si kurrė ndonjėherė mė parė na nevojitet vetėdijėsimi kombėtar i tė gjithė shqiptarėve pėr ribashkimin kombėtar tė gjithė shqiptarėve dhe tė trojeve tė tyre etnike nė njė komb-shtet tė vetėm kombėtar
shqiptar, me emrin SHQIPERI.

P
ėr Sekretariatin Vendimmarrės tė Kryesisė Qendrore tė FBKSH-s
ė :

Shefi i Drejtorisė Qendrore t
ė SKSH,

Prof. Dr. Clirim PRESHEVA (D. V.) ;


Z
ėdhėn
ėsi Politik i FBKSH,

Mr. Gafurr ADILI (D. V.)

Tiran
ė-Toplicė, 31 gusht 2008.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
blerim
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 133
Age : 36
Vendi : ks
Registration date : 12/09/2008

MesazhTitulli: THIRRJE PUBLIKE E ZĖDHĖNĖSIT POLITIK TĖ FBKSH   Sat Sep 13, 2008 12:08 am

Drejtuar: Giithė politikanėve dhe masmediave shqiptare


„SHQIPĖRIA E MADHE“ KA QENĖ DHE MBETET NJĖ SHPIKJE DHE NJĖ AKUZĖ E QARQĖVE SLLAVO-GREKE…!Vėllezėr dhe motra shqiptarė!

Fronti
pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), njė formacion politik
mbarėkombėtar, qė shtrihet nė tė gjitha trojet shqiptare tė Shqipėrisė
Etnike, kudo ku bukės i thuhet bokė dhe ujit-ujė, si dhe nė diasporėn
shqiptare, ndjehet shumė e ofenduar, kur nė fjalorin
politiko-propagandistik tė politikanėve tanė dhe tė masmendiave tona
shqiptare, si nė Tiranė, edhe nė Prishtinė dhe nė Shkup, po hasim e po
degjojmė termin: „ Shqipėria e Madhe“, njė nocion politiko-gjeografik
ky i gatuar nė kuzhinat antishqiptare tė Beogradit dhe tė Athinės,
prandaj edhe bėjmė THIRRJE PUBLIKE dhe KERKOJMĖ, qė ky nocion dhe kjo
akuzė sllavo-greke, pėr Shqipėrinė dhe pėr shqiptarėt, si dhe pėr
FBKSH-nė, njėherė e pėrgjithmonė tė hiqet nga fjalori i tyre politik
dhe propagandistik, sepse nė tė kundėrtėn, konsiderojmė qė veprimet e
tilla, jo vetėm qė nuk iu shėrbejnė interesave tona kombėtare, por
pėrkundrazi, ato iu shėrbejnė vetėm qarqeve antishqiptare sllavo-greke,
tė Beogradit dhe tė Athinės, tė cilėt kurrėn e kurrės, as nuk kanė
folur dhe as nuk flasin pėr komb-shtetet etnike nė Ballkan, si:
Shqipėria Etnike, Bullgaria Etnike, Greqia Etnike dhe Serbia Etnike,
por po na flasin vetėm pėr „Serbia e Madhe“ dhe pėr „Greqia e Madhe“…;
sepse Serbia dhe Greqia, ende vazhdojnė tė mbajnė tė poshtuara e tė
kolonizuara territore tė huaja, tė gllabėruara me dhunė e gjenocid,
ndėr tė cilat janė edhe trojet shqiptare tė Vilajetit tė Kosovės, me
Kryeqendėr Shkupin (Serbia), dhe tė Vilajetit tė Janinės e tė
Manastirit ( Greqia dhe IRJM), si dhe tė Vilajetit tė Shkodrės (Mali i
Zi).Shqiptarėt , kurrėn e kurrės, as nuk kanė
gllabėruar, si dhe as nuk kanė kėrkuar dhe as nuk kėrkojnė territore tė
komb-shteteve tė huaja.

Ne shqiptarėt, edhe
sikur tė kėrkonim territoret e ILIRISĖ, gjė qė nuk ka ndodhur dhe as
nuk do tė ndodhė kurrė, pėrsėri nuk do tė duhej akuzoheshim se po
kėrkojmė krijimin e „Shqipėrisė sė Madhe“, apo kėtė nocion sllavo-grek
ta pėrdornin politikanėt tanė dhe masmediat tona shqiptare, tė cilėve
FBKSH iu rikujton faktin se, Republika e Shqipėrisė (Shqipėria
Londineze) ėshtė shteti i vetėm nė Botė, qė nga tė gjitha anėt
kufizohet me popullin dhe me trojet e veta shqiptare, tė Vilajetit tė
Kosovės, tė Vilajetit tė Manastirit, tė Vilajetit tė Janinės dhe tė
Vilajetit tė Shkodrės, pėrfaqėsuesė tė tė cilave vilajete, si: Isa
BOLETINI nga Mitrovica, Mehmet Pashė DERALLA nga Tetova ( Komandat
Suprem i Armatės Kombėtare Shqiptare-AKSH, tė themeluar mė 4 dhjetor
1912 dhe Ministėr Lufte nė Qeverinė e Ismail QEMALIT) dhe shumė
pėrfaqėsuesė tė tjerė nga Vilajeti i Shkodrės dhe nga Vilajeti i
Janinės, jo vetėm qė ishin pjesmarrės aktivė nė Shpalljen e Pavarėsisė
sė Shqipėrisė, por jo tė kėsajė Shqipėrie Londineze; por, tė asajė
Shqipėrie tė 4 (katėr) vilajeteve shqiptare, tė cilėn Fronti pėr
Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), e ka quajtur dhe vazhdon ta quaj
SHQIPĖRIA ETNIKE, por ATA ishin edhe ministra nė Qeverinė e Parė
Mbarėkombėtare tė Shqipėrisė, qė nė opinionin tonė kombėtar shqiptar
dhe nė ate ndėrkombėtar, njihet si Qeveria e Ismail QEMAILIT, ku
Ministėr i Jashtėm ishte Drenicaku- Isa BOLETINI, Ministėr i Arsimit
dhe i Kulturės ishte Shkodrani-Luigj GURAKUQI dhe Ministėr i Luftės dhe
komandat Suprem i Armatės Kombėtare Shqiptare ishte Tetovari- Mehmet
Pashė DERALLA.

Pra, pėr FBKSH-nė dhe tė gjitha
strukturat e tij, ndėr tė cilat ėshtė edhe Armata Kombėtare Shqiptare
(AKSH), e riorganizuar mė 4 dhjetor tė vitit 1999, asnjėherė nuk ka
patur dhe as nuk ka „Shqipėri te Madhe“ apo „Shqipėri tė Vogėl“, por ka
patur, ka dhe gjithmonė do tė ketė vetėm njė SHQIPĖRI, tė cilėn mund ta
quajmė: Shqipėria Reale, Shqipėria Natyrale, apo edhe SHQIPĖRIA ETNIKE.

Zėdhėnėsi Politik i FBKSH-sė,
Magjistėr Gafurr ADILI.

Tiranė, 12 shtator 2008.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Wed Sep 17, 2008 4:51 pm

TELEGRAM URIMI ATDHETARES VITORE STEFA.


E nderuara dhe shume e respektuara motra jone e idealit kombetar shqiptar !

Me lejoni qe ne emrin t'im, te familjes s'ime dhe te te gjithe anetareve te Frontit per Bashkim Kombetar Shqiptar (FBKSH)
dhe te luftetareve te Armates Kombetare Shqiptare (AKSH), si dhe te Kryetarit te FBKSH e Komandantit Suprem te AKSH,
Prof Dr. Bashkim MITROVICA, si dhe ne emer te Keshillit Organizativ te Kuvendit Mbarekombetar dhe te Kryetarit te ketij Keshilli, Gjeneral (ne rezerve) Kudusi LAMA, Ju dhe gjithe familjen Tuaj te lartnderuar perzemersisht t'iu pergezoj per nderin qe iu ka akorduar vendlindja Juaj, qe gjithashtu eshte nje ndere i madh edhe per te gjithe atdhetaret e devotshem e te perkushtuar per zgjidhjen fatlume te ceshtjes madhore kombetare shqiptare, qe ka qene e mbetet nje dhe e vetme - ribashkimi kombetar,
si dhe nga ana tjeter edhe t'iu deshiroj shendet te mire dhe suksese te metejshme ne verpimtarine Tuaj atdhetare.

Me pershendetje vellazerore e atdhetare shqiptare !

Mr. Gafurr ADILI,
Zedhenes Politik i FBKSH dhe Sekretar i Pergjithshem i Keshillit Organizativ te Kuvendit Mbarekombetar.

Tirane, 15 shtator 2008.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: RREZIQET QĖ I KANOSEN KOSOVĖS DHE GJITHĖ KOMBIT SHQIPTAR..!   Wed Sep 17, 2008 4:57 pm

 Rreziku i parė, ėshtė qė Kosova tė mos arrijė tė fitojė ulėsen e saj nė OKB, sepse pėr ta arrijtur kėtė, ate (Kosovėn) doemos duhet ta njohin mė tepėr se gjysma e shteteve anėtare tė OKB-sė, proces ky qė po ecėn shumė ngadalė. Gjithashtu, shumė analistė botėrorė, si nė tė kaluarėn ashtu edhe tani, kanė parashikuar dhe paralajmėruar, se Kosova nuk ka resurse tė mjaftueshme qė tė mund tė ekzistojė si njė shtet mė vete, gjė kėtė qė e dėshmon edhe varfėria e madhe qė ka pllakosur popullsinė e Kosovės, ku sipas raportit tė fundit tė BB (Bankės Botėrore), Kosova me njė varfėri prej 45% tė popullsisė sė saj, ėshtė llogaritur vendi mė i varfėr. 

 - Rreziku i dytė, ėshtė qė Kosova dhe Serbia bashkarisht tė pranohen nė Bashkimin Evropian, kurse Republika e Shqipėrisė tė mos pranohet nė BE, por tė pranohet vetėm nė NATO. Dhe, nėse do tė ndodhė kjo, atėherė qytetarėt, librat, kultura, arti dhe mallrat nga Republika e Shqipėrisė nuk do tė munden tė hyjnė nė Kosovė, sepse atyre do t’iu duhen vizat hyrėse pėr nė Bashkimin Evropian. Nė Kosovė lirshėm dhe pa kurrfarė pengese do tė hyjnė qytetarėt, librat, kultura, arti dhe mallrat nga Serbia, sepse midis Kosovės dhe Serbisė nuk do tė ketė pika doganore, ato qė serbėt i digjnin pas 17 shkrutit tė vitit 2008, ashtu siē nuk ka midis Francės dhe Gjermanisė apo edhe midis shteteve tė tjera tė Bashkimit Evropian. Pra, kufiri shqiptaro - shqiptar, midis Shqipėrisė dhe Kosovės, do tė rikthehej nė gjendjen e para vitit 1999, nė njė kufi me gjemba telash. 

- Rreziku i tretė, ėshtė krijimi i komb-shtetit kosovar, njė projekt ky antishqiptar i lansuar prej vitesh si mendim poltik e propagadistik, jo vetėm nė Prishtinė, por edhe nė Tiranė. Qarqe tė caktuara poltike e propagandistike antishqiptare, qofshin kėta tė brendshme apo edhe tė jashtme, prej kohėsh kanė filluar qė shqiptarėt t’i ndajnė nė: 

1. Shqiptarė shqiptarėt e R. sė Shqipėrisė, ashtu sic quhen gjermanėt e Gjermanisė; 

2. Kosovarė shqiptarėt e R. sė Kosovės, ashtu sic quhen gjermanėt e Austrisė austriakė; 

3. Shqiptarėt nėn „ Maqedoni“ maqedonas, ata nėn Mal tė Zi malazezė dhe aq me keq shqiptarėt nėn Serbi serbė, ashtu siē gjermanėt, francezėt dhe intalianėt nė Zvicėr qė quhen zvicerianė. 

 Pra, po ta tolerojmė dhe po tė mos ndėrmarrim masa parandaluese, ne atdhetarėt shqiptarė tė Shqipėrisė Etnike, dhe ky plan tė arrijė tė zbatohet nga armiqėt tanė, lirshėm dhe me pėrgjegjėsinė mė tė lartė morale e politike, si dhe me keqardhjen mė tė madhe konstatoj se Kombi Shqiptar, nė njė periudhė jo shumė tė largėt, duke u futur copa - copa nė familjen e madhe tė komb - shteteve tė mėdha e tė shumtė tė BE-sė, do tė shkojė drejt shpėrbėrjes dhe zhdukjes sė tij, gjė e cila nuk duhet tė na duket hipotetike, sepse historiografia botėrore njef zhdukjen e kombeve edhe me tė mėdha se sa Kombi Shqiptar, si dhe asnjėherė nuk duhet tė harrojmė, se armiqėt tanė rregullisht dhe sistematikisht edhe nė tė kaluarėn tonė historike kanė punuar dhe vazhdojnė tė punojnė pėr zhdukjen e Kombit Shqiptar, por ky komb nga gjiri i tij rregullisht dhe sistematikisht ka lindur bijė e bija atdhetarė, qė e kanė mbrojtur dhe do ta mbrojnė nga armiqtė e tij. 

Ēka duhet tė bėjmė ?! 

Edhepse, pėrveē rreziqeve tė sipėrcakura ka edhe rreziqe tė tjera, konsideroj se mbi kėtė bazė, ne atdhetarėt shqiptarė nga tė gjitha trojet etnike tė Shqipėrsiė dhe nga diaspora shqiptare, duhet tė mendojmė, tė punojmė dhe tė veprojmė kundėr kėsajė tragjedie qė po i kanoset Kombit Shqiptar dhe ne bijėve e bijave tė tij, tė pėrkushtuar pėr ribashkim kombėtar shqiptar nė njė komb - shtet tė vetėm, me emrin SHQIPĖRI. 

Gjykoj qė, nėse „Pako Ahtisaari“, Kosovės ia parandalon tė drejtėn e bashkimit tė saj me njė shtet tjetėr (fjala ėshtė pėr ribashkimin e saj me Shqipėrinė), padrejtėsi kjo qė nuk gjindet nė asnjė dokument dhe nė asnjė nga konventat e rezolutat e tė drejtės pozitive ndėrkombėtare, por qė edhe hapur bjen ndesh dhe paraqet njė shkelje fragrante tė rradhės tė sė Drejtės sė Vetėvendosjes, konsideroj qė „Pakoja Ahtisaari“ askund nuk parandalon tė drejtėn e Republikės sė Kosovės qė tė krijojė njė union tė pėrbashkėt me njė shtet tjetėr, siē edhe ishte Unioni Serbi - Mali i Zi, dhe nė rastin konkret Unioni Shqipėri - Kosovė, njė ide kjo e hedhur nė opinionin tonė kombėtar nga LPK (Lėvizja Popullore e Kosovės), nė vitin 2004, por qė pėr mua dhe pėr Frontin pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) atėherė ishte e parakohshme, sepse atėherė Kosova nuk ishte njohur si shtet dhe unionet e tilla i krijojnė vetėm shtetet. 

Kurse, tani kur Kosova ėshtė njohur nga 46 shtete, ėshtė domosdoshmėri e kohės qė tė punojmė e tė veprojmė pėr krijimin e Unionit Shqipėri - Kosovė, si hap i parė pėr tė evituar dhe parandaluar rreziqet e sipėrcekura mė lartė.

Tiranė, 14 shtator 2008. 

 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: MAQEDONINĖ“ E SHPĖTON VETĖM FEDERALIZIMI I SAJ..!   Fri Sep 19, 2008 6:18 pm

“Maqedonia”, apo Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisė, (FYROM), njė shtet artificial ky , i krijuar pas Luftės sė Dytė Botėrore, mbi territorin shqiptar (10 mijė kilometėr katrorė) dhe atė bullgar, po pėrballet me njė krizė tė madhe, jo vetėm ekonomike (vendi i dytė mė i varfėr nė Evropė, pas Kosovės, sipas raportit mė tė ri tė Bankės Botėrore), por edhe sociale dhe politike, krizė kjo e cila kėtė krijesė artificiale, pa emėr, pa gjuhė dhe pa identitet (Greqia emrin dhe, si dhe bullgarėt gjuhėn dhe identitetin), e ka sjellė nė njė stad tė atillė, tė cilėn lirshėm edhe mund ta cilėsojmė dhe ta emėrtojmė si e sėmura aktuale e Ballkanit.

Ndikimet e huaja mbi tė sėmurėn e Ballkanit..!

- Greqia, qė pėr shkak se nė shtetin e saj ekziston Maqedonia e Egjeut (Maqedonia e vjetėr), me kryeqendėr Selanikun (nė fshatin Kokushė, 1 km. larg Selanikut, ka lindur "ideologu" i sllavo-maqedonasėve - Goce DELCEV), me mbi 60% tė investimeve tė saj ekonomike, ka arritur qė “Maqedoninė” ta ketė tė pushtuar e tė kolonizuar plotėsisht dhe ta ketė nėn vartėsinė e saj neokoloniale dhe tė ndikojė, sė bashku me aleaten e saj- Serbinė, nė tė gjitha sferat sociale dhe politike tė jetės shoqėrore tė sė sėmurės sė Ballkanit.
- Serbia, ka arritur tė ruajė ndikimin e saj institucional dhe politik te IRJM (FYROM), ku institucionet kryesore shtetėrore, qė janė: shėrbimi sekret (DBK), prokuroria dhe gjyqėsori, si dhe dy partitė kryesore sllavo-maqedonase (LSDM e Branko Crvenkovskit dhe VMRO-DPMN e Nikolla Gruevskit) kokėn e tyre e kanė pasur dhe e kanė nė Beograd. Kėtė gjė e dėshmoi edhe Kondova (nė vitin 2005) e Menduh THAĒIT, i cili nė emėr tė patriotizmit false tė Tij, me veprimet e Tij (pėrmes Agim KRASNIQIT), duke krijuar trazira shumė pranė Shkupit, nė kohėn kur diskutohej qė andej (nga Shkupi) dhe pėrmes Strugės tė kalonte Projekti Amerikan AMBO, shumė rėndė i dėmtoi interesat madhore kombėtare, sepse ky projekt (Projekti AMBO) dėshtoi dhe fitoi Projekti Rus GASPROM, pėr ēka dyshohet qė zoti M. THAĒI tė ketė marrė mbi 20 milionė euro nga qarqet antishqiptare dhe antiamerikane serbo - ruse, si dhe Brodeci i zotit Ali AHMEITI, ku ishte e implikuar edhe Serbia, oficerėt e sė cilės drejtuan operacionet ndėshkuese e vdekjeprurėse sllavo-maqedonase mbi shqiptarėt e Malėsisė Sharrit. Pushtetarėt sllavo-maqedonas, si Crvenkovski ashtu edhe Gruevski, sa herė qė tė dėshirojnė tė shkojnė tė festojnė festėn e tyre nė Manastirin Prohor-Pcinski (shumė pranė Vrajės) duhet t'i marrin leje Beogradit.

- Bullgaria, aktualisht nuk ka ndonjė ndikim tė madh mbi IRJM-nė, pėrveē njė ndikimi opozitar pėrmes ish- Kryeministrit Lupco GEORGIEVSKI dhe partisė sė Tij shumė minore, i cili ka arritur qė deri mė tani mbi 200 mijė qytetarė tė pjesės lindore t’i pajisi me nėnshtetėsi e pasaporta bullgare. Por, duke qenė se Bullgaria ėshtė anėtare e Bashkimit Evropian, pritet qė ndikimi i saj tė rritet edhe mė shumė, pa harruar se nė Bullgari ekziston njė qytet me emrin Sandanski, tė Heroit tė Bullgarisė - Janė SANDANSKI, tė cilin "Maqedonia" pretendon se e ka heroin e saj, kur dihet fakti qė Bullgaria e ka cilėsuar si c**** i Pirinit, tė Maqedonisė sė Pirinit, qė gjendet nė Bullgari.
- Shqipėria dhe Kosova, qė tė dyja, ashtu si Tirana zyrtare, tė cilėn e obligon neni 8 i Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė: “Republika e Shqipėrisė obligohet t’i mbrojė tė drejtat kombėtare tė shqiptarėve jashtė territorit tė saj", edhe Prishtina zyrtare, as nuk kanė pasur dhe as nuk kanė ndonjė ndikim aty, pėrveē interesimit dhe implikimit tė tyre gjatė fushatave elektorale dhe zgjedhjeve parlamentare nė IRJM, vetėm e vetėm qė nė pushtetin sllavo-maqedonas tė sjellin njėrin nga dy aleatėt e tyre (PDSH-nė e zotit Thaēi apo BDI-nė e zotit Ahmeti), pėrmes tė cilėve lėvizin bizneset e tyre nga Porti i Durrėsit pėr nė Prishtinė. Dhe, ky interesim dhe implikim i Tiranė zyrtare apo edhe i Prishtinės zyrtare do tė zgjasė vetėm deri sa tė pėrfundojė autostrada Durrės- Prizren-Prishtinė, dhe mė pas interesimi i tyre do tė jetė i njėjtė me interesimin e tyre pėr Kosovėn Lindore (Preshevėn, Medvegjėn dhe Bujanocin), qė ėshtė baras me interesimin dhe pėrkushtimin e tyre pėr njė shtet tė Afrikės sė Jugut, sepse atje ( nė Kosovėn Lindore), as pozita dhe as opozita e Tiranės dhe as ajo e Prishtinės, nuk kanė interesa dhe leverdi tė biznesit tė tyre ekonomik.
- Bashkimi Evropian (BE), artificialisht dhe pėr interesat e saj strategjike, ndėr tė cilat ėshtė edhe ajo qė kam potencuar nė shkrimin tim me titull: “Rreziqet qė i kanosen Kosovės dhe gjithė Kombit Shqiptar..!”, po e ledhaton tė sėmurėn e Ballkanit, dhe edhepse IRJM nuk ka arritur qė t’i pėrmbush as 20%-shin e standardeve pėr nė BE, eksponentė tė saj shprehen sikur ajo na i paska pėrmbushur mbi 60% tė standardeve tė nevojshme, gjė qė ridėshmon faktin se BE gjithmonė nė raste tė tilla vepron vetėm sipas ndikimeve arbitrare dhe interesave politike tė saj, siē ka qenė edhe rasti i anėtarėsimit tė Greqisė nė BE, apo siē ėshtė tani edhe rasti i mospranimit tė Turqisė nė kėtė Bashkim Evropian.
- ShBA dhe NATO, gjithashtu pėr interesat e tyre gjeopolitike dhe gjeostrategjike nė Ballkan,
janė shumė tė interesuar qė IRJM-nė ta fusin nė gjirin e Aleancės Verio-Atlantike...?!

Ēka duhet bėrė dhe si duhet vepruar pėr tė evituar gjakderdhjen nė Ballkan...?!

Konsideroj qė, pėr tė evituar gjakderdhjet e shkaktuara nga viti 1991 e deri mė tani, tė shkaktuara nga pushteti sllavomaqedonas, si nė Ladorishtė, nė Bit-Pazar, nė Gostivar dhe nė Bicincė tė Kėrēovės, si dhe Lufta e vitit 2001, Kondova dhe Brodeci ( vitin e kaluar), doemos dhe urgjentisht bashkėsia ndėrkombėtare (OKB, BE, SHBA dhe NATO), pėrpara se IRJM-nė ta pranojnė nė BE dhe nė NATO, si dhe sa nuk ėshtė bėrė tepėr vonė, duhet tė ndėrhyjnė nė konfigurimin juridiko-shtetėror tė sė sėmurės sė Ballkanit dhe “Maqedonia” tė bėhet shtet federal midis shqiptarėve dhe bullgarėve, sipas modelit tė Belgjikės, nė tė kundėrtėn, ashtu siē Belgjika qė rrezikohej tė ndahej me gjakderdhje (para se tė bėhej shtet federal midis flamanėve dhe valonėve), edhe IRJM ėshtė shumė pranė ndarjes sė saj me gjakderdhje, gjakderdhje kjo qė mund tė shkaktojė njė Luftė ė Tretė Ballkanike,
nė kėtė Ballkan “fuēi baroti”, luftė kjo qė do tė mund tė provokojė edhe njė luftė mė tė madhe, tė pėrmasave mė tė gjėra ndėrkombėtare.

Tiranė, 18 shtator 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Sat Sep 20, 2008 10:27 am

''Hej moj Zan' !Si t'duket ty?
A thue shoh une kurr me sy
se Shqiptaret do t'bin m'nji fjal'
Zot Atdheut kta me i dal' ?
Geg e Tosk,fush e malci
Kan me dal ndo'i her n'ushtri
me derdh gjakun per Shqipni?''
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: RISITĖ DHE VJETĖRSITĖ E GJEOPOLITIKĖS NĖ BALLKAN..!   Tue Oct 07, 2008 4:51 am

RISITĖ DHE VJETĖRSITĖ E GJEOPOLITIKĖS NĖ BALLKAN..!

 • Pak histori.

  Historikisht Ballkani ka qenė, dhe pėr fatin tonė (tė shqiptarėve) tė keq, edhe nė Shek. XXI, vazhdon tė mbetet njė nyje nevralgjike, apo njė urė lidhėse dhe kalimi midis Lindjes e Perėndimit, si dhe anasjelltas (tė Perėndimit drejt Lindjes dhe tė pushtimit tė saj), ku pėr pasojė sa herė qė fuqizohej Lindja (Perandoria Bizantine dhe Perandoria Otomane) dhe synonte shtrirjen (pushtimin) e saj drejt Perėndimit, kėtė e bėnte vetėm pėrmes Ballkanit, dhe anasjelltas, sa herė qė fuqizohej Perėndimi (Perandoria Romake) dhe synonte shtrirjen (pushtimin) e saj drejt Lindjes, gjithashtu kėtė e bėnte pėrmes Ballkanit, pėrmes kėtij Ballkani, pjesė e tė cilit historikisht (qė kur Zoti e krijoi Botėn) ishin shqiptarėt dhe Shqipėria. Pėr kėtė po japim vetėm njė shembull konkret: 

  Heroi (ynė) Kombėtar, Gjergj Kastrioti- SKENDERBEU, pėr 25 vjetė me rradhė, krahas mbrojtjes sė Atėdheut nga invadimi dhe pushtimi kolonial Otoman, u bė edhe mburojė e Perėndimit dhe e mbrojti ate (krishterimin evropian) nga invadimi dhe pushtimi Otoman. 

  Por, Evropa Plakė, nė vend qė kėtė kontribut tė shqiptarėve (me nė krye Kryetrimin e tyre- Skenderbeun) ta njihte dhe atyre t'ua shpėrblente nė forma tė ndryshme, ndėr tė cilat do tė duhej tė ishte edhe mbrojtja nga invadimet dhe pushtimi e kolonizimi sllavo-grek, Evropa Plakė veproi krejt ndryshe. Ajo (Evropa Plakė, jo vetėm qė u tregua mosmirėnjohėse ndaj kontributit tė shqiptarėve, por edhe ato (shqiptarėt) i ndėshkoi shumė rėndė, ku njohu dhe legjitimoi (pėrmes konferencave tė shumta, ndėr tė cilat ėshtė ajo e fundit, e ashtuquajtura Konferenca e Ambasadorėve tė Londrės, e vitit 1913), aneksimin ushtarak dhe pushtimin e kolonizimin e katėr vilajete shqiptare tė Shqipėrisė Etnike: 

  1. Vilajetit tė Kosovės (me Kryeqendėr Shkupin), pjesėn dėrrmuese tė tė cilit e kishte aneksuar Serbia, 

  2. Vilajetit tė Manastirit, njė pjesė tė tė cilit e kishte aneksuar Serbia dhe Greqia, dhe qė tani "Maqedonia" vazhdon ta mbajė tė pushtuar e tė kolonizuar, 

  3. Vilajetit tė Janinės, qė e kishte aneksuar Greqia dhe edhe sot e kėsaj dite (ne Shek. XXI) kur nė gjithė Botėn proklamohet se kanė pėrfunduar pushtimet dhe kolonializimet klasike, vazhdon ta mbajė tė pushtuar e tė kolonizuar Greqia, njė shtet anėtare e Bashkimit Evropian dhe e NATO-s, dhe 

  4. Vilajetit tė Shkodrės, mbi territorin e tė cilit ėshtė ngritur dhe vazhdon tė ekzistojė shteti artificial me emrin Mali i Zi.

  Edhe gjatė periudhės, gati gjysėm shekullore, tė tė ashtuquajturės "luftė e ftohtė" midis Perėndimit (sistemit kapitalist, qė pėrfaqėsohej nga SHBA dhe Pakti NATO) dhe Lindjes (sistemit socialist, qė pėrfaqėsohej nga BRSS dhe Pakti i Varshavės), Ballkani dhe Shqipėria ishin nė tė njejtat pozita, bile Shqipėria ishte edhe nė situata mė tė vėshtira gjeo-strategjike, sepse kjo situatė kaq e palakmueshme u krijua qė nga Konferenca e Jaltės (1945), ku Shqipėria as nuk figuronte nė harėn e Ballkanit, tė shtrirė nė tavolinėn e tre tė mėdhenjėve: Ruswelt, Cercil dhe Stalin, aty ku edhe u ndanė zonat e interesit ekonomik dhe tė influencės politike midis fitimtarėve tė Luftės sė Dytė Botėrore, tė cilėt mė vonė edhe u ndanė dhe filluan "luftėn e ftohtė" midis Lindjes dhe Perėndimit, kurse Shqipėria jonė e dashur, e cila pasi i largoi bazat ushtarake sovjetike dhe pėrfundimisht u largua nga Traktati i Varshavės, ishte e rrezikuar nga invadimi dhe pushtimi e kolonializimi i Lindjes (Pakti i Varshavės) dhe mospėrkrahja e injorimi i Perėndimit.

  Dhe, po ky Perėndim (BE dhe SHBA), qė dikur shqiptarėt e Skenderbeut nuk i shpėrbleu pėr kontributin e tyre kundėr Perandorisė Otomane dhe mbrojtjes sė krishtėrimit nga invadimi dhe imponimi i kulturės orientale, por edhe i ndėshkoi shumė rėndė me ndarjen dhe copėzimin e tyre nė 5 (pesė) shtete, sepse legjitimoi copėzimin e Shqipėrisė dhe pushtimin e kolonizimin e trojeve etnike tė saj nga pushtuesit e kolonizatorėt sllavo-grekė, por ky Perėndim (Evropė dhe SHBA), as shqiptarėt e Enver Hoxhės, qė hoqėn bazat sovjetike nga Pasha Limani i Vlorės, nga ku Evropa Plakė mund tė bėhej shkrumb e hi, jo vetėm qė nuk iu shtriu dorėn e ngrohtė dhe tė afrimit tė tyre nė gjirin e familjes sė madhe evropiane, qė historikisht i kanė pėrkitur dhe i pėrkasin shqiptarėt, por Shqipėrinė dhe shqiptarėt i izoloi dhe i solli deri nė njė varfėri tė tejskajshme, sa qė Shqipėria Londineze u rrezikua dy herė, njė herė gjatė vitit 1991-1992, kur nga agjentura serbe (UDB) u dogj dhe u shkatėrrua gjithcka ishte ndėrtuar (me djersėn dhe gjakun e popullit shqiptar tė Shqipėrisė Administrative), dhe tė dytėn herė (nė vitin 1997), kur agjentura greke dhe serbe (nė unison) arrijtėn qė tė skėrmoqnin edhe Shtetin Shqiptar, tė cilin Lufta e Kosovės (1998-1999) e gjeti tė pafuqishėm pėr ta ndihmuar ate, sepse kėshtu iu kishte intersuar, jo vetėm Serbisė dhe aleatja e saj e vjetėr - Greqia, por edhe Rusisa.

  Kurse, pėr shiptarėt nėn ish-RSFJ, tė cilėt me demonstratat e tyre tė vitit 1981, kishin kontribuar nė rėnien e socializmit nė Lindje, fillimisht nė ate ish-RSFJ qė kishte qenė njė "Kalė Troje" brenda kampit socialist, Perėndimi (Evropa dhe SHBA), jo vetėm e benin veshin e shurdhėr dhe syrin qorr pėrballė dhunės serbo-jugosllave, por tė sėmurės sė atėhershme tė Ballkanit (RSFJ-sė) i akordonin edhe ndihma dhe kredi lehtėsuese. 

  Kjo gjendje dhe ky veprim i Perėndimit (Evropės dhe deri diku edhe i SHBA-ve) vazhdoi edhe pas viteve 90-ta, edhe gjatė luftėrave tė Serbisė, fillimisht nė Slloveni dhe mė pas edhe nė Kroaci, si dhe nė Bosnje dhe nė fund edhe nė Kosovė, ku pėr pasojė Perėndimi (Evropa dhe SHBA), Serbisė ia kishin lenė duart e lira qė tė bėnte cka ajo tė donte me popullin kroat, me popullin boshnjak dhe nė fund edhe me popullin shqiptar tė Kosovės, ku pėr pasojė nga Serbia edhe u kryen masakra dhe njė gjenocid i paparė qė nga Lufta e Dytė Botėrore, luftė kjo e organizuar dhe e drejtuar nga Gjermania nazi-fashiste, e cila edhe u ndėshkua nga koalicioni (fitimtar) nazifashist, dhe ndėshkimi tanimė dihet nga tė gjithė ne, edhe nga shqiptarėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: RISITĖ DHE VJETĖRSITĖ E GJEOPOLITIKĖS NĖ BALLKAN..!   Tue Oct 07, 2008 4:52 am

Po Serbia pse nuk u ndėshkua ?!

Nė njė takim (vjeshtė 2006), njė diplomati tė huaj (norvegjez), unė Zėdhenėsi Politik dhe Shefi i Diplomacisė sė FBKSH, ia bėra kėtė pyetje:

- Zoti Ambasador i Sekretarit tė Pėrgjithshėm (Koffi Annan) tė OKB-sė, sinqerisht do tė dėshiroja tė dija se, kush nė fakt e fitoi luftėn Serbi - NATO ???

- Ambasadori shumė shkurt m'u pėrgjigj: NATO dhe aleatėt e saj.

- Jo, Zoti Ambasador i Koffi Annanit, i thash unė, dhe vazhdova:

- Eshte njė rast "sui generis" (unikat) nė Botė qė, nė historinė e tė gjitha luftėrave tė zhvilluara deri mė tani, njė luftė e tillė ka pėrfunduar pa humbės dhe pa fitimtar, qė nė lojėn e shahut njihet s’i REMI.  

Dhe unė vazhdova: 

Edhe sikur ju (NATO dhe aleatėt e saj) ta kishit fituar kėtė luftė, atėherė, pėr mendimin tim dhe tė gjithė FBKSH-sė (Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar) dhe strukturave tė tij, ndėr tė cilat ka qenė dhe ėshtė edhe Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH), do tė duhej qė NATO tė futej nė Serbi dhe atje tė shkatėrronte gjithė aparatin e dhunės shtetėrore (tė ushtrisė e tė policisė) sė Serbisė, sepse ėshtė po ky aparat dhune dhe i gjenocidit tė Serbisė qė ka kryer gjenocid dhe krime lufte mbi popujt e pafajshėm e tė pambrojtur nė ish-RSFJ, ashtu sic dikur aparati i dhunės dhe gjenocidit tė Gjermanisė Hitleriane, dhe kėtė qė po iu them do tė pėrpiqem qė t'ua sqaroj vetėm me njė shembull krahasues tė kohės jo shumė tė largėt tė mėsueses sė jetės, sic e kanė quajtur latinėt e vjetės - historinė, si mė poshtė vijon:

- Po i referohemi Luftės sė Dytė Botėrore, ku krahas Koalicionit Nazi-Fashist (Gjermani, Itali dhe Japoni), luftoi dhe triumfoi Koalicioni Antifashist (SHBA, Britania e Madhe dhe BRSS), koalcion ky qė ndėshkoi organizatorin, bartėsin, drejtuesin dhe humbėsin e kėsaj lufte - Gjermaninė, tė cilėn e ndau nė dy shtete:

1. Nė RFGJ (Gjermania Perėndimore) dhe 

2. Nė RDGJ (Gjermania Lindore), ku kėtė tė dytėn (RDGJ) ia dha Lindjes (BRSS-sė) pėr reperkusionet e luftės. k

Kurse, nė Gjermaninė Perėndimore u futėn trupat e NATO-s dhe skėrmoqėn gjithė aparatin e dhunės tė shkaktarit tė fatkeqėsive te popujve. 

Kjo, Zoti Amabasador i Koffi ANNAN, nuk ndodhi me Serbinė, por ju (NATO dhe gjithė aleatėt e saj) u mjaftuat vetėm me arrestimin e bartėsit kryesor tė kėtyre tragjedive (gjakderdhjeve dhe gjenocidit) tė Serbisė nė Ballkan, tė Sllobodan Milloshevic, kur dihet fakti se bartėsi kryesor dhe shkaktari i fatkeqėsive tė popujve (Adolf Hitler) kishte vetėvrarė vehten e Tij, dhe ju (NATO dhe aleatėt e saj) nuk u kėnaqėt vetėm me kaq, por ndėrhytė pėr tė ndėshkuar humbėsin dhe shkaktarin e asaj lufte (Luftės sė Dytė Botėrore), si dhe pėr tė shkatrruar gjithė aparatin e dhunės tė Gjermanisė, sepse po tė mos bėhej kjo, Gjermania gjithėmonė do tė paraqiste rrezikshmėri shoqėrore pėr tė shkaktuar tragjedi tė tjera, ashtu sic tani pėrbėn dhe edhe nė tė ardhmen (e nė vazhdim) do tė pėrbėjė Serbia, pavarėsisht se kush do ta drejtojė ate, Tadic, Koshtunica, Nikolic apo edhe dikush tjetėr, qoftė ky edhe ndonjė shqipfolės i llojit Sinan HASANI, pavarėsisht se ky (drejtues shtetėror i Serbisė) mund tė paraqitet edhe s’i pro-perėndimorė i kulluar apo edhe si demokrat apo superdemokrat i kohės mderne. 

Ashtu si Hitler, edhe Milloshevic, nuk kishte vra e pėrdhunuar popuj tė pafajshėm, por ashtu si Hitleri edhe Milloshevici, kishte urdhėruar dhe komanduar njė aparat tė dhunės e gjenocidit shtetėror, qė ashtu si Gjermania e Hitlerit edhe Serbia e Milloshevicit kishte kryer gjenocid dhe krime lufte mbi popujt e pafajshėm, sic ishin krimet dhe gjenocidi serb mbi popullin kroat, mbi popullin boshnjak dhe mbi popullin shqiptar tė Kosovės.

Pra, NATO dhe aleatėt e saj, jo vetėm nuk e ndėshkkuan Serbinė, sepse nuk e fituan luftėn kundėr saj, por pėrkundrazi, ato ndėshkuan Kosovėn dhe popullin shqiptar tė saj, sepse:

- NATO dhe aleatėt e saj u futėn nė Kosovė, sikur populli shqiptar tė kishte qenė shkaktarė i luftėrave dhe i tragjedive nė ish-RSFJ, dhe e shpartalluan Ushtrinė Clirimtare tė Kosovės (UCK), tė cilėn edhe e carmatosėn dhe ia morrėn edhe ate pak armatim tė lehtė, qė kishte arrijtur t'i siguronte (me djesrėn dhe gjakun e popullit tė saj), vetėm e vetėm pėr tė mbrojtur popullin e pambrojtur shqiptar tė Kosovės nga lubia me emrin Serbi, sikur UCK tė kishte qenė njė ushtri qė kishte shkaktuar tragjedi nė Ballkan, sic kishte qėnė ushtria dhe policia e Serbisė. 

- Dhe, nė vend qė UCK-sė (Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės), qė nė kohėn e luftės sė saj kundėr Serbisė (1998-1999), t'ia njihnit Statusin e Lėvizjes Clirimtare e Antikoloniale, njė e drejtė kjo e garantuar me njė nga Rezoluatat e OKB-sė (tė vitit 1974), qė ende ėshtė nė fuqi, pėrmes sė cilės (pranė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė), ėshtė krijuar njė Komitet Special i OKB-sė, i cili obligohet qė moralisht dhe materialisht t'i mbėshtesi tė gjitha lėvizjet clirimtare e antikoloniale qė luftojnė kundėr pushtimit e kolonializimit klasik, sic ka qenė edhe Ushtria Clirimtare e Kosovės (UCK), e cila ka luftuar kundėr Serbisė pushtuese e kolonialiste, qė jo vetėm Kosovėm Protektorat por edhe trojet e tjera tė saj, pjesėn veriore (Mitrovicėn Veriore) tė Kosovės dhe Kosovėn Lindore (Preshevėn, Medvegjėn dhe Bujanocin), edhe sot e kėsaj dite vazhdon t'i mbajė tė pushtuara e tė kolonizuara nė formėn mė klasike tė pushtimit e kolonializimit, pushtim e kolonializim klasik ky qė ka pėrfunduar edhe nė Afrikėn e Jugut, por qė fatkeqėsisht ende nuk ka pushuar mu nė zemrėn e Evropės (nė Ballkan), nė kėtė Ballkan ku mpleksen interesat gjeostrategjike tė atyre qė ndajnė ndikimet e tyre ekonomike dhe influencat politike dhe Ballkanit ende mbi kokė ia ruajnė epitetin "fuci baroti". 

Gjithahstu, aktualisht (qė nga korriku i vitit 2002), kundėr kėtij pushtimi dhe kolonializimi klasik, po vepron e lufton Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), tė cilit mė nė fund (nga OKB, sipas Rezolutės akoma nė fuqi, tė vitit 1974) duhet t'i njihet Statusi i Lėvizjes Clirimtare e Antikoloniale, sepse vepron e lufton kundėr pushtimit e kolonializimit klasik sllavo-grek (nga Serbia, nga Mali i Zi, nga "Maqedonia" dhe nga Greqia) tė trojeve tė Shqiėrisė Natyrale.

Ideja pėr ndarjen e Kosoės, as nuk ka qenė dhe as nuk ėshtė njė ide e serbomadhit Boris Tadic dhe vicave tė tjerė tė Beogradit, por ajo ka qenė dhe mbeten njė nga idetė kryesore tė Rusisė ekspansioniste nė Ballkan..!

Menjeherė pas shpalljes sė Kosovės shtet "i pavarur", por jo edhe sovran, mė 17 shkurt 2008, Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), pėrmes njė Deklarate Publike: NDARJA E KOSOVES DHE LOJA DOMINO NE BALLKAN..!, paralajmėroi pėr rreziqet e ndarjes sė Kosovės dhe tė fillimit tė lojės domino nė Ballkan, qė nė fakt do tė thotė:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: RISITĖ DHE VJETĖRSITĖ E GJEOPOLITIKĖS NĖ BALLKAN..!   Tue Oct 07, 2008 4:52 am

KORRIGJIMI DHE RIVENDOSJA NĖ VEND E HISTORISĖ SĖ SHQIPTARĖVE DHE E RIBASHKIMIT TĖ SHQIPĖRISĖ.

Pra, Rusia kurrėn e kurrės nuk e ka dashur Serbinė dhe popullin serb, ashtu sic edhe SHBA Shqipėrinė dhe popullin shqiptar, por ajo (Rusia) e ka shfrytėzuar ate (Serbinė dhe popullin serb) pėr interesat e saj gjeo-strategjike nė Ballkan, ashtu sic edhe SHBA e shfrytėzon Shqipėrinė dhe popullin shqiptar.

Por, pėr fatin tonė tė keq (tė shqiptarėve nė tė gjitha trojet etnike tė Shqipėrisė Etnike dhe nė diasporėn shqiptare), shumica e shqiptarėve, ndėr tė cilėt edhe Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Zoti Bamir TOPI, nuk na besoi por edhe na kundėrshtoi (nė njė nga tryezat e organizuara nga "Gazeta Shqiptare" dhe NEWS 24 e Tiranės), sepse po pėr fatin tonė tė keq, ashtu si politika zyrtare e Prishtinės, edhe ajo e Prishtinės, vazhdojnė tė ngelen politika servile (marioneta) tė tė huajve, dhe nuk arrijnė tė binden se nė ballė FBKSH dhe tė strukturave tė tij, qėndrojnė bijtė e bijat mė tė devotshėm tė kėtij KOMBI, stėrnipėrit e Avdyl Frashėrit e Sulejman Vokshit, qė ashtu si ata (Rilindasit tanė) edhe ne tė FBKSH-sė po i shkrijmė pasuritė tona pėr ta ribashkuar SHQIPĖRINĖ.

Pra, prej kohėsh, ne tė FBKSH dhe strukturave tė tij, kemi paralajmėruar pėr rėnien pėrfundimtare pėr tokė tė parimit tė mosndryshimit tė kufijėve nė Ballkan, sepse ky parim po bjen pėr tokė nė Evropė, sepse qė atėherė (shkurt 2008) kemi patur informacione tė detajuara pėr veprimet e rradhės tė Rusisė nė Gjeorgji, dhe konkretisht nė Oseti Jugore dhe nė Abhazi, sepse qė atėherė (kur Rusia pėrpiqej qė midis Kosovės dhe Osetisė Jugore e Abhazisė tė tėrhiqte paralele tė pėrbashkėta), pėrmes artikullit: PSE SHQIPTARĖT JANĖ PROAMERIKANE..?! jemi pėrpjekur, qė jo vetėm poullin tonė shqiptar, por edhe bashkėsine ndėrkombėtare, dhe mbi tė gjitha Evropėn Plakė, ta sqarojmė se,

Rusi as nė tė kaluarėn e saj dhe as tani nuk e ka dashur Serbinė dhe popullin serb, por ashtu si nė tė kaluarėn, edhe tani ajo (Rusia) e ka manipuluar dhe shfrytėzuar Serbinė dhe popullin serb pėr interesat e saj gjeostrategjike, fillimisht nė Kaukaz (Oseti Jugore dhe Abhazi, si dhe Gjeorgji dhe Ukrainė), dhe pastaj edhe nė Ballkan, ku mbleksen interesat gjeopolitike tė SHBA dhe tė Rusisė, e cila pretendon qė tė rikėthehet aty ku ishte si ish-BRSS.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: RISITĖ DHE VJETĖRSITĖ E GJEOPOLITIKĖS NĖ BALLKAN..!   Tue Oct 07, 2008 4:54 am

 Ballkani “fuci baroti” dhe Shqipėria Natyrale..!

Pėr sa kohė qė Evropa Plakė, e cila pretendon qė tė konsolidohet si Bashkim Evropian, do tė tolerojė qė mu nė Pankreasin e trupit tė saj (nė Ballkan), tė mbahen vatrat e nxehta tė luftės, sic ėshtė vatra e luftės e lėnė nė Bosnjė e Hercegovinė (pėrmes Konferencės sė Dejton-it), apo edhe e Kosovės (pėrmes Konferencės sė Rambujesė dhe tė Parisit), dhe nuk do tė arrijė tė bindet se paqja e stabiliteti i Bashkimit Evroipian, fillimisht duhet tė krijohet nė Ballkan, gjithėmonė Evropa Plakė do tė jetė e rrezikuar nga luftėrat ballkanike, tė cilat do t'i shkaktojnė tragjedi, jo vetėm Ballkanit por edhe gjithė Evropės, gjė kjo qė rregullisht dhe sistematikisht i'u ka interesuar edhe SHBA-ve dhe Rusisė,

tė cilat si nė tė kaluarėn (gjatė luftės sė tyre ftohtė 50 vjecare), edhe tani (gjatė riaktualizimit aktual tė luftės sė tyre tė ftohtė), janė marrė vesht e po mirėkuptohen pėr ndarjen e zonave tė tyre tė influencės sė tyre ekonomike e politike, jo vetėm nė Ballkan, nė kėtė Ballkan "fuci baroti", por edhe nė Botė.

Prandej, edhe kėrkoj qė Evropa Plakė, nipėrit dhe mbesat e atyre zonjave e zotėrinjėve, qė kombit shqiptar ia shkakktuan tragjedinė kombėtare, duke e ndarė nė 5 (pesė) shtete, si dhe mė tepėr se gjysmėn e tij dhe tė Shqipėrisė e duke e lėnė nėn pushtimin dhe kolonializimin klasik sllavo-grek, njėherė e pėrgjithmonė tė vetėdijėsohen se, nuk mund tė krijohet njė Evropė e Bashkuar nė paqė e strabilet tė plotė, nėse kjo paqė dhe ky stabilitet nuk sigurohet nė kėtė Ballkan "fuci bvaroti", dhe Ballkanit i hiqet ky epitet vetem duke u krijuar komb-shtetet etnike, si: Shqipėria Etnike, Bullgaria Etnike, Serbia Etnike, dhe pse jo edhe Serbia Etnike, qė do tė ngelet vetėm Pashallallėku i Beogradit, sipas tė Drejtės sė Vetėvendosjes sė popujve, njė e drejtė kjo e garantuar sipas dhjetėra konventave dhe rezolutave tė OKB-sė, si dhe edhe e zbatuar nė tė gjitha rajonet e Botės, por padrejtėsisht e pazbatuar vetėm nė Ballkanin "fuci baroti" dhe padrejtėsisht e mohuar vetėm pėr popullin shiptar nė Ballkan.

Shqiptarėt, e tė gjitha trojeve etnike tė Shqipėrisė Natyrale dhe ata tė diasporės shqiptare, sot duhet tė jenė tė bindur e tė lumtur (dhe jo vetėm kaq por edhe mė shumė se kaq), se kanė njė formacion politiko-ushtarak mbarėkombėtar shqiptar, Frontin pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), me tė gjitha strukturat e tij: AKSH (Armata Kombėtare Shqiptare(, SKSH (Sigurimi Kombėtar Shqiptar) dhe FKSH (Fondi Kombėtar Shqiptar), qė do tė dijė tė triumfojė mbi armiqtė e kombit shqiptar dhe veglat qorre tė tyre, prandej edhe apeloj qė (pa mė tė voglin hezitim) tė gjitha forcat atdhetare (partitė dhe shoqatat atdhetare), si dhe i gjithė truri i kombit shqiptar - intelektualėt shqiptarė, kudo qė ata aktualisht ndodhen (nė Shqipėrinė Natyrale apo edhe nė Diaporėn Shqiptare) tė bashkohet rreth FBKSH-sė dhe strukturave tė tij, qė bashkarisht Shqipėrinė ta ribėjmė ashtu sic edhe na e dhuroi edhe i madhi ZOT.

Tiranė, 2 tetor 2008.
Shkruar nga GAFURR ADILI  
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Ēka nuk bėjmė ne shqiptarėt e bėjnė ata…!   Tue Oct 07, 2008 6:05 am

Ēka nuk bėjmė ne shqiptarėt e bėjnė ata…!

 

Shkruan: Gafurr Adili

 

Historikisht ne shqiptarėt, qė nga lashtėsia jonė iliro-pellazge, kurrėn e kurrės nuk kemi zhvilluar politikė ofensive, dhe rrjedhshėm as edhe luftėra sulmuese, por kemi zhvilluar politikė defensive, dhe rrjedhshėm edhe luftėrat tona, gjatė gjithė historisė sonė tė shkruar me gjak e barot, ndėr tė cilat ishin edhe betejat e UĒK-sė, kanė qenė vetėm luftėra vetėmbrojtėse e ēlirimtare. 

 

Kurse, armiqtė tanė shekullorė, sllavėt dhe grekėt, historikisht kundėr nesh (shqiptarėve) e kanė zbatuar ate parimin e tyre tė njohur: 

„Sulmi ėshtė mbrojtja mė e mirė..!“. 

 

Konsideroj se, i kėtijė karakteri ka qenė edhe mosveprimi i ne shqiptarėve, dhe nė rastin konkret i politikėbėrėsve nė Prishtinė, tė cilėt ėshtė dashur qė, menjėherė pas pėrfundimit tė Luftės sė Kosovės (qeshor 1999), Serbinė ta kishin paditur pėr krime lufte dhe gjenocid tė ushtruar mbi Kosovėn dhe popullin shqiptar tė saj. 

Kėtė nuk e bėmė ne shqiptarėt dhe as Prishtina zyrtare kundėr Serbisė, as atėherė dhe as tani, kur realisht edhe jemi vonuar shumė, por siē thotė fjala e urtė popullore: 

„ Mė mirė vonė se kurrė…!“, 

 

dhe ate e bėnė serbėt dhe Beogradi zyrtar kundėr Kosovės dhe tė legjimitetit tė shpalljes sė Pavarėsisė sė saj, veprim ky i Serbisė, qė pėr mendimin t’im (pavarėsisht se ky veprim i Serbisė ėshtė injoruar dhe vazhdon tė injorohet nga politika zyrtare e Prishtinės dhe e Tiranės), Kosovės do t’i shkaktojė shumė probleme nė arenėn ndėrkombėtare, jo vetėm nė rrafshin diplomatik tė njohjes sė saj ndėrkombėtare, por edhe tė problemeve tė brendshme ekonomiko-sociale, dhe tė rreziqeve tė tjera qė do t’ia shkaktojė Serbia (pėrmes minoritetit serb nė Kosovė) dhe tė agjenturės sė saj (shumė aktive) nė Kosovė, si dhe tė aleatėve tė saj tė shumtė (ndėrkombėtarėve) tė instaluar aty nė Kosovė.

 

Gjithashtu, jo vetėm mua, por edhe pėr tė gjithė bashkėmendimtarėt e bashkėveprimtarėt e mi, tė rrjeshtuar nė radhėt e Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), na ka bėrė pėrshtypje, por qė aspak nuk na ka habitur, edhe fakti i pasivitetit tė Prishtinės zyrtare dhe mbi tė gjitha edhe i Tiranės zyrtare, qė pėr mendimin tonė do tė duhej qė tė bashkėrendonin aktivitetet e tyre diplomatike nė arenėn ndėrkombėtare, ndėr tė cilat do tė duhej tė ishte edhe hapja e ambasadave tė Republikės sė Kosovės, gjithandej ku Republika e Shqipėrisė i ka ambasadat e saj, dhe nė tė gjitha ato shtete (qė e kanė njohur Kosovėn shtet tė pavarur) tė hapeshin edhe ambasadat e Republikės sė Kosovės, gjithėmonė duke i'u dhėnė vetėm nga njė zyrė (dhomė), tė ngarkuarėve me punė ambasadash tė Republikės sė Kosovės, tė cilėt sipas tė drejtės publike ndėrkombėtare, ndėr tė tjerat, kanė pėr detyrė qė tė pėrgadisnin ambasadat e Republikės sė Kosovės. 

 

Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) dhe strukturat e tij, ndėr tė cilat ėshtė edhe Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH), pėrmes njėsiteve elite tė AKSH (gjatė gjithė vjeshtės sė vitit 2007), dha njė kontribut modest nė pėrshpejtimin e pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės (Lexo: Raporti i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Zotit Ban Ki Mun, nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė nė dhjetor tė vitit 2007), kontribut modest kėtė qė politika jonė zyrtare e Prishtinės dhe kjo e Tiranės, jo vetėm nuk na e pranoi, por pėrkundrazi (nė unison), edhe na shau dhe ofendoi shumė rėndė, bile shumė mė rėndė se sa bandat kriminale tė „Car Lazarėve“ tė Serbisė. 

 

Megjithatė, ne bijtė e bijat e kėtij populli e tė kėsajė Shqipėrie Etnike, tė rrjeshtuar nė rradhėt e FBKSH-sė dhe tė strukturave tė tij, do tė dijmė tė punojmė e tė veprojmė edhe nė tė ardhmen, me tė gjitha format tona demokratiko - diplomatike (sot), pėrmes formave tė ndryshme, ndėr tė cilat kanė qenė dhe janė edhe takimet tona me ndėrkombėtarėt, dhe ato demokratike tė dhunės (nesėr), nėse do tė na imponohet nga armiqėt tanė sllavo-grekė, si dhe nuk do tė lodhemi kurrė, dhe as nuk do tė stepemi e pėrulemi nga presionet e lloj - llojshme, qofshin ato tė armiqėve tanė tė jashtėm apo tė atyre tė brendshėm. 

 

Kemi bindjen e patundur se, shumė shpejt edhe populli ynė i dashur, do tė bindet pėr ate qė ne e kemi deklaruar, qė nė shtator 2006, se: KOSOVA MĖ LEHTĖ DHE SHUMĖ MĖ SHPEJT MUNDET TĖ RIBASHKOHET ME SHQIPĖRINĖ, SE SA AJO TĖ BĖHĖT SHTET I PAVARUR…! 

 

Kjo gjė po realizohet tani…

 

Tiranė, 04 tetor 2008.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Tue Oct 07, 2008 6:21 am

Ndarja e Kosovės do tė sjellė jo vetėm ndarjen e Serbisė, por edhe ndarjen e Malit tė Zi, tė "Maqedonisė" dhe tė Greqisė si dhe korigjimin definitiv tė historisė fatkeqe tė shqiptarėve…!

   

Shkruan: Gafurr Adili

 

Serbėt dhe tė gjithė aleatėt e tyre sllavo-grekė, pėrfundimisht duhet tė binden se, ndarja e Kosovės qė e kėrkojnė ata, mė shumė se askujtė tjetri nė kėtė Ballkan "fuci baroti", iu konvenon shqiptarėve, sepse shqiptarėt pėrfundimisht do ta korrigjonin padrejtėsinė e tyre historike, tė shkaktuar nga invadimet ushtarke sllavo - greke dhe legjitimimi i kėtyre invadimeve ushtarake nga Evropa Plakė.

 

Serbėt dhe tė gjithė aleatėt e tyre, kurrsesi nuk duhet tė harrojnė, se qė nga momenti i ndarjes sė Kosovės, nė Ballkan do tė fillonte edhe "loja domino", ku edhe pėr pasojė, e sėmura aktuale e Ballkanit, me emrin "Maqedoni", do tė ndahej midis Shqipėrisė dhe Bullgarisė, sepse ajo (IRJM) ėshtė ngritur mbi trojet etnike tė Shqipėrisė Etnike dhe tė Bullgarisė Etnike.

 

Kurse, Serbia do tė ngelte vetėm nė ish-Pashallėkun e saj tė Beogradit, sepse nga ajo (Serbia) do tė shkėputej Sanxhaku, me Kryeqendėr Jeni Pazarin, populli i tė cilit (nė vitin 1992), me referendum popullor, Sanxhakun e shpalli Krahinė tė Republikės sė Kosovės, si dhe Krahina e Vojvodinės, e cila do t'i ribashkohej Hungarisė, apo edhe trojet etnike tė Rumanisė qė do t'i ribashkoheshin Rumanisė, vetekuptohet kėtu qė doemos Kosovės sė Shqipėrisė Naturale do t'i bashkohej edhe Kosova Lindore (Presheva, Medvegja dhe Bujanoci), si dhe trojet shqiptare nėn "Maqedoni" (Shkupi, Kumanova, Velesi, Pėrlepi, Manastiri, Prespa, Struga, Dibra, Kėrcova, Gostivari dhe Tetova), dhe trojet shqiptare nėn Mal tė Zi (Ulqini, Tivari, Rozhaja, Plava dhe Gucia), si dhe Kosturi e Camėria.

 

Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) prej kohėsh (qė nė Kuvendin e tij tė Dytė Kombėtar, mė 16 shtator tė vitit 2006), opinionin publik kombėtar dhe ate ndėrkombėtar, e ka paralajmėruar pėr zgjidhjen pėrfundimtare dhe fatlume tė cėshtjes madhore kombėtare, ribashkimit kombėtar tė shqiptarėve dhe tė trojeve tė tij etnike, nė njė shtet tė vetėm kombėtar, me emrin SHQIPĖRI, qė ishte dhe mbetet aspirata shekullore e kombit shqiptar dhe amaneti i dėshmorėve tanė tė Kombit e Atėdheut, prandej edhe kemi kėrkuar dhe rregullisht vazhdojmė tė kėrkojmė qė tė gjithė atdhetarėt shqiptarė, tė cilėve nė damarėt e tyre iu rrjedh vetėm gjak shqiptari, kudo qė ata ndodhen (nė trojet etnike tė Shqipėrisė Natyrale apo edhe nė diasporėn shqiptare, ndėr tė cilėt ka qenė dhe ėshtė edhe shqiptari i madh - Xhozef Digouardi), pa mė voglin hezitim t'i bashkohen Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) dhe strukturave tė tij, ndėr tė cilat ka qenė dhe mbetet edhe Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH), sepse kemi qenė dhe jemi vetėm ne qė kemi punuar e qė kemi dijtur e dijmė tė punojmė (pa mė tė voglėn hile dhe hezitim) pėr ribashkimit kombėtar shqiptar, nė njė shtet tė vetėm kombėtar, me emrin SHQIPĖRI.

 

Tiranė, 04 tetor 2008.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   Tue Oct 07, 2008 6:25 am

Shqiptarėt e Kosovės dhe tė trojeve shqiptare nė ish-Jugosllavi kanė patur vetėm dy rrugė tė pėrcaktimit tė tyre: Tź ishin me shqiptarin Enver Hoxha apo tė ishin me jugosllavin Tito…!

 

Shkruan: Gafurr Adili

 

Atėdhetarėt shqiptarė nė ish-RSFJ, tė cilėt kėrkonin, punonin, vepronin dhe luftonin pėr tė realizuar aspiratėn shekullore tė shqiptarėve, tė sanksionuar edhe nė Programin e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit (tė Avdyl Frashėrit e Sylejman Vokshit), qė ka qenė dhe ėshtė edhe Programi (Platforma Politike) e Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) dhe e strukturave tė tij, ndėr tė cilat ka qenė edhe Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH), u pėrcaktuan me shqiptarin Enver HOXHA, kurse tė gjithė ata, tė cilėt mbi interesat dhe idealet kombėtare vendosėn interesat e tyre individuale (pasurore dhe tė karrierės), u pėrcaktuan me gjakpirėsin e shqiptarėve, me jugosllavin Tito.

 

Kėta tė dytėt, titistėt shqipfolės, mė shumė e dojshin Jugosllavinė e Titos se sa Shqipėrinė e Enver Hoxhės, dhe jo vetėm kaq, por edhe me shumė, ku njė pjesė e vogėl e tyre edhe u implikuan nė grupet diversioniste tė agjenturave serbo-greke dhe kryenin masakra nė Shqipėri, nė kėtė Shqipėri (qė pėr ne atdhetarėt shqiptarė nėn ish-Jugosllavi) ishte fanar drite e ndricimi, ishte ideali dhe Nėna ynė e vetme, qė na jepte moral dhe forcė kundėr pushtuesve serbo-jugosllavė.

 

Pra, midis te parėve (atdhetarėve shqiptarė) dhe atyre tė dytėve (titistėve shqipfolės), pėr gati gjysėm shekulli (pėr aq sa vazhdoi edhe "Lufta e Ftohtė" midis Lindjes dhe Perėndimit), u zhvillua njė luftė e paparė midis dy koncepteve politike: 

1. enverizmit (shqiptarizit) dhe 

2. titizmit jugosllav, 

luftė tė cilėn, pas rėnies sė socializmit (1990), por jo tė komunizmit (siē ėshtė trumbetuar e po trumbetohet nga borgjezia fashiste kombėtare shqiptare dhe ajo ndėrkombėtare), sepse ai (sistemi mė human - komunizmi), nuk u shfaq dhe as nuk triumfoi nė asnjė vend tė Botės, nė tė gjitha trojet shqiptare, dhe nė veēanti nė Piementin e Ēėshtjes Kombėtare, siē e ka quajtur Tiranėn ideologu ynė dhe Kryetari i Nderit tė FBKSH-sė, Mr. Ukshin HOTI, apo te „koka e irredentės shqiptare“, siē e quante dikur ( pas demostratave tė v. 1981) propaganda serbo-sllave Tiranėn e Enver Hoxhės, fatkeqėsisht jo vetėm pėr mua, por edhe pėr fatin e keq tė tė gjithė atdhetarėve shqiptarė, si dhe tė gjithė kombit shqiptar, pėrkohėsisht (pėr afėr dy dekada me rradhė) e fitoi titizmi shqipfolės, i cilli fillimisht ( gjatė viteve 1991 dhe 1992) shkatėrroi gjithēka ishte ndėrtuar me djersėn dhe me gjakun e popullit shqiptar nė Republikėn e Shqipėrisė ( Shqipėrisė Londineze) dhe pastaj edhe nė vitin 1997, kur edhe e skėrmoqėn (UDB-ja serbo-jugosllave dhe ASFALIA greke), gjithė aparatin e Shtetit Shqiptar, si dhe pėr gati dy dekada me radhė kombi ynė shqiptar po udhėhiqet dhe po drejtohet nga politikanė (si kėtu nė Tiranė, ashtu edhe nė Prishtinė dhe nė Tetovė), antikombėtartė,tė cilėt nuk kanė qenė dhe nuk janė asgjė tjetėr, pos politikanė marioneta tė tė huajve dhe politikanė tė interesit e tė biznesit tė tyre personal, ashtu siē dikur ishin edhe kėlyshit e Titos (titistėt shqipfolės) tė Kosovės dhe tė trojeve tė saj nė ish-RSFJ.

 

Shqiptarėt atdhetarė, kėtė vit (pikėrisht mė 16 tetor tė vitit 2008), do tė pėrkujtojnė e do tė festojnė 100 vjetorin e ditėlindjes sė burrit mė tė madh tė Kombit Shqipar - ENVER HOXHA.

 

Dhe, pėrmes kėtij shkrimi, dua tė apeloj dhe tė kėrkoj, qė tė gjithė atdhetarėt e atdhetaret shqiptare, ndėr tė cilėt janė edhe pjestarėt e FBKSH-sė dhe luftėtarėt e AKSH-sė, tė moblizohen dhe tė japin kontributin e tyre nė kėtė pėrvjetor tė rėndėsishėm pėr njėrėn nga figurat mė tė ndritura tė kombit shqiptar, pas Gjergj Kastriotit -SKENDERBEUT, pėr Heroin Kombėtar- ENVER HOXHA. 

 

Tė gjithė shqiptarėve atdhetarė, tė tė gjithė Shqipėrisė Etnike, ua bejmė me dije se,ata qė dhuruan mė tė shtrenjtėn e tyre - jetėn, gjatė gjithė periudhave tė lavdishme tė Kombit Shqiptar, sic kanė qenė demonstratat e vitit 1968, ato tė vitit 1981 dhe 1998-1999, si dhe betejat e lavdishme te UCK-se (1998-1999) dhe 2000 UCPMB (nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc) dhe UCK-ombėtare (nė Tetovė e Kumanovė), si dhe mė vonė (2002 dhe nė vazhdimėsi) nė kuadėr tė FBKSH-AKSH-sė, ishin tė frymėzuar nga Tirana e Enver Hoxhės, apo enverista (sic i quante propaganda serbo-jugosllave), dhe kurrsesi titista shqipfolės.

 

Pra, ata ishin bijtė e bijat mė tė devotshėm tė Kombit e tė Atėdheut tonė Kombėtar, tė Shqipėrisė Etnike dhe tė shqiptarit tė madh Enver HOXHA.

 

- LAVDI E PĖRJETSHME JETĖS DHE VEPRĖS SĖ LAVDISHME TĖ TĖ PAVDEKSHMIT ENVER HOXHA !

 

 

Tiranė, 05 tetor 2008.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Deklarata te FBKSH   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Deklarata te FBKSH
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 21Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: