Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Piramidat e Gizės.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 03, 2008 2:34 pm

Pershendetje antare te nderuar.

C'mendim keni per piramidat e Gizes? A mendoni se jane njerezore apo jashtetokesore.

Shihni fotografite me posht...
E shihni ngjajshmerin ndermjet tre piramidave te Gizes me tre yjet e yllesise se Orionit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 03, 2008 2:45 pm

Saktesia matematikore e piramides se madhe te Gizes...

c2=a2+b2
c2=2202+2802
c2=48400+78400
c2=126800
c= afer 356 (nuk e llogartia saktesisht)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 03, 2008 3:47 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 03, 2008 3:51 pm
Ngjjshmeria ndermjet piramidave egjiptjane dhe yjeve se rruges se qushmshtit.

Thuhet qe piramidat jane perdorur si stacione hapsinore per jashtetokesoret.
Piramida eshte nje veper gjigante qe edhe ne ditet tona kerkon perpikmeri inxhinjerike te ndertohet.
Pra si kane arritur egjiptjanet e lasht ta ndertonin kete veper arti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 03, 2008 4:00 pmJa ketu shihet qart se kendet ndermjet tri piramadive jane sakteisht te barabart, prej pikes ku gjendet piramide e Gebel Ghibilit

Pershendetje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 03, 2008 4:30 pm

vertete shume quditshme, ka edhe ngjajshmeti me piramidat e nertara ne meksike.


ku i morre keto foto, guxim?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 03, 2008 6:07 pm

Thjesht kam kerkuar shum ne gooegle, guegell nejse google.com, kam edhe tjera do ti postoj me vone.
Pershendejte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 03, 2008 6:13 pm

Rolling vizitoj keto faqe neqfose te intereson me shume

http://images.google.com/imgres?imgurl=http://home.hiwaay.net/~jalison/gizline3.gif&imgrefurl=http://home.hiwaay.net/~jalison/Art3.html&h=373&w=338&sz=3&hl=en&start=9&sig2=ryqz8iZWo3ola8F6HyKUdA&tbnid=WjtpaVBjgO_i3M:&tbnh=122&tbnw=111&ei=RkGUSMyvCpOWxAHJ1oiXBg&prev=/images%3Fq%3DGeometry%2Bof%2Bthree%2Bpyramids%2Bof%2BGiza%26gbv%3D2%26hl%3Den


https://www.youtube.com/watch?v=czISLzICp9s


http://www.petrospec-technologies.com/Herkommer/pyramid/pyramid.htm

http://www.crystalinks.com/egypt.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 03, 2008 6:15 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 03, 2008 6:19 pmNgjajshmeria e lugines se nilit me rrugen e qumshtit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 03, 2008 6:20 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 03, 2008 6:22 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 17, 2008 12:51 am

Gjithashtu shum i quditshem eshte fakti se egjiptjanet mbanin shenime per cdo gje qe ndertonin per cdo ngjarje madhore qe ndodhte ne kulturen e tyre, a per objekte me sekretin me te madh qe njeh sot njerezimi-piramidat (mendimi im) nuk mbanin asnje shenim, as nje vizatim, as nje fakt, shum e quditshme.

Tung.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Argent
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 41
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 17, 2008 12:53 am

Arkitekti francez, Jean Pierre Houdin, e ka ilustruar teorinė e tij pėrmes teknologjisė kompjuterike tredimensionale

Falė pėrmasave tė pabesueshme tė blloqeve shkėmbore, saktėsisė me tė cilėn janė vendosur, zgjidhjeve tė pabesueshme inxhinierike dhe lartėsisė sė strukturave, piramidat prej shekujsh kanė lėnė pa fjalė ekspertė, studiues e shkencėtarė. Aq madhėshtore janė kėto vepra tė dorės sė njeriut, sa mes dhjetėra teorive mbi realizimin e tyre ndeshen edhe ato sipas tė cilave janė ndėrtuar nga qenie tė ardhura prej shumė larg planetit tonė. Ndėr piramidat, mė e madhja dhe mė mbresėlėnėsja ėshtė ajo e Keopsit, e ndėrtuar 4 mijė e 5 qind vite mė parė, qė mat 250 metra gjerėsi dhe 136 lartėsi. Mė shumė se tė tjerat, mbase pėr shkak tė pėrmasave, ka fshehur brenda saj enigmėn pėr metodat qė janė pėrdorur pėr ta ndėrtuar.

Teoria mė e pranueshme e shihte ndėrtimin e saj tė realizuar pėrmes njė skele tė jashtme, e cila zgjatej nė formė spiraleje, duke u ngjitur lart pėrgjatė gjithė gjatėsisė sė mureve. Spiralja ngushtohej me rritjen e lartėsisė sė piramidės, deri sa mbėrrinte nė kulmin e saj. Fakti ėshtė qė egjiptianėt nuk kanė lėnė asnjė lloj dokumentacioni mbi sistemet e ndėrtimit qė pėrdorėn pėr ta realizuar kėtė kryevepėr.

Sipas arkitektit francez, Jean Pierre Houdin, i cili sapo e ka bėrė publike teorinė e tij nė Paris, egjiptianėt kishin arritur ta realizonin kėtė vepėr madhėshtore duke "pėrdorur njė skelė tė brendshme nė formė spiraleje, deri nė kulmin e strukturės" sė piramidės. Jean Pierre Houdin u mbėshtet pėr tė ngritur kėtė teori mbi njė seri studimesh tė hollėsishme tė kryera nga kolegu i tij, Gilles Dormion, tė cilat u krahasuan me tė gjitha parametrat e epokės: vegla prej bakri e guri (egjiptianėt nuk e njihnin hekurin), materiale tė pėrdorura (blloqe graniti tė mbėrritura nga Asiani, qė ndodhet 900 kilometra larg dhe blloqe gėlqerorė, e harta tė ndryshme).

Pasi arriti tė bindte industrinė "Dassault Systemes", i cili ofroi asistencėn teknike, arkitekti francez, pas tetė vitesh studime tė detajuara, paraqiti teorinė e tij tė ilustruar, falė sistemeve tredimensionale industriale. Nė film, i cili prej dy ditėsh mund tė shihet nga kushdo nė internet, tentohet tė vėrtetohet se ndėrtimi i piramidės sė Keopsit zgjati jo mė shumė se 20 vjet, pra gjatė periudhės nė tė cilėn ky faraon mbretėroi (2538-2516).

Duke shfrytėzuar nė favorin e tyre pjerrtėsinė e zonės ku u ndėrtua piramida, egjiptianėt (tė cilėt sipas Houdin janė edhe inxhinierėt e parė nė historinė e njerėzimit) fillimisht ndėrtuan njė skelė tė parė nga jashtė, e cila u pėrdor pėr ta ēuar piramidėn deri nė lartėsinė 43 metra. Mė pas u vazhdua me njė tjetėr skelė, e cila ngrihej pėrgjatė mureve deri nė kulmin e saj. Skela ishte e hapur te kėndet, nė mėnyrė qė tė mundėsohej rrotullimi i masave shkėmbore, qė transportoheshin deri lart. Kėto blloqe gjigante fillimisht transportoheshin me mjete lundruese nė ujėrat e Nilit, mė pas pėrdoreshin rula tė drunjtė, tė tėrhequr nga njerėz.

Skela, e cila rrotullohej pėrreth strukturės nė kahun e kundėrt tė lėvizjes sė akrepave tė orės, ngrihej me njė kėnd 7 deri 8 pėr qind, gjė qė u jepte mundėsinė njerėzve tė transportonin pėrmes saj masat shkėmbore. Nė kėtė ēast skela e jashtme doli jashtė funksionit dhe u ēmontua.

Paralelisht ecnin punimet pėr ndėrtimin e galerisė sė madhe, e dukshme edhe nė ditėt e sotme, e cila do tė pėrdorej mė pas pėr tė ndėrtuar dhomėn mortore tė faraonit mbi bazėn e piramidės. Nė kėmbė mbahej nga pesė struktura graniti, tė cilat u ngritėn pėrmes njė sistemi kundėrpeshash.

Tė dhėnat e Jean Pierre Houdin u hodhėn nė njė kompjuter dhe "Dassault Systemes" krijoi njė model virtual pėr tė vėrtetuar teorinė e arkitektit pėrmes sistemeve kompjuterike tredimensionale. Pėr kėtė u nevojit rimodelimi i gjithė piramidės dhe integrimi i shumė parametrave: pėrmasat apo pesha e gurėve, forca ngritėse e tėrheqėse etj. Skuadra e vėnė nė dispozicion nga kompania "Dassault Systemes" punoi plot dy vjet mbi kėtė projekt. U pėrdor edhe mikrogėrmimi, njė teknikė qė zbulon ndryshimet e dendėsive tė materialeve, nga e njėjta kompani qė zbuloi edhe boshllėqet nė brendėsi tė piramidės.

Jean Pierre Houdin ka ndėrmend qė shumė shpejt ta provojė edhe nė vend teorinė e tij, sigurisht pa pėrdorur mjete qė do ta dėmtonin strukturėn.

gazeta-shqip
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 17, 2008 1:04 am

Argent te pershendes dhe te falenderoj per shkrimin apo artikullin qe postove me lart.

Problemi nuk qendron vetem tek fakti se si kane mundur egjiptjanet ta ngrinin piramiden 136 metra por sekreti me i quditshem jane llogaritjet matematikore te piramides, por edhe ndrlidhja e sakt e tyre me yjet e Orionit.

Pse nuk mbahen shenime mbi ndertimin e tyre, qe per ta ishte ngjarja me e rendesishme?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Argent
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 41
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Aug 17, 2008 1:11 am

Kalimi horizontal, i larte mjaftueshem dhe i linjezuar fillimisht me granit dhe me pas me gur gelqeror te lemuar, ishte pothuajse ne nivel me token dhe gjendej direkt poshte shtreses me te ulet te tullave. Ky kalim ishte jashtezakonisht shume i gjate duke vazhduar drejt per me shume se 200 kembe deri sa perfundonte ne nje ‘dhome te vetme varrimi’ ne zemer te monumentit. Sic kemi vene re tashme, asnjehere nuk eshte gjetur ndonje mumje ne kete dhome, as mbishkrime,duke e bere Piramiden e Khafre komplet anonime. Aventurier te koheve te mepasshme kane gdhendur emrat e tyre neper muret e saj – sidomos ish atleti i cirkut Giovanni Battista Belzoni (1778-1832) i cili ja doli mbane te hyne forcerisht ne monument ne vitin 1818. Grafiti i tij gjigand i hartuar me boje te zeze ne krahun jugor te dhomes ishte nje sinjal kujtues i natyres themelore njerezore: deshira qe te gjithe ne kemi per te qene te njohur dhe te perkujtuar. Eshte e qarte qe vete Khafre ka qene mjaft larg imunitetit nga kjo ambicje pasi referencat e perseritura mbi te (si dhe nje numer i konsiderueshem statujash) duken ne kompleksin rrethues funeral. Nese ai me te vertete e kishte ndertuar kete piramide si varr te tijin atehere duket aspak bindese fakti qe nje njeri i tille te mos gdhendi te pakten emrin e tij apo identitetin e tij ne ndonje pjese te brendeshme te piramides. Vazhdoj e pyes veten qe pse egjyptologet jane kaq te pavullnetshem te konsiderojne mundesine qe kompleksi funeral mund te kete qene veper e Kahre ndersa piramida veper e dikujt tjeter?


Po kujt tjeter?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
socratus
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 556
Age : 37
Vendi : Prishtinė
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   Sun Mar 01, 2009 7:19 pm

Tungjatjeta

Besoj se krijimi i piramidave eshte bere nga dora njerzore, dhe nuk shohe ndonje mister ne ate se si jane krijuar.
Nje popull si egjiptianet pa tjeter qe ka mbajtur shenime per menyren dhe psen e ndertimit te piramidave. Keto shenime ose ende jane diku te groposura ose jane shkatruar nga sunduesit e shumet te egjiptit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forum.ds-point.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Piramidat e Gizės.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Piramidat e Gizės.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shkencė-
Kėrce tek: