Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat...



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezia qe don tė thotė jetė!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sat Oct 18, 2008 10:18 am

POEZI PĖR NJĖ YLL BOTE

Kėrkoja nė qiell
Me njė vėshtrim kot,
Kurse me mua ishte
Njė YLL qė ka kjo botė!

Kėrkoja nėpėr tokė
Thellė aty nė brendi
Tė gjeja pasurinė e mėshehur
E ti ishe me mua, ti qė je flori!

Sa bėja gabime vallė nga hutimi
Qė hudhje vėshtrimin atje nė largėsi,
Kur pranė meje kisha
Njė Yll tė shtrenjtė flori!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sat Oct 18, 2008 10:40 am

Poeti, ju falenderoj per kete thesar. Jam pa fjale, te mrekullueshme!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sat Oct 18, 2008 11:04 am

Eva0506 shkruajti:
Poeti, ju falenderoj per kete thesar. Jam pa fjale, te mrekullueshme!


Eva0506 - te falemnderit ty qe me lexon dhe e vlereson poezin time.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sat Oct 18, 2008 5:34 pm

NĖ RRUGĖ PA KTHIM

1.
Po nisem nė rrugė pa kthim
Nė rrugėn ku ti nuk je,
Atje ku rrezet e diellit
Nuk do jenė me mua sepse ti si le!

2.
Po nisem fillikat vetėm
As hijen tėnde me vehte se marr,
Shpirti im po ikė nė qiell
Kujtimet pėr ty do ti mbyll nė varr!

3.
Po nisem dhe prapa po lė veē kujtimet
Asgje nga kjo botė s’do tė vij me mua,
Bile as ajo fjalė e ėmbėl qė ta thoja
TĖ DUA!

4.
Do tė ta lė kujtim qė ta mbash nė zemėr
Kur me lot si lum ti tė qajsh pėr mua,
Dhe tė mė sjellėsh nė mendje
Sa herė dikujt tjetėr i thua TĖ DUA!

18.10.2008 / 16:30
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sat Oct 18, 2008 10:47 pm

E bukur, koncize, e vertete, gjithe ndjenje, nje poezi qe mund te te ndryshoje diten. Faleminderit Poeti dhe suksese te metejshme e te pashterrura ju uroj.

Poeti shkruajti:
NĖ RRUGĖ PA KTHIM

1.
Po nisem nė rrugė pa kthim
Nė rrugėn ku ti nuk je,
Atje ku rrezet e diellit
Nuk do jenė me mua sepse ti si le!

2.
Po nisem fillikat vetėm
As hijen tėnde me vehte se marr,
Shpirti im po ikė nė qiell
Kujtimet pėr ty do ti mbyll nė varr!

3.
Po nisem dhe prapa po lė veē kujtimet
Asgje nga kjo botė s’do tė vij me mua,
Bile as ajo fjalė e ėmbėl qė ta thoja
TĖ DUA!

4.
Do tė ta lė kujtim qė ta mbash nė zemėr
Kur me lot si lum ti tė qajsh pėr mua,
Dhe tė mė sjellėsh nė mendje
Sa herė dikujt tjetėr i thua TĖ DUA!

18.10.2008 / 16:30
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Oct 19, 2008 4:11 pm

Eva0506 shkruajti:
E bukur, koncize, e vertete, gjithe ndjenje, nje poezi qe mund te te ndryshoje diten. Faleminderit Poeti dhe suksese te metejshme e te pashterrura ju uroj.

Eva0506, ke respekt te vecante nga ana ime. Poezia ime eshte pasyre e jetes sime, nuk ka zbukurime, nuk ka melmesa, eshte e ndertuar duke shkelur neper jeten time.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Fri Nov 07, 2008 10:53 am

Nje poezi imja e para dy diteve:

FLOKĖT E TUA

1.
Flokėt e tua mė sillen nė kokė
Mė mahnisin me bukuri,
Buzėt e tua tė kuqe flakė
Oh sa madhėshti!

2.
Do tė doja ti ledhatoj
Lehtas si tė jenė mėndafsh,
Aroma e tyre e veēantė
Mė mbush me afsh!

3.
Dhe ti sillesh si njė princesh
Qė princin e saj e pret me e pa,
Dhe nė pėrqafimin e tij
Me gėzim me ra!

4.
Kurse unė si i mjerė do mbetem
Duke ruajtur kujtimet pėr ty,
Dhe nė zemrėn time tė vetmuar
Ta ruaj kėtė dashuri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sat Nov 15, 2008 5:16 pm

RREZARTA

Rreze te arta leshoje
Bije sa ishe ne kete bote
Dhe sot shpirti yt rrezaton
E ne zhgrehemi ne lot!

Krenohemi qe te kishim
Gezimi yne i shtepise,
Dhe qajme pa pushim
Qe ike jeten ende pa e nis!

Sot te kujtojme te gjithe
Me buzeqeshjen qe t'rrezonte ne fytyre,
Shikojme gjithkah perreth nesh
Nuk gjejme femije me te mire!

Por jo nuk do te qajme me
Nuk duam shpirtin te ta rendojme,
Edhepse me dhembje te madhe ne zemer
Do te vazhdojme te jetojme!

Dhe ngushllim do t'gjejme ne kujtimet
Qe ti na le trashegim,
Rrezarte bije e embela bije
Shpirti te paste gjete shpetim!

Dhe atje lart ne parajse
Ku vetem engjujt bejne jete,
Do te vijme dhe ne nje dite
Pergjithmone me ty per t'mbete!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
elisa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 2298
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sat Nov 15, 2008 8:09 pm

Poezit e tua jon shume te bukura , respekt nga une .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sat Nov 15, 2008 8:46 pm

elisa shkruajti:
Poezit e tua jon shume te bukura , respekt nga une .

elisa e kishe fjalen se jane te nje niveli artistik apo i shikove per nga hijeshia!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Nov 16, 2008 2:06 pm

eri M shkruajti:
elisa shkruajti:
Poezit e tua jon shume te bukura , respekt nga une .

elisa e kishe fjalen se jane te nje niveli artistik apo i shikove per nga hijeshia!

Ja elisa dhe eri M, qe te vendosni se a kane poezit e mia bukuri apo vlere, asnjeren apo te dya para jush po e sjell poezine qe e shkruajta para 5 minutash:

IKE, U LARGOVE

Ike duke lėnė thellė nė mua
Palgėn e rėndė dhe shumė lot,
Ike dhe kokėn prapa se ktheve
Si t’kisha qenė mė i keqi nė botė!

Ike dhe mė pėr mua s’mendove
Vallė aq leht u fshika dashuria?
Ike dhe as lamtumirė s’mė the
Nuk tė shqetėsuan vuajtjet e mia!

Ike dhe vetėm pėr vehten mendove
Qastet e lumtura shpejt i harrove,
Vallė dashurinė qė unė ta dhurova
Pse nuk e pranove!?

Dikur nė kokėn time bėje be
Asnjė minutė pa mua se kalove,
E tash sikur asgje nuk ndodhi nė mes nesh
Ike, u largove!

16.11.2008 / 12:03
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
elisa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 2298
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Nov 16, 2008 2:12 pm

Poet faleminderit shume per keto poezi te bukura qe sjelle ne forum , e kom then edhe prap do ta them jon shume te bukura edhe jan te nivelit artistik . Respekt nga une
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Nov 16, 2008 2:20 pm

Te falemnderit ty elisa qe me lexon dhe me vlereson sepse poeti vertete nxjerre vetvehten ne shesh, por e ben per te tjeret dhe jo per vehten e tij!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Nov 23, 2008 12:37 am

NJEREZIT NDOSHTA TAKOHEN

Njerezit ndoshta takohen nje dite
Kur dhembje me te mos kete ne bote
Njerezit jane te tille, shpresojne
Edhe kur shpresa mund te jete e kote!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Nov 23, 2008 4:41 am

Vegimi i njė nate vjeshte

Gėzim MEKULI


Vegimi i njė nate vjeshte


Nė njė natė pa hėnė, pa yje,
Njė pragdimri nė veri,
S'po mė zbriste gjumi syve
Dhe s'mė flihej kurrsesi.

Mendja sillej e pėrsillej
Nė shkretina prej vetmie.
Terri mbas dritares fshihej,
I pabesė, pa dritė, pa hije.

Teksa prisja tė mė vinte
Or'e gjumit tė shpresuar,
Mjedis dhomės pashė njė dritė,
Ish' e ngrohtė, ish' e praruar.

E mbuloi tė gjithė hap'sirėn
Krejt nė shndritje me vizllim
.Askund s'mbeti vend i errėt
Shkoi terri nė mėrgim.

Kaq e bukur ajo dritė -
Rezendritur s'kish tė dytė,
Unė i shtangur mbeta ngrirė
E s'mund t'i besoja sytė:

Isha zgjuar? Shihja ėndėrr?
Vėrtetė ishte a delir?
Atė ēast njė zė i ėmbėl
Pėshpėriti: Pse s'fle, bir?

Shihe natėn – ėsht' e errėt.
Shihe orėn – u bė von'.
Nesėr vjen njė ditė tjetėr,
Njė pėrballje e re tė fton.

Unė e di ēfarė ėshtė dhimbja
Dhe largesa dhe vetmia,
Por mėngjesit, kur zbardh dita,
Pret kujdesjet si fėmia.

Ndaj pėrmbi dhimbje tė shpirtit,
Mbi vetminė qė vret nė zemėr,
Mos ul krye, lart tė ngrihesh,
Mposhti e mos lyp rrugė tjetėr!

Ēfarėdo qė tė ndodhė nė jetė,
Kėto fjalė mos harro kurrė:
Si ēdo nėnė e vėrtetė -
Linda djalė por rrita burrė! ...

Kaq tha dhe shkoi sikur erdhi
Ajo dritė – m'e mirė nė botė.
Mbas dritares ndriti dielli.
Nė veri bėnte mė ngrohtė.

(Kushtuar nėnės sime, Shkurte Mekuli, e cila iku ngakjo botė, nė 2002, si pasojė e luftės nė Kosovė)

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Nov 23, 2008 2:05 pm

[color=Red] [u]VETĖM LULET

1.
Lumi e ndaloi rrjedhėn e vet
Zogjėt e pushuan kėndimin nė gemb,
Era mė nuk dėshėron tė fryej
Zemra ime mė nuk dhemb!

2.
As vetėtimė, as bumbullimė
Lart nga qielli mė nuk vie,
As dhe druri i lartė nė male
Nga druvari pėr tokė nuk bie!

3.
Vetėm lulet nėpėr luadhe
Valles ia marrin me gėzim,
Edhe puhi e lehtė e verės
Mė flladitė shpirtin tim!

4.
Nga qielli si rreze drite
Qė shėndritė me shumė fuqi,
Ti mė hyre nė zemrėn time
Jetės m’i dhe bukuri![color]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Nov 23, 2008 2:07 pm

[color:f847=Red ] BUZĖT E TUA

1.
Sa e ėmbėl ėshtė buzėqeshja
Kur shkėlqen nė buzėt e tua,
Ah! Do tė doja ti shijoja
Edhe e fundit nėse ėshtė pėr mua!

2.
Do tė doja qė tė shkrihem
Duke tė puthur pandėrpre,
Ah! Pėrse nuk tė takova
Qė atė ditė qė unė kam le!

3.
Dhe tani unė kur i shoh
Si trėndafilat plotė bukuri,
Ah! Dhe jetėn do ta jipja
Vetėm tė jem bashk me ty!

4.
Nuk kam forcė as dėshirė
Edhe zemra se pranon,
Ah! Tani ke tjetrin pranė
Dhe e lumtur ti jeton?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Nov 23, 2008 2:08 pm

VESĖS

Ajo qė bėnte dritė nė qiell
Dhe jetės i jipte bukuri,
Nuk mund te isha kurrė unė
Ajo rreze ishe TI.
Fjalėt tua, puthja jote
Dashuria gjer n'amshim,
Mė bėjnė pa pra tė tė ndjej
Tė mbėshtetur nė prehrin tim.
Dhe si lulet ngjyra-ngjyra
Nė mėngjeset plotė me vesė,
Qė i presin rrezet e diellit
Me aq mallė edhe unė tė presė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Blerti_Gashi
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 593
Age : 30
Vendi : Nė Troje tė Enver HOXHES !!
Registration date : 20/10/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Nov 23, 2008 2:12 pm

Sofra, Poeti, ju pergezoj per keto poezi te bukura qe sjelleni ne forum, jeni te mrekullueshem, suksese te metutjeshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.BashkimiKombetar.com
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Tue Jul 21, 2009 2:13 pm

PO VDIĒA



Po vdiēa sot unė
Tė lutem mos qaj
Jeta ime edhe ashtu
Ishte lot dhe vaj

Po vdica unė njė ditė
Tė lutem varrin ma vizito
Dhe mendo se edhe nė atė botė
Jam ai qė tė do!

Po mbeta nė jetė
Dije nuk jetoj unė
Pa dashurinė tende
Jeta s'mė hyn nė punė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Tue Jul 21, 2009 2:15 pm

PO DESHE TĖ DIJSH



Po deshe tė dijsh se si ndjehem unė
Shiko drejt qiellit nė largėsi
Aty ku ėshtė burimi i lotėve
Jam unė qė po qaj pėr Ty!

Po deshe ta ndjesh dhembjen qė kam nė zemėr
Eja mė vizito aty ku bie shi
Jam unė duke qajtur pėr dashurinė e tretur
Aty ku unė vajtoj pėr Ty!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Tue Jul 21, 2009 2:16 pm

ZEMRA E LĖNDUAR

Zemra mė dhemb oh sa shumė
Kur je kėtu, por i vetėm jam unė
Zemra si kurrė mė parė mė qan
Kur nuk je me mua, por tė kam pranė!
Zemra po mė pėlcet copė-copė
Pse tė shkretėn po e hudh pėr tokė?
Pse zemrėn time kėshtu po e shkel
Pranverėn pėr mua pse se len tė qel??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Tue Jul 21, 2009 2:17 pm

DHEMBJA NUK KA FUND

Dhembja nuk ka fund
Ėshtė shumė vėshtirė
RREZARTA e ėmbėl
Kujtim shumė i dlirė!

Eh do kalojnė vitet
Njė ditė te ti do tė jemi
Asgjė nga kjo botė
N'varr s'do tė kemi

Veē kujtimeve tė ėmbla
Qė do i lejmė kujtim
Dhe dashurinė qė marrim
Atje nė amshim....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Thu Oct 29, 2009 11:10 pm

MĖ VJEN NĖ ĖNDĖRR

1.
Ik nė gjumin e natės, me mendjen tek ti
Njė dritė e fortė nė zemėr mė godet,
Ngadal thellėsit e mia tė errėta tė vuajtjes
Me dritėn e dashurisė provon ti vret!

2.
Hyn nė kokėn time ngadal si puhi
Pastaj si vullkani merr hov dhe forcė,
Mė pėrshkon trupin, mendjen dhe kokėn
Nėn lėkur mė hyn dhe mė then ēdo koskė!

3.
Hap sytė me trishtim errėsirėn vėshtroj
Sikur mbrenda vehtes time kam bėrė fole,
Errėsirė nga mbrenda, errėsirė nga jasht
Ėndrra mė bartė hapsirės si pelėn pa fre!

4.
Pse kėshtu mė mundon, ēdo ditė dhe ēdo natė
Ėndrrat e mia kėshtu pse m’i vret?
Pse mė vjen ēdo natė vetėm nė ėndėrr
Dhe asnjėherė nuk mė erdhe nė jetė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Mon Nov 30, 2009 12:54 pm

DHEMBJA



Heshtje, asgjė nuk pipėtin
Por kėtė heshtje
Vetėm i dashuruari e ndin!

Heshtje, asgjė nuk bėzan
Por kėtė heshtje
Dashuria nė zemėr e mban!

Heshtje, asgjė nuk ndėgjohet
Kujdes se dashuria me dhembjen
Takohet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content




MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezia qe don tė thotė jetė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: