Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezia qe don tė thotė jetė!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Poezia qe don tė thotė jetė!   Wed Jul 30, 2008 3:50 pm

Ja miqt e mi, po vij para jush kesaj radhe me nje poezi time te posa shkruajtur. Besoj se do ta pelqeni.


GJITHĖNJĖ ME TYEdhe pa shikuar horizontin

Edhe pa e parė dot qiellin

Do tė jesh gjithėnjė me mua

Ti qė nė shpirtin tim e sole diellinĒdo mėngjes do tė zbardh

Me ty nė mendjen time

Ēdo ditė do tė jetė e jotja

Zemra qė mė solli tė freskėta agime!Ēdo darkė do tė tė shoh ty

Se si e lumtur ik nė gjumė

Dhe e di se nė ketė lumturi tėnden

Bėjė pjesė dhe unė!Edhe yjet, edhe hėna, edhe dielli

Qė pėrhere do tė tė shoqėrojne ty

Dije qė unėpo ti dergoj

Dije se edhe unė jam aty!Puthjet e tua do ti pres

Mu sikur rrezet e diellit,

Dhe dashurinė time pėrmes tyre

Do tė ia dėftoj qiellit!Kur trupi yt te prek rėrėn

Dhe nga ajo do tė marr ngrohtėsi

Mbaje mend shpirti im

Se nė ēdo grimce rėre jam me Ty!30.07.2008 / 14:25
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mysafir
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 44
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Wed Jul 30, 2008 3:56 pm

urime per poezit suksese

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lilu
Moderator
Moderator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2153
Age : 39
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : agjente shitjesh
Registration date : 07/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Wed Jul 30, 2008 3:57 pm

eshte shum e bukur Poeti. me pelqeu vertet shume. sukse per te tjera si kjo po kaq te bukura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Wed Jul 30, 2008 4:04 pm

Miqt e mi, do te kete edhe te tjera ne kete faqe.

Respekt te vecante per te gjithe ju dhe gurbetqarje, lilu, shume ju falemnderit per vleresimin qe me beni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Aug 10, 2008 9:33 pm

Ja edhe nje nga thesari im (sa e mbarova):


PRITJA SA E GJATĖ!

Me orė tė tėra qėndroja


Sytė hapur nė largėsi,


Shikoja mos vallė diku
largDo tė shfaqesh ti!


Por ti nuk dukesh, nuk
vjenStuhi e fortė ne po na
ndanėEdhe dielli pa ty nuk
shėndritKurse zemra ime qan,
qan.E ti plagėt veē mi
thellonUnė askund shėrim nuk
gjej,Dhe kėtė dhembje qė mė
pėrvėlonAskujt nuk ia rrėfej!

10.08.2008 / 20:24
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Martina
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 297
Age : 30
Vendi : Belgjike
Registration date : 04/08/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Aug 10, 2008 11:16 pm

E Vetmuar
Rrezet e henes prane dritares shikoja
ne yjet plote drite, ty po te kerkoja.
E vetmuar ne dhome time rrija
me nje flete dhe laps ne dore
mendoja per dashurin tone
qe me nuk egziston.

Dikur shum u deshten,
pa njeri tjetrin nuk jetuan,
nje dit pa paritmas, mbeten te vetmuara.
Tash ne yje e kerkoj, mos po e takoj,
dhe tja them nje fjale
"se ende e dashuroj".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Aug 10, 2008 11:43 pm

eh po site mos pelqehen poezitė e poetit,ju pėrgėzoj edhe ju Martina pėr poezinė e bukur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Aug 10, 2008 11:50 pm

Te falemnderit shume z. Shaban. gezohem qe e pelqeni poezine time.

Martina te flamnderit ty per pjesemarrjen ne kete teme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Mon Aug 11, 2008 12:42 am

Ja edhe nje sepse sonte si duket me eshte hapur thesi i inspirimit:
RIKTHIMI

Ti mė vjen sikur njė rreze


Dhe mė futesh nė gji,


Zemrėn time te ngrirė


Ma ngroh pėrsėri!


Dhe nė sytė e mi tė shterrur


Qė pa ndarė derdhnin lotė,


Solle dritėn e dashurisė


Mė tė fortėn nė botė!


Unė qė rrugėn kisha humbur


Atė ditė kur ike ti


Rikthimi yt mė pėrtriu


N’rrugė mė solli pėrsėri!


Me buzėqeshjen tėnde tė ėmbl


Edhe bota u mbush me gėzim


E si t’mos ngjallet jeta ime


Me ty nė pėrqafim!

10.08.2008 / 23:38
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Thu Aug 14, 2008 1:58 pm

TĖ TĖ THEMTė them sa tė dua

Mė nuk ka kuptim,

Sepse kėtė e thotė

Tash tėrė trupi imTė tė them mė mungon

Do tė jetė pak,

Shpirti po mė qan

Zemra pikon gjakTė tė them t’kam xhan

Ti kėtė tashmė e di,

Kam rėnė thellė mbrenda

Kam rėnė nė dashuri me TY!12.08.2008 / 9:30
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Fri Aug 15, 2008 12:08 am

O zemer e mjere
O zemer e djegur
Ta puthje nje here
Pa le te kishe vdekur
T'ja puthje nje here syte
Ta plotesoje deshiren
Le te mbeteshe pa drite
Do ti mbaje mend fytyren
Eh si eshte ndertuar kjo bote
Themelet dot nuk ja gjen
Germon, por mundi te iken kot
Se ne drite asgje nuk kren
Ketu lindi gezimi
Ketu lindi perpjekja
Me tutje hidherimi
E me tutje vdekja
Vitet jane duke kaluar
Dita diten zevendeson
Dhe njeriu i shqetesuar
Ti ktheje prapa kerkon
Me falni qe shkruaj keshtu
Kjo eshte menyra ime
Nuk kisha rruge tjeter
Histori eshte jeta ime
Zemren e qeshur, te gezuar
Kur dikush e ngacmon
Sjo me s'ka per te pushuar
Por vetem helm leshon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sat Aug 16, 2008 12:31 pm

FRESKI E SHPIRTIT TIM

Njė jetė nė pritje mė kaloi
Si te isha me burg i dėnuar
Qė pret ditėn e fundit tė dėnimit
Pėr tu liruar!

Dhe unė ty tė pres si tė ishe qelės
Qė dyert e jetės sime i hap,
Dhe sė bashku me erėn e freskėt mėngjesore
Nė pėrqafimin tim hudhesh me vrap!

E unė hap dritaren ta pėrqafoj botėn
Nga gėzimi qė e mbaj nė zemėr,
Jeta ime tash ka njė kuptim
Jetės time ti i dhe emėr!

16.08.2008 / 10:45
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sat Aug 16, 2008 2:04 pm

NĖ HORIZONTIN TIM
1.
Nė horizontin tim po lind njė diell
I ndrojtur lėshon rrezet mbi mua,
Nuk me ngroh, veē mė miklon
As mė thotė tė urrej, as tė dua!

2.
Vetėm mė pushton nga largėsia
Mu sikur yjet qė pushtojnė qiellin,
Dhe nė botėn time tė errėsuar
Sjell dritė mu sikur dielli!

3.
Mė freskon nė shpirt
Sikur vesa nė mėngjes,
As mė largon dhe as mė afron
Vėtėm mė thotė tė pres!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sat Aug 16, 2008 4:25 pm

Ferrparajsa

Pa pike pezmi vdes qysh neser
po fundja fatit pse t'ia prish
Pushtoma shpirtin, vere e vjeter,
me lidh me pranga perendish.

Shkelqen parajsa permatane,
s'ka ferr e terr e tmerr pa fre,
se nga te gjithe qe shkuan e vane
asnje s'u kthye prape mbi dhe

Por cfare merzie e perzishme
rrafshire e botes n'ameshim!
Pa pabesi te befasishme,
pa nje perplasje, nje tundim

M'u ndiz ne deje zjarr i pare,
me prush e afsh me perkedhel.
Nje mije demone ta heqin zvarre,
i zmbraps ky dufi yt rrebel!

Me yjet flet kur pret vetem
ne ferrparajsa gjithesish.
Plugoma shpirtin, vere e vjeter,
te thyej pranga perendish.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sat Aug 16, 2008 4:26 pm

APOTEZA GRI


Qielli eshte gri
Toka eshte gri
Gri dhe puthja

Buka s’ka ere
Era s’ka ere
S’ka ere lulja

Endrra eshte gri
Gjaku eshte gri
Gri dhe zjarri

Molla s’ka ere
Uji s’ka ere
S’ka ere bari

Moti eshte gri
Shpirti eshte gri
Gri dhe kenga

Era pa ere
Buka pa buke
Pa zemer zemra


_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrebelja
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sun Aug 17, 2008 3:33 pm

Poeti i kam lexuar me shum se dy her poezit e tua edhe me te vertet gjdo fjal do te ishte e tepert per te then se sa te bukura jan ,suksese edhe te lutem na sill edhe poezi te tjera sepse ja vlen te lexohen

Rrespekt Rrebelja!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Mon Aug 18, 2008 12:19 pm

rebelja, te falemnderit shume per vleresimin dhe respektin qe i ben punes sime. Ja ne shenje kompensimi nje poezi nga te vjetrat (ta quaj ashtu):ĖNDRRA E VĖRTETĖ

1.

Tė gjeta tė fshehur nėn hijen e blirit

Kur nga sytė e tu drita buronte,

Dhe aromė e luleve tė mbėshtillte trupin

Kurse dashuria sikur rrezja ndriqonte!2.

Pastaj tė kėrkova nėn ujėvarat e rralla

Atėherė kur drita iku nga qielli,

Ti kishe ikur nė botėn me ėndrra

Kurse unė kujtoja se ėshtė zėnė dielli!3.

Tani shpesh shkoj tek hija e blirit

I mbyll sytė dhe nė ėndėrr t'kėrkoj,

Por ti s'je askund, dhe me ty as dielli

Ėndrrėn e vėrtetė tani ėndėrroj!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Wed Aug 20, 2008 2:10 pm

MESNATA PA TY


Ulur ne karrige pres mesnatėn pa ty
Pėrpėlitėm dhe shohė ėndrra zgjuar
pa ty prapė jam
Pres qė tė gjejė ty, prapė rri ,rri, rri…

Pėrpėlitėm, djajtė e mesnatės mė pyesin se ēka dua
Rri ulur dhe nuk u pėrgjigjem
Kokėn ulur ėndėrroj lulet e tua
ato nuk me flasin
Nuk kėrkojnė tu pėrgjigjem prapė unė rri …


Ē’dėshiron qė tė them vallė
a do t’mė pyesėsh
unė nuk jam ne gjendje qė tė pyes sepse jemi tė ndarė
kjo ndarja jonė ėshtė sepse ti je larg meje
Kurse un jam kėtu ne mesnatė shoh’ ėndrra zgjuar e rri.. .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Wed Aug 20, 2008 4:52 pm

KUR MĖ NUK KE BUZĖQESHJE

Kur trishtimi tė reflekton nė sy
Ngase diellin e kanė mbuluar retė,
Kur mendon se bota ėshtė me Ty
Por rrugėn e jetės e kalon fill vetė!

Kur nuk merr frymė dot
Por erėrat tė thajnė,
Kur kėmbėt tė kėputen
Dhe mė nuk tė mbajnė!

Kur nga dhembja qė ndjen
Mė dot nuk buzėqesh,
Kur ti vishesh
E bota tė ēvesh!

Kur ti dashuron,
Por lot ke nė sy
Kur ti i ofron tė gjitha
Dhe gjen veē trathėti!

Mbėshtet kokėn tek unė
Dhe lotėt zbrazi mbi mua,
Edhe nėse tė urren tėrė bota
Mos harro: Unė TĖ DUA!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Wed Aug 27, 2008 11:59 am

Kete poezi ia kam kushtuar nje mikeshes sime e cila e ka humbur vajzen e saj te vogel para disa vitesh:

ASKUND NUK JE TI!

Tė mbajta nė duar sikur njė kristal
Tė rrita me shumė dashuri,
Tani kur mė duhesh sė tepėrmi
Askund nuk je ti!

Tė mbajta nė prehėr, tė putha nė ballė
Net tė tėra kalova pa gjumė nė sy,
Sot sytė nuk mund ti mbyllė nga dhembja
Askund nuk je ti!

Zgjohem nė mėngjes me sy plot lot
Tė kėrkoj gjithkah nėpėr shtėpi,
Vetėm zėrin tėnd tė tretur e dėgjoj
Askund nuk je ti!

Me dhembjen nė zemėr dal nga shtėpia
Drejt varrezave nisem me shpejtėsi,
Gjithkah tė kėrkova dhe nuk tė gjeta dot
Aty po pushoje ti!

Njė ditė dhe unė zemėr do tė vij tek ti
Tė ta dhurojė kėtė dashuri,
Dhe sė bashku pėrgjithmonė
Aty do tė pushojmė unė dhe ti!

25.08.2008 / 9:55
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Wed Aug 27, 2008 12:25 pm

Sofra, poeti, biligoa, martina, parapsikologu, po pėrse kėtu nuk ėshtė edhe rrebelja me poezitė e saja, ju pėrshėndes dhe ju pėrgėzoj pėr poezitė tuaja shumė tė bukura.
Ju uroj suksese dhe uroj qė gjithėmonė tė jeni tė motivuar nga gėzimet e tė ariturat pėr tė iu kushtuar aftėsistė e juaja krijuese e artistike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Thu Aug 28, 2008 11:57 pm

MĖ PYESIN

Mė pyesin gjithnjė
Pse lot derdhė e s’ndalem kurrė?
Them: Ngase nė ne fshihet njė fomi
Edhe kur nė moshė themi: U bėra burrė!

Mė pyesin po ashtu
Pse vuaj e s’ndalem dot?
Them: Sepse kjo botė
Ėshtė e mbushur me lot!

Mė pyesin
Ē’shtė dashuria?
Them: Mos mė pyetni mua
Por vuajtjet e mia!?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Argent
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 41
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Wed Sep 03, 2008 1:22 am

Nje dite

Nje dite kurr te zgjohesh,
mos i laje syte me lote
si te tregon dikush qe sjam ne ket bote.
Mose pyete se si vdiqa
por pyet si jetova
si me kaluane ditet e fundit
qe pa ty i kalova..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sat Oct 18, 2008 9:44 am

SI NJĖ ĖNDĖRR

1.
Nėpėr valėt e jetės sikur varkė letre
Lundroj dhe stuhitė mė rrahin me fuqi,
Valėt e tėrbuara mė kėrcnojnė
Sikur mė vėshtirsojnė rrugėn gjer tek Ti!

2.
Malet e larta mė bėhen pengesė
Dhe si pėr inat rrugėn m'vėshtirėsojnė,
Njė botė e tėrė ėshtė ngritur nė kėmbė
Tė tė dua Ty provojnė t’ma ndalojnė!

3.
E hap gjoksin tim pėrpara pengesave
Qė kjo botė e marrė i ven lumturisė,
Me forcėn e mendjes hap rrugėn tek ti
Dhe bie me ty n’shtratin e dashurisė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   Sat Oct 18, 2008 10:16 am

[b] ARĖSY PĖR JETĖ

1.
Sikur tė tė kisha pranė
Nė kėtė botė tė pa anė,
Dashuri tė bėja me ty
Pastaj le tė mbyllja kėta sy!

2.
Tė vdesėsh me puthjen nė buzė
Ėshtė kėnaqėsi dhe aspak mundim,
Ngase tė vdesėsh i dashuruar
Merr drejt parajsės udhėtim!

3.
Bota e tillė ėshtė krijuar
Rrotulluese sikur rulet,
Ta sjell nė prehėr dashurinė
Pastaj sėrish tė len vet!

4.
Nėse jetėn me kuptimi doni ta keni
Dashurisė kurr nuk duhet larguar,
Sepse po nuk patėt dashuri nė jetė
S’keni arėsye as pėr tė jetuar!
b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezia qe don tė thotė jetė!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezia qe don tė thotė jetė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: