Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:02 pm

Vasil L. Zėra


Qeshte syri


me qepallėKėngė pėr Miken

Ku vete, moj Sevda?Krijime, kėngė popullore

“Marin Barleti”, 2007Va

“Qeshte syri me qepallė”(Kėngė pėr Miken),

krijime, kėngė popullore

Redaktor letrar : Kristaq F. Shabani IWA, W.P.S

Recesentė: Jorgo S. Telo W.P.S, Golik Jaupi

Konsulente: Eleni Boēi

Art grafik: Elton Galanxhi

Pėrktheu nė anglisht: Dritan Kardhashi

Copyright Vasil Zėra, 2007
Libri u pėrgatit pėr botim nė kujdesin e Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi”Albania,me qendėr nė Gjirokastėr


Shtypur nė Shtypshkronjėn e Shtėpisė Botuese “Marin Barleti” Tiranė
Profili i njė strukture shpirtėrore

Pasuria folklorike e Labovės sė Kryqit ėshtė jetėgjatė, e cila ka kaluar nga lindjet e emocioneve, qė nga pasthirrmimet, habitėritė, dėshirimet, lotėsitė, lutėsitė, shpėrthimet, pėrrallėzimet, baladėzimet, kėrkesat jetėsore. Ky larmitet e ngjyrim shpirtėror e ka buronjėn nė gjendjet, gjasitė, transformimet, lėvizjet, ndryshesat, varėsitė, nė raport me kohėt dhe situatat, gjendjet frymėmarrėse, qė shkaktojnė lėvizje tė tė kėnduarės shpėrthyese, tė krijuar nė njė pentagram notėsor tė ēuditshėm melodik nė lėmin lirik, duke predominuar erotizmi.

Fazimi emocional i pėrshkuar nė kėtė libėr me njė substrat disi tė veēantė, ku autori, bardi popullor Zėra, ka lėshuar “vikamat” e tij kėndorė nga njė rrjetdėnduri pėrjetimi erotik, paēka se pėrkufizohet vetiak, ai ka qėmtuar nė lidhėsitė dashurore tė truallit tė tij magjepsės dhe klimatik pėr erotizėm tė pakrahasueshėm, duke lėshuar mesazhe pozitivė lidhjeje jetėsore dhe afatgjata mbi bazėn e njė dashurie tė sinqertė dhe tė lindur nė njė truall tė bukur, qė rrit e lulėzon erotika dhe kėnga pėr “lidhėsinė”; jep nota tė pėrjetshme.

Ai , pra poeti apo bardi, vendos veten protagonist, duke i dhėnė akt manovrimi pėrfytyrimit, fantazimit me shtresa profilorė. Nė strukturėn folklorike yė autorit derdhen nė partitura, qė tė rrėmbejnė me baticė - zbaticat e ndjenjave.

Me njė protagonist ylberor, qė shfaqet me emrin Figali dhe, ēuditėrisht, kjo mike ėshtė madhore, pasi ėshtė njė dropullite e tejbukur, mahnitėse, mbresėlėnėse, faqekuqe, qė tė ofron gjithė bukurinė natyrore tė prezencės fizionomike dhe tė trupit tė arkitektuar me daltim e muzikalitet nga natyra. Emri simbolizues Figali, njė emėr ndėrlidhės dykrahinor, dyshtetor dhe qė ėshtė i aftė qė, vetėm me gėrmat nga tė cilat shkruhet, tė lėshojė mesazhe paqetimi, qetėsimi pra, dhe “bardėt” mendjehollė dhe kėngėhollė nisen nė rangjet “kėndorė” pėr tė konkuruar, sė pari me shpirtin e tyre thellėsisht poetik dhe human. Pra, nė kėtė kuadraturė, mikja ėshtė, jo e zgjedhur, por e pėrzgjedhur. Gjithmonė nė eksplorimė me njė synim tė madh tė marrin nga shpirti atė, qė nesėr nė veprimtaritė e tyre shumėplanshe tė ngjitė nė shpirt…dhe kėnga e vargėzuar tė bėhet pronė e tyre qė t’i ngrohė shpirtėrisht dhe ardhmėrinė.

Autori Zėra, qė ndoshta mbiemri i tij ka lidhje me “zėrin”, prodhimin e zėrit pėr tė kėnduar, kjo kėrkon njė studim analitik vėrtetues, me botėn e tij tė pasur shpalos vlera, tė cilat shpėrthejnė nė njė ritual tė papėrsėritshėm dhe tė paimagjinueshėm, siē shpėrthejnė vrullshėm meloditė e popullit. Ky shpėrthim ėshtė urimor dhe ky burim ngjason me me njė ujėvarė, qė derdh ujė tė ėmbėl dėshire, qė mbledh korda dhe i derdh nė njė katarakt melodik edhe improvizon pentagrame tė pambarimta me nota tė habitshme nė korda zanore (vokale). Shpėrthesat i ngjajnė sytheve, qė shpėrthejnė, por nė dallim nga sythet pemorė, qė presin pranverėn, sythet e krijimtarisė folklorike tė sfondit erotik, shpėrthejnė gjatė vitit, kohės pa u ganxhuar nga stinėt, paēka se ngacmohen nga to, mjedisi, rrethanat. Takimi, rrokja, pasthirrmimi, gjendjet emocionale, pėrbetimi, ndjeshmėria tokėsore dhe e kupės qiellore me prezencėn planetore dhe kostelative, koncertet e cicėrimave, vuajtja dramatike, erotika e rrotulluar nė njė bosht jo statik, por spostues (fillime, tundje - fikje, eklipse ėndrrash, intelekt tė dallgėzuar, kėnaqėsia e krijesės, kėnga e mjedisit, kujtesa si njė libėr mendor i shkruar nė parcelat mendimore, divorcimi mendor dhe fizik, trimėria me betim qiellor, amaneti i derdhur me lot, kėto e tė tjera pėrbėjnė atė ngacmim gjigant tė shpirtit tė trazuar, qė ka prodhuar nė hojet bletore “kėngėn lirike dhe epike” dhe kjo e kombinuar me lėvizje tė strukturave arkitekturore tė kėmbėve dhe tė duarve si dhe patetizėm figurativ. Nė kėtė skenizim gjigand aktet i lozin nė mėnyrė parėsore elementi mė i fisnikėruar protagonist femra nimfė, por edhe protagonisti tjetėr burri-djalė- dhėndėr, po i fisnikėruar qė modelon kohėn dhe e modelon koha”, por njėkohėsisht edhe koha pranon sfidat dhe ofertat pėr evoluim dhe precipitimin e gjendjeve tė reja. Nė kėtė duet zanor shihet shpirti i ngacmuar, i barrėzuar, i metaforizuar, i retorizuar, i personifikuar. Vetėm njė shpirt i dalluar i konstrukturuar nė thelb e arkitekturė poetike mund tė prodhojė lule shumėngjyrėshe dhe tė shprehė emotivitetin e vet. Vetėm njė shpirt i tillė plot poetizėm rrėfen nė mėyrė tė tillė!

Autori, pra Vasil Zėra shfaqet si protagonist, qė luan tė gjitha rolet. Protagonistja e kėtij libri, kėrkon tė marrė vetė pjesė nė veprimtari qė flasin shumė dhe figurativisht.

Shpirti i pasur poetik ka sjellė rritjen e dimensioneve dhe sidomos thesari i erotikės ėshtė mbajtur mė shumė mend dhe i transmetuar. Epiqendra ka pasur privilegj tė ketė pasur femrėn me atė arsenal tė qendisur figurativ. Komponentėt e kėngės apo tė valles tė qėndisura me penj mulinė tė ngjyrtė emocionalė, kanė sjellė behar nė gjithė pasurinė krijimtare me impulsacion taban popullor, duke bėrė njė zbulesė tė fortė. Dhimbja pėr largimin e”asaj”, qeshja sarkastike, ovaliteti tundues, ironia e gatuar me brumė vendorė, vargjet rrėmbyese tė vetė shpirtit, qė i prodhon dhe i provon merr nė “provim” shpirtrat e tjerė, por nė radhė tė parė shpirtin etij tė pasur dhe pėrcakton sa rezistentė janė nė fushėn ndjenjėsore. Erotika ėshtė sa ndjenjėzim dhe pėrvlim, sa pikėnisje aq edhe klas, sa e kėrkuar aq edhe e mėrguar, sa e gėnjyer nga nazet, aq edhe e pritur gjatė…

Vetė kėngėt dėshmojnė kėtė qė janė krijuar nga bardi i talentuar Vasil Zėra, qė vlerėsohet si njė kontribut nė krijimet vetiake tė bazuar nė njė shtrar qė lėviz, tė gjatė , simbolizues dhe tė arrirė labovit. Krijimet e tij, natyrisht, janė impulsuar nga faktorėt kėngorė nė evenimente tė fshatit si dhe nė qėmtimet e pronės folklorike, por edhe nė kėtė vėllim paraqitės, hulumtues tė pėrkushtuara pėr tė mbledhur larmitetin e kėngės popullore dhe pėr tė plotėsuar fizionominė e pasurisė folklorike tė Labovės, por edhe trevės sė Lunxhėrisė. Mbrojtjet mjedisore dhe konfiguracioni lunxhiot i begatė, ngushėllojnė pėr tė minimizuar heqjen e siparit tė dhimbjes.

Struktura e ndėrtimit tė kėngėve, paēka se ato shumica i pėrket fondit lirik , ka njė arkitekturė poetike, e cila tė rrėmben, e paisur po me njė dekor tė brendshėm dhe tė jashtėm karakteristik, qė personifikon, dallon, thur, intrigon bukur, vesh me rekuizitė poetike, duke shmangur rakitizmin, proksilitetin dhe thatėsirėn.

Kėngėt janė ndėrtuar me njė stil, i cili u jep frymėmarrje dhe qė vendoset me njė sakticitet, ku s’ke ē’tė zgjedhėsh edhe sikur tė duash pa zgjaturina e lulurina tė kota; shtrihen nė lidhėsi me simotrat dhe me vendin, kombin dhe mė gjerė.

Kėnga e bukuruar ėshtė tregues Kulturimi dhe Civilizimi.

Kėnga kalon nėpėrmjet njė kalvari dhe njė vallėzim ritual, qė tė befason. Pra, nė kėtė kontekst duhet tė shprehim qartė stolinė, veshjen, paraqitjen e ndjenjės origjinale nė akte tė guxuara

mė sheh mua. Pranohet edhe sakrilegji pėr tė arritur tė dėshiruarėn: Efektet jepen bukur: Humori ėshtė brilant dhe gjithsesi kapės.

Studiuesit shkencorė, hulumtuesit, pasionantėt dhe kompetentėt, qė Labova i ka tė shumtė, duhet tė vijojnė punėn qė e ardhmja tė mėsojė, tė kėndojė e tė vallėzojė nė kėtė fond folklorik, i cili natyrisht edhe pasurohet me gjėra dhe fryte tė reja.

Kujtesa popullore dhe e trevės labovite ka qenė dhe ėshtė befasuese, magjepsėse duke flakur arteriosklerozėn, humbjen kujtesive. Transmetimi i pasurisė folklorike ėshtė realizuar nė labirinte trunorė qė vetė natyra ka dhuntuar, apo koha i ka pėrforcuar duke e pėrforcuar memorjen ėshtė mbajtur gjallė, sepse ka dhėnė shfaqje nė skenat e martesave, lidhjeve tė ndėrsjellta, nė gėzimet, nė vajtim, elegjitė, festimet e kremtimet, erotizmin e pambarimtė e tjera. Pra shfaqjet e shumta nė kohėra tė kėsaj pasurie nuk kanė lėnė humbjen, por freskim transmetimin dhe thellimin folklorik.

Kristaq F. Shabani

Anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve Ndėrkombėtarė

Gjirokastėr, 20.08.2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:03 pmI. Do vete ta marr nė duar…1. Kėnga e VreshtitO ky vreshti me Debinė 1),

qė bėn verėn dhe rakinė,

pėr tė do ta pini dollinė,

pėr atė qė ngjan hardhinė,

faqekuqe Razakinė 2),

buzėt e saj si musht debini,

Ajde, shokė, tė pimė,

tė pimė pėr dashurinė.1,2. varietet rrushi2. Kėnga e PjergullėsO moj pjergulla nė avlli,

hape portėn tė hy,

se u treta, moj pėr ty,

si tretet bora pa shi,

se u dogja moj pėr ty,

si thėngjilli, kur s’ka hi.3. Kėnga e Pjergullės sė vogėlO moj pjergulla e vogėl

njė pėllėmbė,

ke bėrė kopan1) tė rėndė,

sa s’e ngrėnė dot dy pėllėmbė,

Pritmė moj, se do tė vij pranė, (tė rrimė)

Natėn kur tė ketė hėnė,

bashkė do tė hamė dhe do tė pimė.

1. veshul rushi4. E shfaqura e parė e mikes n ė kėngėn e parėĒfarė thotė bota pėr mua,

thonė : “Figua t’u ēalua”.

Le tė thonė sa tė duan,

do vete ta marr nė duar,

vet’ e kam pėr ta shėruar,

duke e puthur e fėrkuar.

5. Erė trėndafiliTe trėndafili nė prak,

u ēora, u bėra gjak.

Sa t’i marr erėn-ė pak,

se do tė mė mbetet merak,

sa herė’ tė shkoj nė sokak,

zemra do tė ma bėjė “tak”.6. Mikja ime me synė e ziNė vreshtė

Rrush tė bardhė e rrush tė zi,

tė tė mbledhim tė dy,

ca pėr verė e ca pėr raki,

ca tė tjerė pėr sini,

mikja me synė e zi,

mė duket si perėndi.

U ēmenda i varfėri,

u dogja nė dashuri…

Puthmė, moj Figali,

tė gjallem si bari nė shi.

7. Kėnga e puthjes dhe e shtrėngimit

MeshollaAtje poshtė e nė mėhallė1),

hyn e del njė meshollė,

kėrkon tė takojė njė djalė,

do t’i thotė disa fjalė:

“Shtrėngomė e puthmė nė ballė,

se u dogja more djalė!”.

1. lagje

8. Goditja e mollės mbi mollėtAtje poshtė nėn mollė,

vaponte njė meshollė,

fryn njė erė e hollė,

rrėzon dy kokrra mollė,

bien mbi mesin e hollė

dhe goditin dy molllė.

“Djalė, fėrkomi me dorė,

dhimbja lehtė tė mė shkojė.”

9. Urim me lėngun e bukurisėO shokė, miq sa jini,

tė gjithė nga pak pini,

nga lėngu qė bėn koridhi,

Zotin e shtėpisė uroni,

gjithė tė mirat i thoni,

100 vjet e ca tė rroni,

edhe vajzėn, djalin qė martoni,

me fėmijė ta gėzoni.10. Lezetimi i dhėndėritDhėndero, mor dhėndėro,

pi raki, mos u mundo,

se mikja ty tė do,

qė atėhere , kur tha : “PO”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:12 pm

11. “Dashnorit i nxjerr merak”

Rakinė qė nxjerr kazani,

pak e pak nga njė pikė,

pije, burr’ e mos ki frikė,

ajo mbyt ēdo gjė tė ligė,

shejtanin e lidh nė gryk’,

Plakun e hedh nė flakė,

Bandillit i nxjerr merak.12. Sa mirė me mike…Fukara le tė jesh,

vetėm miken ta kesh,

po pa mike mos tė jesh.

Mikja tė sjell gėzim,

plagėve u jep shėrim

me tė parė e me “fėrkim”,

me tė puthur e shtrėngim.13. A do tė rikthehet?!Gushėbardha rri nė portė,

breshėr i hedh lotėt

dhe mallkon kėtė botė,

pėr mikun qė iku sot,

vallė a do tė kthehet dot?

14. Me njė gotė urimi nė dorė

O shokė, e miq, dėgjoni,

tė zotin e shtėpisė uroni,

Njėqind e ca vjet i thoni,

edhe vajzėn (djalin) qė martoni

me fėmijėn ta gėzoni.15. Qetim pėr “plagėt” e mėdha,

pini, pini pėr sevdaPini, o tė papirė, kurrė,

nga ky lėngu qė kam prurė,

ndizuni bėhuni furrė,

tė mos shuheni kurrė!Mėmė hardhia na e dha,

“Shėrim pėr plagėt,”- tha.

Mėrzitja s’do para,

verė dhe raki po ka.O ju vasha, burra, gra,

mbushni gotat e mėdha,

pini vetėm pėr sevda,

Jetė tjetėr si kjo s’ka.

16. Atje nė brinjė …me luleblinėFigali, moj gjeraqinė,

vitet ikin dhe mė s’vinė,

kujto njėherė dashurinė

qė bėnim atje nė brinjė,

kur mblidhnim luleblinė.17. Gojėmjaltė e qiellkthjellėtPa dėgjoni, more shokė,

lule, mali kishte plot.

Labovites s’ia shkojnė dot,

ėshtė mė e bukura nė botė,

zemėrmirė e gojėmjaltė,

porsi qielli i kthjellėt,

dashurinė e ka tė vėrtetė,

sa tė rrojė nė kėtė jetė.18. Vera dhe rakiaO moj vasha tė marra,

cila mėmė iu bėri vallė,

qė lagni buzėt e thara,

botėn bini vėrdallė.Mėma jonė quhet Debinė

qė mbulon tėrė avllinė,

varet nė lisat e gjatė,

e tund era ditė e natė,

po s’e shkul dot nga kratė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:12 pm

19. Verbim nga syri i ziMoj e vogla kulumbri,

kur mė del nėpėr avlli,

njėlloj si trėndafili,

mė verbon me syrin e zi.

Mė dogje, moj, si qiri,

dashuromė shpirt tani

qė kam lėng e jam i ri.20. Si thėllėzė e si sorkadhe
LunxhotesMoj lunxhote zemėrmadhe,

djalin e bėre me halle,

kur dilje nėpėr livadhe,

dukeshe si shtojzovalle,

si thėllėza nėpėr zalle,

e bukur si sorkadhe.

Pije ujė nė spithare,

kur mblidhje lule nė male,

djalin e thave fare.

Frynte era me ngadalė,

hapte flokėt pėrmbi ballė,

qeshte syri me qepallė,

fytyrė margaritare.

Kur qėndroje mbi njė shkėmb,

djalin e lije pa mend.

Kush tė bėri kėshtu vallė?

Lunxhėria nga kam dalė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:13 pm

II. Ja e marr, ja digjem fare…21. Kur i puth tė mjalton shpirti

” Pėr ato cicat me maja,

mua mė zuri sevdaja,

me maja si majė e gjembit,

tė forta si gur nga shkėmbi,

kur i kap tundet vendi,

kur i puth tė mjalton shpirti.

Kėto s’blihen me flori,

vetėmo me dashuri.

22. Si thėllėzat nėpėr valleTri tė bukura, tri sorkadhe

edhe mėma lozonjare,

kėrcejnė e hedhin valle,

kėndojnė e s’pushojnė fare,

si thėllėzat nėpėr valle,

zemėrmira dhe lozonjare.23. Ujė bashkė do tė piniKur vije ti, moj, te burimi,

nga pas se ē’tė vinte trimi,

tharė moj e nxirė si tymi,

nga hallet qė ju kini.

Ujė bashkė do tė pini,

zjarrin e zemrės qė kini,

njėri - tjetrit mos ia fshihni,

dashurinė ju ushqeni

sa tė rroni ta gėzoni.24. O moj flokė trėndelinė…

Vito, flokė trėndelinė,

djemtė digjen pėr tinė,

pėr ty prishin shtėpinė,

nė vapė e suferinė,

kėrkojnė tė rrinė me tinė

tė tė ēfaqin dashurinė.25… shtatgjatė si lastare

Kush kėrcen pa u ndier fare,

njė bujk’ e vogėl manare,

shtatgjatė si lastare,

e vogėl pesėmbėdhjetėvjeēare,

pėr mikun u bė zilare,

- Ja e marr, ja digjem fare,

se nė jetė s’dua halle fare

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:13 pm

26. Moj e bukura Figali!Buza jote si qershi,

ta puth me dashuri,

do ngopem me kėnaqėsi,

do shėrohem pėrgjithnjė,

moj e bukura Figali!27. Ulur mbi lulet me vesėTe pazari i Lunxhėrisė,

punon vajza e Vitorisė,

takon djalin e Dhoksisė,

ulur mbi lulet me vesė,

kuvendojnė me besa – besė,

dashuria tė mos vdesė.

25. Rifreskim i kujtimitPo plakem i varfėri,

mė vjen keq e s’tė gjej mė,

moj e ėmbla Dashuri,

jepmė ushqim e pėrtėrim,

tė kujtoj njėherė rininė,

qė bridhja me Figalinė.29. Pse s’e shoh…?Po tret bora nėpėr male,

u treta dhe unė me halle,

pėr vashėn si sorkadhe,

qė s’e shoh mė nė valle.30. E bukura e PerėndisėNė krye tė Lunxhėrisė,

Zoga e Vasiliqisė,

mė e bukura e Perėndisė,

Buza e i qe bėrė pisė,

nga zjarri i dashurisė.

Takon djalin e Lirisė

shtatgjatė porsi lis

me tė Zoga e ujdis.31. VerbimiSi kulpra nė degė

me gėrshet pėrdredhurNė pjeshkė e nė ftua

ti paske qėndruar

Flokėt e zeza

me petal mbuluar.

Djali i pamartuar

vjen pėr t’i qesuar,

bukuri e vashės

e bėn tė verbuar.

Nė kurmin e hollė

fort ėshtė shtrėnguar,

si kulpra nė degė

me gėrshet pėrdredhur,

duart nė gjoks,

vashės ia ka hedhur.32. Dheu pėrpara m’u nxiK ur mblidhja lajthi

e vogla si kulumbri,

mė pa me dy syt’ e zi

dhe nė hije u shtri.

Dheu pėrpara m’u nxi

dhe s’mblodha mė lajthi,

fjeta te mikja nė gji

sa perėndoi dielli.33. Zemėrbardhė e shtat selviKėndon bilbili nė bli,

kėndon pėr ty, zerdeli,

qė ke rėnė nė dashuri

me njė djalė shumė tė ri,

zemėrbardhė e shtat selvi,

I pėrvėluar pėr ty.34. Dale tė rritem dhe ca…Te kisha nė Shėn Mina,

lule sisėmadhia,

me njė djalė bėnte shaka,

i thosh:”Tė rritem dhe ca…”

Shėn Minai mė tha:

“ Shtrėngoje vashėn nė krah,

puthe fort te buza,

tė mos bėsh gjynah.”35. Gjiri erė do t’i vijėK ėndo, bilbili nė vith,

vasha poshtė lule mblidh,

nė gji tė saj i hidh.

Bandillit do t’ia shpij,

nė krevat kur tė flij,

gjiri erė do t’i vij,

kur me gjuhė t’i lėpij.36. Vajza kėngėpapushuarK am njė vit qė s’tė shoh,

kėndo, o vasha , kėndo,

kėndon kurrė mos pusho,

zėnė e bilbilit lėsho,

plagėt mua m’i shėro,

se kjo zemėr ty tė do.37. Tė lėshojė rrėnjėO moj vetulla hėnė,

diēka kam pėr tė thėnė,

do tė tė vi prėmė,

si i pirė nė lėmė.

Dashurinė e zėnė,

nė zemėr ta vėmė,

qė tė lėshojė rrėnjė.38. Ah, meraku ē’i dolli…L ule e Lunxhėrisė

qė rri mbi Stegopul

e fortė si popul 1).

Rritur te honi,

tė mori Andoni,

sipėr te ballkoni,

nė vazo tė mbolli,

meraku ē’i dolli.39. Si zog tė erdhaK ur veje me shqera

nė xana, nė ferra,

flokėt e prera,

se ē’ t’i hapi era.

Kur rrije te shpella,

mė dogji sevdaja .

Mė the: “Djalė, eja…”

Zemrėn ma gėzove,

si zog tė erdha,

mbi buzėt e thara,

njė puthje ta hodha.40 Ti pi ujė nė njėqind kronjLabovite, flokė gėshtenjė,

vashėbardha dallandyshe,

e shėndoshė si beronjė,

qė pi ujė nė njėqind kronj,

me bilbilin tė kėndojė,

zė tė ėmbėl lėshoi,

djemtė e fshaatit i marroi.41. Bekimi i fustanitK y fustan i hollė

qėndisur plot mollė,

kur fryn erė e hollė,

llėrė e pulpa t’i zbulon,

syri i djalit i shikon,

me gjithė shpirt i bekon.42. Dil moj nė shteg…Moj e vogla, si shegė,

sisat si kokėrr nė degė.

Dil atje lart nė shteg,

Moj, me dorė tė t’i prek.

Dhe me buzė tė t’i lag,

pak me dhėmbė tė t’i kap,

tė mos ta kesh merak.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:14 pm43. Kėnga e pėrvėlimit tė zemrėsNj ė djalė shtatgjatė

e pashė njė natė.

Ai tė pėrgjoi,

kur vije nga kroi,

te rruga, te pėrroi,

para tė qėndroi,

ujė tė kėrkoi

dhe tė pėrqafoi,

zemrėn ta pėrvėloi.44. Vetėm kur mė mban nė kraharuarDebin’ e bardha nė ftua,

mos thuaj qė unė s’tė dua,

zjarr i zemrės kurrė s’m’u shua.

Eja pak kėtu me mua,

zemra m’u pėrvėlua,

syri ballit m’u verbua,

lotėt mė rrjedhin si krua,

vetėm ti mė shėron mua,

kur mė mban nė kraharuar.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:14 pm

III. Jorgani i dashurisė45. Ra e bukura nė gjumėMikja qė korrte grurė,

kuqur e bėrė si urė 1),

erdhi nė hije tek unė,

duke lojtur ca si shumė,

ra e bukura nė gjumė,

nė kraharuar tek unė.1. dru zjarri46. Kėnga e LenobukurėsO moj Leno, moj sykaltėr,

leshraverdhė e borėbardhė,

gojėmjaltė e zemėrpastėr,

qafėgjatė, sisė dardhė,

ēdo gjėje i bėre ballė.47.Si flutura, gjithė meskėputuraLaboviteve

K ur dilni nė valle,

si zinxhir floriri,

lidhur dorė pėr dore.

Kėrceni si flutura,

gjithė meskėputura,

kėndoni si bilbili,

kuqoni si trėndafili.48. Njomu buzėt e thataMos thuaj, mike, u plaka

qė mbushe tė njėzetė e shtata,

djemtė tė vijnė nga prapa,

tė gjorėt i ka zėnė vapa,

njomua buzėt e thata.

49. Jorgani i dashurisėN ė Qisheza 1), mu tek pylli,

kėndon qyqja dhe bilbili,

lėshon erė dhe zymbyli,

ēel shtogu e lule bliri.

Nė tė brenda njė vashė hyri,

tek thana e priti bandilli.

Kur e pa vashėn si ylli,

po digjej si qiriri.

E puth fort me dashuri,

tek buza, gusha dhe gjiri,

jorgan pėr ta u bė gjiri.1. Vend nė Labovėn e Sipėrme, ku ėshtė njė kishė e vogėl, vendi rreth e qark i pyllėzuar49. Kėnga e provės sė dashurisėK am njė vit qė s’tė sho,

kėndo, o vashė, kėndo.

Kėndo, kurrė mos pusho,

Zėnė e bilbilit lėsho,

Plagėt mua m’i shėro,

se kjo zemra fort do.

50. Jam e njomė akomaMesholla nga Labova

Kuqur e bėrė si molla,

nė krua, kur e takova,

sytė e saja i vėshtrova,

i ziu ē’u verbova.

Dhe me gojė, kur i fola,

i tėri unė u drodha,

fuqi dhe njė herė mora,

dashurinė ia kėrkova,

po s’ma dha vetullholla,

se jam e njomė akoma.51. Kėnga e margaritaresDropullite shamibardhė

qė mė shket, porsi ngjalė,

rritur fushės dhe nė mal(ė),

fytyrėkuqe porsi zjarr,

gėrshetėgjatė si litar,

ballin mbuluar me ar,

ti je si margaritar,

unė s’tė lė ,moj pa tė marr’.

53. Pse je ējerrė, moj gjeraqinė?Te pllaja me trėndelinė,

kullot ēobani bagėtinė,

vjen vasha si vetėtimė,

tė takojė djalė barinė.

Pse je ējerrė, moj gjeraqinė?

Djersėt ballit rrėke vinė,

Sisėt tutje tė rrinė.

- S’duroj , o djalė, pėr tinė,

nė shark e dua shtėpinė.

54. Zemrėn unė do tė ta hapMikja shkon nė sokak,

me fustan si bajrak,

faqekuqe, ngjyrė gjak,

trupi i saj si kumak,

sytė e zinj si ēamak.

- Ulu, moj mike rri pak,

trėndafila tė tė jap,

zemrėn unė do tė ta hap,

tė mos ta kesh merak.

55. Krenaria e vendlindjesUnė jam nga Lunxhėria,

ku ka lindur dituria,

besa edhe trimėria.

Ku bėhet vera e rakia

dhe bekohet dashuria.

Vishet coha1) dhe kėsula 2),

xhamadan 3) dhe fustanella 4),

bėrė nga mendje tė holla.1,2,3,4 pjesė tė veshjes tradicionale lunxhote. Labovitėt kanė pasur njė qėndistar tė zotin tė kostumeve lunxhote tė famshmin Spiro Filo.56. Oh, kėto buzė qė derdhin mjaltė!Nė livadh kur korrja bar,

vjen e bukura ngadal’,

bie ujė dhe dhallė,

tė njom buzėn e tharė.

Buza ime ka marrė zjarr,

nuk do ujė dhe dhallė,

do gushėn tėnde ditėgjatė

dhe buzėt qė derdhin mjaltė.57. Kėnga pėr kohėn me dashuriZot, mos u ngatėrro ti,

me sisat qė rrinė nė gji,

ato s’i ke bėrė ti,

s’janė para e flori,

ato janė mrekulli,

qė i ka mikja si njeri,

ia fal djalit pasuri,

nė kohėn me dashuri.

58.Kėtu tė pimė verėn dhe mushtėKurbeti ėshtė i keq,

ai qė shkau e di se ē’heq,

zgjedhėn e ka nė zverk,

mallkon tė vejė nė dreq.

Mike, moj kemi njė jetė,

s’tė lė prapė nė kurbet,

tė hamė bukė e qepė,

tė punojmė kėtu nė vreshtė,

me pagurin grykėngushtė,

t’i pimė verėn dhe mushtė.

59. U dogj si dru i tharė…E vogėl si nuselalė

Mikun e bije vėrdallė,

her’ nė portė

e her’ nė shkallė,

ē’bėn kėshtu, moj binadalė?

Miku pret tė thuash fjalė

qė t’i shuash atė zjarr,

se u dogj si dru i tharė.60. Kush???…K ush kėndon ashtu nė ftua?

Vashė, tregomė dhe mua,

se zemra m’u pėrvėlua,

do vete tė them: “Tė dua!”

61. Miken do vete ta marr

H ėnėzo, qė del nė mal,

dil se unė do tė dal,

do tė dal se unė kam mall,

mbeta si kėrcu i thar’,

miken do vete ta marr,

jetėn ta bėjmė behar.62. Florinj pėrmbi ballė,

porsi yll’ i rrallė


Labovites

K ur dilje nė valle,

moj cohė ergjendi,

tė tėrė i ēmende,

gushėn me vargane,

moj vetullgajtane.

Mesin me ēengele,

gjoksin plot gjerdane,

buzėkuqe, sy filxhane,

kosat me kordele,

hedhur prapa krave,

tė gjata i mbaje.

Kėsulėn me majė,

e mbaje mėnjanė.

Florinj pėrmbi ballė,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:15 pm

porsi yll’ i rrallė,

kėrceje nė ballė.

Gjithė kur tė shonė,

“Mashallah!”- tė thonė.

63. Si fėmija qė pi gjiMike, m’i jep ato gji,

tė gėzoj e t’i pi,

sumbullat kokėrr lajthi,

mjalt’ lėshojnė te buzėt e mi.

Si fėmija qė pi gji,

do t’i pi gjithė uri,

sa tė ndiej kėnaqėsi.64. Rrėfenja e bariut faqekuqK y bariu faqekuq

nė qytet njė dit’ u duk,

vashat ishin me bollėk.

Syt’ i mjeri i kullot,

njė e bukur i thotė:

“Mik, e rregullojmė dot,

tė vish me mua ti sot;

do tė mbaj si njė zot.”

Miku i shkreti u mundua,

nga gruaja u zbulua,

I ziu ē’u turpėrua.

65. Prapė pėr miken

A jo lind e rrit njeriShok, u jap njė porosi,

pėr miken qė mbani nė gji,

ta doni me dashuri,

me tė madhen pasuri,

mos ia keni me dredhi,

ajo lind e rrit njeri,

pėr jetėn ėshtė qiri,

lutemi tė mos hidhėroi,

gjithmonė tė tė gėzoi,

jetėn neve do na shtoi.

66. Qyqar pa mikeKush s’ka mike pėr tė jetuar,

ėshtė i vdekur, i pakallur.

Mendėt i kanė shkalluar,

nga shoqėria ėshtė dėbuar,

se s’ka jetė pa martuar…

67. Vrapi i Buzėtharės- Ku vete, moj buzėtharė,

me vrap, porsi njė kalė?

Mos mė fol, more djalė,

tė takoj mikun e parė,

qė mė ka lėnė tė tharė.

Tre vjet kam qė s’e kam parė,

pėr mua sot ka ardhė

qė tė shuajmė tė dy mallė.

IV. Dėshirat e mikes janė tė mėdha68. Mė bli me lule, borzilokS’dua vargje me flori

tė tė mė blesh, o djalė ti,

po me lulet qė mbledh ti,

trėndafil dhe borzilok,

lule kuqe e zambak

qė bėhen kėtu nė fshat.

69. Sipėro te guri i prerėFaqekuqja si verė,

kur del dhe merr erė,

sipėro te guri i prerė,

dėgjon e mendon thellė,

culėn qė bie nė pllajė,

her’ me gaz e herė me vajė,

plagė nė zemrėn e sajė…

70. Kėnga e kėngės dhe e agimitE ja, moj mike e bukur,

tė tė marr nė duar.

Te kopshti i lulėzuar

me zogjtė krahėshkruar,

tė kam pėr tė kėnduar,

gjer nė tė aguar.71. Vetėm faqet,… Mos u trėmb…Mos tė tė shoh nė ėndėrr,

moj mike e bukur,

lermė sonte, moj tė flė

nė gjirin e vogėlė…

Mos u tremb s’u bėj gjė,

vetėm faqet tė vė.

72. Ecni nė jeni trima
Katerina

E shpejtė si gjeraqina,

duket kjo Katerina,

kur bėn poshtė nga lukurima1),

djemtė i thonė: “Prina!”

Na u tha buza dhe pėshtyma

se pėr ty na u zu fryma.

Ecėni nė jeni trima,

u pres poshtė te burima,

ku del ujtė me gurgullima,

njomet buza dhe pėshtyma.1. vend me pedencė(dėrrasė guri)

73. Eja, moj mike, gojėmirėB inte borė e frynte erė,

mbeta i ziu nė derė,

tė pritja ty, moj leshprerė,

sa pa ty mbeta i mjerė.

I ftohur e zemėrējerrė,

s’ shtihet jeta me pahir,

eja, moj mike, gojėmirė,

tė tė puth gushėn dhe gjinė,

qė nė darkė e nė tė gdhirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:19 pm

74. Nat’ e ditė tė kam nė mendVashė, ika nė kurbet,

po tė lė njė amanet:

Zemėrgjerė, porsi det,

Falu tė vi me shėndet,

se meraku shumė mė tret.

Nuk rri shumė nė atė vend,

se kam merakun tėnd.

Nat’ e ditė tė kam nė mend,

dashuria s’ėshtė ergjend.

Pėr ty zemra shumė mė dhemb.

Bėhu, moj mike si shkėmb,

sa tė vi nė gjirin tėnd.75. Po kush do ta presė?Thėllėzė e Pllaesė1),

vareshe rrėkesė,

nė lulet me vesė,

nė rrėzė tė Milesė,

po kush do ta presė,

bilbili i lajthisė,

Trimi i Labovės

si orteku i borės.1. Mal nė Labovėn e Sipėrme.76. Kėngėza e ishareteveE vogėl si trėndafile,

bukuri tė madhe ke,

kur shkoje nė monopate,

ma bėje me isharete,

tė mė merrje me vete,

pėr kėngė dhe muhabete,

nė mendje mua mė mbete,

m’i largove ato derte.77. Pesė vargje tė mikes pėr mikunJam e lumtur nė kėtė botė,

se kam mikun nė kokė,…

Jam e lumtur e kam fat,

qė e kam atė tė zjarrtė,

mė jep krah’ e mė ngrė lart.

78. Kur dilje nga kishaKur dilje nga kisha,

gjysmė qe kėmisha,

gjokset e fryra,

si moll’ tė pabėra,

jashtė ishin tė tėra,

gjithė kur i panė,

nga mendet lanė.79. O moj labovite, seē i lajthiteO moj labovite,

si lulet nė maj u rrite;

kur bėje sokakut tutje,

gjithė botėn e ēudite

me syrin si yll drite,

djemtė na i lajthite.

80. Mė rrėmbeu mendė e miaDy krahina pėr karshi,

Dropulli dhe Lunxhėria,

Dropullite Figalia

mė rrėmben mendė e mia.

E vogėl si lajthia,

mal nė zemėr Dashuria,

Det nė jetė lumturia,

rrrituro qė nga rinia.81. Lulet e pjeshkės

O mike fytyrėzeshka,

kėto dy lule qė gjeta,

nė degė sipėr te pjeshka,

vuri ti nė ato gėrsheta,

tė t’i shohin gjithė bota,

sa herė tė shkojnė nga porta.

82. Halli i gushės sė bardhėO Maro, o sylarme,

tė gjithė tė vin’ vėrdallė,

thonė se kemi njė hall,

T’u japėsh gushėn e bardhė,

tė tė puthin nė ballė,

tė shohin njė herė behar,

kėshtu zgjidhet ky hall.83. Koha kur piqet rrushiKur piqet rrushi

vajza me faqe si prushi,

shportat dinga (plot) i mbushi,

i shtrydh e del mushti,

rrjedh nė verė si burimi,

kėndon vetė edhe trimi.Buzėkuqja si qershi

i rrjedh buza qershi

i rrjedh buza ėmbėlsi,

mė mirė se mushti i ri,

mbushem me kėnaqėsi,

kur me buzė e lėpi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:19 pm

V. Kėngė isharetesh

84. Seē tė ndrisnin ato sytė


Margaritės

O e bukra Margaritė,

kur kullotje ato dhitė,

poshtė andej nga qershitė,

seē tė ndrisnin ato sytė

dhe mbi gjokse hajmalitė.85. Kėnga e lutjes sė pranimitPranomė , o mike si jam,

nė kėmbė sandale kam

dhe nė kokė njė llabane,

pėr nė shi e nė tufane,

krevati me thupra thane,

kulaēin me thelpinj arre,

ndriēohem nga zjarr me flakė.

Eja, mike, tė rrimė bashkė,

nė tė errėsuar, jashtė.

86. U gjelbėrua gjithė pylli,

u gjelbėrua shpirti…O vasha na erdhi prilli,

dėgjoni se ē’thotė bilbili:

“U gjelbėrua gjithė pylli,

gjėmon uji te burimi.

Dilni, o vasha, mos rrini,

fole si zogjtė ju ngrini,

nė zemra tė djeme hyni.87. Do vi zvarrė – zvarrėKu je, vashė, s’tė kam parė?

Do tė vi moj zvarrė – zvarrė,

se nga kėmba jam i ēalė,

e vrava sipėr nė gardhė,

kur vija, moj, pėr tė parė,

syrin, gushėn e bardhė

edhe pulpėn radhė- radhė.88. Tė puthėsh nė gush’ ngahera,LamesO more Lame i shkreti,

dashuria ty tė treti,

po magji tė bėri dreqi

dhe me mike dot s’tė ngopi,

ta do zemra t’i kesh pėrpara,

tė puthėsh nė gush’ ngahera,

Manushaqe, t’ju vijė era.89. Vallė, ku je futur?N ė majin e bukur,

tinė nuk je dukur,

vallė ku je futur?

Mos je bėrė flutur?

A thėllėzė e bukur?

Eja, moj syshkruar,

futu nė kraharuar,

zemra ty s’tė ka harruar.90. Goja tė prodhon floriM ike, me shumė bukuri,

ti kur flet pėr dashuri,

goja tė prodhon flori,

mė bėn mua djal’ tė ri,

brenda nė zemėr tė hy,

bėhemi bashkė njė tė dy.

91. Moj faqekuqe, tė largojmė ēdo merak…Moj faqekuqe si gjak,

le tė hamė dhe bukėn thatė,

vetėm tė rrimė tė dy bashkė,

tė pimė verė nė buxhak (oxhak),

tė largojmė ēdo merak…

Eja, mike, sot nė darkė.

92. Ajo tė bėn porsi mbretKur mungon dashuria,

s’pihet vera dhe rakia,

tundet e gjithė shtėpia,

kudo ka rėnė zia.

Dashuria ka lezet,

ajo tė bėn porsi mbret,

tė ēliron nga ēdo siklet,

tė jep gėzim e shėndet.93. Si vargan me zambakėTė isha njė herė, o shokė,

nė lėndinė a nė bjeshkė,

tė rrija me miken bashkė,

do thoshja qė e bėra Pashkė!

Miken ta mbaja nė qafė,

si vargan me zambakė,

do isha njeri me fat,

mė i pasuri nė fshat.

94. Faqet kuqonin si flakėTe burimi nė gorricė,

me miket isha njė ditė,

tė pėrpinin me ata sytė,

si mollė i kishin gjitė.

Buzėt u pikonin mjaltė,

Faqet kuqonin si flakė,

Zemra u gjėmon vullkan,

Dashurinė brenda mban.

95. Bėhuni dhe ju ikonė,

t’u puthin faqen e njomėO moj Labova nė brinjė,

qė rrite vashurinė,

tė shėndoshė si kėrthinjė,

gjithė djemtė pas vinė,

si qengjat kur venė tė pinė.

Bėhuni dhe ju ikonė

t’u puthin faqen e njomė,

Ikonė si Shėn Maria,

tė shėrohet djemuria.

96. Mė zu shiu…M ė zu shiu, ku tė futem?

Eja, mike, nė divanin tim,

llamarina trokėllimė.

Eja, mike, brenda tė rrimė,

tė them hallin tim:

Zemra pėr ty mė dhėmb,

kėtė jetė bashkė ta shtim’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:20 pm

V. Kėngė isharetesh

84. Seē tė ndrisnin ato sytė


Margaritės

O e bukra Margaritė,

kur kullotje ato dhitė,

poshtė andej nga qershitė,

seē tė ndrisnin ato sytė

dhe mbi gjokse hajmalitė.85. Kėnga e lutjes sė pranimitPranomė , o mike si jam,

nė kėmbė sandale kam

dhe nė kokė njė llabane,

pėr nė shi e nė tufane,

krevati me thupra thane,

kulaēin me thelpinj arre,

ndriēohem nga zjarr me flakė.

Eja, mike, tė rrimė bashkė,

nė tė errėsuar, jashtė.

86. U gjelbėrua gjithė pylli,

u gjelbėrua shpirti…O vasha na erdhi prilli,

dėgjoni se ē’thotė bilbili:

“U gjelbėrua gjithė pylli,

gjėmon uji te burimi.

Dilni, o vasha, mos rrini,

fole si zogjtė ju ngrini,

nė zemra tė djeme hyni.87. Do vi zvarrė – zvarrėKu je, vashė, s’tė kam parė?

Do tė vi moj zvarrė – zvarrė,

se nga kėmba jam i ēalė,

e vrava sipėr nė gardhė,

kur vija, moj, pėr tė parė,

syrin, gushėn e bardhė

edhe pulpėn radhė- radhė.88. Tė puthėsh nė gush’ ngahera,LamesO more Lame i shkreti,

dashuria ty tė treti,

po magji tė bėri dreqi

dhe me mike dot s’tė ngopi,

ta do zemra t’i kesh pėrpara,

tė puthėsh nė gush’ ngahera,

Manushaqe, t’ju vijė era.89. Vallė, ku je futur?N ė majin e bukur,

tinė nuk je dukur,

vallė ku je futur?

Mos je bėrė flutur?

A thėllėzė e bukur?

Eja, moj syshkruar,

futu nė kraharuar,

zemra ty s’tė ka harruar.90. Goja tė prodhon floriM ike, me shumė bukuri,

ti kur flet pėr dashuri,

goja tė prodhon flori,

mė bėn mua djal’ tė ri,

brenda nė zemėr tė hy,

bėhemi bashkė njė tė dy.

91. Moj faqekuqe, tė largojmė ēdo merak…Moj faqekuqe si gjak,

le tė hamė dhe bukėn thatė,

vetėm tė rrimė tė dy bashkė,

tė pimė verė nė buxhak (oxhak),

tė largojmė ēdo merak…

Eja, mike, sot nė darkė.

92. Ajo tė bėn porsi mbretKur mungon dashuria,

s’pihet vera dhe rakia,

tundet e gjithė shtėpia,

kudo ka rėnė zia.

Dashuria ka lezet,

ajo tė bėn porsi mbret,

tė ēliron nga ēdo siklet,

tė jep gėzim e shėndet.93. Si vargan me zambakėTė isha njė herė, o shokė,

nė lėndinė a nė bjeshkė,

tė rrija me miken bashkė,

do thoshja qė e bėra Pashkė!

Miken ta mbaja nė qafė,

si vargan me zambakė,

do isha njeri me fat,

mė i pasuri nė fshat.

94. Faqet kuqonin si flakėTe burimi nė gorricė,

me miket isha njė ditė,

tė pėrpinin me ata sytė,

si mollė i kishin gjitė.

Buzėt u pikonin mjaltė,

Faqet kuqonin si flakė,

Zemra u gjėmon vullkan,

Dashurinė brenda mban.

95. Bėhuni dhe ju ikonė,

t’u puthin faqen e njomėO moj Labova nė brinjė,

qė rrite vashurinė,

tė shėndoshė si kėrthinjė,

gjithė djemtė pas vinė,

si qengjat kur venė tė pinė.

Bėhuni dhe ju ikonė

t’u puthin faqen e njomė,

Ikonė si Shėn Maria,

tė shėrohet djemuria.

96. Mė zu shiu…M ė zu shiu, ku tė futem?

Eja, mike, nė divanin tim,

llamarina trokėllimė.

Eja, mike, brenda tė rrimė,

tė them hallin tim:

Zemra pėr ty mė dhėmb,

kėtė jetė bashkė ta shtim’.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:21 pm97. Kokėrrvogėl,

nė tė zėnēa dot unė ty…Kokėrrvogla lajthi

nė tė zėnēa unė ty,

do tė tė fut nė gji,

tė mos tė tė shoh njeri,

tė tė kėrkojė mėma ty,

nė udhė e nė shtėpi,…

I thonė ka rėnė dashuri

me djalin nė gjitoni.

98. Kujtim nė panjėRrija njė ditė nė panjė,

trėndelinat aty pranė,

kundėrmon anė e mbanė,

I ziu kujtoj sevdanė,

kur kisha miken nė anė,

ajo mė gėzonte xhanė.99. Ku t’i gjej dy sytė e zes’?I ku mikja nė kurbet,

vura veten nė siklet,

ku t’i gjej dy sytė e zes’ ,

as nė darkė, as nė mėngjes.

Bie nė gjumė tė flė,

ai fare nuk mė zė,

krevati akulltė

se mikja s’ėshtė nė tė.

100. Ethet mė zunėFaqekuqe paparunė (lulėkuqe),

ethet mua mė zunė,

kur thanė prishet kjo punė,

se me tė tjerėt tė zunė.

Pse mike s’e theve gjunė

qė u largove nga unė?101. Skllav mė bėn, moj MeshollėMesholla si purtekė,

kur shkon poshtė e pėrpjetė,

mė buzėqesh me ėmbėlsi,

syt’ plot me dashuri

s’kllav mė bėn, moj pėr ti.

102. Ku vete moj trėndelinė?K u vete, moj trėndelinė?

Do vete tė kullos bagėtinė.

Nė korie nė lėndinė,

ujė nė gurrė tė pimė.

Nė do djalė dashurinė,

eja me mua dhe tinė,

nė zemėr e ke shtėpinė.

- Jam sėmurė me shumė,

s’i lau dot asnjė lumė,…

Mjeke do tė tė bėhem unė.

103. Ku…?Ku do, mike, tė vemi,

se vapė tė madhe kam,

nė Rrėzė tė Labovėsė,

qė ka ujėt e borėsė

dhe thelpinjtė e arrėsė?

VI. Pėr miken do tė kėndoj tėrė jetėn

104. Nė gjirin e vogėlėMos tė tė shoh nė ėndėrr,

moj mike e bukurė,

lemė sonte, moj tė flė,

nė gjirin e vogėlė,…

Mos u trėmb, s’u bėj gjė,

vetėm faqet tė vė.

105. Gjėmojnė sokaqetGjėmojnė sokaqet,

shkojnė leshvandaket,

qeshin e kėndojnė,

trimat i dėgjojnė,

dalin e shikojnė…

Miket i verbojnė

dhe i dashurojnė.

106. Me tė vėrtetėFjalėn e bukur, dashuri,

nė zemėr e ka ēdo njeri;

kur e ke me tė vėrtetė,

ajo sjell lumturi,

tėrė jeta mrekulli.107. Kėtej e tutje lagėm me puthjeKur shkoja nė udhė,

mos mė lag me ujė,

se u bėre bujė 1)

Moj e paudhė,

kėtej edhe tutje,

tė mos ketė kėputje 2),

lagėm me puthje.

1. e marrin vesh tė gjithė.

2. mėrzitje

108. Njė ditė shėrova plagėtNjė ditė veja nė Rrėzė,

nė rrugė dėgjova zė,

njė thėllėzė e bukurė,

kėndonte si pėr nė shkozė.

Vajta qėndrova me tė,

zėri i saj i ėmbėlė,

mė shėroi plagėt.109. Nė tė zėnēa, moj e shkretė…Mikja gjashtėmbėdhjetėvjeēare,

mė hėngri me tė vėrtetė,

tėrė natėn poshtė e pėrpjetė,

pėr mua fare nuk pyet,

nė tė zėnēa, moj e shkretė,

do tė bėj si dua vetė.

110. Tė bukra, porsi zanaKthehen miket nga ara

qė tė gjitha shamibardha,

kuqur bėrė si thana,

tė bukura, porsi zana.

Lum ata qė i kanė te dera,

tė gėzuar janė ngahera,

jet’e tyre si pranvera!

111. E prita mikenE prita sa doli hėna,

atje sipėr mu te lėma,

u vonua grykėzėna,

I ziu m’u tha pėshtima,

nga zjarri qė digjte brenda,

ika vajta te burima,

rrugės vinte grykėzėna

e kishte vendosur nėna.

112. Mbeti nė derė duke qarėMoj mike, mos bėj shaka

ktheu prapė te miku i parė,

ai tinė me zi tė ka ,

mbeti nė derė duke qarė

se tė kishte me sevda

qė kur ishte kalama.

Mike, tė bėj rixha,

me mikun mos u nda,

se jeta kuptim s’ka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:22 pm

113. Gėnjeshtra e flokėverdhėsFlokėverdha borė e bardhė

me bukra nė mėhallė,

djemtė i bie vėrdallė,

duke i ngopur me fjalė:

“Jam sėmurė dhe ēalė”.

Mike u mbushe gjina (gjynah),

Gėnjen djemtė fukara.114. Kėnga e moshės pėr moshat- Ku vete, moj Sevda?

- Do vete ku ka tė ra (tė reja),

se bari tani u tha,

ti u bėre si xhaxha,

nuk je mė pėr lodėra!115. Kur mikja ma bėn me syKur kam miken nė gji,

le tė bjerė borė e shi,

pikat tė bėhen piri ( akull i gjatė).

Unė jam fare, nuk mėrdhi,

mė duket sikur dėrsi,

kur mikja ma bėn me sy.

Mike, moj vdeksha pėr ty,

qė s’mė le tė mėrdhi,

mė ngop me kėnaqėsi!

116. Nė rrapin e lashtė,

gėzon gjithė ZhivariThėllėzat e zallit

si lulet e malit.

Nė valle se ē’dalin,

kėngės ia marrin,

gėzon gjithė Zhivari 1)

shėrojnė beqarin.

1. Vend ku dilnin vajzat117. Eja , o mike nė fshatEja , o mike nė fshat,

kėtu do gjesh rehat,

qetėsi ditė e natė,

asnjeri s’bėn shamatė.

Vetėm zogu nė pemė tė lartė,

kėngės ėmbėl ia thotė.

Eja , moj, ta dėgjojmė,

tok qė nga sot e deri mot.

118. Bota tani ka ndryshuarO mik, mos rri hutuar,

Bota tani ka ndryshuar,

tė vjen mikja vet’ nė duar,

tė shtrėngon nė kraharuar,

tė puth si e tėrbuar.119. Do tė djegin tė pėrvėlojnėĒ’thonė sytė qė vėshtrojnė,

zjarr’ e flakė ata lėshojnė,

do tė djegin tė pėrvėlojnė,

pleqėrinė tė largojnė,

jetėn se ē’ta ėmbėltojnė.

120. Kėnga e zbukurimit tė mikesNj ė ditė shkoja me kalė,

pashė miken nė shkallė,

i zbardhin pupla e bardhė,

sikur tė qe djalė i njomė,

pasqyrėn mbante nė dorė,

rregullon vetullėn e hollė,

e bėnte gjysmėkurorė,

i dhashė shenjė me gojė,

erdhi me vrap tė takojė,…

sy e vetulla mė dhuroi.

121. Hedh vallen majė kėmbeLunxhotes

Lunxhote, cohėergjende,

tė gjithė tinė i ēmende.

hedh vallen majė kėmbe,

fluturon si zog me pendė,

e bukur e plot me mėndje,

kėndon si thėllėzė nė zalle,

e hedh vallen, moj sorkadhe,

sa tunden dhe kėto male.

122. Zjarr i ka marrė xhaniNė krua tė Karajanit,

ku djeg vapė e Allonarit (beharit),

vjerr’ e bukur e xha Janit,

lahet me ujė tė malit.

Zjarr i ka marrė xhani,

me ujė s’ shuhet shejtani (zjarri),

po me puthje nga ēobani.123. Ku tė flė? (Nė gjirin e Zogėsė?!)“Ku tė flė, moj, ku tė flė?”

“Nė gjirin e Zogėsė,

qė e ka tė vogėlė,

sa kokėrra e dardhėsė.

“Mos mė zgjoni asnjėherė,

as nė dimėr as nė verė,

se ajo nuk thotė gjė”.124. Kėnga e “parafundit” pėr mikenNdėnja nė hije gorrice,

se ē’mu mbyllėn tė dy sytė,…

Vjen e bukura qetė - qetė,

mė lidhi me njė gėrshetė,

e mė hoqi lehtė – lehtė,

u hodha i ziu pėrpjetė,

tė thashė mė vunė thiletė,

po mikja shumė e qetė,

mė bėri si deshi vetė.

125. Miku do tė vijė

tėrė jetėn nga prapaKėnga e “fundit”

Tė gjitha i ke pėrjashta,

vetėmo majat e gjirit,

zėnė me ēika mėndafshta,

tė mėdha sa forma e syrit.

Na dogje moj si kashta,

nga ato qė mban pėrjashta,

hakė ke , s’tė ikėn vapa,

e do mikun tė vijė prapa.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:22 pm

Kėngė popullore nga Labova e Kryqit1.Tė mė bėnte Zoti mua

njė bilbil gjė tjetėr s’dua,

a nė pemė, a nė krua,

karshi shtėpive tė tua.

Tė dua, vasho , tė dua,

sytė e vetullat e tua!2.

Sevdaja, shokė sevdaja,

mė e keqe s’e fukaraja.

Fukaraja s’ėshtė gjė,

sevdaja pa mend tė lė.

I ziu pėr sevdanė,

vanė mend e mia vanė,

pėr gjitonen kėtu pranė…1.

E vogėl dhe ortabojė,

sevdaja m’u qep e dojė,

mėmės dhe babasė t’i rrojė,

edhe mua tė mė dojė.

Tė mė dojė derėzinė,

se pėr tė prisha shtėpinė,

shita gjithė pasurinė,

erdha qėndrova me tinė,

tė pėlqeva bukurinė,

punėn dhe nikoqirinė.

4.

Vij njė ditė nga mali,

nėpėr vapė a rrėnjėdali,

poqa miken te zalli.

Moj mike, s’tė fola dot,

se ishe me shoqe plot,

se ishe me Zonjė e Zot.

Kam njė mike njė lanete,

s’mė lė nė kurbet tė vete.

Ku tė tė shpije, moj lanete,

unė s’kam vend tė rri pėr vete.Hedhim valle e kėndojmė kėngė,

Deti i kėngės sa i gjerė!Tė nderuar pjesėmarrės nė kėtė veprimtari! Nėkuadrin e programimit tė veprimtarive tė Kėshillit Koordinativ tė Shoqėrisė Civile tė Trevave tė Jugut, pas veprimtarisė sė madhe tė zhvilluar nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Poezisė me pjesėmarrjen e gjithė poetėve tė Jugut dhe veprimtarisė tė zhvilluar nė Qesarat tė Tepelenės pėr librin “Fllad nė zemėr”, vjen sot kėtu nė Odeonin e veprimtarive kulturore nė Qendrėn “Dorian” me njė veprimtari me theks dhe objekt tė veēantė. Sot kemi fokusuar njė mėsues artist nga njė krahinė model, tipike dhe plot lezete, Lunxhėria, siē shprehet njė studiues, ka patur kostumin mė tė bukur nė botė, njė rekuizitė kjo e larmishme, qė shpreh temperament impulsiv. Duke fokusuar mėsuesin artist nė fushėn e kėngės popullore ne fokusojmė dhe respektojmė gjithė kėngėtarėt e Plejadave tė Kohės, tė cilėt kėnduan me zė ndjenje gjatė gjithė kohėve dhe nė e pokėn e shtetit shqiptar, u ngritėn nė podiume konkurruese festivali kėtu nė qytetin e gurtė tė Gjirokastrės. Dhe poetėt kanė thurur vargje pikante.

Nė kėtė veprimtari u bė njė panoramė e kėngės popullore dhe e pėrfaqėsuesve tė saj, ku kishte mjaft protagonistė aktivė dhe me emėr tė saj. U mbajtėn kumtimet: “Nė livadhin e bukur tė kėngės lunxhote pėrfaqėsuese edhe njė protagonist i spikatur”.

“Njė analize e kėngės”, “Njė shpirt i pasur”…

Nė kėtė veprimtari me protagonist Vasil Zėrėn morėn pjesė shumė grupe folklorike, tė cilat kėnduan veēas, por edhe sė toku.Marrė me shkurtime nga gazeta”Labova e Kryqit”Interpretėt e kėngės labovite

(Marrės, kthyes, hedhės, iso)

Eleni Ēika kėngėtare, Sevasti Muēo valltare dhe kėngėtare, Varvara Cika, Ēavo Lilo, Koēo Luzi, Ica Veneti, Odise Koēi kėngėtarė, Teuta Zėra valltare, Persefoni Miha kėngėtare dhe valltare, Eleni Boēi, Eleni Lilo, Vasil Dhima, Stefan Luzi, Sofia Noti, Lame Luzi, Manol Besho, Gole Drazho, Mihal Veneti, Sevasti Muēo, Ica Noti, Marina Kuti, Leni Ēurri. Grupi i Labovės sė Kryqit me pėrgjegjėsin e grupit Vangjel Kostaqin u nderua me Ēmimin e tretė nė Festivalin Kombėtar tė Elbasanit, nė vitin 1966.Kėngėtarė tė shquar tė Labovės sė Kryqit

Peēo Note (thoshnin pėr tė se kėndonte nė tė “thatė”)

Niko Qiro dhe Fane KoēiGazeta “LABOVA E KRYQIT”

Jemi nga Labova e Kryqit

… Labovitėt nga vetė natyra janė njerėz tė zgjuar, me temperament aktiv, tė lidhur ngushtėsisht njėri me tjetrin, njerėz qė e thonė tė vėrtetėn nė sy, qė dinė tė pėrcjellin bukur traditėn dhe zakonin, qė thurin vargje tė brishta, tė zjarrta dhe ia marrin kėngės, duke futur nė tė ngjyrimin labovit, tė muhabetit nė trapeza dhe tė zotėt nė “kultivimin” e traditės, procesit social, tė produktit shoqėror dhe prodhues, mjeshtėr tė artit, tė vreshtarisė dhe qėndisjes…

* * *

Me daljen e numrit tė parė tė gazetės sonė fillojmė njė epokė tė re tė lidhėsisė dhe tė shėrbesės ndaj vendlindjes, ku faqet e kėsaj gazete tė vogėl nė pėrmasa janė tė hapura jo vetėm pėr labovitėt, pėr gjithė miqtė e tyre, por edhe pėr ata qė duan tė shkruajnė dy radhė pėr Labovėn tonė.Kisha e Labovės sė Kryqit, kishė e rėndėsishme e stilit bizantin, ėshtė e tipit kryq i brendshkruar me kupolė. E ndėrtuar nė vitet e sunndimit Justinian. Ėshtė kisha mė e lashtė dhe e shenjtė nė kėtė zonė, sė cilės i ėshtė kushtuar emri i lindjes sė Shėn Mėrisė. U ndėrtua nė vitet 527-565 dhe vetė Perandori Justinian i dhuroi kėsaj kishe njė copė dru nga ai qė ishte kryqėzuar Krishti si dhe sende e pajisje tė tjera…

(sipas studiuesit Vasil Koēi)Pėr nė Labovėn e Kryqit

Njėrin prej monumentev mė interesantė tė Shqipėrisė, Kishėn e Labovės sė Kryqit, e keni mė afėr nga Labova. Pėr tė shkuar atje zbrisni pak kilometra nė drejtim nga erdhėt drejt rrugės kryesore dhe ktheni djathtas nė drejtim tė Suhės, rruga ėshtė pėrmirėsuar kėto kohėt e fundit, nėse vini direkt nga Gjirokastra, atėhere do tė ktheheni nė rrugėn nacionale, nė afėrsi tė fshatit Sofratikė dhe do tė rrugėtoni pėr afėr 10 km. Kisha e Labovės sė Kryqit ėshtė nga mė tė vjetrat nė Shqipėri. Nė tė ruhej deri nė vitin 1990 njė kryq i shenjtė, brenda tė cilit ndodhej njė pjesė e kryqit, nė tė cilin u kryqėzua Jezu Krishti. Pikėriisht nga ky kryq e pat marrė edhe emrin fshati. Kryqi u vodh pas viteve 1990 dhe pėr fatin e tij tė mėtejshėm nuk u mor vesh asgjė. kisha ka nėntė shtresa suvaje tė pikturuara tė hedhura njėra mbi tjetrėn, mė e fundit nga tė cilat i takon shekullit tė X. Shumė autorė mendojnė se kjo kishė, e cila i kushtohet Shėn Marisė, ėshtė nga mė tė parat objekte kristiane. Njė hipotezė, madje, e ēon themelimin e kėsaj kishe nė kohėn e Perandorit tė Bizantit Justinian, duke mbrojtur idenė se ajo ėshtė ndėrtuar andej nga vitet 527-565. Aleksandėr Meksi, studiues, por edhe ish Kryeministėr i Shqipėrisė, e ka datuar kishėn si tė shekullit XII. Nė se doni tė hyni nė tė duhet tė takoni Kristo Luzin, Ky i ka ēelėsat e kishės. Shtėpia etij ndodhet pėrballė saj.

Marrė nga ēelėsi turistik Gjirokastra (your key to Gjirokastra)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:24 pm

Theroria e princeshės dhe e princit tė vogėl“Kėto troje dhe po i morėt pėrkohėsisht pėrsėri do tė kthehen nė identitet… Trimat e gjakosur dhe Trimat e Trimėreshat labovite nuk do tė bien kurrsesi nė duar romake! Kjo ėshtė dita e mėkatit tė madh qė do t’u kthehet nė disfatė”.U ylberizua gjithēka nė njė hapėsirė qiellore eklipsore dhe romakėt sulmėtarė dhe robėrues mbetėn pa gojė, u shndėrruan falangat e lodhura romake nė memecė tė lindur. Njė hedhje e shoqėruar me njė thirrje apel: “ Lamtumirė, trimat e mi dhe ti, o Kalaja ime!”, dhe princesha me njė dinamizėn heroine fluturoi nė humnerėn e lirė, qė e priste krahėhapur me tė birin e saj princ, pėr ta shpėtuar nga robinėzimi. Ishte njė hedhje e paparė

skicimnga Kristaq F. Shabani, shkrimtar

Kryetar i Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” me qendėr nė Gjirokastėr, Anėtar i Lidhjes sė shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė me qendėr nė Ohajo, SHBAKalaja e Labovės sė Kryqit u ndėrtua atje lart, afėr qiellit, pėr tė mbrojtur identitetin dhe qenien e bukuruar nga menēuria dhe vullneti popullor me nė krye princin Olimb. Mure me gurė tė rėndė dhe heroizėm po i rėndė. Shqiponjat nisnin fluturimin dhe ktheheshin nė fluturim tė bukur, nė fluturim tė ėmbėl dhe kėto simbole lirie gjallonin me fluturimin e tyre nė hapėsirė tė lirė. Mėngjesi i lirė dhe pastoral, dreka me pik tė madh dielli nė kulmin e orbitės, mbrėmjet plot xixėllonja verbuese… Dita e mbushur me kėngėzime dhe dashuri tė nisura nga qerpikė tė bukur e qė mbahen mend pėr vite tė tėra jetėsorė… Dashuri tė pėrbetuara, tė freskėta edhe nė mėrgim, reflektim kulture dhe ndjenje, shpėrthim tė dashurisė pėr vendlindjen nė tė gjithė konturin e saj. Por gjithēka, kėtė stoli jetėsore, e prish lakmia e pėrbetuar, e djallėzuar, sqimėtare, dredhėruese qė hap krahėt e saj kuskutorė tė verdhė.

Lakmia pėr kėtė kėshtjellė labovite arriti nė pikun e saj, ndėrkohė qė kėto troje tė “mobiluar” bukur nga amvisa natyrė dhe me prezencė hijeshore shkėlqenin nga gjelbėrimi gjithvjetor. Ajo rriste dimensionet e saj tė pėrgėnjeshtrimit nė pėrmasa gjigande dhe pėrgatiste dhėmbėt e saj lakmitarė pėr tė kafshuar trojet e luluara. Ata pėrgatiteshin atje larg dhe lart. Vraponte lakmia si e ēmendur, lėvizte trupin e saj tė dhjamur pėr tė kafshuar meridiane dhe paralele. Polet ushqeheshin vetėm me polen. Pėrgatitej plani i sulmimit. Romakėt kėrkonin tė pėrvetėsonin kėtė tempull rezistence dhe kėshtjellore qė shndriste. Nata e pėrdori lakminė dhe u gatit pėr tė dhėnė sinjalin e fillimit tė sulmimeve tė egra ndaj trimave labovitė qė kurrė nuk u mbylleshin qepallat pėr tė ruajtur kėtė liri tė fituar me sakrifica sublime. Falanga tė shumta , tė egra, tė ripėrsėritura tė romakėve drejt kėshtjellės, por ajo nuk mposhtej e tutej, pasi trimėria luftonte burrēe dhe trimēe. Faltorja e madhe, atje nė fund tė fshatit, jepte zemėr dhe njė urim i bardhė dilte nga kraharori i saj zambak i bardhė. Nė qiell u shfaq njė ngjyrė e kuqe qė pėrfshiu, si njė llavė e zjarrtė, hapėsirėn qiellore dhe hapėsirėn kėshtjellore. Mandej nė drejtim tė falangave romake u sul njė simbol i ngjyrėzuar nė tė zezė, qė ofshante dhe shkreptinte: “Kėto troje dhe po u i morėt pėrkohėsisht, pėrsėri do tė kthehen nė identitet… Trimat e gjakosur dhe trimat e trimėreshat labovite nuk do tė bien kurrsesi nė duar romake! Kjo ėshtė dita e mėkatit tė madh qė do t’u kthehet nė disfatė”. Trimėria labovite e Kryqit tė Madh luftonte. Kishte bekim Jezusi, kishte betim Justiniani, qė ishte krijuesi i saj. Por trimėria sė fundi ra nga rrebeshi i sulmit romak, i cili kishte dhe dispononte armatimin antinjerėzor mė modern tė kohės. U trondit kėshtjella dhe asaj i duhej tashmė tė duronte barbarin, i cili sillte zgjedhėn. Muret e rėnda ranė nė heshtje si nė njė kortezh fati. Princesha labovite asqė kishte ndėrmend tė dorėzohej. Nė duart e saj mbante djalin, princin e saj tė vogėl. Djepin e florinjtė e futi disa pashė nėn tokė te portalet e mėdha tė kėshtjellės, pėr t’u gjetur nė shekujt e mėvonshėm nga pasardhėsit qė do t’i ngjanin nė sy, nė vetull, nė fytyrė, nė trimėri, e gjithēka, kėsaj princeshe perlė, tė zgjuar, ku bashkoheshin gjithė virtytet e bukura labovite, tė cilat jepnin koncertin e madh tė mospėrkuljes tė prirė nga himni i Labovės sė Kryqit. Donte tė thėrriste fort ta dėgjonin trimat, tė vrarėt, qiejt, yjet, hėnat, dielli i gjakosur i kalasė, bronzi, portalet, muret me gurė tė rėndė…. Ajo duhet tė mbetej princeshė dhe djali i saj tė mbetej princ. Intuita e nxiti tė ngjitej nė majė. Princeshat trimėresha shqiptare janė tė prirura drejt majės. Vėshtroi me shikimin e saj guximtar vendet e saj tė bukura para dhe mė tej kalasė, tė cilat ia zbukuruan dhe ia hijeshuan trupin. Kujtoi diēka. S’harroi tė ngjatjetoi kėto troje tė trimta dhe t’u pėrulej. Pėrsėriti nė vetvete, por fjala e saj u dėgjua nė gjithė kalanė: “Nga ty erdhėn dhe drejt teje po vijmė!”. Pastaj shtrėngoi me krahėt e saj butėsore tė njė nėne tė papėrkulshme djalin e saj princ dhe maja e kalasė u shndėrrua nė njė ndriēim vezullues duke projektuar princeshėn dhe princin, nėnėn dhe tė birin, heroizmin e madh dhe heroizmin e vogėl qė rritej. U ylberizua gjithēka nė njė hapėsirė qiellore eklipsore dhe romakėt sulmėtarė dhe robėrues mbetėn pa gojė, u shndėrruan falangat e lodhura romake nė memecė tė lindur. Njė hedhje e shoqėruar me njė thirrje apel: “Lamtumirė, trimat e mi dhe ti, o Kalaja ime!”, princesha, me njė dinamizėn heroine, fluturoi nė humnerėn e lirė qė e priste krahėhapur me tė birin e saj princ, pėr ta shpėtuar nga robinėzimi. Ishte njė hedhje e paparė. Njė hedhje qė trėmbte armiqtė mė mizorė dhe, papritmas, nė humnerė u shtatėzua njė pėrmendore princeshe, e cila shkroi njė legjendė qė pėrcillet nė kohė. Ėshtė legjenda mė e bukur dhe mė e trimtė.

Pėrsėri diē shkreptiu dhe dielli ndriēoi me rreze tė shndritshme gjithė kėshtjellarėt e kėsaj kalaje, tė cilėt sa hap dhe mbyll sytė, nuk ishin mė mbi tokė, ata u varrosėn nė varrezėn e florinjtė bashkė me djepin e florinjtė tė princeshės sė tyre, ndėrsa princesha ishte atje poshtė nė humnerė pėr tė treguar heroizmin dhe florizimin e njerėzve qė e duan aq shumė lirinė dhe tokėn e tyre, qė kėrkojnė tė jetojnė njerėzisht.

* * *

Pas kėtij akti tė trimtė edhe princesha tė tjera u hodhėn nga kalatė apo u u bėnė therror dhe ēuditėrisht tė njėjtin fat pati dhe Argjiroja me djalin e saj, qė u shndėrrua nė gur nderues…Thua princeshat tė kenė dėgjuar pėr bėmėn e princeshės lavovite dhe ta kenė imituar apo ajo t’I ketė imituar atė Princeshėn legjendė tė Labovės sė Kryqit nė hedhjen e trimtė?!…

Robinėn nuk e kanė pėlqyer kurrė shqiptarkat, sepse krenaria e tyre ėshtė e lindur dhe vdekja po ėshtė e tillė, ndaj pėrkrenaria kėndon me zė melodik dhe flet nga thellėsi kohėrash.

Shpjegim etimologjikKroi i Zanės

Nė Labovė ėshtė njė krua me dy gryka qė gurgullon uji dhe duket sikur rrėfen njė histori… Si ēdo krua edhe ky ka historinė e tij tė madhe, e lidhur kjo me osmanllinjtė, pushtuesit, tė simbolizuar me ēallma e barbarė nė kulm. Pushtuesit turq, kudo qė shkonin, ngrinin xhami, me qėllim qė shqiptarėt tė pėrkuleshin, tė ndėrronin besimin. Ky ishte urdhėr Padishahu. Dhe kėshtu pushtuesit iu sulėn si tė tėrbuar kishės me emėr tė Labovės sė Kryqit tė Shėn Marisė. Sipas planifikimit nė truallin e saj do tė ndėrtohej, (sipėr saj) xhamia. Kjo ishte njė goditje e rėndė pėr ortodoksinė, tė ndryshonte ajo besimin. Por kisha qėndronte atje krenare dhe e paepur, si pėrfaqėsuese e besimit tė popullatės. Ishte njė sfidė e madhe pėr barbarėt dhe njė nder i madh i Perandorit Justinian. Po populli dhe trimat e tij s’mund tė flinin gjumė. Trimat ishin komitėt e maleve. Komandanti turk urdhėroi tė fillohej ndėrtimi i xhamisė. Jeniēerė e mjeshtra punėtorė filluan ndėrtimin. Filloi sfidimi ndaj kishės . Njė poshtėrsi e paturpėsi e madhe. Donin tė rrethonin kishėn, ta shembnin idhullin ndaj saj tė provuar me shekuj. Filloi hapja e themeleve e mandej lartėsimi i mureve. Gurė tė skalitur dhe me gėlqere. Mjeshtėri kėrkonin minaretė… Kudo, kudo jeniēerė, tė ruanin nga e keqja e madhe. Filloi njė procedurė: Ditėn punohej, ngriheshin mure, ndėrsa nė netėt e errta, pa hėnė e pa yje, zbrisnin komitėt nga malet. Xhamia shkatėrrohej dhe s’ngelej asnjė gur… U egėrsua tejmase komandanti turk, i cili, i hipur nė kalė, kėrcėnonte kė tė gjente pėrpara, pastaj mblodhi tė gjithė labovitėt… Po ē’ndodhi? Komandanti turk ndieu se ishte i rrethuar. Komitėt trima tė parin qėlluan Komadantin turk, Zanen. E qėlluan me shpatė nė gjoks Nga kali e rrėzuan dhe kėmbėt nė yzengji tė kalit iu ngatėrruan… Kali, pa pyetur pėr tė zotin, zvarrė nėpėr rrugė, e ka kaluar trupin e tij…. Por ē’ndodhi? Kur arriti te kroi, ndali dhe filloi tė pijė ujė. Zanes sė vrarė kėmbėt iu lėshuan nga yzengjitė dhe ėshtė pėrplasur pėrdhe.

Dhe kroi e mori emrin nga kjo ndodhi e rrallė: kroi i Zanės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:25 pm

“Labova e Kryqit”, vendi i burimeėve tė mėdha ujore dhe vendi i kurimeve

Pasuritė ujore tė fshatit LABOVĖ E KRYQIT

Njė nga pikat e forta tė prezencės dhe pasurisė kualitative tė llojeve tė ndryshme tė bimėsisė dhe tė frutave frutore tė shumllojshme prezente ėshtė se, Labova e Kryqit ka njė “bum” tė madh pasurie ujore . Siē shpreheshin tė parėt: “Uji ėshtė jeta”. Ndaj dhe tė parėt labovitė e pėrzgjodhėn kėtė vend edhe nga kjo pasuri e trashėgueshme dhe vitale.

Cilat janė burimet prezente ujore?

1. Kallabari (ndodhet nė majė tė malit, nė Panohora)

2. Burimi i Vėllaikoit (Labovė e Sipėrme)

3. Koritie

4. Navakos

5. Mėma e ujit (merrnin ujė dy mullinj bloje nė tė dy fshtatrat; pėrdorej dhe pėrdoret pėr vaditjen e pasurisė kopshtore. Konsiderohet jo pa objekt “Mėma e Ujėrave”, pasi nuk shteron kurrė. Ndodhet midis Panohorės dhe Katohorės, nė vendin e quajtur Nizor.

6. Burimi nė Shkokua mbi lumė (vendi ku ishte mulliri qė bluhej grurė).

7. Burimi i Duboit, vend qė kishte dy mullinj, tani janė shembur. Ky burim tashmė shėrben pėr tė pirė ujė fshati dhe bagėtia.

8. Burimet e Skutaratit, nė tė cilat me ujin e tyre prodhohen perimet, bostanet dhe vaditen vreshtat. Ky ėshtė dhe vendi ku dimėronin bagėtitė, ndodhet nėn Labovės Poshtme.

9. Burimi i Goshkos nga merr ujė Labova e Poshtme. Kjo meritė e Vasil Katit.

10. Kroi i Kuēit (pinin ujė tė gjithė kalimtarėt). Nga ky burim ėshtė marrė uji pėr nė Labovėn e Sipėrme, e cila ėshtė ēuar nė bazė tė udhėheqjes direkte tė Vasil Katit.

11. Burimet e Kuēit nė pronat e Ilo Lilos.

12. Kroi i Leftos (Zėraj). Ka marrė emrin nga i zoti, Lefter Zėra, qė e ka ngritur. Lefteri ka vdekur nė Stamboll.

13. Burimi i Kutaj. Quhet kėshtu nga emri i fisit Kuti qė e ka ngritur.

14. Uji i burimit ndodhet nė anė tė fshatit. Ėshtė grumbulluar nė ujėsjellėsin e fshatit 50 m mbi fshat.

15. Burimet e Shahinit nė Labovėn e Sipėrme (Panohorėn).

16. Ēezma e Karajanit, e cila ndodhet nė Labovėn e Sipėrme dhe shėrbente pėr pirjen, larjen e rrobave dhe kishte korita pėr pirjen eujit nga bagėtitė.Prezenca e kėsaj pasurie tė bollshme detyrimisht qė ka edhe aftėsi tė veēanta kuruese, duke e pėrdorur atė. Sipas vrojtimeve si dhe mendimeve tė ekspertėve ka dalė se burimi Vėllaikoit, ka aftėsi kuruese pėr bronkopneumoninė, turbekulozin, sėmundjet e mėlēisė. Pėr kėtė nė kėtė burim ngriheshin kampingje, ku tė sėmurėt qėndronin kėtu 20 -30 ditė, pėr t’u kuruar.

Burimi i Kallabarit, ujė qė pikon nga shkėmbi. Ku shkėmb ėshtė nė tunel dhe mblidhet nė njė govatė tė ndėrtuar nga fshatarėt. Ky ujė pėrdoret, pra, pėr tė pirė dhe kurim. Temperatura e kėtij uji ėshtė 6-8 0 C. Ky kurim ėshtė realizuar qė nė periudhėn e mbretit Zog.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vasil Zėra
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 18
Age : 72
Vendi : Gjirokaster
Registration date : 30/07/2008

MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   Wed Jul 30, 2008 1:25 pm

Vasil Zėra u lind nė vitin 1946 nė fshatin Labovė e Kryqit (Labovė e Sipėrme (Panohora) me emėr dhe shumė romantik, por tė shquar pėr prezencėn e bukurive dhe tė prezencės sė qytetėrimit tė kahershėm.

Qysh nė vogėli u shqua pėr zėrin e tij melodioz, pėr dashurinė e madhe pėr kėngėn dhe u aktivizua nė grupet folklorike tė shkollės sė fshatit, nė atė tė shkollės sė mesme pedagogjike “Pandeli Sotiri”, nė Gjirokastėr, tė cilėn e pėrfundoi nė vitin 1970. Edhe nė shkollėn 8 vjeēare tė Sopikut Vasili u shqua pėr aftėsinė e thurjes, vjershėrimit dhe interpretimit tė kėngės popullore. Duke parė talentin e shprehur tė djaloshit, ai pas pėrfundimit tė shkollės sė mesme, diplomimit si mėsues, u caktua Pėrgjegjės nė Vatrėn e kulturės sė fshatit tė tij, njė institucion i vogėl kulturor, ku pėr shumė vjet dha njė kontribut tė madh dhe lojti njė rol po tė madh pėr gjallimin e jetės kulturore –artistike tė fshatit dhe tė gjithė zonės. Kėshtu qė Vasil Zėra krijoi fizionominė e tij kulturoe dhe u shndėrrua nė njė bard popullor si dhe nė njė kėngėtar me emėr, jo vetėm nė fshatin e tij, por nė gjithė trevėn e Lunxhėrisė si dhe nė Gjirokastėr e mė gjerė. Vasili punoi mjaft me tė rinjtė dhe dashurinė e tij pėr kėngėn e pėrcolli edhe te fėmijėt e tij, tė cilėt vijuan rrugėn e tij. Ka marrė pjesė nė Festivalet Folklorike tė rrethit dhe ato Kombėtare tė zhvilluara nė Gjirokastėr, ku si gjithmonė ėshtė shquar pėr forcėn e madhe interpretative dhe pėr krijimin e bukur mbi bazėn e folkloristikės popullore. Nė vitin 1981 fillon tė ushtrojė profesionin e bukur tė mėsuesit nė shkollėn e Zhulatit dhe mė vonė tranferohet nė fshatin e tij tė lindjes, ku vijon edhe sot. Ėshtė pjesėtar i ansamblit tė njohur “LUNXHĖRIA”, mė tė cilin ka interpretuar edhe jashtė vendit nė Dibėr e Mal tė Zi (Podgoricė). Vasili ėshtė shquar me interpretimin e kėngėve: “Te pjergulla nė avlli”, “Kėngė pėr nusen”, “Dola nė Muzinė”, “Njė ditė qė nga po vinje”.

Nė vitin 2006 ai merr njė nismė tė madhe, i inkurajuar edhe nga miqtė e tij tė botės shkrimore dhe nxjerr pėr herė tė parė gazetėn e formatit tė vogėl “Labova e Kryqit”, e cila vijon tė dalė dhe tė trajtojė probleme me njė gamė tė gjerė dhe tė evidentojė vlerat e Labovės sė Kryqit. Duke u aktivizuar nė lidhėsitė komunitare, nė Shoqėrinė Civile, ai ka marrė pjesė nė shumė veprimtari dhe, si rrjedhojė e aftėsisė sė tij nė fushėn e shkrimeve, ėshtė dhe Anėtar i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI”, Albania, me qendėr nė Gjirokastėr.

Pėrveē aftėsisė sė tij pėr tė krijuar kėngė popullore Vasil Zėra ėshtė edhe njė hulumtues i fjalėve tė arta tė Labovės dhe, nė kėtė kuadėr, ka pėrgatitur pėr botim njė libėr tė tillė, i cili ėshtė me mjaft vlera dhe do tė gjejė sė shpejti dritėn e botimit. Ky libėr ėshtė njė pasuri e ēmuar, i cili ndezė kujtesėn historike dhe kultivon dashurinė nė breza. Duhet videntuar se Vasil Zėra ėshtė nga nisiatorėt kryesorė qė kujdeset pėr dy festimet e mėdha tradicionale, tė cilat zhvillohen pėrvitshėm nė Labovė: Festėn e Kishės sė Shėn Mėrisė Labovėn e Kryqit (Labova e Poshtme) mė 8 shtator dhe festėn e kishės sė Shėn Dhimitrit, mė 26 tetor nė Labovėn e Sipėrme, ku krahas festimit ėshtė dhe njė takim brezash madhor, jo vetėm nga Labova, por edhe emigrantė tė shpėrndarė nė disa vend etė Botės, duke pėrmendur kėtu edhe SHBA.

Libri “Syri qesh me qepallė” (Kėngė pėr Miken) ėshtė njė “cikėl” i bukur i shkėputur nga ndjesitė e Vasilit nė kėtė kuadėr, duke evidentuar bukuritė e vajzės labovite dhe tė krahinave pranė saj, por njėkohėsisht njė shtim nė fondin kulturor tė krijuesve labovitė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Krijimtaria popullore Qeshte syri me qepallė (Kėngė pėr mike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: