Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Cila eshte moto e jetes suaj?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Fri Aug 01, 2008 5:18 pm

motoja e jetes sime eh.....Edhe rruga prej nje mije milje fillon me nje hap.....perpiqu lufto por me nder.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Wed Aug 13, 2008 5:48 pm

TĖ VDESĖSH DUKE JETUAR!

Letėr mikeshės sime M.


Qė nga lindja, ne jemi nė pritje tė saj... Dhe derisa presim, varėt tėrėsisht nga vet ne, se a do ta jetojmė kėtė periudhė kohore, sado e gjatė ēoftė ajo, nė ankth, vuajtje, mjerim, pra siē thotė edhe Kaleni “...tė jetojmė duke vdekur”, apo do ta jetojmė kėtė periudhė kohore nė hare, gėzim e lumturi, “tė vdesim duke jetuar”. Pra, zgjidhjen e dukurisė sė frikės nga vdekja e kemi nė duart tona.

E nderuara M,

Mė vije shumė mirė qė ke marrė guximin pėr ta shprehur brengėn qė tė shqetėson qė sa kohė.

Edhe pse ti e di se me profesion nuk jam, as psikolog dhe as psikiatėr, megjithatė, do tė mundohem qė nė suaza tė mundėsive dhe njohurive qė posedoj tė tė kėshilloj apo sugjeroj atė qė unė mendoj se ėshtė e vlefshme pėr problemin e frikės nga vdekja, qė ty tė mundon.

Shikuar nga aspekti psikologjik, frika ėshtė njė reaksion tėrėsisht normal, qė i nevojitet organizmit pėr tė reaguar ndaj rreziqeve qė na kanosen. Dhe gjersa frika nuk paraqet shfaqje intensive, pra, deri sa ajo mbetet e kufizuar dhe nuk reflekton ndonjė simptomė serioze tė ērregullimeve shpirtėrore, konsiderohet bile si e dobishme, pasi aktivizon qendrat pėrkatėse tė organizmit duke e pėrgatitur atė pėr ballafaqim me sfidat qė na kanosen.

Frika bėnė pjesė nė grupin e emocioneve primare dhe paraqitet relativisht herėt si dhe zhvillohet gradualisht, varėsisht prej nevojave, motiveve, aktiviteteve e faktorėve tjerė qė na pėrcjellin gjatė procesit zhvillimor e jetėsorė. Emocionet e brendshme nė situata tė caktuara, qė konsiderohen si tė rrezikshme, e ndaj tė cilave ne jemi tė paaftė tė rezistojmė, provokojnė ndjenjėn e frikės e cila pėrcillet pastaj me reaksionet tė lloj-llojshme. E nė botėn nė tė cilėn ne sot jetojmė, shikuar realisht, ekzistojnė rreziqe tė shumta potencial qė janė edhe provokuese tė shpeshta tė frikės. Por ajo qė mė sė shumti i frikėson njerėzit ėshtė vdekja! Pra frika e ikjes nga kjo botė.

Ky nuk ėshtė problem qė tė mundon vetėm ty e nderuara M, por dukuri qė e brengos shumicėn e qenieve njerėzor nė mbarė rruzullin tokėsor, e qė nga ankthi e tmerri, nuk kanė guxim ta shpalosin kėtė temė, tė flasin hapur rreth saj, tė pėrballohen me tė dhe ta pranojnė kėtė realitet tė pashmangshėm.

Po ta ceki njė thėnie tė njė filozofi amerikanė, Horas Kalen: “Ekzistojnė njerėz qė e ndryshojnė jetėn e vet ngase i frikohen vdekjes dhe njerėz qė atė e bėjnė ngase i gėzohen jetės. Grupi i parė jeton duke vdekur, pėrderisa grupi i dytė vdes duke jetuar. Pa marr parasysh se kur vdes, kam ndėrmend tė vdes duke jetuar!" Kuptim shumė i fuqishėm pėr mua.

Ti e di, siē e di edhe unė, se dhe jeta dhe vdekja janė procese tė natyrshme. Janė pjesė e ligjit universal. Ne si qenie njerėzore jetojmė nė polaritet. Gjithēka qė ne perceptojmė pėrmes shqisave tone, ka njė pol, por njėkohėsisht edhe njė kundrapol. Kjo vlen edhe pėr jetėn dhe vdekjen. Kontradikta nė dukje por domosdoshmėri nė proces! Kush nuk e sheh polin e kundėrt, ose nuk dėshiron ta sheh atė, nuk e sheh, ose nuk dėshiron ta sheh edhe tė vėrtetėn, realitetin objektiv... Pole tė ndryshme, por tė tė njėjtit mekanizėm, tė njėjtit proces, pa tė cilat nuk do tė mund tė ekzistonte as edhe materie mė e imėt. Nuk ka asgjė tė amshueshme nė gjithė kėtė univers tė pafund! Ajo qė mund tė quhet e amshueshme ėshtė vetėm ritmi i pėrhershėm i ndryshimeve, lindjes, zhvillimit dhe shpėrbėrjes. Dhe ajo qė shpėrbėhet, pastaj lind pėrsėri. Pra pa vdekje nuk ka as lindje, nuk ka as jetė, nuk ka proces...

Ne, kur kemi ardhur nė kėtė botė, nuk kemi ardhur me vullnetin apo dėshirėn tonė - apo jo. Nuk na ka pyetur askush. E njėjta vlen edhe kur tė shkėputemi nga ky proces qė ne e kemi emėrtuar si jetė. Dhe atėherė vetvetiu lindė pyetja: e pse pra duhet pasur frikė nga vdekja? Me vdekje nuk po pėrfunduaka asgjė, pėrkundrazi po lindka njė jetė e re nė procesin e ndryshimeve tė pėrgjithshme hyjnore!

Dhe vėrtet, vetėm atėherė kur ta pranojmė kėtė koncept si njė proces tė pashmangshėm por edhe tė domosdoshėm, ne do tė mundemi ta tejkalojmė frikėn nga vdekja.

Qė nga lindja, ne jemi nė pritje tė saj... Dhe derisa presim, varėt tėrėsisht nga vet ne, se a do ta jetojmė kėtė periudhė kohore, sado e gjatė ēoftė ajo, nė ankth, vuajtje, mjerim, pra siē thotė edhe Kaleni “...tė jetojmė duke vdekur”, apo do ta jetojmė kėtė periudhė kohore nė hare, gėzim e lumturi, “tė vdesim duke jetuar”. Pra, zgjidhjen e dukurisė sė frikės nga vdekja e kemi nė duart tona. “Me dorėn tonė, me dėshirėn tonė, nė pėlhurėn e bardhė tė jetės mund ta shkruajmė fjalėn frikė, mjerim, dhe natyrisht, tėrė jetėn do ta kalojmė nė ankth e mjerim, por, po ashtu, me dorėn tonė, me dėshirėn tonė, nė pėlhurėn e bardhė tė jetės, mund ta shkruash edhe fjalėn, guxim, lumturi, dhe tėrė jetėn do ta kalojmė nė qetėsi dhe ngazėllim”, thotė i madhi Daut Demaku.

Pėr ta kuptuar ti mė mirė kėtė ligj tė funksionimit tė mendjes sonė, kėtė ligj tė domosdoshėm tė mendimit pozitiv, kėtė ligj tė fuqisė sė ndryshimeve, kėtė ligj magjik, po citoj pjesė nga libri i Xh. Marfit, “Fora e ndėrijes”: “Paramendojeni mendjen tuaj si njė kopsht. Ju jeni kopshtari qė tėrė ditėn diēka mbjell (mendon v.j.). Atė qė e keni mbjellė nė ndėrdije, do ta korrni nė trupin tuaj nė marrėdhėnie me botėn e jashtme“. Me fjalė tė tjera: ju jeni mendimi juaj. Pra. Tė gjitha qė i kemi dhe gjithēka qė jemi, ėshtė vetėm pasojė e mendimeve tona. E pse atėherė duhet ta hedhim nė atė kopsht farėn e frikės, ankthit, vuajtjeve etj., nė vend tė farės sė guximit, farės sė gėzimit, farės sė lumturisė etj? Por, edhe nėse ėshtė hedhur veē fara e frikės, pse duhet ta kultivojmė edhe mė tej atė? E sa pse-ja e pse-ja tė tjera, zgjidhja e tė cilave ėshtė brenda nė ne, tek besimi nė vetvete. “Ligji themelorė i jetės sė njeriut ėshtė ligji i besimit”, thotė njė fjalė e urtė.

Besoj se po mė kupton e nderuara M.. Pengesa serioze pėr tejkalimin e pothuajse tė gjitha shqetėsimeve shpirtėrore, e edhe e frikės nga vdekja, ėshtė kufiri ynė mental, jemi vet ne, pra qenia mė e “pėrsosur” e quajtur njeriu. Si tė gjitha format e anksiozitetit, edhe frika nga vdekja, e ka njė burim. Kjo vlen edhe pėr rastin tėnd. Bėri njė psikanalizė vetvetes dhe me siguri do e gjesh atė. Ndrysho rrjedhėn e atij burimi ashtu siē dėshiron ti...

Nėse e ke tė qartė mesazhin e gjithė kėsaj qė u tha mė lartė, nėse arrin ta forcosh besimin nė vete, nėse arrin ta pengosh rrjedhėn e dyshimeve, nėse arrin ta mposhtėsh bindej e gabuara mbi jetėn, nėse arrin ta hedhėsh farėn e lumturisė nė kopshtin shpirtėror, ti do t’i kalosh tė gjitha barrierat dhe ndjenja e frikės nga vdekja, do tė mbetet si njė kujtim grotesk. Dhe e gjithė kjo varet vetėm nga ti, dhe askush tjetėr. Ti dhe vetėm Ti e ke fuqinė e ndryshimeve. Po t’i vizitosh edhe tė gjithė mjekėt e botės, nėse ti nuk je e gatshme pėr kėto ndryshim, gjithēka ėshtė e kotė. Gjithēka do tė pėrfundoj pa sukses.

Prandaj tė lutėm, pėrqafoje jetėn, dhuratėn mė tė shtrenjtė hyjnore qė tė ėshtė ofruar, shijoje nektarin e saj, ndėrsa vdekjen lėre tė procedoj me ritmin e vetė tė ndryshimeve.

Shėndeti, paqja e lumturia qofshin pėrherė me ju
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Wed Aug 13, 2008 6:17 pm

MENDIMI POZITIV


Nuk je ai qė mendon se je", tha Norman Pil, "por je ai ēka nga t'i ka krijuar mendimi yt." A do tė thotė kjo se predikojė optimizėm tė verbuar nė raport me problemet jetėsore? Jo, ngase jeta, pėr fat tė keq, nuk ėshtė aq e thjeshtė. Pėrkujdesem pėr marrjen e qėndrimit pozitiv ndaj jetės. Me fjalė tė tjera, konsideroj se problemet duhet tė na preokupojnė, por jo edhe tė na brengosin. Por cili ėshtė dallimi mes preokupimit dhe brengosjes me ndonjė problem? Do tė pėrpiqem qė kėtė t'ua paraqes nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė...


Me zgjedhjen e qėndrimit tė drejtė, qė do tė thotė mėnyrės pozitive tė tė menduarit, gjejmė rrugė pėr zgjidhjen e tė gjitha problemeve. Perandori dhe filozofi romak Aureli kėtė urtėsi e pėrmblodhi nė vetėm nėntė fjalė: "JETA E NJERIUT ĖSHTĖ E TILLĖ ASHTU SIĒ E FORMĖSOJNĖ MENDIMET E TIJA."

Nė njė takim rreth kėsaj teme, nė ditė njė mik mė pyeti: "Cili ėshtė mėsimi mė i ēmueshėm tė cilėn e keni mėsuar nė jetė?" E kisha vėshtirė tė pėrgjigjem nė kėtė pyetje. Mėsim mė se i ēmueshėm qė e mėsova nė jetė ishte se; e rėndėsishme ėshtė se si njeriu mendon dhe vendoset ndaj botės. Sikur ta dija se ēka mendoni, do tė dija se kush jeni. Mendimi na bėn tė tillė, ēfarė jemi. Mėnyra se si vendosemi ndaj botės ėshtė shkaktar vendimtar nė zhvillimin e fatit tonė. Poeti amerikan Emerson njė herė pat thėnė:" Njeriu ėshtė pėrmbledhja e asaj ēka mendon ēdo ditė..." Vėrtet, si do tė mund tė ishte diēka tjetėr? Plotėsisht jam i bindur se zgjedhja e mendimeve tė vėrteta ėshtė problem mė i madh, do tė thoja dhe i vetmi me tė cilin ballafaqohemi nė jetė. Me zgjedhjen e qėndrimit tė drejtė, qė do tė thotė mėnyrės pozitive tė tė menduarit, gjejmė rrugė pėr zgjidhjen e tė gjitha problemeve.

Perandori dhe filozofi romak Aureli kėtė urtėsi e pėrmblodhi nė vetėm nėntė fjalė: "JETA E NJERIUT ĖSHTĖ E TILLĖ ASHTU SIĒ E FORMĖSOJNĖ MENDIMET E TIJA."

Ē'do tė thotė? Nėse i lėshohemi mendimeve tė gėzuara, edhe jetėn do ta kemi tė gėzuar. Nėse i dorėzohemi mendimeve shpresėhumbura, do tė jemi shpresėhumbur. Mendimet e sėmura padyshim sjellin gjendje tė sėmurė tė shpirtit. Nėse jetėn tonė e konsiderojmė shmangie, sigurisht qė ajo do tė jetė e shmangur. Nėse vajtojmė, duke u ankuar nė vete, njerėzit do tė fillojnė tė largohen nga ne."

Nuk je ai qė mendon se je", tha Norman Pil, "por je ai ēka nga t'i ka krijuar mendimi yt." A do tė thotė kjo se predikojė optimizėm tė verbuar nė raport me problemet jetėsore? Jo, ngase jeta, pėr fat tė keq, nuk ėshtė aq e thjeshtė. Pėrkujdesem pėr marrjen e qėndrimit pozitiv ndaj jetės. Me fjalė tė tjera, konsideroj se problemet duhet tė na preokupojnė, por jo edhe tė na brengosin. Por cili ėshtė dallimi mes preokupimit dhe brengosjes me ndonjė problem? Do tė pėrpiqem qė kėtė t'ua paraqes nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė... Kur kaloj nėpėr ndonjė rrugė tė frekuentuar, i preokupuar jam, por jo dhe i brengosur me atė qė bėjė. Preokupim do tė thotė kuptimi i problemit dhe marrja e masave pėr zgjidhjen e tyre. Brengosja ėshtė, ndėrkaq, ēmendja e vet-vetes, dhe rrotullimi i kot nė rreth. Ėshtė e mundshme qė njeriu tė preokupohet me probleme serioze, dhe megjithėkėtė, ai tė eci me kokėn lartė, me buzėqeshje nė fytyrė.

Regjisori i filmit Louel Tomas, autor i filmave mbi aventurat e Alenbit nė Palestinė dhe Lorensit nė Arabi, shijoi nė jetė, edhe famėn edhe pasurinė, por edhe dėshtimin. Me njė rast kur mbeti pa punė dhe pa para, trimėrisht dhe me kthjelltėsi e pėrballte varfėrinė e detyrueshme. Ushqehej nė restorante mė tė lira dhe huazonte para, por, ēdo mėngjes blinte karajfile, e vendoste nė vrimėn nė jakė, dhe i kthjellėt e i buzėqeshur shkonte tė kėrkoj punė. E dinte qė nuk guxonte tė lėshohej nė dėshpėrim, ngase nė atė rast tė gjithė do ta braktisnin, duke kyēur kėtu edhe miqtė nga tė cilėt i merrte hua paratė. Konsideronte se dėshtimi ėshtė pjesė e lojės jetėsore, ushtrim i dobishėm tė cilin njeriu duhet ta pranojė nėse dėshiron tė ngritėt mbi mesataren.


Qėndrimi i njeriut ndaj jetės, pakontestueshėm, ndikon nė aftėsitė e tija fizike. Nė librin e tij Psikologjia e fuqisė, psikiatri i njohur britanik, Dr. Hedfild pėr mrekulli e ilustron kėtė fakt "I luta tre individė", shkruan Hedfild, "qė t'i nėnshtrohen testit pėr hulumtimin e ndikimit, qė ka disponimi shpirtėror nė forcėn trupore. Pėr kėtė mė shėrbeu dinamometri. Kandidatėt kanė shtypur butonin e dinamometrit nė kushte tė llojllojshme, qė do tė thotė, nė gjendje tė zgjuar apo nėn ndikimin e hipnozės. Shtypja nė dinamometėr nė kushte tė gjendjes sė zgjuar ishte mesatarisht dyzetė kp.

Ndėrkaq, kur kandidatėve nėn ndikimin e hipnozės u sugjerohej se janė fizikisht tepėr tė dobėt, presioni mezi arrinte dymbėdhjetė kp; mė pak se njė e treta nėn normale. (Vlen tė theksohet se njė nga kandidatėt ishte bokser, dhe se nėn ndikimin e hipnozės, kur iu sugjerua se s'ka forcė, deklaroi "se dorėn e kishte tė imtė, sa tė njė foshnje."Me rastin e hulumtimit tė tretė nėn ndikimin e hipnozės, kandidatėve iu sugjerua se janė jashtėzakonisht tė fortė, dhe se mund tė arrijnė presionin mbi pesėdhjetė e gjashtė k p. Rrjedha ishte vėrtet e mrekullueshme: kandidatėt i tejkaluan mundėsitė e tyre pėr gati pesėdhjetė pėr qind!

Ja pra, i tillė ėshtė, fuqia e qėndrimit njerėzor ndaj cilit do qoftė problem.

Ekzistojnė njė sėrė shembuj "tė ēuditshme" tė mjekimit tė pacientėve nga sėmundjet e ndryshme,mjekime gjer te tė cilat ka ardhur pas vendimit tė pacientit qė tė mos i lėshohet sėmundjes dhe vdekjes.

Mendoni dhe silluni tė kthjellėt, dhe tė kthjellėt do tė jeni.

Ja njė recetė e mirė nė dhjetė pika tė cilėn mjafton tė lexoni ēdo ditė nga njėherė si autosugjestion. Ēdo ditė i thoni vetes: "Vetėm sot do t'i pėrmbahem kėtyre rregullave". Pra, VETĖM SOT.

1. Vetėm sot do tė pėrpiqem tė bėhem i gėzuar dhe me disponim tė mirė. Do t'i kem nė mendje fjalėt "shumica e njerėzve ėshtė fatlumė nė atė masė, aq sa vendos tė jetė fatlum." Gjithnjė do tė pėrkujtoj se fati ndodhet brenda njeriut, dhe jo jashtė saj.

2. Vetėm sot do t'i pėrshtatem rrethanave, nė vend se tė pėrpiqem qė rrethanat t'ia pėrshtat dėshirave tė mia.

3. Vetėm sot do tė brengosem pėr trupin tim. Do tė bėjė gjimnastikė, do tė pėrkujdesem dhe do ta ushqej. Nuk do ta lė anash dhe nuk do ta keqpėrdorė, ngase dėshiroj qė gjatė dhe mirė tė mė shėrbejė.
4. Vetėm sot do t'i kushtojė pak kohė ushtrimeve tė mendjes. Do tė mėsojė diēka tė dobishme. Do tė lexojė diēka qė largon mundin, mendimin dhe koncentrimin.

5. Vetėm sot do tė bėjė diēka pėr shpirtin. Do ta bėjė qoftė edhe njė vepėr tė mirė, duke mos pritur asnjė shpėrblim dhe as fitore. Do t'i bėjė dy gjėra tė cilat zakonisht vėshtirė e kam t'i bėjė, nė mėnyrė qė ta ushtroj edhe shpirtin edhe vullnetin.

6. Vetėm sot do tė jem i kėndshėm ndaj rrethit tim. Do tė pėrpiqem tė veproj sa mė mirė qė mundem, do tė jem i kujdesshėm dhe i kėndshėm, pėr secilin do tė pėrpiqem qė tė gjej ndonjė fjalė tė bukur. Asgjė dhe askėnd nuk do ta kritikojė. Nuk do t'ė pėrpiqem t'i ndryshojė njerėzit.

7. Vetėm sot do tė pėrpiqem tė jetoj vetėm pėr sot. Nuk do t'i zgjedhė me qindra probleme menjėherė, ngase e di se dita zgjat vetėm njėzet e katėr orė.

8. Vetėm sot do t'i pėrmbahem planit paraprakisht tė pėrcaktuar ditor. Do ta radhisė kohėn ashtu qė paraprakisht tė di ē'do tė bėjė nė disa orė tė ardhme. Do t'i shmangem edhe dy mjerimeve tė mėdha: ngutjes dhe pavendosmėrisė.

9. Vetėm sot do tė pėrpiqem tė gjejė gjysmė ore kohė pėr relaksim tė plotė, gjysmė ore kur do tė mund tė jem me vetveten.

10. Vetėm sot do tė lirohem nga druajtjet e mia. Nuk do tė frikohem tė jem i tillė ēfarė jam, tė gėzohem dhe tė kėnaqem me tė bukurėn. Pa frikė do tė dashurojė dhe pa frikė do tė besojė se mė duan ata qė unė i dua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 60
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Thu Sep 04, 2008 11:21 am

Mos i vlereso njerezit kur ata kane nevoje per ty por kur ti ke nevoje per ta !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 60
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Thu Sep 04, 2008 11:23 am

Zoti ka fale shume njerez ne ket bote per ti ndihmuar njeri tjetrit !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
**Embelsira**
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 2909
Age : 29
Vendi : Kosove
Registration date : 08/12/2007

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Thu Sep 04, 2008 11:23 am

Nese ndonjeher dita nuk ju buzeqeshe juve,buzeqeshni ju asaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
elisa
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 2298
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Thu Sep 04, 2008 5:28 pm

Te arrij planet qe kom mos ta kthej koken mbrapa te shikoj vetem perpara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Thu Sep 04, 2008 5:54 pm

Nese nuk mund te beni mire, te pakten mos beni keq.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
njonidrenica
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 838
Registration date : 09/06/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Thu Sep 04, 2008 6:01 pm

tme ralizohen deshitat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Thu Sep 04, 2008 11:44 pm

Puna dhe puna.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
spirito
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 429
Vendi : graveyard
Registration date : 02/07/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Fri Sep 05, 2008 12:33 am

Ligjet jane per ti shkelur, kufijte per ti kapercyer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Poeti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 172
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Kurre mos thuaj kurre!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
spirito
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 429
Vendi : graveyard
Registration date : 02/07/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Fri Sep 05, 2008 12:40 am

Poeti shkruajti:
Kurre mos thuaj kurre!

Respektoj moton tuaj, por nuk jam dakord.
se ka dhe ca kokemushka qe kur thone KURRE ska Zot qe va ndron mendjen. njoh une nje :)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Argent
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 41
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Wed Sep 10, 2008 4:36 am

Jeta eshte mundsi praneje
Jeta eshte bujari admiroje
Jeta eshte bukuri shijoje
Jeta eshte nderr zbatoje
Jeta eshte sfide ballafaqou
Jeta eshte detyre krye
Jeta eshte loje luaje
Jeta eshte pasuri ruaje
Jeta eshte fshetesi zbuloje
Jeta eshte premtim plotsoje
Jeta eshte pikellim tejkaloje
Jeta eshte tragjedi zbertheje
Jeta eshte knaqesi kenaqu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Wed Sep 10, 2008 1:59 pm

Ligjet per t'u shkelur, dmth anarki. - Nuk jam dakord.
Kurre mos thuaj kurre. - Nuk jam dakord. Supozo qe te ofrojne te provosh drogen.

Jeta eshte dhurate, mos abuzo me te. Jetoje duke u perpjekur te behesh dikushi me vlere, qe puna dhe karakteri yt te ngrene nje permendore ne shpirtrat dhe mendjet e njerezve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ademi85
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar


Male
Numri i postimeve : 316
Age : 33
Vendi : StreetGameZerIstogCity
Registration date : 14/09/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Fri Sep 19, 2008 2:06 am

pune pune nate e dite qe te shohim pakez drit cheers Bravo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Wed Oct 01, 2008 8:49 pm

Dituri, sulm dhe perparim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Wed Oct 01, 2008 9:33 pm

Ne betej, nuk ka zevendesim me fitore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Wed Oct 01, 2008 9:59 pm

Motoja ime eshte drejt bashkimit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Pirro i Epirit
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 135
Age : 27
Vendi : maja e madhe perball
Registration date : 15/09/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Wed Oct 01, 2008 10:40 pm


"Nė robėri puna e jonė ėshtė lufta, Nė liri lufta e jonė ėshtė puna"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mister
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Wed Oct 01, 2008 10:42 pm

Drejt nje bashkimi me dituri,dhe JO i them luftes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Wed Oct 01, 2008 10:49 pm

Te jemi gjithmone krenare dhe te mesojme sa me shume, sa me shume dituri, sepse dituria eshte nje arme teper e fuqishme ne cdo situate.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 105
Vendi : Jashtė forumit
Registration date : 31/05/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Wed Oct 01, 2008 11:00 pm

Drejt bashkimit kombėtar , siē thotė edhe emri i forumit.
--------------------------------------------------------------------------
Me rėndėsi ėshtė tė arrihet bashkimi. Ndėrsa rruga pėr bashkim ėshtė lufta nė qof sė nuk bindet bota pėr njė bashkim me paqė , lufta do tė tregoj vullnetin e kombit shqiptar , lufta do t'i tregoj botės se nuk jemi popull i humbur , nuk jemi mongolė apo ku t'a di unė se me cilin popull na krahasojnė qė tė bėjn eksperimente mbi trojet dhe popullin shqiptar.

Ndėrsa pas bashkimit tė tė gjitha trojeve shqiptare , ne tė gjithė se bashku duhet tė zbardhim shumė tė vėrteta , t'a rishkruajmė historinė , tė largojmė nga historia njerėzit qė janė futur pa tė drejtė nė histori , tė ndryshohet imazhi i disa heronjve dhe burrave tė mėdhenj shqiptarė. T'ua mėsojmė brezave tė rinjė tė vėrtetėn dhe tė mos harrojmė kurrė atė qė na ka ndodhur nga sllavo-serbėt , sllavo-maqedonėt , grekėt , bota (europa nė tė shumtėn e rasteve) , etj...

Ne sė bashku duhet tė ndryshojmė imazhin e Shqipėrisė dhe shqiptarėve nė botė , me zbardhjen e shumė fakteve qė bota nuk i di apo nuk dėshiron t'i dijė nga injoranca e tyre pėr shkak tė propagandave sllave qė ekzistojnė qysh moti.

Ne duhet tė falim sepse nuk jemi gjakėpirės sikurse sllavėt por kurrė nuk duhet t'i harrojmė ato qė na kanė ndodhur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ELIE
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 163
Age : 48
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Thu Oct 02, 2008 6:45 am

"Gjithmone ka nje zgjidhje"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   Thu Oct 02, 2008 9:39 am

"Kurre mos thuaj kurre"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Cila eshte moto e jetes suaj?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Cila eshte moto e jetes suaj?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: