Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:25 am

SHQIPĖRIA ETNIKE: Shefki Ollomani

SHQIPĖRIA ETNIKE

Gurthemeli i Pellazgjisė,
ėshtė krijesė e Pėrėndisė,
Panteoni i pėrėndive,
ėshtė vullneti i hyjnive,
embrion pėr shqiptarinė,
kėtu Zeusi kish selinė.

Ėshtė legjendė mitologjike,
ėshtė baladė e lashtė kreshnike,
ėshtė etni pellazgjike,
ėshtė hyjneshė ilirike.

Ėshtė tempulli i Dodonės,
piedestali i Shqiponjės,
ėshtė altari i lirisė,
sot ėshtė zemra e Ilirisė,
ėshtė rilindja e Arbėrisė.

Ėshtė si Dielli kur rrezon,
porsi Hėna kur ndriēon,
ėshtė kėshtjellė gur mbi gur,
ėshtė Shqiponjė e Flamur,
ėshtė Feniks qė nuk vdes kurrė.

Ėshtė burim e gurrė lirie,
ėshtė betim e gjoks rinie,
ėshtė ylber e yll gjithėsie,
ėshtė kala - themel Shqipėrie.

Ėshtė prush qė pėrvėlon,
ėshtė kėmbanė qė ushton,
ėshtė rrebesh qė shkatėrron,
ortek bore qė mbulon,
ėshtė tėrmet qė tmerron.

Ėshtė si lulja plotė me erė,
dallėndyshe nė pranverė,
ėshtė kullė brezash me bajrak fisi,
vatėr arbėrore me bardhėsi plisi.

Ėshtė zjarr e vullkan,
ėshtė stuhi e uragan,
ėshtė furtunė e bubullimė,
ėshtė rrufé e vetėtimė,
ėshtė top e jatagan,
ėshtė princ e kapedan,…
qė luftojnė pėr vatan.

Ėshtė gjaku ynė qė nuk falet,
zemra jonė qė nuk ndalet,
ėshtė si buka nė ēerep
dhe si uji nėn njė kep,
ėshtė si ajri n'atmosferė,
ėshtė si drita nė humnerė,
pa tė cilat s'ka jetė as nderė.

Shqipėria Etnike ėshtė e gjallė,
si baroti e guri strallė,
ėshtė njė rrėnjė qė s'shkulet fare,
ėndrra jonė mijėravjeēare,
ėshtė si nuse me kurorė lavdie,
zanė e bukur Ilirie.

Kjo Shqipėria jonė Etnike,
ėshtė trimėreshė heroike,
qė nuk njeh asnjė pushtet,
derisa tė bėhet Shtet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:27 am

Njė nate nga netet pa gjumeZgjohu Kosovė!Zgjohu nėna ime e dashur,
balli dhe emri im i shkelur,
zgjohu,oj!A po e ndien vajin tim?
A po sheh si ti kam ngulur sytė
mu nė zemėr,mu nė shpirt,
si t`i kam hedhur duart rreth belit
pėr tė pėrqafuar unė, ashti yt?
Zgjohu,Kosovė!

Nga degėt e mia tė thyera kush po dahet,
kėtė cater kush po e le?
Ē`janė kėto gjurmė gjaku qė po shtohen
nėpėr fytyren tėnde,
kėto varre e murana qe po sillen vėrdallė
rrethė shtėpisė sime?...
Zgjohu, Kosovė!Zgjohu, nėna ime e dashur,
balli dhe emri im i shkelur,
Zgjohu, Kosovė!...

Sonte vėtem mbeta e
nė derė tė oborrit askush s`po me troket,
askush mė, thua vdekur jam e harruar
Nė kėto troje e suka gjaku.

Thua mė ėshtė shkrimbur hisja
e mbyllur dera e konakut.....
Zgjohu, Kosovė, flakė e hershme e ashtit tim
t`pelcitur.
Bota nė ty le tė kallet!


Poeme

Kosovė!
(ripunim)

A mė ndigjon o malli im i zhuritur!
Me dhimbje sėrish te therras nga thellesia,
O Toke e vaditun shekullit te gjatė,
Me gjak e me eshtra qė kėrkoj Liria!

Unė njė vocrrak i yti, i tretun kėsaj botė,
Pa shtėpi, pa strehe, pa liri ne Atdhe…
Nėpėr gjamė e gjėmime tė vajit tė shpirtit,
Po tė thėrras unė sot e tė them: Ku je ?!

E dij se si Truall qėndron nė mes t’ballkanit,
Ti zėmer e Atdheut e tokve tė Ilirisė!
Po ku mė je ti o popull, o tokė e pėrgjakur
Qė thirre nėpėr flakė emrin e Lirisė?!

Ētė gjeti ty o Kosovė martire, bijt e bijat ku janė ?!
Kur sot ty sėrish po tė qesin nė treg…
E bixhoz po luajnė me ty si atėhėre…
Kur gjymtyret ti prenė e tė ndanė me Nanė !

Ēpo bėjnė politikanėt e tu, doktorėt, profesorėt…
Analiste, Gazetarė, Biznesmene e tė tjerė ēfarė janė…?!
Ēpo bėjnė ata qė mi ke vėnė nė kyre ?!
Pėr pamvarsinė tėnde, vallė ēfarė thonė?!

Ēfarė thonė pra bijtė e tu qė mi ke mbi krye…
Kur Europa i lėshon fjalėt si nė mejhanė...:
“Qė Kosova tė jetė prap nėn Serbi…”
Pėr ato deklarata turpi, bijtė e tu, ēfarė bėjnė ?!

Ay kryeparlamentari, vetė Presidenti,
Kryeministėr-pari, dhe Parlamenti,
Intelektuale e tė tjerė, tė graduarit doktora…
Pse heshtin e nuk flasin, por rrijnė si kodosha!

***
Oh, asgjė nuk thanė, asgjė nuk bėnė,
As nuk do tė bėjnė, kėtė mirė e dij!
Veē ofshame e popullit pėr njerzit e vrarė,
Do tė ndigjohet shekujve tė veshur nė tė zi!

Kosovė, Kosovė, unė ta shoh prap lotin...
Gjamėn e vajtimin ta shoh nė sy si atėhere…
Fabrikat e sllavise po e terin barotin...
Racizmat po i stėrvisin qė tė tė vijnė nė derė...!

Si shefa e drejtues te autonomisė,
Do tė vijnė ata me maska tė reja…
Tė gjoja integrimit tė shtetit tė Serbisė,
Nė Europėn kurvė, he’ kėtė e vraftė Rrufeja!

E pastaj Kosovė, shikoj kreret qė ke sot,
Se si nė Beograd kafen do ta pinė…
Biles nė darkė tė madhe te fitores sllave,
Vallėn gisht pėr gisht doktorat do ta shtrijnė…

E vashat Kosovare, nanat qė qėndrojnė
Krenare pėr bijtė e vrarė nė emėr tė lirisė...
Rrobėn e pėrjetshme tė zise do ta harrnojnė,
Dhe vorreve tė Heronjėve vajtimi do tė nisė...!

Ehhh rinia jonė, jetimėt, bijtė e luftėtarve...,
Udhėve tė botės do tė tresin sėrish mėrgimtarė…
Sepse shpirti i tyre nuk do tė mundet ta durojė,
Atė shkelje tė gjakut tė Etėrve tė vrarė !

Kosovė, Kosovė, tė shoh tė tradhėtuar si mos mė zi!
Nga klyshet e tradhetisė tė etur pėr tituj e lavdi
Qė pas premtimesh tinzare nga shok e miqasi,…
Po nenshkruajne ne heshtje, qė ty tė lėnė nėn Serbi!

Ehhh, atyre po mu raftė njė pikė pėrmbi sy!
E kurr, as vorret mbrėnda mos i laēin !
Politikanėve e tė gjithėve ēfarė sot mi ke nė kyre!
Nėse ata pamvarsinė pėr ty urgjent nuk e thėrrasin!

E nėse Europa pamvarsine nuk ka me ta ligjėrue,
Si shtet mė vehte, Si popull Kosovar nė pėrgjithsi,
As vetė Europa nuk do tė jetė kurrė e bashkueme
As nuk do tė ketė kurrė paqe, as drejtėsi !

E t`gjithė tė ligat ballkanit dhe Europės mbarė,
Ja sjellin racizmat e sllavit e tė grekofilisė,
Tė cilėt i kanė miqt deri dhe ndėr Shqiptarė
Qė Tiranės e Prishtinės mė rrijnė tuj u kapėrdisė !

Kosovė, mos qoftė e thėnė qė tė heshtė e drejta!
E bota aq mizore mos mė u kallzue,
Pėr gjakun qė shkoj krojeve si lume pa u ndalė,
Pėr atė pamvarsi qė po shkon tuj u largue!

Dhashtė zoti qė krenė nė Europė dhe nė Shqiptari
U bashkofshin bashkė nė vepra e mėndime…
Dhe ta dhaēin ty tė lumėn pamvarsi,
Si shėnjė qytetrimi edhe pėr Europėn nė lindje!Migjeni - Recital i Malėsorit0, si nuk kam njė grusht tė fortė
t'i bij mu nė zemėr malit qė s'bėzanė,
ta dij dhe ai se ē'domethanė i dobėt -
n'agoni tė pėrdihet si vigan i vramė.

Unė lugat si hij' e trazueme,
trashigimtar i vuejtjes dhe i durimit,
endem mbi bark tė malit me ujėn e zgjueme
dhe me klithma tė pakėnaqura t'instinktit.

Mali hesht. Edhe pse pėrditė
mbi lėkurė tė tij, nė lojė varrimtare,
kėrkoj me gjetė njė kafshatė ma tė mirė...
Por mė rren shaka, shpresa gėnjeshtare.

Mali hesht, dhe nė heshtje qesh.
E unė vuej, dhe nė vuejtje vdes.
Po unė, kur? heu! kur kam pėr t'u qesh?
Apo ndoshta duhet ma parė tė vdes?

0, si nuk kam njė grusht tė fuqishėm!
Malit, qė hesht, mu nė zemėr me ia njesh!
Ta shoh si dridhet nga grusht' i paligjshėm...
E unė tė kėnaqem, tė kėnaqem tu' u qesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:31 am

ĖNDĖRR E KEQE

Njė natė pashė nė ėndėrr
Mė erdhi njė “shkencėtar”, si lugat,
Nuk mė frikėsoi fare,
Por mė pėrrallosi gjatė!...

Herė mė dukej plak satanik,
Herė mė dukej i ri,
Fytyrėn e tij e dalloja,
Si njė kusar, apo gomar faqezi!

Erdhi mė pyeti, ēfarė je moj?
Hiqej se ėshtė mik, deshi t“mė mashtrojė!
I tregova se jam:
Bijė nga Shqipėria…
Papritur u egėrsua fytyrė e poshtėėr e tija!
Jo, s“je nga Shqipėria ma ktheu;
Por,je nga Kosova, je nga kombi kosovar,
A se paske dėgjuar,
A s“ju kemi thėnė mė parė?!
Filloi tė fliste me njė serbishte tė marrė.
Ia ktheva me vrull, ik nga kėtej sa mė parė!
Filloi tė mė fliste me njė gjuhė tė trashė,
Kinse e bukur kosovare...
I mbetej nė grykė fjala ime,
Fjala e bukur shqiptare!

E mallkova me hidhėrim:
Ty, t“u thaftė goja,
Pse po na nxirrni konflikte,
Pa u ndier pėr kėto fare nevoja!...

Kush ju pagoi,
Kush ju mashtroi,
Kush ju mundi,
Kush ju frikėsoi?!

Ai mė tha pėrsėri:
Ti s“do jesh shqiptare.
Do ta keni njė identitet tė ri!
Mos mė keqkuptoni, s“ jam armik,
Por vula ime, gjendet nė sirtarėt
Me firmat Serbi-Unmik.


E keni gabim ore faqezi...
Kurrė s“do t“mundeni ta ndani,
Gjuhėn tonė nė copa, me barbarizma, tė huaja…
Ne, e kemi njė Shqipėri...

Mundimin kot e keni pėrcaktuar,
Kurrė identitetin tonė se ndani:
Ne, njė ditė me diell shqiptari,
Kemi pėr t“u ribashkuar!

Ma ktheu me dinakėri,
Dhe dukej fort i zemėruar:
E kėrkon Evropa dhe bota;
Identitetin tuaj pėr ta ndryshuar!

Ndryshe, kurrė s“do t“ju ndihmojmė...
Ndryshe, s“ do t“ju duam,
Ndėrrojeni gjuhėn tuaj dhe flamurin,
E pastaj tė shikojmė!

Hiqni dorė nga lashtėsia shqiptare,
Bėjeni mish-mash, bėjeni kolgomerat,
Sa e lumtur jam vėrtetė,
Qė s“u ēmenda atė natė!

Lugetėrit -thonė, vrasin,
Lugetėrit –thonė, ēmendin,
Por, kurė s“ do ta arrijnė
Tė na e ndėrrojnė gjuhėn.
Ani, se pėrkohėsisht,
Munden me dhunė t“ na e kolonizojnė vendin!
Jo, kurrė! As nė ėndrra, s“na duhen lajkat!
As nė ėndrra s“ na duhet ”ndihma” e tyre!
Larg duart nga trojet tona ,
Me politikėn tuaj djallėzore -lavire!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:33 am

STRALLIT TĖ SHQIPĖRISĖ ETNIKE

(Kushtuar, Dedė Gjon Lulit)

Pas shumė vitesh tė errėta robėrie,
Rrezatoi njė hije shprese...
Vringėlloi njė ditė gėzimi:
Nė Malėsi u dha kushtrim bese!


Dedė Gjon Lulit birit tė Hotit,
Pa iu tremb syri aspak!
Ay, nip i Kastriotit,
Nė Deēiē ngriti bajrak!

Ngriti Flamurin e vegjėlisė,
Hapi krahė shqiponja krenare,
Nė ato male tė Shqipėrisė,
Si kudo nė trojet shqiptare!

Ah! U frikėsuan sulltanė e krajlitė,
Qe tronditur Evropa plakė,
Nga Stambolli nė Mal tė Zi!
Planet e tyre morėn flakė!...

Shpejt, Evropa thikėn gjeti,
Trojet tona t“i copėtoi,
Por, shqiponja kurrė nuk fjeti,
Folenė e vet nė Vlorė e dėrgoi!

Ballkani u ndez nė flakė,
Shqipėrinė, keq e copėtuan,
Kryengritjet tona partizane,
Kurrė deri sot s“u shuan!...

Kryengritjet nuk do tė shuhen,
Deri sa tė ekzistojė jeta!..
Shqiponja krenare, se pranon gjymtimin,
Do t“i ribashkoj trojet e veta!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:35 am

Pse kjan


Pse e kjan kokrrra e zallines
uj e krue q e rrjedh ledines
pse thon shekujt gjak kan qit
pse esht shue e bardha drit
edhe verbt e,plast ka ra
se n shqipni ran grek e shkja
ran n Kosovė ran n qamri
vasha e djepa pėr me gri
me dhunu me marr at nder
pėr me shkel ēdo gja me vler
pse ran yjet copa copa
pse ne mshir su prek europa
a thue treg kėtu ish pėr mish
loj e maska njiqind fish
ngerh mos kput ne shkuj t,motit
po ku ehst pra feja e,zotit
ku esht besa e e dheut t globit
n qiell,po siilen koh ,t, e kobit
pse kalue kan normat ,n horre
pse jan shtrue nder ligje qorre
nuk ka dheu ma ideal
nuk ka kush krimin me e ndal
nuk ka t bardha t gzueme mote
nuk don hana me u sjell toke
e ka humb ,ēdo gja kuptimin
se n ēdo pllmamb e,kan mbjell krimin
ne pėr mod nėpėr saksija
mish pėr loj esht ba shqipnija
pėr arena e gladiator
shum jan gjet kryqtar sherbtor
me lue loj me thik ne dor
her me thik e her me shpat
jan tue therr shqipnin ngrat
tu i therr vashat tru i ther grat
mbasi i her ti ken dhunue
mbasi epshet t,ken qetsue
foshnje t n gjak kur t jen skurrrue
kur t ken dal diellit t dy syt
hanes shpresen i kan mbyt
yjzve e shpresen ju kan pre
thon se kurr ma s kan me nxe
as pėr grek po as pėr shkje
as pėr ata q e lujten loj
qe mbas perdje than me goj
pėr me e shndrrue shqipnin ne ploj
vasha t bukra brum pre ylli
pėr me i gjvesh nder fjera pylli
me u coptue zemrate nanes
t fikt me i ra diellit e hanes
sa her qel mi kan dy syt
kur shkjau foshnjet n thik tu i mbyt
kush e shkrou ke t loj te ndyt
me ja pre shpresat e stines
me i humb kėngėn kanarines
me vra tokėn pėr gjith jet
bes a s shpres ma mos mė mbet
veē me mbet shekujt n bela
ne sherr me mbet me grek e shkja
me e hum dielli at vullnet
mė me u ndje toka me det
s e lumnojn nder shekuj n jet
se n pėr gjaqe mbesin n dhe
n jet te jetve komb e fe
ka humb nder ka humb kanu
vasha a gra jan tu u dhunu
kod as norm pa u rrepektu
as nji ligj n konvent as n leter
luhet n thik tash loj e,vjetėr
ka mbet prona nėn lugeter
prona e zotit tok me dor
qe me shi me lule e bor
e mbaroj zoti ma dhor
por ne norma e pat shkrue
kush po i shkel mor zot a thue
kush po ngopet tue shujue
dhun e gjak e lot pa nda
kush po shkel etik me gra
si gjithmon veē grek e shkja
si gjithmon ai rus shergjija
qe lshon cubat kah shqipnija
kur europa plak me thija
nėpėr lozhe dredh do flok
nuk na u gjet njiher si shok
as si mik po as si vlla
me e ndal turrin n grekk e shkja
vashat tona s jan striptiz
ndigjo mosk ndigjo pariz
ndigjo rom ndigjo berlin
nuk perlyhet kombi trim
qe pat erz e qe pat nder
kod ka pas shqipnija e,mjer
buk as uj ah mos mė pas
drit as diell as miell,n pėr thas
as n pėr magje buk as kore
esht ushqye me nder arbnore
pse europ nuk ja besove
grek e shkja mbi shpin ja lshove
un pėr ty n flak isha mbyt
t kisha fal po vesh e syt
t kisha fal s ete kam vlla
pse pa mshir me ke lan nėn shkja
keq moralin ma ke tha
vasha e cuca m jan dhunue
diell e han pse me i verbue
pse me shti urrjetjen n guri
n kob mbi glob tash rrin qivuri
se urrejtja vlon ne gji
m jan prek drit m jan prek inngji
m jan perlye vashat ne gji
nderi jon ah kushton shtrejt
pse sllavianit si ndal frejt
epshet te egra e turr barbari
s esht pėr dhun gjithmon shqiptari
shpi publike me u shkarkue
grek e sllav me kalirue
n shpin te grues e qiks shqiptare
tue pas norma nderkombtare
qe pa hjeshem ti po i shkel
mi ke lidh udhet me tel
norm as bes ma s ka kah del
as nuk dalin norma e besa
as urtsija as pajtesa
drue s en morte rrin ngatrresa
flaka e zharit ndezun n mni
ka me djeg gjith qytetni
ka me djeg n civilizim
se sot shkollat jan ba krim
norma e letra mos mė vle
hilet lir po jan tu u ble
thue pazare shkurt me u pre
paskan dal pėr qytetni
n institute paskan mbi
paskan nis n banka shkollore
kso etike nde roborre
mem marr rrrug nder kryqe qorre
jo europ se ne s jem le
as me u shit e as me u ble
pėr dy pare mos mė vle
se un jam e gjall shqipnija
n geg e tosk ku m rrin etnija
m kan rrethue me norma t kqija
edhe me sillen si qakalli
me m marr dhe ekokrra zalli
me mi prish po djem e vasha
e ti m luen me lojn t trasha
her me turk qe ish dikur
he rme grek me sllav si ur
tue lidh prore nji miqsi
ma ke vesh shqipnin me t, zi
mike vesh me gjam kėto troje
jepi fund pra ti ksaj loje
ma lidh besėn me fjal goje
edhe me bes qe ta dha zoti
me ket tok qe kastrioti
amanet ta la me shkrepa
me mi kqyr si fmijt tu n djepa
mos mi le ti ato bolla
me mi mbshtjell vashat belholla
me i helmue pėr t gjall ne zemėr
se ai zot ty tlen pa emėr
t len pa tok e pa dy sy
t len ,nder shekuj mbyll me dry
dit as nat tii mos mė pa
n dhun me mbet nėn grek e shkja
ti permbys djepat nder prroje
#te lshon gjam e gjak pėr goje
shum gjarpij ti lshon n pėr hoje
sot europ ti mendja e motit
mbaje fort beesen e zotit
me kėta djem te kastriotit
me kėto vasha gjeraqina
s e nuk jan po ruse e shkina
pėr me u zan gjall si robina
por se dije n mot qe vijn
me duar kryq jo ma nuk rrijn
kan me u djeg siē u djeg osa
bash me vvllazen djem fatosa
e ty flaka do t perpin
do tmerr shkja do t merr latin
grek e,shkja po rus e shkin
se kur ne t lshohem kah turri
ke me pa ti qendres burri
grueje e vashe e sokoleshe
kur te dla flaka mbi sheshe
as nder mend ma mos te shkon
se nder ne gjaku s at vlon
ka me mbet ma vash e grue
nder kamb t shkjjaut e nėn dhun shtrue
se kėto jan do zana t sukes
jan stermbesa te oso kukes
do t e shihsh flak s e,jo mahi
permrbi qiell e dheun,e zi
sot ma mir ma shkruaj at leter
lėnė hilen lojn e vjjeter
por ku bjen ne det tivari
kah presheva e gostivari
deri n prevez ne ato grigje
n suk t gusis ne pllaja e brigje
n tuz n malsi en n fush dardane
fort mi lidh me at gjuh nane
nji shqipni t,rrin nėn drit hane
fort etnike nėn drit dielli
t ket liri kah toka e qielli
sa ma par me hy n europ
mos ja luej lojnat me cop
tash ku r t vjen sivjet janari
n tok dardani rend ma i pari
pamvarsija me u lulzu
n kushtetut europ me e shkru
mandej nisu n troje tjera
kah preshev medvegj e mjera
kumanov e manstiri
n strug e ohe rn dhe iliri
n mal te zi ku ka shqiptar
m liro rrugg e m len te par
se n europ jam hisedar
jam ma mi pari me perrija
kah ēdo ligj e qyttetnija
kam pas fatin bloz e,hi
ma kthe shpresen ne saksi
ma kthe fleten n ftue e n bli
ma lulzo tokėn me pun
mi largo varfri e dhun
m vesh n qelik e m vesh n ushtri
ball ti bėj ah malit t zi
shkjaut e tjetrit rus shergji
mos mė kqyr n durbi me fe
jam shqipnij a n nji fole
n tosk e,geg un kshtu jam le
un jam lind s e em ka lind nana
me tri fe me shum nishana
por pėr dhe pėr gur e hise
bashk i kam po far e fise
sia ajo flaka me shperthye
nuk ka turr q emund me i thye
se shqipnin bashke kan nan
si kryqtar e musliman
din shqipnin e kan iman
ekan shpirt e,kan mbeshteje
si pėr uj pėr te kan etje
si pėr shi qe etja n bari
pervlon n flet siē pervlon zjari
si pėr gjak q e vyshk damari
ahstu vyshken pa shqipni
geg e tosk e dardani
ilirid edhe malsi
follorin e qameri
pra ta dijsh “ ti n mot e vjet
kqyr shqipnin ne fush e det
n lidhje kombesh zonj le tė jet
me ato troje me ato ara
n pun e drit me ken ma e para
e tmos m sillen ktej balkanit
ujq e tigra t car dushanit
peretj larg andej karpati
larg mi qo mos i ndjek t fati
se klta dhun m kan dhan m e,pi
trembdhjet shekuj mi kan nxi


vargu i lotit

Vargu im shkon deg me deg
pik mbi tosk e pik mbi geg
kahdo n,lot si curril ari
prek,n,pėr gjak,te,ēdo,damari,
thrret,,n,pėr,krena,e,n,pėr,ndėrgjegje,
rrokllis,lotin,,gur,prej,megje,
kėrkon,drit,e,kėrkon,shtegje,
ju kėrkon,bijve ,t,shqipnis,
n,gjuh,amtare,te lashtsis,
nji themeel,tė ri,me,e,nis
me bes hane,e,rreze,dielli
me currila,qe,i,lshon,qielli,
me,er,t,freskt,prej,karajfili,
me,dy,krih,e,me,dy,kokė
te mbeisn vllezer miq e shokė
,e,t,mos,kputet,gaku,e,fija,
as,,aort,qe,lidh,shqipnija,
rrug,e,zemrės,n,fise,t,mija,
lidhnu,prore n,fjal t,qelikut,
n,bes,e,shend,t,adriatikut,
si ai diell qe lidh ,bregore
n,rreze,e,drit,qe,i,mban,pėr,dorė
edhe,yberi,si,qafore
qe lidh,qiellin e bjen me pi,
tu i,shendrit,currilat,n,shi
edhe ju me gjakun sheg
lidhni pipat deg me deg
jo shqipnin pėr t gjall, me e djeg
veē pse don kshtu i far padroni
me u nda copash dhe i joni
mbledhni geg,lidhjet pėr vlla
t gjith damart,gjaku ku i ka,
lidhni bashk,siē,lidhet,ari,
me kullim e gjuh shqiptari,
mos u shponi,n,fjal,e,zhgjet
sa,nji,gogel,pėr,,me,mbet,
n,hart,shqipnija,mos,,me,u,gjet,
lidhni,kokrrat,n,pėr,ēdo,pip,
n,yj,largpams,,e,gjuhėn shqip,
me ngjyr shege sa nji det
ti mbajm bashk tri fe,n,nji,shtet
,s,ka,q,na,ban,as,krajl,as,mbret,
shkrueni n qiell,kėto vargje t,mija,
ti,lexoj,kur,t,lindet,fmija,
ti,mbaj,syt,pėr,kah,shqipnija,
jo kah greku e kah armiku,
se,me,u,thye,mundet,qeliku
se,na,kjan,adriatiku,
na,kjan,dheu,,e,na,kjan,shkolla
na,shkretohen,sheg e,mollla,
na,lidh,hasmi,n,pranga,,e,bolla
na,i,nxinė,ditet,qe,ika,moti,
na,largon,prej,jetė,,,e,zoti,
e na djeg,me,flak,,baroti,
kur,njiher,n,cop,t,na,ket,nda,
n,tre,gishtrij,me,grek,e,shkja,
kur ne zemėr ,trinitrinė
te na e ngul,,e,t,hterr,shqipninė,
me shtiz,hasmi,n,.dy,,barkusha,
kan me kja po mali e fusha,
myzeqeja e dardanija
fusha e Shkodrės e qamerija
mosni ,mosni,tosk,e,geg
gjaku juaj qe vlon n,dy deg
prej nji nane e nji rrem,mishi
besėn tuaj vall,kush e prishi
e ka prish thon trinitrija
mos mė mbet nji brum vllazrija
lot me ra nėpėr saksija
e jo uj qe lshon curili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidh ,n,gjuh ,e, n,komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
at kaptin me dy kok,nane
te shqiponjės iliriane
vargu im qe pik ne vrri
majes t pendes,n,ftue ,e,bli
shkon tue pik po flet mė flet
tue mbledh ngjyr nder hoje e blet
don shqipnin me e,kthye ne jet
geg e tosk me i ėmbėlsue
shkon tue marrr currila n krue
tue thirr vash e tue thirr grue
tu marr,ari gurr me gurrė
tu prek, gjakut djal,e burrė
kah rrijn moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n gjak
tue rrshqit ngjyra porsi shegė
sharton ėmbėl tosk e gegė
pajton fmijt,t nji nane djegė
edhe moshat,lidh n ylbera
vargun tim qe e mban era
era e shqipes ne krih ere
qe thrret diell e yll pranvere
qe thrret shqipet,ne cak,ndere
n,lidhje e pun,e ne ėshtė t skeletit
n,pėr,kallij te bereqetit
bardh me qesh si vala e detit
nan shqipnis me i mbajt at diin
kryq e fe edhe krahinė
mbaj karrshi sllav e latin
tosk e geg se jeni vlla
mos ndegjoni grek as shkja
as gjarpij qe,u,flasin n,vesh
tok e dhe qe u bėjn pershesh
sa pėr din e pėr krahinė
leni pllumba e kanarinė
le tė kndojn ne gjuh te vet
leni valet bardh mbi det
lidhni gjuh lidhni adet
lidhni gjuhėn shekujt n,cak
shqipja jon e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxet si flak
e mos ndigjoni fjal turrece
kah shperdajn shtrigat kasnece
an e mban me kryq t ballkanit
akingji te car dushanit
jeniqer te helenis
rus e vlleh te trinitris
mbani,n cak krent e shqipnis
mbani thumbin mirė ne sy
hasmi n,tokė,kur don me msy
me tri fe,qe i keni n ,kry
me dy krena e me dy,krah
mos u bėni mish pėr gjah
se pėr gjah e mni u kan nda
mish t nji nane pėr mė tha
behuni djem te urt pėr nanen
pėr shqipnin qe e,mahnit,hanen
qe din bashk me ndejt n,tri fe
qe i gzon tokes gur e dhe
por qe gjakut ia njeh eren
se e kan nan shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndan
sa t ket lulja qel mbi than
ngjyren t bardh,e gjaku i ftonit
forc e shqipes krih t drangonit
kurr shqipnija s bėhet dy
se nji zmer e ka n sy
se e,ka t nanes veē nji mish
nuk esht tym qe del n kamish
por esht gjak qe,vlon.n.nji vlla.
kot e,keni grek e shkja
geg e tosk kurr s kan me u tha
sa te jet gjall,moti me dhe
gur e zalle e diell me nxe
as n, tri fe s, mban mni etnija
se at gji ju dha shqipnija
ata vrap bien n prehen t nanes
kur ti thrret shkelqimi i hanes
ashti i vjetėr i ilrianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shkeujt t,cakut
turr e vrap po kan me vlue
geg e tosk kan me verrshue
n dashuri,shqipnin me shtrue
deri n dardan e n mollė,te kuqe
kan me i lidh moza e burbuqe
kan me lidh ara e ledina
flet nder sheg lisa e qetina
kn me lidh po mote e,stina
me gjak t kuq qe ju dha nana
me at ball,qe u shndrit si hana
fara e lasht ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka far
geg e tosk qe jan shqiptar
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidh n damar arbnorė
siē lidh besa gjak e dorė
ka me u lidh e fortė etnija
n det e tok ku rrin shqipnija
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:41 am

autori i titullit te vargjeve xhelal ferizi
nga MITROVICA
Protest

protestoj oj botė,e lotit
ne emėr t' qiellit ne emėr t' zotit
pasha at diell,qe ,bashk me hanen
e nxejn prore shqipnin nanen
e ato rreze ia lmojn ashtin
gur e dhe e at troll t' lashtin
kam me e ngritė zanin t' poetit
permBi dhe e faqe t detit
permbi fusha t' bereqetit
kam me e ngrit shkronjen perpjet
deri ne yje e n' kometė
deri te zoti i verrtetė
me ndegju britmen me shkrim
pėr nji komb qe esht jetim
ku jan lshue mashtruest me krim
kush me thik e kush n' barot
nat e dit ,po nxisin lot
n' gjak e gjuhė, e n' troll,tue bre
n,bes, e n, cak,gjithmon tue pre
kurr pa e lanė te qet n, fole
pa e gzue jetėn gjeraqinat
zog as flutra e kanarinat
fjer as bari e as ledinat
pse ,kahdo sillen ,vandal
mos mė e lan n' veti me dalė
as si shtet me pamvarsi
as sovrane n' qytetni
kosov t' mjeren,me etni
mbasi e lan ne lot e gjak
mbasi i prenė,mishin ngapak
mbasi e varen n' krim e lak
edhe e mbluen me i' varfri t' mjerė
mbasi e preken ne erz e nderė
e i' lan gjamen mbi pranver
edhe i grin shum bij;e bija
tash s' po i njihet pamvarsija
ka mbet zvarr ah dardanija
her me lajka tue shyt para
q kan mbet djerr po fusha e ara
shum e kombet tu i dal para
kush me cunga e me pengesa
kush tue mblue n pluhur me shpresa
kush tue lidh me interesa
e un kėtu me varg te diellit
qe i shpon dhe e kup te qiellit
kam me mbledh rreze e shi
gjak e zalle e lashtsi
pėr me i lidh me plot hjeshi
varg kurore n form t gjerdanes
kam me i var krahrorit,t hanes
yll me yll me i lidh n kordele
n gjethe lisash n, pėr zabele
kam mė me bush germa ēdo kokerr
edhe atyre qe me dokerr
e me lajka po pėrpiqen
e si miq qe po na hiqen
kam me u vra dokrrat t' ēdo moti
germ e ankim kur t' lshoj te zoti
kur tu a nami gur e dhe
plane e krime mbshtjell me fe
qe po i gjujn me kryq mbi ne
bashk me plane;e me intriga
me sllavian e soje t liga
pansllavisht ,me u drejtue biga
e ne lidh pėr atij tregu
me na,shit si dhit kah shtegu
rus e shkja me na mbikqyr
kshtu europa e luen ket ftyr
me na shkri marrin detyr
por n qoft zoti n qiell ma i madhi
n ket pleqni nuk bjen livadhi
as ajo fusha e Kosovės
rrafshi i pejes e i gjakoves
male e vrrije e lugje e grixhe
qe europa i don pa ligje
mbush n do letra me valigje
kah po endet ,rreth e rrotull
gjiith tue sjell verdall nji popull
thue se t drejt po ka me nene
me sjell vet at pip antene
her alarmie her sirene
tu dredh rrenen kah stambolla
mosk paris kah ia don shkolla
por pėr zot pėr krisht e fe
pėr te lashtin gurė dhe
pėr ēdo shejt e pejgamer
edhe pėr engjuj e shejt tjer
pasha ta bibel e kuran
pasha yje e diell e han
pasha tokėn dhe e det
pasha at krisht e muhamet
ehde tjer qe i sherbyen zotit
pasha kohe stin te motit
edhe flaken e barotit
gjall pa u djeg nuk mbetet gur
o n merdar do t ket flamur
ose bota ne qivur
se pėr t gjall ma t mos mendohet
se shqiptari gjall skllavrohet
kot e kan kombet me shtete
gjak me ra do t, bjen si dete
ka me pas gjithmon termete
n qoft se sot rodit,t shqiptarit
ja len fiset, n ,shtet t barbarit
glob e dhe kan me u djeg zharit
nuk i dihet si bjen rrfeja
si do t vjen lufta e beteja
ndoshta vijn taktika t reja
ndoshta bjen koha pėr ne
ndoj mjeshtri kund pėr me e ble
zjarr tė madh me lshue mbi dhe
qe me kap flaka ballkanin
rus e grek e serbijanin
se ma iqkuri i qiks shqiptare
s ka me u zgjedh n fise barbare
as me ra si dhit n batare
veē me dal kan djem petrita
gra evasha nėpėr prita
keq moj bot me tu shkrue dita
s ka me t mbet ma shpres ne jet
as shqiptar mbi dhe me mbet
por as bari a sfije flet
as ne dushk as mbi pranver
ka me u duk bota e,mjer
kur te shkon shqiptari ne er
siē ka shkue ai oso kuka
kur pat ndjek po do hajduka
me barot kur hahej buka
m duket bot ti ke harrue
se shqiptari gjall s esht shtrue
se e ka lind nana drangue
veē po e pret po do drejtsi
po pret gjyq po pret mirsi
pėr me i dhan at pamvarsi
se dardanen se merr shkja
gur e zall me gjak pa u la
por se lufta si ather
nuk do t jet ma asnjiher
tejeter luft tjetėr taktik
shum kend besa kem me fik
ma mir krejt ne t gjith me ik
prej ksaj botė t padrejtsis
se me mbet nėn shkja t ,serbis
kombe e fe me na u vardis
kush ma herėt, t gjith tue msy
vashat n sperm me na i perly
edhe ai shqiptar po kjoft mallkue
qe mendon jet me vazhdue
qe mendon,me u integrue
ne robri nder kamb e shkel
mam mir n gjak pėr me u pervjel
se me u lidh me pranga e tel
e me i pa grat e vashat para
kah u grahuin nėpėr ara
kah ju derdhen sperma,e fara
e barbarit n; britm e dhunė
nEper tym nėpėr furtun
fmi e djepa tu i perkun
desh,e zbath tue kja n pėr male
me qesh kombet n fjal banale
me fis ton me far e gjak
ma mir bjer shqiptar ne lak
se si qyqe mbi ogjak
ma mir vdis pi varakin
se me mbet nėn shkja e,shkin
n ruse grek e ukrain
veē s e bota le ta din
se nuk shkon ma siē ka shkue
uj e dhe pa pėr pa u flakrue
pa u perzie flaka kah qeilli
deri s t preket hana e dielli
ehe botės ti humb filli
ma shqiptari nuk mashtrohet
as me lajak nuk qetsohet
as me sperme far s shartohet
veē pse don kryqi i europes
se nuk mbajm ne briena t lopes
por se gji ne pjm te lokes
jem shqiptar nji rrac ylberi
t gjith do t ngritemi pėr njiheri
do t;kndon bomba e;maliheri
edhe do t fikemi deri n djepa
n flak do t bien po vrrije e shkrepa
dot shkon flaka lart mbi plepa
pėr mbi maja druje lisa
permbi dushke qiparisa
edhe qielli me tymnaja
ndoshta keq prej armve te mdhaja
mbi europ do t bjen hataja
se shqiptari i gjall me dor
ma nuk lidhet me u ba hor
kush ma n paqe nuk ven dor
as nenshkrim as fjal premtimeangert
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
Argent
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 41
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Wed Sep 03, 2008 1:44 am

Memedhe
Memedhe quet toka
ku me ka renuar koka
ku me ka dashur mem,e ate,
ku me nje edhe gur'i thate,
ku kame pasur shtepine,
ku kame njohur perendin,
stergjyshet ku kan qene
dhe varret qe kan vene,
ku jam ritur me therime,
ku kam folur gjuhen time,
ku kame fis e ku kam fare,
ku kam qeshur,ku kame qare,
ku roje me gaze e me shpres,
ku kame deshire te vdes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lirik
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 60
Vendi : gjermani
Registration date : 28/09/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Sep 28, 2008 11:50 pm

Pse kjanė
------------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim

-----------------------
Pse e kjanė kokrra e zallines
ujė e krue qė rrjedhė ledines
pse thonė shekujt gjak kan qitė
pse ėsht shue e bardha dritė
edhe verbt e,plast ka ra
se n 'shqipni ranė grek e shkja
ranė n' Kosovė e ranė n' qamėri
vasha e djepa pėr me gri
me dhunu me marrė at nderė
pėr me shkelė ēdo gja me vlerė
pse ranė yjet copa copa
pse nė mshirė su prek europa
a thue treg kėtu ish pėr mish
lojė e maska njiqind fish
ngreh mos kput nė shekuj t'motit
po ku ėsht pra feja e,zotit
ku ėsht besa e dheut t' globit
n' qiell,po siilen koh ,tė kobit
pse kalue kan normat ,n' horre
pse jan shtrue ndėr ligje qorre
nuk ka dheu ma ideal
nuk ka kush krimin me e ndalė
nuk ka t' bardha t' gzueme mote
nuk don hana me u sjellė toke
e ka humbė ,ēdo gja kuptimin
se n' ēdo pllmambė e,kan mbjellė krimin
nė pėr modė nėpėr saksija
mish pėr loj ėsht ba shqipnija
pėr arena e gladiatorė
shum jan gjetė kryqtarė shėrbtorė
me lue lojė me thikė nė dorė
her me thikė e her me shpatė
jan tu e therrė shqipninė e ngratė
tu i therr vashat tu i therrė gratė
mbasi i her ti ken dhunue
mbasi epshet t'ken qetsue
foshnjet n' gjak kur t' jen skurrrue
kur t 'ken dalė diellit t' dy sytė
hanes shpresen ia kan mbytė
yjzve e shpresen ju a kan pre
thonė se kurr ma s' kan me nxe
as pėr grek po as pėr shkje
as pėr ata q ė lujten lojė
qė mbas perdje than me gojė
pėr me e shndrrue shqipninė nė plojė
vasha t' bukura at brum prej ylli
pėr me i gjveshė ndėr fjera pylli
me u coptue zemrat e nanes
t' fikt me i ra diellit e hanes
sa her qelė mi kan dy sytė
kur shkjau foshnjet n' thikė tu i mbytė
kush e shkrou kė t lojė tė ndytė
me ja pre shpresat e stines
me i humbė kėngėn kanarines
me vra tokėn pėr gjith jetė
bes' a s shpresė ma mos me mbet'
veē me mbetė shekujt n 'bela
nė sherr me mbetė me grek e shkja
me e humbė dielli at vullnet
e mos me u ndje toka me det
s e lumnojn ndėr shekuj n' jetė
se n' pėr gjaqe mbesin n' dhe
n' jetė tė jetve kombe e fe
ka humbė ndera ka humbė kanu
vasha a gra jan tu u dhunu
kod as norm pa u rrespektu
as nji ligj n' konventė as n' leter
luhet n' thikė tash lojė e,vjetėr
ka mbetė prona nėn lugeter
prona e zotit tokė me dorė
qė me shi me lule e borė
e mbaroj zoti madhorė
por nė norma e pat shkrue
kush po i shkelė mor zot a thue
kush po knaqet tue zezue
dhunė e gjak e lot pa nda
kush po shkelė etikė me gra
si gjithmonė veē grek e shkja
si gjithmonė ai rus shergjija
qė i lshon cubat kah shqipnija
kur europa plakė me thija
nėpėr lozhe dredhė do flok
nuk na u gjet njiher si shok
as si mik por as si vlla
me e ndalė turrin n' grek e shkja
vashat tona s' jan striptiz
ndigjo moskė ndigjo pariz
ndigjo romė ndigjo berlin
nuk pėrlyhet kombi trim
qė pat erz e qė pat nderė
kod ka pas shqipnija e,mjerė
buk as uj ah mos mė pasė
drit as diell as miell,n' pėr thasė
as n' pėr magje bukė as kore
ėsht ushqye me ndere arbnore
pse europė nuk ja besove
grek e shkja mbi shpinė ja lshove
un pėr ty n flak isha mbyt
t' kisha fal po vesh e syt
un europė ty tė kam vlla
pse pa mshirė mė ke lanė nėn shkja
keq moralin ma ke tha
vasha e cuca m' jan dhunue
diell e hanė pse me i verbue
pse me shti urrjetjen n' guri
n' kob mbi glob tash rrin qivuri
se urrejtja m' vlon nė gji
m' jan prekė dritė m' jan prekė ingji
m' jan pėrlye vashat nė gji
nderi jonė ah kushton shtrejtė
pse sllavianit si a ndale frejtė
epshet tė egra e at turr barbari
s' ėsht pėr dhunė gjithmonė shqiptari
shpi publike me u shkarkue
grek e sllav me e kalirue
n' shpinė tė gruas e qik's shqiptare
tue pasė norma ndėrkombtare
qė pa hjeshėm ti po i shkelė
mi ke lidhė udhėt me tel
normė as besė ma s' ka kah del
as nuk dalin norma e besa
as urtsija as pajtesa
drue s e n' morte rrin ngatrresa


flaka e zharit ndezur n' mni
ka me djeg' gjith qytetni
ka me djeg' n' civilizim
se sot shkollat jan ba krim
norma e letra mos me vle
hilet lirė po jan tu u ble
thue pazaret shkurt jan pre
paskan dalė pėr qytetni
n' institute paskan mbi
paskan nisė n' banka shkollore
kso etike ndėr oborre
me marrė rrugė ndėr kryqe qorre
jo europ se ne s' jem le
as me u shitė e as me u ble
pėr dy pare mos mė vle
se un jam e gjallė shqipnija
n' gegė e toskė ku m' rrin etnija
m' kan rrethue me norma t' kqija
edhe m' sillen si qakalli
me m' marrė dhe e kokrra zalli
me mi prishė po djem e vasha
e ti m' luen me lojna t 'trasha
her me turk qė ish dikurė
her rme grek me sllav si urė
tue lidh prore nji miqsi
ma ke veshė shqipninė me t' zi
mi ke veshė me gjamė kėto troje
jepi fund pra ti ksaj loje
ma lidh besėn me fjalė goje
edhe me besė qė ta dha zoti
me kėt tokė qė kastrioti
amanet ta la me shkrepa
me mi kqyrė si fmijt tu n' djepa
mos mi le ti ato bolla
me mi mbshtjellė vashat belholla
me i helmue pėr t' gjallė nė zemėr
se ai zot ty t'len pa emėr
t' len pa tok e pa dy sy
t 'len ,nder shekuj mbyll me dry
dit as nat ti mos me pa
n' dhun me mbet nėn grek e shkja
ti permbysė djepat nder prroje
te lshon gjam e gjak pėr goje
shum gjarpij ti lshon n 'pėr hoje
sot europ ti mendja e motit
mbaje fort beesen e zotit
me kėta djem te kastriotit
me kėto vasha gjeraqina
s e nuk jan po ruse e shkina
pėr me u zan gjallė si robina
por se dije n' mote qė vijnė
me duar kryq jo ma nuk rrijnė
kan me u djegė siē u djeg osa
bashk me vllazen djem fatosa
e ty flaka do t' pėrpinė
do t'merr shkja do t' merr latin
grek e,shkja po rus e shkinė
se kur ne t' lshohem kah turri
ke me pa ti qėndresė burri
grueje e vashe e sokoleshe
kur te dla flaka mbi sheshe
as ndėr mendė ma mos tė shkon
se ndėr ne gjaku s a t' vlon
ka me mbetė ma vashė a grue
ndėr kambė t 'shkjjaut e nėn dhunė shtrue
se kėto jan do zana t' sukes
jan stėrmbesa tė oso kukes
do t ' shih'sh flaK' s e,jo mahi
pėrmbi qiell e dheun,e zi
sot ma mir' ma shkruaj at leter
lene hilen lojnė e vjeter
por ku bjen nė det tivari
kah presheva e gostivari
deri n' prevezė nė ato grigje
n' sukė t' gusisė nė pllaja e brigje
n 'tuz n' malsi e n fushė dardane
fort mi lidh me at gjuhė nane
nji shqipni t,rrin nėn dritė hane
fort etnike nėn dritė dielli
tė ket liri kah toka e qielli
sa ma parė me hy nė europė
mos ja luej lojnat me copė
tash ku r t 'vjen sivjet janari
n' tokė dardani rend ma i pari
pamvarsija me u lulzu
n' kushtetutė europė me e shkru
mandej nisu n' troje tjera
kah preshevė medvegjė e mjera
kumanovė e manastiri
n' strugė e ohėr n' tokė iliri
n' mal tė zi ku ka shqiptarė
m' liro rrugė e m' len tė parė
se n' europė jam hisedarė
jam ma mi pari me perrija
kah ēdo ligj e qytetnija
kam pasė fatin blozė e,hi
ma kthe shpresen nė saksi
ma kthe fleten n' ftue e n' bli
ma lulzo tokėn me punė
mi largo varfri e dhunė
m' vesh n' qelik e m' vesh n' ushtri
ballė ti bėj ah malit t' zi
shkjaut e tjetrit rus shergji
mos mė kqyr n' durbi me fe
jam shqipnij a n' nji fole
n' toskė e,gegė un kshtu jam le
un jam lindė s e m' ka lindė nana
me tri fe me shum nishana
por pėr dhe pėr gurė e hise
bashk i kam po farė e fise
sia ajo flaka me shpėrthye
nuk ka turr q ė mund me i thye
se shqipninė bashk e kan nanė
si kryqtarė e musliman
dinė shqipnin e kan e imanė
e kan shpirtė e,kan mbėshtetje
si pėr ujė pėr te kan etje
si pėr shi qė ka etja n' bari
pėrvlon n' fletė siē pėrvlon zjari
si pa gjak q ė vyshket damari
ashtu vyshken pa shqipni
gegė e toskė e dardani
iliridė edhe malsi
follorinė e qamėri
pra ta dijshė “ ti n' mot e vjet
kqyr shqipninė nė fushė e det
n' lidhje kombesh zonjė le tė jet
me ato troje me ato ara
n 'punė e dritė me kenė ma e para
e t'mos m' sillen ktej ballkanit
ujq e tigra tė car dushanit
pėretej larg andej karpati
larg mi qo mos i ndjekt fati
se kta dhunė m' kan dhanė me,pi
trembdhjet shekuj mi kan nxi

-------------------------------------
*********************************
Autori xhelal ferizi komponues i ksaj kėnge lirike shqiptare
autori xhelal ferizi ish stuident dhe ish i burgosur politik i vitit 1981 jeton ne mergim me vite si emigrant politik i pernedjekur
nga regjimi shovenist i ish jugosllavis antishqiptare
-------------------------------
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lirik
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 60
Vendi : gjermani
Registration date : 28/09/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Mon Sep 29, 2008 12:27 am

Vargu i lotit
***************

Autori xhelal ferizi poeti nė mėrgim
-------------------------------
***************************

Vargu im shkon degė mė degė
pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
kahdo n'lot si curril ari
prekė,n,pėr gjak,tė,ēdo,damari,
thrret,,n,pėr,krena,e,n,pėr,ndėrgjegje
rrokllis,lotin,,gurė,prej,megje,
kėrkon,dritė,e,kėrkon,shtegje,
ju kėrkon,bijve ,t,shqipnisė,
n'gjuhė,amtare,tė lashtsisė
nji themel,tė ri,me,e,nisė
me besė hane,e,rreze,dielli
me currila,qė,i,lshon,qielli,
me,erė,t,freskt,prej,karajfili,
me,dy,krah,e,me,dy,kokė
te mbesin vllezer miq e shokė
,e,t,mos,k'putet,gaku,e,fija,
as,,aortė,qė,lidhė,shqipnija,
rruge ,e,zemrės,n'fise,t'mija
lidhnu,prore n,fjalė t'qelikut
n'besė,e,shend,t',adriatikut
si ai diell qė lidhė ,bregore
nė,rreze,e,dritė,qė,i,mbanė,pėr,dore
edhe,ylberi,si,qafore
qė lidhė,qiellin e bjen me pi
tu i,shėndritė,currilat,n'shi
edhe ju me gjakun shegė
lidhni pipat degė mė degė
jo shqipninė pėr t' gjallė, me e djegė
veē pse don kshtu i far padroni
me u nda copash dhe i joni
mbledhni gegė,lidhjet pėr vlla
t- gjith damart,gjaku ku i ka
lidhni bashk,siē,lidhet,ari
me kullim e gjuhė shqiptari,
mos u shponi,n,fjalė,e,zhgjetė
sa,nji,gogel,pėr,,me,mbetė,
n,hartė,shqipnija,mos,,me,u,gjetė,
lidhni,kokrrat,n,pėr,ēdo,pip,
n,yj,largpams,,e, n * gjuhėn shqip
me ngjyrė shege sa nji det
ti mbajmė bashk tri fe,n'nji,shtet
,s,ka,q ' na,ban,as,krajl,as,mbret
shkrueni n 'qiell,kėto vargje t,mija
ti,lexoj,kur,t,lindet,fmija,
ti,mbajė,sytė,pėr,kah,shqipnija
jo kah greku e kah armiku
se,me,u,thye,mundet,qeliku
se,na,kjanė,adriatiku
na,kjanė,dheu,,e,na,kjanė,shkolla
na,shkretohen,shegė e,mollla
na,lidhė,hasmi,n' pranga e bolla
na,i,nxinė,ditėt,qė,i ka,moti
na,largon,prej,jete,,,e,zoti
e na djegė,me,flakė,,baroti
kur,njiher,n'copė t,na,ket,nda
n' tre,gishtrijė,me,grek,e,shkja
kur nė zemėr ,trinitrinė
te na e ngulė,,e,t'therrė,shqipninė
me shtizė,hasmi,n'dy,barkusha
kan me kja po mali e fusha
myzeqeja e dardanija
fusha e shkodrės e qamėrija
mosni ,mosni,toskė,e,gegė
gjaku juaj qė vlon n'dy degė
prej nji nane e nji rremė,mishi
besėn tuaj vallė,kush e prishi
e ka prishė thonė trinitrija
mos me mbetė nji brum vllazrija
lot me ra nėpėr saksija
e jo ujė qė lshon curili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidhė n,gjuhė e, n' komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajtė shqiptart kaptinen
at kaptinė me dy kokė,nane
tė shqiponjės iliriane
vargu im qė pikė nė vrri
majes t' pendes,n'ftue e,bli
shkon tue pikė po fletė mė fletė
tue mbledhė ngjyrė ndėr hoje e bletė
don shqipninė me e,kthye nė jetė
gegė e toskė me i ėmbėlsue
shkon tue marrė currila n' krue
tue thirrė vashė e tue thirrė grue
tu marrė,ari gurrė mė gurrė
tu prekė, gjakut djalė,e burrė
kah rrijnė moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n' gjak
tu i rrshqitė ngjyra porsi shegė
sharton ėmbėl toskė e gegė
pajton fmijt,t' nji nane djegė
edhe moshat,lidhė nė ylbera
vargun tim qė e mbanė ndera
e qielli i shqipes nė krah ere
qė thrret diell e yllė pranvere
qė thrret shqipet,nė cak,ndere
nė,lidhje e punė,e nė ashtė t' skeletit
n,pėr,kallij tė bereqetit
bardh me qeshė si vala e detit
nanė shqipnisė me i mbajtė at dinė
kryq e fe edhe krahinė
mbaj karrshi sllav e latin
toskė e gegė ju jeni vlla
mos ndėgjoni grek as shkja
as gjarpij qė,u,flasin n'vesh
tokė e dhe qė u bėjnė pėrshesh
sa pėr dinė e pėr krahinė
leni pllumba e kanarinė
le tė kndojnė nė gjuhė tė vet
leni valėt bardh mbi det
lidhni gjuhė lidhni adet
lidhni gjuhėn shekujt n'cak
shqipja jonė e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxet si flakė
e mos ndigjoni fjalė turrece
kah shpėrdajnė shtrigat kasnece
anė e mban' me kryq t' ballkanit
akingjiJė tė car dushanit
jeniqerė tė helenisė
rus e vlleh tė trinitrisė
mbani,n' cak kren't e shqipnisė
mbani thumbin mirė nė sy
hasmi n,tokė,kur don me msy
me tri fe,qė i keni n ',kry
me dy krena e me dy,krah
mos u bėni mish pėr gjah
se pėr gjah e mni u kan nda
mish t' nji nane pėr me tha
bėhuni djem tė urtė pėr nanen
pėr shqipnin qė e,mahnitė,hanen
qe din bashk me ndejtė n,tri fe
qe i gzon tokes gurė e dhe
por qė gjakut ia njeh eren
se e kan nanė shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndanė
sa tė ket lulja qelė mbi thanė
ngjyren tė bardhė,e gjaku i ftonit
forcė e shqipes nė krah t' drangonit
kurr shqipnija s' bėhet dy
se nji zemėr e ka nė sy
se e,ka tė nanes veē nji mish
nuk ėsht tym qė del n' kamish


por ėsht gjak qė,vlon.n'nji vlla.
kot e,keni grek e shkja
gegė e toskė kurr s' kan me u tha
sa tė jet gjallė,moti me dhe
gurė e zalle e diell me nxe
as n' tri fe s' mbanė mni etnija
se at gji ju a dha shqipnija
ata vrap bien n' prehen t' nanes
kur ti thrret shkėlqimi i hanes
ashti i vjetėr i ilirianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shekujt t'cakut
turr e vrap po kan me vlue
gegė e toskė kan me vėrrshue
n' dashuri,shqipninė me e shtrue
deri n' dardanė e n' mollė,tė kuqe
kan me i lidhė moza e burbuqe
kan me lidhė ara e ledina
fletė ndėr shegė lisa e qetina
kan me lidhė po mote e,stina
me gjak t' kuq qė ju dha nana
me at ballė,qė u shndritė si hana
fara e lashtė ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka farė
gegė e toskė qė jan shqiptarė
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidhė n damarė arbnorė
siē lidhė besa gjak e dorė
ka me u lidhė e fortė etnija
nė det e tokė Ku rrin shqipnija


--------------------------------
*****************************
kėngė lirike shqiptare e komponuar nga poeti xhelal ferizi nė mėrgim
----------------------------------------------------------
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lirik
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 60
Vendi : gjermani
Registration date : 28/09/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Fri Oct 03, 2008 12:04 am

Esht shum intresant me sa papergjegjsi disa njerz i marrin vargjet e AUTORIT XHELAL FERIZI nga forumet tjera dhe i qesin pa emrin e autorit Xhelal Ferizi DHE PA LEJEN E TIJ
edhe pse vargjet e autorit xhelal ferizi kan gjithkund emrin dhe mbiemrin
poshtė dhe lart e ne mes dikund diku
prap se prap NJERZ tė papergjegjshmit pa pyet fare autorin hapin forume
dhe i qesin vargjet e xhelal ferizit pa emer PA AUTOR dhe pa lejen e autorit thue se uala baba ket te drejt te haramit mizorė per te ba masaker kunder kultures krijimtaris kunder poetit ashtu siq beri armiku dikur po behet edhe sot nga shqipfolsat
Xhelal ferizi poet i ndaluar ne ish jugosllavi ish i burgosur politik i ndjekur nji jetė edhe per vargjet patriotike te asaj kohe nuk u mohua qe ather nga shum kush dhe u injorua u perbuz edhe ne kohrat sot e po vazhdon avazi edhe sot i shum njerzve qe nuk dihet s eme qfar logjike
aq te cekt veprojn kshtu
VARGJETE AUTORIT XHELAL FERIZI MERREN DHE QITEN PA TE DREJTEN E AUTORIT PA EMRINE AUTORIT THUE SE DIKUJT IA LA BABA KTO FAR VEPRIMESH THUE SE JEMI NE KOHEN E BABAQEMOS NE KOHEN E SHPELLAVE
NUK ėSHT KJO HERA E PAR QE MOHOHET AUTORI
XHELAL FERIZI
Autori u mohua mbi tridhjet vjet e vazhdon te mohohet
pa pik turpi nga shum kush
Zakon i shqiptarit njeriun e vet ta mbuloj me pluhur
te kombet tjera ne botė nuk ndodh kjo dukuri e shemtuar
Te drejtat e autorit poetit Xhelal ferizi per vargjet
--------------------------------------------------
Te mos perseriten kto logjika naive dhe veprime te pa hijshme
POETIT XHELAL FERIZI QYSH NE VITIN 1981 JU KAN KAP MBI NJIQINDMIJ VARGJE NGA UDB JA JUGOSLLAVE
ATHER POR EDHE MA PAR NE VITET 1975 1977 ETJ VARGJET KAN PAS SHUM PERMBAJTJE PATRITIKE
ATHER EDHE SOT U MOHUA E PO MOHOHET POETI PO SHKELET PAMESHIRSHEM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Fri Oct 03, 2008 7:15 am

Kujdes

nė respektimin e authorsisė, kur tė merren apo ku tė merren e postohen! Mund tė keqpėrdoren krijimet!

Vlenė pėr tė gjithė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lirik
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 60
Vendi : gjermani
Registration date : 28/09/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Fri Oct 03, 2008 12:24 pm

Kjo ėsht njė far pėrgjigje qė keni dhėnė ju
por
kjo nuk po ndodhė me tė tjerėt
vetėm me emrin e poetit Xhelal Ferizi PSE?
mos ėsht nė pyetje inati dhe gjelozija
e vetlavdija e disa kokderrave
apo thjesht kokat e kungullit
koka injorante tė pa civilzuara qė nuk dijnė se qka ėsht elementarja e civilizimi
as nuk dijn se kah e ka dhija bishtin
dhe duan ta shkelin me tė dy kėmbėt poetin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lirik
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 60
Vendi : gjermani
Registration date : 28/09/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Fri Oct 03, 2008 12:57 pm

Autori i titullit tė vargjeve shqiptare
xhelal ferizi
nga Mitrovica

------------------
Protestė

----------------

protestoj oj botė,e lotit
nė emėr t' qiellit nė emėr t' zotit
pasha at diell,qė ,bashk me hanen
e nxejnė prore shqipni nanen
e ato rreze ia lmojnė ashtin
gurė e dhe e at trollė t' lashtin
kam me e ngritė zanin t' poetit
permbi dhe e faqe t' detit
pėrmbi fusha t' bereqetit
kam me e ngritė shkronjen pėrpjetė
deri nė yje e n' kometė
deri te zoti i vėrrtetė
me E ndėgju britmen me shkrim
pėr nji komb qė ėsht jetim
ku i jan lshue mashtruest me krim
kush me thikė e kush n' barot
nat e dit ,po nxisin lot
n' gjak e gjuhė, e n' trollė,tue bre
n,besė, e n, cak,gjithmonė tue pre
kurr pa e lanė tė qetė n' fole
pa e gzue jetėn gjeraqinat
zog as flutra e kanarinat
fjerė as bari e as ledinat
pse ,kahdo sillen ,vandal
mos mė e lanė n' veti me dalė
as si shtet me pamvarsi
as sovrane n' qytetni
kosovė t' mjeren,me etni
mbasi e lanė nė lot e gjak
mbasi i prenė,mishin ngapak
mbasi e varen n' krim e lak
edhe e mbuluan me i' varfri t' mjerė
mbasi e preken nė erz e nderė
e i' lan gjamen mbi pranverė
edhe i grinė shum bij'e bija
tash s' po i njihet pamvarsija
ka mbetė zvarrė ah dardanija
her me lajka tue shytė para
q' kan mbetė djerrė po fusha e ara
shum e kombet tu i dalė para
kush me cunga e me pengesa
kush tue mblue n' pluhur me shpresa
kush tue lidhė me interesa
e un kėtu me varg tė diellit
qė i shpon dhe e kupė tė qiellit
kam me mbledhė rreze e shi
gjak e zalle e lashtsi
pėr me i lidhė me plot hjeshi
varg kurore n' formė t' gjerdanes
kam me i varė krahrorit,t' hanes
yllė mė yllė me i lidhė n' kordele
n' gjethe lisash n' pėr zabele
kam mė me e mbushė germa ēdo kokerr
edhe atyre qė me dokerr
e me lajka po pėrpiqen
e si miq qė po na hiqen
kam me u vra dokrrat t' ēdo moti
germa e ankim kur t' lshoj te zoti
kur tu a nami gurė e dhe
plane e krime mbshtjellė me fe
qe po i gjuajn me kryq mbi ne
bashk me plane;e me intriga
me sllavian e soje t' liga
pansllavisht ,me u drejtue biga
e ne mbetė lidhė pėr atij tregu
me na,shitė si dhitė kah shtegu
rus e shkja me na mbikqyrė
kshtu europa e luen kėt ftyrė
me na shkri marrin detyrė
por n' qoftė zoti n 'qiell ma i madhi
n' kėt pleqni nuk bjen livadhi
as ajo fusha e Kosovės
rrafshi i pejės e i gjakoves

male e lugje veriore
kahdo i thonė kosovė arbnore
pllambė pėr pllambė me gurė e dhe
kahdo shqip ka diell tue nxe
male e vrrije e lugje e grixhe
qė kjo botė i don pa ligje
mbushė n' do letra me valigje
kah po endet ,rreth e rrotull
gjiith tue sjellė vėrdallė nji popull
thue se t' drejtė po ka me nene
me e sjellė vet at pip antene
her alarmi e her sirene
tu dredhė rrenen kah stambolla
moskė paris kah ia don shkolla
por pėr zot pėr krisht e fe
pėr tė lashtin gurė dhe
pėr ēdo shejt e pejgamer
edhe pėr engjuj e shejt tjerė
pasha at bibel e kuran
pasha yje e diell e hanė
pasha tokėn me dhe e det
pasha at krisht e muhamet
edhe tjerė qė i shėrbyen zotit
pasha kohė e stinė tė motit
edhe flaken e barotit
gjalėl pa u djegė nuk mbetet gurė
o n' merdarė do t' ket flamur
ose bota nė qivur
se pėr t' gjallė ma t' mos mendohet
se shqiptari gjallė skllavrohet
kot e kan kombet me shtete
gjak me ra do t' bjen si dete
ka me pasė gjithmon tėrmete
n' qoftė se sot rodit,t shqiptarit
ja len fiset, n ,shtet t' barbarit

ja vejn kambene barbarit
glob e dhe kan me u djegė zharit
nuk i dihet si bjen rrfeja
si do t' vjen lufta e beteja
ndoshta vijnė taktika t' reja
ndoshta bjen koha pėr ne
ndoj mjeshtri kund pėr me e ble
zjarrė tė madh me lshue mbi dhe
qė me e kapė flaka ballkanin
rus e grek e serbijanin
se ma ushkuri i qik's shqiptare
s' ka me u zgjedhė n' fise barbare
as me ra si dhitė n' batare
veē me dalė kan djem petrita
gra e vasha nėpėr prita
keq moj botė me tu shkrue dita
s' ka me t' mbetė ma shpresė nė jetė
as shqiptarė mbi dhe me mbetė
por as bari a s fije fletė
as nė dushk as mbi pranverė
ka me u dukė bota e,mjerė
kur tė shkon shqiptari nė erė
siē ka shkue ai oso kuka
kur pat ndjekė po do hajduka
me barot kur hahej buka
m' duket botė ti ke harrue
se shqiptari gjalėl s' ėsht shtrue
se e ka lindė nana drangue
veē po e pret po do drejtsi
po pret gjyq po pret mirsi
pėr me i dhanė at pamvarsi
se dardanen se merr ai shkja
gur e zallė me gjak pa u la
por se lufta si ather'
nuk do t jet ma asnjiher'
tejetėr luftė tjetėr taktikė
shum kend besa kem me e fikė
ma mir krejt ne t' gjith me ikė
prej ksaj botė t' padrejtsisė
se me mbetė nėn shkja t' ,serbisė
kombe e fe me na u vardisė
kush ma herėt, t' gjith tue msy
vashat n' spermė me na i pėrly

thue se jem ndoj shpi publike
e jo e lashtė nji tokė antike
edhe ai shqiptar po kjoftė mallkue
qė mendon jetė me vazhdue
qė mendon,me u integrue
nė robri ndėr kambė e shkelė
ma mirė n' gjak pėr me u pervjelė
se me u lidhė me pranga e tel
e me i pa gratė e vashat para
kah u grahin nėpėr ara
kah ju derdhen sperma,e fara
e barbarit n' britmė e dhunė
nėpėr tym nėpėr furtunė
fmi e djepa tu i perkunė
deshė,e zbathė tue kja n' pėr male
me qeshė kombet n' fjalė banale

e ai shkja gjith me u gajasė
gjith mbi dhe shqiptart me plasė
se mollė sherri jem per glob
prandaj botė mos luaj me kob

me fis tonė me far e gjak
ma mir shqipja me ra nė lak
se si qyqe mbi ogjak
ma mir vdis pi varakinė
se me mbetė nėn shkja e,shkinė
n' rus e grek e ukrain
veē s e bota le ta din
se nuk shkon ma siē ka shkue
uj e dhe pa pėr pa u flakrue
pa u perzie flaka kah qeilli
deri sa t' preket hana e dielli
edhe botės ti humbė filli
ma shqiptari nuk mashtrohet
as me lajka nuk qetsohet
as me spermė e farė s' shartohet

as me grek jo as me shkja
glob e dhe ne dysh pa u nda
veē pse don kryqi i europes
se nuk mbajmė ne briena t' lopes
por se gji ne pijmė tė lokes
jem shqiptarė nji rracė ylberi
t' gjith do t' ngritemi pėr njiheri
do t'kndon bomba e maliheri
edhe do t' fikemi deri n' djepa
n' flakė do t' bien po vrrije e shkrepa
do t' shkon flaka lart mbi plepa
pėr mbi maja druje lisa
pėrmbi dushk e qiparisa
edhe qielli me tymnaja
ndoshta keq prej armve t' mdhaja
mbi europ do t' bjen hataja
se shqiptari i gjallė me dorė
ma nuk lidhet me u ba horė
kush ma n' paqe s' do t' ven dorė

e do te dridhen male e suka
te gjith do te shkojn si oso kuka
o me pasė liri shqiptare
o do te ndizen kombet n 'zhare
--------------------------------
shkruar
NGA AUTORI XHELAL FERIZI NGA MITROVICA
****************************************
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
lirik
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 7
Age : 60
Vendi : gjermani
Registration date : 28/09/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Fri Oct 03, 2008 10:25 pm

Nezir Myrta
--------------------
e di se je ish i burgosur politik dhe je nga rrethina e istogut
nese ti je ai qe po poston vargjet e xhelal ferizit pa emrin dhe mbiemrin e tij pa lejen e tij
edhe pse te esht terheq vrejtja te forumi zeri yt
ather turprohu per ket sjellje
nese nuk je ti ather le te turprohet ky murturi kush esht ky
por ti ke postuar edhe te forumi zeri yt pa lejen e autorit
dhe pa emrine ti edhe pse ne secilen vjershė lirike e poetike ekziston emri e mbiemri i autorit xhelal ferizi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Mon Mar 02, 2009 10:24 pm

M duket se ta kam dhen nje pergjegjje dhe per shkrimet en internet nuk mban prgjegjsi askush ndoshta as vtja jote ,seps interneti eshte per te gjith dhe i te gjithve.
Mjafton q kam cekur autorin ketyre Pozive Lirike.!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: