Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Mon Aug 04, 2008 6:42 pm

Trojet e Arbėrit


U nisa dhe shkova anembanė tokės arbnore...
Pėr t’kujtu tė parėt qė luftuan prore.
I pashė ato vende ku pushka qėllonte.
Edhe ato male ku zėri i trimave jehonte.

Kalova pranė Shkupit aty pari rashė.
Mė dha vullnet ajo qė aty pashė.
Mė ra ndėrmend Isa Boletini...
Qė ēliroi Shkupin dhe aty hyni.

Kumanova na kujton emra madhėshtorė.
Sulė Hotlėn qė luftoi me armė nė dorė.
Ismet Jashari, “Zemra e Kumanovės”.
Dha jetėn e tij pėr lirinė e Kosovės.

Sllupēani, Mateēi, Hotla heroizėm treguan.
Asnjė pėllėmbė toke shkaut sja lėshuan.
U bėnė trimat bashkė nga trojet shipėtare.
Pėr tė vazhduar luftėn tonė legjendare...

Ah sa vuajtje ke pėrjetuar ti o Karadak.
E gjithė toka yte ėshtė ujitur me gjak.
Emri yt pėrmendet deri sa tė jetė kjo jetė.
Pėr trimėrinė tėnde dhe luftėn e vėrtetė.

Pa tė shohim se ē’na kujton toka e Dardanisė.
Ėshtė simbol fitoreje, simbol i lirisė...
Me kryetrimin legjendar, Adem Jasharin.
I cili nė dorė mbajti bajraktarin.

Drenica trime, drenica krenare...
Ėshtė zemra e Kosovės, kjo tokė legjendare.
I dha grusht tė fortė armikut gjithmonė.
Tė duam Drenicė ti je zemra jonė.

Na linde Shabana, Shota e Azema.
Na linde Tahira, Hamza, e Adema.
Na linde burra qė shkaut ja shtine zinė.
Na linde burra qe na sollėn lirinė.

Anembanė Shqiptaria trima ka lindur.
Nė ideal e pėr Atdhe, kanė qenė tė bindur.
Nga Shkupi, Prishtina, Drenica, e Tetova.
Tirana, Peja, Deēani e Kumanova...

Tek ti Koshare u drejtuan trimat me gjithė zemėr.
Pėr ta mbrojt farėn, fisin, dhe kėtė tė dashur emėr.
Emrin “Shqiptar” qė e kemi prej nė lashtėsi.
Dhe tokėn tonė tė dashur A R B Ė R I.

Tė kujtojmė edhe ty Shkodėr, Tropojė, Elbasan.
Edhe ty Dibėr, Korēė, e jona Tiranė.
Janė kėto vende ku shqipja fluturon.
Aty ėshtė Vlora, ku flamuri valon.

Aty u luftua me armė e me penė.
Pėr kėtė gjak, qė na vlon nė venė.
Nė beteja ku trimat sulmonin si murlani.
Nė mėrgim me rilindas pėr hirė tė kėtij vatani.

Aty kishim Samiun, kishim Naima e Abdyla.
Lavdi prindėrve tė tyre, pėr kėto bylbila.
Ismailin, Hasanin, Bajramin mos ti harrojmė.
Pėrgjithmonė e jetė ne do ti kujtojmė.

Edhe vepra jote Avni ka qenė shumė me vlerė.
Na lirove prej mercenarėve dhe nuk lejove bejlerė.
Ti ishe ilaē pėr tuxharė e tradhėtarė.
Me ty ėshtė krenar secili shqiptar.

Ka lindur Shqiptaria gjithmonė trima.
Qė veten e kanė quajtur jetima.
Se Atdheun e kanė pasė babė e nanė.
E tė robėruar, kurrqysh s’ban me lanė.

Ka dhe shumė trima, qė nga kujtimet sna janė tretur.
Qė luftuan dhe ranė dėshmorė “kurrė pėr tė mos vdekur”.
Ishin pishtarė tė popullit, qė kurrė nuk u dorėzuan.
Pėr lirinė e Arbėrisė deri ne vdekje luftuan.

Ata na sollėn lirinė qė sot ne e gėzojmė.
Prandaj amanetin e tyre nė vend duhet ta ēojmė.
Se ata janė dėshmorė dhe tash janė pa halle.
Po djega e tyre ishte « Shqipėria e Madhe ».

Pėr ty do tė luftojmė toka jonė.
Ti do tė jesh e jona pėrgjithmonė.
Derisa per rreth do tė ketė ushtarė kuq e zi.
E atė vend do ta quajmė “kufi”.

Perbrenda do te ketė Shqipėrinė e Dardaninė.
Do tė zgjatet prej Ulqini e deri ne Janinė.
E jona ėshtė ILIRIDA e Kosova Lindore.
Kjo ėshtė Shqipėria e Madhe, Toka Arbėrore.

Arbėria jonė ti ketu ishe.
Atėhere kur kėtu askush nuk ishte.
Nuk kishte shka as sllav, as as... asgja...
Arbėria jonė ti ishe e vetmja kala.


E kush ėshtė sot aj biri i shkinės.
Qė moti na sulmon prapa shpinės.
Eh po mė i ka ardhė fundi.
Se do ta shkatėrroj e do ta tundi...

Mjaft mė me lot, nėna shqiptare.
Ti je ndėr gjithė nėnat, mė krenare.
Ke lindur burra, ke lindur luftėtarė.
Ke lindur trima, ke lindur atdhetarė.

Sot do ta gezojme lirine qe shume gjate e kemi pritur
Ajo erdhi fale trimerise qe djemt ne shesh e qiten
Gjaku i tyre eshte gjak lirie dhe gjak i ndritur
Perhajr ju qofte liria qe te ne ka arritur...
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ali Baba Tepelena
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 62
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sat Aug 16, 2008 11:17 am

Pėrshėndetje tė gjithėve.
Ėshtė kėnaqėsia ime tė kontrolloj shkrimet e nxiera nė kėtė temė,Letėrsia! Meqėnėse jeni nė njė temė Letrare,Nuk do ishte mė e drejtė tė shkruanit,tė shpreheshit mė saktė nė gjuhėn Letrare? Unė kėtė konstatoj si fillim,sepse shoh shumė gabime.Disa ndiekiun me fanatizėm dialektet krahinor,disa nuk kanė arsimin e duhur,disa nuk kanė preokuopimin e duhur,disa nuk i kushtojnė vėmėndej duke nxierr nė internet shkrime qesharake.Lutja ime personale ėshtė qė ti japim kuptimin e duhur gjuhės letrare shqipe,qė edhe tė huajt kur lexojnė tė kuptojnė se shqiptarėt flasin shqip dhe vetėm shqip,qė ėshtė njė gjuhė e plotė,e saktė sa edhe e lashtė.
Nderime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sat Aug 16, 2008 2:52 pm

I nderuar...
Sa per gabime drejtshkrimore, ka pas ka dhe do kete, eshte forum i hapur dhe si te dojn flasin. Do ishte shume mire po te perdorej me shum drejtshkrimi, por aq sa perdoret le te perdoret te tjerat vin ne kohe.
Edhe me heret e kam cek... po filloj me veten time nuk muj ta shkruj nje koment, analize apo diqka ketu ne faqe me (ė) dhe me (ē) se te humbe shum kohe me kombinim te tasteve Alt+137 ose Alt+135 ose tjera kombinime.... e edhe mendoj se edhe anetart te tjere nuk lodhen shume.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sat Aug 16, 2008 4:43 pm

Ali Baba Tepelena ti mirė e ke, ashtu duhet edhe tė jetė si ti thua, por nė forum nuk mund t'ua ndalojm mendimin e lirė, dhe ka diēka qė edhe po tė duan forumistėt tė arrijnė tė jetė 100% forum pa gabime drejtshkrimore nuk munden pasi qė ka forumistė qė janė mėrgimtar, ka forumistė qė janė tė moshave tė ndryshme dhe kėtu ėshtė problemi, problem i cili po i pėrcjell edhe shumė forume tjera shqiptare.

Me respekt, Sofra


Shqiptar e shkuar ShqiptaritUne, jam shqiponja e Bjeshkeve te Namuna,
Jam flamuri qe Ismailit i rri te koka e varrit,
jam pisqolla e arte fshehur ne gji te Ises,
Jam gjoksi i gjakosur i Adem Jasharit.


Une, jam topuzi i Gjergj Elez Alise,
Hija e Kostandinit qe sjell naten Doruntinen,
Jam nje fije e mustaqeve te Gjeto Basho Mujit,
Nje hap i tij qe trondit tere krahinen.


Une, jam rreptesia e Leke Dukagjinit,
Nje fjale e rende ne faqet e Kanunit,
Jam nje gur i bardhe ne brigjet e Drinit,
Shpata qe Skenderbeu lart e tundi.


Une, jam nje strofe e bukur e Naimit,
Shkruar mbi malet , fushat e brigjet,
Jam malli i Serembes, Samiut, Jeronimit,
Jam shpirti i tyre, qe ne kurbet vazhdon te digjet.


Une, jam deshmori qe ra ne Mitrovice,
E me gjakun tim u la edhe Cameria,
Se jam ai qe nuk u qa kur vdiq,
Se per deshmoret nuk qan njerezia.


Une, jam nje pushke qe del nga frengjite,
Jam nje kenge labe, nje tel i ciftelise,
Jam Cerciz Topulli qe kurre s'ra ne prite,
Jam e kuqja e flamurit atje lart, ne shtize.


Ja pra, une jam shqiponja e Bjeshkeve te Namuna,
Jam lulja qe i ka mbire Ismailit te koka e varrit,
jam pisqolla e arte e dinakut Ise,
jam gjoksi i copetuar i Adem Jasharit.


Une jam Shqiptar e shkuar Shqiptarit...

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ali Baba Tepelena
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 62
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sat Aug 16, 2008 6:02 pm

Vrana Konti shkruajti:
I nderuar...
Sa per gabime drejtshkrimore, ka pas ka dhe do kete, eshte forum i hapur dhe si te dojn flasin. Do ishte shume mire po te perdorej me shum drejtshkrimi, por aq sa perdoret le te perdoret te tjerat vin ne kohe.
Edhe me heret e kam cek... po filloj me veten time nuk muj ta shkruj nje koment, analize apo diqka ketu ne faqe me (ė) dhe me (ē) se te humbe shum kohe me kombinim te tasteve Alt+137 ose Alt+135 ose tjera kombinime.... e edhe mendoj se edhe anetart te tjere nuk lodhen shume.
I dashur bashkėforumist! Nuk e kam fjalėn pėr gabime ortografike,se mungon njė presje,apo shkau tastierta dhe nxori njė gėrmė tjetėr,edhe kjo ėshtė e metė e stafit drejtues qė nuk kanė dhėnė mundėsin e korigjimit,e kam bėrė kėtė vėrejtje.Ne mund tė shkruajmė shpejtė dhe i postojmė pastaj shikojmė se ēfar ka dalė.Mbase ka tė bėj me nxitimin ton[ė,por unė e kam fjalėn pėr drejtshkrimin e gjuhės shqipe.Sa pėr ė-nė dhe ē-nė,unė nuk e kam fare kėtė problem.Shko terk paneli dhe rregulloje,instalo gjuhėn shqipe dhe mund ta ndėrrosh me anė tė miut vetėm kur fillon tė shkruash ose duke shtypur -shift-alt.Ē-ja i bie tek kllapat katror dhe ė-ja tek 2 pikat.kontrolloje..Problemi ėshtė pse tė themi Qika-kur thuhet -Ēika,pse tė themi Buēe-kur thuhet -Buqe Pse tė themi Tirona-kur thuhet Tirana etj.
Ėshtė ndryshe kur shkruhet njė poezi,nga njė poet i asaj krahine dhe pėrdor dialektin e vet,si Pashko Vasa,Migjeni,Fishta etj.Nė meszhe dhe nė prozė mendoj duhet gjuha zyrtare,drejtshkrimi i saktė.
Shėndet e respekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sat Aug 16, 2008 6:08 pm

Ky version eshte i ri i Forumit, ende nuk ka dal nje perkthim perfundimtar per kete.

Une pak u nguta ne postim, ndersa Sofra ta tregoi aresyen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sat Aug 16, 2008 11:51 pm

Rinija e sodit!

Nga ju pritet
Qe zakonin
Nderen
Bujarin
Trimerin
Ta ruani
Brez pas brezi.

Nga ju kėrkohet
Shembulle sot
Qe botės
Ti tregoni
Se nderin
Se kemi harruar
E kemi me vete
Ne vetė
Dhe do ta kemi.

Ju , jeni fjala
Jeni sjellja
Dhe miresia
Pėr tė ardhmėn
E kėtij vendi
Ne botėn
E civilizuar.

Librin
Durimin dhe nderen
Ta keni ēdo here
E me kėto
Kombit shqiptar
Ti bėni ndere.
Nuk na larguan

Bashke ishim
Na ndan
Nuk na larguan
Edhe pse
Murin
Ne mesin tonė
E vendosen
Por ishte e kot
Se nuk na ndan.

Na coptuan
E ne
Ēdo here
Murin e bashkuam
Me shpirt
Zemer
E gjake
Por ai nuk u pa
Po jetoj
Se nuk na larguan.

E jona
Ishte
Do te bėhet
Se aty
Sdo te kėtė mure
Se e kemi ne zemėr
E do tė shifet
Madhesia
Bukuria
Si ishte dikur
E jona
E jona
Se shpejti
Do te bėhet
Se nuk na larguan.Gjuha shqipe

Ne flakė
Ne ujė
Ne zingjir
Ne gjake
Ti
U shkrove
Ne ēdo bajrak.

Me mundime
Sakrific
Trimeri
Ti u ngjalle
Dhe u bėrė
Thesar me flori.


Nga dora
Ne dorė u percolle
Nga zemra
Ne zemėr
U kendove
Nga fleta
Ne flet u shkrove
Rruget e mundimshme
I kalove.


Me nder u mbajte
Trijumfove
Edhe nė vend
Edhe ne mergim
Ti u rrite
U bėrė nder
Pėr vatanin tim
E pastėr si debora
E ėmbėl
Ne shqiptim.
Ukshin Hotit

Tė mbyllen
Tė dryjuan
U friguan
Nga forca e jote
Trimeria e jote
Dhe gjuhėn
Deshiruan ta kepusin
Por nuk munden.

Ne erresir
Qe hodhen
Driten nga syt
Ta moren
Vetėm se u friguan
Nga rrezet e tua.

Tė shtrenguan
Maltretuan
Por s'tė friguan
Kėtė e bene
Nga friga e jote.

Tė humben
S“dihet
As ku je
As ku mbete
E bene nga friga
Qe emrin tėnd
Ta zhdukin
Dhe harruan
Se emri i yt
Ėshtė ēdo kund
Dhe do tė jetė
Shembull i trimeris
Qendreses
Dituris
Trimeris
Dhe friga me e madhe
E armikut
Ti
Zemra e qelikut.

Dijetaret

Kaloresit
Ne fushėn e betejave
I thyen shpatat
qe te bėhen
pend e madhe.


Me pend
Luftuan ne fushbetej
Edhe me shumė
Se shpata
Ishte tash
Ne doren e tyre
E shendrruar
Ne dituri.

Me sy tė hapur
Ne errėsirė
E nxorren dritėn
Kur syt
Akoma nuk shifnin
Dhe kishin nevojė
Pėr vleren e drites.

Ne shumė fushbeteja
Me pend
Ata prapė
Shpaten e bene
Qe te luftoj
Edhe kur gjaku
Nuk shifej
Se kėta ishin
Luftetare
Me durim te madhe.Dituria

Atje ne brendesi
Tė asaj botė
Gjindet ēdo gjė
Qe ne nuk e dijm
Se ku perfundon
Dhe si perfundon.

Sa kemi marrur
Sa kemi dhėnė
Por fundit si dihet
Edhe sa do tė jep
Ne horizontet
E jetės tonė.

Dikush e shfrytėzoj
Shumė e me shumė
Dikush pak
E te tjerėt fare
Sepse nuk u futen
Ne botėn e pa njohur
Pėr te kėrkuar.

Disa u binden
Se aty
Lejohet ēdo gjė
Simbas deshires
Por atje
Ne brendesi
Duhet te shtirret
Qe gota e zbrazet
Tė mbushet
Me pika
Qe duken te vogla
Por janė te mėdha
Sepse
Me vonė
Behen deti
Pėr lundrimet tona.


Drejtesia

Me gjen plotė
Flasin
Se drejtėsia
Ėshtė pjesė e jetės
Por a ėshtė
A nuk ėshtė.

Me shkrime
Shkruajn
Se ēdo gjė
Ne rregull ėshtė
Por a ėshtė
A nuk ėshtė.

Me dituri
Mendojn se arriten
Qe faktin ta humbin
Por a u humb
A nuk u humb
Apo fakt
Akoma ėshtė.

Me durim
U bene te deshmuar
Se drejtėsia vjen
Por a erdhi
A nuk erdhi
Apo durimi
Akoma si hije
Sillet rrethe botės
Ku ėshtė
Apo nuk ėshtė.

Me doren e shtrengaur
U pershendeten
Qe te tjerėt
Tė mendojn
Se drejtėsia
Dashuria
Tė ata ėshtė
Po a ėshtė
Apo nuk ėshtė.

A do tė jetė
Apo sdo te jetė kurrė
E shendrruar
Nga fjala ne vepėr
Qe ti besohet
Qe ėshtė.


Voglushet

Pėrse nuk e dijm
Se edhe voglushet
Vlejn aq shumė
Aq sa i madhi
Se njejt ne kėtė botė
Marrin fryme
Dhe e duan jetėn.

Tė gjithė voglushet
Kan endrra dhe dėshira
Pėr jetėn
Pėr tė ardhmėn
Dhe jetojn me shpresa
Tė gezuar ne kėtė botė
Se dikur edhe kėta
Do te bėhen si te tjerėt
Ndoshta edhe me te medhenj
Ne tė ardhmėn e tyre.

Ne vende tė ndryshme
Shpesh i quajne te rritur
Sepse u ngarkojne
Peshen qe su takon
Ndėrsa i madhi
Tash bėhet i vogėl
E i vogli i madhe
Ne botėn e ulet
Tė njerezis.

Lereni te rriten
Tė gėzohen
Me femijerin e tyre
E dikur me vonė
Tė bėhen te mėdhenjė
Me gezimin ne fytyre
Pėr jetėn e tyre
Nga dita ne ditė.Ne dashuri

Duane atė
Qe ju respekton
Jo vetėm fjale
Qe ju dhuron

Duane atė
Qe vepren ua dėshmon
Se me thenje te kota
Dashuria nuk jeton.


Duane atė
Qe e din ēka ėshtė jeta
Dashuria nuk do fjale
Por sjellje te vėrteta.

Duane atė
Qe ne jetė ta keni edhe shokė
Se vetėm me fjale
Nuk bėhet asgjė dot.


Deshmorve

Kenget e mia
Fjalėt e mia
I kam pėr ju
Dhe do ti kem
Ne shpirtin tim
Deri ne mbarim.

Nderin pėr ju
Respektet e mia
I mabje ēdo here
Si dhurate
Me te madhe pėr ju.


Shkrimet pėr ju
Do ti lexoj
Ti shkruaj
Tė ua kushtoj
Se ju jeni
Dhe do tė jeni
Shembelltyre
E dashuris
Pėr tokėn nene.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sat Aug 16, 2008 11:55 pm

Shoqeria e vjetėr

Njė ditė
Kaloja rrugės
Ku jam lindur
Ku jam rritur
Dhe me shoqeri
Kujtime kam thurur.

Atė ditė
Ne zemren time
Ndjeva njė zbrazeti
Qe ma kaploje shpirtin
Ne munges te se kaluares.


Ne atė vend
Kemi kaluar qaste
Bisedat me te mira
Me shoqerin
Ne orėt e vona
Kur koha na dukej e shkurt.

Rruges atje
E ndjeva mungesen e tyre
Dhe mungesen e asaj kohe
Qe nuk do tė kthehet kurrė
Por pėr mua
Ishte koha me e mirė
Qe jeta ma dhuroje
Ne ditet e rinise.Ne akulle

Neper akulle
Rreshqiten shumė
Ata te cilėt
Kerkonin
Tė arrinin ne vendin e pare
E harruan
Se janė ne akulle.


Rreshqiten
Kur ishin te sigurtė
Se nuk rrezohen
Por
Mbeten vetėm ne akulle
Pa arritur
Atje ku deshiruan
Dhe ku e kishin qėllimin.

Disa
Akoma aty janė
Duke u munduar
Qe te ecin drejt
Por ne akulle
Nuk mund te ecin
Sepse
Nuk janė mėsuar
Tė qendrojn ne kėmbė
Dhe harrojnė
Se janė ne akulle
Duke menduar
Se po ecin ne toke.

Fjala

Fole fjalėn
Por mendohu
Para se atė
Ta nxjerresh nga goja.

Mbaje fjalėn
Kur ta folesh
Se ne atė
Bazohet njeriu.

Ruaje fjalėn
Qe tė mos bėhet arm
Se ajo plagos
Me shumė se ēdo arm.


Fjala afron
Edhe largon
Edhe pse gjuha
Eshtra nuk ka
Dhe shkon
Andej nga ti themi
Me ose pa qėllim.


Fjala sheron
Edhe plagon
Se njeriu
Lidhet
Dhe ndegjohet
Nga fjala.


Nga fjalėt e kota

Kur mendojn se kan njė dije
Ose zgjuarsi filozofije
Behen fjalėt sikur ujė
Ne rend te par derti i huj.

Kush ma shumė din
E kush kuj ja kalon
Atė ēka ka ndegjuar
Nga goja e lėshon.

Nuk e kan shumė qelsin
Qe gojen ta frenojn
Atė ēka sot e thanė
Nėse e harrojnė.


Njeriu kur genjen
Edhe mendon se po din
Ndoshta me fjale te kota
E kėrkon diturin.

Nga goja e njerzve dalin
Thash e mė tha pa ndal
Kur nxinen ne gėnjeshtėr
Deshirojn te jenė fal.

Edhe nuset janė leshuar
Pėr fjalėt me thash e i tha
Rrejshem duke pshtjellur
Me sy kurrė gjė s'ka pa.

Mos besoni fjalve
Qe dalin nga kėto biseda
Sepse largė te tillve
Qėndron ēdo here e vėrteta.

Nėse te tregon dikush
Mos u intereso ta ndegjosh
Sepse me kėto vepra
Veten do ta nencmosh.

Dikund nga xhelozia
Edhe nga inati i pa fund
Me thash e i tha ne fjale
Kurrė sperfundojn askund.

Kush flet fjale te kota
Nuk ka aspak njerezi
Ēdo here thotė qe din
Se shpifjen e ka “ dituri”Kot se kot

Nga mėngjesi der ne mbrėmje
Rrine disa ulur dhe bisedojne
Fjale pas fjale ne bisede
Punet e huaja i vlersojne.

Dikur me vonė i rrok urija
Nuk kan bėrė asnjė pune te shtėpia
Edhe pse pa nderpre fare
Buke men gran kerkojn femija.

Se kėtė e kan njė dituri
Tė fituar nga diku nga errėsira
Nuk shef veten ne pasqyrė
I duket vetja me i/e mira.

Ēdo kush keq e ka simbas tyre
Asgje kush me shumė nuk din
Ne sy tė tyre ėshtė ēdo kush
I pa moralshem , se ka njerzin.


Por me kohėn ēdo gjė dihet
Se pa fol gojes si rrihet
E ka mėsuar kėtė profesion
Deshti e sdeshti goja ja shqipton.

Se njeriu edhe kur mėsohet
Smundet veten ta pėrmban
Kesi te tillesh sjan asgjė tjetėr
Shoke i afert me budallane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sat Aug 16, 2008 11:58 pm

Balozet

Balozet dolen nga deti
Qe te bėjn gerdi
Nuk e llogariten aq shumė
Se nuk kan fuqi.

Me endrren e tyre te mjerė
Qe su ndalet turri
Harruan fjalt se shqiptari
Ėshtė me i fortė se guri.


Dolen balozat ne skene
Me bindje te gabuar
Se prej emrit tė tyre
Do te jemi te frigsuar.


Ne ballė tė tyre dolen
Djem e vajza trimeresha
Balozet i lan kokat aty
E as su gjinden eshtrat.


Ne gjakune tyre te keq
Notuan dhe u mbyten
Se do tė mbesin aty
Kėtė kurrė se ditėn.

Se bijt e shqipes krenare
Nuk i frigon kurrė balozi
Se me kohe nder shekuj
Sna frigoj ,shpata , pushka as topi.


Anton Cetta

Burre drangu si shkemb
Qe furtunave ju bėrė ballė
Qajte kur kendove me kenge
Shumė lotin e ke ndal.

Njė dhimbje , njė plage
U ndal , nga ti u sheru
Burre e trim si shkemb
I pa vdekur o drangu.

Ti nuk quhesh i vdekur
Jeton ne zemren e ēdo shqiptari
Plak i kullave te Kosoves
Si bajrak ēdo kund i pari.

Ti do tė jetosh ne kenge
Do te lexohesh ne histori
Se Kosova me nderin tėnd
Mburret dhe do tė mburret gjithenji.Kosoves

Oj Kosovė Ty te kam ne zemėr
Dhe pėr ty dij te kendoj
Edhe vargjet qe ti shkruaj
Vetėm ty do ti kushtoj.

Tek ti fusha ku lulzon
Edhe bari din te rritur
Bukurin tėnde qe e ke
Zemer gjerė edhe mikpritur.

Tek ti balta ėshtė e ėmbėl
Atje guri e ka vleren
Edhe lisi ne maje te malit
Aq te ėmbėl e lėshon eren.

Atje lumi ėshtė i pastėr
Dhe bilbili ligjeron
Ne maje te deges se zbukuruar
Tė tėrė vendit i kėndon.

Ku fishellon bariu krenar
Me atė fyll te blegtoris
E ne mbrėmje pa nderpre
Bjen ai tel i qiftelis.

Tek ti dheu ėshtė aq i vlefshem
Sikur ari me shumė peshon
Jam krenare qe jam e jotja
Se aq shumė zemra ty te don.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:01 am

Valo

Valo lart
Ne ēdo kohe
Ne ēdo vend
Me koken dy krenare
Me i dashuri shpend.

Valo lart
Ne shtize
Ne shtepi
E koken dy krenare
Pėr nėnėn Shqipėri.


Valo lart
Qendro
Ne ēdo kohe
Ne ēdo stin
Me koken dy krenare
E shkruam historin.

Valo lart
Mos u ndal
Mos pusho
Si ēdo here me e para
Atje lart qėndro.


Valo lart
Fluturo
E lirė
E gezuar
Me gjakun e kuq
Ty tė kemi liruar
Tė lirė tė kemi
Duke fluturuar.

Skenderbeu

Ne sheshin e madhe
Ti qėndron
Me shpaten ngritur
Si atėherė
Kur ishe ne jetė.

Ne maje te atit
Je tash aty
Sikur atėherė
Kur ishe gjallė
Ne fushbetejat
Qe si harron bota.

Ne sheshin tėnd
Aty je
Mbrojtes i madhe
Nga shekujt ne shekuj
Dhe akoma tash
Fuqia e jote
Mbron sheshin prapė.


Kenget shqiptare

Ne kėngėt tona
Kendohet
Ne kėngėt tona
Dashurohet
Ne kėngėt tona
Gjallerohet
Ne kėngėt tona’
Vajtohet
Ne kėngėt tona
Inspirohet
Ne kėngėt tona
Trimerohet
Ne kėngėt tona
Flitet
Ne kėngėt tona
Porositet
Ne kėngėt tona
Jetohet
Ne kėngėt tona
Zbukurohet
Ne kėngėt tona
Ka aq shumė
Ne kėngėt tona
Folklori i pa fund.

Ne kėngėt tona
Thesar
Ne kėngėt tona
Shqipetar
Ne kėngėt tona
Ti ruajm
Ne kėngėt tona
Tė mos i gjuajm
Ne kėngėt tona
Tė kemi kufi
Ne kėngėt tona
Mos te zgjarravisim
Folklorin ta ruajm
E me shumė ta ngrisim.


Mos harroni

Mos harroni nderen
As bujarin
Dheun e shtrenjet
As besnikerin.

Mos harroni gjuhėn
As shkrimin
Vleren e saj
As begatimin.


Mos harroni vendin
As livadhin
Ngado qe te shkoni
Nderone shqiptarin.

Mos e thuani kot
Se jeni Ilir
Ishim ēdo here
Dhe jemi me te mirė.


Mos e tolerancen
As respektin
As qe nderon atdheun
Nderon aq shumė veten.


Ne qerdhen e shqiponjės

Ne qerdhen e shqiponjės
Shumė here
U versulen gjarperinjet
Qe zogun te ja helmojn.

Me dashuri te madhe
Shqiponja mbrojti
Zogjet e vete
Duke e coptuar gjarperin
cope –cope
Se shqiponja
I kishte thonjet e medhenj
Dhe i kishte dy kokė.

Atje ne qerdhe te shqiponjės
U rriten zogjet
Qe krihet i moren
Se bashku me nėnėn
Tash fluturojn
Ne lartesi te qiellit te lirė.

Zogu

Zogu
Nuk kėndon ne kafaz
Se kenga e tij
Quhet mallengjim.

Zogu
Nuk fluturon ne kafaz
Se fluturimi i tij
Quhet dėshtim.


Zogu
Nuk gjalleron ne kafaz
Se shpirti i tij
ESHte nėn roberim.


Zogu
Nuk ka drite aty
Se ēdo drita e tij
Ėshtė errėsirė.

Zogu
Nuk dallon ditė as nate
Se ne kafaz
Ēdo here ėshtė e njėjtė.


Zogu
Ka dėshirė te dal
Tė fluturoj
Tė gjalleron
Por ėshtė ne kafaz
Duke vajtuar kėndon.


Ēdo kund

Ne atė bore
Malsore
Ne atė shi
Shqiptari
Ne atė ere
Bese e nder
Ne atė stuhi
Pėr liri
Ne atė mal
Pėr ideal
Ne atė ditė
Si celik
Ne atė akulle
Zbathur
Ne atė lageshti
Trimeri
Ne ēdo vend
Me pushk
Me pend
Neper shekuj
Pėr te dashurin vend.

Kush

Kush e don erresiren
Askush
Pėrse e adhuron
Dikush
Kush e cungon lirin
Shoqerin
Pėrse ndalet integrimi
Pėr gjinin
Kush te keqes i jep emere
Ajo ėshtė femėr
Kush mendon se vlen me shumė
Se ėshtė grua
Nuk ka aspak respket nga unė
Dhe se dua
Kush e perdor atė
Se ēdo here
Si femra jemi gabim
E pa drejt
Pse kėshtu e bindin njerzin
Se ka faj te dyfisht dhe gabim
Burri burrė
Mashkulli mashkull
Qe e bind shoqerin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:06 am

Ne udhekryq

Rruget na takuan
Aty
Ne udhekryq
Ku prisnim
Unė dhe ti.

Aty ishim
Dhe nuk folėm
Por rrugėn
E kishim
Ne te njetin drejtim.

E atė udhekryq
Ti ke pritur
Edhe unė
Pa ditur
Qe dikur
Do te bėhemi udhetar
Tė te njejtes rrugė
Tė drejt.

Fjale filozofije

Mos e shani erresiren
Pėrse
Ndizeni njė qiri
Tė bėhet drite
Erresira si ka fajet
Po ata qe se luftojne
E ju;
Ndizeni njė qiri.


Mos rrini ne ėndėrr
Pėrse
Zgjohuni nga ajo
Tė shifni realitetin
Mos rrini ne ėndėrr
Duke kėrkuar kot
Realizimin.


Mos kerkoni shumė
Pėrse
Por jepni nga vetja
Me shumė
Se kufiri i kėsaj
Akoma nuk ėshtė zbuluar.


Mos e mundoni veten
Nga njė e kaluar
Pėrse
Shendrrone ne gezim
Se ai qe s'ka njė te kaluar te hidhur
Sdo te kėtė
As te ardhme te gezuar
Kėshtu thotė ;
Filozofija.

Koha

Nuk mudem te theme
Se
Koha ėshtė vetėm kohe
Qe me veti merre ditet tona.

Ajo ėshtė kohe
Qe
Me veti sjelle shumė
Qe ne nuk e kuptojm.


Nuk mundem te theme
Se
Ēdo gjė vjen dhe shkon
Nga koha ne kohe
Duke marrur
Dhe duke dhanur
Koha pėr kohėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:14 am

PARAJSA

O vėllezrė shqiptarė!
Pa tė zėm' udhėn e mbarė,
T'i bijem pas urtėsisė
Dhe dritės e diturisė,
Tė mos rrimė n'errėsirė,
Se nuk ėshtė pun' e mirė.
Neve qė qemė njėherė
Nė gjithė botėt tė ndjerė,
Dhe tė par' e tė lėvduar,
E tė rėnd' e tė dėgjuar,
Trima tė fort e tė mirė,
Tė rrimė sot n'errėsirė.
. . . . . . . . . . . . .
Ishin trima prindit tanė,
Pa emrė pėrjetė lanė.
Aleksandr'i Math i ndjerė
Dhe shumė shokė tė tjerė,
Q'ishinė me tė tė parė,
Qenė gjithė shqiptarė.
Muntnė sė pari Greqinė,
Pasdaj muntnė dhe Persinė.
Zunė dhe Hind e Afrikė
Burratė trima pa frikė.
Faqen e dheut e fituan,
Mė ēdo anė mbretėruan.
Selefqinjtė(1), Ptolemenjtė(2),
Gjithė ē'qenė tė mbėdhenjtė,
S'qen' as grekrė as bullgarė,
Ishin burra shqiptarė.
Kombinė tėn e nderuan
Dhe Evropėn e shpėtuan
Nga kurt' i zi i Persisė,
Dh'i dhanė nder Shqipėrisė.

Pirrua romanėt mundi
E gjithė jetėn e tundi.
Kostandin'i Math, q'i thonė,
Dh'ajy ish nga fara jonė.
Gjithė njerėzit e mbarė,
Thua, qenė shqiptarė.
Shqipėtari ka lėftuar,
Dhe ajy ka mbretėruar.
Aleksandr' i Math Greqinė
E kishte bėrė tė tinė,
Me luft' e kishin marė
Prindit tanė kordhėtarė,
Pa nė Thivė njerės lanė,
Thivasit u ngren' i vranė,
I vranė me tė pabesė,
Pas zakonit tė Moresė.
Shqipėtarėt kordhėtarė
Thivėsė i vunė zjarrė!
S'i kursyenė gjė zjarit,
Vetėm shtėpin' e Pindarit,
Se ish vjershėtor i ndjerė
Dhe i parė mi tė tjerė.
Shqipėtarėt pas Greqisė
Iu lėshuanė Asisė,
Njeri kurrė nuk i mundi,
As u qėndroi dot gjėkundi,
Gjithė pėrpara i vunė,
Faqen e dheut gjith' e zunė.
Burr' i math i Shqipėrisė
Ndėnji nė fron tė Persisė,
E arratisnė Daranė, { Darai III }
Njerėzi e ti e vranė!
Aleksandri dha lirinė,
E shpėtoi nga xgjedh' Asinė,
I dha nder dhe Shqipėrisė,
Mėmės sė ti, q'i dha sisė,
Pėrkujdesi njerėzinė
Dhe pruri qytetėrinė,
Bėri udhė e qytetė,
Pru gėzim nė gjithė jetė
Edhe sot Aleksandria
Na rrėfen punėt e tija.
Evropėn e ka shpėtuar
Nga njėxgjedh e mallėkuar.
Kėto punė shqiptarėt
I bėnė, ata tė parėt,
Ata tė parėtė tanė,
Edhe emėrė na lanė.
Edhe Pirroja ish burrė,
Qė s'ka pasur shokė kurrė.
Ay romasit i mundi,
Italinė tėr' e tundi;
Tekdo qė kishte lėftuar,
Botėn e kish tėmerruar.
Kshhu edhe shumė tė tjerė
Shqipėtar' ishin tė ndjerė.
Ishte mėm' e trimėrisė
Edh' e zonj' e urtėsisė
Shqipėria kurdoherė,
Qė nxirte burra tė vlerė.
Trima burra tė vėrtetė
Sa kanė qėnė nė jetė
Tė gjithė ajo i polli,
Trimėria soje dolli.
Qe dhe njė koh' e njė ditė,
Qė polli dhe pėrėnditė,
I pat pjellė Shqipėria,
Pa u falej njerėzia,
Dhe besoninė qėmoti
Qė nė Shqipėri rrij zoti,
Vij rremet i njerėzisė,
E i falej Shqipėrisė.
Tomori nuk ėsht' i pakė,
Qė nxjer dhe sot zė pa flakė,
Se rrininė pėrėnditė
Ndė atė natė e ditė!
Prindit tanė i besonin
Pėrėndit' e s'i mėrgonin.
Pėrėndi e trimėrisė
Ishte mėm' e Shqipėrisė.
Shqipėtari trim mė fletė
Rronte gjithėnjė nė jetė,
Shigjet' e ti vrėngėllinte,
Vdekjenė me vet' e shpinte!
Pėrėndi e bukurisė
Me shijėt tė gjithėsisė,
Q'ėsht' e bardhė si dėborė
Nuk e lij kurrė Tomorė,
Flinte nė shtratthit tė artė
Shtat' i bardhė posi kartė.
Leshėrat i kish tė arta
Edhe faqezėt tė zjarta,
Ballė, gushė, krahėruar,
Llėrė, pulpė, kėmbė, duar,
Pej drite ishinė bėrė,
Sikundėr dhe trup' i tėrė.
Si dėbor' e kishte gjinė,
Pa sill nėr mėnt bukurinė!
Kur kthehej e tė shikonte,
Zėmrėnė ta pėrvėlonte.
Zėn' e kishte si bilbili,
Faqetė si trėndafili,
Diellin e urdhėronte,
Nė gjit tė saj pėrėndonte,
Nė shtratthit tė saj e vinte,
Edh' e mbant' e nuk e linte,
Tėrė natėn e pushtonte,
Pa nė mėngjest e lėshonte.
Hėna kėto duke parė,
Dhe duke tretur e tharė,
Ligej fort shum' e drobitej,
Kahėnitej e venitej,
Se i haj zėmrėn nakari,
Qė djek i shkreti si zjarri.
Pėrėndi e bukurisė,
Q'i ip dritė njerėzisė,
Nga gjir' i saj dritė qitte,
Hėnėnė e pėrsėritte,
I ip pjesė bukurie
Edhe shij' e drit' e hije.
. . . . . . . . . . . . . . .
Dhe fqinjėt e Shqipėrisė,
Armikėt e pėrėndisė,
Kshu treteshin nga nakari,
se ish burrė shqipėtari.
Sa mbretėrė tė dėgjuar,
Nė Shqipėri tė uruar,
Sa burra tė fort' e trima,
Me vėshtrim si vetėtima,
Kan' ardhur e kanė shkuar,
Dh' emri s'u ėshtė haruar!
Me ta bashk' ish trimėria,
Dhe me ta ish urtėsia,
Tė dyj' ato mbretėronin,
Mėmėdhen' e lulėzonin,
Ish parrajsė Shqipėria,
Se ishte gjall mirėsia.
Bukuri e pėrėndisė,
Pėrėndi e bukurisė,
Kėmbergjėntė, leshflorinjtė,
Duke mbledhurė pėqinjtė,
Nė Shqipėri tekdo shkelte,
Bari mbint' e gjethi ēelte,
Dhe luletė lulėzonin,
E bilbilėtė kėndonin.
Ajo dhe nė re qėndronte,
Edhe nd'erė fluturonte,
Tekdo vij, ip bukurinė,
E pėrndante mirėsinė.
Bėheshin mollėtė ftonjtė,
Portokaletė, lemonjtė,
Manatė, rrushtė, qershitė,
Fiqtė, arratė, lajthitė,
Pjeshka, thana, vadhja, shega,
Ulliri me shumė dega,
Gruri, misėri, peceli,
Elbi, tėrshėra e meli.
Ish i veshur vėndi gjithė,
Dhe pill shumė pem' e drithė,
Drur'i dardhėsė me dardhė
Ish si zonja sisėbardhė.
Nėr fushatė luleshumė
Lumėnj vrapmėdhenj pa gjumė
Shkoninė duke kėnduar
Me kanisk tė math nėr duar.
Ata mėmė kanė renė,
E ajo ka atė denė.
Dheu, kafshėtė, bagėtia,
Shpestė, gjithė njerėzia,
Pin' ujėt e tyr' e prėhen,
Dhe bimėrat pa tė s'bėhen.
Tek shkonte lum' i uruar,
Q'ishte si ar i kulluar,
Kafshėtė dhe bagėtia,
Lėēinin si mizėria.
Edhe grat' e Shqipėrisė
Gjithė me foshnjė nė sisė,
Sicila ish mbretėreshė
Dh'e bukur si pėllumbeshė
S'shihnje njė gjė tė shėmtuar
Dhe pa gas e tė helmuar.
Edhe vashėzė mes'hollė
I kuqte faqja si mollė,
Dorėn q'e kish pej ergjėndi,
S'e hiqte nga avlėmėndi,
Gjithė ē'i duhej nė jetė,
I bėnte tė tėra vetė.
Nė viset tė Shqipėrisė
S'kish gjė pėrveē mirėsisė,
Moskamja dhe varfėria
E tė tjera tė kėqija?
Kurrė nė Shqipėri s'ishin,
Mase dhe emėrė s'kishin.
S'kish as kurva as kurvarė,
as tė liq kish as kusarė,
Gjithėkush vetė punonte,
E njeri nukė pėrtonte;
Sicili fort mirė shkonte,
Haj, pij dhe tepėronte;
Kėto me djers' i fitonin,
Mė shumė nukė kėrkonin,
Se kish duk nga pėrėndia
Dhe uratė Shqipėria.
Ish shumė trim shqipėtari
Dhe i bukur si fill ari,
Si burratė edhe gratė
Ishinė trime me shpate,
Ish ligė vėllazėria,
Edhe besė miqėsia.
Shqipėria gjithė nderė
Kisht' e ishte shum' e ndjerė.
Shqipėtari ish i mirė,
Dhe kish emėr tė pavdirė.
Shqipėria shum' e vlerė
Ish e madh' e gjat' e gjerė,
Se ahere s'ishin shqehtė,
As maxharėtė, as vllehtė,
Ishin gjithė shqiptarė
Nė atė kohėt tė parė,
Qeltėtė kishinė fqinjė,
Q'ishinė brinjė pėr brinjė.
Ishte njė tjatrė jetė,
Shi t'artė shtininė retė,
Ish njė ver' e gjithėnjėshme
E njė kohė shum' e bėshme,
Dhe nė dimėrė vėrritė,
Qė mbaninė bagėtitė,
Ishinė plot manushaqe,
Dheu kish bukuri mi faqe.
. . . . . . . . . . . . . .
Shqipėtar' ish i vėrtetė,
Trim i bukur e i qetė,
Fjalėnė qė ip, s'e kthente
E s'doj kurrė tė gėnjente.
Tė miratė gjithė ē'janė
I kishin prinditė tanė.
Bima pillte kallinj tetė,
Nėntė, dhetė, dymbėdhetė.
Tė tėrė dhenė ta rrihnje,
Plak tė kėrrusurė s'shihnje,
Veē kalliri unjte kokė,
Nukė dilte pėrmi shokė.
. . . . . . . . . . . . . . .
Vasha fill e vetėm shkonte,
Njeri kurrė s'e shikonte,
Nė flori ngarkuar shkonje,
Gjėsendi nukė pėsonje.
Kish ahere Shqipėria
Gjithė ē'kėrkon njerėzia,
Zot'i math e kish uruar,
Pa ishte fatbardhėsuar,
Kishtej njerės tė vėrtetė,
Trima burra pa tė metė,
Kish kamjen' e dashurinė,
Mirėsin' e urtėsinė,
Ish e tėrė njė fėmijė,
At' e mėm' e bir e bijė,
Kish bulmet e pem' e drithė,
Edhe tė miratė gjithė.
Mijėra vjet kėshtu shkuan,
Shqipėtarėtė s'u ndryshuan,
Patnė gjith' ato qė duhen,
Kishinė nder' e lirinė,
Pa dhe gjithė mirėsinė,
Se njeriu e njerėzia
Ushqehenė nga liria.
Njeriu lindi i liruar,
Pasdaj e kanė penguar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:15 am

Gjithė botėnė romanėt
E vunė poshtėė, veē tanėt
U pren' udhėn' e s'i lanė,
Pa shumė lufėtra ngjanė.
U mbyt nė gjak Shqipėria,
Po rop s'u bė njerėzia,
Nuk' u bė rop shqipėtari,
Po qėndroi si ish sė pari!
Dha shpirtin e gjakn' e derdhi,
Nė zgjedhė si kau s'erdhi,
Mburoi nderr' e Shqipėrisė
Dhe sendrėn' e njerėzisė!
Mbajti lirin' e ra vetė,
Trimėrinė s'e la shkretė.
Pa kur erdhė egėrsirat
Me tė gjitha tė pahirat,
Si hynė, shqeh e tė tjerė,
Duke vrar' e duke prerė,
Tė gjithė kombet' i zunė
Dhe nė kurt tė keq i shtunė,
Njeri pėrpara s'u dilte,
Gjithėkush udhėn' u ēilte.
Vetėm prindit trima tanė
"Gjer aty, barbar'!" u thanė.
Dhe kur erdhė nga Asia
Tė shumė si mizėria
Tyrqitė, q'ishinė trima
Dhe binin si vetėtima,
Pa mė thoni kush lėftonte
Edhe gjėsendi s'pėsonte?
Vall' elinėt a bullgarėt!
Apo neve shqiptarėt?
Njeri tjatėrė s'kuxonte,
Veē shqipėtari lėftonte!
Ajy prap' e ka shpėtuar
Evropėnė e verbuar.
Kush nuk e di Skėnderbenė,
Qė nderojti mėmėdhenė?
"Lum ti, moj Shqipėri!" thashė,
Armėt e ti' kur i pashė
Ndė Belvedere nė Vjenė,
Sikur pashė Skėnderbenė.
Dhe sot nga armėt e tija
Kullon fjeshtė trimėria!
E di njerėzi e tėrė
Atė zot ē'punė ka bėrė
Kur hiqte Skėnderbeu shpatė,
Trimavet u ipte date!
Burra tė veshur nė hekur
Dhe luftėtarė tė pjekur,
Q'ishin nė luftė kaluar
Pėrmi kuaj tė harbuar,
Kur hiq me kordhėt tė prehtė,
Q'ishte si pėndėz e lehtė,
Posi pjepėrin i priste,
Nė vdekje pa ndjer' i klliste,
Njerin' e kalėn e ēante,
Tė dy mė katėr i ndante.
Mirėsin' e trimėrinė,
Dhe mėndjen, e urtėsinė
T'ati zoti njeri kurrė
S'e ka pasur nonjė burrė.
Vet' ajy burr' e trim ishte,
Edhe shokėtė qė kishte,
Si Tanushi me Uranė,
E Moisiu me Hamzanė,
Si Maneshi e Muzaka,
Qė hidheshin posi flaka,
E si Lekė Dukagjini,
Si Perllati, si Mardini,
Zėnėbisha, Araniti,
Gjon Koka, q'ish si hastriti,
Kont, prens, mbretėr e tė tjerė,
Burra tė vler' e tė ndjerė.
Qenė trima tė vėrtetė,
Nuk u bėnė rop nė jetė.
Opopo! ē'kanė lėftuar,
E ē'punė kanė punuar!
Sa mbretėr e prensėr qenė,
Njohnė tė math Skėnderbenė,
Zun' udhėn e urtėsisė,
Ishinė lark marrėzisė,
Pėr Shqipėrinė lėftonin,
Madhėritė nuk' i donin,
Po kishin vėllazėrinė,
S'e qasninė djallėzinė,
Pa lan'emėrė pėrjetė,
Zotėrinjtė e vėrtetė,
Veē Shqipėrinė mejtonin,
Tė tjeratė i harronin,
S'kishin ata thashetheme,
Tė kėqija e tė rreme,
Donin gjithė mėmėdhenė
Dhe kombin' e Skėnderbenė,
Kush i rrij kundrejt Tyrqisė,
Veē burrat' e Shqipėrisė,
As Sėrbij' as Bullgaria,
As Elladha as Vllahia,
As Venetia qėndronte,
As tjatėrė komp kuxonte.
Evropa ishte e shuar,
Njerėzit tė mallėkuar,
Kishin vdekurė nga frika,
Nga Tyrqit' u binte pika,
U trėmpnė gjithė me radhė,
Dhe Vlladisla me Uniadhė,
Si gjithė kėta tė rinjtė,
Dhe papa e vyzandinjtė
Mė njė ditė Konstandinė
Tyrqit' e zunė dh'e pshinė,
Kostandinopoj' e ndjerė
S'u mbajt, po ra menjėherė.
Grekėrit' ishin tė vdekur,
S'hanin dot barut e hekur,
Le tė mbahen me lėvdatė
Grekėrėtė posi gratė,
Me fjal' e me thashetheme,
Janė tė gjitha tė rreme.
Kishte vdekur njerėzia,
Rronte vetėm Shqipėria,
Veē shqiptari lėftonte,
Njeri tjatėrė s'kuxonte.
Kordhėtar tjatėrė s'gjenė,
Tyrqitė, veē Skėnderbenė.
Skėnderbeu me tė parėt,
Me tė gjithė shqiptarėt,
I qėndruanė Tyrqisė,
I dhanė nder Shqipėrisė,
Ata duall' e lėftuan,
Gjith' Evropėn' e shpėtuan.
Tė Skėnderbeu kishte shpresė
Aher' Evrop' e pabesė.
Rrėfe, o mal' i Sopotit!
Edhe ti, Tomor'i zotit!
Me oshėtimė tregoni,
E me vetėtimė thoni,
Dhe ti, fortes' e Beratit!
E ju, bregoret' e Matit!
Folė, fol' o Drin'i shkretė!
Q'i ke parė me sy vetė
Tė tėr' ato ligjėrime
I mer vesh zėmėra ime.
Kėto gjithė po i dimė,
Mė tėhu tani tė vimė.
Pas Skėnderbeut Shqipėria
Nukė ra nė tė kėqija,
Se nė kurt' kurrė s'ka rėnė,
Poshtė njeri s'e ka vėnė,
Se shqipėtari ish burrė,
Nėnė zgjedhė s'hyri kurrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:16 am

Nder' e vjeftėnė e mbajti,
Dhe sedrėnė nuk e ndajti,
Nuk e harroi mėmėdhenė
Dhe lirin' e Skėnderbenė,
I huaj nė vėndit tėnė
S'shkelte dot, se nuk ish thėnė
Retė muntte tė pėrpinte,
Nė Shqipėri s'munt tė vinte;
Fill e vetėm shqipėtari
Udhėtonte si m'i pari,
Me mbledhėt tė pleqėsisė
Shihej pun' e Shqipėrisė
Ligė kishin tė vėrtetėn,
Qė sbukuron gjithė jetėn,
Kishin udhė urtėsinė,
Besė kishin njerėzinė,
Udhėrėfenjės e dritė
Kishin gjithė mirėsitė.
Gjithė sa qenė tė parė
Dhe me mėnt e kordhėtarė,
Q'i dhanė jetė Tyrqisė
E nder tė math Shqipėrisė,
Tė tėr' ishin shqiptarė
Sa bėnė punė tė mbarė,
Si Qyprilit' e tė tjerė
Burra me emr' e tė ndjerė.
Shqipėtari mbretėronte,
Ajy lėftont' e gjykonte.
. . . . . . . . . . . . . .
Shqipėria ishte zonjė
E kishte tė madhe pronjė,
Shqipėria kurdoherė
Ka nxjerrė trima tė vlerė,
Mehmet Alin', Ibrahimnė,
Gjikėnė, Gjolekė trimnė,
Rrapon e Ali Pashanė,
Silahdarė e Shkodranė
E shumė njerės tė tjerė,
Si kėta dhe mė tė ndjerė.
Ishte vash' e Shqipėrisė
Ajo zonj' e urtėsisė,
Dora Distra nga Pėrmeti,
Q'ish nė diturit si deti.
Gjithė gravet u ka dhėnė
Nder dhe mėmėdheut tėnė.
E kush e bėri Morenė?
Gjithė shqiptarė qenė.
S'ish shqiptar Marko Suli?
Xhavella e Miauli?
Bubulina e Kanari?
Shqipėtar bir shqipėtari.
Me armėt tė Shqipėrisė
Iu hoth themeli Greqisė,
Po grekėrėt e pabesė,
Qė iu bėnė zot Moresė,
S'e duanė shqiptarė,
Kėrkojnė t'i bėjnė varrė!
Po kush bėn nė kėtė jetė
Varr' e shokut, bije vetė.
Nukė trėmbet shqipėtari
Nga greku e nga bullgari,
Nga Mal'i Zi, nga Sėrbia
Nukė trėmbet Shqipėria.
S'trėmbet kurrė shqipėtari,
Dhe sot ėsht' ajy i pari,
Bota gjith' e kanė parė
Nė luftėra shqiptarė,
Plevna, Shipka s'u harua,
Koha shumė s'u mėrgua.
Neve muntmė venetjanėt
Dhe barbarėt e romanėt,
Turqinė edhe Persinė,
Afrikėnė e Hindinė.
. . . . . . . . . . . . .
Gjithė njerėzit e dinė
Kush e bashkoi Italinė.
Cilėt pėr vdekj' e pėr kokė
Garibaldi kishte shokė?
Shqipėtar ishin tė tėrė,
Ata punė kanė bėrė.
Edhe sot lul' e Tyrqisė
Janė djemt' e Shqipėrisė,
Njerės t'urt' e tė vėrtetė,
Tė ditur e pa tė metė.
Edhe sot ėshtė i zoti
Shqipėtari si qėmoti,
Ēdo punė qė ka punuar,
Kurdo e ka trashėguar.
Kėto tė vėrteta janė,
E tė rrema brėnda s'kanė
Njeriu po tė mėsonjė,
Kėto do t'i kupėtonjė.
Eshtė fjalėz e vėrtetė,
Qė tjatėrė komp nė jetė
S'i arrin dot shqipėtarit,
Burrit trim e punėmbarit.
Ka nxjerrė e do tė nxjerrė
Shqipėria kurdoherė
Burra t'urt'e tė vėrtetė,
Ka pasur dhe do tė ketė.
I ka dhėnė pėrėndia
Gjithė ē'donte Shqipėria,
Se e ka ngrehur pėrjetė
Zot i math e i vėrtetė.
Shqipėria s'copėtohet,
Kurrė nukėvarfėrohet,
Posi hėna pėrsėritet,
Kurrė nukė kahėnitet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:17 am

Gjithė ē'jemi shqiptarė,
Jemi njė fis e njė farė,
Kemi tė tėrė njė shpresė,
Njė gjak, njė gjuhė, njė besė,
Besė kemi pėrėndinė
Dhe ligė vėllazėrinė,
Jemi gjithė shqiptarė,
S'jemi tė ēar' e tė ndarė,
Jemi shtėpi e fėmijė,
At' e mėm' e bir e bijė.
Mėmė kemi Shqipėrinė
Edhe motėr urtėsinė,
Kemi ndihmės trimėrinė,
Mėm' e atė pėrėndinė,
Se asaj i prumė besė,
Tė gjith' atje kemi pjesė.
. . . . . . . . . . . . . .
S'jemi as turq as kaurė,
Mos e thoni kėtė kurrė,
S'jemi grekėr as bullgarė,
Jemi vetėm shqiptarė
Ky emėrė na ep nderė,
Pa s'na duhenė tė tjerė,
Kemi gjuhėzėnė tėnė,
Zot'i math na e ka dhėnė,
Dhe komp e mėmėdhe kemi,
Tė humbur nė jetė s'jemi.
Ajy qė s'do mėmėdhenė
Dhe kombin e vetėhenė,
Dhe gjuhėnė qė flet vetė,
S'ėshtė njeri i vėrtetė.
Ata quhen tradhėtorė,
Janė tė mjer' e tė gjorė,
Faqezes e gėnjeshtarė
Dhe tė paqėn' e tė marrė,
E lenė mėnjanė nderė
E lipin derė mė derė
Ata janė posi berri
Edhe tė ndyrė si derri.
Nder e vjeftė s'munt tė ketė
Njeriu i tillė nė jetė.
Gjithė ē'jemi shqiptarė,
Jemi njė s'jemi tė ndarė,
Kėt' emėrė mjaft e kemi
Dhe na ep nder kur e themi,
Eshtė emr'i Skėnderbeut,
Emr'i gjithė mėmėdheut,
Me kėt' emrė tė bekuar
Tanėtė janė lėvduar.
Selenik e tatėpjetė
Ka qėnė dhe do tė jetė
Vėnd'i tėr' i Shqipėrisė
Me ndihmėt tė pėrėndisė.
O ju fqinjtė e pabesė!
Mos bini me atė shpresė,
Shqipėria s'copėtohet,
Shqipėtari nukė ndrohet.
Ju e njihni shqiptarė,
E kini parė mė parė,
Po mos delni nga kufitė
Edhe lini marrėzitė.
Qė tė kemi miqėsinė
Tė gjithė dhe dashurinė,
S'ka njeri tė marrė pjesė,
Pėr tė zonė do tė mbesė
I zoti 'shtė shqipėtari,
Ajy qė ka qėn' i pari,
S'ka njeri tjatėrė pjesė,
Pa nukė ka besa-besė.
Shqipėria ka tė zonė,
Q'e ka pasur gjithėmonė,
Me qėnė gjall shqipėtari,
Ē'kėrkon greku dhe bullgari?
Dhe Mal'i Zi e Sėrbia
Ē'kėrkojnė nga Shqipėria!
Hiquni, o tė pabesė!
Se e zeza do t'u presė!
Djemt' e Skėnderbeut pėrjetė
Janė burra tė vėrtetė,
Ē'e pandehtė shqiptarė?
Tė vdekur, q'i bėni varrė?
S'e dini ē'u ka punuar?
S'mė ngjan t'i kini haruar.
Kush ia ka me tė pabesė
Shqipėrisė, do tė vdesė,
Do tė vdes' e tė humbasė,
Nga nakari tė pėlcasė,
Shqipėria do tė rronjė,
Paskėtaj tė mbretėronjė.
. . . . . . . . . . . . .
Nė pastė nėr shqiptarė
Pakė grekėr e bullgarė,
Pakė shqiptarė janė
Vallė nėpėr fqinjtė tanė?
Ne duam vėllazėrinė,
Dashurin' e miqėsinė,
. . . . . . . . . . . . .
Pa luftės s'i trėmbet kurrė,
Shqipėtari ėshtė burrė.
Edhe Evropa e tėrė
Sonte me ne ėshtė bėrė,
Se tė drejtėn ne e kemi,
Ne tė zott' e vėndit jemi.
. . . . . . . . . . . . . .
Sot pėr sot Maqedhonia,
Thesprotia, Mollosia,
Dhardhania, Iliria,
Paravea, Haonia
Qė u thoshinė qėmoti
Bota, po s'u thosh i zoti,
Bėjnė gjithė Shqipėrinė,
Edhe fqinjtė ton' e dinė.
Tani, djemt' e mėmėdheut!
O tė bijt' e Skėnderbeut!
Ju, o vėllezėr e shokė!
Pa mblithni mėnttė nė kokė,
Xgjuhuni, o shqiptarė,
Se afėroi dit' e mbarė!
Mos vini veshnė nė botė,
Si tė dojė le tė thotė.
Gjithė ē'jemi shqiptarė,
Jemi njė komp e njė farė,
Edh' e tėrė Shqipėria
Eshtė njė si pėrėndia.
Lereni mėnjanė fenė,
Tė shikojmė mėmėdhenė,
Tė jemi miq nė mest tėnė
Dhe shokė, si kemi qėnė,
Ta shtojmė vėllazėrinė,
Dashurin' e miqėsinė.
. . . . . . . . . . . . .
Jemi djemt' e mėmėdheut
Gjithė dhe tė Skėnderbeut,
Sicili le tė besonjė
Sikundėr tė kupėtonjė,
Po feja tė mos na ndanjė,
Nė xgjedhė tė mos na mbanjė.
Pėrpiqi pėr vethet tuaj,
Mos pėr bot' e pėr tė huaj.
Eshtė dit' e diturisė
Sot e koh' e urtėsisė
S'bėn dot punė marrėzia,
Padija e foshnjėria,
Poshtė ndarja e nakari,
Qoftė lark nga shqipėtari,
Rroftė bashkimi pėrjetė,
Q'e fali zot'i vėrtetė!
Ta kemi vėllazėrinė,
Miqėsin' e urtėsinė,
Njė fjalė gjithė tė themi
E njė dėshirė tė kemi:
Tė nderojmė mėmėdhenė,
Gjuhėnė e vetėhenė,
Shqipėrinė ta shpėtojmė,
Sė gjithash ta lartėsojmė
Atė kemi gjithė mėmė,
Nė tė huaj nuk' e lėmė
Pa njeri tė mos kuxonjė
Ta pres' e ta copėtonjė.
Shqipėri, o jetėgjatė!
Ty tė kemi mėm' e atė
Dhe pėr ty do tė lėftojmė,
Gjersa tė tė trashėgojmė!
Pėr ty gjithė, dit' e natė,
Mejtohemi gjer' e gjatė.
Ti kurrė s'prishesh, s'shkretohesh,
7 As drobitesh, as pengohesh.
Mė ke gjithė bukuritė
E tė tėra mirėsitė:
Ke fusha me lule shumė,
Lumėnj tė mbėdhenj pa gjumė,
Male tė lart' e tė veshur,
Buzėn' e detit tė qeshur;
Gjithė gazė ta dha zoti,
Ta ka falur qė qėmoti;
Mė je dritėzė nė dritė,
Me tė gjitha mirėsitė.
Pėr ty shumė do tė thoshe,
O Nuseja bukuroshe!
Ti s'plake kurrė nė jetė,
Posi pėrėndia vetė!
Vdekja edhe pleqėria,
Shėmėtimi, dobėtia,
Ty s'ta zėnė dot pėqinė,
Mėsa zėnė pėrėndinė!
Ke pjell' aqė tė vėrtetė,
Sa s'nėmėrohen nė jetė,
Pa ke pjellė Skėnderbenė
E gjithė trimat sa qenė.
Ke sot djem t'urt' e tė mirė,
Trima me shumė dė shirė.
Nukė vdesin shqiptarėt,
Janė vet'ata tė parėt.
Dardha nėnė dardhėt bije,
Dit' e sotme qe dhe dije,
Nukė shuhet njerėzia,
Vdes e ėma, rron e bija,
Rron i biri, q'ėshtė vetė
I ati qė qe ndė jetė.
Trėndafili, qė ep er1%,
Ēeletė sėrish nė verė.
Ju priftėrė mjekėr gjatė,
Q'u quan kombi uratė,
Uratė e pėrėndisė,
Q'ėshtė drit' e gjithėsisė,
Munt tė bėhi tė pabesė
Pėr tė mirėt tė Moresė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:17 am

Hrroni dot mėmėdhenė?
E pse? Ē'e kemi Morenė?
Krishti grek nukė ka qėnė,
Dhe besėn ata s'e bėnė.
Dhe ju hoxh' e ju dervishė
Mos shihni xhami e kishė,
Si kisha 'shtė dhe xhamia,
Tekdo ėshtė pėrėndia,
Pa tė tėrė njerėzinė
Zot' i math e ka tė tinė,
Se pėrpara pėrėndisė
Nj'ėshtė tuf' e njerėzisė
Kush ka zėmrė tė qėruar,
Munt tė jet' ajy m'i ēquar,
Se po vetėm urtėsia
N'afėron te pėrėndia.
Ta doni keq pėrėndinė,
Po bashkė me Shqipėrinė.
Shqipėri, tė qofsha falė!
Tė kam mėm' e mė ke djalė,
Nė gjit tėnt ngrihem e bije,
Ti ke fuqi pėrėndie,
E mer nė gjit bukurinė
Dh'e nxjer prapė kur hap gjinė.
Trėndafil' i kuq me palė,
Qė nga gjiri yt ka dalė,
Ėshtė gjaku i njė mbreti,
Qė prėhje ndė gjit tėnt gjeti.
Nga tė mos nxjerē lule m'erė
Ti, qė kėllet kurdoherė
Ndė gji vetė bukurinė?
Gjithė tek ti ven' e vinė.
Parrajs' e vėrtetė vetė
Ėshtė Mėmėdheu nė jetė.

NAIMI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:20 am

Shqiponja

Ti me dy krena
Me mijėra zemra
E pa plakur kurrė
Mbreteresh e lartesis.

Ne ēdo kend
Fluturove ,
Jetove
Si me e para
Nder te parat.

Ne ēdo zemėr
Aty hyrė
Dhe jetove
Edhe pse emri i ytØ
Pengnte
Krahet e tuØ
Donin ti shkurtonin
E te lenin pa fluturim.

Ti prapė fluturove
Ne qiellin e lart
Ne ēdo kohe
Dhe nuk te lodhen kurrė
Stinet e motet
Dhe as ftohtesia.

Ti jeton e jetove
Ne pragun e ēdo kuj
Ne zemren e re
Ne zemren e vjetėr
Perpos teje
Ska
As sdo te kėtė
Mbreteresh tjetėr.
Gjurmet e mia!
Ne

Kur menduan se heshtem
Ne folėm
E fjala e jonė
U be barot
U be krisme
Qe malet u tronditen
Dhe ujqit u friguan.


Krismat tona
E ngriten ne kėmbė
Edhe te vdekurin
Dhe i treguan
Se fjalėn sja kemi harruar.


Emri i ynė
I tha botės prapė
Se jemi akoma
Ata qe kemi qenė
Krenaret e shekujve
Dhe ballin hapur
Ne ēdo hap.

Ideali


Qetesi
Jo ftohje
Jo dyshime
Jo mendime te prishura
Jo fanatizėm
Egoizem jo
Skandalizem jo
Jo lot
Jo avantura
Nuk dalin kėto nga unė
As nuk dolen
Se me mbane gjallė
Ideali i im
Qe e kam dhurate
Dhe trashegim.

Guri

Behuni si guri
Qe mos te ju lekund
As era
As stuhija
Qendroni aty
Dhe mos levizni.

Mos ligeshtohi
Ne rrugėt e huja
Se ato janė
Vetėm mashtrim
Qe dikur hapin plage.


Kur guri leviz
Nuk mundet prapė
Tė fitoj vendin e njet
Atė qe e kishte
Para levizjes.

Nuk mundet me
Qe guri
Tė jet si me par
Sepse ka levizur nga aty
E vendi ka mbetur si shenjė
Qe toka se harron.


Shumė

Sa baroti
Sa buka
Sa kripa
Sa besa
U dha ne kėtė vend
Dhe ia rriti nderin
Tokes time.

Sa kenga
Sa vallja
Sa fjala
Sa dija
U linden kėtu
Dhe ia rriten nderin
Atdheut tim.

Sa varri
Sa permendorja
Sa historia
Sa vujtja
Por se mposhti kurrė
Vendlindjen time.

Sa kurora
Sa burgu
Sa tortura
Sa rrahja
Por nuk e perkuli kurrė
Kombin tim shqiptar.

Sa toka
Sa mali
Sa fusha
Sa deti
Jetoft ēdo here
Vendi i im i dashur
Kombi im i dashur
I Iliredes se vjetėr.

Bota

Me thanė
Se bota mbahet
Vetėm nga ajo
Qe shifet
Por jo nga ajo
Qe ndegjohet.

Syri shef
Ndėrsa veshi ndegjon
Por nuk besohet
Pa e pa me sy.

Njeriu ėshtė i vogėl
Ne kėtė rruzull
E nganjėherė
Behet
Sikur te ishte Guliveri
Por kot
Prapė mbetet
Njeri i vogėl
E kėtij planeti
Toke.

Nganjeher
Mendja gjykon
Ashtu si ajo don vete
Si ka dėshirė
Si ka nevojė
Por syri se ka pa
Edhe pse veshi
E ka ndegju.

Por kjo
Nuk ėshtė asgjė me shumė
Ėshtė vetėm
Ilizion i joni
Iluzion i huaj
Me sy te mbyllur
E asgjė me shumė.Pėrse

Pėrse
Bota
E urren botėn
E njeriu
E urren njeriun
Sikur te ishin
Gjakpires
Tė njeri-tjetrit.

Pėrse fėmijėt
Lotojne
Pėr fajesi
Tė te moshuarve
Qe u bene prapė femij.


Pėrse dashuria
Ėshtė vetėm fjale
E kjo
Nuk deshmohet
Me vepėr

E kjo fjale
Shpesh e humb
Vleren e saj
Tė bekuar.

Deshira e saj

Asaj i falen tė gjitha
Pasuri
Flori
Por ajo
Nuk deshti
Dhe iku
Pas deshires se saj.


Asaj i dhanė ēdo gjė
Veshje
Mbathje
Po ajo
Nuk deshti
Dhe iku
Ne endrren e saj.


Asaj i falen ylberin
Henen
Diellin
Por ajo iku
Dhe shkoj
Aty ku zemra dhe mendja
I pushojne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:21 am

FJALA

I thanė fjalės: tani je e lirė
Po fjala s’ kish fuqi t’u thosh: nuk mė duhet
E c’ mė duhet
kur s’ u thashė atėherė kur duhet?
Kam mbetur pa krahe,
Kam mbetur pa qiell,
Jam jetė pa ėndėrr,
Jam ėndėrr pa jetė.
I thanė fjalės: je e lirė
Veshtire, tha fjala, sa vėshtirė
Tė besosh se je e lirė;
Pasi ke ngrėnė rrokjet e tua,
Pasi ke mbetur cung
Dhe liria bėhet burg .
I thanė fjalės: liria jeton.
Fjala ua ktheu :
S’jam si Kostandini qe pas vdekjes udheton
I thanė fjalės: ti je liria
Pėr ta kuptuar kėtė duhet fare pak
Ajo e besoi,
Ajo hapi gojen,
Por nė vend te tingujve
Prej saj doli gjak
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:23 am

POEZI NGA KRISTINA RASI


PSE HESHTJE, S“JEMI NĖ ĖNDĖRRA?!


Kur tė gjithė flasin, kundėr liridonėve,
Ne, pėrqafohemi me heshtjen makabre...
Edhe kur tė huajt, flasin nė emrin tonė:
Me gjuhė tė ndryshme dhelparake,
Ne, prap rrim nė heshtje!
Edhe kur bota "demokratike",
Po na qorton nė kupė tė qiellit:
Pse ne duam "Vetėvendosje",
Pse, ne i duam aq shumė rrezet e diellit!
Ne, marrėzisht, veē e dėgjojmė!...
...Dhe, heshtim!
Sa keq!...
Dėgjojmė nė heshtje marroqe,
Edhe kur Evropa " e re" na i shurdhoj veshėt,
Me kujdesin e saj...
Qė ne tė integrohemi ...
Me ata tė largtit, por jo nuk lejon:
Tė ribashkohemi,
Me tė dashurit, tė afėrmit!
Vėllau me vėlla e motra me motėr!
Edhe atėherė, ne si tė mjerė:
Bėhemi se nuk kemi dėgjuar asgjė!!!
Rrimė , kalirojmė tė qetė!
Mjafton qė bukėn s“po na e marrin nga sofra,
Mjafton se nuk po na shqlmojnė,
Por, po i nxisin ta bėjnė kėtė milicė, mjeranėt tanė...
Pėr njė kafshatė buke tė thatė...
Ata, nuk po reagojnė edhe kur ju na vratė!
Aferim u qoftė zotėri evropianė -demo (n) kratė!
Ndėrsa ne:
Heshtim edhe pas ditės sė pėrgjakur tė 10 shkurtit!
Heshtim edhe pas nė natėn vrastare,
Vallė, deri kur bota do tė ngopet,
Me varre tė reja shqiptare!
Zgjohuni ore shqiptarė!
Jo!
S“ jemi nė ėndėrr tė keqe!
Po realiteti na sakatosi, pėrballė
Kėsaj errėsire kryeneqe!
A po i dėgjoni kasnecėt e lirisė:
Ademin, Albinin, me rininė:
Po kush si ata ore, ia don Kosovės lirinė?!
A po i shihni se ende po dergjen heronjt e ri,
Burgjeve tė "demokracisė"!
Mos pritni!
Shkoni, pas kushtrimit tė tyre,
Nėse doni tė fitojmė,
Kundėr kolonializmit, e tradhtisė,
E cila po krekoset, po parfymoset
Me gėnjeshtra politike si lavire!
Ne, po e shohim tė gjitha:
Krimet, tradhtitė, mashtrimet!
Si nė dritėn e diellit,
Ata, po duan tė na i verbojnė sytė,
Tė na e marrin edhe kaltėrsinė e qiellit!
Sa tmerr!
As kjo nuk na shqetėson!!!
As kėto nuk e prishin fuqishėm,
Heshtjen vrastare, heshtjen tonė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:25 am

MALĖSIA E MADHE

Oj Malėsi . e bukura Malėsi,
Ty tė gjithė tė kanė lakmi!
Tė gjithė, u munduan tė bėjnė pėr vete,
Por, Ty, gjhithmonė Shqiponjė Krenare mbete!

Kurrė nuk ndjeve frikė, moj Malesia jonė,
Djemė e cuca pėr ty luftuan!
dhe deri nė fitore do tė luftojnė,
Armiqtė nga trojet tona do t“largojmė!

Zgjohu vrik, moj Shqiponjė sulmuese,
Kundėr hordhive pushtuese!

Ftoi nė log heroizmash:

Manastirin dhe Gostivarin,
Presheven ,Bujanovcin,
Drenicėn , Mitrovicėn,
Ēamėrin, Topelicėn
Plaven dhe Gusinė,
...Dhe tė qėndrojmė si Shqiponjat,
Tė RIBASHKOHEMI nė folenė tonė shekullore.
Me Nėnė Shqipėrinė!

Betohemi nė Flamur e Nderė!
Me Armaten Kombėtare Shqiptare,
Do ti mbrojme si kurdoherė;
Trojet tona etnike shqiptare!

Asnjė ēast s“kemi harruar:
FBKSH -ja , ėshtė betuar:
Kombin tonė, me djersė e e gjak,
Prap ka pėr ta RIBASHKUAR!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:25 am

SHQIPĖRIA ETNIKE: Shefki Ollomani

SHQIPĖRIA ETNIKE

Gurthemeli i Pellazgjisė,
ėshtė krijesė e Pėrėndisė,
Panteoni i pėrėndive,
ėshtė vullneti i hyjnive,
embrion pėr shqiptarinė,
kėtu Zeusi kish selinė.

Ėshtė legjendė mitologjike,
ėshtė baladė e lashtė kreshnike,
ėshtė etni pellazgjike,
ėshtė hyjneshė ilirike.

Ėshtė tempulli i Dodonės,
piedestali i Shqiponjės,
ėshtė altari i lirisė,
sot ėshtė zemra e Ilirisė,
ėshtė rilindja e Arbėrisė.

Ėshtė si Dielli kur rrezon,
porsi Hėna kur ndriēon,
ėshtė kėshtjellė gur mbi gur,
ėshtė Shqiponjė e Flamur,
ėshtė Feniks qė nuk vdes kurrė.

Ėshtė burim e gurrė lirie,
ėshtė betim e gjoks rinie,
ėshtė ylber e yll gjithėsie,
ėshtė kala - themel Shqipėrie.

Ėshtė prush qė pėrvėlon,
ėshtė kėmbanė qė ushton,
ėshtė rrebesh qė shkatėrron,
ortek bore qė mbulon,
ėshtė tėrmet qė tmerron.

Ėshtė si lulja plotė me erė,
dallėndyshe nė pranverė,
ėshtė kullė brezash me bajrak fisi,
vatėr arbėrore me bardhėsi plisi.

Ėshtė zjarr e vullkan,
ėshtė stuhi e uragan,
ėshtė furtunė e bubullimė,
ėshtė rrufé e vetėtimė,
ėshtė top e jatagan,
ėshtė princ e kapedan,…
qė luftojnė pėr vatan.

Ėshtė gjaku ynė qė nuk falet,
zemra jonė qė nuk ndalet,
ėshtė si buka nė ēerep
dhe si uji nėn njė kep,
ėshtė si ajri n'atmosferė,
ėshtė si drita nė humnerė,
pa tė cilat s'ka jetė as nderė.

Shqipėria Etnike ėshtė e gjallė,
si baroti e guri strallė,
ėshtė njė rrėnjė qė s'shkulet fare,
ėndrra jonė mijėravjeēare,
ėshtė si nuse me kurorė lavdie,
zanė e bukur Ilirie.

Kjo Shqipėria jonė Etnike,
ėshtė trimėreshė heroike,
qė nuk njeh asnjė pushtet,
derisa tė bėhet Shtet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:27 am

Njė nate nga netet pa gjumeZgjohu Kosovė!Zgjohu nėna ime e dashur,
balli dhe emri im i shkelur,
zgjohu,oj!A po e ndien vajin tim?
A po sheh si ti kam ngulur sytė
mu nė zemėr,mu nė shpirt,
si t`i kam hedhur duart rreth belit
pėr tė pėrqafuar unė, ashti yt?
Zgjohu,Kosovė!

Nga degėt e mia tė thyera kush po dahet,
kėtė cater kush po e le?
Ē`janė kėto gjurmė gjaku qė po shtohen
nėpėr fytyren tėnde,
kėto varre e murana qe po sillen vėrdallė
rrethė shtėpisė sime?...
Zgjohu, Kosovė!Zgjohu, nėna ime e dashur,
balli dhe emri im i shkelur,
Zgjohu, Kosovė!...

Sonte vėtem mbeta e
nė derė tė oborrit askush s`po me troket,
askush mė, thua vdekur jam e harruar
Nė kėto troje e suka gjaku.

Thua mė ėshtė shkrimbur hisja
e mbyllur dera e konakut.....
Zgjohu, Kosovė, flakė e hershme e ashtit tim
t`pelcitur.
Bota nė ty le tė kallet!


Poeme

Kosovė!
(ripunim)

A mė ndigjon o malli im i zhuritur!
Me dhimbje sėrish te therras nga thellesia,
O Toke e vaditun shekullit te gjatė,
Me gjak e me eshtra qė kėrkoj Liria!

Unė njė vocrrak i yti, i tretun kėsaj botė,
Pa shtėpi, pa strehe, pa liri ne Atdhe…
Nėpėr gjamė e gjėmime tė vajit tė shpirtit,
Po tė thėrras unė sot e tė them: Ku je ?!

E dij se si Truall qėndron nė mes t’ballkanit,
Ti zėmer e Atdheut e tokve tė Ilirisė!
Po ku mė je ti o popull, o tokė e pėrgjakur
Qė thirre nėpėr flakė emrin e Lirisė?!

Ētė gjeti ty o Kosovė martire, bijt e bijat ku janė ?!
Kur sot ty sėrish po tė qesin nė treg…
E bixhoz po luajnė me ty si atėhėre…
Kur gjymtyret ti prenė e tė ndanė me Nanė !

Ēpo bėjnė politikanėt e tu, doktorėt, profesorėt…
Analiste, Gazetarė, Biznesmene e tė tjerė ēfarė janė…?!
Ēpo bėjnė ata qė mi ke vėnė nė kyre ?!
Pėr pamvarsinė tėnde, vallė ēfarė thonė?!

Ēfarė thonė pra bijtė e tu qė mi ke mbi krye…
Kur Europa i lėshon fjalėt si nė mejhanė...:
“Qė Kosova tė jetė prap nėn Serbi…”
Pėr ato deklarata turpi, bijtė e tu, ēfarė bėjnė ?!

Ay kryeparlamentari, vetė Presidenti,
Kryeministėr-pari, dhe Parlamenti,
Intelektuale e tė tjerė, tė graduarit doktora…
Pse heshtin e nuk flasin, por rrijnė si kodosha!

***
Oh, asgjė nuk thanė, asgjė nuk bėnė,
As nuk do tė bėjnė, kėtė mirė e dij!
Veē ofshame e popullit pėr njerzit e vrarė,
Do tė ndigjohet shekujve tė veshur nė tė zi!

Kosovė, Kosovė, unė ta shoh prap lotin...
Gjamėn e vajtimin ta shoh nė sy si atėhere…
Fabrikat e sllavise po e terin barotin...
Racizmat po i stėrvisin qė tė tė vijnė nė derė...!

Si shefa e drejtues te autonomisė,
Do tė vijnė ata me maska tė reja…
Tė gjoja integrimit tė shtetit tė Serbisė,
Nė Europėn kurvė, he’ kėtė e vraftė Rrufeja!

E pastaj Kosovė, shikoj kreret qė ke sot,
Se si nė Beograd kafen do ta pinė…
Biles nė darkė tė madhe te fitores sllave,
Vallėn gisht pėr gisht doktorat do ta shtrijnė…

E vashat Kosovare, nanat qė qėndrojnė
Krenare pėr bijtė e vrarė nė emėr tė lirisė...
Rrobėn e pėrjetshme tė zise do ta harrnojnė,
Dhe vorreve tė Heronjėve vajtimi do tė nisė...!

Ehhh rinia jonė, jetimėt, bijtė e luftėtarve...,
Udhėve tė botės do tė tresin sėrish mėrgimtarė…
Sepse shpirti i tyre nuk do tė mundet ta durojė,
Atė shkelje tė gjakut tė Etėrve tė vrarė !

Kosovė, Kosovė, tė shoh tė tradhėtuar si mos mė zi!
Nga klyshet e tradhetisė tė etur pėr tituj e lavdi
Qė pas premtimesh tinzare nga shok e miqasi,…
Po nenshkruajne ne heshtje, qė ty tė lėnė nėn Serbi!

Ehhh, atyre po mu raftė njė pikė pėrmbi sy!
E kurr, as vorret mbrėnda mos i laēin !
Politikanėve e tė gjithėve ēfarė sot mi ke nė kyre!
Nėse ata pamvarsinė pėr ty urgjent nuk e thėrrasin!

E nėse Europa pamvarsine nuk ka me ta ligjėrue,
Si shtet mė vehte, Si popull Kosovar nė pėrgjithsi,
As vetė Europa nuk do tė jetė kurrė e bashkueme
As nuk do tė ketė kurrė paqe, as drejtėsi !

E t`gjithė tė ligat ballkanit dhe Europės mbarė,
Ja sjellin racizmat e sllavit e tė grekofilisė,
Tė cilėt i kanė miqt deri dhe ndėr Shqiptarė
Qė Tiranės e Prishtinės mė rrijnė tuj u kapėrdisė !

Kosovė, mos qoftė e thėnė qė tė heshtė e drejta!
E bota aq mizore mos mė u kallzue,
Pėr gjakun qė shkoj krojeve si lume pa u ndalė,
Pėr atė pamvarsi qė po shkon tuj u largue!

Dhashtė zoti qė krenė nė Europė dhe nė Shqiptari
U bashkofshin bashkė nė vepra e mėndime…
Dhe ta dhaēin ty tė lumėn pamvarsi,
Si shėnjė qytetrimi edhe pėr Europėn nė lindje!Migjeni - Recital i Malėsorit0, si nuk kam njė grusht tė fortė
t'i bij mu nė zemėr malit qė s'bėzanė,
ta dij dhe ai se ē'domethanė i dobėt -
n'agoni tė pėrdihet si vigan i vramė.

Unė lugat si hij' e trazueme,
trashigimtar i vuejtjes dhe i durimit,
endem mbi bark tė malit me ujėn e zgjueme
dhe me klithma tė pakėnaqura t'instinktit.

Mali hesht. Edhe pse pėrditė
mbi lėkurė tė tij, nė lojė varrimtare,
kėrkoj me gjetė njė kafshatė ma tė mirė...
Por mė rren shaka, shpresa gėnjeshtare.

Mali hesht, dhe nė heshtje qesh.
E unė vuej, dhe nė vuejtje vdes.
Po unė, kur? heu! kur kam pėr t'u qesh?
Apo ndoshta duhet ma parė tė vdes?

0, si nuk kam njė grusht tė fuqishėm!
Malit, qė hesht, mu nė zemėr me ia njesh!
Ta shoh si dridhet nga grusht' i paligjshėm...
E unė tė kėnaqem, tė kėnaqem tu' u qesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:31 am

ĖNDĖRR E KEQE

Njė natė pashė nė ėndėrr
Mė erdhi njė “shkencėtar”, si lugat,
Nuk mė frikėsoi fare,
Por mė pėrrallosi gjatė!...

Herė mė dukej plak satanik,
Herė mė dukej i ri,
Fytyrėn e tij e dalloja,
Si njė kusar, apo gomar faqezi!

Erdhi mė pyeti, ēfarė je moj?
Hiqej se ėshtė mik, deshi t“mė mashtrojė!
I tregova se jam:
Bijė nga Shqipėria…
Papritur u egėrsua fytyrė e poshtėėr e tija!
Jo, s“je nga Shqipėria ma ktheu;
Por,je nga Kosova, je nga kombi kosovar,
A se paske dėgjuar,
A s“ju kemi thėnė mė parė?!
Filloi tė fliste me njė serbishte tė marrė.
Ia ktheva me vrull, ik nga kėtej sa mė parė!
Filloi tė mė fliste me njė gjuhė tė trashė,
Kinse e bukur kosovare...
I mbetej nė grykė fjala ime,
Fjala e bukur shqiptare!

E mallkova me hidhėrim:
Ty, t“u thaftė goja,
Pse po na nxirrni konflikte,
Pa u ndier pėr kėto fare nevoja!...

Kush ju pagoi,
Kush ju mashtroi,
Kush ju mundi,
Kush ju frikėsoi?!

Ai mė tha pėrsėri:
Ti s“do jesh shqiptare.
Do ta keni njė identitet tė ri!
Mos mė keqkuptoni, s“ jam armik,
Por vula ime, gjendet nė sirtarėt
Me firmat Serbi-Unmik.


E keni gabim ore faqezi...
Kurrė s“do t“mundeni ta ndani,
Gjuhėn tonė nė copa, me barbarizma, tė huaja…
Ne, e kemi njė Shqipėri...

Mundimin kot e keni pėrcaktuar,
Kurrė identitetin tonė se ndani:
Ne, njė ditė me diell shqiptari,
Kemi pėr t“u ribashkuar!

Ma ktheu me dinakėri,
Dhe dukej fort i zemėruar:
E kėrkon Evropa dhe bota;
Identitetin tuaj pėr ta ndryshuar!

Ndryshe, kurrė s“do t“ju ndihmojmė...
Ndryshe, s“ do t“ju duam,
Ndėrrojeni gjuhėn tuaj dhe flamurin,
E pastaj tė shikojmė!

Hiqni dorė nga lashtėsia shqiptare,
Bėjeni mish-mash, bėjeni kolgomerat,
Sa e lumtur jam vėrtetė,
Qė s“u ēmenda atė natė!

Lugetėrit -thonė, vrasin,
Lugetėrit –thonė, ēmendin,
Por, kurė s“ do ta arrijnė
Tė na e ndėrrojnė gjuhėn.
Ani, se pėrkohėsisht,
Munden me dhunė t“ na e kolonizojnė vendin!
Jo, kurrė! As nė ėndrra, s“na duhen lajkat!
As nė ėndrra s“ na duhet ”ndihma” e tyre!
Larg duart nga trojet tona ,
Me politikėn tuaj djallėzore -lavire!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:33 am

STRALLIT TĖ SHQIPĖRISĖ ETNIKE

(Kushtuar, Dedė Gjon Lulit)

Pas shumė vitesh tė errėta robėrie,
Rrezatoi njė hije shprese...
Vringėlloi njė ditė gėzimi:
Nė Malėsi u dha kushtrim bese!


Dedė Gjon Lulit birit tė Hotit,
Pa iu tremb syri aspak!
Ay, nip i Kastriotit,
Nė Deēiē ngriti bajrak!

Ngriti Flamurin e vegjėlisė,
Hapi krahė shqiponja krenare,
Nė ato male tė Shqipėrisė,
Si kudo nė trojet shqiptare!

Ah! U frikėsuan sulltanė e krajlitė,
Qe tronditur Evropa plakė,
Nga Stambolli nė Mal tė Zi!
Planet e tyre morėn flakė!...

Shpejt, Evropa thikėn gjeti,
Trojet tona t“i copėtoi,
Por, shqiponja kurrė nuk fjeti,
Folenė e vet nė Vlorė e dėrgoi!

Ballkani u ndez nė flakė,
Shqipėrinė, keq e copėtuan,
Kryengritjet tona partizane,
Kurrė deri sot s“u shuan!...

Kryengritjet nuk do tė shuhen,
Deri sa tė ekzistojė jeta!..
Shqiponja krenare, se pranon gjymtimin,
Do t“i ribashkoj trojet e veta!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   Sun Aug 17, 2008 12:35 am

Pse kjan


Pse e kjan kokrrra e zallines
uj e krue q e rrjedh ledines
pse thon shekujt gjak kan qit
pse esht shue e bardha drit
edhe verbt e,plast ka ra
se n shqipni ran grek e shkja
ran n Kosovė ran n qamri
vasha e djepa pėr me gri
me dhunu me marr at nder
pėr me shkel ēdo gja me vler
pse ran yjet copa copa
pse ne mshir su prek europa
a thue treg kėtu ish pėr mish
loj e maska njiqind fish
ngerh mos kput ne shkuj t,motit
po ku ehst pra feja e,zotit
ku esht besa e e dheut t globit
n qiell,po siilen koh ,t, e kobit
pse kalue kan normat ,n horre
pse jan shtrue nder ligje qorre
nuk ka dheu ma ideal
nuk ka kush krimin me e ndal
nuk ka t bardha t gzueme mote
nuk don hana me u sjell toke
e ka humb ,ēdo gja kuptimin
se n ēdo pllmamb e,kan mbjell krimin
ne pėr mod nėpėr saksija
mish pėr loj esht ba shqipnija
pėr arena e gladiator
shum jan gjet kryqtar sherbtor
me lue loj me thik ne dor
her me thik e her me shpat
jan tue therr shqipnin ngrat
tu i therr vashat tru i ther grat
mbasi i her ti ken dhunue
mbasi epshet t,ken qetsue
foshnje t n gjak kur t jen skurrrue
kur t ken dal diellit t dy syt
hanes shpresen i kan mbyt
yjzve e shpresen ju kan pre
thon se kurr ma s kan me nxe
as pėr grek po as pėr shkje
as pėr ata q e lujten loj
qe mbas perdje than me goj
pėr me e shndrrue shqipnin ne ploj
vasha t bukra brum pre ylli
pėr me i gjvesh nder fjera pylli
me u coptue zemrate nanes
t fikt me i ra diellit e hanes
sa her qel mi kan dy syt
kur shkjau foshnjet n thik tu i mbyt
kush e shkrou ke t loj te ndyt
me ja pre shpresat e stines
me i humb kėngėn kanarines
me vra tokėn pėr gjith jet
bes a s shpres ma mos mė mbet
veē me mbet shekujt n bela
ne sherr me mbet me grek e shkja
me e hum dielli at vullnet
mė me u ndje toka me det
s e lumnojn nder shekuj n jet
se n pėr gjaqe mbesin n dhe
n jet te jetve komb e fe
ka humb nder ka humb kanu
vasha a gra jan tu u dhunu
kod as norm pa u rrepektu
as nji ligj n konvent as n leter
luhet n thik tash loj e,vjetėr
ka mbet prona nėn lugeter
prona e zotit tok me dor
qe me shi me lule e bor
e mbaroj zoti ma dhor
por ne norma e pat shkrue
kush po i shkel mor zot a thue
kush po ngopet tue shujue
dhun e gjak e lot pa nda
kush po shkel etik me gra
si gjithmon veē grek e shkja
si gjithmon ai rus shergjija
qe lshon cubat kah shqipnija
kur europa plak me thija
nėpėr lozhe dredh do flok
nuk na u gjet njiher si shok
as si mik po as si vlla
me e ndal turrin n grekk e shkja
vashat tona s jan striptiz
ndigjo mosk ndigjo pariz
ndigjo rom ndigjo berlin
nuk perlyhet kombi trim
qe pat erz e qe pat nder
kod ka pas shqipnija e,mjer
buk as uj ah mos mė pas
drit as diell as miell,n pėr thas
as n pėr magje buk as kore
esht ushqye me nder arbnore
pse europ nuk ja besove
grek e shkja mbi shpin ja lshove
un pėr ty n flak isha mbyt
t kisha fal po vesh e syt
t kisha fal s ete kam vlla
pse pa mshir me ke lan nėn shkja
keq moralin ma ke tha
vasha e cuca m jan dhunue
diell e han pse me i verbue
pse me shti urrjetjen n guri
n kob mbi glob tash rrin qivuri
se urrejtja vlon ne gji
m jan prek drit m jan prek inngji
m jan perlye vashat ne gji
nderi jon ah kushton shtrejt
pse sllavianit si ndal frejt
epshet te egra e turr barbari
s esht pėr dhun gjithmon shqiptari
shpi publike me u shkarkue
grek e sllav me kalirue
n shpin te grues e qiks shqiptare
tue pas norma nderkombtare
qe pa hjeshem ti po i shkel
mi ke lidh udhet me tel
norm as bes ma s ka kah del
as nuk dalin norma e besa
as urtsija as pajtesa
drue s en morte rrin ngatrresa
flaka e zharit ndezun n mni
ka me djeg gjith qytetni
ka me djeg n civilizim
se sot shkollat jan ba krim
norma e letra mos mė vle
hilet lir po jan tu u ble
thue pazare shkurt me u pre
paskan dal pėr qytetni
n institute paskan mbi
paskan nis n banka shkollore
kso etike nde roborre
mem marr rrrug nder kryqe qorre
jo europ se ne s jem le
as me u shit e as me u ble
pėr dy pare mos mė vle
se un jam e gjall shqipnija
n geg e tosk ku m rrin etnija
m kan rrethue me norma t kqija
edhe me sillen si qakalli
me m marr dhe ekokrra zalli
me mi prish po djem e vasha
e ti m luen me lojn t trasha
her me turk qe ish dikur
he rme grek me sllav si ur
tue lidh prore nji miqsi
ma ke vesh shqipnin me t, zi
mike vesh me gjam kėto troje
jepi fund pra ti ksaj loje
ma lidh besėn me fjal goje
edhe me bes qe ta dha zoti
me ket tok qe kastrioti
amanet ta la me shkrepa
me mi kqyr si fmijt tu n djepa
mos mi le ti ato bolla
me mi mbshtjell vashat belholla
me i helmue pėr t gjall ne zemėr
se ai zot ty tlen pa emėr
t len pa tok e pa dy sy
t len ,nder shekuj mbyll me dry
dit as nat tii mos mė pa
n dhun me mbet nėn grek e shkja
ti permbys djepat nder prroje
#te lshon gjam e gjak pėr goje
shum gjarpij ti lshon n pėr hoje
sot europ ti mendja e motit
mbaje fort beesen e zotit
me kėta djem te kastriotit
me kėto vasha gjeraqina
s e nuk jan po ruse e shkina
pėr me u zan gjall si robina
por se dije n mot qe vijn
me duar kryq jo ma nuk rrijn
kan me u djeg siē u djeg osa
bash me vvllazen djem fatosa
e ty flaka do t perpin
do tmerr shkja do t merr latin
grek e,shkja po rus e shkin
se kur ne t lshohem kah turri
ke me pa ti qendres burri
grueje e vashe e sokoleshe
kur te dla flaka mbi sheshe
as nder mend ma mos te shkon
se nder ne gjaku s at vlon
ka me mbet ma vash e grue
nder kamb t shkjjaut e nėn dhun shtrue
se kėto jan do zana t sukes
jan stermbesa te oso kukes
do t e shihsh flak s e,jo mahi
permrbi qiell e dheun,e zi
sot ma mir ma shkruaj at leter
lėnė hilen lojn e vjjeter
por ku bjen ne det tivari
kah presheva e gostivari
deri n prevez ne ato grigje
n suk t gusis ne pllaja e brigje
n tuz n malsi en n fush dardane
fort mi lidh me at gjuh nane
nji shqipni t,rrin nėn drit hane
fort etnike nėn drit dielli
t ket liri kah toka e qielli
sa ma par me hy n europ
mos ja luej lojnat me cop
tash ku r t vjen sivjet janari
n tok dardani rend ma i pari
pamvarsija me u lulzu
n kushtetut europ me e shkru
mandej nisu n troje tjera
kah preshev medvegj e mjera
kumanov e manstiri
n strug e ohe rn dhe iliri
n mal te zi ku ka shqiptar
m liro rrugg e m len te par
se n europ jam hisedar
jam ma mi pari me perrija
kah ēdo ligj e qyttetnija
kam pas fatin bloz e,hi
ma kthe shpresen ne saksi
ma kthe fleten n ftue e n bli
ma lulzo tokėn me pun
mi largo varfri e dhun
m vesh n qelik e m vesh n ushtri
ball ti bėj ah malit t zi
shkjaut e tjetrit rus shergji
mos mė kqyr n durbi me fe
jam shqipnij a n nji fole
n tosk e,geg un kshtu jam le
un jam lind s e em ka lind nana
me tri fe me shum nishana
por pėr dhe pėr gur e hise
bashk i kam po far e fise
sia ajo flaka me shperthye
nuk ka turr q emund me i thye
se shqipnin bashke kan nan
si kryqtar e musliman
din shqipnin e kan iman
ekan shpirt e,kan mbeshteje
si pėr uj pėr te kan etje
si pėr shi qe etja n bari
pervlon n flet siē pervlon zjari
si pėr gjak q e vyshk damari
ahstu vyshken pa shqipni
geg e tosk e dardani
ilirid edhe malsi
follorin e qameri
pra ta dijsh “ ti n mot e vjet
kqyr shqipnin ne fush e det
n lidhje kombesh zonj le tė jet
me ato troje me ato ara
n pun e drit me ken ma e para
e tmos m sillen ktej balkanit
ujq e tigra t car dushanit
peretj larg andej karpati
larg mi qo mos i ndjek t fati
se klta dhun m kan dhan m e,pi
trembdhjet shekuj mi kan nxi


vargu i lotit

Vargu im shkon deg me deg
pik mbi tosk e pik mbi geg
kahdo n,lot si curril ari
prek,n,pėr gjak,te,ēdo,damari,
thrret,,n,pėr,krena,e,n,pėr,ndėrgjegje,
rrokllis,lotin,,gur,prej,megje,
kėrkon,drit,e,kėrkon,shtegje,
ju kėrkon,bijve ,t,shqipnis,
n,gjuh,amtare,te lashtsis,
nji themeel,tė ri,me,e,nis
me bes hane,e,rreze,dielli
me currila,qe,i,lshon,qielli,
me,er,t,freskt,prej,karajfili,
me,dy,krih,e,me,dy,kokė
te mbeisn vllezer miq e shokė
,e,t,mos,kputet,gaku,e,fija,
as,,aort,qe,lidh,shqipnija,
rrug,e,zemrės,n,fise,t,mija,
lidhnu,prore n,fjal t,qelikut,
n,bes,e,shend,t,adriatikut,
si ai diell qe lidh ,bregore
n,rreze,e,drit,qe,i,mban,pėr,dorė
edhe,yberi,si,qafore
qe lidh,qiellin e bjen me pi,
tu i,shendrit,currilat,n,shi
edhe ju me gjakun sheg
lidhni pipat deg me deg
jo shqipnin pėr t gjall, me e djeg
veē pse don kshtu i far padroni
me u nda copash dhe i joni
mbledhni geg,lidhjet pėr vlla
t gjith damart,gjaku ku i ka,
lidhni bashk,siē,lidhet,ari,
me kullim e gjuh shqiptari,
mos u shponi,n,fjal,e,zhgjet
sa,nji,gogel,pėr,,me,mbet,
n,hart,shqipnija,mos,,me,u,gjet,
lidhni,kokrrat,n,pėr,ēdo,pip,
n,yj,largpams,,e,gjuhėn shqip,
me ngjyr shege sa nji det
ti mbajm bashk tri fe,n,nji,shtet
,s,ka,q,na,ban,as,krajl,as,mbret,
shkrueni n qiell,kėto vargje t,mija,
ti,lexoj,kur,t,lindet,fmija,
ti,mbaj,syt,pėr,kah,shqipnija,
jo kah greku e kah armiku,
se,me,u,thye,mundet,qeliku
se,na,kjan,adriatiku,
na,kjan,dheu,,e,na,kjan,shkolla
na,shkretohen,sheg e,mollla,
na,lidh,hasmi,n,pranga,,e,bolla
na,i,nxinė,ditet,qe,ika,moti,
na,largon,prej,jetė,,,e,zoti,
e na djeg,me,flak,,baroti,
kur,njiher,n,cop,t,na,ket,nda,
n,tre,gishtrij,me,grek,e,shkja,
kur ne zemėr ,trinitrinė
te na e ngul,,e,t,hterr,shqipninė,
me shtiz,hasmi,n,.dy,,barkusha,
kan me kja po mali e fusha,
myzeqeja e dardanija
fusha e Shkodrės e qamerija
mosni ,mosni,tosk,e,geg
gjaku juaj qe vlon n,dy deg
prej nji nane e nji rrem,mishi
besėn tuaj vall,kush e prishi
e ka prish thon trinitrija
mos mė mbet nji brum vllazrija
lot me ra nėpėr saksija
e jo uj qe lshon curili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidh ,n,gjuh ,e, n,komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
at kaptin me dy kok,nane
te shqiponjės iliriane
vargu im qe pik ne vrri
majes t pendes,n,ftue ,e,bli
shkon tue pik po flet mė flet
tue mbledh ngjyr nder hoje e blet
don shqipnin me e,kthye ne jet
geg e tosk me i ėmbėlsue
shkon tue marrr currila n krue
tue thirr vash e tue thirr grue
tu marr,ari gurr me gurrė
tu prek, gjakut djal,e burrė
kah rrijn moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n gjak
tue rrshqit ngjyra porsi shegė
sharton ėmbėl tosk e gegė
pajton fmijt,t nji nane djegė
edhe moshat,lidh n ylbera
vargun tim qe e mban era
era e shqipes ne krih ere
qe thrret diell e yll pranvere
qe thrret shqipet,ne cak,ndere
n,lidhje e pun,e ne ėshtė t skeletit
n,pėr,kallij te bereqetit
bardh me qesh si vala e detit
nan shqipnis me i mbajt at diin
kryq e fe edhe krahinė
mbaj karrshi sllav e latin
tosk e geg se jeni vlla
mos ndegjoni grek as shkja
as gjarpij qe,u,flasin n,vesh
tok e dhe qe u bėjn pershesh
sa pėr din e pėr krahinė
leni pllumba e kanarinė
le tė kndojn ne gjuh te vet
leni valet bardh mbi det
lidhni gjuh lidhni adet
lidhni gjuhėn shekujt n,cak
shqipja jon e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxet si flak
e mos ndigjoni fjal turrece
kah shperdajn shtrigat kasnece
an e mban me kryq t ballkanit
akingji te car dushanit
jeniqer te helenis
rus e vlleh te trinitris
mbani,n cak krent e shqipnis
mbani thumbin mirė ne sy
hasmi n,tokė,kur don me msy
me tri fe,qe i keni n ,kry
me dy krena e me dy,krah
mos u bėni mish pėr gjah
se pėr gjah e mni u kan nda
mish t nji nane pėr mė tha
behuni djem te urt pėr nanen
pėr shqipnin qe e,mahnit,hanen
qe din bashk me ndejt n,tri fe
qe i gzon tokes gur e dhe
por qe gjakut ia njeh eren
se e kan nan shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndan
sa t ket lulja qel mbi than
ngjyren t bardh,e gjaku i ftonit
forc e shqipes krih t drangonit
kurr shqipnija s bėhet dy
se nji zmer e ka n sy
se e,ka t nanes veē nji mish
nuk esht tym qe del n kamish
por esht gjak qe,vlon.n.nji vlla.
kot e,keni grek e shkja
geg e tosk kurr s kan me u tha
sa te jet gjall,moti me dhe
gur e zalle e diell me nxe
as n, tri fe s, mban mni etnija
se at gji ju dha shqipnija
ata vrap bien n prehen t nanes
kur ti thrret shkelqimi i hanes
ashti i vjetėr i ilrianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shkeujt t,cakut
turr e vrap po kan me vlue
geg e tosk kan me verrshue
n dashuri,shqipnin me shtrue
deri n dardan e n mollė,te kuqe
kan me i lidh moza e burbuqe
kan me lidh ara e ledina
flet nder sheg lisa e qetina
kn me lidh po mote e,stina
me gjak t kuq qe ju dha nana
me at ball,qe u shndrit si hana
fara e lasht ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka far
geg e tosk qe jan shqiptar
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidh n damar arbnorė
siē lidh besa gjak e dorė
ka me u lidh e fortė etnija
n det e tok ku rrin shqipnija
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi - ''Shqipėria e Bashkuar"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: