Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 TE "REPOVATIM" SE BASHKU!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: TE "REPOVATIM" SE BASHKU!   Sat Jul 26, 2008 5:47 pm

E hapa kete teme, per shkak se jam nje dashnor i Rep muzikes shqiptare, kuptohet. Jam nje degjues i apasionuar mbas Ritmit Te Rruges, kenget e te cileve vertete jane fare orgjinale, cilesore dhe te mbrehta. Te nje cilesie te arrire jane edhe kenget e Genc Prelvukajt te Etno Engjujt.

Kur e hapa kete teme, mendova qe do ish inetresante te sillni vargje repi qe ju kane lene me shume pershtypje.

Po filloj i pari:

'Cka me ba s'kam zgjidhje, me duhet me dal;
shkallve teposhte me nguc kojshia me fjale:
-Ku je kojshi kake lodh t'u fjet
poget qi hale pune nuk paske gjet!
-Jo kojshi s'kom gjet e as se kom nijet
shyqyr djali jot po punon ne gyrbet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: TE "REPOVATIM" SE BASHKU!   Sat Jul 26, 2008 5:54 pm

Edhe pse RAP muzike nuk degjoj me endje , Ritmi i Rruges te them te drejten Leka i Madh jane mos te them i vetmi por per mendimin tim grupi me cilesor (dhe i vetmi qe e degjoj me deshire) ..
Kenget e tyre jane nje shembull edh eper te rinjte e tjere qe provojne te kultivojne kete lloj muzike ,se si duhet te kendohet dhe te kontribohet me muzike
Kenget e ketij grupi jane nje lloj mesimi ,tekstet e tyre percjellin mesazhe pozitive..
Pikerisht per kete edhe po shkruaj ne kete teme dhe po e sjel nje tekst te nje kenge te ketij grupi qe tregon arsyen pse une personalisht i pelqej kenget e ketij grupi :NGRITU TASH

I heshtur ndalem dhe shikoj se si dritėn ma perpin njė hije
Me duket vetja si spektator ne njė shfaqje tragji komedie
Ku aktor jemi neve te gjith edhe unė e ti
Por fatkeqėsisht ky nuk ėshtė teater dhe as kjo keng nuk ėshtė parodi
Ėshtė jeta jon koha kur japin kahje fatit ton
Dhe te ardhmes son
Por mė trego nga po e drejtojm cilėn rrugė po e vazhdojm
Pas 100 vjet errėsirė, nga duar i hoqa prangat e ndryshkura
Kjo nuk mjafton
Se mes nesh ende ka shum zemra te vyshkura
E cpo bejm ne pėr ata
Ku mbeti nderimi i vellaut pėr vėlla
Me thuaj pra,
Krejt kjo esht njė hata qe skam besuar qe ndonjeher kemi me e nda
Ngritu tash
Ska forc qe na rrezon kur jemi bashke (2x)

Gjendje kritikė
E renduar nga pretendime armike
Rrethuar me papergjegjesi politike
Ngarkuar me tendenca paranoike
Pseudo patriotike
Tingellojn disa faza arkaike
Qe mendja e shendosh i refuzon
Pse duhet te egzistoj mes nesh kjo dreq frikė
Qe ndasit na i forcon
Dhe na ēon drejt njė rrugė misterioze
Ende pa u zhdukur ky kundermim tymi e bloze
Mund te gjendemi ne njė gjendje komatoze
Me komplimime tepėr serioze
Po kush ėshtė fajtor
A thua, sa ka pergjigjia rėndėsi
Kur ndoshta njė pjes te kėtij faji e patem edhe un e ti
Perndryshe pse para hundeve tona
Ndodhin gjėra qe asnjeher si miratojm
Ato sdo te zhduken vetėm duke i shikuar
Duhet bashk qe ti luftojm

Ngritu tash
Ska forc qe na rrezon kur jemi bashk (2x)
Ndal, po i them vetes
Dhe shikoj botėn time pėrreth meje
Nėse je lodhur edhe ti
Ateher hapi syt dhe shiko pėrreth teje
Gjeje, pozicionin tėnd
Dhe nėse do ndryshime vepro,
Kryeje pjesen tėnde te punės
Pėr vete dhe pėr ata qe I do
Deri dje kisha njė ankth te vjetėr
Por nuk me zbrapsi asnjeher
Ndėrsa sot me mundon 1 tjetėr
Dhe sdo ta le as kėtė te me dergoj ne humner
Se jeta na mesoi
Qe te mirat kurrė nuk vijnė vet
Gjithmon me mir kalon ai qe mundohet
Se sa ai qe pa u mėrzitur pret
Ndėrsa sot te gjith jemi pjesmarres ne kėtė kapitull tė ri historie
Prej nesh varet se a do tė shkruhet njė faqe turpi a njė faqe lavdie

Ngritu tash s'ka forc qe na rrezon
Kur jemi bashk gjėrat duhet te ndryshojn
Pėr te gjith njėsoj njė er e re fillon
Bėhu edhe ti ushtar i te se nesermes (2x)


Edituar pėr herė tė fundit nga Euridika nė Sat Jul 26, 2008 6:01 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: TE "REPOVATIM" SE BASHKU!   Sat Jul 26, 2008 5:58 pm

Pėrjetėsisht..
Ishte vit i tmerrshėm qė s'harrohet pėrjetė
kur djalli lėshoj mbi ne vrasėsit e vet
pėr t'na ndarė pėrgjithmonė, jetėra pėr t'shkatėrruar
por un u ktheva sot, nėnė zgjatmi duart
ja ku jam kėtu pranė, por ti nuk po mė sheh
e as un nuk mund ta ledhatoj ftyrėn tėnde tė zbehtė
nė kėtė dhomė ku dhembja rri pezull pėrmbi
pranė fotografisė sime me shirit tė zi

Tė gjithve ua shoh peshėn e dhembjes nė sy
dhe e kuptoj, por nėnė un ende jam kėtu me ty
tė dėgjova mbrėmė duke mė thirrur me zė
dhe erdha shpejt se s'dua t'vetmuar tė t'lė
tė fola, ti s'mė dėgjove, vetėm provova kot
qėndrova pranė shtratit tėnd derisa derdhje lot
dhe sot si gjdo ditė tjetėr un kėtu jam pranė
ti nuk mė sheh por mė ke pranė nė gjdo hap

Pėrjetėsisht do mė kesh pranė
do jem pranė teje sa herė qan, dėgjo
nėna ime, zemra jote e then murin qė na ndan
s'dua tė t'shoh me lot nė sy
edhe pse zemra tė ėshtė thy, shiko
nėna ime, pėrjetėsisht un do tė jem me ty

Pas kaq vitesh un ende at ditė e kujtoj krejt
kur papritur dielli u zhduk, qielli u vrenjt
shėrbėtorėt e djallit, neve na ndan
ndjej dhembje qe t'paktėn t'ju pėrqafoj nuk mė lanė


Desha ty nėna ime veq dy fjal tė ti them
tė bėhesh e fortė kur un mė nuk do tė jem
por nga bota ime sot i them kėto fjalė
e di qė ndjen shumė mallė
por ke prandaj tjetrin djal
qė i kėputet shpirti kur tė sheh n'vetmi
t'lutem qė t'gjesh forcė dhe pėr shkak tė tij
se nuk e ka lehtė, nė zemėr ndjen hidhėrim
gjithmonė e mundon fakti qė s'ishte nė vendin tim

E shikoj nga afėr dhe gėzohem qė ėshtė me ty
por s'dua t'ia shoh kėtė pikėllim nė sy
se dua qė ta dini qė gjithmonė do mkeni pranė
pėr sa kohė kjo botė e rrejshme neve na ndan

Ref...

Tash un jam nė njė vend mė tė mirė
i vetmi vend ku njeriu ėshtė plotėsisht i lirė
ktu qetėsia ėshtė e plotė dhe pėrjetėsisht zotėron
ktu ku shpirti na prehet n'bahqen e krijuesit tonė
pra ti nėna ime, ata lot fshij sot
se jeta ime, jo nuk u shua kot
nėse vllau im dhe fėmijt e tij
sot tė paktėn e shijojnė veq njė copė LIRI

Gjaku im kėsaj toke falė i qoftė pėrjetė
kėtij vendi qė dhembja kurrė nuk ju tret
pra bėni gajret, dhe njė gjė gjithmonė kujtoni
amanetin tonė duheni ta jetėsoni
vazhdoni rrugėn e nisur me KRENARI e NDER
dhe un do jem pranė jush duke vėshtruar pėrherė
tash po kthehem atje, se tė tjerėt po me presin
po dijeni se "HERONJT MBESIN, GJALLė KURRė NUK VDESIN"


Pėrjetėsisht do mė kesh pranė
do jem pranė teje sa herė qan, dėgjo
nėna ime, zemra jote e then murin qė na ndan
s'dua tė t'shoh me lot nė sy
edhe pse zemra tė ėshtė thy, shiko
nėna ime, pėrjetėsisht un do jem...

S'dua tė t'shoh me lot nė sy
edhe pse zemra t'ėshtė thy, shiko
nėna ime, PėRJETESISHT un do tė jem mė ty..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: TE "REPOVATIM" SE BASHKU!   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
TE "REPOVATIM" SE BASHKU!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: