Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Serenata

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Serenata   Thu Jul 24, 2008 1:43 pm

MIKJA IME

A te kujtohet ty pranvera
kur ne shetisnim bashte te dy
me thoshe ti ngahera
vdekja me ndan nga ty

......ky eshte nje bashkim alla Bbaliu i dy serenatave e para e viteve '50 dhe e dyta e disa viteve me vone.....kur te jem jo i dehur do i shkruaj te dyja...................

Ah ti moj varferi e mjere
Djemte te shumte i ke
Paret si dua s'kane me vlere
zemra e mire eshte flori per ne

E dhe nu ndafshim ndonje here
Dije prej meje sa te rosh
Qofsha dhe ne pallate te arta
O Mikja ime ty s'te harroj[U]KU SHKUAN ATO NETE

Me kujtohen ato nete
te qeta si qetesia
te pastra te embla te sinqerta....

Ku shkuan
ku humben
ato nete te qeta
Si u prish miqesia
Si u tret dashuria

Eja Eja
ne krahet e mija
ti gezimin ma rikthe
zemres time te zhuritur
lumturine ti ja dhe...


......kjo nuk eshte serenate korcare por kenge e bere ne vitet -80 nga pogradecari Thanas(nuk e kujtoj mbiemrin)
TE DISH C'PESOI ZEMRA IME

....

MARGARITA

Se pa syrrin tend te bukur vajze
jo s'mund te qetesohem
Se pa puthjen tende vajze
jo s'mund te rojNE KE VENDOSUR VAJZE TE ME LESH

Ne ke vendosur vajze te me lesh
me thuaj qe s'te dua
Mos qofte ajo qe flet
pse tallesh ti me mua

Amann aman aman
Se mu dogj i shkreti i xhan
per fjalen tende
Kjo zemra po me qan

.....e paplote.....................GJITHMONE PRANE TEJE KALOVA

Gjithmone prane teje kalova
Mos kujto se une ty te harrova
Do te mbetesh ti pjese e zemre time
kur brenga largoja prane teje

Tash tjetra ty te perkedhelen
Dhe mua me le zog te mjere
Do te kthehesh ne cerdhe ndonje here
Por atehere s'do te kete vend per shtegtare

Zemra ime e ndjen se do te kthehesh
edhe pse e di se mua me plagose
A thua se dashuria jone
tek neteve te pagjume do te mbetet gjithmone

E vemte po ri ne kete nate
E vetme me dhimbjen qe ndjej
ngadale po e shoh hijen tende
e cila ne takim po shkon

Tash tjeter ty te perkedhelen
dhe mua me le zog te mjere
do te kthehesh ne cerdhe ndonje here
por atehere sdo te kete vend per shtegtare

''''''bashkepunim Babaliu-Ilir something....whatever
qe cdo kush e do....

KALI I BARDHE

Kam kohe qe dua te ze
nje kale te bardhe
Te rend dite e nate /Prandaj dit e nat po vrapoj
bashke me te neper savane / Neper Savane.

Rend kali rend une
fryn ere dhe shkelet bari
Pse iken pse s'afrohet ai kale /Pse iken ashtu
/Pse largon sot ai kali

Si pune e ketij kalit te bardhe
eshte dashuria
Qe spati aspak per lotet e mija/Nuk pat kurr' meshir ajo
/Per lotet e mia
Urime i coj une asaj prej perendise
qe kur trishtim mos pate
prej dashurise

Vendosa dhe une nje dite
Qe te largohem
Dhe zhurmat e njerzit dhe vajzat mos afrohen

Perpiqen mendohem te ze /Perpiqem mundohem te ze
ate kale te bardhe
I vetem te jeteoj bashke me te
neper savane

NEN STREHE

Nen njeren te streheve
te nje prej shtepive
degjonim te heshtur
ne pikat e shijut

Dhe lehtas fytyren
ja merja ne duar
Dhe buzkat e njoma
ja puthja nxituar

Por iku capkenia
nje nate prej meje
kur nata e zbehte /Kur hena e zbehte
coptohej ne pellgje

.....
Tani i vetmuar
Qendroj poshte strehes
Me pas qaj, largohem
I tallur prej eres....
.................

Dhe era e lehte
tund gjethet ngadale /Tund strehet nadale
me shfaqet mes lotesh /Afrohet mes lotesh
fytyra e saj..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Serenata   Thu Jul 24, 2008 1:45 pm

Se ai vit si gjithe vitet
Dymbedhjet' i kishte muajt
Se ai vit si gjithe vitet
Kater stinet ne gji i mbante.

Vera e tij solli per mua
Takimin me te dhe lumturine
Vera e tij solli freskine
Me solli puthjen dhe dashurine.

Por ja tani une kam mbetur
Pa limanin e syve te tua
Pa buz'qeshjen e buzeve te embla
Dhe pa fjalen e thjeshte "Te dua".

Do vine vite te tjera si keto
Me ty dhe pa ty prane,
Vecse kjo nat' mua dhimbjen me shton
se kujtoj un' takimin e pare.

Ndaj erdha prape ne kete vend
Ku lashe aq shume kujtime
Edhe ky prak mua dhimbjen me shton
Peng ka mbetur ketu zemra ime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Serenata   Thu Jul 24, 2008 1:45 pm

Shkruame,
Mos me lere te vuaj
Shkruame nje fjale te embel
Te me, te me qetesosh.

Nena jote me shkruan
Me c'sinjor je martuar,
I harrove premtimet
Qe me pate dhuruar.

Shkruame,
Mos me lere te vuaj
Shkruame nje fjale te embel
Te me, te me qetesosh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Serenata   Thu Jul 24, 2008 1:46 pm

Kur vjen behari

Kur vjen behari
cel qershia
vajza te bukura
faqkat te paputhura
andej kendej kerkojne djemte
duan te lozinė , te qeshinė..


Ta dish ti c'pesoi kjo zemer
ta tregoj un me kitar
kur i pash dy syte e bukur
der atehere s'kisha pare
s'kisha pare , s'kisha pare
ato duar aq te vogla
kur te luanin me kitar
kur i puthe buzet e mija
lehte u drodhe si ne faj
si ne faj...

Me mall do ta kujtoj
ate nate jo se harroj
u vonova me the me drithme
do me shajne ne shtepi

sa vite do kalojne
ate nate jo se harroj
dhe do qeshim un edhe ti
do kujtojme dashurine ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Serenata   Thu Jul 24, 2008 1:47 pm

Nen Strehe -Ermira Babaliu
(https://www.youtube.com/watch?v=NVWTnEaqHKk)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Serenata   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Serenata
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: