Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Wed Jul 23, 2008 11:16 pm

Nė cdo raste edhe ne edhe te tjeret bien ne qafe, bejme gabime dhe me pastaj e kemi veshtir te pranojme nje gabim edhe pse na sjellin fakte dhe argumente.

Si mendoni pse une dhe ju e kemi te veshtire te pranojme gabimet tona?
A mos eshte ndonje shenje dobesie?

Problemi qendron ne faktin se njeriu per nga natyra vazhdon te mendoje se cdo here ka te drejte, kjo eshte arsya se pse ka bere nje hap te tille, pra duke menduar se ka te drejte... Jo cdo here njeria ka te drejte por qenie njerezore ne pergjithesi pretendon se ka te drejte, eshte i prire te mendoj se eshte ne rruge te mbare.
Ka nje proverbe popullore qe thote se: E drjata humb kuptimin atehere kur cdo kush mendon se ka te drejte...
Mbi gjitha eshte njerezore qe njeriu kur e sheh se eshte ne rruge te gabuar te pendohet madje te kerkoje falje nese eshte e udhes per nje gje te tille. Gabimi eshte i natyrshem, falja eshte njerezore...
Pershendetje

Edited:(fuzion i postimit bashkim)
Naki
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Mon Jul 28, 2008 1:21 am

Pergezime per temen shume mire per diskutim

Une nuk mendoi se eshte veshtire te pranohet kurre e ke gabim ,me shume munde te theme se na mungon te veproim me ide ,fakte,apo veprimtari ne avancim per te pranuar ''dikush'' ,qe eshte gabim.

Njeriu nga gabimet mesohet !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
echo
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1470
Age : 28
Registration date : 29/05/2008

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Mon Jul 28, 2008 1:31 am

por jo gjithkush e pranon kur e ka gabim ,por une e pranoj ose vetem heshti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Mon Jul 28, 2008 1:33 am

echo

ka njeher heshtja eshte flori

Thote populli !


Edituar pėr herė tė fundit nga Beton nė Mon Jul 28, 2008 1:46 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Mon Jul 28, 2008 1:38 am

pse e kaluara beton ne shrbim te sllavit dikuj nuk po i pelqen me ja nxjer te pa larat per ate nuk e pranojn
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Mon Jul 28, 2008 10:08 am

Sepse njeriu vuan nga kompleksi i inferioritetit. Kete tendence protektive (mbrojtese) e gjejme me te zhvilluar tek nje pjese e mire e femrave. Duke qene nje bote e eger konkurence, cdo imazh i "gabuar" inferioriteti te radhit ne humbesa dhe mungese vemendjeje, prandaj edhe ndjenja protektive tek femrat. 

Tek meshkujt eshte sedra e semure.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mysafir
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 44
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Mon Jul 28, 2008 10:21 am

tom sojer shkruajti:
Sepse njeriu vuan nga kompleksi i inferioritetit. Kete tendence protektive (mbrojtese) e gjejme me te zhvilluar tek nje pjese e mire e femrave. Duke qene nje bote e eger konkurence, cdo imazh i "gabuar" inferioriteti te radhit ne humbesa dhe mungese vemendjeje, prandaj edhe ndjenja protektive tek femrat. 

Tek meshkujt eshte sedra e semure.

Exclamation plotesisht jam dakort me keto fjalet qe ke shkruar dhe keto fjalet e fundit jan megjithese te drejta se cfar ke then se edhe une ashtu mendoi se esht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
**Embelsira**
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 2909
Age : 29
Vendi : Kosove
Registration date : 08/12/2007

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Mon Jul 28, 2008 8:05 pm

Une per veten time kur jam gabim e pranoj edhe nuk e kam te veshtire te them me fal,por ka njerez qe vertet e kane te veshtire te thojne me fal,gje qe une s'e kuptoje.Mendoi se keta njerez jane arrogant dhe egoist qe nuk e pranojne gabimin edhe pse mbase e dine se e jane gabim dhe e mbajne veten te persosur duke e harruar se e persosura nuk egzistone,ne fakt keta njerz e mbajne veten me lart nga c'jane ne te vertet,e vleresojne me shume nga c'duhet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Tue Jul 29, 2008 12:47 am

Sepse, mundohem me qen i pa gabuheshem ( me gabu pak e hiq, ahaah), dhe normal qe nese gaboj me vjen inat prej vetvetes spari e tani prej tjereve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
spirito
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 429
Vendi : graveyard
Registration date : 02/07/2008

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Tue Jul 29, 2008 12:48 am

Si ta pranoj gabimin kur une nuk gaboj kurre Cool
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mister
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Tue Jul 29, 2008 12:55 am

spirito,te gjithe gabojme vetem ti (jo) hahaa genjeshter apo humor
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 42
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Tue Jul 29, 2008 1:01 am

Se shum pak gabojme , thone "kush punon gabon" e ne jemi te papune Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Mister
Anėtar
Anėtar


Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Tue Jul 29, 2008 1:03 am

hahaa riki,me mire te mos punojme fare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Argent
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 42
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Sun Aug 17, 2008 12:08 am

Mister mir e ke te mos punoim fare do et thote qe as gabojme ,por njertiu nga gabimet ka njher mesohet !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Thu Aug 28, 2008 3:48 pm

Nga shume njerez e kan veshtire te pranohet ,mendoi sepse dine ate qe nuk dine, shefe ate qe nuk shefe hiq me shume se dy metra para hundes se vete,nderton diēka qe nuk e ka profesion,provone ate qe dikushe e ka lane anashe,kerkon te pije aty ku nuk ka ,kerkone te haje aty ku nuk i japin etj etj ...kurre tek disa njerzet e kan krijuar ne vete se eshte intelegjenti i kesaj bote e gjithe te tjeret jan nje hiq eshte veshtire te pranojne kurre e kan gabim .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Thu Aug 28, 2008 4:42 pm

Beton shkruajti:
Nga shume njerez e kan veshtire te pranohet ,mendoi sepse dine ate qe nuk dine, shefe ate qe nuk shefe hiq me shume se dy metra para hundes se vete,nderton diēka qe nuk e ka profesion,provone ate qe dikushe e ka lane anashe,kerkon te pije aty ku nuk ka ,kerkone te haje aty ku nuk i japin etj etj ...kurre tek disa njerzet e kan krijuar ne vete se eshte intelegjenti i kesaj bote e gjithe te tjeret jan nje hiq eshte veshtire te pranojne kurre e kan gabim .

Kjo teme e hapur ka rėndėsi tė konstatojmė njė tė vėrtetė! Ata qė nuk e pranojnė gabimin, akoma nuk kanė arritur tė mėsojnė! Sepse, ai qė di e di se asgje nuk di dhe i pranon me dilema dituritė dhe tė arrirate tij !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 60
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Thu Aug 28, 2008 5:21 pm

I menquri meson nga gabimet e tjetrit-tjereve ndersa budallai nga te vetat-thot proverbi popullore.
Te pranosh gabimin eshte virtyte-mendoj une(fatmirsisht,besoj,jo vetem une)por fatkeqsisht keshtu nuk mendojne shumica.
Per shumekend kjo eshte e veshtire sepse per gabimin-et e bere jane denuar -qe eshte gabim edhe me i madh -i atyre qe e kane zbatuar ate-perkundrazi duhet mundsu - permirsimin.
Gabimet nuk permirsohen duke i mohuar,heshtur,fshehur por duke i luftuar e kjo mund te behet vetem kur i pranojme ata!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
loredana
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Thu Aug 28, 2008 5:21 pm

une se kam ket problem shyqyr hehehe..
perkundersi ska nevoj mem than kerkush se je gabim se e vrej vetveten kur jam gabim apo kur e baj ndonje gabim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vjoooosssssssaaaa
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Female
Numri i postimeve : 89
Age : 29
Vendi : SaVe Me As I sAvE yOu...
Registration date : 26/08/2008

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Thu Aug 28, 2008 10:49 pm

mendoj sepse ju dhemb apo frikesohen se mos po humbin diqka me vler qe kan... dhe ... i largohen vetvetes Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Thu Aug 28, 2008 10:58 pm

Shume pak njerez ne bote ka sikur loredana qe i verejne gabimet e veta! sepse askush nuk e ben ndonje veprim, nuk e thote ndonje fjale, apo nuk e bjen ndonje vendim me vetedije te plote se eshte gabim, prandaj kur konstatohet gabimi i bie sikur lufton me vetvehten, prandaj kjo lufte me unin eshte shume e veshtire dhe eshet shkak i mospranimit te gabimit!
Une e pranoj gabimin vetem kur me bindin shume fort se e kam gabim gje qe ndodhe rralle, jo te gaboj, por te mund te me bindin hahhaa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Fri Aug 29, 2008 5:02 pm

stabili shkruajti:
I menquri meson nga gabimet e tjetrit-tjereve ndersa budallai nga te vetat-thot proverbi popullore.
Te pranosh gabimin eshte virtyte-mendoj une(fatmirsisht,besoj,jo vetem une)por fatkeqsisht keshtu nuk mendojne shumica.
Per shumekend kjo eshte e veshtire sepse per gabimin-et e bere jane denuar -qe eshte gabim edhe me i madh -i atyre qe e kane zbatuar ate-perkundrazi duhet mundsu - permirsimin.
Gabimet nuk permirsohen duke i mohuar,heshtur,fshehur por duke i luftuar e kjo mund te behet vetem kur i pranojme ata!

Me pelqeu kjo fare fort !

Vetem se kete thenje e kam ndgjuar ndyshe

Edhe nga budalla i menēuri meson !

---------------------------------------

Pershendese fanerin dhe shume pajtohem me mendimin tuaj ,duhet te konstatoijme te verteten edhe pse nuk e gjejme ka njher apo nuk dojme ta pranoijme ,mire e ka thene edhe Parapsikologu se duhet te kerkohet edhe fakte te luftohet per keta fakte qe te bindishe ''dikon'' nese eshte gabim e nuk duhet te lodhemi te luftoim per nje te vertete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Mon Sep 01, 2008 4:49 am

Nėse njė person nuk arrinė ta pranojė gabimin e bėrė, ai person dy herė pėson, njė herė qė ka gabuar, dhe tė dytėn herė kur mundohet ta mbrojė gabimin.

Dy vetė e prishin odėn;

-njė qė nuk dinė e flet ( edhe pse gabon nuk e ka fare dert) dhe
-ai qė dinė e nuk flet, ( e tjerrė mirė t'mos gabojė.)

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Wed Oct 08, 2008 3:54 pm

Sofra shume pajtohem me mendimin tuaj

Mbi te gjitha nje i qenurit human gabon ka njeher Very Happy ,nga gabimer njeriu edhe mesohet .

''C'es la vie !''
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Wed Oct 08, 2008 7:44 pm

... sepse njeriu eshte egoist e jo realist. Mendon se mospranimi i gabimit do te thote se ai ka pase te drejte, a nuk e din se ai veprim mund t'i kthehet bumerang. Per ata eshte nje thenje e Muhamedit a.s. (paqja qofte mbi te), se "para se te fillosh nje pune, mendoje mire fundin e saj, dhe nese fundi nuk te del mire, atehere me mire mos e fillo".

Po ashtu gabimi eshte veshtire te pranohet nga njerezit, sepse njeriu fillon te mendoj se e humbe ate prestigjin qe e ka fituar (nese e ka fituar). Dhe mendon se me pranimi i gabimit, te tjeter do te humbin besimin tek ai.
Ishalla s'shkretova dicka. haha

Me t'mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Wed Oct 08, 2008 8:00 pm

Sofra gjithmone me ka interesuar qe te pyesja per kete thenie:...
"Ėshtė diēka qė vlen...mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari..."
...por ndonjehere harrojshna, ndonjehere nuk kisha kohe.
A ben te di se cfare eshte ajo dicka qe vlene me shume se...?

Pa kurfar tendence e kam, vetem jam kurreshtar te di...

Faleminderit per mirekuptim

Me t'mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: