Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?

Shko poshtë 
+34
BashKom
Merisa
......
Agrone
Aldo
Eva0506
Xili
Arber01
sela-mi
beti
E_Bukura
ylari
Veneta
Nezir Myrta
Fjona
rroni
MUHAMETII
Sofra
Parapsikologu
vjoooosssssssaaaa
loredana
stabili
feneri
Argent
Riki30
Mister
spirito
**Embelsira**
Mysafir
tom sojer
zeriatdheut
echo
Beton
voglushja
38 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
voglushja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
voglushja


Female
Numri i postimeve : 906
Age : 42
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyWed Jul 23, 2008 11:16 pm

Në cdo raste edhe ne edhe te tjeret bien ne qafe, bejme gabime dhe me pastaj e kemi veshtir te pranojme nje gabim edhe pse na sjellin fakte dhe argumente.

Si mendoni pse une dhe ju e kemi te veshtire te pranojme gabimet tona?
A mos eshte ndonje shenje dobesie?

Problemi qendron ne faktin se njeriu per nga natyra vazhdon te mendoje se cdo here ka te drejte, kjo eshte arsya se pse ka bere nje hap te tille, pra duke menduar se ka te drejte... Jo cdo here njeria ka te drejte por qenie njerezore ne pergjithesi pretendon se ka te drejte, eshte i prire te mendoj se eshte ne rruge te mbare.
Ka nje proverbe popullore qe thote se: E drjata humb kuptimin atehere kur cdo kush mendon se ka te drejte...
Mbi gjitha eshte njerezore qe njeriu kur e sheh se eshte ne rruge te gabuar te pendohet madje te kerkoje falje nese eshte e udhes per nje gje te tille. Gabimi eshte i natyrshem, falja eshte njerezore...
Pershendetje

Edited:(fuzion i postimit bashkim)
Naki
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyMon Jul 28, 2008 1:21 am

Pergezime per temen shume mire per diskutim

Une nuk mendoi se eshte veshtire te pranohet kurre e ke gabim ,me shume munde te theme se na mungon te veproim me ide ,fakte,apo veprimtari ne avancim per te pranuar ''dikush'' ,qe eshte gabim.

Njeriu nga gabimet mesohet !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
echo
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1470
Age : 33
Registration date : 29/05/2008

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyMon Jul 28, 2008 1:31 am

por jo gjithkush e pranon kur e ka gabim ,por une e pranoj ose vetem heshti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyMon Jul 28, 2008 1:33 am

echo

ka njeher heshtja eshte flori

Thote populli !


Edituar për herë të fundit nga Beton në Mon Jul 28, 2008 1:46 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyMon Jul 28, 2008 1:38 am

pse e kaluara beton ne shrbim te sllavit dikuj nuk po i pelqen me ja nxjer te pa larat per ate nuk e pranojn
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyMon Jul 28, 2008 10:08 am

Sepse njeriu vuan nga kompleksi i inferioritetit. Kete tendence protektive (mbrojtese) e gjejme me te zhvilluar tek nje pjese e mire e femrave. Duke qene nje bote e eger konkurence, cdo imazh i "gabuar" inferioriteti te radhit ne humbesa dhe mungese vemendjeje, prandaj edhe ndjenja protektive tek femrat. 

Tek meshkujt eshte sedra e semure.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mysafir
Hero anëtar
Hero anëtar
Mysafir


Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 50
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyMon Jul 28, 2008 10:21 am

tom sojer shkruajti:
Sepse njeriu vuan nga kompleksi i inferioritetit. Kete tendence protektive (mbrojtese) e gjejme me te zhvilluar tek nje pjese e mire e femrave. Duke qene nje bote e eger konkurence, cdo imazh i "gabuar" inferioriteti te radhit ne humbesa dhe mungese vemendjeje, prandaj edhe ndjenja protektive tek femrat. 

Tek meshkujt eshte sedra e semure.

Exclamation plotesisht jam dakort me keto fjalet qe ke shkruar dhe keto fjalet e fundit jan megjithese te drejta se cfar ke then se edhe une ashtu mendoi se esht
Mbrapsht në krye Shko poshtë
**Embelsira**
Hero anëtar
Hero anëtar
**Embelsira**


Female
Numri i postimeve : 2909
Age : 35
Vendi : Kosove
Registration date : 08/12/2007

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyMon Jul 28, 2008 8:05 pm

Une per veten time kur jam gabim e pranoj edhe nuk e kam te veshtire te them me fal,por ka njerez qe vertet e kane te veshtire te thojne me fal,gje qe une s'e kuptoje.Mendoi se keta njerez jane arrogant dhe egoist qe nuk e pranojne gabimin edhe pse mbase e dine se e jane gabim dhe e mbajne veten te persosur duke e harruar se e persosura nuk egzistone,ne fakt keta njerz e mbajne veten me lart nga c'jane ne te vertet,e vleresojne me shume nga c'duhet...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyTue Jul 29, 2008 12:47 am

Sepse, mundohem me qen i pa gabuheshem ( me gabu pak e hiq, ahaah), dhe normal qe nese gaboj me vjen inat prej vetvetes spari e tani prej tjereve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
spirito
Anëtar
Anëtar
spirito


Female
Numri i postimeve : 429
Vendi : graveyard
Registration date : 02/07/2008

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyTue Jul 29, 2008 12:48 am

Si ta pranoj gabimin kur une nuk gaboj kurre Cool
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mister
Anëtar
Anëtar
avatar


Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyTue Jul 29, 2008 12:55 am

spirito,te gjithe gabojme vetem ti (jo) hahaa genjeshter apo humor
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Riki30
Admin
Admin
avatar


Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 48
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyTue Jul 29, 2008 1:01 am

Se shum pak gabojme , thone "kush punon gabon" e ne jemi te papune Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Mister
Anëtar
Anëtar
avatar


Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyTue Jul 29, 2008 1:03 am

hahaa riki,me mire te mos punojme fare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent


Male
Numri i postimeve : 244
Age : 47
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptySun Aug 17, 2008 12:08 am

Mister mir e ke te mos punoim fare do et thote qe as gabojme ,por njertiu nga gabimet ka njher mesohet !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyThu Aug 28, 2008 3:48 pm

Nga shume njerez e kan veshtire te pranohet ,mendoi sepse dine ate qe nuk dine, shefe ate qe nuk shefe hiq me shume se dy metra para hundes se vete,nderton diçka qe nuk e ka profesion,provone ate qe dikushe e ka lane anashe,kerkon te pije aty ku nuk ka ,kerkone te haje aty ku nuk i japin etj etj ...kurre tek disa njerzet e kan krijuar ne vete se eshte intelegjenti i kesaj bote e gjithe te tjeret jan nje hiq eshte veshtire te pranojne kurre e kan gabim .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri


Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyThu Aug 28, 2008 4:42 pm

Beton shkruajti:
Nga shume njerez e kan veshtire te pranohet ,mendoi sepse dine ate qe nuk dine, shefe ate qe nuk shefe hiq me shume se dy metra para hundes se vete,nderton diçka qe nuk e ka profesion,provone ate qe dikushe e ka lane anashe,kerkon te pije aty ku nuk ka ,kerkone te haje aty ku nuk i japin etj etj ...kurre tek disa njerzet e kan krijuar ne vete se eshte intelegjenti i kesaj bote e gjithe te tjeret jan nje hiq eshte veshtire te pranojne kurre e kan gabim .

Kjo teme e hapur ka rëndësi të konstatojmë një të vërtetë! Ata që nuk e pranojnë gabimin, akoma nuk kanë arritur të mësojnë! Sepse, ai që di e di se asgje nuk di dhe i pranon me dilema dituritë dhe të arrirate tij !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
stabili
Anëtar
Anëtar
stabili


Male
Numri i postimeve : 459
Age : 66
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyThu Aug 28, 2008 5:21 pm

I menquri meson nga gabimet e tjetrit-tjereve ndersa budallai nga te vetat-thot proverbi popullore.
Te pranosh gabimin eshte virtyte-mendoj une(fatmirsisht,besoj,jo vetem une)por fatkeqsisht keshtu nuk mendojne shumica.
Per shumekend kjo eshte e veshtire sepse per gabimin-et e bere jane denuar -qe eshte gabim edhe me i madh -i atyre qe e kane zbatuar ate-perkundrazi duhet mundsu - permirsimin.
Gabimet nuk permirsohen duke i mohuar,heshtur,fshehur por duke i luftuar e kjo mund te behet vetem kur i pranojme ata!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyThu Aug 28, 2008 5:21 pm

une se kam ket problem shyqyr hehehe..
perkundersi ska nevoj mem than kerkush se je gabim se e vrej vetveten kur jam gabim apo kur e baj ndonje gabim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
vjoooosssssssaaaa
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Female
Numri i postimeve : 89
Age : 35
Vendi : SaVe Me As I sAvE yOu...
Registration date : 26/08/2008

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyThu Aug 28, 2008 10:49 pm

mendoj sepse ju dhemb apo frikesohen se mos po humbin diqka me vler qe kan... dhe ... i largohen vetvetes Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Parapsikologu
Hero anëtar
Hero anëtar
Parapsikologu


Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 56
Vendi : Ferizaj-Kosovë
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyThu Aug 28, 2008 10:58 pm

Shume pak njerez ne bote ka sikur loredana qe i verejne gabimet e veta! sepse askush nuk e ben ndonje veprim, nuk e thote ndonje fjale, apo nuk e bjen ndonje vendim me vetedije te plote se eshte gabim, prandaj kur konstatohet gabimi i bie sikur lufton me vetvehten, prandaj kjo lufte me unin eshte shume e veshtire dhe eshet shkak i mospranimit te gabimit!
Une e pranoj gabimin vetem kur me bindin shume fort se e kam gabim gje qe ndodhe rralle, jo te gaboj, por te mund te me bindin hahhaa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyFri Aug 29, 2008 5:02 pm

stabili shkruajti:
I menquri meson nga gabimet e tjetrit-tjereve ndersa budallai nga te vetat-thot proverbi popullore.
Te pranosh gabimin eshte virtyte-mendoj une(fatmirsisht,besoj,jo vetem une)por fatkeqsisht keshtu nuk mendojne shumica.
Per shumekend kjo eshte e veshtire sepse per gabimin-et e bere jane denuar -qe eshte gabim edhe me i madh -i atyre qe e kane zbatuar ate-perkundrazi duhet mundsu - permirsimin.
Gabimet nuk permirsohen duke i mohuar,heshtur,fshehur por duke i luftuar e kjo mund te behet vetem kur i pranojme ata!

Me pelqeu kjo fare fort !

Vetem se kete thenje e kam ndgjuar ndyshe

Edhe nga budalla i mençuri meson !

---------------------------------------

Pershendese fanerin dhe shume pajtohem me mendimin tuaj ,duhet te konstatoijme te verteten edhe pse nuk e gjejme ka njher apo nuk dojme ta pranoijme ,mire e ka thene edhe Parapsikologu se duhet te kerkohet edhe fakte te luftohet per keta fakte qe te bindishe ''dikon'' nese eshte gabim e nuk duhet te lodhemi te luftoim per nje te vertete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyMon Sep 01, 2008 4:49 am

Nëse një person nuk arrinë ta pranojë gabimin e bërë, ai person dy herë pëson, një herë që ka gabuar, dhe të dytën herë kur mundohet ta mbrojë gabimin.

Dy vetë e prishin odën;

-një që nuk dinë e flet ( edhe pse gabon nuk e ka fare dert) dhe
-ai që dinë e nuk flet, ( e tjerrë mirë t'mos gabojë.)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyWed Oct 08, 2008 3:54 pm

Sofra shume pajtohem me mendimin tuaj

Mbi te gjitha nje i qenurit human gabon ka njeher Very Happy ,nga gabimer njeriu edhe mesohet .

''C'es la vie !''
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyWed Oct 08, 2008 7:44 pm

... sepse njeriu eshte egoist e jo realist. Mendon se mospranimi i gabimit do te thote se ai ka pase te drejte, a nuk e din se ai veprim mund t'i kthehet bumerang. Per ata eshte nje thenje e Muhamedit a.s. (paqja qofte mbi te), se "para se te fillosh nje pune, mendoje mire fundin e saj, dhe nese fundi nuk te del mire, atehere me mire mos e fillo".

Po ashtu gabimi eshte veshtire te pranohet nga njerezit, sepse njeriu fillon te mendoj se e humbe ate prestigjin qe e ka fituar (nese e ka fituar). Dhe mendon se me pranimi i gabimit, te tjeter do te humbin besimin tek ai.
Ishalla s'shkretova dicka. haha

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? EmptyWed Oct 08, 2008 8:00 pm

Sofra gjithmone me ka interesuar qe te pyesja per kete thenie:...
"Është diçka që vlen...më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari..."
...por ndonjehere harrojshna, ndonjehere nuk kisha kohe.
A ben te di se cfare eshte ajo dicka qe vlene me shume se...?

Pa kurfar tendence e kam, vetem jam kurreshtar te di...

Faleminderit per mirekuptim

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty
MesazhTitulli: Re: Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?   Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse eshte e veshtir te pranohet kur e ke gabim?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» A eshte gabim te jesh i sinqert?
» Ku është Ukshin HOTI, është gjallë apo jo ??
» Kush eshte krenar qe eshte shiptare
» C'fare eshte degjenerimi dhe c'fare eshte progresi?
» Kush eshte me yll

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Psikologji-
Kërce tek: