Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Letėrsi tregime

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Letėrsi tregime   Tue Jul 22, 2008 10:46 pm

MARTESA E SYRIT

tregim
shkėpur nga vėllimi me tregime "PROFETI I LIRUAR" i Kristaq F. Shabanit


Ai vėshtronte ngultas. Nuk i interesonte tė vėshtronte gjatė konstruktin... i kishte qejf gjysmėshikimet. Manjat nė gjysmėtrupat. Mjaftonte pėr tė qė kundrimi tė rrokte vetėm kėmbėt... Ah, kėmbėt! Ato kanė sy..., kanė gojė..., kanė edhe ato frymėmarrje si ēdo qenie, kanė pronė bukurinė e pamatė. Kanė shkurt pėr tė qenė mė tė saktė fizionominė e tyre tepėr shprehėse...

Ai fliste, duke fluturuar... Ishte njė fragment i fjalimit tė tij tė pėrditshėm, qė ēudiste moshatarėt e etur, tek qėndronin nė vrojtim tė “pulpave”.

“S’mė intereson se ē’fytyrė kanė pronė,... Pėr mua ka rėndėsi vetėm kėmba, pamja e saj. Unė jam adhurues vetėm i kėmbės…”

Ah, kėmbėt ! Pulpat e tyre tė mahnitshme, tė magjikshme, format e tyre befasuese... Nuk mė intereson se ēfarė ka veshur. Mė intereson se ē’shtrihet poshtė mbulimit fanatik. Mė intereson zbulimi, freskia e pulpave. Origjinaliteti ėshtė fushė e gjerė dhe lėvrohet. Dikush adhuron vrapimet e kuajve apo pam - pamet e zhurmėshme, dikush brilantėt dhe fildishin, argjendarinė dhe stolitė, dikush ėshtė i dhėnė pas peshqve... Ē’duhet tė mė dallojė nga tė tjerėt ? Secili ka ndjenjat, ndjesitė, adhurimin, pėrpjekjet. Ah, kėmbėt...

Njė nga “ATO”, tė preferuarat, kalon para adhuruesit. Fustani i tejndarė nė disa prerje, i palėzuar deri afėr vitheve tė tejformuara, vallėzon nė njė vijė melodike i shoqėruar nga njė puhizė e lehtė. Syri rrok tė dėshiruarėn.Vrapon me njė marrarendje tė ēuditshme sa nga fillesa e deri nė stisje tė dy kėmbėve tė florinjta nė bashkimin e madh. Ah, bashkimi i madh, bashkimi mė origjinal i natyrės zemėrmirė!... Dua tė dalloj gjithēka qė ekziston e rrezaton. Eh, natyrė e ėmbėl, u tregove e madhe! Formove kėmbėt, qė ecin me siguri bukurie... Formove kėmbėt tė ngacmojnė qeniet. Formove kėmbėt tė ngrėnė tensionimet.

Puhiza luan me fustanin shumėngjyrėsh dhe konturohet ngacmuesja. Fustani i ēarė me hapjet dhe mbylljet i ngjason njė vallėzimi vals tė temperuar. Kėmbėt rrėshqasin syve, zbulimikėrkon vetveten. Shikimi rikėrkon njė pikė tė vetme referimi tė pėrfytyrojė pastaj madhėshtinė e padukshme. Stina e verės kthjellon njohjen si njė qiell “jetim” pa re. Shkopi dirigjent i ERĖS me lėvizjet e tij ritmike ngrė e ul palat e fustanit si fletėt e palmave afėr oazeve, ashtu si mund tė hapen e tė mbyllen petalet e njė luleje. I lumtė atij, qė e ka stisur mrekullinė! Ka pasur mendje jashtėtokėsore... Shkopi i dirigjentit ringrė palat. Eh, sy, ē’mendim ke nė kėtė bukuri trullosėse!?... Syri i dashuruar pas pulpave nxiton tė pėrfitojė sekondėn nga kjo ndezje e ēelėsit tė dritės; tė pėrjetojė njė ndjenjė elektrizuese. Ngjyra e trėndafiltė e veshjes nė ballkonin e kėmbėve tė tejbukura e kap prej veshi Syrin, duke i kujtuar se bleta kėrkon polenin e ndaj ulet vetėm nė kurorėzėn e lules sė bukur...

“Mos mė ngacmoni mė, kėtej nuk lėviz...” - duket sikur pėrbetohet, por ēelėsi i dritės fik vetveten dhe ėndrra e Syrit errėsohet dhe shpėrthen nė mallkime:“Ej, ti, o ERĖ e mallkuar, ndize dritėn!... Ndize dritėn!... ”- dhe shpėrthen nė nota urdhėruese. Dhe Era i kthen pėrgjigje qetimi. Brenda saj ėshtė rritur kėrcėnimi:“Ej, o mjeshtėr, mbylle gojėn se do tė tė dėnoj si di tė dėnojė Era! Mos ke ndėrmend tė mė kudrosh dhe kėmbėt e mia? Unė mbart nga trashėgimtarėt e mi fanatizmin...”

“Aman, moj ERĖ, mos ma merr pėr tė keq ndonjė fjalė e ngacmim tė paqėllimtė!... Aman,tė kam xhan! Ndize ēelėsin... ”- i lutej Syri.

Dhe papritur Erės i vjen keq... Le ta plotėsojė fundja kėtė dėshirė tė Syrit. Dhe ndodh ajo qė pret Syri. Palėt janė ngritur. Kėmbėt japin shfaqjen e tyre tė mahnitshme:“Eh, ai lėmim! Ah, ajo hedhje e tyre qė lėviz gjithė linjat e trupit!... Eh, kėto kėmbėt vendosėn kurrora misesh..., prishėn mendje mbretėrish, ulen e ngriten shpatat, vunė bukurinė mashkullore nė duele vdekjeje, lotėsjellse tė pazakonshme..., thurėn vargjet mė brilantė, u dhanė shkėndijė si strall lindjeve tė reja! Mėngjeset mendonin pėr kėmbėt. U vinte inat pėr tė vetmet pasuri tė netėve... Nė epitafe dramash u shkruajt pėr... Syri mediton dhe shtrin krahėt e tij tė ledhatojė kėmbėt. Ja arrin qėllimit “tė mprapshtė”. Kėmba duket sikur me njė delikatesė i thotė:“Mos, tė lutem! Por, sa i ndiej, o Sy i mirė, krahėt e tua. S’janė si krahėt e tjerė. Nė gishtat e tu ndiej diēka tė zjarrtė, qė mė pėrcėllon e mė hedh vėrtik... E dua kėtė prekje qė mė deh; mė pėlqen kjo prekje, dua ta kem pronė, por virgjėrinė ma ruaj...” “Mos u merakos! Vetėm pak prekje dhe pastaj le

tė vdes...” - i pėshpėrit Syri Kėmbės nė vesh... Ndizet njė dialog shumė prekės, i cili rrėmben tė dyja palėt. Syri tepėr kėmbėngulės me njė hov tėrė risi dhe me tė gjithė shpejtėsinė, qė e karakterizon prek, prek dhe vetėm prek... Ėshtė i pangopur nė prekjet e tij. Dhe Kėmba kėndon jo me prekje, por me lėvizje tė muskulaturės sė saj “KĖNGĖN E MADHE TĖ KĖNAQĖSISĖ”. . .

Dhe Syri kėtė e kupton mirė. Nis dhe ai njė kėngė jetėsore e plot nerv :

O ėmbla Kėmbė,

ta kam zili virgjėrinė . . .

Le tė fryjė njė puhizė e lehtė

nė tė gjitha stinėt,

Tek ty marrarendas do tė vij

dhe mbi zjarrminė tėnde,

po ėshtė pėr tė vdekur,

fundja le tė vdes ! . . .

E di pushtetin tėnd

qė dhe vdekjen harkon,…

E njoh zgjuarsinė

dhe e marr me mend,

fundja akacie mbi kokė dua,

lule molle, fundja!...

Dhe Kėmba “femėr” preket dhe sentimentalizohet,duke i thėnė: “Sy, o Sy, paē vetėm rini!... Magjitė pėr ty unė do t’i zgjidh me ngrohtėsinė e shpirtit!... Le tė jenė fshehur dhe nė shpellat e piratėve tė dashurisė dhe, nė kėshtjellat qė mbajnė lidhur dashuritė dhe, nė faqet e brendshme tė unazave me emra tė rremė... dhe, nė shpėrthimet e trembėdhjetave dhe, nė “adoleshencat” e tė mėdhenjve... Do ta gjej se kush e ka bėrė magjinė se kam njė kėrkues tė saj, tė saj... Ky kėrkues, qė quhet “Hosten i Dashurisė tė pamort” do ta gjejė Magjinė e mistershme... Syri i ekzaltuar nga thėniet e margaritta shpėrthen befas:“ Poshtė Magjia!”

Njė Profet tha dikur dhe thėnia e tij jeton edhe sot:“ Mos i bėni dėm dashurisė... Mos e ngacmoni ndjenjėn, le tė mbillet ajo nė TOKĖN E DASHURISĖ !... Nė qafė paēi veten nė se veproni nė tė kundėrtėn !...” Unė e kam tė dashurėn time KĖMBĖN,... Le ta dėgjojė ajo haptas dhe tė ndiejė ēiltėrsinė time nė shpirt!... Nuk dua pėrgjigje, o Zot, pa u menduar mirė. Lėnia e kohės nė dispozicion ėshtė menēuri...”

Kėmba dėgjoi dhe e pėrtypte ligjėratėn. I pėlqeu dhe heshtazi dėgjonte nė mosngopje, nė njė etje, e cila e gllabėronte e qė po shfaqte aktet e kėsaj pangopėsie tė madhe.

Palat u ngritėn aq lart sa qė njė “Oh, moj nėnė !” - u dėgjua dhe nė anėn tjetėr tė trotuarit xheloz... Ē’tė shikoje?! Njė madhėshti me pėrkrenare, e cila rrezatonte e vetėm rrezatonte nė trupin e mishtė nė mijėra llampėza tė vogla, qė flisnin nė gjuhėn e tyre tė ndritshme...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Letėrsi tregime   Tue Jul 22, 2008 10:48 pm

“Qirinj le t’i ndezim bukurisė

sė pamatur dhe ironisė sė saj,...

Qirinj tė ngjyrosur,

qė tė lėshojnė nė ajėr

ngjyresėn e tyre.

Krahėt nazemėdhenj le tė hapin

fluturat ėngjėllore,

nė fluturim ėndrre.

Pulpat le tė hidhen vėrtik

nė linjat kėmbore...

Eh, ē’dehje do tė kemi, o moshatarė tė mi,

dhe ju, o Foka tė vjetra,...

ju ish koketa e topmodele famėmadhe

qė rrokje syri patėt nė jetė,

tani nė pėqinjtė tuaj me duar tė rrudhosura,

mbani macet

e pranė Kėmbės tė adhuruar

njė Qen me emėr tė dashuri

g a j a s e t!...

Nė ekranet televizive vrapojnė si nė starte

vrapimesh, kasetat e bukurisė femėrore...

Ku janė, ku janė ato “famėmadhet”?

“Arkeologė” bėni punėn tuaj zbulimore!

Le tė kėndojmė sė toku atė kėngė,

qė dėrsit nė vallėzime

Tė dashuruarit,

Le tė presim tė ulet nė gjunjtė tona

mė e bukura e Barit,

e tė harrojmė se pranė kemi njė gungaēe,

njė lupėse qė shtrin dorėn;

tė budallepsemi nga kėnaqėsia e Kulmeve,

tė mbajmė njė fjalimth

pėr kėmbėt triumfatore,

qė magjepsėn dhe vetė Magjinė,

qė magjepsėn e zilepsėn

mendjen mė tė menēur,

Autoritetit i vunė poshtė ecjes

lėvozhgė banane... ,

“O, sa mė pėlqen meditimi i Syrit, - thotė me veten e saj Kėmba,- s’ka ndjenjė e mendim mė domethenės... E pse tė mos jetė i pari dhe i fundit qė tė pronėsojė virgjėrinė time? E pse mos t’ia them qė tani se edhe unė e dua ?...”

E njoh adhuruesin tim, e njoh tė pėrvėluarin...

Atje lart nė gjinjtė e mi,

njė tronditje si rrėfim ndiej,

Virgjėria a mund tė rrėfejė

veē virgjėrisė sė saj ?

Se si po mė duket vetja

nė kėtė mėngjes baritor,…

Kokė mė kokė me tė tė fle mė pėlqen,…

Kushdo qė do tė mė prishė tė fjeturėn time,

do ta mallkoj deri nė pėrēmim...

Lemėni tė shtrihem nė krevat me Syrin,

frymėmarrjen nga afėr t’ia ndiej,

O ZOT, t’ia ndiej . . . ,

Java tė mos kalojė kaq shpejt,

dhe ti, o orė nazemadhe, mos nxito

tė ikėsh me nxitim!…

Unė e di se ti e njeh dashurinė e madhe,

ndėrsa unė sot po e provoj pėr tė parėn herė;

nuk tė vjen keq, nuk tė vjen keq ?. . .

Pemėn e dua tė jeshiltė,

Malin tė lartė deri nė re,

Syrin e dua tė guximtė,

Pulpėn tė ma puthė,

Pulpėn tė ma bėjė pre...

“ Dhe meditimi ka njė mbarim, por kurrė njė fund. Ai pėrsėritet e pėrsėritet nė pambarim, por kurrė “me fund”. Kėmba sė fundi shpėrthen, ashtu si di tė shpėrthejė Kėmba: “Mė dėgjo, o Sy i mirė, mė dėgjo… Nė kėtė ēast mund tė pritet njė shirit; mund tė ketė njė prag, njė harrim… E ndieja ngulitjen tėnde, shoqėrimin tėnd nė ēdo ēast, pėlqesėn tėnde, pėrbetimin tėnd dhe e kėndoj kėngėn e tejfundit :

“ O vdes me ty

dhe kurrė pa ty!

Do tė tė rrėmbej

nga ata qė tė sollėn nė jetė,

sado tė tė ruajnė, do tė rrėmbej!…

Kudo qė tė jesh:

Nė daē nė rrugė, nė daē nė ajėr,

O Kėmbė, do tė rrėmbej...

Pa ty do tė hidhem nga njė Urė

se jetė pa ty nuk dua,

le tė mė marrė e egra shkumė,

batica do tė mė nxjerrė prapė nė breg,

dhe prapė pa vdekje do tė jem Unė

dhe ty, o Kėmbė, do tė rrėmbej!...

Tė dua ty, Ofeli, ty Ergetė

o na pret vdekja e pėrbashkėt,

o tė dy nė Jetė!...”

Kėtu Kėmba e ndali “rrėfimin” e saj. Dhe vėshtroi Syrin, tek sa njė lot gėzimi iu shkėput nga ndjenja e fuqishme, nga bukuria dhe forca emocionante e tė kėnduarės...“

“Kjo ditė, Kėmbė e dashur, ėshtė mė e madhja Ditė e Jetės sime, ėshtė fillesa e guxuar e njė Nisje tė re, prelud i njė tė ardhme tė magjikshme!... Mos e thuaj fjalėzėn e fundit..., se unė e kuptoj,... Thuaje vetėm me muzėn tėnde qė ngjit nė shpirtin tim !...

“Nuk ka nevojė tė mė lutesh,

o Sy i zemrės sime,

nuk ka nevojė tė lotosh,

nuk ka nevojė nga gaz i pėrbashkėt

tė vuash...,

Ja njė dallėndyshe po vjen nga Lindja,

nė fluturimin e saj tėrė kolor

diē pėrcjell,...

Sytė e saj pyesin : “Nė ē’tempull

do tė befasohet njerėzimi,

E ardhmja dantelat e qėndisura

do tė shpalosė?...,

Fluturon, fluturon dallėndyshja,

fluturimi i saj qarkun mbylli,

fishekzarret ndriēojnė Qiellin,

duelistėt nxjerrin shpatėn prej millit...

Dhe ulet dalėandyshja

mbi njė Tempull lidhjeje,…

“Nesėr, nesėr Ceremoni e martesės

e Kėmbės nuse me dhėndėr Yllin... “
***


Asnjė fjalė tjetėr, nuk kish mė kuptim,

veē njė “Puthje” pulpe me rrėmbim ! . . .

“Kėmba” dhe “Syri” jetonin ēastin mė tė lumtur tė tyre. Njerėzit kundronin mrekullinė me endje. Midis tyre buzėqeshte Profeti !...

Athinė 1993

Ė Ķ ˜ Ī


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Letėrsi tregime   Tue Jul 22, 2008 10:50 pm

I CUNGUARI ME EMĖR PRONOR

Ai tregoi me gisht tregues...

Natėn e ngrictė ia prenė gishtin...

Ai prapė kokėfortė tregon me cung...,

E pashė nga DRITARJA E PĖRGJIMIT...

Natėn me pincė i shtrėnguan cungun... Ulėriti tmerrėsisht nga dhimbja...

I thanė:“Do tė tė presim cungun deri nė rrėnjė, deri nė “rrėzė”!...” - dhe nxorėn dhėmbėt. U pėrbetua se s’do tė drejtonte mė cungun... se atij i interesonte tė ishte Cungu si dėshmitar i gishtit tregues tė dorės. Sa kthyen krahėt “ATA”, prapė cungu nė tė tijėn: Filloi tė kėndojė tė pėlqyerėn “KĖNGĖ E CUNGUT”... Por, ia fotografuan tregimin cungut. I erdhėn ditėn me fotografinė ku kishte dalė lakuriq “LLAFAZANĖRIA CUNG”. Ata nxorėn nga milli thikėn lėshuese xixash tė prisnin nė rrėzė cungun...

Por, I mėnēuri ngriti dorėn dhe bėri me shenjė: “ Ē’merreni me cungun?... Cungu ėshtė cung, vetėm cung !...”

Ata, tė pushtuar nga habia, ngritėn kokėn dhe e kuptuan kodimin: “Zgjate cungun tė shpėtosh !...” Dhe i hapėn me zor gojėn. Pronari nxori gjuhėn. Gjuha nė atė ēast s’i ndieu pėrmasat e saj... Rrodhi gjak qė, sa hap e mbyll sytė, ngriu nė ngjasim cungjesh tė prerė, tė vegjėl; fjalė tė prera nė tinguj tė memectė...

Kishte filluar tregimi me gishtin cung dhe kishte vazhduar me gjuhėn cung...

Eh, tani, artikulacioni ishte shpėtimtar!...

S’kishte ende tė cungėzuar TRURIN...

Nė atė ēast iu kujtua njė thėnie lavdiplotė:“Kot mos e nxirr, pa lavdi mos e fut!” Kaēubej idhullonte edhe nė kėtė epokė arenė...

ATA u larguan, duke menduar se kishte ende dhe plot pjesė tė tjera ku mund tė cungėzohej. E ndiente se ishte i destinuar tė kalonte njė proces tė gjatė CUNGĖZIMI!

E atėherė PRONORI do tė quhej padyshim:“PRONORI CUNG”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Letėrsi tregime   Tue Jul 22, 2008 10:51 pm
IKSEKėmbėprerėt . . .

T’i pyesėsh se ku ua kanė prerė kėmbėt ēuditen nė retorikė. Pikėēuditsja kthehet kėmbėlart. Vėnė nė lėvizje kujtesėn, qė u ka mbetur.

Harresa ngjason me njė mal tė lartė dhe maja e tij me njė vezė tė latur nė tejkufij, ku nė sipėrfaqen e saj rrėshqet dhe kėpuca e artė dhe, bie nė njė hon tepėr tė thellė. Shenja harron tė lėrė shenjė. Vetėm klithma e pasthirrmtė e shoqėron. Gjethe “shprese” bien mbi majėn vezake tė “Malit tė Harresės”.

“Ē’tė themi ? . . .” - hezitojnė tė pėrgjigjen kėmbėprerėt me emėrtim sipas kėmbės sė prerė tė majtė apo tė djathtė.

Kėmbėprerėt e djathtė veshin vetėm kėpucė tė majtė. . . Kėmbėprerėt e majtė. . . duan vetėm kėpucė tė djathtė. “Prerjet” lėvizin me tė kundėrtėn e tyre . . .

Ata i gjejnė kėpucėt nė disa mapo, qė quhen “ENKAS” . . .

Hedhin syrin e majtė tė Verbėrit e Djathtė . . . Hedhin syrin e djathtė tė Verbėrit e Majtė. . . Tė Verbėrit e Djathtė stėrmundohen tė kapin gjithēka tė Botės me syrin e majtė . . . Tė verbėrit e majtė kėrkojnė t’i zbulojnė asaj gjysmėn e saj lakuriqe se gjysma tjetėr nuk i duket, ka veshur njė model tė prerė sipas shijes tė njė krijuese modelesh tė njohur, qė veēse kėrkon tė ekspozojė vetėm gjysmėmodel : gjysmėkoke, gjysmėtrup, njė gji, gjysmėkofshė, . . . gjysmė . . . , gjysmė . . .

Nė varganin e atyre qė ecin dallon Krahėprerėt . . . Krahėprerėt e majtė me protezė tė majtė . . . Krahėprerėt e djathtė . . . me protezė tė djathtė. Midis tyre dhe njė krahėprerė nė katrorin pitagorian.

Krahėpreri i majtė . . . , s’ka kėmbė tė djathtė. Krahėpreri i djathtė . . . , s’ka kėmbė tė majtė ! Dy pole tė kundėrta ! Dy tė tilla baraz me njė X, qė ecėn pėrmes kalimtarėve, njė EUREKĖ Arkimediane : Krahėpreri i majtė, pa kėmbė tė majtė, s’ka as sy tė djathtė. . . Krahėpreri i djathtė pa kėmbė tė majtė, s’ka as sy tė majtė! . . . E pėrbashkėta e tyre e mirė : Kanė dy vesh dėgjues tė fortė.

Eci mes tyre dhe i ndjej tė stėrlodhur nga stėrmundimi i kėmbės sė prerė, krahut tė prerė, syrit tė verbėr! Mbajnė nė sy forcėn e syve, mbajnė nė duar forcėn e duarve ! Mendojnė pėr njė ēast sikur s’kanė asgjė tė prerė... Eh, o tundim i “ėmbėl”!... Prerja s’tė fal, ajo tė mbėrthen nė njė rregull qė tė tmerron e tė ngul piketė nė dhimbjen qė s’e pranon Sozinė...

Nė njė KĖNGĖ QARJE TEATĖR tė lashtė BURRA SHTETESH, STATUJAPĖRJETĖSISH lotohen nė ngopje dhe dėgjojnė nė etje njė melodi kryefjalė: “KĖMBĖKRAHĖPRERĖT E SYVERBĖRIT lusin ZOTAT t’u ngjitin pjesėn e prerė...”

“Nesėr hapet parada e tė PRERĖVE... Mos harroni, ora 2000!... ”- thėrret njė tellall. “Mos harroni, ca duhet tė nisen me kėmbė... Mos harroni se jeni kėmbėprerė... Gjejeni vetė orėn e saktė tė nisjes. Ca duhet tė lėvizin me makina tė tipeve qė u pėlqejnė: BENZ, FORD, MITSUBISH,... I keni nė katalog... Veē ju kujtojmė njė kėmbėprerė i majtė duhet tė udhėtojė me njė kėmbėprerė tė djathtė... Ca le tė marrin trenin e mėngjesit; mė tė afėrmit trenin e pasdites qė tė arrijnė nė mbrėmje... Ca edhe avionin... Mos harroni tė merrni pjesė nė “MISS-MISTER KĖMBĖKRAHĖPRERĖT E SYVERBĖR...”

Ata tė gjithė do t’i ngushėllojė parada e kalimit dhe e trashėgimit. Vallė, nė rrjedhjen e tyre do tė ketė pasardhės tė tillė?... Do ta pėsojnė tė tjerėt fatin e tyre?!... Ndoshta, jo, kurrė, o Zot, pėrsėritje! Dhe atyre u pėlqen frenimi dhe “pėrkrenarja” . I shqetėson dhe e thėna : “Po u martove me cenin, do tė pėrēosh cenin!”

Tellalli vazhdon tellallėrinė e tij tė paguar me zė tė lartė metalik nė pėrsėritje imponuese:“Mos harroni, biletat prijini me vajtje e kthim, me para nė dorė, ose duke shtrirė duart si “LULA” tė vecėrr. Mos harroni, atje mund tė ndodhė dhe ēudia: Tė fitoni ndoshta dhe krahun, kėmbėn, ndriēimin e Syrit,… Mund tė ndodhė ēudia, MAGJIA!…

Mos... ha...rro... ni. Parad...a e krahė, k... ėmbė ... prerė...ve!

k 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Letėrsi tregime   Tue Jul 22, 2008 10:52 pm

NJERIU “PSE”

Pse. . . , pse . . . , pse ?

Njeriu “PSE” pyeste vazhdimisht veten. Melodia e vetmisė tė “pse-sė” e shtrėngonte fort deri nė mbytje shtrigash. Kishin kaluar tashmė shumė vite qysh nga lindja, kur atė pragmbasdite u shfaq “pse-ja” me mbėrthesėn e saj tė pazakontė. S’ishte komsa qė mbėrthen njė kėmishė, njė bluzė apo njė pallto tė madhe...

“Pse-ja” ishte tejkomsė jo me vrima, por me ca si kapje tė padukshme, tė cilat ngulnin kthetrat e tyre tė helmta nė sipėrfaqe tė prodhuesit tė mendimeve... E detyronte atė tė prodhonte veē dyshimin pėr gjithēka, syri diktonte, por edhe kėrkonte dhe jeta ishte emėrzuar e titulluar : “JETA E PSE-SĖ”.

Kur, papritmas, gjendej nė njė mjedis ku qeshej e flitej me tone gazmore, NJERIU “PSE”, lėshonte njė pse... e... e... e tepėr tė gjatė tė shoqėruar nga njė Njeri me qafė ēuditėrisht tė gjatė e me temperament gjallėrues pėr tė siguruar tejruajtjen.

Pse qeshet ? Enigma e “pse-sė” konturohej e kalonte nė pėrmasa tė papėrcaktuara me njė lėvizje tė rrallė... dhe mahnitėse... Asqė zbėrthente “Pse-ja” qeshjen, gazin, ilaritetin, lotimin... Shihte e hutuar qeshje, qė dilnin nga dhėmbė tė zmaltuar artificialisht, por tė shtrėnguar me finesė pėr tejpamje dhe tėrheqje vėmendje...

Eh, ē’botė ka kjo “PSE-JA”!

Pse qeshet? Njė fėmijė i ngashėryer, para pak ēastesh jetėsore, qante pėr njė qenie njerėzore tė shtrirė pėr tokė, ndėrsa tani sytė e hapur kanė arritur nė Perėndimin e fundit, pėr moskthim nė Lindje. Fėmija loton me tone tė madhi, me dhimbje tė madhi. Lotėt varen nė faqet e njoma, duke treguar sa i dhėmb shpirti, i cili kėrkon tė dalė nga vatra mė e madhe njerėzore. Oh, o dhimbje e kalėruar qė galopon nė pista tronditėse!...

Njeriu “PSE” pėrsėrit nė kuptimin e vet atė psenė e tij tė ngjyrtė: “PSE..., PSE... , PSE ?” Dyshimi i saj i hutuar e zė pėrdore “psenė” e tij dalė nė renditje, vetėm nėsinjal tė beftė... “Psetė” vrapojnė si xhinde. Nė duart e tyre tė formuara me mundim mbajnė pa humor njė shkop nė formė tė pse-sė...Vrapojnė nė starte tė pambaruara e nė fusha “PSESH” me njė ritėm qė i ngjason : PIKĖPYETJES... Dhe finishi:? ...
Nanuritet qarja... Te jetė qarje e qėllimshme pėr tė servirur


“pjatanca ari”, pėr t’i lėnė sferė influence?!... Oh, Botė e dyshimtė ! Ti dyshon mė shumė pėr veten tėnde e jo pėr... Ndoshta, ai i shtriri, pėr tė cilin qan fėmija fantazon Perėndimin, skenarizon dhe i mban sytė nė pozicione makabre ?!...

Ma jep dhe njė herė dorėn tė ta puth... ( Oh, o lutje e vrerosur, qė tė keput !... )

Njeriu “PSE” pyet nė pambarimin e tij: “Pse... , pse... , pse?...”

“Anija kozmike po niset nė Hėnė...”

Njeriu “PSE” pyet :“Pse?...”

Hėna ėshtė e ngrėnė... ,

Njeriu “PSE” ripyet :“Pse?...”

Njė karafil po zihet fytas me trėndafilin...

Njeriu “PSE” vėrshėllen nė odise...

Po ndėrrohen qeveritė... Kryeministri dha do. . . rė. . . heqjen. . .

Njeriu “PSE”: “Pse?... Ah, fejesė e parė nuk zgjati as tri ditė pėr tė vetmen arsye se partneria nuk i pėrkiste fisit tė “pse-ve” dhe, me pikantia ishte se vetė asaj nė kėtė vorbull, nuk i shkonte nė mendje se i fejuari i saj ishte nga fisi i “PSE-VE”. . .

- Mė trego pak pėr jetėn tėnde, e dashur !”- iu lut asaj Njeriu “PSE”.

Ajo filloi tė tregojė me naivitet femėror... Njeriu “PSE” pyeste atė dhe veten : “Pse?...”

Dyshimi qafėgjatė e mbėrthen prej mesit.

- Pse ke marrė nė shkollė nota aq tė mira? I meritoje ?... Mos ndoshta...? Pse di tė puthėsh me njė teknikė, qė unė s’e zotėroj, puthje e zjarrtė, pse?... Mos ndoshta?...” Pyetja e parė pasohet nga e dyta. Nė tri ditė ishte rreshtuar batalioni i “PSE-VE” dhe njė truprojė e dyshimit ruante me njė vigjilencė tej natyrės sė “PSE-SĖ”.

Dhe tė fejuarės triditore s’iu durua :

- Vafsh nė djall, o NJERIU “PSE”!... Gjetsh fatin e padalė !...”

- Njeriu “PSE” ripyeti sėrish : “... ”

Pse-ja nuk mund tė ndalonte njė ecje nė shkėputje e njė flakje vetėtimė tė unazės 24 karat tė “PSE-SĖ” si dhe tė njė palė rruaza tė shndritshme “Pse-je... Njeriu “PSE” mori flakė me shpejtėsi alkooli dhe mbeti meit nė lartėsinė “PSE”. Ajo largohej turravrapas, duke lėnė pas kronikėn dėshtake tė njė fejese, qė kėrkonte ta lidhte me njė litar tė najlontė psesh... Njeriu “PSE” pyeste veten sėrish nė pentagramin e tij pyetės. .
Nė linjėn tjetėr tė ecjes njė binjak “PSE-JE”, pėr tė njėjtat shkaqe, ndahej nga e fejuara triditėshe... Fejesat vdesin apo i vrasin? NJEREZIT “PSE” . . . Njė tė vėrtetė tė madhe kishte mėsuar. Femrat i durojnė “pse-tė” vetėm dy ditė: tė Hėnėn dhe tė Martėn..., pastaj nė kapėrcimin e tė mėrkurės durimit tė tyre i dridhet kėmba nga rakitizmi i “pse-ve” tė harlisura. Dhe nė mallkim femėror hidhen nė ėmbėlsinė e tyre fine...Mbani mend:”DURIMI ZGJAT VETĖM DY DITĖ... NĖ TĖ TRETĖN NDODH KATASTROFA E MADHE...“

Nė majė po ngjitet njė identik nė “pse” dhe nė trajtė... Ngjasimi i binjakut tė ēudit. E tėrheqin njėri - tjetrin “PSETĖ”...

Ai po vjen:“Pse?...”

Unė po shkoj:“Pse?...”

U takuan nė majėn e “EVERESTIT TĖ PSE-VE“.

Takim pikėpyetjesh. Dhe vetė “PSEJA” dyshonte tek vetja e saj. Ata shtrėngonin “retė” me pse-tė. Menduan tė krijonin “SHOQATĖN E PAVARUR TĖ PSE-VE”...

Fundja tė merrnin viza pėr gjithė “PSE-TĖ” pėr t’i rėnė kryq e tėrthor GLOBIT...
Æ ­Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Letėrsi tregime   Tue Jul 22, 2008 10:54 pm

I dėrgova kėto tregime e skicime pėr tė krijuar "ilaritet" letrar. Libri ėshtė botuar nė vitin 1998
Krist
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Letėrsi tregime   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Letėrsi tregime
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: