Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Fri Jul 18, 2008 11:57 pm

Pėrpjekjet dhe luftėrat heroike tė popullit shqiptar kundėr njė koalicioni tė tėrė armiqsh pasqyrohen gjersisht dhe flakė nė kėngėt poullore historike tė periudhės sė Rilindjes Kombėtare.
Kėngėt popullore historike tė periudhės sė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit janė jehonė e drejtėpėrdrejtė e pėrpjekjeve tė gjithanshme dhe e luftėrave tė pabarabarta qė bėri populli shqiptar pėr mbrojtjen e trojeve tė veta pėr liri e pavarėsi kombėtare. Tradita popullore, duke i trashėguar nga njė brez te tjetri, ka ruajtur dhe pėrjetėsuar nė formė artistike kujtimin e atyre ngjarjeve epike, tė atyre aspekteve tė luftėrave pėr liri tė periudhės sė Rilindjes....

Tė nderuar forumistė nė kėtė temė mund tė japim mendime se; ē'rol lujatėn kėngėt popullore nė luftėn pėr liri dhe ruajtjen e tėrsisė teritoriale tė vendit.

... Ja ka dhėnė besėn Dugagjinit,
mos me ia lshue tokat llatinit,
tokė llatinit mos me i lanė
pa e mbushė vorre an' e m'banė!

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Sat Jul 19, 2008 12:13 am

lidhja e prizerenit pershkruhet me se miri ne Lahuten e Malsise, e ka nje kapitull ku flet per kete ngjarje dhe mendoj qe e pershkruan shume mire, normal qe gjergj fishta gjithe vepren e ka bere ne baze te kengeve popullore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Sat Jul 19, 2008 12:16 am

rolling shkruajti:
lidhja e prizerenit pershkruhet me se miri ne Lahuten e Malsise, e ka nje kapitull ku flet per kete ngjarje dhe mendoj qe e pershkruan shume mire, normal qe gjergj fishta gjithe vepren e ka bere ne baze te kengeve popullore

Ėshtė mirė rolling nėse ke mundėsi tė sjellėsh ca rreshta nga libri "Lahuta e Malsisė"... nėse ke mundėsi tė lutem.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Sat Jul 19, 2008 12:25 am

shkrepi djelli buzes cukalit
eja te kendojme oj zana e malit
eja te kendojme me lahute te malsise
si ata krenat e shqiptarise
qe ne prizrend na jane bashkue
per me fole me bisedue
shqiptarine se si me pshtue
prej qapojve te malit te zi
qe ka dyndun top e ushtri
me hi ne plave, me hi ne guci
ka marre shkodren me malsi
der ku dan vendi me dri
se po thojne mbreti i stamolels
dore i dhanka knjaz nikolles
me ndeze zjarm a nej votra tona
me nga qete aj ne ara tona
me ba dru ne zabele tona
me lujte shkjau harushe nder
ne thue se ska shqiptar mbi dhe
po po kish besa shqiptar
kish shqiptar zemerbujar
qe spo u tutshin kta me deke
nerz me i pase ntoke me i preke
porse qe qaj ali pasha
qe fort ka vra ato vetlla te trasha
ka vra vetllat e a idhnue
burri i botes kur ka ndigue
qe ne berlin asht ba pleqnia
nen kame te shkjaur me u vu shqipnia
edhe peje trimi ka dale
tan shqipnise i ka qu nje fjale
shka' kry e bajraktar
fill me dalun ne prizrend
e me ngrefe aty kuvend
E si motit pėr pėr Atdhe
Me lidhe bese me lidhun fe
Bese e fe me lidhe Shqyptare
Se pa dalė Shqypnija fare
Sa qe nn fushe as ne zabel
Mos te lehe ma qen ne stel
Mos t kendoje as pule as gjel
Vendin thuejve mos mu a lshue
Shkjaut pėr t gjallė mos mė ju shtrue
............................
qohen krene e bajraktare
agallare e pashallare
me vojvode e me begllere
trima nza burra me ndere
larg tpermendun per urti
larg te lypun pėr pleqni
e kush tok e kush pa shok
si ata hyjt qe shkrepin nqiell
ne prizerend na shkuekan fill
.....................
e si tok na jen bashkue
trimat nkame atehre jane que
e kane dale ne log te kuvendit
nato mojet e prizrendit
ku kan ndejtur rend mbas rendi
me ali pashen ne krye te vendit
..........................
a e sheh at burre zeshkan
me kolqike e me fistan
qe mka syrin si shigeta
e qe mi bajne gjithe tungatjeta
e qe folka ashtu pa u ze
here tu mate e here tu pre
e prendej ate fjale qe e flet
krajli e mbreti nuk ja shkelt
edhe dera e tij bujare
larg permende eshte ne toka shqiptare
ai eshte trimi frasher begu
qe gjithkund qe e qiti shtegu
i la nam aj toskenise
faqe te bardhe i la shqiperise


kam bere gabime por kete e shkruajta vet nga ajo pjesa qe e di permendsh nga lahuta e malsise.


Edituar pėr herė tė fundit nga rolling nė Sat Jul 19, 2008 1:49 am, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : i shtoj ngapak pjeset)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Sat Jul 19, 2008 12:37 am

Faleminderit rolling pėr vargjet...

Ja edhe disa vargje

Mark Milani i Malit t'Zi,
-Merr vesh Plavė, merr vesh Guci;
Ta due sillen n'xhami,
Drekėn n'Plavė, darkėn n'Guci!
-Prim aty, se due me ardhė!
Nė kishė t'Deēanit due me dalė!
Se mue mreti m'i ka falė,
t'shtat krajlat m'i kanė ba pėr hair.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Sat Jul 19, 2008 1:32 am

do te vazhdoj te shkruaj vazhdime te kesaj por tash nuk kam shume kohe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Sat Aug 02, 2008 5:15 pm

Gjysma e dytė e e shekullit tė nėntėmbėdhjetė pėr popullin tonė ,pėr fatin e tij qe me njė rėndėsi tė veēantė,prandaj edhe vlimet revolucionare pėr ēlirimin e atdheut vinė duke u bėrė gjithnjė e mė tė organizuara sepse lėvizjet e mėparshme shtruan njė shtrat tė mirė nė kėtė fushė ,pasi ato zgjuandhe pėrforcuan ndėrgjegjen kombėtare tė masave shqiptare .Po nė kėtė periudhė zhvillohet me njė intensitet mjaft tė madh kultura shqiptare ,pasi ishte shkolluar njė plejadė intelektualėsh shqiptarė tė cilėt ishin nė gjendje tė shihnin mė mirė zhvillimin e ngjarjeve politike nė arenėn ndėrkombėtare .Edhe popujt e tjerė tė Ballkanit po bėnin lėvizje tė mėdha pėr ēlirimin e tyre nga Turqia e kjo ndikoi pozitivisht edhe nė lėvizjet patriotike shqiptare .Kėta faktor ndikuan nė shtimin e kryengritjeve shqiptare kundėr kėtij armiku shekullor .Epika historike popullore shqiptare tani ka lėndė tė pasur pėr tė pasqyruar dhe ajo i pėrfytyron pėr mrekulli ngjarjet qė pasojnė ..Njė kėngė e tillė e kohės sė Lidhjes sė Prizerenit ėshtė kėnga per vrasjen e Mehmet Ali Pashės nė Gjakovė i cili kishte ardhur t'i zbatoj vendimet e Kongresit tė Berlinit ;,
-kush e rreh 'i tel pėr mue ?
Babė Dovletit me ja ēue
.se n'Gjakovė mė kanė rrethue ,
mė kanė mshelun porsi grue ,
ėshtė interesant tė vėrehet se Abdullah Pashė Dreni nga Gjakova ,i cili mė parė ishte njė nga luftėtarėt aktiv tė lėvizjes kur i hyri nė shtėpi Mehmet A li Pasha u shtėrngua tė luftoj kundėr bashkėluftėtarve sipas kanunit tė maleve pėr mbrojtjen e mikut .Sidoqoftė kulla e tij u rrethua nga mėse 3500malėsorė,gjė qė flet pėr pėrpjestimin e madh qė kishin marrė kryengritjet shqiptare kundėr zgjedhės turke .Kryengritsit pasi vranė kėtė pasha nė shenjė revolte dhe urrejtje e vunė kokėn e tij nė njė hu dhe dhe demonstruan nėpėr rrugėt e Gjakovės ;
Hanm' i Pashės del nė shkallė;
-Kuku sot pėr pashallarė !
ē'na u kan kallė sarajet flakė !
-Hanm' i pashės seē po flet ;
-RRihnja telin Babės Mbret,
Ali pashėn ē'ta ka xhetė ?
Me ni hu paska metė .
vazhdon .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Sun Aug 03, 2008 6:07 pm

Vargjet me lartė ishin disa nga vargjet e kėngės mjaftė tė njohur dhe tė dashur pėr shumė breza ''Ka nji pashė me mytė pėr vjet ''
Kėngėt tjera tė epikės historike popullore tė ēerekut tė dytė tė shekullit XIX dhe tė fillimit tė shekullit XX janė tė lidhura drejtėpėrdrejtė ose tėrthorazi me Lidhjen e Prizerenit dhe me ngjarjet qė pasojnė atė .Dihet mirfilli se lidhja pat dalė me njė program tė caktuar mirė pėrmes tė cilit kėrkohej autonomia dhe mė vonė shkėputja e plotė nga Perandoria Osmane .Kėshtu motivi i epikės historike tė kėsaj periudhe ėshtė lufta kundėr Turqisė .Dhe kjo epikė na thotė ashtu siq dimė edhe nga historia se pėrpjekjet ēlirimtare qenė bėrėtė pakompromis gjithnjė e mė tė ashpra .Ky hov kryengritjesh shqiptare Turqisė i solli kokėēarje tė mėdha dhe ajo qe shtėrnguar tė dėrgoj forca tė mėdha ushtarake kundėr shqiptarėve nėn komandėn e Dervish Pashės tė cilit edhe populli ynė iu kundėrvu ,dhe nga kėto lufta tė lavdishme lindi edhe kėnga e cila shtoi hovin revolucionar tė masave tė gjera popullore ;

Qinro plak e ban gajret
s'do ta lam asqerin mret !
Hysen Zmajli i hipi kalit,
i ēon fjalė Bajraktarit ;
-Mblidhi burrat e shkepi malit !
Mon Avdija po e pvet fisin ;
-A m'i patė Zmajlin e Micin ?-
-Fyt ėm fyt tha me Dervishin .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Sun Aug 03, 2008 11:15 pm

Priti djemt e mimleqetit

Tė shtatė krajlat rrehin telin
-Koka mbledhun krejt Prizereni
ni murtat qė e ēoi dovleti
ra nė Gjakovė te Abdulla Begi
Islam Aga nė teqe tė shejit
po i thrret Abdulla Begit;
-Priti djemt e mimleqetit
tu kan rras o nė derė tė haremit
tu kanė rrasė e tu kan afrue
krahtė me i pas me fluturue
gjallė pej kullės s'ju lam me shkue
gjallė pej kullės pashėn se lamė
se lamė pashėn kurrė pėr t'gjallė .
Abdulla Begi hyp nė shkallė
pe ban pushkė e pe ban piskamė
po don zojat meē me dalė;
-Tash na hipi Muja nė saraj
kti Shaq Currit po i ēon fjalė
fjalė Shaqirit mi ka ēue;
Azgan tė madh tė kan kallxue
a po vjen me dekė me mue ?
Mimleqeti m'ka rrethue
pėr ē'at mik qė s'desha me lėshue
s'un e lshova un qet mik
se po m'ja nxan djalit sytė
po i thonė baba tu ka koritė
s'kam ēka baj veē me dhanė kėtė shpirt.
Maxhar Pasha rrinė menue
kush e rreh ni tel pėr mue
Babė Dovletit me ia ēue
se n'Gjakovė m'kan rrethue
m'kan mshel si me kan grue .
-Col Delia synė sahati
lumti goja ,mirė vikati;
-Vet po jes pashė pe ēarti .
Man Avdinė po e thrret baj raki
po i rrin n'besė sikur i jati
po i rri n'besė si baba i vet
-Qysh ke njeh yzbashi mbret
fukaranė pse po na e shet ?
Ja ke dhanė besėn Dukagjinit
mos me ja lshue tokat llatinit
tokė llatinit mos me i lanė
pa e mush vorre an' e m'anė.

Mund tė themi se kėngėt e kėsaj periudhe nisin me aksionin fort tė suksesshė tė shqiptarėve me vrasjen e Mehmet Ali Pashės .Kjo vrasje pati jehonė tė madhe dhe i bindi tė tjerėt se nuk luhet me fatin e popullit shqiptar .Sipas kėnės po ajo ngjarje lajmroi qeveritė e Evropės edhe pėr njė rezistencė tė Lidhjes sė Prizerenit .Kjo gjithsesi paralajmėron se ata ia kan frikėn njė tubimi tė tillė dhe duhet tė punojnė ndryshe pėr t'i realizuar tė gjitha interesat e tyre nė dėm tė shqiptarėve .Ky program i aksionit tė parė luftarak i realizuar me pėrpikėri jehoi nė tė gjitha kryeqendrat e Europės dhe nė ato tė Ballkanit .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Mon Aug 04, 2008 9:45 pm

Kanga e Ulqinit

Tė ejten mbrama nė dy sahati
Haxhi Pasha hoq nizamin
o Shkodra e madhe hajde qėlloi gati
i'au zu shkijeve istikamin .

Istikamin tuj gatit
asqeria vjen tuj u avitė
zoti i madh i'au pat fal imamin
se ishalla jan shkue shehit .

O Haxhi Pasha ,shkoi Haxhi Pasha
tuj dhan popullit habere
o ēare s'kem pa e lshue Ulqinin
kem Stambollin muhasere.

Ulqinaku tash ia mbrrini
se hala s'ka nisun me fol
o mos kujto se jem veē Ulqini
tash jem lidhė me Shkodrėn tonė.

Oshkoj Haxhia ,tuj ik Haxhia
Shkodra e madhe se kan ngu
o t'shtatė kralat n'kambė me u ēu
pa kris topi bam s'kena me e lshu.

Kjo kėngė i kushtohet luftės tė cilėn e bėnė shqiptarėt nė vitin 1880 pėr mbrojtjen e Ulqinit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Pirro i Epirit
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 135
Age : 27
Vendi : maja e madhe perball
Registration date : 15/09/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Thu Sep 18, 2008 12:01 am

Pa dyshim se sikur te mos ishin kenget tona dhe shkrimet e fishtes ne lahuten e malcise te cillen e konsideroj si vepren me te shenjte te shqiptarve nuk do te dihej edhe aq mbo lidhjen e Prizrenit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Thu Sep 18, 2008 2:39 am

Mic Sokoli n'dy tagana
udha e marė i ka thanė nana,
lufto bir ti pėr shipni,nkoft nevoja me ty vi

Mic Sokoli ni fjal po e flet
po i thotė nanės ti mirė mbeē
Pa u faru malsia kejt,
nuk hyn ktu as krajl,as mret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Pirro i Epirit
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 135
Age : 27
Vendi : maja e madhe perball
Registration date : 15/09/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Thu Sep 18, 2008 3:41 pm

Me te vertet shume vargje te embla por edhe me te embel e ben vet fakti se jane te shkruar ne GEGRISHT
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Thu Sep 18, 2008 5:15 pm

Mos hi neper shavar se t'ha gjarpni thot populli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Wed Oct 01, 2008 10:20 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Mon Nov 10, 2008 2:03 pm

"Ēudi t'madhe ban Europa
Mic Sokoli permbi topa
kan hyp n'topa e n'jatagana
more u mbush toka me vorre krajlash"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Mon Nov 10, 2008 3:08 pm

AVDYL FRASHĖRI DHE MIC SOKOLI

Haj medet ēka me kallxue
Kėta ballkana1 n’kamė janė ēue,
Nė Berlin donė me u bashkue
Kėt Shipni pėr me e coptue.
5 Shpejt u hap ky lajm i zi,
Prej Kosovė deri n’Toskni,
N’tana fiset bytevi,
Anė e m’anė nėpėr Shipni.
Mic Sokoli ni burr dai,
10 Mic Sokoli n’kam asht ēue
Me Ali Ibrėn asht kuvendue,
Sylejman Aga2 tuj u ndihmue,
Tan Malsin t’e e kan bashkue,
Burra t’parė n’Prizren me ēue,
15 Pėr Shipni me kuvendue.
— Avdyl Frashni qysh po na thue?
Avdyl Begi prej Tosknisė,
Konka kanė burri i Shipnisė,
U ēue n’kamė, po i flet Malsisė,
20 I lumtė goja, ēka i ka thanė:
— Tana fiset gjithka’ janė,
Tė krishten’ e mysliman’,
Donė me u mbledh’ n’kuvend t’gjanė,
E me lidhė ni besė tė tanė,
25 Me luftue pėr kėt vatan,
Me luftue pėr kėt tokė shiptare,
S’ja lėshojmė kujė pėr pa dalė fare.

1) Qeveritė shoveniste tė shteteve ballkanike.
2) Sylejman Vokshi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Mon Nov 10, 2008 3:09 pm

AVDUL SHITE PASURINĖ

Avdul, shite pasurinė,
Njė barrė flori,
Hipe vaporrit e shkove,
Vajte nė Berli’.
5 Vajte te Bizmarku1 brėnda,
Ndenjė nė skami.
Ē’tė pijen edhe tė thanė:
Djalė, nga je ti?
Unė jam nga Shqipėria,
10 Avdul Frashėri.
Ju lutem, shikoni mirė,
Ju pėr Shqipėri.
Mos e bėni copa-copa,
Sikur s’ka njėri.
15 S’jemi grekė as bullgarė,
As prej Malit Zi;
Jemi vetėm shqipėtarė
Dhe duam liri;
Tė rriturė n’ato male,
20 Me libra nė gji.

1) Kancelar i Gjermanisė, kryesues i mbledhjeve nė Kongresin e Berlinit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Mon Nov 10, 2008 3:09 pm

VRASJA E TELEGRAFISHT TĖ MEHMET ALI PASHĖS

Me ’izet e shtat’ gusht, sahati tre,
Nė Prizren kish ra rrafė.
Me tė shtimet e kapaklisė,
Ish vra telegrafist i Turqisė.
E kish vra nji trim lumjan,
Ramadan Zaskoci1 i kanė pas’ thanė.

1) Ramadan Zaskoci zbatoi vendimet e Komitetit tė Lidhjes sė Prizrenit dhe vrau mė 27 gusht 1878 nė Marash tė Prizrenit telegrafist in e Mehmet Ali Pashė Maxharit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Mon Nov 10, 2008 3:10 pm

PRITI DJEMT E MIMLEQETIT

Tė shtatė kralat rrahin telin:
— Koka mledhun tanė Pezreni!1
Ni murtat ēi ēoi dovleti,
Ra n’Xhakovė tu Abdulla Begi.2
5 Islam Aga3 n’Teqe t’Shejit,
Po i thrret Abdulla Begit:
— Priti djemt e mimleqetit,
T’u kanė rrasė nė derė t’haremit,
T’u kanė rrasė, t’u kanė afrue,
10 Me i pasė kraht me fluture,
Gjallė prej kulls s’ju lamė me shkue:
Gjallė prej kulls pashėn s’e lamė,
S’ė lamė pashėn kurr pėr t’gjallė! —
Abdulla Begi hip nė shkallė,
15 Pe e ban pushkė, pe e ban piskamė,
Po donė zojat meē me dalė:
— Tash na hipi Muja n’saraj! —
Kti Shaq Currit po i ēon fjalė,
Fjalė Shaqirit m’i ka ēue:
20 — Azgan t’madh t’kanė kallxue,
A po vjen me dekė me mue?
Mimleqeti m’ka rrethue,
Pėr ēat mik ēi s’deshta me e lshue.
S’un e lshova un ēet mik,
25 Se po m’ja nxanė djalit sytė,
Po i thonė: Baba t’u ka koritė;
S’kam ēka baj, veē me e dhanė ket shpirt. —
Maxhar Pasha rrin mendue:
— Kush e rreh ’i tel pėr mue,
30 Babėdovletit me ja ēue,
Se n’Xhakovė me kanė rrethue,
Mė kanė mshelun porsi grue. —
Col Delia,4 synė sahati,
Lumt-i goja, mirė vikati:
35 — Vetė po jes, pashėn pe e ēarti! —
Man Avdinė5 po e thrret baj raki,
Po i rrin n’besė sikur i jati,
Po i rrin n’besė sikur baba i vet.
— Qysh ke njeh, yzbashi mret,
40 Fukaranė pse po na e shet?...
Ja k’dhanė besėn Dukagjinit,
Mos me ja lshue tokat llatinit,
Tokė llatinit mos me i lanė,
Pa e mushė vorre an’ e m’anė!

1) Lidhja e Prizrenit me 1878.
2) Abdulla Begi (Dreni) nė shtėpinė e tė cilit u vra Mehmet Ali Pasha (Maxhar Pasha) mė 6 shtator 1878.
3) Njė nga udhėheqėsit e Lidhjes sė Prizrenit nga fshati Batushė.
4) Nga fshati Geghysen-Krasniqe.
5) Trim nga Malėsia e Gjakovės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Mon Nov 10, 2008 3:10 pm

TĖ SHTATĖ KRALAT RREHIN TELIN

T’shtatė kralat rrehin telin:
Na u ba Lidhja e Prizerenit.
Ni murtat, po, na ēoi dovleti,
E ēoi n’Gjakovė te Abdulla Begi.
5 Priti djemt e memleqetit,
T’u kanė rrasė te dera haremit!
T’u kanė rras, t’u kanė afrue,
Kraht m’i pasė me fluturue,
Gjallė, bre pashė, nuk mun me pshtue!
10 Maxhar Pasha koka menue:
— Kush e rreh ni tel pėr mue
Bab’s dovlet n’Stamboll m’ja ēue:
Nė Gjakovė, babė, m’kanė rrethue,
Jam za’ rob, jam mshelė si grue.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Mon Nov 10, 2008 3:10 pm

KA NJI PASHĖ M’E MYTĖ PĖR VJET

Tė shtatė krajlat kuvenojnė:
— Prizereni shka po thonė?
Ni murtat na e ēoi Dovleti,
Shkoi n’Xhakovė tė Avdulla Begi.
5 Pėr dy djem ēi kish mas veti,
Shaqir Agėn, Bajram Rustemin!
Krisi pushka tu mejtepi:
Po lufton Avdulla Begi,
Pėr ēat pashė ēi kish ngat vedi.
10 Ēilloi pasha kryēali,
Kish pasė gisht me shtatė krajli,
Lyp hudutin ēik n’Malsi.
Ēitni futat shpi pėr shpi.
Shpi pėr shpi, mahallė n’mahallė,
15 Bini, djem, ju bajraktarėt1
Hanm’ i pashės del nė shkallė:
Kuku sot pėr pashallarė!
Ē’na u kanė kallė sarajet flakė.
Hanm i pashės seē po flet:
20 — Rrihnja telin babės mret:
Ali Pashėn ē’ta ka xhetė?
Nė ni hu te paska metė.
Kėshtu Shqipnia kish pasė adet;
Ka nji pashė m’e mytė pėr vjet.

1) Kullėn e A. Drenit e sulmuan mė se 3.500 kryengritės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Mon Nov 10, 2008 3:11 pm

KRISI PUSHKA GJIMOI TOKA

Krisi pushka gjimoi toka:
Kujton Pasha1 se janė topa.
Nuk janė topat e vezirit:
Janė martinat e Inglizit,
5 Qi an’ pėr anė ja qesin zidit;
Qesin zidit an’ pėr anė,
Ja u pa sherrin turk e fanė.
Turk e fanė ja u pa sherrin,
Ah, i mjeri Avdulla Begu,
10 Vetė ka metė pėr saraj t’djegun,
Vetė ka metun, djalė i shkretė,
Tesh e ruen, or baba mret,
Me simit, me peksimet.

1) Mehmet Ali Pasha (Maxharr Pasha).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Mon Nov 10, 2008 3:11 pm

KURVELESH E GEGĖRI

Kurvelesh e Gegėri
U mbėlodhė nė Argjiri,1
Tė bėjnė komision tė ri,
Tė lypin autonomi.
5 Edhe Abdyl be Frashėri
U pėrpoq i varfėri,
Kaqė herė nė Frėngji.
Prishi njė barrė flori.
U pėrpoqe, bej, pėr ne,
10 Sa prishe kaqe hazne,
Ta pat vėndi me hilė,
Pra tashti mbetnė raje.

1) Gjirokastėr Kuvendi i Gjirokastrės u mbajt mė 23. VII 1880.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   Mon Nov 10, 2008 3:12 pm

KUSH PO I PRIN BAJRAKUT ’PARĖ

Kush po i prin bajrakut ’parė?
Ose Bilali nė kal me shalė.
Kush po i prin bajrakut dytė?
Fazli Lazoja me magjypė.
5 Kush po i prin bajrakut tretė?
Ky Man Hoxha me disa vetė.
Ose Bilali maje kalit:
— Lamtumirė, po i thotė pazarit,
Lamtumirė, more, Ulqin,
10 Ndoshta prap te ti do t’vimė!
Lamtumirė, more, lima,
Belqim s’shifna me ty ma!
Fazli Lazoja i hypi darisė:
— Lamtumirė, po i thotė, Ilisė!
15 Amanet duganjėt e shpinė,
Amanet, ty pa t’i la,
Zoti e din, a kthehmi ma!
Hypin zonjat mbi Jalli,
Po i fshijnė lot me degermi.
20 — O Ulqin, pika florinit,
M’i ban t’fala Sinan Tahirit,
Qenka vdekje, thuji, n’gyrbet,
Mos e lėshoni venin e vet!
Mulla Ademi, mulla Nuti,
25 U thonė njerzve: -Mos u ngutni,
Mos u ngutni pėr me dalė,
Se syshanet naj kanė lalė,
Edhe shkollėn istikvar! . . .
Ulqinak qi po shkoni,
30 Detin ma s’do ta shikoni,
Ju Ulqinin do ta harroni!
Ju kėrkujt mos i kallxoni,
Prej Ulqinit pse po shkoni.
Ky Man Hoxha maje gomarit
35 — Lamtumirė, po i thotė pazarit,
Unė po shkoj me gomar,
Amanet po ta la ni djalė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė Kėngėt e Popullit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: