Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
nikchee
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 16
Age : 28
Vendi : Shtime
Registration date : 01/10/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 2:51 am

Adem Shaban Jashari
Abedin Sokol Rexha
Abdullah Ramadan Tahiri
Agush Asllan Gjocaj
Agim Ēerkin Bajrami
Agim Hysni Ramadani
Ahmet Shaban Kaēiku
Ahmet Alush Pantina
Ali Rakip Beqa
Arben Aziz Haliti
Artim Sejdi Jashari
Bahri Rrahman Fazliu
Bedri Veli Shala
Bekim Fazli Berisha
Elez Ramė Geci
Fadil Bajram Nimani
Fetah Ahmet Gega
Hamėz Shaban Jashari
Hakif Sabit Zejnullahu
Halit Isuf Geci
Ibrahin Selman Mazreku
Ibrahim Muharrem Oruēi
Imer Muharrem Alushani
Ilir Halit Konushevci
Ismail Adem Luma
Ismet Jashar Jashari
Jetė Aziz Hasani
Luan Hilmi Haradinaj
Mervete Salih Maksutaj
Mehė Ramė Uka
Mentor Osman Dėrvishaj
Milaim Mehdi Beha
Osman Shaban Geci
Remzi bajram Ademaj
Ruzhdi Islam Salihu
Shaban Murat Jashari
Tahir Malė Sinani
Tefik Vehbi Zymberi
Xhavit Bahtijar Bajraktari
Valon Metė Myrtaj
Zahir Qerim Pajaziti
Adrian Rexhep Krasniqi
Afrim Avdi Vitia
Astrit Hekuran Suli
Avni Hysni Saraēi
Afrim Qazim Meshi
Basri Halil Canolli
Bashkim Azem Krasniqi
Beqir Brahim Rexhepi
Bekim Dalip Bekteshi
Besim Daut Halilaj
Danush Miftar Kurtaj
Edmond Hysni Hoxha
Enver Bajram Topalli
Fatos Sherif Krasniqi
Fehmi Muhamet Lladrovci
Fehmi Bajrush Rama
Franēesko Xhuzepe Bider
Hamit Hysen Jashari
Hamdi Qamil Hajrizi
Hyrė Qazim Emini
Ilir Rexhep Mėrturi
Imer Ramė Krasniqi
Isa Sabit Kastrati
Kasim Rexhep Shala
Mehedin Avdullah Morina
Muhamet Sefer Haxhaj
Mustafė Shaqir Shyti
Njazi Ramush Azemi
Ramadan deli Elshani
Rexhep Rexhep Bislimi
Rexhep Ajet Rexhepi
Sadik Hafir Shala
Salė Xhemajli-Jashari
Sejdi Muharrem Sejdiu
Selatin Xhelil Gėrxhaliu
Selim Salih Veselaj
Skėnder Murat Rexhepi
Sokol Mustafė Sopi
Shaip Jahir Pacolli
Xheladin Miftar Kurtaj
Xhevė Krasniqi-Lladrovci
Xhevat Ahmet Berisha
Agron Muharrem Rrahmani
Adnan Ilmi Maliqi
Ahmet Hysen Hoxha
Ali Halil Krasniqi
Bajram Hetem Sylejmani
Bektesh Nuhi Haliti
Beqir Sefė Gashi
Besnik Liman Begunca
Blerim Agim Saraēi
Brahim Tefik Ademi
Daut Zenun Halilaj
Faik Tahir Jashari
Fatmir Hajdar Hyseni
Fatos Shefqet Limani
Fehmi Brahim Kastrati
Gani Shaqir Kastrati
Gaspėr Ndue Karaēi
Gursel Hetem Sylejmani
Halil Ukė Ukaj
Hyzri Hamdi Talla
Indrit Lulėzim Cara
Ismet Hazir Asllani
Ismet Mustafė Bicaj
Jashar Zejnullah Jashari
Jetullah Mehmet Islami
Lec Bislim Leci
Leonard Dedė Palucaj
Menderes Osman Dėrvishaj
Menhend Osman Dėrvishaj
Mentor Nazmi Morina
Mujė Halil Krasniqi
Mukadeze Bafti Lika
Mustafė Rexhep Ēorraj
Nuhi Zejnullah Mazreku
Rasim Rrahman Kiēina
Rifat Fazli Mėziu
Sadri Azem Zeneli
Skėnder Haxhi Ēeku
Skėnder Zeqir Salihaj
Sherif Brahim Jashari
Shkėlzen Hilmi Haradinaj
Xhemajl Rasim Rexha
Ali Vitia
Ali Zogaj
Arsim Zogiani
Azem Behluli
Azem Hajdaraj
Bashkim Vishi
Bedri Ahmeti
Behxhet Brajshori
Besim Jashari
Bislim Zekolli
Elmi Kamberi
Fazli Jakupi
Florim Rushiti
Gėzim Hamza
Halim Bajraktari
Halit Coka
Hanumshahe Abdullahu – Zymberi
Hetem H
asaj Isė Salihaj
Izet Shatri
Kadri Syla Kapllan Ahmetaj
Kemajl Hetemi
Lutfi Musiqi
Malush Ahmeti
Muhamet Dėrvishi
Muhamet Malėsori
Mustafė Llapashtica
Mustafė Shabani
Nazim Tėrziu
Nazim Kokollari
Nexhmi Llumnica
Rifat Goxhufi
Rrahim Gėrbeshi Sefedin Vitia
Selajdin Mullabazi
Selman Lajēi
Shaban Salihaj
Shaqir Tėrshani
Xhavit Kelmendi
Xhelal Hajda
Xhevat Demaku
Zahide Jashari
Abdullah Bugari
Adem Gashi
Adile Jashari
Adnan Shyti
Agim Selmanaj
Arben Qerimaj
Avni Klinaku
Bashkim Syla
Bekim Sylka
Bekim Thaēi
Burim Graiēevci
Elton Zherka
Emin Sinani
Faik Goxhuli
Fejzullah Graiēevci
Ferid Curri
Fetah Sylejmani
Fisnik Ibrahimi
Fitush Kukaj
Habib Gashi
Hajrullah Abdullahu
Halim Statovci
Himė Haradinaj
Hysni Jetullahu
Ilir Lushtaku
Imer Shala
Luan Qerimaj
Mentor Krasniqi
Milaim Krasniqi
Mizahir Isma
Myrtė Zeneli
Nexhmedin Elshani
Pal Paluca
Permet Vula
Qamil Ilazi
Rushit Selmani
Sadri Lokaj
Selim Berisha
Skyfter Arifi
Virgjil Elshani
Xhevat Shala
Zymer Goxhuli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 5:16 am

shumė bukur zeriatdheut, urime pėr themen

mos t'i lėmė themat e shenjta pas por tė rrjedhin gurra drite lirie pandėrpre - tė jenė prore me ne nė hap ardhmėrie!

Ata emra janė shenjtria jonė, emra trojesh trime tona, qė vetėm trolli trim mund tė lindi luftėtarė lirie! Troje trime linden trima!

Ata emra janė tė gjallė, qė nuk dalin kurrė nga kujtesa jonė!

Sa ma shumė t'i pėrmendim, i bėjmė pėrmendore lirie!

Lavdi dėshmorėve, qė dėshmuan me jetė dhe lumturi dėshmorėve tė gjallė, qė dėshmojnė faktet e gjalla tė luftės sė lirisė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ELIE
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 163
Age : 48
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 5:24 am

Deshmori I kombit Avdi XhaqkuMė 1 Qershor u bėnė 6 vite prej ditės kur, nė Luftėn e Madhe kundėr forcave policore e ushtarake serbe, nė Pashtrikun Legjendar, ra heroikisht Deshmori Avdi Xhaqku, ushtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Mbarė botės, edhe njė herė, i tregoi se ēfarė ēmimi mund tė paguajė populli shqiptar pėr liri e pavarėsi, jo, tha Avdiu para se tė niset Nga Zvicerra ku qendroj plot 8 vite, bukuritė dhe lirinė qė kėtu e shijojmė eshtė e huaja, Nenat , baballarėt, velezėrit e motrat tona nė Kosovė duhet tė jetojnė si te tjeret te lirė andaj edhe botes ti tregojmė se jemi sterniper te Skenderbeut dhe larg dyerve te mergimit tha Avdi Xhaqku me rastin e regjistrimit te tij vullnetar ne listen e atdhedashesve para se te kthehej ne Kosovė, respektivisht nė font lufte ne mbrojtje dhe debim te Hordhive ēetnike nga toka nėnė e Kosovės. 
Babai i tij Ibrahim Xhaqku , ndihmoi formimin patriotik tė tė birit Avdiut, Nga lagjeja Xhaqku ne periferi te Fshatit Hogosht, kryeplaku xhaxha Ibrahimi me vrap binte ne fshat per t’u solidarizuar me demonstratat e tubimet me karakter mbojtes dhe organizativ qė zhvilloheshin viteve 86-90 ne fshatrat e Dardanės dhe gjetiu. 

Avdi Xhaqku u lind mė 10 Janar 1971 ne lagjen Xhaqku te Hogoshtit, rrjedh nga nje familje me tradite bujare dhe liridashese me njė gjendje mesatare ekonomike. Ishte fėmiu i TRETĖ i baba Ibrahimin dhe nėnės Zylfije pas vllaut Regjepit e moter Sheribanes, pas Avdiut lindin edhe vajzat Naimja, Sadberja dhe Mejremja. Klasen e parė te shkollės fillore e filloj ne vitin shkollorė 77/78 ne Hogosht, nderkaq shkollen e mesme e filloj ne fitin 85/86 dhe e mbaroj me sukses ne vitin 88/89. Shquhej nder te paret ne organizimet e rinisė se fshatit ne protestat e shumta paqesore qe mbaheshin ne periudhen si gjimnasist I drejtimit Komiko – teknologjik nė Hogosht.me qrast shume here ishte I ftuar nga inspektoret e sigurimit te atehershem shteteror ne biseda informative, thjesht per “SUP-in” Avdiu ishte perhere therrė ne sy dhe kurr s’e linin te qete thot e ema e Avdi Xhaqkut Zonja Zylfije. 

Kushtet e veshtira ekonomike bene qe Avdiu t’mos vazhdoj studimet megjithekete fteses per ne sherbim ushtarak iu pergjegj ku edhe sherbeu nė Pozharevc. Me 17 Mars 1991 Shkoj ne sherbim ushtarak dhe pas 2 muaj sherbim, filloj konflikti ushtarak ne mes Jugosllavise se atehershme dhe Kroacisė me qrast kjo ishte periudha qė Dėshmori I Kombit Avdi Xhaqku tė paiset me njohuri teorike dhe praktike me Artin e luftes, njeherit ishte kjo edhe njohja direkte e Ushtrisė sė ndytė serbosllave nga Avdiu ngase edhe ishte me trup nga ana e ushtrisė barbare por j one mbrojtje te saj plot 6 muaj deri sa dezertoj dhe u kthye ne shtėpi. Pasi qe kerkohej nga regjimi i atehershem per shkak te dezertimit , Avdiu vendosi t’a braktise Kosovėn dhe me nje pasaporte te falsifikuar te te vellait Regjepit arrinė nė Zvicėr me 30 Tetor 1991 ku iu nenshtrua qendrimit si Azilkerkues. Si dezertor i nje ushtrie qe njihej ne boten e civilizuar si barbare, Avdiut pas nje kohe edhe iu njoh Qendrimi dhe kishte regulluar Statutin e qendrimit nė Zvicėr. Plot 8 vite qendroj atje, ndihmoj ne shumė lloj ndihmash qe organizoheshin atje ndonese te shumten e rasteve ishte edhe organizator i demonstrative e protestave te nduardurta nė Zvicėr. Shokė tė ngushtė tė Avdiut me te cilėt aj shoqerohej ishin edhe shoke te nje ideali, nder me te ngushtit qe I thoshte edhe vella edhe shok edhe mik ishte Imer Imeri nga Ferizaj dhe me te cilin bisedonin per halet dhe bremgat sit ė gjejnė shtigjet per te qendruar ne Zvicėr brenga keto te cilat pasi I rregulluan dokumentacionet e qendrimit u linden detyra dhe obligime te tjera per atdheun me qrasst ndrruan levizjet dhe aktivitetin dhe teme e tyre ishte bėre edhe refren I tyre ditet e veshtira qe po perjetonte populli shqiptar ne Kosovė dhe me te njejtin bejne organizime natyrash te ndryshme . Te dytė Avdiu dhe Imer Imeri pikerisht ne vitin 1997 nė Bazell te Zvicres rane ne kontakt edhe me shume veprimtar te ēeshtjes komtare . 
Megjithekete situata ne kosove ishte keqesuar dhe s’pritej permiresimi I gjendjes, Avdiu fare s’ndihej I qete dhe perfundimisht filloj edhe pergaditja e tij me shume shoke si Imer Imerin dhe bashkvendasin e tij nga Shipashnica Jeton Hajrullah Dermakun duke motivuar e ndikuar edhe tek te tjeret se s’ka zgjidhje tjeter pos t’i lem bukurite e Zvicrres e t’kapim pushken dhe tė versulemi drejt tokes se Kosoves per ta larguar qizmen fashiste te Shkaut pergjithmon nga Tokat tona.

Pas shpalljes se mobilizimit nga Shtabi i UCK, lajm ky qe Avdi Xhaqku haptas e kishte shprehur se “a ka me nder e me gezim se te jemi bijė shqiptarė me amblemė te UCK-es”, dhe fteses vullnetare pa ngurim iu pergjegj deshmori bashke me shume shoke me te cilet kishin pas nje jete te gjate 8 vjeqare ne shtetin Zviceran. Fteses me besa - besė iu pergjigjen ne Bazell te Zvicres duke I lidhur duart vllazerore te besatimit me Imer imerin, Jeton Hajrullah Dermakun, Sami Zeken nga Vitia, Fadil Qerimin nga Xhylekreshta, dhe Mentor Rama nga Ceroviku i klinės. Kėshtu e filloi rrefimin Komandanti i Kompanisė se II-tė dhe i Brigades se PARĖ Halil Ramadani-Tigri_ nga fsh Lloshkobar I Ferizajit, I cili ne lufte ishte edhe front- komandant I batalionit .

Atje ne Pashtrikun heroik
U derdh gjaku I shqiptarit t'dlirė
Atje ra Avdi Xhaqku
Atje mbet nje Ilir.

Me 1 Maj ishte caktuar dita e nisjes nga Arau-ja e Zvicres, ne disponim ishin 2 autobusė, bashkeluftetaret e Avdiut na rrefejn per udhetimin nga Zvicrra deri ne Itali, per Atmosferen e gezimin qe mbreteronte gjate udhetimit per ne Bari te Italisė e me pastaj me trajekt per ne Shqiperi. Me 2 Maj arritem ne Durres, per te vazhduar rrugen per ne Feken qe ishtre edhe qender stervitore, bem stervitje taktike e strategjike me armatim te te gjitha kalibrave dhe stervitjet vazhduan plot 20 ditė rrefen Komandanti Imer Imeri njeherit edhe shoku me i ngusht i Avdiut. Na thot se Avdiu sikur enderronte per te qene ne vije te pare te frontit dhe ēdo dite na thoshte se s’duhet te presim me teper ngase toka po digjet , babalaret, nenat e motrat tona po debohen, vriten, masakrohen e ēka jo tjeter, erdhi edhe dita pikerisht me 25 maj 1999 nga Fekeni jemi nisur per te arritur fillimisht ne Elshan-fshat ne Shqiperi, pastaj nė Krume ku edhe ishte depoja kryesore per armatim. 

I kaluam afer 12 ore udhetim ne kemb dhe ishim afruar ne vije te frontit, fillimisht Avdi Xhaqku ishte reshtuar ne Brigaden e Pare qe quhej „Syri i Shqiponjes“ qe numeronnte 1.780 Ushtarė dhe se ciles i printe Komandanti Bilall Syla nga Medvegja. Kompanine e II-tė e komandonte Halil Ramadani dhe shtrihej nga Maja e Pashtrikut deri te Drimi i Bardhe .
Ne Togun e Pare qe e komandonte Imer Imeri, me mitraloz kishte shenjetarin i cili shquhej per ta qelluar cakun e armikut, ishte Deshmori Avdi Xhaqku i cili qendronte i pozicionuar ne maje te Pashtrikut.
Me 28 Maj 1999 ne ora 4 te mengjesit ishte atmosfere lufte, , ne qdo kend e pellemb vinte arome lufte, komandantet po i ndanin detyrat, urdheronin pozicionimin neper istikame dhe per te pritur urdherat per te hapur zjare mbi hordhite qetniko-partizane.
Ushtria shqiptare, rrefen Komandanti Bilall Syla ishte plote rregull e disiplinė, zhvillloohej lufte ne afersi deri ne 5 0 m sa qe edhe shpesh na hynin ne lidhje gjate telefonatave edhe armiqet . Avdiu kishte nje pergaditje te veēant per lufte , kishte nje vizion te qarte dhe ishte Trim qe me te s’duhej folur shume ngase ishte edhe me nje pervoje te mehershme te luftes ne Kroaci dhe detyrat i krynte me perpikeri, vriste armiqet pa meshirėpor shume here ngritej ne kembe sikur nuk ngopej me viktimat qe sillte nga Mitralozi i tij.
Ishte 1 qershori i vitit 1999, oret e pasdites, intensiteti i luftes sa vinte e shtohej, tani me ushtaret e UCK dalloheshin si me te shtena njeherit edhe me kontaktet mes bashkeluftetareve dhe gjuha e komunikimit dhe mbrojtjes se njeri tjetrit ishte per t’u qmuar.
Rrefimin e vazhdon Imer Imeri Komandanti i Togut te pare me qrast na tha:, „kaloja nga pika ne piken tjeter ku ishim te pozicionuar, arrita edhe ne pikeqendrimin e Avdiut, me shikoj aq embel dhe sikur me tha se sdo te bisedojme kurr me per hallet dhe dertet e nenes Kosove ngase ate po e shohim te lire qe tani dhe ishte shikimi i tij i fundit qe e mbaj me mall, respekt dhe plot krenari per vellaun dhe bashkeluftetarin tim Avdi Ibrahim Xhaqkun nga Hogoshti.
Posa u largova pakes, Avdiu u zgjua serish ne kembe dhe bashke me te shtenat e mitralozit edhe me ze te larte leshonte fjalet:
„Kosova ime e dashur djepi i shqiptarisė, nena ime e dashur shume ke vuajtur nga ky armik barbar, o toke e ime e dashur si po e perballon kete zjarr, ket tmerr, por mos gjemo se ke djem trima qe njehere e p ergjithmone do ta largojne e vrasin kete ushtri te ndyte barbare“,
Papritur, nje Snajperist i ushtrise se armiku kishte verejtur te shtenat e migralozit te Avdiut dhe e ka vene ne shenjester per ta shuar jeten e deshmorit Avdi Xhaqku , u qellua ne anen e majtė ne gjoks dhe ra per toke , Tokė qe e deshi me shume se vete jeten e tij. 
Ishte ora 17.30 e dates 1 qershor 1999 kur trimi i madh i Hogoshtit te Dardanes ujiti me gjak te tij malet e Pashtrikut, token e Kosoves , gjaku i tij pikoj ne token qe e deshi te lirė, gjaku i Avdi Xhaqkut Hero i kombit qe ra per te mos vdekur kurr dhe me nje rrespekt sot mbajne kujtimet e gjata shoket dhe bashkeluftetaret e Avdiut te cilėt me rastin e festave thuajse jane keta te vetmit te cilet na e hapin deren e oborrit e te shtepisė tha nena Zylfije, e kur dikush me vie ne konak dhe qe me rrefen diq per djalin tim Avdiun, dhimbjet i kam me te vogla ngase Avdiu shton nena Zylfije:
„ ishte i imi por qe ne fund pas ardhjes se tij ne Kosovė ka deshmuar se Kosoven e ka dashur me shume se mua, me shume se babain e motrat, andaj si te mos jam krenare per nje birė qe e linda dhe e rrita e qe sot shifet se pushka e djalit tim dhe e atyre mijera deshmoreve te Kosoves na e solli nje liri qe kurr se patem me parė“. „Jam krenar qe e pata shton Babai Ibrahimi „ndonese ne dhomen ku ndejtem se bashku mbreme edhe une ndihesha se Avdiu eshte aty me ne ngase Simbolet te cilat na thethonin ne dhome me ngjyra plot dashuri dhe atdhedashuri , ato shume fotografi qe i shikuam ne familjen- konakun e baba Ibrahimit ishin nje rrefim qe tane jeten me bene te shkruaj per deshmoret e kombitandaj s’ishte i rastit as emertimi i emisionit ne fjale se „deshmoret vertete nuk vdesin kurr“.
Varimi i Deshmorit Avdi Xhaqku u ba ne maje te Pashtrikut me 2 qershor e me vonė edhe ne menyre solemne behet rivarrimi ne varezat e deshmoreve ne Dardanė.
Ishte shtategjat, i shkathet dhe shume i emocionuar me nje vullnet te papershkruar qe ta shoh Kosoven e lire, ishte tolerant I afert me shoke e bashkeluftetarė, na tha e motra e deshmorit Sadberja, reshtere e TMK ne kazarmen e Gjilanit, e cila eshte edhe burimi i vetem i te ardhurave financiare ne familjen e desdhmorit sot. Vllau i deshmorit Rexhepi eshte i papunė por s’brengoset shumė ngase shton aj mjafton ta e gezojme lirine qe amaneti i vllaut tim dhe i te gjithe deshmoreve te shkoj ne vend, nderkaq Motrat e deshmorit Sheribanja, Naimja, Sadberja dhe e tere falimija e Deshmorit Avdi Xhaqku pershendeten Emisionin „deshmoret nuk vdesin kurr“ dhe biseden qe e zhvilluam ne konakun e tyre ne lagjen XHAQKU te Hogoshtit mbrem(17 nentor 2005) ishte edhe deshmia e tyre se sikur iu duk se Avdiu ishte aty me ne. Sot Emrin e Avdi Xhaqkut e mban nje rruge ne Dardanė pertej ures qe lidhe lagjen „malesia“ me qytetin dhe njeherit ne lapidar te fshatit qendron se bashku me bashkevendasin e tij Deshmorin Isa Kastrati .

Per fund ne emer te Familjes se deshmorit Avdi Xhaqku i pershendes te gjitha familjet e deshmoreve dhe me deshire qė t’njiheni edhe me deshmoret per te cilet ne kete ane s’behet asgje, mos t’i harrojme ditet e veshtira nga te cilat si finalizim i nje lufte shume te drejte te UCK , Kosova po frymon me lire se kurr me parė andaj , Lavdi deshmorit te kombit Avdi Ibrahim Xhaqku nga Hogoshti i Dardanės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ELIE
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 163
Age : 48
Registration date : 10/03/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 5:36 am

lavdi deshmoreve te rene per liri, lavdi UĒK-s, respekt dhe mbeshtetje per luftetaret e gjalle.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Tesa
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 18
Registration date : 05/07/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 12:09 pm

Lavdi te gjithe deshmoreve qe dhan gjene me te shtrejte JETEN per lirin e atdheut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 12:57 pm

Lavdi deshmoreve qe moren pjese ne UCK dhe gjithe deshmoreve shqiptare, i perjetshem qofte kujtimi i tyre. Lumturi dhe paqe per heronjte e gjalle qe jetojne ne mes nesh. Shume teme e rendesishme. Suksese ne vazhdim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 7:30 pm

Pershendetje....
Me te vertet kur hyra ne teme kisha te vetmin qellim vetem se vetem t'i jipja vehtes nje ngushllim te vogel,pasi sot e kesaj dite te gjith deshmoret i kam te varur ne qerpikat e syve te mij,kurse ne zemer i'a ruaj te perjetshmen " Dashurine " ..!!!
Nuk kam fjale cfar te flas pasi gjithcka eshte e tepert,ishin ca komente tuajat shum shum mbres lenese. Kur pash shkresat e Juaja me erdh nje freski ne shpyrtin tim,,Une isha si nje gelqere e vluar e ju ishit si uji qe e zbut gelqeren...!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 8:37 pm

Lavdi deshmoreve te atdheut!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rroni
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 9:00 pm

Deshmori Hyzdri Talla nje Komandant trim i rralle pjesmarres ne shum beteja te lavdishme te Llapit e te Gollakut ku ne njeren nga keto beteja mori edhe plagesen e tij te par ,ku me pas ju pergatit nje prit e ashper ne prishtine i cili mori mbi 50 plumba ne trupin e tijpasi qe policia serbe kishin frik se po zgjohet prap ky vigan.
LAVDI Hyzdri dhe te gjithe deshmorve tjere mbar kombetar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 9:03 pm

Adem Jashari dhe Familja Jashari , Bekim Berisha < Abeja > , Bedri Shala , Fehmi dhe Xhevė Lladrofci , Abedin Rexha, Adrian Krasniqi , Luan Haradinaj , Ilaz Kodra , Artim Jashari dhe shum e shumė tė tjerė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rroni
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 9:13 pm

Deshmori Mentor Humolli vllau i deshmores Ylfete Humollit , nje biznismen shum i ri por i sukseshem ne prishtinen e atehershme , nja djalosh shum i pashem dhe i fort fizikisht ku endrra e tij e madhe e per te ber nje fabrik te brumeve ne prishtine u shua ne malet e koshares ne lufte me armikun Serb.
Lavdi Mentor Humolli dhe te gjith deshmorve te kombit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 9:17 pm

pse xili, a ke frik; se do te kthehet servia ne kosove a?
Kjo eshte fobia e njeriut, a kujtoni se nuk e din; servet keto statistika a? Krejt i dine, si i qite - si jo. Nuk ka vend pere asnje fobi a droje prej askujt. Keto jane faktete njohura per krejt ata qe synojne te keqen tone - tash duhen forca se jemi ne nje faze ma te re... ajo qe asht sekrete jona, kuptohet se nuk duhet qitur
anipse askush nuk ka asnje mundesi ta beje nje gje te tille.

Sipas nje thene politike te nje senatorit, ''kjo eshte prova ma e rrezikshme per vet Servine' - po hetohet se kesaj radhe, do ta pesoj edhe ma keq, e tok me amen e sa ruse... Te shohim rrjedhen politike me 8 tetor, 08...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rroni
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 9:39 pm

Deshmori Hasan Ramadani nje burr trim i madhe i cili nuk u dorzua kurr deri ne flijimin e tij ne temelet e shtepis se tije te shajkovcit duke ber rezistec te pa shoqe.
Lavdi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 105
Vendi : Jashtė forumit
Registration date : 31/05/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Thu Oct 02, 2008 10:11 pm

Lavdi dėshmorėve tė atėdheut.

Sa ju pėrket dėshmorėve qė ranė nė kėto 3 luftėrat e fundit , mund t'i gjeni nė njė libėr qė fatkeqėsisht nuk mė kujtohet as emri i librit e as autori i librit. Nė qof se e dini pėr cilin libėr e kema fjalėn do tė bėnit mirė tė na tregonit emrin dhe autorin , nė qof se jo nėse keni kohė pėr tė shikuar nė ndonjėrėn prej librarive nė Prishtinė besoj qė do t'a gjeni shumė lehtė.

Ju falemnderit .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Sun Oct 05, 2008 2:47 am

Prehu nė paqė !
JANUZ SH. AZIRI / BERISHA

 • 21-04-1960 / 01-10-2002


 • Nuk kam mundėsi ta shpreh me fjalė ate se kush ishe TI! Ndoshta mė leht e ka neshtja ta shpreh atė se nė tė vertet kush ishe TI.

Januzi i shenjėt , duhet tė pėrkujtohen dhe tė shkruhet pėr te. Mos pėrkujtimi do tė thotė, qė ne nuk duam atdheun,harrojmė historinė dhe pjesėn mė tė lavdishme tė saj tė rėnėt pėr lirin e atdheut. Kush tjetėr pėrpos tyre shndrit nė horizont, kush pėrpos tyre mban mbi supet e veta Shqiptarin ata kanė vetėm njė emėr quhen Dėshmorė. Tė rėnėt pėr liri janė tė njėjtė, ata nuk mund ti dallojmė as pėr nga koha, vendi, partia, gjinia ose feja. Ata na mbajtėn pėr shekuj tė pathyer,na brumosen edhe mė shumė me ndiejna atdhetare pėr tė mos humbur gjuhėn kulturėn identitetin shqiptar. Fjalėt janė tė pakta pėr tė shkruar pėr te por sot ndjeva kujtimin per te kure pashe fotografine, e kam njohur personalisht, ai shėrbeu idealit kombetar, i shėrbeu zemrės sė ngrohtė dhe shpirtit tė pathyer.
Desha te shkruaj dy reshta pr kete legjende te pa epur vella lutetare njeri i sakrifices per ceshtjen e kombit shqiptare ky HERO ESHTE BASHKE SHORTI I NJE ANTARES SONE TE NDERUAR DHE SHUME TE RSPEKTUAR BILIGOA ANDEJ TE NDEROJME KETE LEGJENDE TI QENDROJME PRANE KESAJ BURNESHE QE I QENDRONE BESNIK NDERIT DHE HEROIT TONE KOMBETERE
LAVDI, LAVDI , LAVDI!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Me rastin e njė vjetorit tė vdekjes sė luftėtarit tė lirisė   Tue Oct 07, 2008 3:29 am

Me rastin e njė vjetorit tė vdekjes sė luftėtarit tė lirisė

 Jusuf Shalaku - CUFA

 

CUFA - URAGAN I PANDALSHĖM

 

Shkruan: Nebih Fazliu - Kastriot, 4 tetor 2008

 

  Tė shkruash pėr luftėtarėt e lirisė nuk ėshtė e lehtė. Ti gjesh fjalėt e duhura pėr atė, qė ata kanė bėrė pėr ne, ėshtė e vėshtirė. Ata u vunė nė shėrbim tė ēėshtjes sonė kombėtare duke mos kursyer as jetėn e tyre. Ata u bėnė zėri ynė, forca e jonė, mbėshtetja e jonė e madhe. I tillė ishte edhe luftėtari i lirisė, Jusuf Shalaku – CUFA

 

  Lindi mė 12 prill tė vitit 1962, nė njė familje bujare dhe patriotike. Nė gjirin e kėsaj familjeje u strehuan atdhetarė tė ndryshėm nė kohėt mė tė vėshtira. Kjo familje ka dhėnė njė kontribut tė ēmueshėm dhe tė vazhdueshėm pėr ēėshtjen kombėtare. Nė odėn e Bacės Salih bisedohej pėr sakrificat, vuajtjet, mundimet dhe luftėrat qė ka bėrė populli ynė nė shekuj. Jo vetėm qė bisedohej, por edhe bėheshin plane tė ndryshme pėr organizimin e popullit kundėr pushtuesit. Dera e kėsaj familjeje ishte e hapur pėr tė gjithė. Nė kėtė frymė u rrit dhe u frymėzua edhe Cufa. Edukata familjare ka luajtur njė rol shumė tė madh nė formimin patriotik tė tij. 

 

· Foto: Luftėtari i lirisė Jusuf Shalaku - Cufa

 

  Shkollėn fillore e kreu nė Dardhishtė, ndėrsa tė mesmen nė Kastriot. Aktiviteti i tij nė shėrbim tė ēėshtjes kombėtare nis si nxėnės i shkollės sė mesme. Ishte njėri ndėr organizatorėt kryesor tė demonstratės sė 30 marsit tė vitit 1981 nė Kastriot. Kjo demonstratė vuri nė pah pakėnaqėsitė e mėdha qė po ziente nga brenda populli ynė. Demonstrata pati ndikimin e vet tė drejtpėrdrejt edhe tek punėtorėt e Elektroekonomisė, tė cilėt mė pastaj morėn pjesė nė demonstratat e 1 dhe 2 prillit tė mbajtura nė Prishtinė. Jehona e tyre ishte e madhe. Nė ato demonstrata mori pjesė edhe vėllai i tij, Ragipi, i cili plagoset dhe mė pas dėnohet me 2 muaj burg. 

 

  Pėr shkak tė organizimit tė demonstratės nė Kastriot dhe pjesėmarrjes nė demonstratat e 1 dhe 2 prillit nė Prishtinė, pėrjashtohet nga shkolla. Megjithatė, asgjė nuk mund ta ndal nė rrugėn qė kishte nisur. Pėrkundėr vėshtirėsive arrin ta pėrfundon me sukses shkollėn e mesme nė Kastriot. Bashkėpunon ngushtė me atdhetarė tė tjerė nė pėrgatitjen dhe shpėrndarjen e materiale tė ndryshme propagandistike nė popull. Nė kėto materiale shpjegohej gjendja e rėndė nė tė cilėn jetonte populli shqiptar nėn ish -Jugosllavi dhe ofronin rrugėdalje nga kjo gjendje. 

 

  Nė vitin 1985 punėsohet nė Elektro - Ekonominė e Kosovės. Edhe pse punėsohet, pėr asnjė ēast nuk e ndėrprenė aktivitetin e tij nė shėrbim tė atdheut. Ai kurrė nuk u ndalė. Nė kėtė rrugė njihet edhe me atdhetarin Fahri Fazliun, i cili bie heroikisht me 2 nėntor tė vitit 1989, sė bashku me shokun e tij, Afrim Zhitinė. Kėta tė dy bashkėpunuan ngushtė me njėri-tjetrin. I gjeje kudo ku e kėrkonte interesi i atdheut. Ishin nė ballė tė ēdo organizimi kundėr pushtuesit. Veprimtaria e tyre rritej vazhdimisht. Ata bashkėpunuan edhe me shumė veprimtarė tė tjerė tė ēėshtjes kombėtare. Janė tė shumta takimet e tyre me kėta veprimtarė. Ishin aktiv nė organizimin e demonstratave dhe grevave tė vitit 1988-1989. Mbanin gjallė ndėr demonstrues frymėn e qėndresės dhe sakrificės. Ishin tė bindur thellė se rruga e tyre kėrkonte edhe sakrificėn mė sublime - jetėn e tyre. Ishin tė vendosur dhe tė gatshėm ta jepnin atė nė ēdo ēast. Rėnien e Fahriut e pėrjeton shumė rėndė. Mirėpo, rėnia e Fahriut nė altarin e lirisė, atė nuk e ligėshtoi aspak. Pėrkundrazi. Kėtė dhimbje e ktheu nė forcė, pėr ta vazhduar edhe mė fuqishėm rrugėn drejt lirisė. 

 

  Nė kėtė rrugė do tė bashkėpunojė edhe me atdhetarin tjetėr tė ēėshtjes kombėtare, Bahri Fazliun, i cili bie dėshmor nė maj tė vitit 1998. Radhitet nė radhėt e Lėvizjes Kombėtare pėr Ēlirimin e Kosovės si anėtar i Kėshillit Rajonal tė Prishtinės. Punon pa ndėrprerė nė pėrgatitjen dhe organizimin e popullit pėr luftė tė armatosur. Lufta e armatosur kundėr pushtuesit kishte mbetur rrugė e vetme e zgjidhjes sė ēėshtjes sė pazgjidhur kombėtare. 

 

  Cufa ishte njė njeri i urtė, gjakftohtė, trim dhe sypatrembur. Nuk fliste shumė, por punonte me kėmbėngulje e guxim pėr ta ēuar ēėshtjen pėrpara. Fjalėn e shoqėronte gjithmonė me vepėr. Angazhohet nė sigurimin e armėve pėr luftėn e armatosur. Ishte ndėr ushtarėt e parė tė UĒK-sė. Veprimtaria e tij nė kuadėr tė UĒK-sė ishte e gjithanshme. Aty ku ishte rreziku mė i madh, aty ishte Cufa, tamam si njė uragan i pandalshėm. Kujdesej pėr sigurimin e armatimit, pėr strehimin dhe shoqėrimin e shokėve ilegalė nėpėr baza tė ndryshme, pėr sigurimin e ushqimit dhe barnave pėr ushtarėt e UĒK-sė. Pėr shkak tė punės dhe shkathtėsisė sė tij, emėrohet pėrgjegjės i logjistikės nė guerilen BIA, e cila simbolizonte tri inicialet e dėshmorėve tė kombit: Bahri, Ilir dhe Agron.

 

  Lufta sa vinte e po bėhej edhe mė e ashpėr. Cufa ishte gjithnjė nė ballė tė kėsaj lufte. Mori pjesė nė shumė aksione luftarake dhe s’u tremb asnjėherė. Ishte kudo ku e kėrkonte lufta, nė Prishtinė, Llap, Gollak e Karadak. Kėto lėvizje i bėnte nė kohėt mė tė vėshtira dhe me pushkė nė dorė. I gatshėm tė merrte pjesė nė ēdo aksion, sado i vėshtirė tė ishte. Guximi i madh dhe trimėria e tij tė bėnin pėr vete. 

 

  Pas luftės dha njė kontribut tė ēmuar nė radhėt e Trupave Mbrojtėse tė Kosovės. Gjithashtu kontribuojė edhe nė shtrirjen dhe fuqizimin e LKĒK-sė. Cufa ishte njeri me zemėr tė madhe dhe bujare. I gatshėm t’u ndihmonte kurdoherė njerėzve. La pas vetes njė veprimtari tė bujshme qė nuk mund tė pėrshkruhet me njė fjalim tė vetėm. 

 

  Qoftė i pėrjetshėm kujtimi pėr tė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Tue Oct 07, 2008 3:40 am

Iqofte i lehete dheu i tokes meme SHQIPERIJE
LAVDI,LAVDI,LAVDI,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Tue Oct 07, 2008 3:48 am

zeriatdheut shkruajti:
Prehu nė paqė !
JANUZ SH. AZIRI / BERISHA

 • 21-04-1960 / 01-10-2002


 • Nuk kam mundėsi ta shpreh me fjalė ate se kush ishe TI! Ndoshta mė leht e ka neshtja ta shpreh atė se nė tė vertet kush ishe TI.

Januzi i shenjėt , duhet tė pėrkujtohen dhe tė shkruhet pėr te. Mos pėrkujtimi do tė thotė, qė ne nuk duam atdheun,harrojmė historinė dhe pjesėn mė tė lavdishme tė saj tė rėnėt pėr lirin e atdheut. Kush tjetėr pėrpos tyre shndrit nė horizont, kush pėrpos tyre mban mbi supet e veta Shqiptarin ata kanė vetėm njė emėr quhen Dėshmorė. Tė rėnėt pėr liri janė tė njėjtė, ata nuk mund ti dallojmė as pėr nga koha, vendi, partia, gjinia ose feja. Ata na mbajtėn pėr shekuj tė pathyer,na brumosen edhe mė shumė me ndiejna atdhetare pėr tė mos humbur gjuhėn kulturėn identitetin shqiptar. Fjalėt janė tė pakta pėr tė shkruar pėr te por sot ndjeva kujtimin per te kure pashe fotografine, e kam njohur personalisht, ai shėrbeu idealit kombetar, i shėrbeu zemrės sė ngrohtė dhe shpirtit tė pathyer.
Desha te shkruaj dy reshta pr kete legjende te pa epur vella lutetare njeri i sakrifices per ceshtjen e kombit shqiptare ky HERO ESHTE BASHKE SHORTI I NJE ANTARES SONE TE NDERUAR DHE SHUME TE RSPEKTUAR BILIGOA ANDEJ TE NDEROJME KETE LEGJENDE TI QENDROJME PRANE KESAJ BURNESHE QE I QENDRONE BESNIK NDERIT DHE HEROIT TONE KOMBETERE
LAVDI, LAVDI , LAVDI!!!

Qofte i perjetshem Kujtimi i Tij! I deshiroj gjithe te mirat Familjes se Tij dhe jete te gjate. Lavdi Deshmoreve qe moren pjese ne UCK dhe gjithe deshmoreve shqiptare, qe derdhen gjakun per Atdheun. I perjetshem qofte Kujtimi i tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Fri Oct 17, 2008 6:34 pm

pėrkujtim tė dėshmorit Adrian Krasniqi


ADRIAN REXHEP KRASNIQI

(12.10.1972 - 16.10.1997)
Njė ndėr figurat mė tė ndritshme kombėtare nė dhjetėvjetėshin e fundit tė shekullit qė shkoi, nė luftė kundėr regjimit shekullor serb, padyshim ėshtė Adrian Krasniqi.Lindi mė 12 tetor 1972 nė fshatin Vranoc, komuna e Pejės, nga babai Rexhepi dhe nėna Majremja. Rrjedh nga njė familje me tradita tė larta patriotike, e cila para Adrianit kishte dhėnė tetė dėshmorė pėr trojet shqiptare. Ndėrsa Taf Mehmeti, i po kėsaj familjeje, ishte i detyruar nga pushtuesit sllav tė emigrojė nė Shqipėri.Adriani shkollėn fillore e kreu nė Baran me sukses shembullor, gjimnazin nė Pejė, ndėrsa studimet i vazhdoi deri nė vitin e tretė nė Fakultetin Ekonomik nė Unniversitetin e Tiranės. Meqė babai i Adrianit, Rexhep Krasniqi, ishte mėsues, pas kthimit tė tij nga njė vizitė qė ia bėri Shqipėrisė nė vitin 1980, solli nė shtėpi materiale tė shumta, nga tė cilat u frymėzua dėshmori. Ky aktivitet i Adrianit daton qysh nė fėmijėri. Mirėpo, ky mllef dhe kjo urrejtje ndaj pushtuesit del nė shesh, kur Adriani bėhet gjimnazist nė Pejė, sidomos me organizimin e demonstratave pėr solidarizim me minatorėt e Trepēės qė ishin ngujuar nė zgafellė. Pėr kėtė kėrcėnohet me pėrjashtim nga Gjimnazi. Por, ky shpirt uragan pėr ēlirim kombėtar nuk ndalet. Bėn organizimin e demonstratave tė vitit 1988 e 1990. Nė vitet ‘90 Adriani, me grupin e tij organizativ, nė Pejė e filloi grumbullimin e mjeteve pėr aksione guerile. Me kėtė rast siguroi 25 kg trotil. Kėtė e solli nga shtetet fqinje dhe e vendosi nė Vranoc, te xhaxhai, Xhaferi.Nė vitet 1990-1993 Adriani bėn njė pauzė, meqė studioi nė Tiranė. Gjatė kėsaj kohe me shokė gjithnjė ndodhej nė veprim e sipėr pėr sigurimin e materialeve dhe rrjetit pėr aksione guerile. Dy herė ishte nė Shqipėri dhe Mal tė Zi. Nė vitin 1993, kur nė Kosovė burgosen 173 veprimtarė tė Lėvizjes, as familja e Adrianit nuk mbeti nė harresė. Madje, nė kėtė tė fundit banonte axha i tij, Xhaferi. Pikėrisht, nga ky vit Adrian Krasniqi kalon nė ilegalitet dhe vendoset pėr njė kohė nė Shqipėri. Andaj, nuk ėshtė i rastit, kur nė formularin me shėnime pėr dėshmorėt e kombit, inkuadrimi i Adrian Krasniqit nė radhėt e UĒK-sė figuron qysh nė muajin maj tė vitit 1992, si kamandant i njėsitit gueril pėr Dukagjin.Gjatė viteve 1993-1995 Adrian Krasniqi herėpashere vinte nė Kosovė me misione tė caktuara. Nė kėtė periudhė bėn pėrpjekje tė organizojė demonstrata me rastin e vrasjes sė studentit Armend Daci, por nuk mundi ta realizojė kėtė qėllim. Nė vitin 1995 Adrian Krasniqi sulmoi stacionin e policisė serbe nė fshatin Qallapek. Por, me kėtė rast zbulohet dhe shpallet fletėarresti pėr tė. Nė Pejė policia ia thyen pėr tė dytėn herė shtėpinė, por fatbardhėsisht nuk gjen askė nė tė nga familja. Ndėrsa nė Vranoc, nė fshatin e lindjes, po me kėtė rast, merret nė polici dhe keqtrajtohet axha Xhaferi.Pas qershorit tė vitit 1995 Adrian Krasniqi kalon nė ilagalitet tė thellė ku edhe zėnė fill veprimet e tij guerile. Ndėrkohė, me kėrkesėn e shokėve, Adriani caktohet tė punojė nė Sektorin e furnizimit, meqė kishte lidhje tė forta familjare nė Tropojė dhe nė zonat e tjera kufitare. Kur nė vitin 1997 bėhet thyerja e depove tė armatimit nė Shqipėri, Adriani kėtė rast e shfrytėzoi pėr mrekulli. Nė fillim krijoi bazėn e parė dhe mė tė fuqishme nė zonėn kufitare, nė Berishė. Ndėrsa nė Kosovė, pėrkatėsisht nė kufirin Kosovė-Shqipėri, shfrytėzonte bazėn e Plakut tė Shishmanit. Falė mbėshtetjes familjare nga djemtė e axhės sė Adrianit, Besnik dhe Agim Krasniqit nė Bajram Curri, tė furnizimit, i cili e furnizonte tėrė Kosovėn me armė, rrjet ky i cili funksionoi edhe pas vrasjes sė Adrian Krasniqit, madje deri nė pėrfundimin e luftės.Nė Kosovė, pėrveē axhės, Xhaferit, dhe djalit tė tij, dėshmorit tė kombit, Pėrparimit, Adriani kishte edhe baza tė tjera, si p.sh. te Sylė Kadria nė Nakell, tė dhėndri Ahmet Ukshinaj nė Lybeniq etj. Nga shokėt Adriani ishte i caktuar tė punonte nė koordinimin e punėve dhe mjeteve nė Shqipėri. Megjithatė, ai nuk pajtohej tė punonte vetėm nė Shqipėri. Nė ēdo rast, kur fuste mjetet dhe armatimet nė baza tė caktuara, kurrė nuk kthehej pa kryer edhe ndonjė aksion. Dėshira dhe vullneti i tij ishte qė me duart e veta t’i hidhte nė ajėr postkomandat e policisė serbe. Kėshtu ndodhi edhe nė muajin tetor tė vitit 1997, kur pas hyrjes nė Kosovė me njė sasi tė konsiderueshme armėsh, me kėrkesėn e Adrianit bėhet sulmi nė postėn e policisė nė fshatin Kliqinė tė Pejės, ku edhe bie heroikisht nė fushė tė nderit, ashtu siē dinė tė bijnė vetėm trimat, bijtė e dashur tė Kosovės. Ndodhi kjo pikėrisht mė 16 tetor tė vitit 1997, kur Adrian Krasniqi me shokėt e idealit Mujė Krasniqin, Ilir Konueshvcin dhe Qerim Kelmendin sulmuan stacionin policor nė Kliēinė, me ē’rast ra heroikisht nė fushėn e nderit.Kjo ditė do tė shėnohet me shkronja tė arta nė historinė mė tė re tė shqiptarėve nė Kosovė, pėr luftėn dhe bijtė e saj qė nuk kursyen gjakun as jetėn, vetėm qė pikėrisht kjo Kosovė tė ēlirohet njėherė e pėrgjithmonė nga regjimi i urryer serb. Por, Adriani nuk vdiq, nuk u vra. Ai rilindi pėrsėri, si feniks. Rrugėn e tij e vazhduan dhjetėra e mijėra djem tė Kosovės deri nė fitoren pėrfundimtare. Edhe familja e tij e vazhdoi kėtė rrugė tė nisur nga Adriani shumė mė herėt. Pas vrasjes sė Adrianit, sektori i furnizimit me armė pėrforcohet edhe mė shumė. Shtėpia e tij bėhet bazė edhe mė e fuqishme e shokėve tė tij tė idealit. Pėrparimi, djali i axhės sė tij, ndėrpret studimet dhe bėhet ushtar aktiv i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, deri nė frymėn e fundit, me vdekjen e tij nė kufirin Kosovė-Shqipėri. Ndėrsa, shtėpia nė Vranoc bėhet spital ushtarak ku shėroheshin tė plagosurit. Kėto ishin idealet pėr tė cilėt luftoi dėshmori Adrian Krasniqi dhe pėr tė cilat dha jetėn po ky Adrian Krasniqi. Trupi i dėshmorit prehet nė varrezat e fshatit tė lindjes, nė Vranoc.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Gjura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1902
Age : 35
Vendi : Shqiperi
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Fri Oct 17, 2008 7:28 pm

Lavdi Dashmorit SHefqet Mustafi. Pata rastin te njof kete vigan nga njifja ne mergim me 4 janar 1999 ne kohen kur kishte ardh ne Gjermiani per sherim te plagve te mara nder betejat te shumta ne Dugagjin. Ishte trim i rrall fjal pok dhe shum i dashur qe kohen kur erdhi ne gjermani na u bashkua neve ne punen dhe obligimet ndaj atdheut nuk e kusye per asnje sekond. Por nje dite me lajmeroi dhe me tha se une shoke duhet te kethehem nga atje ku i kame lene shoket ne vijat e para te frontit, kshtu qe me 28 mars 1999 me nje grup shokesh u kthie ne mesin shokve dhe te luftetarve te liris ku pas disa ditesh bije deshmor ne vijen e par te frontit ne Koshare. Lavdia ju takon atyre qe e meritojn Deshmorve.
Me respekt nga Gjura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Fri Oct 17, 2008 9:17 pm


 • Nė pėrkujtim tė dėshmorit Adrian Krasniqi


  ADRIAN REXHEP KRASNIQI

  (12.10.1972 - 16.10.1997)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: P Ė R K U J T I M ME RASTIN E 50 (PESEDHJETE) VJETORIT TE LI   Fri Oct 17, 2008 10:57 pm


 • (Kushtuar luftėtarit Naxhi Egriu, i cili dy herė u ballafaqua me vdekjen). 

  Lindi, mė 16 tetor 1958, nė Dibėr tė Madhe, kurse, mė 20 dhjetor 08, mbushen tetė vjet nga dita kur nė moshėn 42-vjeēare pushoi sė rrahuri zemra e luftėtarit tė lirisė, pjesėmarrės nė Betejėn e lavdishme dhe heroike tė Koshares: 

Snajperisti i dalluar i U Ē K-sė Gjatė shėrbimit nė Armatėn e SH B A-sė 
(djali i prindėrvet atdhetarė tė ndjerė, Din dhe Anifet Egriu) 
Dy ditė para se tė ndėrrosh jetė ta dėgjova pėr tė fundit herė zėrin tėnd jo tė zakonshėm, por tė vendosur duke mė thėnė:-Xhaxhi Imi, kam vendosur tė udhėtoj pėr Preshevė qė tė luftoj tog sė bashku me luftėtarėt trima tė U Ē P M B-sė. Tė luta qė tė mos shpejtosh, sepse akoma s’ishte dhėnė Kushtrimi, por Ti, pėr herė tė parė nė jetė s’e pranove kėshillėn time, o Naxhi, nip i dashur ! E dėgjove zėrin e shpirtit tėnd, qė s’tė dhimbsej fare jeta tė bėhesh fli pėr Atdhe, pėr Kosovėn e lirė sovrane, tė bashkuar me trungun amė dhe pėr Dibrėn e Madhe qė aq shumė e deshe, e cila s’tė harroi, por tė nderoi duke ia vėnė rrugės me mbishkrim sllav „J. N. A.“, emrin tėnd, :-Naxhi EGRIU-dėshmor i lirisė! 
Ndėrsa Ti sa ishe gjallė deklarove: „Kudo qė shkilen tė drejtat dhe liritė e shqiptarėve do shkosh qė t’i mbrojsh pa marrė parsysh ēmimin e jetės, dhe, porsa u bėre gati qė tė nisesh pėr Preshevė, nė zyrėn e T M K-sė, nė Brooklyn, nga gjakderdhja nė tru, ndėrrove jetė dhe, vdekja e parakohėshme t’i fashiti dėshirat e tua tė zhurritura pėr t'i ardhur nė mbrojtje vatanit sa herė qė e kėrkonte nevoja. Rrėfejnė: Florin Krasniqi, Shef i zyres sė T M K-se nė Brooclyn, veprimtari i U Ē K-Muharem Dovolani dhe bashkėluftėtarėt e tij. 
Dheu i Baffallos nė SH B A, tė qoftė i lehtė!-Lavdi ! 
Me pietet e krenari dhe me dhėmbje e lotė akoma tė patharė e pėrkujtonė: - Bashkėshortja Shemsia dhe bija -Iliriana, vėllezėrit e motrat:Naimi, Emini, Arifi, Diana e Dhurata, xhaxhi i tij, Ibrahim Egriu me familje nė Suedi, hallat:-Nebiko e Nezvere, kushėrirat: -Memnune, Shqipe, Anifet dhe tėrė farefisi, miqėt e shokėt nga Dibra e Madhe, SH B A, Shqipėria, Kosova dhe Skandinavia. 

ELEGJI 
Ku e le Ilirianėn o Naxhi, 
u flijove shum’ herėt per liri, 
ne Koshare shkove me luftue, 
motrat e vėllezrit me i ēlirue!


 

Vėlla, Ibrahim Egriu! 
Me dhimbje tė thellė pėrkujtoj 7-vjetorin e vdekjes sė ish luftėtarit tė UĒK-sė dhe entuziastit tė flaktė pėr t“iu bashkangjitur luftėtarėve tė UĒPMB-sė. 
Naxhiu si luftėtar dhe patriot i ēėshtjes sė madhe kombėtare shqiptare kreu detyrėn e shenjtė duke u bashkangjitur nė radhėt e UĒK-sė nė Koshare pėr tė zhdukur pushtuesin e fundit serbofashist nga trojet tona autoktone shqiptare. 
Naxhiu ishte revolucionar meqė nuk i bindej pacifizmit tė moderuar rugovist, ndaj me pushkė nė krah udhėtoi nga Amerika e pasur dhe e bukur drejt ēlirimit tė Kosovės mė tė pasur dhe mė tė bukur. 
Pjesėmarrja aktive e luftėtarit dhe trimit Naxhi EGRIU tregoi se luftėtarėt e lirisė kanė njė ideal dhe njė qėllim kombėtar, pa marrė parasysh se ku luftohet. Kudo qė preken trojet tona etnike ėshtė tokė shqiptare. Kėshtu amanet e kemi nga tė gjithė trimat shqiptarė qė ranė heroikisht pėr ēlirimin e atdheut - pėr tė mos vdekur kurrė. 
Juve dhe mbarė familjes suaj, si dhe vėllezėrve e motrave tė Naxhiut ju shpreh ngushėllimet e mia tė thella! 
Lavdi e pėrjetshme dėshmorit, Naxhi EGRIU! 
Beqir Elshani 
Malme, mė 19.12.2007 

P.S: Pėr telegramin ngushėllues, familja Egriu, falėnderon nga zemra letrarin, veprimtarin dhe atdhetarin e dėshmuar, vėllain tonė, Beqir Elshani, deputetin e Kuvendit tė Kosovės, ish tė burgosurin politik shumėvjeēar, Komnadantin e Njesiteve ushtarake te U Ē K-sė ne Rajonin e Kaēanikut, Z. Berat Luzha dhe, 
vėllain tonė, aktivistin dhe ekonomistin dibran, Lirim Jegeni. 

Nderime dėshmorit tė Koshares 
I nderuar Imi! 
Me vonesė e lexova pėrkujtimin pėr dėshmorin Naxhi Egriu, ngase isha nė fshat pėr festėn e Bajramit, kur nuk mundja ta hap postėn elektronike. 
Si ēdo shqiptar tjetėr, mė bėri pėrshtypje pėrkushtimi i dėshmorit dhe nipit tuaj, Naxhi Egriut, i cili dha kontributin e tij tė madh pėr ēlirimin e vendit, Atdheut tonė tė pėrbashkėt. Eshtė pėr ēdo respekt dhe admirim vepra e tij, pėrkushtimi i tij, sidomos kur merret parasysh ardhja e tij nė Kosovė nga larg, nga SHBA-tė, sepse Atdheu, sipas tij, ishte njė dhe i pandarė. Atė nuk e pengonte tė luftonte pėr Kosovėn dhe as pėr Preshevėn, troje kėto tė shkėputura nga trungu kombėtar, ashtu siē do tė luftonte, po t’i vinte rasti, pėr vendlindjen e tij - Dibrėn e Madhe. 
Dibra ka dhėnė shumė pėr ēėshtjen tonė. Ka dhėnė shumė trima, burra, dėshmorė e heronj, tė cilėt nė altarin e Atdheut lanė mė tė shtrenjtėn – jetėn e tyre. Njėri nga ata ishte edhe Naxhi Egriu, burri i madh i Dibrės plakė. 
Lavdi jetės dhe veprės sė tij! 
Juve – qėndresė dhe krenari! 
I juaji, Berat Luzha, Kaēanik 
I burgosur politik shumevjecar, Komandant i U C K-se dhe deputet ne Parlamentin e Kosoves 

Nga: 
Bashkimi Demokratik Kombėtar 
Dibėr e Madhe 

Pėrkujtim 
(Dedikuar luftėtarit dibran, i cili mė 20 dhjetor tė 2007-ės, sot mbushen shtatė vjet nga dita, kur pushon tė rrahurit e zemrės tė luftėtarit, djalit tonė tė qytetit, qė na la me zemėr tė thyer e me mall shumė, qė sot me respekt e kujtojmė veprėn e tij tė pavdekshme pėr gjithė ne. ) 

E nderuara familja Egriu, 

Bashkėshortja Shemsie dhe ju bija e jone dibrane, Iliriana, 
me tė gjithė te afėrmit e tuaj te familjes sė gjerė Egriu ne Amerikė, 
Dibėr dhe Shqipėri , shokėve e miqve nga Kosova na lejoni t’i bashkangjitemi pėrkujtimit tuaj dhe tonit, me rastin e shtatė vjetorit tė vdekjes sė luftėtarit tė ndjerė z.Naxhi Egriut qė me veprėn e tij nderoi Atdheun, kombin dhe rriti vlerat tona tė qyteti legjendar tė Dibrės, duke farkuar amanetin tonė se pėr atdhe fli duhet me ra. 

Sot me respektet mė tė mėdha tė gjitha partitė, populli pėrkujton idealin dhe veprėn e tij, qė nė tė ardhmen do tė shėrbehen si udhrrėfim pėr bijtė tanė dibran, se si duhet dashur kombi dhe atdheu. 

Partitė si motra ne Dibėr me plotė tė drejtė rrugėn "J.N.A". e pagėzuan me emrin e heroit tonė legjendar tė ndjerė "Naxhi Egriu" qė pėr gjeneratat qe do vinė do jetė udhrrėfim pėr heroizmin e tij rinor. 

Me respekt: 
Dheu i Buffallos nė ShBA, tė qoftė i lehtė! 
Lavdi, Lavdi,...! 
O trim O Naxhi.... 
i pavdekshėm do tė mbesish, pėr gjithė ne! 

Me respekt Pėrkujton luftėtarin e ndjerė, Naxhi Egriun: 
Bashkimi Demokratik Kobėtar, Dega - Dibėr 
Kryetar: Lirim JegeniMbrapsht nė krye Shko poshtė
katunariplak
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 115
Registration date : 23/06/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Sat Oct 18, 2008 6:11 pm

Dėshmori i Kombit Nikė Hajdaraj
DESHMORI I KOMBIT NIKE HAJDARAJ
Nga Albert Shala, Gjakove
Nike Hajdaraj eshte lindur me 23 Mars 1960 ne fshatin Bardhaniq-Komuna e Gjakoves.Rrjedh prej nje familje bujare shqiptare.Babai i tij Sokoli ishte torturuar ne kohen e Rankoviqit barbarisht nga shovenistet serbo-malazez dhe ka mbetur i paralizuar prej torturave.Pervec kesaj pushtuesit serbo-malazez ia kane plackitur 73 copa dele qe edhe ekonomikisht ta derrmoj kete familje atdhetare shqiptare,qe kishte strehuar ballista.Me daljen ne skene te UCK-se dhe kur u dha urdheri per mobilizim Nike Hajdaraj iu bashkua rradheve te UCK-se sbashku me 18 pjesetare te familjes Hajdaraj,ne fillim prane Shtabit te Bardhaniqit i sistemuar ne Brigaden 132 Myrte Zeneli.Nika ishte pjesmarres i shume perleshjeve te armatosur qe u zhvilluan ne Gergoc, Kepuz, Bucan, Kotradiq, Vranoc, Pozhar. Ne aksionin qe u nderrmore nen udheheqjen e Komandantit te Zones Operative te Dukagjinit Ramush Haradinajt ne fshatin Dashinoc me 9 prill 1999 ku forcave serbe iu shkaktua nje dem i madh ne njerez dhe teknik u vra luftatari Nike Hajdaraj ne perleshje te ashper me forcat serbo-malazeze.Komandanti Ramush Haradinaj duke rrezikuar edhe jeten e tij e terhoqi trupin e Nikes te vrare dhe e dergoj ne familje.Bashkluftetari Xhavit Uka i cili u plagos rende ne kete beteje per Deshmorin e Kombit Nike Hajdaraj thote,Ka qene data 9 janar 1999.Kemi qene ne nje sulm qe i printe komandanti Ramush Haradinaj,ku forcat serbe kane pas humbje te medha ne njerez.Une kam qene me Niken kraheperkrahe dhe ai ka qene nje luftetar i madh.
Lavdi e perjetshme Deshmorit te Kombit Nike Hajdaraj.
Zemra Shqipetare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Sat Oct 18, 2008 6:40 pm

Katunari plake me vjen mire qe flisini per kete vigane te kombit se e kame njoft mire deri ne amanetin e fundit qe dha NIKE HAJDARAJ eshte shume e vertet qe NIKA ka ra deshmore ne kete beteje ku ishmi se bashku mungesa e NIKES na beri edhe me te forte qe te debojme armikun shekullore renja e tije na dha force me te madhe qe mos te perkulemi kure dhe te marim haku e NIKES dhe e morem ate dite dyfishte
I LEHTE I QOFTE DHEU I MEMES SHQIPERIJE
LAVDI NIKE HAJDARJT DHE GJTIHE DESHMOREVE TE KOMBIT
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   Mon Oct 20, 2008 2:40 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
DĖSHMORĖT - QĖ MORĖN PJESĖ NĖ UĒK
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: