Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Interviste e poetit Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Interviste e poetit Kristaq F. Shabani   Tue Oct 20, 2009 3:13 pm

Ju lutem nė rreshtin e fundit Kė tė lexohet Ky; pas pikės fillohet me A tė madhe.(Ata)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Interviste e poetit Kristaq F. Shabani   Tue Oct 20, 2009 3:20 pm

Besoj se tash asht mir Stafi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Brunilda BOCOVA
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Female
Numri i postimeve : 12
Age : 35
Vendi : SHqiperi-Fier
Profesioni/Hobi : -------------------------------------------------
Registration date : 29/10/2009

MesazhTitulli: POETI DHE DASHURIA (30-aforizma )   Wed Nov 04, 2009 6:09 pm

POETI DHE DASHURIA (30-aforizma)

01--Acari i dashurisė nis e pėrfundon me ditėt e vetmisė!

02--Dashuria lind, rron e humbet mes tė dashuruarish!

03--Dashuria s’do para, s’do fjalė, s’do poezi a roman, por respektin qė tė mbetet e tillė!

04--Dashuria e parė udhėton mendjes pa rojtar, e dyta kufijtė te thana i do!

05--Dashuro me sy e zemėr, se fjalėt janė tė tepėrta nė dashuri!

06--Djemtė dashurojnė vend e pėllėmbė, pėr njė copėz strehėz!

07--Djali me dashurinė e parė luan, sa fillon tė mėsojė nga vajza dashurinė e vėrtetė!

08--Dashuria e parė, fllad qė freskon e i vjedh nga pak minuta kohės!

09--Dashurinė s’e shpika unė, as tradhėtinė pas shpine, vetvetja e ka nė dorė misterin e tyre!

10--Dashuria, s’fundoset kurrė, kur pa xhelozi ia ndjek lėvizjet!

11--Ėndrrat pėr dashuri si vuajtjet shtohen, kur mes tyre futet xhelozia!

12--Gėnjeshtra ka kėmbė tė shkurtra, dashuria krahė pėr tė fluturuar!

13--Heshtja qė fle mes dashurisė, si litari qė tė zė prej fyti!

14--Kur dashuria ndėrron fytyrė, tradhėtia merr rrugė!

15--Kur e fsheh dashurinė, s’e kupton qė jeton rininė!

16--Kur dashuria merr rrugė, pėr gropa e gurė s’pyet!

17--Kur neglizhon nė dashuri, harron dhe ditėn e puthjes sė parė!

18--Kafsha do kafshėn, rrallė njerinė, po njeriu qė do mė shumė kafshėn se dashurinė!?

19--Kush do veten, nis nga pak tė dashurojė tė tjerėt!

20--Kur vdes njė njeri, dashuria pėr tė merr udhė me vitet!

21--Luledelja cel pranvėres, dashuria hera-herės!

22--Libri me i gjerė - fjalori i dashurisė!

23--Lotėt e dashurisė, mė tė hidhura se ndarja!

24--Mes dy tė dashuruarve, vuajtja ėshtė gjėmbaēi qė sjell dashurinė!

25--Me dashurinė shton pak minuta jetė, tė fundit, qė mund tė shprehėsh dhe “mėkatet”!

26--Mos fol pėr dashurinė nė sy tė atyre qė vuajnė pėr tė!

27—Mallkoj e urrej femrėn qė humbet dashurinė fallco, pas kėshillash pafund!

28--Nė dashuri, tradhėtia ėshtė shkalla e dytė pas xhelozisė!

29--Nė vetmi derdh lotė pėr cdo njeri, nė dashuri lotėt i derdh pėr atė qė do!

30--Njeriu me dashurinė e parė ndryshon, tė dytės i mėson hiletė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lumo Kolleshi
Fillestar/e
Fillestar/e


Male
Numri i postimeve : 20
Age : 57
Vendi : Mertinj, Permet, Albania
Profesioni/Hobi : mesues, shkrimtar
Registration date : 12/07/2008

MesazhTitulli: Re: Interviste e poetit Kristaq F. Shabani   Sat Nov 07, 2009 4:27 pm

Qe te kuptosh vertet dashurine, duhet te jesh Dante e prane te kesh beatriēen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shahini
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 195
Age : 37
Vendi : jordani
Profesioni/Hobi : Mi shkel ne fyt ata qe spionojne kundra vellaut
Registration date : 06/11/2009

MesazhTitulli: Re: Interviste e poetit Kristaq F. Shabani   Sat Nov 07, 2009 11:41 pm

Beatriqja kush na ēenka zjarr qe te knaq shpirt apo te djege ne zemer ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Interviste e poetit Kristaq F. Shabani   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Interviste e poetit Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: