Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PARODI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: PARODI   Mon Jul 07, 2008 9:38 pm

Parodia ėshtė njė rrymė muzikore pėrmes sė cilės kėngėtari vė nė thumb dukuritė e shėmtuara nė jetėn tonė aktuale.Po e japim njė nė vazhdim.

Teksti dhe muzika:Demir Krasniqi


"TALLAVA"

Haj medet,medet-e
Po bėjnė djem e ēika
N“duar t“kujt ka mbet-e
Kėnga dhe muzika?!

N“duart“matrazapėve
Me shkolla fillore,
Qė kurrė nuk e deshėn
Kėngėn popullore!

Qė s“njohin traditėn
Toskėrishte-gegėrishte,
Por na e ndalin rritėn
me kėngė magjupishte?!

Humbėn kėngėt tona
me atė bukuri-e!
Himn nė dasmat tona
"Ēaje Shukarije"?!

Shih ēka m“tha njė dite-e
producent Masari
Kėngėt e traditės
Nuk po i ha pazari!

Po deshe albumi
T“shkoi si bakllava
k“no kėngė magjupishte
N“stilin"TALLAVA".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PARODI   Sat Jul 26, 2008 9:26 pm

Parodi
TV – SHOW “PĖRSHESHI”
Kam njė hall e kam njė zor –
Si tė bėhem moderator?!
Si ta gjejė njė firmė – sponsor,
Qė tė dal n’ Televizor?!
Ta drejtoj njė SHOW “PĖRSHESHI” -
Me njė gjuhė qė e flet sheshi,
Mysafirėt do t’ i ngjeshi,
Vet do t’ flas e vet qeshi!
Vet kėndoj e vet vallėzoj,
Vet veten e lavdėroj,
Vet bėj pyetje - vet pėrgjigjėm,
Para kamerave do tė digjem!
Si boksieri n’ mes tė ringut -
Nuk di pyetjet e Keplingut!
S’ ka rėndėsi pėr mysafirė,
Por tė jam kudo n’ pasqyrė!
Pėr t’ u bėrė vėrtetė shoumen –
I shti njerėzit me krye n’ legen,
Pėr t’ ngrėnė kunguj , pėr t’ ngrėnė molla,
Kėtė humor ma mėsoi “ shkolla”!
Pėr ide dhe maskarada –
Bėj skenar pėr humoriada!
Mysafirėve u bėjė mashtrimet –
Unė vet i marr shpėrblimet!
Gjilan, mė 19 Korrik 2008. Demir Krasniqi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Shaban Cakolli: Dy albume tė reja tė Demir Krasniqit   Wed Jul 30, 2008 1:11 pm
Demir Krasniqi
Nė Jubileun e 40-vjetorit tė kėngės dhe krijimtarisė muzikore:
DY ALBUME TĖ REJA ME KĖNGĖ TĖ DEMIR KRASNIQIT

Produksioni muzikor ”Mr Bini” Gjilan

Nga Shaban CAKOLLI

Nė jubileun e 40-vjetorit tė kėngės dhe krijimtarisė muzikore,kėngėtari,krijuesi, pedagogudhe kompozitori i lindur nė Malėsinė e Gollakut-Demir Krasniqi,para ca ditėsh publikoi dy albume tė reja me kėngė autoriale dhe nga tradita jonė muzikore.Vlenė tė theksohet,se kėto dy albume jubilare,me kėngė tė kompozuara nė frymėn e melosit tradicional dhe kėngė tė trashėguara nga tradita jonė muzikore,kėngėtari ynė Demir Krasniqi i ka realizuar me punėn ,mundindhe shpenzimet e veta personale,pa ndihmėn e askujt,vetėm e vetėm qė tė ua lė nė dispozicion adhuruesve tė vet besnik,tė cilėt e shijuan kėngėn dhe talentin e tij,gjatė katėr dekadave tė kaluara.
Pra Demiri nuk ka bėrė albume pėr komercializėm,pėr tė ngritur karierė,as pėr tė pėrfituar materialist nga kėto kėngė! Qėllimi i tij jetėsor prej artisti popullor ishte,ėshtė dhe do tė mbetet pėrgjėthmonė kėnaqėja e shpiertrave qė e duan,e dėgjojnė,e kėndojnė dhe e konsumojnė kėngėn tradicionale shqiptar.
Pėr tė qėndruar vertikal nė kėtė rrugėtim tė gjatė,Demir Krasniqit gjėthmonė i ka parapri si fanar drite,motoja e legjendės sė kėngės shqiptare Qamili i Vogėl,i cili gjatė gjėthė jetės sė tij thoshte:
“Nėse kėndon pėr fytyrė-nuk do tė kesh para! Nėse kėndon pėr para-nuk do tė kesh fytyrė!” Andaj Demiri me vetėdije tė plotė e zgjodhi rrugėn e tė kėnduarit pėr fytyrė,e jo ate pėr para!
Nė anėn tjetėr,gjatė krijimtarisė sė tij Demir Krasniqi gjėthmonė ka krijuar,botuar dhe kėnduar nėn moton e tij tė pėrhershme:
“Pėr emrin e Zotit,
Pėr nderin e kombit,
Pėr gjakun e
dėshmorėve,
Pėr eshtrat e varreve!”
Krijimtaria e tij nėn kėtė moto,nuk u shkoi pėr shtati tė ashtuquajturve”Producent” tė firmave tė ndryshme muzikore,tė cilėt e kanė vėrshuar tregun e brendshėm dhe tė jashtėm muzikor me vlerat e dyshimta muzikore,qė mė sė paku kundėrmojnė erė kėnge e muzike shqiptare!
I penguar nga kėto tendenca,Demiri nuk ia doli qė tė bindi ndonjėrin prej tyre,qė pėr nderė tė kėtij jubileu dhe tė rrespektit ndaj adhuruesve tė tij t“ia merrnin kėto albume dhe tķa editonin pėr publikun e gjėrė muzikor,atė vendor dhe nė diasporė.Ndonėse Demiri ua ofroi kėto albume gratis,tė tillėt jo vetėm qė nuk ia morėn pėr editim albumet,por edhe e pėrbuzėn nderin e tij nė mėnyrat mė tė paskrupullta,ndėr tė cilat po i pėrmendim vetėm disa sosh:
“Nuk po i ha pazari kėngėt tradicionale!”
“Ka kaluar koha e kėngėve tė Ali
Bungut!”
“Kėndo kėngė”Tallava”!
“Tu ka plakė zėri”!,etj..etj……
Mė nė fund u gjend njė njeri producent qė e kuptoj rėndėsinė,vlerėn dhe kontributin shumėvjeēar tė Demir Krasniqit dhe ia mori pėr editim kėto dy albume jubilare,madje edhe nė rrezik tė tij material!Ėshtė ky producenti Lulėzim Gagica,pronar i produkcionit muzikor”Mr Bini” nga Gjilani,i cili ėshtė njeri i njohur pėr kultivimin e vlerave muzikore,dhe ka qėndrim besnik ndaj kėngės tradicionale shqiptare.
Produkcioni muzikor”Mr Bini”,kėto ditė editoi dhe publikoi dopio-albumin e kėngėve tė Demir Krasniqit,duke i botuar ato nė dy CD tė pandara! Nė albumin e parė tė kėtij jubileu,Demir Krasniqi pėr adhuruesit e vet ka zgjedhur kėngėt,si vijon:
KUSHTRIMI I SKĖNDERBEUT-Kėngė kjo me tė cilėn Demir Krasniqi e filloi karierėn e vet prej kėngėtari nė vitin 1968.Kjo kėngė e autorit gjakovar Zekeria Ēarkaxhiut,atė botė shėnonte jubileun e 500 vjetorit tė vdekjes tė trimit ton legjendar Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu.Sivjet kjo kėngė shėnon 540 vjetorin e vdekjes sė Skėnderbeut dhe 40-vjetorin e kėngės dhe krijimtarisė muzikore tė Demir Krasniqit.
LIDHJA SHQIPTARE E PRIZERENIT-Ėshtė kėngė e kompozuar nga Demir Krasniqi nėn tekstin e poetit Zenel Gashi dhe kėnduar me rastin e jubileut tė 100 vjetorit tė LSHP,sivjet kjo kėngė shėnon 130-vjetorin e LSHP dhe dhe 40-vjetorin e kėngėtarit-autorit tė saj.
BASHKIMI I MANASTIRIT-Ėshtė kėnga vijuese e albumit,tė cilėn Demir Krasniqi e ka kompozuar nėn tekstin e prof.Dr.Reshat Nexhipit,nga Manastiri,enkas pėr jubileun e 100-vjetorit tė Kongresit tė Alfabetit tė gjuhės shqipe,tė mbajtur nė Manastir prej 14-22 nėntor 1908.Me kėtė kėngė ėshtė prezentuar solistja Gjilanase Sirie Gagica, nė manifestimin e 99vjetorit tė kėtij kongresi nė Manastir me 2007.
KOSOVA-NUSE MEKURORĖ-Ėshtė kėngė e krijuar me tekst e melodi nga autori Demir Krasniqi i cili ėshtė interpretues i saj.Kėnga i kushtohet aktit solemn tė shpalljes sė Kosovės-shtet i pavarur,sovran dhe demokratik.Ėshtė interpretuar nė sheshin e Gjilanit mė 17 shkurt 2008.
SHKOJNĖ VAPORAT RRETHIT TĖ DETIT-Ėshtė njėra ndėr kėngėt mė tipike tė persekutimeve historike tė tė rinjėve shqiptarė,tė cilėt i mobilizonin me dhunė dhe i ēonin nėpėr frontet e luftėrave anekėnd Ballkanit,Anadollit,Egjiptit,madje deri nė Jemenin e largėt,ku bėnin “asqerllėk” nga 12 vjet!
KĖNGA E AVDIS-Ėshtė njė ndėr vajtimet mė rrėnėqethėse ndėr kėngėt tona.Janė vetėm disa vargje tė shkėputura nga”LAHUTA E MALCISĖ” e autorit At Gjergj Fishta,i cili u kėndonte masakrave dhe gjenocidit serbo-malazezias mbi shqiptarėt e pambrojtur nė trojet e veta etnike,e aq mė tragjike,ku ata dinin tė masakronin edhe djema hastreti,tė mbyllin shtėpi dhe tė grabitnin gjithēka qė gjenin pėrpara!
KĖNGA E BYLBYLIT-Ėshtė njėri ndėr pėrkushtimet tona tė rralla popullore, pėrmes sė cilės kėngėtari dhe krijuesi anonim popullor i kėndon robėrisė nė kafaz,pleqėrisė sė pamėshirshme dhe mallit tė madh ndaj shoqėrisė,verbėrimit,zbardhėjes sė flokėve,dhe dėshirės sė fundit pėr tė kėnduar nė liri,madje qoftė edhe nė njė therrė!
KĖNGA E VELIS-Ėshtė njė pėrkushtim elegjik shoqėror,ku shokėt vajtojnė pėr kolegun e tyre-kėngėtar,i cili ndahet heret nga jeta,duke i lėnė prindėrit,vėllaun,motrėn ,gruan,fėmijėt,shokėt dhe sharkinė me tė cilėn i argėtonte rrethin dhe shoqėrinė.
KĖNGA E MUSA ISUFIT-Ėshtė njė kėngė elegjiake pėr tė cilėn tekstin e ka furur QAMILI I VOGĖL,diku nė vitet e 60-ta.Nė tė vėrtetė kėtu bėhet fjalė pėr njė tragjedi tė rėndė familjare qė ka ndodhur nė fshatin Miratoc tė Preshevės,ku babai qė kishte tė vetmin djalė-Musėn dhe shtatė vajza,nė moshėn mė tė re,ia vret rrufeja duke shkuar te ara,ku po i punonin motrat,pėr tė ua ēuar drekėn!
KĖNGA E HANĖS-Ėshtė gjithashtu njė elegji qė i kėndon njė ngjarjeje tragjike familjare,ku Hanes i vdes nėna qė nė moshė tė re dhe mbetet nėn pėrkujdesjen e vetme tė babait,i cili e rritė tė vetmen vajzė plot 12 vjet pa nėnė. Nė ditėn e martesės sė Hanės,deri sa po afroheshin dasmorėt nė
oborr pėr ta marrė nuse Hanėn,ajo duke i kėrkuar hallallin babait dhe duke menduar si e ka rritur,si po e len vetėm nė shtėpi,i bie pika nėzemėr dhe vdes ende pa hipur nė qerren e nusėrisė sė saj.
KĖNGA E ĒANAK KALASĖ-Ėshtė njė kėngė shumė e njohur nė popullin tonė,e cila i dedikohet kohės kur tė rinjėt shqiptarė mobilizoheshin me dhunė pėr tė i shėrbyar ushtrisė osmane,madje ata i ēonin kudo nėpėr fronte tė luftėrave pa as njė pikė mėshirė!ĒanakKalaja ėshtė njė qytet turk nė Anadoll,ku humbėn jetėn shumė tė rinjė shqiptarė duke luftuar pėr interes tė osmanlinjėve.Kjo kėngė kėndohet edhe nė gjuhėn turke,por mė tepėr kėndohet nė trojet etnike shqiptare tė cilat ndėr shekuj kanė jetuar nėn sundimin otoman.
KĖNGA E HAKI LIMANIT-Ėshtė pėrkushtim elegjiak qė i kushtohet vdekjes tragjike tė mėsuesit,atdhetarit,patriotit dhe poetit Haki Limanit nga Presheva,tė cilit UDB-ja serbo-jugosllave ia mori jetėn mizorisht,duke e shkelur me veturė mu nė trotuarin e Prishtinės,para Hotelit”GRAND”.Tekstin dhe melodinė e kėsaj kėnge e ka shkruar dhe kompozuar dhe kėnduar Qamili i Vogėl,nė vitet e 60-ta,por qė tani e ripėrtriu dhe e riinēizoi sėrish Demir Krasniqi.
Pėr adhuruesit besnik tė kėngės dhe zėrit tė Demir Krasniqit,kėto dy albume qė janė tė pandara paraqesin njė plotėsim dėshirash dhe njė pasurim tė vėrtetė tė diskografisė dhe melografisė shqiptare.
 
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PARODI   Thu Aug 14, 2008 9:27 am

NUK PRANOHET TĖ DĖGJOJMĖ MUZIKĖN TONĖ KAQ TĖ HUAJ DHE TĖ HESHTIM

TĖ KTHEHEMI ATY KU E KEMI LĖNĖ KĖNGĖN ORIGJINALE SHQIPE

Shkruan: Shaban Cakolli

Kėnga jonė e begatėshme shqipe shumė kohė ishte nėn thumbin e cenzurės sė egėr,por prapseprap ajo mbahej dhe mbijetonte kohėt,sepse ruante thelbin e vlerės sė vet.Kėnga jonė ishte shumė e lashtė,por e vequar nė botė me ritmikė e melos shumė tė pasur.U pėrcoll kėnga jonė brez pas brezi,kėngė me vargje me fuqi shprehėse,qė jepnin zemėr dhe moral pėr tė dashur atdheun,tė bėnte tė mburreshe me historinė kombėtare nga lashtėsia e deri sot.Kėngė me melodi tė ėmbla dhe porosi tė qarta ,qė patjetėr artistit i rrėmbenin shpirtin.E sotėmja i dha rastin ēdokuj tė merret me kėngė,artistit tė muzikės dhe pseudo-muzikantit,iu dha rasti tė shkruaj tekste kėngėsh edhe krijuesit edhe atij qė nuk e kupton qka ėshtė krijimtaria,dhe nga kjo pėrzierje kompetencash tė kėngėtarit dhe pseudo-kėngėtarit,pozita e kėngės dhe kėngėtarit kanė mbetur nė kacafytje,me ata qė nga lakmia pėr komercializėm e bėnė tregun shqiptar dhe ate Evropian ku janė tė strehuar shqiptarėt,gumėzhimė ulurimash antikėnge!Tė kesh sot kohė tė lirė,patjetėr shpirti tė kėrkon relaksim me ndonjė muzikė,sepse ky art ėshtė art i shpirtit,por bėre u ngrite nė kėmbė tė prekėsh butonin e radios apo televizorit,programe muzikore do tė kesh,por sa tė kontaktoni me njė lloj kėnge shqisa e tė dėgjuarit tė thotė se njė kėngė e tillė nė mos qoftė antishqiptare,patjetėr do tė jetė antimuzikė shqipe!Tė e pranosh antivlerėn pėr vlerė,apo muzikėn qė nuk ka erė shqipe,ėshtė mashtrim dhe ikje nga realiteti:A kemi nevojė pėr njė mashtrim tė tillė?Unė mendoj jo,jo nga se ose do tė dėgjojmė shqip,ose nuk do mund tė e durojmė njė diēka tė huaj tė veshur nė shqip dhe tė heshtim!Njėsoj sikur tė dėgjosh muzikė tė huaj qė ėshtė e drejtė e secilit tė dėgjoi qfarė tė don,nuk mund tė pranohet muzika jonė tė bėhet aq e huaj.Ishin kohėt e zeza pushtuese mbi ne,pastaj ato tragjike tė luftės,ku pushtuesi u dha shancė disa tė pavetdijshmėve tė bėnin pasuri dhe emėr me antivlera e gėnjeshtra,nga se kjo ishte armė e fortė e pushtuesit tė huajsoi vlerėn e kulturės sonė,por nga ajo kohė kanė kaluar dhjetė vite,kurse lulėzimi i shundit,kiēit,apo tė bastarduarit jo vetėm qė nuk ka tė ndalur,por po rritet nė shkallė tė madhe.Nuk mund tė bėhemi popull kiē pėr hirrė tė tregėtisė sė dikujt,dhe pėr hirrė tė atyre qė ua ka rrėmbyar shpirtin antivlera.Nuk e kemi as kohėn,as shtytjen tė shėndrrohemi nė popull kiē,sepse nga popujt kiē druan edhe historia,kurse ne kemi njė histori tė begatėshme kombėtare.A do tė guxojmė tė rrijmė duarkryq para tėhuajsimit tė kulturės sonė kombėtare?Mendoj se jo,sepse nė momentin kur kėto fillojnė tė zbehen,fillon tėhuajsimi,kurse neve pikėrisht na ka mbajtur gjallė si komb,kultura,tradita gjuha dhe arti ynė kombėtar,nė kohė pushtuesit nuk i kemi zhdukur por i kemi pėrsosur dhe ruajtur me krenari dhe sakrifica.Sot shqiptarėt tė cilėt mė lirė se kurrė mė parė mund tė e frymojnė kulturėn ,duhet tė e mbrojnė,zhvillojnė dhe aq mė tepėr tė e kombtarizojnė,asesi tė e tėhuajsojnė.Tani kemi shtetin e ri,shtet i cili ka zgjedhur prijėsit apo kryetitullarėt e kulturės,shpresojmė se ndonjėrit prej tyre do tė ua prishin gjumin ulurimat e disa muzikantėve dhe biznismenve tanė tė asimiluar.Shundi e kiēi jo vetėm qė synonte tė ngritej mbi muzikėn e vėrtetė,por ia ka nxėnė frymėn tėrėsisht.Vallė mos dojkan kėta pseudo-artist,qė tė na bėjnė tė krisur,qė kohėn kur jemi liruar nga pushtuesi,tė na e robėrojnė shpirtin?!I krisur padyshim mund tė quhet ai qė huazon muzikėn turko-greke,sllavo-rome,qė memund u shkėputėm nga robėria e tyre,dhe tė na e shes pėr tonėn.Antivlera kulturore plot shund dhe kiē meriton dhe duhet tė i shpallim luftė tė hapur mes shoqėrisė mediumeve,radio,tv,net,gazeta.Detyrė ėshtė kjo e shoqėrisė nė pėrgjithėsi,e Ministrisė sė Kulturės nė veqanti,akademikėt e muzikės duhet tė e vlerėsojnė drejt vlerėn,duke u siguruar se ėshtė vėrtetė vlerė tė e lejojnė qarkullimin e saj nė treg,tėstimulohet kėngėtari i vlerės,tė i zihet fryma antivlerave qė drejt prej kafeneve dalin nė treg,etj.....Dėgjuesi ynė duhet tė pregaditet tė njeh vlerėn e mirėfilltė kombėtare dhe tė ndėrgjegjėsohet nė bojkotimin e drejtėpėrdrejtė tė shundit dhe kiēit.Koha ėshtė tė kthehemi aty ku e kemi lėnė kėngėn origjinale shqipe dhe nga aty ta zhvillojmė e begatojmė me vlera kombėtare,asesi me barbarizma e antivlera.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PARODI   Mon Aug 18, 2008 9:27 pm

BANKETI I KAUBOJVE

N’ kullė tė vjetėr mbi njė bokė ,
Ishin mbledhur njė grup shokė.
Zoti i shtėpisė ishte pėrgatitur,
Sa ma mirė, miqtė pėr t’ i pritur!

Zoti i shtėpisė pėr kėta shokė –
Shumė qengjat i la pa kokė!
Shumė gjelat i futi n’ furra,
Shumė e pulat i la pa burra!

Po vinė trimat pėr mashallah -
Automatėt i kanė qitė n’ krah,
Me revole n’ kofshė ty u prekė,
Strajcat mbushur plotė fishekė!

U shtrua darka nėpėr sinia,
U shtrua mezja edhe rakia,
Krisi kėnga dhe sharkia,
Vjell barot pushka e alltia...

U mbush oda tym e gėzhoja –
Hajt, shahira, ju lumtė goja!
Zbrazen kupat e rakisė –
Tu rritė ndera , Zoti i shtėpisė!

Duan ta rrėzojnė tavanin n’ tokė-
Dhe e pluhur pėrmbi kokė!
Kėtė zanat e kanė me t’ leme -
Zbrazin plumba mbi dysheme!

Hapen dyer, hapen dritare -
Automatėve iu dhanė zjarre!
N’ tėra anėt shkrepen rafale -
Tym e flakė shkon pėrmbi male!

Ju ka ra rakia n’ krye -
Nuk lan xham, as derė pa e thye!
Sikur n’ filmat “Kauboj” –
N’ odė tė huaj bahen “ heronj “!T’ zotit t’ shtėpisė ia rrisin namin –
Shoshė me plumba ia banė tavanin!
T’ zotit t’ shtėpisė ja pinė krejt kosin –
Shoshė me plumba ia banė patosin!

Hėngrėn , pinė kėshtu sa ke nata,
U sos mishi, u sos sallata...
Shumė prej tyre i ka kapė nevoja -
Ēka kanė n’ bark e kthejnė nga goja!

Pėr me i ēua deri n’ nevojtore-
Duhet zvarrė me i ngrehė pėr dore!
S’e gjejnė derėn me dalė n’ fushė
Shumė pantollėt i kanė mbushė...

Ja ka nisė po kėndon Hakia –
Ēka dinė fėmija ē’ asht rakia?!
Po i ndihmon Daut Haxhia –
Ēka dinė dhia, ē’ asht tagjia?!

Gjilan 30.06.2008 Demir Krasniqi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PARODI   Mon Aug 18, 2008 9:29 pm

TE URA E MITROVICĖS

Te ura, te ura – vraponi o burra!
Te ura, te ura – Urra!Urra!Urra!
Te ura, te ura – atje n’ Mitrovicė,
Vraponi , o burra, me nga njė mezhnicė!

Te ura, te ura – te ura e Ibrit;
Bėri zė Leonorės, Shkurtės dhe Ilirit!...
Trimave t’ Kastriotit, t’ Arbėrit, t’ Dukagjinit...
Se po na ndėrtohet “Muri i Berlinit!”

-Po ku me vrapua, o vėlla, Pėrshesh Kalanica?
Mu ka thye kerri – m’ ka ra rrota n’ spica!
A me ra te Ibri, apo te Sitnica?
A mos po na ndahet, o vėlla, neve Mitrovica?!

O, prite, prite, vėlla Azem Galicėn,
O, se s’ ju len ai, me e nda Mitrovicėn!
O, pritna, pritna se tash ua kallėzojmė qejfet,
O, veē sa t’ i marrim tupanėt dhe defet!...

O, veē sa t’ i qesim, o , n’ krahė ēiftelijat,
O,e t’ i kurdisim surlet e sharkijat;
O, i madh e i vogėl kem me u ēua n’ kamė ,
O, kem me dalė te Ibri n’ atė anė!...

O, kur t’ ia nisim kėngė edhe piskamė,
O, kur t’ ia nisim valle e vilikamė ,
O, regjisorėt xhirojnė me kamera,
O, pėr statista i kem do lidera...

O, me sukses ka me u xhirua spoti,
O, kush ta sheh , ka me i pikua loti!
O, pėr pa u shkye defa e mezhnica –
O, jo nuk ndahet, o, kurrė Mitrovica!

Demir Krasniqi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PARODI   Sun Aug 31, 2008 7:58 pm

KĖNGA E MIXHĖS KEK-sė

Oh, more mixha KEK-sė, ty, t’ shitoftė zana –
Fort ryshfetin po ta ka ana!
Eh! Oh!
Nėnė, moj loke, oj !

Oh, more mixha KEK-sė, ty, t’ shitoftė shita –
Qysh s’ e dite ēka asht drita?!
Eh! Oh!
Nėnė, moj loke, oj!

Oh, more mixha KEK-sė, ti, more tmerr –
Qe nėntė vjet na le nė terr !?
Eh, Oh!
Nėnė, moj loke, oj!

Oh, more mixha KEK-sė, ti, ēka kujtove –
Trutė e kresė , ti na i shkatėrrove?!
Eh! Oh!
Nėnė, moj loke, oj!

Oh, more mixha KEK-sė, ty, tė lėshoftė toka –
Sa shumė herė po t’ bien kėta blloka !?
Eh ! Oh !
Nėnė , moj loke , oj !

Oh, more mixha KEK-sė, tė marrtė vullkani –
Sa shumė herė po t’ rrjedh kazani ?!
Eh ! Oh !
Nėnė, moj loke, oj!

Oh, more mixha KEK-sė, tu shpoftė kazani –
Sidomos n’ muaj Ramazani ?!
Eh ! Oh !
Nėnė, moj loke, oj!

Oh, more mixha KEK-sė, ti more sherr –
A luftuam pėr me ndejė n’ terr ?!
Eh ! Oh !
Nėnė, moj loke , oj !

Gjilan, mė 31 Gusht 2008. Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PARODI   Sun Aug 31, 2008 10:15 pm

interesant, fjala PARODIA, sikur me qenė fjalė shqipe
parodi=pa rod, tė parod, tė pasoj, tė pakarakter, tė pabesė, tė padije, tė paditurit, tė paskrupulltė, tė pamoral, tė padinjitet, tė pashpirt, tė pavlerė, tė paedukatė, tė paarsimim, tė pangritur, tė pazemėr, tė panjerėz...

parodia = tė parodit, i parodi, ai qė nuk ka rod as soj as dije, as trimėri, as heroizėm, as dinjitet, as besė as shpirt as zemėr, as njohuri, as njerėzi...

parodia = njeriu i parod, i parodi

si mendoni ju?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PARODI   Fri Sep 19, 2008 2:22 pm

ashtu diēka ėshtė menduar z.Nezir Myrta,paroditė venė nė shėnjestėr ata qė kulturėn tonė e kanė mbushur plot antivlera,diqka pa vlerė,pa rod-si thuani ju.
Kuptohet ky producent akademik i muzikės di mė sė miri tė i vėjė nė shėnjestėr sulmuesit e kulturės sonė,pėrmes parodive.
Nė vijim po e japim edhe njė:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PARODI   Fri Sep 19, 2008 2:24 pm

Parodi kushtuar "himnit" tė dasmave tona:
ĒAJE SHUKARIJE - SHQIP

Ēajurije, Shukarije,
M' u ligė trupi prej dashurie,
M' u dogj zemra prej mėrzie,
Ēaje!Ēaje!
Refreni:
Kallma, ti, kallma,
Ēaje Shukarije!
Zemrėn, ti, kallma,
Ēaje Shukarije!
Trupin ligma,
Ēaje!Ēaje!
A-a-a-a!A-a-a-a!
A-a-a-a! Ēaje!
Ēaje!

Teleisun me kollana,
Vetullat porsi gajtana,
Sytė e tu, porsi filxhana,
Ēaje!Ēaje!
Refreni: Kallma, ti, kallma...etj.

A e mbanė mend sa tė kam dasht-e,
U rreknejshim nėpėr kasht-e,
Nėpėr kashtė e nėpėr san-e,
Ēaje!Ēaje!
Refreni: Kallma, ti, kallma...etj.

Kur prashitshim kallamoq-e,
M' ke pas thanė se nuk kam shoq-e,
Veē dimitė mos m' i pėrlloē-e,
Ēaje!Ēaje!
Refreni: Kallma, ti, kallma...etj.

Ēajurije, mirė nuk bane,
Qė i kallzove nanės tane,
Qė i kallzove nanės tane,
Ēaje!Ēaje!
Refreni:Kallma, ti, kallma...etj.

E thuri,e kompozoi,e aranzhoi,e kėndoi,e incizoi, e editoi dhe e distribuoi:
Demir Krasniqi- , producent
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: PARODI   Sat Sep 20, 2008 10:50 am

shaban cakolli shkruajti:
ashtu diēka ėshtė menduar z.Nezir Myrta,paroditė venė nė shėnjestėr ata qė kulturėn tonė e kanė mbushur plot antivlera,diqka pa vlerė,pa rod-si thuani ju.
Kuptohet ky producent akademik i muzikės di mė sė miri tė i vėjė nė shėnjestėr sulmuesit e kulturės sonė,pėrmes parodive.
Nė vijim po e japim edhe njė:

I PARODI ta humbe vleren dhe mu perate komedia eshte kulmi i tragjedise. Krejt ate lufte q; nuk mund ta bente askush ne France kunder hipokrizise, qe ishte ne kulm - e beri Molieri me komedine 'Tartufi'. Po shoh se Parodia gati ne te gjitha nivelet, eshte prezente tek na, e poashtu edhe muzika jone eshte pak shqiptare!

Keshtu e ka kur ia ngjesin artit per bishti!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ali Baba Tepelena
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 62
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: Re: PARODI   Sat Sep 20, 2008 1:27 pm

shaban cakolli shkruajti:
Parodi kushtuar "himnit" tė dasmave tona:
ĒAJE SHUKARIJE - SHQIP

Ēajurije, Shukarije,
M' u ligė trupi prej dashurie,
M' u dogj zemra prej mėrzie,
Ēaje!Ēaje!
Refreni:
Kallma, ti, kallma,
Ēaje Shukarije!
Zemrėn, ti, kallma,
Ēaje Shukarije!
Trupin ligma,
Ēaje!Ēaje!
A-a-a-a!A-a-a-a!
A-a-a-a! Ēaje!
Ēaje!

Teleisun me kollana,
Vetullat porsi gajtana,
Sytė e tu, porsi filxhana,
Ēaje!Ēaje!
Refreni: Kallma, ti, kallma...etj.

A e mbanė mend sa tė kam dasht-e,
U rreknejshim nėpėr kasht-e,
Nėpėr kashtė e nėpėr san-e,
Ēaje!Ēaje!
Refreni: Kallma, ti, kallma...etj.

Kur prashitshim kallamoq-e,
M' ke pas thanė se nuk kam shoq-e,
Veē dimitė mos m' i pėrlloē-e,
Ēaje!Ēaje!
Refreni: Kallma, ti, kallma...etj.

Ēajurije, mirė nuk bane,
Qė i kallzove nanės tane,
Qė i kallzove nanės tane,
Ēaje!Ēaje!
Refreni:Kallma, ti, kallma...etj.

E thuri,e kompozoi,e aranzhoi,e kėndoi,e incizoi, e editoi dhe e distribuoi:
Demir Krasniqi- , producent

Mush mund tė mė thotė,nė ēfar gjuhe ėshtė kjo?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PARODI   Mon Sep 22, 2008 2:12 pm

Ali Baba Tepelena,pyet:Mush(Kush) keshtu ka menduar tė pyet,mund tė thotė,nė ēfarė gjuhe ėshtė kjo?Z.AliBabaTepelena ☺;ēAJE SHUKARIJE,kjo rrjedh nga gjuha rome dhe producenti ynė krasniqi vė nė thumb pseudo kėngėtarėt tė cilėt kėngėn tonė e kanė bėrė lėmsh duke futur barbarizma ,turko-rome,greke e sllave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PARODI   Mon Sep 22, 2008 2:13 pm

2. MOS RRI ME KĖTE - MOS RRI ME ATE!

Janė do burra kėtu ndėr ne,
Qė s’ duan komb, nuk duan Atdhe,
S’ njohin Zot, as s’ njohin fe,
S’ dijnė pse rrojnė, as pse kanė le!?…

S’ kanė taman pėr veti mend -
Dijnė pėr t’ mėsuar tjetėr kend!
Pėrēajnė njerėz, kėtu e atje -
Mos rri me kėte, mos rri me ate!

S’ e duan motrėn, s’ e duan vėllaun -
Vet-vetit po ia thejnė krahun!
Nuk duan shokė, as nuk duan miqė,
Nuk duan farė, as nuk duan fis!

Edhe tokės i bėjnė hata -
Ma marri pėr burrė a ka?
T’ thejnė me djalė, tė thejnė me vėlla -
Mos rri me ata, mos fol me kėta!…

More i mjerė, o fytyrėmarruar,
A ti do dikė pėr t’ mėsuar -
Me kėnd flet e me kėnd t’ rrijnė,
Me kend t’ hajnė e me kėnd t’ pijnė?!

Merre veten me tė mirė -
Pėshurru n’ tokė - kqyru n’ pasqyrė!
Mos jeto me gajle t’ huaja,
Se bien n’ dergjė e tė kapė sėmundja!…

Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PARODI   Fri Sep 26, 2008 8:27 pm

OJ DADA SALĖ

Refreni pėrcjellės:

Ah, tjarana, tjarana, na,
Tjarana, tjarana, tjarana, na!
Ah, dibidup, dibidup, dup,
Dibidup, dibidup, dibidup, dup!

Oj, dada Salė, oj dada Rabi-e,
O, hajde t' shkojmė nėpėr Arabi-e!
Oh,merre Havėn dhe dadėn Selvet-e,
Oh, ndoshta e njohin Kosovėn, si shtet-e!
Refreni: Ah, tjarana,tjarana,na...etj.

Oj, dada Salė, merre dhe Arzinė,
Oh, do t' lobojmė ne, oh, pėr Pavarėsinė!
Oh, kur ta shohin Havėn dhe Selvetin,
Oh,do t' na njohin, ne, sovranitetin!
Refreni: Ah, tjarana,tjarana, na...etj.

Oh, ndoshta skuqen, pėr hatėr t' Sevdis-e,
Oh, s' ja mbarojnė, oh, qejfin Sėrbis-e !
Oh, ndoshta skuqen, pėr hatėr t' Dudis-e,
Oh, s' ja mbarojnė, oh, qejfin Rusis-e!
Refreni: Ah, tjarana, tjarana, na...etj.

Oj, dada Salė, pashė agėn Jakup-e,
O, hajde t' shkojmė s' bashku deri n' Shkup-e!
Oh, ndoshta skuqen prej dadės Safet-e,
Oh, e na njohin Kosovėn, si shtet-e!
Refreni:Ah, tjarana,tjarana,na...etj.

Oj, dada Salė, oj dada Dilic-e,
O, hajde t' shkojmė ne, deri n' Podgoric-e!
Oh,shkojmė e rreshkemi gjithė verėn n' bregdet-e,
Oh, ndoshta e njohin Kosovėn, si shtet-e!
Refreni: Ah, tjarana, tjarana, na...etj.

Gjilan, mė 26.09.2008. Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PARODI   Thu Oct 02, 2008 11:49 am

UNĖ E DUA LIZĖN

Kėnga e parė –

Oh, mori nan- e,
Diēka du’ me t’ than-e –
Nuk e du’ Kosovėn,
S’e du’ fakultetin,
Nuk e due Zizėn,
Se ma soll kiametin!
Por e dua Lizėn -
Qė ma bani vizėn!

Prej poteres s’ Zizės –
Ujk , mu ka ba shpija!
Se pėr sytė e Lizės –
M’ dogji dashuria !
Soll pėr hatėr t’ vizės –
Qė m’ nxori prej krizės !
Veē pėr sytė e Lizės –
Ia dhashė dysh, unė, Zizės !

Nėpėr klube t’ natės –
U njoha me Lizėn!
Pėr inati t’ babės –
Zoti ia ruajt kthizėn !
Nga meraku i vizės –
Pėr hatėr t’ devizės!
Pėr me dalė prej krizės –
Jam ba rob i Lizės !

Kėnga e dytė –

Moj nan-e, moj nan-e,
A po vjen nė Zvicėrr-e?
-Unė po vijė , po s’ kam me se,
S’ ka kush ma banė vizėn-e?!

Jam njoftu’ me Lizėn-e,
Ajo ta banė vizėn-e !
Liza na i banė vizat-e,
Zoti e ruejt nga mizat-e !


Po banė nana:”Haj medet,
Qysh bajmė darsėm nė gurbet?!”
-Hajt, moj nan-e, mos ki dert,
Na qet Liza n’ selamet !

Do t’ bajmė darsėm pėr merak –
Me gjermanė e me zezak!...
S’e harxhojna as nji rrogė,
Se me thasė, po bajna drogė!...

Hajde, nanė, e ruenaj thminė –
Ta banė Liza, garancinė!
Hajde, nanė, pėrkundna djepat –
T’ i ndreqė Liza, tana letrat !

-Kėnga e tretė-

Haj, shyqyr, moj, haj shyqyr –
Na ka dalė nana, azil !
S’ ka ma gėzim e ma shyhret,
Se me marrė nuse n’ gurbet !

Ka dalė nana, nė oborr –
Nusja e mirė, por synin qorr!
Po rrehė nana , me shuplakė –
Nusja e mirė, por koka plakė !

Vallėzon nana, me nji kambė –
Nusja e mirė, s’ i kish tre dhambė!
Po hanė nana, kikirika –
Nusja e mirė, por kish perika!

Po knon nana – zanin pushkė,
Nusja e mirė, po ish kanė vejushkė!
-Hajt, moj nan-e, mos ki gajle –
Liza e ka penzinė e madhe!...

-Kėnga e katėrt-

Kalle, kalle, ndiz fitilin –
Nanės tonė, ia dhanė azilin!
Nanės tonė, ia dhanė azilin,
Of, aman, aman, aman!Kalle, kalle, qitja flakėn –
E lamė t’ renė, e morėm plakėn!
E lamė t’ renė, e morėm plakėn,
Of, aman, aman, aman!
Shote, moj, mashalla –
Plaka , moj, erdh te na !

Of, of, of, sa mirė ta bana –
Qi nuk t’ lash n’ Kosovė, te nana,
Qi nuk t’ lash n’ Kosovė, te nana,
Of, aman, aman, aman!

Edhe nana, e ka ditė –
Pėr gurbet, ty, qė t’ ka rritė,
Pėr gurbet, ty, qė t’ ka rritė,
Of, aman, aman, aman!
Shote, moj, mashalla –
Nana, moj, erdh te na!

S’ ka ma gėzim e ma shydet,
Se me e marrė nanėn, n’ gurbet,
Se me e marrė nanėn, n’ gurbet,
Of, aman, aman, aman!

S’ ka ma vėshtirė e ma kiamet -
Babėn, n’ shpi , me e lanė vet,
Si e pastė ba, ai, e pastė gjetė,
Of, aman, aman, aman!
Shote, moj mashalla -
Nana, moj, erdh te na !
Shote, moj , mashalla –
Baba, mbet tuj kja!

-Kėnga e pestė-

Na , n’ llokum e majna Lizėn,
Po, po, e majna !
Soll qė i bani djalit vizėn,
Po, po, e majna !

Na, Lizėn e majna n’ molla,
Po, po, e majna !
As nji ditė s’ asht kanė te shkolla,
Po, po, e majna !
Ojna, ojna,
Nė Zvicėrr, do t’ shkojna !
Zvicrrėn do ta kallim -
Plakat do t’ ja u marrim!
Ajna, ajna, ajna, ajna !
Tjarana, tjarana, tjarana, tjarana !

Na Lizėn e majna n’ arra,
Po, po, e majna !
Soll qė i ka flokėt me lara,
Po, po, e majna !

E majmė Lizėn, n’ kikirika,
Po, po, e majna !
N’ vend tė flokėve – i blejmė perika,
Po, po, e majna !
Ojna, ojna,
Nė gurbet do t’ shkojna !
Gurbetin e kallim -
Plakat do t’ ja u marrim !
Ajna, ajna, ajna, ajna!
Tjarana, tjarana, tjarana, tjarana !

E majmė Lizėn, n’ t’ kuq tė vojės,
Po, po, e majna !
Se s’ i kish tre dhambė tė gojės,
Po, po , e majna!

Djali jem , kish pasė nafakė ,
Kish pasė nafakė –
Vet i ri e nusja plakė,
E nusja plakė !
Ojna, ojna,
Nė Evropė, do t’ shkojna!
Evropėn e kallim –
Plakat do t’ ja u marrim!
Ajna, ajna, ajna, ajna,
Tjarana, tjarana, tjarana, tjarana !

Na, Lizės ja kėqyrim kthizėn,
Ja kėqyrim kthizėn –
Veē pse i bani vėllait vizėn,
Ja bani vizėn !

Na, Lizės ja kėqyrim barkun,
Ja kėqyrim barkun –
Veē pse i nxori nanės, hakun,
Ia nxori hakun !
Ojna, ojna,
Nė Evropė, do t’ shkojna !
Evropėn e kallim –
Plakat do t’ ja u marrim !
Ajna, ajna, ajna, ajna!
Tjarana, tjarana, tjarana, tjarana !

Na, Lizės ja kėqyrim kamėn,
Ja kėqyrim kamėn –
Se n’ gurbet na e qiti nanėn,
Na e qiti nanėn !

Na, Lizės ja kėqyrim thembrėn,
Ja kėqyrim thembrėn –
Veē pse i plasi babės, zemrėn,
Ja plasi zemrėn !
Ojna, ojna,
Nė Evropė, do t’ shkojna!
Evropėn e kallim –
Plakat do t’ ja u marrim!
Ajna, ajna, ajna, ajna!
Tjarana, tjarana, tjarana, tjarana!

Na , Lizėn e majmė n’ sherbet,
E majmė n’ sherbet –
Se na e hupi vėllain n’ gurbet,
O, vėllain n’ gurbet !

Na, Lizėn e kruejm si lopėn,
E kruejm si lopėn –
Veē pse i dha vėllait, Evropėn,
Ja dha Evropėn !
Ojna, ojna,
N’ krejt dynjanė do t’ shkojna!
Dynjajen e kallim –
Plakat do t’ ja u marrim!
Ajna, ajna, ajna, ajna!
Tjarana, tjarana, tjarana, tjarana!

Na, Lizės ia kėqyrim synin,
Ja kėqyrim synin –
Shpijės tonė, ia futi drynin,
Ia futi drynin!
Ojna, ojna,
Nė Evropė, do t’ shkojna!
Evropėn e kallim –
Plakat do t’ ja u marrim!
Ajna, ajna, ajna, ajna!
Tjarana, tjarana, tjarana,tjarana!
Tiriliu, tiriliu, tiriliu, tiriliu!
Garagiu, garagiu, garagiu, garagiu!
Tralala, tralala, tralala, tralala!
T’ lumtė na ! T’ lumtė na !
T’ lumtė na ! T’ lumtė na !

Gjilan, 2005. Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PARODI   Thu Oct 02, 2008 11:52 am

UNĖ DHE ĒIFTELIJA

Ēifteli, moj , dru prej mani,
A po e sheh si erdh zamani?
Ndryshoi bota, ndėrroi insani,
Shihe , koha ēka na bani !

Erdhi surlja , erdh tupani –
Mua po m’ thonė :”Nuk po t’ banė zani!”
-Tash je plakė e t’ kanė ra dhėmbėt,
Askush ma s’ ti dėgjon kėngėt !...

-S’ t’i dėgjon kush, kangėt e trungut,
Kaloi koha e Ali Bungut!
Kaloi koha e “kangėve t’ forta”,
S’ do ma kush “kangė t’ kallamojta”!

-Kėngėve t’ vjetra u ka dalė boja,
S’ i do zemra, s’ i kėndon goja !
S’i do syri, s’i do veshi ,
Tash duamė kėngė, ku pėrzihet leshi !

-Nuk duamė “Shotėn – mashalla”,
Duamė “Ēyēeka” e “Tallava”!
Kėngė “ moderne” po donė bota –
Ku kėndon kėrthiza, ku kėndon botha!...

-Ēiftelisė i ka dalė moda,
Nuk ka vend ma nėpėr oda !
Nuk po duamė ma “cimilima”,
Pėr heronj e as pėr trima !...

-Cimilim, as giri – giu,
As e preu, e as e griu!...
Tash po kėndojmė n’ demokraci –
“Rok” e “Rep”, pornografi !...

N’ vend t’ ēiftelisė – sintisajzeri,
N’ vend t’ rapsodit – roker kuleri !
Nėpėr dasma e festivale –
Kėngė rrugaēėsh – kėngė banale!...

Haj, medet, moj ēifteli,
Ēka na gjet mua dhe ty!
S’ do me sy kush t’ na shikon,
As n’ muze, as nė pension!
Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: PARODI   Thu Oct 02, 2008 11:53 am

KAJĖ MOJ ĒIKĖ;MORI NAXHI

Kajė moj ēikė, mori Naxhi,
Po t’ ēojmė nuse nėr tupanxhi!
Kajė moj ēikė, shaminė me lula –
Vjehrri yt, po marojke surlja !

Kajė moj ēikė, me krye n’ prezore –
Vjehrra jote, ish defatore !
Kajė moj ēikė, nė skaj t’ shamisė –
Je kunata e surljaxhisė !

Kajė moj ēikė, nė kėmishė t’ najllanit -
Burri yt, po i bien tupanit,
Nėpėr xhade tė Gjilanit,
Pėr iftare tė Ramazanit.

Se kur t’ shkojnė me e falė Bajramin –
N’ derė t’ xhamisė e qet tupanin !
Krejt xhemati i qesin pare -
Kurrė nuk t’ le , ty, pa idare!

Kajė moj ēikė, kajė e kup,
Mos kujto qi janė magjup!
S’ janė magjup, por janė mefterė-
Krejt Gjilanin e ēojnė n’ poterė!

Kush ta bajnė ndo ‘i djalė synet –
Burrin tand vjen e ta thėrret!
N’ kamiona, e nė traktora –
Bien tupani e ngrihet hora !

Se kur t’ bien n’ tupan guxhumi –
Krejt qyteti ēohen prej gjumi!
Po bien t’ vjetrit “Shahadet” –
A u ba luftė, a u ba tėrmet?!

-Nuk asht luftė, nuk asht tėrmet,
Po e kanė ba nji djalė synet!
E kish nana , djalė hasret,
Para tij, i kish edhe tetė!Ky synet asht krejt “normal” –
Vishet djali, si “gjeneral”!
N’ ballė i shkruen “Mashallah”,
Poshtė i shkruen “Bismilah”!

Bien tupani – hallakamė,
Kcejnė dasmorėt pordhė e piskamė!
Dridhet toka e dridhet sheshi –
N’ tana anėt pėrzihet leshi!

Krejt magjupėve ju daltė i thati –
Qysh na e morėn der kėtė zanati?!
Krejt magjupėt e marrshin zhugėn –
Na e kanė marrė prej gojės bukėn?!

Tash po rrnojmė pėr “Mashallah”-
Guxhum n’ dorė – tupanin n’ krah !
Guxhum n’ dorė e surlen n’ gojė –
Pėr me u ra , kem ba pėrvojė !

Me tupan, n’ veshje kombėtare –
Me guxhum , po marrim pare!
N’ guxhum t’ tupanit e n’ pip tė surles-
Bajmė gjymysh pėr nji “Premje t’ Lėkurės!?”

DEMIR KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: PARODI   Fri May 15, 2009 1:52 am

kto gjera jan te sakta prej nezir myrtes dhe shaban cakollit por mua qe me befason dhe bezdis deri ne fund se kto gang i pilqen publiku sa tragjike-komike se kuptoj ma ket univers skam koment.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PARODI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PARODI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: