Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kush ben me pak gabime gramatikore?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4
AutoriMesazh
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Sun Sep 14, 2008 3:12 pm

Per cudi kam harruar disa qe do duhet patjeter te renditen ne mesin e atyre qe i kam cekur me larte. Por shpresoje dhe besoje se do me falin. E kam fjalen per: Fenerin, Gjakushin, Ali baba T., Biligoa, Eri M. Kjo e fundit ndonjehere me habite, dhe nuk mund ta kuptoje pse perdore aq shume pikecuditese(!)? Me duken te pa nevojshme shume here, ne cdo fjale te kete (!).

Vetem mendimi im.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Sun Sep 14, 2008 3:23 pm

Keni arsye te mendoni se jane pa vend! Megjithate analizoni ne sa raste duhet po ajo shenje! Dhe une deshiroj ta arrije ate mbarsi pasi shenja e tille e shpreh ate! E B_ukura , te falnderoj per verejtjen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Sun Sep 14, 2008 3:33 pm

Eri M, gezohem shume qe nuk me keni keqkuptuar. Pervec pikecuditjve ( te teperta nganjehere) keni shkrime te bukur dhe te paster, sipas mendimit tim gjithenje.

E theme hapur, se shume here u kam "zili" juve, dhe te gjithe atyre qe i kam cekur me larte, apo edhe disa te tjereve qe nuk me kujtohen per momentin! Per bukur shkrime te paster dhe qe ndihen knaqesi cdo njeri tek sa lexone keto shkrime, pavaresishte permbajtjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Sun Sep 14, 2008 3:39 pm

E_Bukura, kerkoj falje qe nuk te paskam futur ne grupin e atyre qe bejne me pak gabime, pra edhe ju jeni njera nder to. Gjithashtu kuptova se edhe eriM qenka njeri prej tyre.

Mt t'mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Sun Sep 14, 2008 3:48 pm

MUHAMETI, jeni i falur nese me keni harruar dhe nese vertete mendoje qe sipas juve, e meritoje te bej pjese ne ate grupe.

Ngjyrat partiake, fetare apo problemet private i kam len anesh kur kam vlersu ata-o emra me siper. Mund te kem harruar ndonje pa qellim.
Tani mu kujtua edhe nje qe nuk ja fale vetes kete pakujdesi. Behet fjale per Adem BERISHEN. Shpresoje t'me kuptoje te pakten, nese jo t'me fal.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Sun Sep 14, 2008 6:12 pm

Martina shkruajti:
MUHAMETII shkruajti:
Une i kisha sugjeruar antaret e ketij forumi, qe ne vend te shkronjes "ē", te perdoret "c" e jo "q", ndersa ne vend te
"ė", te perdoret "e".

Faleminderit per mirekuptim

Alfabeti jone i ka 36 germa ndaj ta respektosh gjuhen dhe kombin padyshim se tč identifikon edhe te shkruarit sa me drejte ....

por tastiera ime i ka 26 shkronja sikur ta kishin prodhu shqiptaret me siguri do t'i kishte pasur edhe dy shkronja me shume(se per dyshkronjeshet nuk ka nevoje ne nxihet vend)

une [pajtohem plotesisht me Muhametin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ali Baba Tepelena
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 62
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Thu Sep 18, 2008 12:21 pm

biligoa shkruajti:
I vetmi qė shkruan rrejedhshėm dhe shume korrekt me formulim tė pėrkryer ėshtė pa dyshim feneri, feneri ka edhe njė fjalor shume te gjėrė.

Dhe p'se, shumica e antarėve te forumit Bashkimi Kombėtar, nuk e pėrdorin shqipen standarde, po ate tė rugės e tė krahinave ku jetojnė ?


Alt + 137 = ė
Alt + 0203 = Ė
Alt + 135 = ē
Pėrshėndetje!
Pėrse duhet e gjithė kjo kur,po tė instalojmė nė kompiuter gjuhėn shqipe,gėrma ė-ėshtė tek :,gėrma ē-ėshtė tek [,gėrma y ndėrron vėndin me gėrmėn z.
Pėr tė shkruar me gėrma tė mėdha veprojmė njėlloj por duke mbajtur shtypur "shift"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Fri Sep 19, 2008 12:12 am

Eshte mire qe te instalojme ate program qe rregullon drejteshkrimin, por jo te gjithe e kane mundesine ta instalojne...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Fri Sep 19, 2008 2:29 am

ka te drejte Muhametii cdo njeri uhet ta kete kete fjalor

fjalorin drejtshkrimor AS 2.0 mund ta shkarkoni ketu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
valdrini
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 15
Age : 25
Vendi : doberqan
Registration date : 18/09/2008

MesazhTitulli: kush ben me pak gabime gramtikore   Fri Sep 19, 2008 4:07 pm

me pėlqen shum ky program
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Pirro i Epirit
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 135
Age : 27
Vendi : maja e madhe perball
Registration date : 15/09/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Fri Sep 19, 2008 4:38 pm

ueeeeeeeeee e pasni prun punen edhe dej te gabimet gramatikore aaaaaaaa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
nardlushnja
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 90
Age : 47
Vendi : Greqi
Registration date : 27/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Fri Sep 19, 2008 6:15 pm

Shoke forumiste!
Me kete teme me duket se e keni tepruar.
Ketu nuk mburrim apo ofendojme njeri tjetrin.
Kur veme ne dukje gabimet drejtshkrimore te njeri tjetrit duhet pak modesti(kjo gje mungon tek disa si p.sh Marina)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
nardlushnja
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 90
Age : 47
Vendi : Greqi
Registration date : 27/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Fri Sep 19, 2008 6:19 pm

Cituar nga Muhameti
Cito :
Une i kisha sugjeruar antaret e ketij forumi, qe ne vend te shkronjes "ē", te perdoret "c" e jo "q", ndersa ne vend te
"ė", te perdoret "e".

Faleminderit per mirekuptim

Je shume ne rregull.Ne raste te tilla nuk quhen gabime drejtshkrimore.Fjalet e tjera jane te teperta dhe pa vlere
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
nardlushnja
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 90
Age : 47
Vendi : Greqi
Registration date : 27/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Fri Sep 19, 2008 6:32 pm

Beton shkruajti:
Sa po harova me TY ,TI ,Mendo''J'' Mendo ''I'' pra J & I spo ma kap besoni kam shume probleme me keta dy shkronja

TY, TI ,J , i

Nuk ka gje miku im.Te gjithe bejme gabime,mjafton qe t'i kuptojme ato.

Ty perdoret ne rasen kallezore .Eshte njelloj sikur bashkfolesi na pyet Ke?Dhe ne i pergjigjemi Ty.
Shembull
Bashkefolesi na pyet:-Ke do me vete?
Dhe ne i pergjigjemi:-Ty
Ti perdoret ne rasen emerore.Eshte njelloj sikur bashkfolesi na pyet Kush?Dhe ne i pergjigjemi TiShembull
Bashkefolesi na pyet:-Kush do te vij me ju
Dhe ne i pergjigjemi:-Ti
Ndersa per problemin e germes I apo J kam vene re se ju perdorni germen I ne vend te J
Ne GJuhen Shqipe te gjitha foljet mbarojne ne J
Mesoj,punoj,lexoj,qelloj,degjoj,kendoj,bisedoj,kuvendoj,.
Gabimimi juaj eshte qe ne vend te J vendosni I
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ali Baba Tepelena
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 62
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Fri Sep 19, 2008 6:58 pm

Pėr njė gėrmė qė ti s'e vė,
Fjala Derė-bėhet -Erė,

Pėr njė gėrmė qė ti s'e vė,
Fjala -Mik-bėhet -Ik,

Ē'bėn kėshtu more Besnik?
A i thuhet Mikut, Ik?


Tė nderuar forumista! Mos u bėni qesharak me lloj-lloj propozimesh.Gjuha shqipe ėshtė e vetmja gjuhė nė botė e cila shkruhet ashtu siē flitet dhe dėgjohet.Pra ka vetėm njė mėnyrė.
Fjala Nėn-po tė shkruhet pa (ė) bėhet Nen! Si thoni ju, njė lloj ėshtė? Etj,etj,si kėto.
Ju rekomandoj ta mėsoni dhe ta shkruani saktė gjuhėn shqipe dhe jo tė shpikim metodika tė tjera, si na vjen pėr mbarė, sepse bėhet bajat pastaj.
Respekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Fri Sep 19, 2008 10:34 pm

Ne tė gjithė duhet tė kėmbėngulim pėr zbatim rigoroz tė rregullave dhe kėrkesave tė drejtshkrimit tė gjuhės shqipe, duke shmangur gabimet. Kjo ėshtė njė shėrbesė e madhe ndaj Kombit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Sat Sep 20, 2008 12:25 am

rollin ju falenderoj qe na dhate mundesine ta shkarkojme programin drejtshkrimor, une sapo e kam instaluar, edhe pse nuk e kam kompletuar te terin, nuk eshte duke i permiresuar gabimet ne menyre automatike.

O Ali... nuk jemi duke u bere aspak qesharak, por ne vetem jemi duke e treguar alternativen ne mungese te programit drejtshkrimor. Pra duhet te kuptojme se cdonjeri e ka mundesine te instaloj kete program, dhe jo cdonjerit i ben ky program.
Ato krahasime qe i keni cekur jane evidente.
Por ne duhet te kemi te qarte se edhe nese punojme me kete program, mund te leshohen gabime, p.sh. me presje (,).
Mund te thuhet keshtu p.sh. "Sikurse Skenderbeu, edhe Adem Jashari kane luftuar per liri".
E sheh se edhe nje presje ia ndryshon kuptimin fjalise, pra po ka dallime te medha me shekuj.
Por e kemi edhe rastin tjeter, ku njeriu mund te vritet per nje presje (,).
Pra ai gabimi me "nen" me "nėn", kuptohet ne baze te fjalise, ndertimi i fjalise e ben te qarte se cili ka qene qellimi i nje personi kur e ka thene kete fjalen "nen".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Martina
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 297
Age : 30
Vendi : Belgjike
Registration date : 04/08/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Sat Sep 20, 2008 2:46 am

po ti /z muhamet edhe ketu qe je munduar me shkruar me drejtshkrim,, une per vete nuk po e'kuptoj se ēfar po thua
se ti as pik 'as presje nuk e'ke vené né véndin e'vet!!!!!
por ti me mir, meqé nuk di ti pergjigjesh temes mos hyr né té
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Sat Sep 20, 2008 2:55 am

Martina shkruajti:
po ti /z muhamet edhe ketu qe je munduar me shkruar me drejtshkrim,, une per vete nuk po e'kuptoj se ēfar po thua
se ti as pik 'as presje nuk e'ke vené né véndin e'vet!!!!!
por ti me mir, meqé nuk di ti pergjigjesh temes mos hyr né té
 Upa (1). Nga biligoa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   Sat Sep 20, 2008 3:57 pm

Martina, sic po shihet jeni hidheruar pse nuk po ju fusim ne grupin e forumisteve qe bejne me pak gabime.

Sa per informim, une nuk kam shkruar me programin drejtshkrimor, sepse sic e ceka me lart ende nuk e kam kompletuar.
Me sa kuptova, per ty jane te padukshme presjet (,,,), pasi qe nuk i paskenit pare.
Po ti ende nuk je duke i verejtur gabimet tua, une asnjehere nuk kam thene se jam i pagabueshem, Zoti na ruajt, edhe une gaboj sikur gjithe te tjeret.

Shikojeni edhe veten ka shkruani, qfare eshte ai fillim i fjalise pa shkronje te madhe, qfare jane ato presje te teperta, ato apostrof pa nevoje, kjo fjale "mir", etj etj..

Te gjithe gabojme, por, duhet te perpiqemi te mos i perserisim...

Me t'mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kush ben me pak gabime gramatikore?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kush ben me pak gabime gramatikore?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: