Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Bashkimi i trojeve shqiptare

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Bashkimi Kombėtar-amanet i dėshmorve   Fri Aug 31, 2007 1:28 pm

Qė nga luftėrat e Ilirėve e deri nė ditėt e sotme,populli ynė e ruajti qenien e tij kombėtare vetėm nė saje tė luftrave qė i bėri pėr Ēlirim.
Populli Shqipėtar gjithmon i bėri luftrat pėr liri dhe pavarsi kombėtare,kėto luftėra sa ishin tė vėshtira po aq ishin tė lavdishme.Nga kėto periudha luftėrash dolėn edhe organizime tė caktuara kombėtare.Epoka e luftėrave ēlirimtare nėn udhėheqjen e Skėndėrbeut u bė epok frymėzimi i vazhdueshėm pėr kryengritjet ēlirimtare,deri nė ditėt e sotme.

Pa tjetėr se ėshtė e nevojshme qė kjo rrugė tė mos ndalet deri nė realizimin definitiv i cili do tė jetė Bashkimi i Kombit i Atdheut.


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Mar 29, 2008 3:47 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Bashkimi KOMBETAR   Fri Aug 31, 2007 3:05 pm

Sofra,ka inicuar nje teme sa te mire,aq te rendesishme per shqiptaret,pra ideja pere berjen e "Bashkimit kombetar" shqiptar,ashtu si e beri bashkimin Gjermania.Gjermania kishte ne gjirin e saj burra te menqur,te guximshem,politikaj te medhenj,qe parase te merrnin kete nisme ishin te vetdijshem per sakrificat,por ashtu ishin te vetdijshem,qe ēeshtjakombetare duhet te vihet ne vijen e zgjidhjes.Ata e moren kete hap,kuptohet me plot sakrifica,por me menquri dhe guxim,dhe ia dolenmbare.
Dikush bene pyetjen:A nuk kane shqiptaret njerez te tille?
Po,dhe Shqiperia ka nxjerrur burra te menqur,dhe jo rralle here edhe te njohur deri te mrekullitee botes per veprat e tyre,por.......
Por intelegjenca jone,ose e ka te ndaluar te beje frymemarreje nepolitike,ose eshte e denuar te mbuloi ne mjegullajen politike,turpin e politikajve qe nuk jane politikaj.Faji i tyre neper shekuj po paguhet me gjakun e shqiptareve qe po vriten nen thundra te huaja.Shqiptareve ju duhet mbajteja e nje kuvendi mbarekombetar,i nisur dhe i lene disa here per gjysme.Ne ate kuvend,kjo intelegjence duhet te mblidhen e te thone fjalen e tyre te fundit,te mbajne Kuvendin qe ven shqiptaret ne zgjidhjen eēeshtjes kombetare,por veq intelegjences iu nevojitet edhe guximi,pregaditja per te u sakrifikuar.Ndryshe,shqiptaret edhe tutje do te mbeten te coptezuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fatlum
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJė
Registration date : 01/09/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Wed Sep 12, 2007 12:53 am

fla Ndonse personalisht jam shum pesimist ne ket drejtim me gjithat mendoj se me nje angazhim mbare kombetare kuptohet duke na pri prijsit tane politik do arrihej nje bashkim i qendrushem kombetar.
Nese Bashkimi kombetar nuk do arrihej ne harta apo vija kufitare ateher shqiptaret se paku duhet ti bashkoj kultura,ekonomia,turizmi si dhe shum qeshtje tjera.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.medvegjaonline.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Wed Sep 12, 2007 12:22 pm

Me nje organizim mbare kombtare e paqesor s'pari duhet ''mendoj'' te filloin ne Tiran te lypen te drejtat e popullit per bashkim....ashtu siē vepraun ne Gjermani populli gjerman...me demostrata paqesore.

Teme shume e mire Sofra..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Thu Sep 13, 2007 1:49 am

INTEGRIMI EUROPIAN KALON NGA BASHKIMI I SHQIPTARĖVEShkruar nga Koēo DANAJ

05 September 2007

Fillimisht vetėm pėr kujtesė: Sipas statistikave, nė Ballkan afėr 10 milion grekė, qė tė gjithė jetojnė nė njė shtet qė quhet Greqi. Pėrsėri sipas statistikave, nė Ballkan afėr 8 milion serbė, jetojnė nė njė shtet nė Serbi dhe tė tjerėt nė Bosnjė e nė Kosovė. Dhe duke vazhduar me statistikat, rreth 8 milion shqiptarė qė jetojnė nė Ballkan kanė kėtė shpėrndarje: 3.5 milion jetojnė nė njė shtet qė quhet Shqipėri, 2 milion jetojnė nė njė Protektorat qė quhet Kosovė, 100 mijė jetojnė nė njė shtet tjetėr nė Serbi, 700 mijė jetojnė nė njė shtet tjetėr nė Maqedoni, 60 mijė jetojnė nė njė shtet tjetėr nė Mal tė Zi, afėr njė milion jetojnė nė Greqi dhe afėr 500 mijė nė Itali. Jo vetėm pėr kujtesė, por edhe analizė

Dhe pėr tu bėrė mė konkret, duhet thėnė se qytetarėt grekė punojnė pėr begatinė e zhvillimin e Greqisė dhe tė vehtes sė tyre. Qytetarėt serbė nė shumicė dėrrmuese punojnė pėr zhvillimin e Sėrbisė dhe tė vehtes sė tyre. Ndėrsa shqiptarėt janė mė ndryshe; gjysma e tyre punon pėr Shqipėrinė dhe pėr vehten e tyre, 2 milion qė jetojnė nė Kosovė punojnė pėr protektoratin e OKB, ata qė janė brenda shtetit maqedon punojnė pėr zhvillimin e njė shteti tjetėr siē ėshtė Maqedonia. Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės punojnė pėr zhvillimin e njė shteti tjetėr siē ėshtė Serbia. (Trojet e mija, shteti i tjetrit). Pra kemi njė thyerje, kemi tė bėjmė me njė paradoks unikal. Duke lėnė jashtė analizės atė qė quhet emigracion ekonomik apo diasporė, kemi tė drejtė tė themi : Pėrse kjo padrejtėsi ? Pėrse nga 8 milion shqiptarė, vetėm 3.5 punojnė pėr Shqiperinė, ndėrsa tė tjerėt punojnė pėr OKB, pėr Serbinė, pėr Malin e Zi, pėr Maqedoninė ? Pyetja ėshtė e drejtė, pėrgjigja ka qenė dhe mbetet e padrejtė.

Fuēi - baruti apo oaz mirėqenie

Ėshtė i njohur nga ata qė merren me ballkanistikėn nocioni politik Ballkani – fuēi baruti. Dhe nė qoftėse bėjmė njė analizė tė pjesshme tė shekullit qė sapo shkoi dhe ngjarjeve tė tij, arrijmė nė konkluzionin se nocioni «Ballkani – fuēi baruti» ka lindur nga artificialiteti i shteteve qė janė fqinjė me Shqipėrinė. Ai ka lindur nga paradoksi i shekullit tė 20-tė sipas tė cilit vetėm kombi shqiptar ka fqinj vehten e tij. (Kosova ėshtė precedentė thonė shumė syresh. Por harrojne se precedenti mė i madh i kėsaj bote ėshtė kombi shqiptar. Ėshtė i vetmi komb qė ka fqinj vehten e tij. Gjejeni njė tjetėr tė tillė).

Kufijtė e Shqipėrisė me shtete tė tjera tė Ballkanit nuk janė natyralė, janė artificialė. Ashtu si edhe teritoret e disa shteteve fqinjė nuk janė plotėsisht natyralė, por kanė edhe artificialitet brenda tyre. Dhe ky artificialitet shfaqet hapur kur disa nga kėto shtete kanė territore dhe popull shqiptar brenda tyre. Shikoni se ēfarė ndodh: Maqedonia zhvillohet me kontributin e maqedoneve, por edhe me mendjen dhe trojet e shqiptarėve, siē ėshtė fusha e Pollogut. Greqia zhvillohet me kontributin e grekėve, por edhe me pronat e shqiptarėve tė Ēamėrisė. Serbia zhvillohet me kontributin e serbėve, por edhe me mendjen dhe trojet e shqiptarėve. Ky ėshtė njė realitet, pse ta fshehim. Fshehja ėshtė mashtrim. Ky mashtrim zgjati afėr njė shekull. Nuk mund tė zgjasė mė, sepse edhe atė e kanė kuptuar tė gjithė.

Qarjet nuk zgjidhin asgjė

Shqiptarėt kanė 95 vjet qė shkruajnė dhe flasin se shpallja e pavarsisė sė Shqipėrisė Aktuale, ishte edhe tragjike, pasi la jashtė shtetit, gati gjysmėn e hapsirave dhe popullit shqiptar. Qytetarė, shtetarė, gazetarė, historianė, politikanė pėrgjatė kėtyre 95 vjetėve kanė pohuar pohimin e sipėrthėnė. Por edhe politikanė, qeveritarė apo gazetarė tė huaj kanė qenė dakord me anėn tragjike tė krijimit tė shtetit shqiptar. Pra kanė pranuar se veē «haxhiqamilėve» shqiptarė qė ishin injorantė, kanė pasur edhe ata haxhiqamilėt e tyre qė nuk ishin injorantė. Haxhiqamilizimi nuk barazohet vetėm me injorancėn. (Nuk ėshtė haxhiqamilizėm tė kėrkosh vetėm «babėn», por ėshtė haxhiqamilizėm edhe kur tė ndajnė nga Nėna dhe tė japin me zor Vojvodėn pėr «Burrė»). Dhe duket se bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė duke rregulluar gabimet e saj. Kemi tė bėjmė me njė Drejtėsi tė Vonuar. Por duhet tė pohojmė se ajo lypset tė mos jetė Drejtėsi e Cunguar. Dhe pėr tė mos qenė e tillė, politika shqiptare duhet tė ndryshojė. Bashkėsia ndėrkombėtare, veēanėrisht SHBA kėrkon partnerė. Politika shqiptare nuk duhet tė jetė pengesa krysore e kombit nga i cili ka dalė. («Jo me Serbinė, por me Shqipėrinė» do tė shprehej europeisti i madh shqiptar nga Gjilani, Ramiz Cėrnica nė Kuvendin e Prizrenit nė korrik tė vitit 1945, Kuvend qė gjoja vendosi «bashkimin» e Kosovės me Jugosllavinė. «Tė hapur ndaj Serbisė dhe Shqipėrisė» shprehen disa politikanė shqiptarė gjoja globalistė dhe integristė nė Prishtinė. Domethėnė qė Shqipėria na qenka e barabartė me Serbinė!! Po ata vetė ēfarė janė??! Dhe e thonė kėtė kur SHBA pret qė tė thonė mė shumė, tė paktėn tė thonė atė qė thoshte Ramiz Cėrnica, ose atė qė kishte tė shkruar nė betim luftėtari i UĒK-sė.) Artificializmi nė ndėrtimin e shteteve ėshtė destabilizuesi mė i madh jo vetėm i atij shteti, por edhe i gjithė rajonit. Ballkani ėshtė destabilizues sepse ėshtė rajon artificial. Dhe synohet akoma nga disa shtete europiane tė mbahet i tillė, pėr ta pasur Destabilizimin tė Kontrolluar. Janė vetėm SHBA qė fare hapur kėrkojnė natyralitetin e tij. Dhe natyralitet do tė thotė qė shqiptarėt tė mos jenė gjysmake. Sa kohė qė shqiptarėt do tė vazhdojnė tė jenė nė 5 shtete, aq kohė, Ballkani do tė jetė fuēi - baruti. Sepse pėr aq kohė, shtylla kurrizore e rajonit do tė jetė «e krisur» nė qendrėn e saj.(Osam, Dheka, 3.5 ėshtė njė shtyllė kurrizore e krisur)

Vendi yt ėshtė Shqipėria

Njė pjesė politikanėsh shqiptarė, pėrpiqen ta fshehin ruajtjen e artificialitetit rajonal me gjoja ekzistencėn e traditave, tė integrimit, statukuosė etj. Sipas tyre, Maqedonia ėshtė edhe vendi i shqiptarėve pasi atje ata kanė varret e tė parėve tė tyre. Nuk ėshtė as logjike etnike dhe as historike, ėshtė thjesht propagandistike. Ėshtė pėr t“u shtirur. Ėshtė fshehja e pafuqisė pėr tė bėrė mė shumė. Pse? Sepse varret nuk janė tregues se i kujt ėshtė vendi. Turqia nuk ėshtė vendi i shqiptarėve megjithse nė Turqi me mijėra shqiptarė kanė varret e tė parėve tė tyre. As Greqia nuk ėshtė vendi i shqiptarėve meqė edhe nė Greqi me mijėra shqiptarė kanė varret e tė parėve tė tyre. Republika e Maqedonisė ka brenda teritorit tė saj njė pjesė tė konsiderueshme teritoresh qė nuk janė maqedonase por janė shqiptare. Ato janė pjesė tė Shqipėrisė Natyrale, qė pėr njėmijė e njė arsye i janė shkėputur asaj. (Atdheu i Mehmet Pashė Derallės nga Tetova ishte Shqipėria, ai ishte ministėr i qeverisė sė parė tė Ismail Bej Vlorės. A ka sens qė gjoja nė emėr tė globalizmit t“i thuash kujtimit tė atij apo stėrnipėrve tė tij se atdheu i Derallės ėshtė Maqedonia ?) Lypset tė mėsohet nga kryeministri grek Karamanlis qė nė mes tė Kėshillit tė Europės, deklaroi pėrpara Mitrevės se : «Unė Konstantin Karamanlis jam maqedonas dhe bashkė me mua janė tė tillė edhe 2.5 milion grekė tė Maqedonisė sė Egjeut». Pra ai synoi t“u mohojė maqedonėve jo vetėm emrin, por edhe kombėsinė dhe askush nuk i tha asgjė. Ndėrsa interacionalistėt tanė kanė frikė tė kėrkojnė edhe emrin e tyre !!

Integrimi europian kalon nga bashkimi i shqiptarėve

Sa kohė qė shqiptarėt nė rajon do tė jenė nė gjendjen e sotme, aq kohė rajoni do tė jetė i pastabilizuar. Por pėr kėtė pėrgjegjėsia nuk do tė jetė e tyre. Ndėrsa Shqipėria do tė jetė e pazhvilluar dhe pėr kėtė pazhvillim tė saj, lypset qė pėrgjegjėsia tė kėrkohet tek vehtja. Zhvillim do tė thotė bashkim. Gjendja sotme me raportin 8 milion serbė nė njė shtet, 10 milion greke nė njė shtet dhe vetėm 3.5 milion shqiptarė nė njė shtet, ka dhe do tė ketė destabilizim, ka dhe do tė ketė moszhvillim tė shqiptarėve. Integrimi europian kalon nga bashkimi. Askush nuk mund t“u thotė shqiptarėve pse kėrkojnė tė drejtėn e tyre, pse kėrkojnė zhvillimin e tyre.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu Sep 13, 2007 2:19 am, edituar 3 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Thu Sep 13, 2007 1:58 am

Tirana dhe Prishtina duhet tė hedhin nė tavolinen politiken e Planin,qe do te thote bashkimin e Kosoves me Shqiprin.Tirana e ka me lehet qe te mos z'gjedhe as filorus as filogrek,por thjeshte nje shqiptare ne krye te shtetit.

http://img151.imageshack.us/img151/2721/mjaftmc0.jpg
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Sat Sep 15, 2007 3:13 pm

Si akt prolog i bashkimit kombetar, duhet te sherbeje se pari centralizmi sepse ky pengon ne menyre te frytshme ēfardo ndarje te brendshme. Kosova eshte e vogel territorialisht (nuk ka kurrfare nevoje per 'afrim pushteti' qe ne fakt eshte prurje e Serbise brenda ne Kosove). Pra, Kosova duhet te lidhet territorialisht, me kete nenkuptoj edhe integrimin e Lugines se Presheves ne Kosove, pasi qe per tu bashkuar trevat shqiptare fillimisht duhet te lidhen njera me tjetren (P.sh Lugina me Kosoven, trevat shqiptare ne Mal te Zi me Shqiperine) dhe kesisoj bashkimi kombetar praktikisht do te vinte me shpejt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Thu Sep 20, 2007 9:55 pm

Ishte k'naqesi kure lexova kete poezi nga nje mik qe me dergoi lexoni ju lutem..


*NJE AMANET I GJALLE *

*NJE AMANET PER SHQIPERINE ETNIKE *

Ē'eshte ky zė –zė lirie

Qe vjen andej maleve

Fushave e bregoreve

Prej liqenit e bregdetit

Rreth flamurit u bashkue djemnia

Me krenari po marshon ushtriaShiperine Zoti e krijoi

Shume te bukur e formoi

Fusha dhe lumi folen vet

Te shkoj rrjedha e lumit aty ka qene

Po dhe grurin e korrem ne Nishe e Toplice , Janine e Tivare e gjetiu atje
mbeti

Nje krahine e tere

Po atje mbeti shtepi e kisha e xhamia

Femijė rruges te vrare

S'kishte kush per ti qareMos ashtu more shka

Lehte eshte civil me vra

Eja te luftojme ushtar me ushtar

Se Adem Jashara ka ende gjallLumbardhi qofte nderue

Lindi shqipe plote e plot

Ēelik Lokun nder te parin

Nėna Sjqiperi e NderonNe rini u betue trojet tona me i ēlirue

Se ky armik serbo-sllav ne karpate vendin e kaUne luftova me shume shoke

Per Etnine Shqipetare

Qe zeri i koloneve te mos degjohej

S'duron Shqipja sllavizem .

Ta qmojme gjakun .

Gjakun qe urren roberine

Kur flijon per token e te parit

Dhe e sjell Lirinė .

Shoket e tu jane betue

Me amanet me te nderue

Armikut me i tregue se ketu jehon pushka ēlirmitare

Zot me i dal trojeve Shqipetare ne krye me Armaten Kombetare .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Sun Sep 23, 2007 2:08 pm

Mė e keqja, sot ėshtė se "Grupi i Unitetit' ka pranuar dhe vazhdon duke e mbėshtet ,Planin Ahtisaari i cili nuk ofron pavarėsi pėr Kosovėn kurse politikanėt vazhdojnė duke e mashtruar popullin me deklarata ,se nuk do tė ketė asgjė mė pak se sa pavarėsi dhe sovranitet tė plotė pėr Kosovėn.Kurse e vėrteta pėr popullon tonė ėshtė opcioni i bashkimit tė trojeve shqiptare me shtetin amė Shqipėrinė. Vetėm pėr kėtė tė drejtė dhe tė ligjshėm tė natyrshėme, duhet tė bisedohet tė bisedohet seriozish nė mes tė shqiptarėve dhe qendrave tė vendosjes ndėrkombėtare pėr rishikimin e kufijve tė Ballkanit duke i korogju gabimet e bėra gjatė Kongresit tė Berlinit dhe Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr.

Kurse bisedimeve nė relacionin Prishtin-Beograd dhe anasjelltas duhet ndėrprer sa mė parė dhe kthyer shpinen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Sun Sep 23, 2007 2:27 pm

Sofra:
Shpresen e kam shume te fort qe sa me pare ta kuptoin politikanet tane e qe mos te vazhdoin ta mashtroin popullin me deklarata.

Kembi mbaruar te tere pore e keqja eshte se secili mendon per veten e jo per kombin,thoshte Marin Barleti.

Keshtu thuhet edhe pse ka mjete dhe instrumente juridike-diplomatike,qe percaktoin te drejten e kombeve per vetvendosje,siē jane Karta e Kombeve te Bashkuara ne 1945,resoluta 1514 e asambles se ergjithshme OKB e vitit 1960.Konventa Nderkombtare per te drejtat civile dhe politike 1966.Rezoluta e OKB-se nr 2625 e vitit 1970 deklarata e marredheniave miqesore,Helsinki 1975 Karta e Parisit 1990 etj etj ne shumicen e ketyre dokumentave theksohet dhe percaktohet qarte e drejta e vedvendosjeve te kombeve,por edhe njohja e ndryshimeve te kufinjeve.

...by Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Wed Sep 26, 2007 1:25 am

e Gjithė Bota na ka Inat ne Shqipėtarve por vetem kan interes nga NE per ata na duan se
Amerika dhe Rusia nuk prishen per ne nder mjet vetes por
Amerika ka interes ne ter Boten mei shti Forcat dhe mi ber Bazat e veta dhe ne jemi nje popull qe i hajm Foret si klenat dhe mendojm se na duan
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Wed Sep 26, 2007 1:53 am

Bashkimi kombtare do te vij nuk eshte dite e lart ajo mvaret krejt sa punojm ne nese ne punojm ska forc qe e ndal ket prosec dhe vllezer dhe motra duhet te gjithe teemi te bashkuar te punjm te gjithe bashkimin kombatre sun e bejn nji dy persona por te gjithe ne duket te jemi te bashkuar ne ide dhe mendime dhe ne veprime .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
perparimi
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar


Numri i postimeve : 11
Registration date : 25/09/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Fri Sep 28, 2007 9:37 pm

rruga drejt bashkimit kombetar eshte doemos me e shkurter dhe me e lehte se sa rruga e pavaresise se Kosoves, ende sjemi pavaresuar por e dim se qe sa kohe jemi duke ecur ne kete rruge, prandaj pas pavaresise se Kosoves, hapi tjeter eshte bashkimi kombetar dhe siq ceka me larte do jete rruge me e shkurter krahasuar me shteteformimin e Kosoves.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Fri Sep 28, 2007 10:38 pm

Bashkimi kombatre nuk vjen vet pa punuar ne at drejtim nuk naj dhuron askush si dhurat ,por ne duhet vet te punojm dhe te jemi te motivuar edhe femijt e vegjel sa te fillojn te belbzojn ateher dihet se ska gje qe e ndal ket rrug drejt Bashkimit Kombetare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Sat Sep 29, 2007 3:47 am

perparimi shkruajti:
rruga drejt bashkimit kombetar eshte doemos me e shkurter dhe me e lehte se sa rruga e pavaresise se Kosoves, ende sjemi pavaresuar por e dim se qe sa kohe jemi duke ecur ne kete rruge, prandaj pas pavaresise se Kosoves, hapi tjeter eshte bashkimi kombetar dhe siq ceka me larte do jete rruge me e shkurter krahasuar me shteteformimin e Kosoves.

Pėrparim nuk e di se ku e ceke mė lartė !

“Bini toskė e bini gegė,

si dy rrfe qi shkojnė tuj djegė…”


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Tue Oct 02, 2007 4:23 pm

Nji interviste then nga qosja kishte then mendime dhe kritika cilsore ketyre te cilet humben luften me anen e mendjes dhe pse nuk u kerkue bashkimi kombatre si nga lideret e shqiperis ashtu edhe kosovare mendoj qe Sofra ta sjell ate ling ketu ka rendesi te madhe .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Tue Oct 02, 2007 6:23 pm

Ky ėshtė linku pėr tė cilėn shkruajti Anaa por ėshtė vetėm vazhdimi dmth pjesa e dytė tė parėn nėse e gjejm e vendosim edhe ate.

http://albeu.com/lajme/lajmi.php?subaction=showfull&id=1191331367&archive=&start_from=&ucat=4
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Wed Oct 03, 2007 5:50 am

Qosja: Bashkim me Shqipėrinė

EKSKLUZIVE/ Akademiku i njohur flet pėr tė ardhmen e Kosovės, ndryshimin e kufijve, planin "Ahtisari" dhe arsyet e vetos ruseData e Publikimit: 01/10/2007

Autori i Lajmit:
Urim Bajrami

Akademiku i njohur kosovar, Rexhep Qosja, mendon se "bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė do tė ndodhė njė ditė, sado po shtohet numri i feudalėve dhe bujkrobėrve tė tyre, qė e kundėrshtojnė deri nė vetėmohim njė ide tė tillė". Gjatė njė interviste ekskluzive pėr "Shqip", Qosja mendon se as faktori shqiptar nė Kosovė dhe as ai nė Shqipėri nuk po bėjnė sa dhe si duhet pėr tė ardhmen e Kosovės, dhe se "vazhdon tė harrojė se si i thonė njė fjale, ta shpallėsh qėllimin tė sendėrtuar para se tė jetė bėrė ai, do tė thotė t‘i bėsh shėrbim tė keq qėllimit". Sipas tij, faktori shqiptar nė Kosovė e konsideron ēėshtjen e statusit tė Kosovės si partiake dhe jokombėtare e shtetėrore. Gjatė intervistės, akademiku i njohur flet edhe pėr ndryshimin e kufijve, negociatat mes Prishtinės dhe Beogradit, marrėdhėniet e shtetit tė ardhshėm tė Kosovės me fqinjėt, arsyet e vetos ruse nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė pėr Planin e Ahtisarit dhe vlerėsimin pėr kėtė tė fundit.


FJALET E FORTA DHE PUNET E BUTA

Profesor, definimi i pavarėsisė sė Kosovės dhe njohja e saj nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare, rezulton se nuk ėshtė kaq i thjeshtė. Sipas jush, ēfarė ka gabuar faktori shqiptar nė Kosovė, por edhe ai nė Shqipėri, nė mėnyrė qė shqiptarėt tė mos lėshonin kaq shumė...?

Krijimi i shteteve tė reja kurrė nuk ka qenė njė punė e thjeshtė. Pavarėsisht pėr ēfarė qėllimi bėhet, lufta ėshtė fatkeqėsi, sjell vdekje, shkatėrrime, dhembje, por lufta ka krijuar shtetet. Numri i shteteve tė krijuara nė mėnyrė paqėsore ėshtė tepėr i vogėl. Kosova e ka bėrė luftėn pėr tė qenė shtet. Dhe, e ka fituar kėtė luftė bashkė mė forcat e NATO-s. Meqenėse KFOR-i dhe administrata e OKB-sė nė Kosovė janė vendosur me Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, pėr statusin e Kosovės tani vendoset nė kėtė Kėshill, qė pėrbėhet prej anėtarėsh me interesa, ideologji dhe politika tė ndryshme. Dhe, kjo lejon mundėsi pėr ndėrlikime gjatė vendosjes pėr ēėshtje tė ndryshme.

Punėt rreth statusit tė Kosovės janė ndėrlikuar, mbas refuzimit tė Rusisė qė tė pajtohet me Planin e Ahtisarit.

Faktori shqiptar nė Kosovė ka gabuar kur caktimin e statusit tė Kosovės e ka parė dhe e ka paraqitur si njė punė tė lehtė e tė thjeshtė.

Faktori shqiptar nė Kosovė dhe nė Shqipėri vazhdon tė harrojė se, si i thonė njė fjale, ta shpallėsh qėllimin tė sendėrtuar para se tė jetė bėrė ai, do tė thotė t‘i bėsh shėrbim tė keq qėllimit.

Faktori shqiptar, si nė Kosovė ashtu edhe nė Shqipėri, vazhdon t‘i ketė fjalėt e forta e punėt e buta, nė vend se tė ngjante e kundėrta: nė vend qė t‘i kishte fjalėt e buta e punėt e forta.

Faktori shqiptar nė Kosovė ka gabuar pse grupin pėr bisedime e ka pėrbėrė si grup partiak e jo si grup kombėtar dhe shtetėror. Ēėshtja e statusit tė Kosovės s‘ėshtė ēėshtje partiake po kombėtare dhe shtetėrore. Ky faktor ka harruar se nuk ėshtė e rėndėsishme vetėm ēka thuhet, por edhe kush i thotė ato qė thuhen.


MBI LEVIZJEN E KUFIRIT

Ndarja e Kosovės po shikohet gjithnjė e mė shumė si njė variant i mundshėm, edhe pse shumė nga qarqet e Kosovės, po edhe ndėrkombėtarėt e mohojnė herė pas here. Sa e rėndė ėshtė shkėputja e njė pjese tė rėndėsishme pėr Kosovėn, siē ėshtė Veriu i saj?

Edhe para viteve nėntėdhjetė tė shekullit tė kaluar, kur ēėshtja e Kosovės ishte bėrė ēėshtje ndėrkombėtare, nga intelektualė dhe analistė tė ndryshėm nė ish-Jugosllavi dhe nė botė flitej pėr ndarjen e Kosovės. Ndarja shihej si zgjidhje e pėrhershme, historike e ēėshtjes sė Kosovės, domethėnė e konfliktit shqiptaro-serb. Kush i ka lexuar kujtimet e ambasadorit amerikan nė Beograd, Cimerman, do tė shohė se ndarja e Kosovės atėherė pėrcaktohej nė pėrpjesėtime tė papranueshme pėr ne. Unė, personalisht, e shihja "ndarjen" nė pėrpjesėtim me numrin e banorėve nė Kosovė: shqiptarėve do t‘u takonte aq sa janė nė Kosovė, domethėnė rreth 90 pėr qind, kurse serbėve rreth 10 pėr qind - aq sa ishin nė Kosovė.

Sot, sa mund tė gjykohet nga shkrime tė ndryshme nė shtypin nė botė dhe nė Serbi, askush nuk flet pėr ndarje tė tillė si para luftės. Tani folja ndarje futet nė thonjėza. Tani flitet pėr lėvizje tė kufirit midis Kosovės dhe Serbisė. Analistėt amerikanė "ndarjen", nė tė vėrtetė "lėvizjen" e kufirit midis Kosovės dhe Serbisė e quajnė modifikim i kufirit. Serbėve, nė njėrėn dhe shqiptarėve, nė anėn tjetėr, do t‘u takonte aq sa ishte pėrqindja e tyre nė Kosovė nė prag tė luftės.

Sipas deklaratės sė anėtarit, duket mė pėrfaqėsues tė Treshes nė bisedimet midis Prishtinės dhe Beogradit, Volfgang Ishinger, Grupi i Kontaktit do tė pranonte ēdo zgjidhje me tė cilėn do tė pajtoheshin tė dy palėt e kjo domethėnė edhe me "ndarjen", lėvizjen, modifikimin e kufirit midis Kosovės dhe Serbisė. Zyrtarėt tanė nė Prishtinė dhe nė Tiranė u ngritėn shumė zemrueshėm kundėr idesė sė "ndarjes", lėvizjes, modifikimit tė kufirit. Ē‘ėshtė e vėrteta, zyrtarėt nė Tiranė u ngritėn kėshtu vrullshėm, mbasi pritėn disa ditė, dhjetė - pesėmbėdhjetė ditė, se ēka do tė thonė vendet e Grupit tė Kontaktit. Nuk mė duket politikisht e arsyeshme ngritja e tillė e pezmatuar ndaj njė ideje reale a utopike, pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės. Ideja e lėvizjes sė kufirit midis Kosovės dhe Serbisė ėshtė ide qė shumė mė tepėr pėrfaqėson interesat e shqiptarėve, sesa tė serbėve. Do tė mendojmė, kėshtu, realisht, nė qoftė se nuk harrojmė se faktorėt ndėrkombėtarė nuk do tė lejojnė qė ēėshtja e Kosovės tė zgjidhet nė mėnyrėn: tė gjitha pėr njėrėn palė e asgjė pėr palėn tjetėr.

Nuk ėshtė e ēuditshme, prandaj, pse zyrtarėt serbė edhe mė vendosmėrisht se zyrtarėt tanė u ngritėn kundėr idesė sė "ndarjes" sė Kosovės dhe ata ngrihen kundėr kėsaj ideje, sepse e dinė qė nuk mund tė flitet mė pėr ndarje, por pėr lėkundje tė kufirit midis Kosovės dhe Serbisė. E dini si e tha peshkopi i Kosovės, Artemije: "Mė e mirė ėshtė pėr serbėt pavarėsia e Kosovės, qė nuk do ta pranojmė kurrė, sesa ndarja me tė cilėn do tė pajtoheshim. Atė qė nuk e pranon mund ta kthesh njė ditė, kurse atė qė e pranon nuk mund ta kthesh kurrė"!

Lėvizja e kufirit midis Kosovės dhe Serbisė, qė do tė bazohej nė pėrqindjen e popullsisė shqiptare, nė njėrėn anė dhe serbe, nė anėn tjetėr,nė prag tė luftės dhe qė do tė sillte edhe lėkundje vullnetare tė kėsaj popullsie, do tė ishte zgjidhja pėrfundimtare, historike e ēėshtjes sė Kosovės. Dhe, kjo zgjidhje do tė varroste pėrgjithmonė iluzionet e peshkopit Artemije dhe tė tjerėve, shumė tė tjerėve, qė mendojnė si ai nė Serbi, kurse do ta bėnte tė mundshme vetėvendosjen, domethėnė bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė pa pengesa nga ana e faktorėve ndėrkombėtarė. Pėr kėtė arsye kundėrshtimet e pezmatueshme qė iu bėnė idesė sė "ndarjes", domethėnė tė lėvizjes sė kufirit midis Kosovės dhe Serbisė nga ana e disa ministrave dhe intelektualėve tanė, mė duken tė pamenduara mirė. Njėri nga shkrimtarėt tanė deklaroi, mbasi dėgjoi si reagoi Tirana zyrtare, se ideja e ndarjes sė Kosovės ėshtė ide e rrezikshme sepse - tha ai- rrezikon rajonin dhe, madje Evropėn! Pse? Pse lėvizja e kufirit midis Kosovės dhe Serbisė do tė rrezikonte rajonin dhe Evropėn? Sepse, na pėrgjigjet ky shkrimtar, duke pėrsėritur klishenė zyrtare, shembullin e ndarjes sė Kosovės do ta ndiqnin edhe tė tjerė nė rajon dhe nė Evropė. Dhe, ashtu Evropės do t‘i hynte flaka!

E po si mund tė flitet ashtu? Pse nuk mendohet pak mė qetė, mė racionalisht? Nė qoftė se Prishtina dhe Beogradi do tė pajtoheshin pėr lėvizje tė kufirit midis Kosovės dhe Serbisė pse tė ngrihet kush kundėr pajtimit tė tyre. Po tė gjithė faktorėt ndėrkombėtarė thonė se do tė ishte mė sė miri qė tė gjendet zgjidhje rreth sė cilės do tė pajtoheshin tė dy palėt. Pse do tė rrezikonte rajonin dhe Evropėn pajtimi i shqiptarėve dhe serbėve pėr lėvizjen e kufirit midis Kosovės dhe Serbinė? Nė qoftė se hungarezėt e Rumanisė, turqit e Bullgarisė, baskėt e Spanjės kanė kushte gjeografike dhe arsye etnike pėr tė kėrkuar lėvizje kufiri, por kėtė nuk e pranojnė rumunėt, bullgarėt e spanjollėt gjendja e tyre mbetet siē ėshtė sot dhe marrėveshja shqiptaro-serbe nuk ka se si t‘u fusė zjarrin Rumanisė, Bullgarisė e Spanjės. Faktorėt ndėrkombėtarė e me ta edhe ne po themi se rasti i Kosovės ėshtė rast i veēantė, i pangjashėm me raste tė tjera. Dhe, vėrtet ėshtė rast i veēantė. Pse atėherė tė mos i lejohet ta tregojė kėtė veēanėsi edhe me tė drejtėn e lėvizjes sė kufirit me Serbinė nėse pajtohet edhe Serbia. Domethėnė, lėvizja e kufirit midis Kosovės dhe Serbisė, pėr tė cilėn do tė pajtoheshin shqiptarėt dhe serbėt, nuk ka se si tė rrezikojė rajonin dhe Evropėn, nuk ka sesi tė ndezė zjarr askund pėrpos nė kokat letrare! Apo jo?


PER ĒKA S‘DO TE BISEDOHET

Ekipi i Unitetit ka paraqitur platformėn e tij, ku ka vendosur tri pika tė panegociueshme: a) asnjė diskutim pėr pavarėsinė; b) asnjė diskutim pėr integritetin territorial tė Kosovės dhe c) asnjė diskutim pėr shtyrjen e afatit. A ėshtė e mjaftueshme kjo platformė dhe si e gjykoni ju atė?

Fjalė tė forta. Prej fillimit tė bisedimeve pėr statusin, Ekipi i Unitetit i ushqen qytetarėt e Kosovės me deklarata pėr ato qė nuk do tė bėjė dhe pėr ato qė nuk do tė ngjasin e, pastaj, i bėn ato qė i ka mohuar dhe ndodhin ato qė kanė thėnė se nuk do tė ndodhin! Ekipi i Unitetit e di, besoj, se nė Rezolutėn e Kėshillit tė Sigurimit 1244 shkruan se pas njė kohe do tė bėhen bisedime (apo do tė mbahet konferencė ndėrkombėtare - nuk mė kujtohet sigurt si thuhet) pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Ata qė shkojnė nė bisedime e dinė se nė bisedime mund tė shfaqen mendime, ide, propozime, tė hapen ēėshtje jo vetėm nga Ti, por edhe nga Ai dhe jo vetėm nga Ti dhe Ai, por edhe nga organizuesit, mbikėqyrėsit, monitorizuesit e bisedimeve. Tri ēėshtjet pėr tė cilat Ekipi i ynė i Unitetit thotė se nuk do tė bisedojė tingėllojnė mirė, premtueshėm pėr ne, por ē‘tė bėjmė kur pėrfaqėsuesit tanė do tė pranojnė qė tė bisedojnė pėr tė tria sidomos nė qoftė se ashtu kėrkon Treshja e Grupit tė Kontaktit. E ajo mund tė kėrkojė. Po pėr ēka do tė bisedojnė ata nėse jo pėr statusin?

Nė njė deklaratė tė paradokohshme, ish-kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, propozoi shkėmbimin e pjesės veriore tė Mitrovicės me Luginėn e Preshevės. A ju duket ky njė "pazar" i arsyeshėm?

Propozimi ėshtė interesant, gjithsesi i arsyeshėm, por, si duken punėt, i pasendėrtueshėm. Kush i njeh programet kombėtare serbe, veēanėrisht ato tė Vasa Ēubrilloviqit, e di se Lugina e Preshevės konsiderohet luginė me rėndėsi tė madhe strategjike, qė lidh Serbinė me Luginėn e Vardarit. Vėshtirė se Serbia do ta pranonte shkėmbimin qė propozon ish-kryeministri ynė i ēmuar, Bajram Rexhepi. Dhe, pse mė nė fund, ta pranojė? Serbia mendon tė mbajė edhe Luginėn e Preshevės, edhe Mitrovicėn Veriore, me Kolashinin dhe Zubin Potokun. Mė nė fund, ajo ato ėshtė duke i mbajtur! Pėr ta bėrė Serbinė qė t‘i lėshojė ato duhet njė luftė e re! Por, koha e luftėrave njėherė pėr njėherė ka kaluar...


ARSYET E VETOS RUSE

Profesor, sipas tė gjitha gjasave, Rusia nuk do tė japė votėn e saj nė Kėshillin e Sigurimit dhe gjėrat do tė mbeten sėrish ashtu siē kanė qenė. Si mund tė lėvizet, sipas mendimit tuaj, nė shpalljen dhe njohjen e pavarėsisė sė Kosovės si dhe njohjen e kėtij realiteti tė ri nė aspektin e ligjit ndėrkombėtar, pra nė organizatat pėrkatėse ndėrkombėtare?

Ėshtė ditur prej ditės sė parė, kur ka shfaqur mospajtim me Planin e Ahtisarit se, Rusia nuk do tė japė votėn e saj pėr pavarėsinė e Kosovės, qoftė edhe ashtu tė mbikėqyrur dhe tė ndarė pėrbrenda siē parashihet nė atė Plan. Kush i ka pėrcjellė deklaratat e zyrtarėve, tė numrit mė tė madh tė zyrtarėve serbė dhe tė anketave tė opinionit serb pėr qėndrimin ndaj ardhmėrisė sė Kosovės, ka mundur tė konstatojė se Serbia ishte nė prag tė pajtimit me, si thonė serbėt, humbjen e Kosovės. Rusia ishte ajo qė e nxiti politikėn e tanishme vendosmėrisht mospajtuese tė Serbisė me pavarėsinė e Kosovės! Rusia e nxiti rikthimin e ashpėrsuar tė politikės tradicionale serbomadhe ndaj Kosovės! Nuk do tė duhej tė harrojmė se Rusia ka nxitur kryengritjen e parė serbe mė 1805 dhe tė dytė mė 1812, luftėn kundėr Turqisė nė vitet 1876-1878 dhe dėbimin e shqiptarėve prej Nahijes sė Nishit dhe, mė nė fund, luftėrat ballkanike. Nė ato kryengritje dhe luftėra serbe nė shekullin 19 oficerėt rusė ishin oficerė vullnetarė. Dhe, tė gjitha kėto Rusia i bėnte atėherė pėr nevojat e veta politike dhe strategjike. Edhe tani, pėrkrahja qė Rusia i jep Serbisė duke mos e pranuar pavarėsinė e Kosovės nė tė vėrtetė ėshtė politikė mbi tė gjitha pėr nevojat politike dhe strategjike tė vetė Rusisė. Ariu polar do tė tregojė se ėshtė zgjuar.

Mė pyesni si tė ecet pėrpara? Kėshilli i Sigurimit nuk krijon shtete - kjo duhet tė dihet. Ne duhet ta shpallim vetė pavarėsinė. Dhe, kėtė duhet ta bėjė Kuvendi i ri, pra i riu, menjėherė teksa tė kryhen bisedimet me Beogradin. Sa mė shumė tė shtyhet dita e shpalljes sė pavarėsisė aq mė shumė mund tė ndėrlikohen punėt.

Gjithashtu profesor, ka zėra, tė pakėt pėr momentin, por siē duket po shtohen, qė flasin pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Si i komentoni kėta zėra?

Janė zėra qė flasin pėr diēka qė do tė ndodhė njė ditė, sado po shtohet numri i feudalėve dhe bujkrobėrve tė tyre, qė e kundėrshtojnė deri nė vetėmohim njė ide tė tillė. Leverditė politike, partiake, lokale e tė tjera i bėjnė kėta tė ēohen kundėr njė ideje qė qe gati njė shekull e gjysmė e ka lėvizur pėrpara historinė shqiptare.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Wed Oct 03, 2007 5:55 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Wed Oct 03, 2007 5:51 am

INTEGRIMET DHE ĒINTEGRUESIT

Ndėrkaq, si e shikoni ju nė tė ardhmen shtetin e Kosovės nė marrėdhėniet me Shqipėrinė, Maqedoninė (ku gati 30% ėshtė e banuar me shqiptarė), Serbinė (ku ndodhet Lugina e Preshevės e banuar me shqiptarė) dhe Malin e Zi, ku gjithashtu jeton njė numėr i konsiderueshėm shqiptarėsh? Cila, sipas jush, duhet tė jetė platforma e veprimit ndėrshqiptar nė tė ardhmen pėr integrimin e faktorit shqiptar nė rajon?

Edhe sot po shohim se sjelljet e Shqipėrisė zyrtare ndaj Kosovės dhe ndaj shqiptarėve nė pėrgjithėsi dhe sjelljet e Kosovės ndaj Shqipėrisė dhe shqiptarėve tė tjerė nė Ballkan i pėrcakton politika e faktorėve ndėrkombėtarė, nė radhė tė parė e SHBA-ve dhe e Bashkimit Evropian ndaj tyre. Po mirė. Tani, pėr fat, nuk po mendojmė si dikur, as me kokėn e Italisė, as me kokėn e Jugosllavisė, as me kokėn e Bashkimit Sovjetik, as me kokėn e Kinės pėr veten, pėr identitetin tonė politik nė Ballkan. Tani po mendojmė me kokėn e vendeve mė tė zhvilluara dhe demokratike: tė Amerikės dhe tė Evropės, sado nuk do tė ishte keq qė, bile, pėr identitetin tonė kulturor dhe politik tė mendojmė pak mė shumė edhe me kokat tona.

Ajo qė Ju quani platformė e veprimit ndėrshqiptar, sipas mendimit tim, do tė duhej tė pėrbėhej prej pėrpjekjesh tė programuara, tė organizuara mirė, racionalisht, tė ligjėsuara, pėr integrimin shqiptar, pėr krijimin e lidhjeve sa mė tė zhvilluara, sa mė tė gjithanshme, sa mė tė forta kulturore, ekonomike, tregtare, turistike, politike e tė tjera e kjo domethėnė tė krijimit tė hapėsirės kulturore, ekonomike dhe, pse jo, politike gjithėkombėtare. Kusht pėr sendėrtimin e kėtyre lidhjeve, tė kėsaj hapėsire, ėshtė ndėrtimi i rrugėve, nė radhė tė parė i rrugės Durrės - Kukės - Prizren; Prizren - Pukė - Shkodėr - Ulqin; Deēan - Plavė e Guci; Guci - Vermosh - Shkodėr e i rrugėve tė tjera qė lidhin krahinat dhe qytetet shqiptare. Me rėndėsi jetike pėr integrimin dhe zhvillimin e gjithanshėm tė shqiptarėve do tė ishte ndėrtimi i hekurudhės Prizren-Kukės-Tiranė-Durrės.

Ne sot, mjerisht, dėgjojmė vetje qė flasin pėr rolin, thonė ata, kolonial tė kulturės qė krijohet nė Tiranė ndaj kulturės sė Kosovės!

Dėgjojmė vetje qė do tė donin tė kėputen lidhjet shpirtėrore midis shqiptarėve tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės: tė kėputen lidhjet qė krijon gjuha e pėrbashkėt letrare, gjuha standard! Ne sot dėgjojmė vetje qė do tė donin tė krijohej njė komb tjetėr nė Kosovė, i ashtuquajturi komb kosovar dhe, ashtu, shqiptarėt nė Ballkan tė ndaheshin nė dy kombe! Dėgjojmė dhe ēka nuk dėgjojmė. Nuk mund tė thuhet se vetjet e kėtilla nuk kanė edhe ndonjė institucion pas shpinės dhe nuk mund tė thuhet se vetjet e tilla nuk kanė edhe grupe politike partiake pas shpinės. Dhe, pėr kėtė arsye nuk mund tė thuhet se zėrat e tillė nuk mund tė ndikojnė aspak nė ngadalėsimin e procesit tė integrimeve shqiptare. Dėshtimi i tyre, ndėrkaq, ėshtė i pashmangshėm. Nė historinė e popullit gjithmonė nė fund dėshtojnė shprehėsit e interesave tė ngushta, lokale, qofshin ato politike, ideologjike, ekonomike, fetare e tė tjera, me tė cilat cenohen interesat e pėrgjithshme.

Cili ėshtė vlerėsimi juaj pėr Planin e propozuar nga Presidenti Ahtisari dhe a mendoni se viti 1998 do ta gjejė Kosovėn tė pavarur?

Ėshtė shkruar shumė nė gazeta dhe ėshtė folur mė shumė nė mediat elektronike pėr kėtė Plan. Kam shkruar edhe unė. Nė situatėn e pėrbėrė rreth statusit tė Kosovės, Plani i Ahtisarit paraqitet si njė dhuratė pėr ne nga ata faktorė ndėrkombėtarė qė, megjithatė, synojnė zgjidhje tė drejtė pėr Kosovėn - e zgjidhje e drejtė, sado jo edhe historike, e ēėshtjes sė Kosovės konsiderohet pavarėsia e Kosovės. Nuk do tė duhej tė mos shihnim dhe tė mos thoshim se Plani i Ahtisarit e ndan Kosovėn pėrbrenda, e bėn Kosovėn politikisht dhe kushtetutare - juridikisht Kosovė tė dy entiteteve. Sipas Planit tė Ahtisarit, Kosova do tė jetė protektorat i Bashkimit Evropian dhe, vetėm mbasi tė hiqet ky protektorat - kush e di kur - Kosova do tė mund tė quhet realisht e pavarur. Pra, Kosova realisht e pavarur, Kosova pa status protektorati, domethėnė sovrane, do tė bėhet mė vonė se mė 2008.

(vijon)

NESER DO TE LEXONI

Nė pjesėn e dytė tė intervistės sė akademikut tė njohur, Rexhep Qosja, do tė lexoni mendimet e tij mbi zhvillimet politike, ekonomike e shoqėrore nė Shqipėri, vlerėsimin pėr Presidentin e ri tė Republikės, Bamir Topi, por edhe pėr mėnyrėn e zgjedhjes sė tij, vlerėsimin e punės sė deritanishme tė qeverisė sė drejtuar nga Kryeministri Sali Berisha, si dhe tė kėrkesės sė vazhdueshme tė mazhorancės pėr largimin nga detyra tė Prokurorit tė Pėrgjithshėm, Theodhori Sollaku


Marre nga gazeta SHQIP
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Wed Oct 03, 2007 5:53 am


Qosja: Oligarkitė partiake nė Shqipėri dhe Kosovė (2)
02.10.2007

Vijon intervista me akademikun e njohur kosovar. Vlerėsimi pėr zhvillimet aktuale nė Shqipėri, Presidentin Topi dhe Kryeministrin Berisha.
nga Urim Bajrami, G. Shqip
Nė pjesėn e dytė tė intervistės ekskluzive pėr gazetėn "Shqip", akademiku i njohur kosovar, Rexhep Qosja, flet pėr zhvillimet politike, ekonomike e shoqėrore nė Shqipėri, vlerėsimin pėr Presidentin e ri tė Republikės, Bamir Topi, punėn e deritanishme tė qeverisė sė drejtuar nga Kryeministri Sali Berisha. Ai komenton edhe kėrkesėn e vazhdueshme tė mazhorancės pėr largimin nga detyra tė Prokurorit tė Pėrgjithshėm, Theodhori Sollaku. Sipas akademikut Qosja, relievin politik dhe ekonomik tė Shqipėrisė (dhe tė Kosovės) e pėrcaktojnė oligarkitė partiake. "Ato e kanė bėrė parim politik, natyrisht tė mbuluar me fraza demagogjike, gllabėrimin", shprehet Qosja. Ndėrsa vlerėson Presidentin Bamir Topi si "njė nga pėrjashtimet e dėshiruara nė Partinė Demokratike", Qosja flet edhe pėr zgjedhjet mė tė fundit nė Shqipėri, ato tė zhvilluara nė zonėn 31 nė Tiranė, qė duhet tė karakterizoheshin nga "zemėrgjerėsia e Partisė Demokratike dhe partive tė tjera tė koalicionit".


PLURALIZMI I TOTALITARIZMAVE

Profesor, sa informacion keni pėr zhvillimet aktuale politike, ekonomike dhe shoqėrore nė Shqipėri dhe si i gjykoni ato?

Zhvillimet nė Shqipėri pėrpiqem t‘i pėrcjell rregullisht. Tė fillojmė nga zhvillimet politike. Nė Shqipėri, sipas mendimit tim, sot pėr sot monizmi totalitar ėshtė zėvendėsuar nga pluralizmi i totalitarizmave. Nė Kuvendin e Shqipėrisė sot pėr ēdo gjė vendosin dy parti: vendosin herė njėra e herė tjetra ose nė marrėveshje a nė mosmarrėveshje njėra me tjetrėn.

Kuvendi i Shqipėrisė nė thelb ėshtė, prandaj, njė gjysmėkuvend, kurse demokracia e rrėgjuar nė procedurė jo rrallė tė cenuar.

Deputetėt e tjerė, tė partive tė tjera tė vogla nė atė gjysmėkuvend, mė sė shpeshti janė tė pėrdorur prej atyre dy partive.

Populli, sovrani i vėrtetė, ėshtė plotėsisht i pėrjashtuar nga mundėsia e ndikimit nė vendimmarrje dhe nga mbikėqyrja e pushtetit!

E, nė qoftė se demokracinė e quajmė jo vetėm procedurė, por edhe ēka do tė duhej tė ishte - marrėdhėnie mes njerėzve, humanizėm, atėherė ne mund tė flasim vetėm pėr njė minimum tė demokracisė. Apo pėr njė demokraci rurale edhe ashtu tepėr tė shpėrdorur si nė Shqipėrinė shtetėrore ashtu edhe nė Kosovė.

Nė politikėn shqiptare, nė Shqipėrinė shtetėrore, nė Kosovė e nė Maqedoni ngjet ajo qė Darendorfi e quan harlisje e shpirtrave tė kėqij! Kush mund tė presė demokraci, njerzillėk, pėrgjegjshmėri, drejtėsi, ndėrgjegje prej shpirtrave tė kėqij tė harlisur? Askush me mend nė kokė. Politika qė bėjnė kėta shpirtra tė kėqij, tė harlisur, gjithnjė me disa pėrjashtime, ėshtė thellėsisht e pamoralshme.


OLIGARKITE PARTIAKE

Tė vazhdojmė me zhvillimet aktuale ekonomike. Relievin politik dhe ekonomik tė Shqipėrisė (dhe tė Kosovės) e pėrcaktojnė oligarkitė partiake. Ato e kanė bėrė parim politik, natyrisht tė mbuluar me fraza demagogjike, gllabėrimin. Kėto oligarki, me ministritė e tyre, nė kabinetet e tyre dhe jashtė kabineteve tė tyre, bėjnė betejat pėr ēdo prokurim, pėr ēdo tender, duke filluar nga ēdo tualet i ri e deri te ēdo kilometėr rrugėsh pėr asfaltim, pėr ura, pėr korrent, pėr naftė, pėr cigare, pėr telefonitė, pėr institucionet e arsimit, tė shkencės e tė kulturės, pėr firmat e ndryshme shtetėrore, pėr ēdo mall me akcizė dhe pa akcizė!

Kėto oligarki partiake nuk kanė vetėdije pėr shėrbim shtetėror dhe nuk kanė vetėdije elementare pėr drejtėsi sociale, pėr njė ndarje sadopak tė drejtė tė pasurive tė pėrbashkėta, publike.

Kryeministri i Shqipėrisė pa pushuar bėrtet kundėr korrupsionit, por familjarėt e tij janė gjithnjė e mė tė pasur, kurse Shqipėria, si u dėshmua me tė dhėna nga njė organizatė ndėrkombėtare mė 26 shtator, kampione e korrupsionit nė Ballkan!

E gjithė kjo veprimtari e quajtur plaēkitje, korrupsion, nepotizėm, luks zyrtar, kontrabandė dhe trafikim ėshtė mbuluar me solidarėsi klanesh dhe me shkėlqim tė rrejshėm patriotik. Pėr herė tė parė nė historinė shqiptare hajdutėt e pasuruar sa ēel e mbyll sytė zėnė vendet e para nė radhėt e patriotizmit!

Pjesėtarėt e kėtyre oligarkive i kanė mėsuar do fraza pėr politikėn, demokracinė, ekonominė, politikėn rajonale me tė cilat u servilizojnė disa faktorėve ndėrkombėtarė, do fraza qė u pėlqejnė veshėve tė Amerikės e tė Evropės, por duke i shqiptuar kėto fraza vazhdojnė tė bėjnė ēdo gjė nė njėmendėsinė shqiptare!

Dhe, kėshtu do tė vazhdojnė derisa shqiptarėt tė mos mėsojnė qė prej pushtetit tė kėrkojnė shumė mė tepėr sesa tė mos jenė tė rrahur, tė burgosur, tė shfrytėzuar, tė ēuar pėr punė nė botė, tė pėrbuzur - si gjithmonė deri tani.

Tė kalojmė nė zhvillimet aktuale shoqėrore. Shoqėria shqiptare vazhdon tė jetė thellėsisht e ndarė. Kjo shihet si nė Kuvendin e Shqipėrisė ashtu edhe nė ato tė Kosovės dhe tė Maqedonisė dhe kjo shihet nė debatet politike e intelektuale nė mediat elektronike.

Shoqėria shqiptare, me njė pėrqindje tė madhe tė qytetarėve, vazhdon tė jetė shoqėri e zhgėnjyer dhe e dėshpėruar. Ikja jashtė Atdheut, gjithmonė dhe pėr ēdokėnd ėshtė e dhembshme, nė njėrėn anė dhe vetėvrasjet e vrasjet e shpeshta si kurrė pėrpara, nė anėn tjetėr, janė dėshmi e kėsaj.

Nuk kemi sistem vlerash. Diēka qė ēmohet si vlerė nė njė anė, pėrbuzet, shpallet jo vlerė a kundėrvlerė nė anėn tjetėr.

Mosdurimi, jotoleranca e ndėrsjellė jo vetėm politike dhe ideologjike karakterizojnė jetėn tonė!

Shpifjet, gėnjeshtrat, denoncimet janė mjeti i shpeshtė i shprehjes sė mosdurimit dhe jotolerancės jo vetėm politike dhe ideologjike.

Tė gjitha kėto, plus brutalitetet karakterizojnė edhe debatet midis intelektualėve.

Sjellje, veprime, paraqitje, mendime tė njerėzve tė shtresave tė ndryshme, tė privuara prej skrupujsh mė tė domosdoshėm, ka aq shumė saqė njeriu pushtohet prej mėdyshjes: nė mos shoqėria shqiptare ėshtė shoqėri e paetikė.

Shumė nga ato qė dėgjohen, shumė nga ato qė shihen dhe shumė nga ato qė bėhen nė jetėn tonė politike dhe nė jetėn tonė kombėtare nė pėrgjithėsi dėshmojnė se ne me njėrėn kėmbė jemi ende nė nivelin e dytė tė, si e quajnė sociologėt bashkėkohorė, qenies psiko-sociale e kjo domethėnė nė nivelin e qenies karakteristike pėr tribalizmin, kurse me kėmbėn tjetėr nė nivelin e tretė e kjo domethėnė nė nivelin e qenies psiko-sociale qė e karakterizojnė egocentrizmi i skajshėm, dhuna nė marrėdhėniet shoqėrore, lufta darviniane pėr ekzistencė, korrupsioni, vjedhja dhe plaēkitja! Ky ėshtė nivel nė tė cilin, pra, mungojnė rendi dhe drejtėsia, nė tė cilin nuk funksionon shteti i sė drejtės.

Ėshtė e qartė: gati njėqind vjet pas krijimit tė shtetit, ne ende nuk kemi arritur tė ndėrtojmė shoqėri qytetare.

E di se nuk do ta pres ndėrtimin e saj!


SHTETI PARTIAK DHE DEMOKRACIA

Tani Shqipėria ka njė President tė ri. Si e vlerėsoni procesin e zgjedhjes sė tij? Po figurėn e z. Bamir Topi?

Procesi i zgjedhjes sė kryetarit tė ri tė Shqipėrisė mė ėshtė dukur si tė gjitha proceset e tjera politike nė Shqipėri: i komplikuar dhe i lėnduar prej sjelljesh shpesh tė padėshiruara, por, nė fund, u quajt demokratik edhe prej atyre qė menjėherė pas zgjedhjes sė kryetarit nuk e quajtėn tė tillė. E besoj se ndėrruan gjuhė, nėse jo edhe mendje, se ashtu porositėn faktorėt ndėrkombėtarė. Nė qoftė se ka pasur njė marrėveshje qė kryetari i Shqipėrisė tė zgjidhet me bashkėmarrėveshjen, me konsensusin e dy palėve, atyre nė pushtet dhe atyre nė opozitė, atėherė kjo bashkėmarrėveshje u shkel. Dhe u shkel, sepse Shqipėria sot ėshtė shtet njėpartiak, natyrisht njėpartiak jo si nė kohėn e komunizmit dhe jo me pasojat njėpartiake tė kohės sė komunizmit. Shqipėria ka sot kryetarin e shtetit, kryetaren e Kuvendit dhe Kryeministrin - tė gjithė tė njė partie. E kjo parti, Partia Demokratike e Shqipėrisė, ka arritur tė krijojė qeverinė nė sajė tė koalicionit me njė varg partish tė tjera tė djathta apo tė qendrės sė djathtė. Si nuk u bė qė bile njėri prej kėtyre posteve t‘i jepet ndonjėrės nga partitė e koalicionit! Deri ku shkon partishmėria dogmatike e Kryeministrit tė Shqipėrisė, pos kėtyre tri posteve, e tregojnė edhe zgjedhjet e tanishme nė zonėn 31 tė Tiranės. Bėri ēmos qė ta kandidojė pėr deputet anėtarin e Partisė Demokratike nė vend se tė tregohej sadopak mė zemėrgjerė ndaj partive tė koalicionit dhe tė pajtohej me kandidimin e njė politikani tė njė partie tjetėr: tė Dashamir Shehut.

Kryetarin e ri, Bamir Topin, megjithėse bashkėpunėtor i njeriut pėr tė cilin nuk kam mirėkuptim - i Sali Berishės, e shikoj me njė simpati kur e kur tė shprehur. Ėshtė njė nga pėrjashtimet e dėshiruara nė Partinė Demokratike, qė kujdeset tė dallojė prej kryetarit tė partisė sė cilės i takon. E, dallon, para sė gjithash, me sjellje dhe gjykime tė matura, jokonfliktuoze, racionale, demokratike. Do t‘i shėrbejė mirė Shqipėrisė nė qoftė se u rri larg infarkteve politike tė Kryeministrit, nė qoftė se nuk pajtohet me pėrpjekjen e tij pėr rrėgjimin e reformės sė gjyqėsorit nė qėrim tė hesapeve me kryeprokurorin publik, Theodhori Sollakun, nė qoftė se nuk pajtohet me totalitarizmin e tij partiak, nė qoftė se nuk pajtohet me politikėn e tij dėmtuese ndaj studimeve shqiptare, nė pėrgjithėsi, nė qoftė se ruhet prej prirjeve autoritare tė Kryeministrit, i cili nuk ngurron tė fusė hundėn staliniane edhe nė punėt e krijimtarisė shkencore dhe artistike. E tė tjera.


MJESHTERIA E FRIKESIMIT

Si e vlerėsoni punėn e qeverisė "Berisha"?

Ēka mendoj pėr punėn e qeverisė "Berisha"? Berisha? Fenomen qė flet pėr tė dhe fenomen qė flet edhe pėr ne. I vdekur politikisht dhe moralisht pas tragjedisė, nė tė cilėn e futi Shqipėrinė nė vitin 1997, ai u kthye ngadhėnjimtar nė pushtet nė vitin 2005! Askund nė botėn demokratike njė rikthim i tillė politik nuk do tė mund tė ngjante. Ai u rikthye dhe "i shkeli" tė gjithė: intelektualėt, biznesmenėt, pronarėt e mediave, me pėrjashtim tė "Top Channel"-it, opozitarėt me pėrjashtim tė disa prijėsve opozitarė. Intelektualėt e korruptuar politikisht dhe servilė alla Kadare janė bėrė tellallė tė tij, tė tjerėt, tė "pavarurit" janė strukur me shpresė se ashtu tė heshtur, do tė shpėtojnė prej shpifjeve, denoncimeve dhe ndotjeve prej partizanėve tė tij nė media! Si ėshtė e mundshme kjo? Sali Berisha i bėn tė gjitha tė mundshme: edhe tė pamundshmet nė botėn normale, demokratike. Ai, vetėm ai, e ka kuptuar se si, me ēka arrihet sigurt nė pushtet nė jetėn tonė. Ai, vetėm ai, e ka kuptuar se kujt dhe pse ia varim ne qafėn nė pushtet! Ai, vetėm ai, e ka kuptuar se nė jetėn tonė nuk arrihet nė pushtet dhe nuk mbahet pushteti pa shumėfytyrėsi, pa papėrgjegjshmėri, pa mashtrime, pa britmė frikėsuese, pa dhunė despotike orientale! E shihni ē‘bėn ai nė Kuvend, nė tė vėrtetė nė gjysmėkuvendin e tij nė krye me zonjushėn Topalli, qė pėr nga vrazhdėsia politike ėshtė bėrė kopja e tij? Bėrtet Kryeministri nė atė gjysmėkuvend, kėrcėnon, shantazhon, thotė tė pavėrteta, fyen, cenon, pėrdhos ndere e dinjitete! Dhe, vazhdon tutje. Shqipėria nė terr nė dimėr dhe nė verė! Kryeqyteti pa ujė nė verė dhe nė vjeshtė! E kryeministri vazhdon tutje i paprekur: askush nuk kėrkon llogari prej tij po vetėm prej disa ministrave tė tij. Hajde, thuajmani atė shtet nė botė nė tė cilin do tė mund tė vazhdonte tė kryeministronte njeriu politik nėn qeverisjen e tė cilit popullin e pllakosin njė terr i tillė dhe njė etje e tillė! Dhe, kriza politike njėra pas tjetrės!

Tragjikomeditė, qė nėn mandatin e Sali Berishės po i shkaktohen Shqipėrisė, janė tė ndryshme, por ai vazhdon tutje si despotėt nė kalė tė shalės. Ai, vetėm ai, e ka kuptuar mirė se ne durojmė e duam nė pushtet vetėm mjeshtrit e teknologjisė sė agresivitetit politik! E shkollėn e kėsaj mjeshtėrie Sali Berisha ka pasur ku ta mėsojė! Ishte nxėnės i shkėlqyeshėm.

Saktėsim

Nė pjesėn e parė tė intervistės, botuar dje, mė ėshtė pėrvjedhur njė shkarje: toponimi Kolashin duhet tė jetė Leposavic. R.Qosja

NESER DO TE LEXONI

Nė pjesėn e tretė tė intervistės sė akademikut tė njohur, Rexhep Qosja, do tė lexoni vlerėsimin e tij mbi vendimin e qeverisė pėr rishkrimin e historisė shqiptare, pėrfshi edhe letėrsinė, gabimet, shtrembėrimet dhe mėnjanimin e tyre, mendimin pėr hapjen ose jo tė dosjeve tė periudhės sė diktaturės, debatin mbi qytetėrimin evropian tė shqiptarėve, nė tė cilin ishte i pėrfshirė edhe vetė akademiku Qosja, rolin e intelektualėve nė tė dyja anėt e kufirit shqiptar, si dhe incidentin nė Institutin Albanologjik nė Prishtinė, ndodhur pak ditė mė parė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Thu Oct 04, 2007 12:11 am

Vetėm tė bashkuar do ti arijm qellimet tona
dhe do tė nderojm gjakun e shum Dėshmorėve qe dhan jeten pėr kėtė Tokė Shqipėtare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Thu Oct 04, 2007 12:19 am

Qosja: Historia? Ka gabime, por nuk rishkruhet (3)

Vijon pjesa e fundit e intervistės sė akademikut kosovar. Gabimet, shtrembėrimet nė historinė shqiptare dhe mėnjanimi dhe si po pėrdoren nga politika dosjet e diktaturės.
Nė pjesėn e tretė dhe tė fundit tė intervistės ekskluzive pėr gazetėn "Shqip", akademiku i njohur kosovar, Rexhep Qosja, jep vlerėsimin e tij mbi vendimin e qeverisė pėr rishkrimin e historisė shqiptare, pėrfshirė edhe letėrsinė, gabimet, shtrembėrimet dhe mėnjanimin e tyre. Nė mėnyrė kategorike, ai shprehet kundėr rishkrimit tė historisė. Ndėrsa pėr hapjen ose jo tė dosjeve tė periudhės sė diktaturės, Qosja thotė se duhet tė ishin hapur me kohė, pasi tani ato po pėrdoren nga politika, ashtu si edhe intelektualėt, tė cilėt "janė margjinalizuar". Akademiku flet gjithashtu edhe pėr debatin mbi qytetėrimin evropian tė shqiptarėve, nė tė cilin ishte i pėrfshirė edhe vetė ai, rolin e intelektualėve nė tė dyja anėt e kufirit shqiptar, zhvillimet nė letėrsinė shqipe, si dhe pėr incidentin nė Institutin Albanologjik nė Prishtinė, ndodhur pak ditė mė parė, qė Qosja e konsideron "njė akt vandalizmi".

A RISHKRUHET HISTORIA?

Prej disa ditėsh, nė Shqipėri ėshtė hapur njė debat i ri. Qeveria ka vendosur rishikimin e historisė. Sa i vlefshėm ėshtė njė debat i tillė? Cili ėshtė mendimi
juaj pėr kėtė nismė?

Sa mė kujtohet, Kryeministri i Shqipėrisė
ka kėrkuar, nuk e di nė
mbledhje tė qeverisė apo para
gazetarėve, jo qė tė rishikohet po qė tė
rishkruhet historia e Shqipėrisė. Shqiptarėt
e tjerė, qė jetojnė jashtė Shqipėrisė
shtetėrore, pėr fat, i ka lėnė pa
kėtė dhuratė tė tij. Nga shkrimet qė kam
lexuar pėr kėtė kėrkesė tė tij dhe nga
debatet televizive qė kam parė pėr kėtė
kėrkesė, nuk mė ka rėnė nė sy qė ndonjė
historian apo autor tjetėr tė jetė marrė
me nocionin rishkrim. Ē‘do tė thotė
nocioni rishkrim nė pėrgjithėsi? Dhe,
ēdo tė thotė ky nocion nė fjalėsin e
Kryeministrit nė veēanti? Tė rishkruash
diēka nuk do tė thotė tė rishikosh. Tė
rishkruash historinė e Shqipėrisė nuk do
tė thotė tė rishikosh historinė e Shqipėrisė.
Tė rishkruash historinė e Shqipėrisė
do tė thotė t‘ia fillosh kėsaj historie
prej tė parės, tė bėsh njė histori qė
ndryshon qind pėr qind nga historia e
derisotme. Kur Sali Berisha kėrkon tė
rishkruhet historia e Shqipėrisė ai nė tė
vėrtetė kėrkon qė tė hidhet poshtė ēdo
gjė qė ėshtė shkruar deri sot
pėr kėtė histori dhe tė shkruhet
historia siē dėshiron ai. A
ėshtė e mundshme kjo? Unė
them: jo. Historia e Shqipėrisė
sot nuk mund tė
rishkruhet: historia e Shqipėrisė
sot, nė shumė pika,
pėr shumė ēėshtje, rrjedha,
dukuri, etapa e periudha, figura,
veprime, veprimtari,
masa, politika, zhvillime, ngjarje
mund tė korrigjohet,
ndryshohet, thellohet, pasurohet,
por jo edhe tė rishkruhet
- si do tė donte ai me
suflerėt e tij. Ēdo brez e shkruan
historinė e vet tė popullit, tė cilit i
takon, por e shkruan duke u mbėshtetur
edhe nė historiografinė e brezave
paraardhės, duke shfrytėzuar frytet e
punės sė tyre, pėrvojėn e tyre, tė dhėnat
e tyre. Nga krahėt e brezave tė pėrparshėm,
sidomos nga krahėt e brezit
paraardhėsit, ne shohim mė qartė, mė
thellė dhe mė larg.
Historia e letėrsisė shqipe, fjala vjen,
e shkruar pas Luftės sė Dytė Botėrore,
ėshtė njė histori me shumė tė meta nė
metodologji, nė shikime, nė interpretime,
nė shpjegime dhe nė vlerėsime. Nė
tė, disa autorė janė mbiēmuar pėr arsye
politike e disa, po ashtu pėr arsye politike
dhe ideologjike, janė mohuar plotėsisht.
Por, megjithatė, ajo ėshtė njė histori
pa tė cilėn nuk mund tė ecė i sigurt
pėrpara asnjė historian bashkėkohor i
letėrsisė shqipe. Nė tė gjejmė lėndėn,
datat, titujt, jetėshkrimet e shkrimtarėve,
tė dhėnat pėr fatin e veprave
tė tyre, pėr lidhjet me letėrsi tė
huaja, pėr lidhjet me letėrsinė popullore
e tė dhėna tė tjera qė na bėjnė tė mundshme
tė shkojmė tutje nė shpjegimin
historiko- letrar tė letėrsisė shqipe. Njė
historian i ndershėm, i ndėrgjegjshėm i
letėrsisė shqipe, prandaj, nuk mund tė
mos u jetė mirėnjohės atyre qė e kanė
shkruar kėtė histori dhe nuk mund tė
mos thotė se Dhimitėr Shuteriqi ishte
njė historian shumė i merituar i letėrsisė
shqipe dhe i shkrimeve shqipe. Me
gjithė dallimet dhe mospajtimet metodologjike
dhe ideologjike qė kisha me tė
unė pėrkulem para emrit tė tij dhe e
quaj historian i madh i letėrsisė shqipe
dhe i shkrimeve shqipe. Puna e tij kėrkimore
shkencore mė ka kursyer shumė
kohė e shumė mund qė do tė duhej tė
bėja po tė mos ishin studimet e tij. Tė
shkruash historinė e letėrsisė shqipe do
tė thotė pashmangshėm t‘i referohesh
themeluesit tė saj: Dhimitėr Shuteriqit.
Historia e Shqipėrisė dhe e shqiptarėve,
para Luftės sė Dytė Botėrore,
ishte njė histori e personalizuar, njė histori,
e shikuar nga pikėpamja shkencore,
pothuaj diletante, por kjo histori e personalizuar
doemos u ka hyrė nė punė
historianėve tė pasluftės, tė cilėt historinė
e Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve e
kanė bėrė shkencė: shkencė tė ēmuar nė
atdhe dhe shkencė tė ēmuar nė Ballkan
e nė Evropė. Aleks Buda, Hasan Ceka,
Ignjac Zamputi, Arben Puto, Kristo
Frashėri, Skėnder Anamali, Stefanaq
Pollo, Ali Hadri, Ligor Mile, Kasėm
Biēoku, Kristaq Prifti, Selami Pulaha,
Gazmend Shpuza, Paskal Milo, Selim
Islami, Muzafer Korkuti, Franēesk Prendi,
Neritan Ceka e tė tjerė, kanė bėrė
punė, vėrtet, tė madhe historiografike.
Ata na e kanė mėsuar historinė. Ata na
kanė bėrė tė vetėdijshėm pėr tė kaluarėn
tonė, pėr trojet tona, pėr humbjet
dhe fitoret tona, pėr gėzimet e pakta
dhe dhembjet e shumta historike. Ata
na e kanė formuar krenarinė kombėtare
- historike. Nė simpoziume, nė
konferenca dhe nė kongrese ballkanologjike
dhe evropiane ata e kanė
pėrfaqėsuar me dinjitet shkencor shkencėn
historiografike shqiptare dhe
me dinjitet qytetar popullin shqiptar.
Mė kujtohet: historianėt dhe arkeologėt
e popujve tė Jugosllavisė, me
gjithė mosdurimin politik, dhe, ndoshta,
jo vetėm politik, pėr Shqipėrinė, i
pėrmendnin me shumė nderim emrat
e historianėve shqiptarė, duke shquar
pėrgatitjet e tyre impresive, nė shkrimet
pėr tubimet shkencore nė tė cilat
merrnin pjesė bashkė.

GABIMET, SHTREMBERIMET DHE MENJANIMI I TYRE

Sipas jush, cila ėshtė periudha mė problematike dhe mė e errėt e historisė shqiptare?

Tė vijojmė njė herė me argumentin e
mėsipėrm. Tė gjitha kėto ēka parashtrova
mė lart, nuk duan tė thonė, ndėrkaq,
se nė studimet e tyre, se nė historiografinė
e derisotme tė Shqipėrisė dhe
tė shqiptarėve nuk ka tė meta - tė vogla
dhe tė mėdha. Historiografia shqiptare,
nė pjesėn e saj mė tė madhe, ishte historiografi
metodologjikisht dogmatike.
Pėr shkaqe ideologjike dhe politike nė
tė zotėrojnė shikime tė ngushta, paraqitje
bardhė-zi, shpjegime dhe
vlerėsime anshėm subjektive. Rrjedha
dhe ngjarje historike rrėgjohen nė
luftėn e klasave! Disa figura historike
glorifikohen, kurse disa tė tjera pėrjashtohen
plotėsisht. Glorifikimet dhe mohimet,
shikimi klasor, patosi dhe retorika
ideologjikisht tė ngjyrosura janė tė
metat, qė, mjerisht, e shėnojnė historiografinė
tonė sidomos prej kohės sė
Skėnderbeut e deri sot, kurse historiografinė
e periudhave mė tė reja aq mė
shumė. Kuptohet, historia e Shqipėrisė
dhe e shqiptarėve duhet tė lirohen prej
kėtyre tė metave. Dhe, ajo tani e pesėmbėdhjetė
vjet ėshtė duke u liruar. Dėshmi
e kėsaj janė veprat kapitale "Historia
e popullit shqiptar", e botuar mė 2002
dhe "Dilemat e Arbėrit" e Pėllumb
Xhufit, e botuar mė 2006. Pėrvoja moderne
evropiane metodologjike, interpretuese
dhe shpjeguese e historiografisė
shqiptare ėshtė gjithnjė e mė e
dukshme dhe gjithnjė e mė frytdhėnėse.
Por, kur Kryeministri i Shqipėrisė
kėrkon qė tė rishkruhet historia e Shqipėrisė,
ai nuk i ka parasysh kėto tė
sipėrtheksuarat: ai ka parasysh qė njė
dogmė e shkuar tė zėvendėsohet me njė
dogmė tjetėr. Kėrkesa e tij, prandaj, ėshtė
njė kėrkesė me prejardhje tė njohur:
ėshtė kėrkesė staliniste. Janė tė njohura
kėrkesat e Stalinit pėr rishkrimin e
historisė ruse e sovjetike. Ku nė botėn
demokratike kryeministrat u vėnė
kėrkesa shkencėtarėve, ani shkencėtarėve
tė shkencave shoqėrore? Hajde,
mendojini kryeministrat a kryetarėt Romano
Prodi, Angela Merkel, Zhak
Shirak, Gordon Braun, Karamanlis,
duke kėrkuar prej historianėve qė ta
rishkruajnė historinė e shteteve tė tyre?
Jo. Kjo nuk mund tė ngjajė. Qė tė rishkruhet
historia e vendeve tė tyre, e popujve
tė tyre i lejojnė vetes tė kėrkojnė sot
vetėm edhe Llukashenkoja i Bjellorusisė,
Kim Xhong Illi i Koresė Veriore, Berdimuhamedovi
i Turkmenistanit dhe
Sali Berisha ynė.

SHPETONA ZOT PREJ TYRE!

Ju po pyesni se cila periudhė e historisė sė Shqipėrisė ėshtė mė problematike, mė e errėt, domethėnė mė njėanshėm e trajtuar dhe e shpjeguar?

Po tė krahasojmė historiografinė tonė
me historiografitė e popujve tė tjerė
evropianė, tė shkruara, ta themi, sipas
metodologjisė sė zbatuar nė shkollėn
franceze tė Mark Blokut, do tė themi, si
u theksua edhe mė parė, se historiografia
jonė nė pėrgjithėsi ėshtė shumė e
thjeshtėsuar. Thjeshtėsimet mė tė
mėdha, paraqitjet mė subjektive, madje
edhe shtrembėrimet mė tė theksuara
vėrehen nė periudhėn midis dy
luftėrave botėrore, sidomos tė kohės sė
mbretėrimit tė Ahmet Zogut dhe nė periudhėn
e komunizmit. Do tė ēuditeni,
besoj, nė qoftė se u thuhet se thjeshtėsime,
paraqitje subjektive, shtrembėrime,
madje, falsifikime vėrehen po
aq shumė edhe nė njė pjesė tė historiografisė
sė kėtyre 16-17 vjetėve tė fundit,
nė tė cilėn historia e Shqipėrisė dhe
e shqiptarėve nė pėrgjithėsi rishkruhet
ashtu si ēdo tė donte Kryeministri i
sotėm i Shqipėrisė. Shikojini historitė
pėr shkolla tė mesme! Sa shumė janė tė
pushtuara prej njėanshmėrive, shtrembėrimeve,
kur e kur gėnjeshtrave dhe
falsifikimeve! Nė njėrėn prej tyre kemi
dy faqe himnizim pėr partitė politike, qė
ishin vetėm njė opozitė e gjorė ndaj
regjimit tė Millosheviēit, kurse vetėm dy
rreshta pėr UĒK-nė. I lexoni artikujt dhe
shkrimet e tjera tė ndryshme pėr
formimin e partive dhe lėvizjet politike
nė Shqipėrinė shtetėrore e nė Kosovė
pas viteve nėntėdhjetė? I shikoni filmat
e ndryshėm dokumentarė pėr ato ngjarje
dhe pėr lėvizjen politike nė Kosovė
prej vitit 1981 e deri nė kohėn tonė?
Gėlojnė nga tė pavėrteta. Njėanshmėri,
shtrembėrime, tė pavėrteta, fshehje tė
tė pavėrtetave, falsifikime, glorifikime
nė njėrėn e mohime nė anėn tjetėr, aq
mė shumė mund tė vėrehen nė historitė
e letėrsive pėr shkollat e mesme e nė libra
leximi! Njėanshmėritė, thjeshtshpjegimet,
shtrembėrimet, tė pavėrtetat,
nė historiografinė e kohės sė komunizmit
bėhen brenda njė sistemi metodologjik,
shpjegues, vlerėsues. Dhe, kanė
njė dinjitet intelektual. Njėanshmėritė,
shtrembėrimet, tė pavėrtetat dhe falsifikimet
qė po bėhen nė historiografinė
shqiptare, tė rishkruar sipas kėrkesės sė
Kryeministrit, janė tė pasistem, janė
anarkike. Mungon dinjiteti intelektual.
Debati pėr rishikimin e historisė, siē
duket, do tė kėrkojė edhe saktėsimin e
Ditės sė Ēlirimit tė Shqipėrisė, 28 apo 29
Nėntor 1944...
S‘e di ēka mund tė saktėsohet nė njė
datė tashmė tė saktėsuar: tė saktėsuar
me tė dhėna qė sjellin sytė, veshėt dhe
mendja.
Ėshtė kthyer sėrish nė skenė
njė tjetėr debat i kahershėm, ai
pėr hapjen e dosjeve tė periudhės
sė diktaturės. Si e gjykoni
rikthimin e kėtij debati 17 vjet pas
rrėzimit tė diktaturės nė Shqipėri?
Sa dėgjoj dhe lexoj, tani nė skenėn
politike dėgjohet edhe debati pėr
hapjen e dosjeve pėr vitin 1997. Dosjet
do tė duhej tė ishin hapur deri tani edhe
pėr periudhėn e diktaturės komuniste,
edhe pėr periudhėn e despotizmit tė Sali
Berishės. Pse nuk janė hapur mė parė?
Ėshtė pritur, ndoshta, qė tė bėhen pastrimet
e duhura nė arkiva e nė dosje. E
dėshmi tė kėtyre pastrimeve tashmė
janė botuar nė trajtė libri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Thu Oct 04, 2007 12:20 am

QYTETERIMI YNE PLURAL

Njė vit mė parė, debati mbi qytetėrimin evropian tė shqiptarėve pati jehonė tė gjerė dhe provokoi pėrfshirjen nė tė tė personaliteteve tė shquara tė kombit shqiptar. Tani, njė vit mė pas, si e vlerėsoni ju atė debat, protagonist i tė cilit ishit edhe vetė ju?

Nuk ishte ky debat mbi qytetėrimin
evropian tė shqiptarėve po debat mbi
qytetėrimin e shqiptarėve, e, ky
qytetėrim deri sot ėshtė njė qytetėrim
plural: qytetėrim evropian dhe oriental
njėkohėsisht. Shkencėtarėt perėndimorė
kėtė pluralizėm nuk e theksojnė
vetėm pėr qytetėrimin tonė, por pėr
qytetėrimin ballkanik nė pėrgjithėsi.
Ata thonė: qytetėrimi evropian ėshtė mė
i cekėti nė Ballkan. Nė qoftė se mund tė
thuhet kėshtu pėr qytetėrimin e
grekėve, rumunėve, kroatėve, bullgarėve,
serbėve, ēka mund tė thuhet pėr
qytetėrimin tonė? Mund tė thuhet se
qytetėrimi evropian te ne ėshtė shumė
mė i cekėt se te grekėt, rumunėt, kroatėt,
bullgarėt a serbėt, sepse e bėn ashtu
tė cekėt pikėrisht pėrbėrėsi oriental.
Dhe, kjo e vėrtetė s‘duhet tė shqetėsojė
kė: sepse tė gjitha qytetėrimet janė vlera
tė njerėzimit.
Nė debatin pėr identitetin tonė u
bėnė pėrpjekje qė ēėshtja e qytetėrimit
tonė, e kulturės sonė, e feve tona, e identitetit
tonė tė vihet nė shėrbim tė politikės
ditore. Metodė e vjetėr staliniste:
ēdo gjė nė shėrbim tė politikės! Nė ēdo
anė politikė! Kudo politikė! Ata qė letėrsinė
dhe shkencėn i politizojnė edhe sot
si dje, ata nuk mund tė mos e bėnin politikė
edhe debatin pėr ēėshtje tė identitetit,
i cili do tė duhej tė ishte vetėm intelektual
dhe shkencor.
Debati tregoi se niveli i debateve
tona intelektuale, si i debateve nė politikė,
vazhdon tė jetė i paracaktuar: pėrkatėsitė
politike, partiake dhe fetare pėrcaktojnė,
nė tė vėrtetė cenojnė tė
vėrtetėn dhe tė drejtėn nė ato debate.
Debati tregoi se njohuritė tona pėr
ēėshtje tė ndryshme, tema tė ndryshme,
dukuri tė ndryshme tė pėrgjithshme
janė ende tė pakta, tė cekėta dhe tė
njėanshme. E kuptueshme: pėr 15 vjet
nuk mund tė kompensohen mungesat
qė ka shkaktuar izolimi i ynė pothuaj
njėshekullor nė shkencė, nė letėrsi, nė
arte, nė kulturė nė pėrgjithėsi.
Debati tregoi se jo intelektuali, po
paraintelektuali ynė, qoftė shkrimtar,
publicist e akademik, e quan tė ligjshme
gėnjeshtrėn nė qoftė se e sheh se ėshtė
pėr tė e dobishme. Debati tregoi se vrazhdėsia,
egėrsia zhvlerėson jo vetėm debatin
politik, po edhe debatin tonė shkencor
dhe intelektual. Debati tregoi se gatishmėria
e shumė vetjeve tė klasės
sonė politike dhe intelektuale
pėr tė ndėrruar fytyrė orė e ēast
dhe pėr tė servilizuar i paraqet tė
gėnjeshtėrta edhe gjykimet tona
nė shkencė e jo vetėm nė politikė.
Pjesėmarrės nė debat u dėrrmuan
duke bėrtitur se Evropa ka njė
identitet (njė qytetėrim, njė kulturė
e njė fe), ndėrsa pėr intelektualė,
shkencėtarė dhe politikanė
evropianė, Evropa sot pėrcaktohet
si pėrmbledhje e veēantė identitetesh.
Nuk ka popull evropian,
por popuj tė Evropės. Apo jo?
Debati pati edhe dy tė mira tė veēanta:
e para, e ndali turin e garave dhe propagandave
fetare nė radhė tė parė tė fesė
katolike dhe fesė myslimane, qė pashmangshėm
do tė ushtronin ndikim shpėrbėrės
nė njėsinė tonė shpirtėrore dhe kombėtare
nė pėrgjithėsi, dhe e dyta i komprometoi
pėrpjekjet e Ismail Kadaresė
dhe tė tjerėve si ai, pėr t‘u paraqitur ēka
nuk ishin nė kohėn e diktaturės dhe pėr
tė retushuar, nė tė vėrtetė pėr tė ndryshuar
tė kaluarėn ideologjike dhe politike
staliniste, me ēka ėshtė deformuar
shumė shkenca jonė e letėrsisė. U komprometua
posaēėrisht racizmi i Ismail Kadaresė
si dukuri kundėrhumane, por
edhe kundėrkombėtare. Jo mė pak u komprometua
edhe poltronizmi i tij i ēuar, si
shkroi kėto ditė njė publicist nė Prishtinė,
deri nė perfeksion: poltronizmi i tij i
treguar nė jetė e nė vepėr, qė aq shumė e
ka diskredituar personin e tij publik dhe
cenon dinjitetin e intelektualit shqiptar.
Keni folur shumė pėr moralin
intelektual. Ēfarė keni parasysh
me kėtė?
E kam parasysh atė qė e thotė aq bukur
Sartri: "Intelektuali ėshtė pėrgjegjės ndaj
sė vėrtetės... Nė qoftė se duam ta shpėtojmė
njeriun nuk na mbetet gjė mė e
rėndėsishme sesa t‘i dhurojmė atij fuqi
mohuese - t‘i dhurojmė atij mundėsinė qė
t‘i thotė ‘Jo‘ ēdo gjėje qė nuk ėshtė e
vėrtetė".
Mund tė shkruash libra shkencorė dhe
letrarė, mund tė kesh jo njė po tri fakultete;
mund tė jesh anėtar jo i njė, po i pesė akademive
shkencore, por nėse s‘ke karakter
tė qėndrueshėm, nėse s‘ke parime, nėse
nė vend se me kokėn tėnde mendon me
kokat e pushtetarėve, nėse tė vėrtetat e tė
drejtat ua flijon leverdive vetjake, ti s‘je
intelektual, po rrospie shkencore a letrare.

INTELEKTUALET E MARGJINALIZUAR

Flitet pėr njė zbehje tė rolit tė intelektualėve dhe tė mendimit tė tyre nė tė dyja anėt e kufirit shqiptar. Ēfarė sjell kjo, sipas jush, nė zhvillimet e nxehta politike shqiptare?


Njerėzit e politikės dhe shumica e mediave
kanė arritur t‘i margjinalizojnė intelektualėt
nė jetėn tonė shoqėrore. Dhe,
intelektualėt sikur janė pajtuar me kėtė
fat! Ata nuk e kryejnė rolin qė nė kėtė
kohė, nė tė cilėn ende nuk janė zgjidhur
as ēėshtja jonė kombėtare,as ēėshtja
demokratike, as ēėshtja sociale, objektivisht
u takon. Njerėzit e politikės - kjo
lėndė harxhuese, kanė arritur kėshtu ta
lėnė popullin shqiptar pa mendimin, pa
rolin e elitės! Nė vende tė tjera kjo nuk
ngjet. Po jap njė shembull se sa vendimtar
mund tė jetė roli i intelektualėve
nė historinė e njė vendi.
Nė Rusi, diku nga gjysma e viteve
nėntėdhjetė tė shekullit tė kaluar, kryetari
Jelcin ishte nė bisedime me zyrtarė
japonezė pėr t‘u dhėnė atyre njė ishull a
disa ishuj atje afėr Japonisė. Ky pazar i
shqetėsoi intelektualėt rusė. Dhe, rreth
njėzet akademikė tė shquar i bėnė njė
letėr Jelcinit, nė tė cilėn, pėrpos tė tjerash,
i thanė: ata ishuj nuk ia ke sjellė ti Rusisė
dhe ata ishuj nuk mund t‘ia tjetėrsosh
Rusisė. E qartė, zoti Jelcin? Kryetari Jelcin
e kuptoi kumtin dhe e ndėrpreu pazarin
me zyrtarėt japonezė pėr ishujt - fryte tė
imperializmit rus. Mbaj mend kur kryetari
i Shqipėrisė, Sali Berisha, e furnizonte
Serbinė me naftė edhe pse Serbia ishte
vėnė nėn bllokadė ekonomike nga
OKB-ja. Dhe, mbaj mend kur Sali Berisha
thoshte se mė e madhja qė iu takon shqiptarėve
tė Kosovės ėshtė autonomia,
sepse Kosova ėshtė djep i binjakėve shqiptarė
dhe serbė, por nuk u gjetėn intelektualė
qė t‘ia ēojnė njė letėr atij qė tė
mos e furnizonte Serbinė me naftė dhe
qė tė mos e mohonte tė drejtėn e shqiptarėve
pėr pavarėsi tė Kosovės. As sot
nuk po gjenden intelektualė, tė bashkuar,
qė t‘i thonė atij se pėr shkencat nė
pėrgjithėsi dhe pėr shkencat albanologjike
nė veēanti dinė mė shumė se ai
dhe mbrojnė mė pėrgjegjshėm se ai ato
dhe interesat e kulturės shqiptare, prandaj
le t‘i lėrė rehat e tė shikojė punėt qė
duhet tė shikojė.
Ēfarė mendoni se u mungon
letrave shqipe?
Shkrimtarėve tanė, shumicės sė tyre,
u mungon vetėdija kritike pa tė cilėn letėrsia
edhe mė tej do tė vuajė prej himnizimeve
mė pak a mė shumė folklorike. Dhe,
shkrimtarėve tanė, ndoshta numrit mė tė
madh tė tyre, iu mungon njohja e letėrsisė
moderne, sidomos e romanit modern dhe
postmodern. Pėr kėtė arsye letėrsia jonė,
nė njė pjesė tė saj tė madhe, vazhdon tė
jetė tradicionalisht realiste e kjo
domethėnė mė pak a mė shumė anakronike.

ĒKA NGJAU NE INSTITUTIN ALBANOLOGJIK

Para pak kohe, nė Institutin Albanologjik ndodhėn ngjarje qė jehuan shumė nė opinionin kosovar dhe nė diasporė, megjithėse nė mediat e Shqipėrisė nuk u komentuan shumė. Ēka ngjau nė tė vėrtetė nė institut?


Si duket jo pa lidhje me ofensivėn e
Kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha,
kundėr Akademisė sė Shkencave dhe studimeve
shqiptare nė Shqipėri, nė Prishtinė
u bėnė pėrpjekje pėr ndryshimin e
qėllimit pėr tė cilin ėshtė themeluar Instituti
Albanologjik e qė ėshtė: studimi i kulturės
materiale dhe shpirtėrore tė popullit
shqiptar jo vetėm nė Kosovė po nė
pėrgjithėsi. Nė kundėrshtim me ligjin nė
fuqi, nė Ministrinė e Arsimit, tė Shkencės
dhe tė Teknologjisė u modifikua statuti i ri
pa pyetur fare organet pėrkatėse tė Institutit,
siē ėshtė Kėshilli Shkencor, nė tė cilin
Institutit, pos tė tjerash, i pėrcaktohen
si qėllim edhe studimet sociologjike dhe
politike - pėr ēka tash e shumė vjet ekziston
njė Institut nė Kosovė. Nė tė vėrtetė,
synohej qė Instituti tė futej nė duart e njė
tarafi partiak shkencor dhe, mandej, tė
mund tė pėrdorej pėr betejat e filluara
tani e sa kohė pėr ndryshimin e gjuhės
standarde apo, madje, pėr krijimin e gjuhės
sė dytė standarde dhe pėr krijimin e
kombit tė ri, kosovar, si dhe pėr pėrfitime
tė ndryshme vetjake. Pėr kėto qėllime nė
Institut u vendosėn tė ashtuquajturat
masa tė dhunshme.
Hulumtuesit shkencorė dhe personeli
administrativ i Institutit, numri mė i madh
i tyre, prej fillimit refuzuan pajtimin me
masat e dhunshme. Por, kur nė kuadrin e
kėtyre masave tė dhunshme ndodhi thyerja
e kabinetit tė Ymer Jakės dhe kabinetit
tė Rexhep Qosjes, u kuptua plotėsisht
se pėr ēka ishte fjala. Nė tė vėrtetė, thyerja
e kėtyre kabineteve e demaskoi
qėllimin e projektuesve tė pushtimit tė
Institutit prej tarafit, qė po arrin tė bėjė
mjaft uzurpime dhe shpėrdorime nė shkencėn
e nė kulturėn tonė. Numri mė i
madh i punonjėsve tė Institutit doli nė
protestė. Thyerja e kabineteve (me punėtorė
tė marrė nė pazar tė Prishtinės) ishte
njė vandalizėm i pashembullt, qė nuk e
bėri as pushteti serb kur nxori prej Institutit
punonjėsit e tij disa vite para luftės.
Kjo nga punonjėsit e Institutit u pėrjetua
si fyerje e rėndė ndaj Institutit dhe punės
sė tij shumėvjeēare. Ishte ky njė veprim i
ēmendur, unė them i bėrė pa dijen e ministrit
tė Arsimit, tė Shkencės e tė
Teknologjisė, Agim Veliu, veprim qė
mund tė ishte shumė komprometues pėr
kulturėn tonė, pėr liritė dhe tė drejtat e
njeriut nė Kosovė. Merreni me mend: njė
profesor universiteti i pėrdorur dhe i
sakrifikuar prej tarafit nė fjalė, dhe njė
studiues i folklorit e urdhėrojnė dhe e
mbikėqyrin thyerjen e kabineteve tė studiuesve
tė letėrsisė dhe tė kulturės shqiptare,
nė tė cilėt punohet dyzet vjet
dhe futjen e librave dhe tė lėndės sė
arkivave tė tyre nė thasė najloni pėr t‘u
hedhur diku tjetėr!
Nė atė kabinet, nė tė cilin punoj prej
vitit 1967, kur ėshtė rithemeluar Instituti,
unė i kam shkruar me stilograf dhe
shumė, shumė herė nė makinė tė shkrimit,
tė gjitha veprat e mia me pėrjashtim
tė dy tė parave. Nė atė kabinet janė
shkruar "Historia e letėrsisė sė Rilindjes"
nė tri vėllime, monografitė pėr Naimin
dhe Asdrenin, studimet dhe trajtesat pėr
tė gjithė shkrimtarėt e vjetėr, shkrimtarėt
midis dy luftėrave botėrore dhe shkrimtarėt
e sotėm pėr tė cilėt kam shkruar.
Nė atė kabinet janė shkruar tė gjitha
veprat e mia pėr ēėshtjen e Kosovės dhe
ēėshtjen shqiptare nė pėrgjithėsi dhe
shumė deklarata, rezoluta, protesta,
pėrkujtesa nė emėr tė Institutit, tė Akademisė
sė Shkencave e tė Arteve tė Kosovės
dhe studentėve tė Kosovės kundėr
dhunės sė shtetit serb nė Kosovė, tė cilat
u janė dėrguar shtetarėve tė ndryshėm
botėrorė dhe institucioneve botėrore. Nė
atė kabinet janė shkruar romanet e mia
dhe dramat e mia. Pėr tė shkruar "Historinė
e letėrsisė sė Rilindjes", monografitė
pėr Naimin dhe Asdrenin dhe pėr
tė bėrė studimet dhe trajtesat pėr tė
gjithė shkrimtarėt, me tė cilėt jam marrė,
ėshtė dashur tė bėj shumė punė. Nė atė
kabinet, prandaj, ishin sistemuar detyrimisht
tė gjitha fotokopjet dhe filmat e
botimeve tė para tė veprave tė rilindėsve,
tė shkrimtarėve tė vjetėr dhe tė shumė
shkrimtarėve midis dy luftėrave
botėrore, tė bėra nė Tiranė, nė Bukuresht,
nė Athinė, nė Stamboll, nė Sofje
dhe, madje, nė Konstancė.
Nė atė kabinet gjenden skeda dhe
shėnime tė punės sime dyzetvjeēare;
dorėshkrimet e veprave tė mia; versionet
e ndryshme tė shkruara nė makinė shkrimi
tė veprave tė mia tė ndryshme; lėndė
arkivore tė ndryshme: korrespodenca, artikuj
tė ndryshėm tė shkruar pėr Kosovėn
dhe pėr mua nė shtypin jugosllav; fotografi
tė shumta; mjetet me tė cilat
punoj: stilografė, lapsa kimikė, lapsa tė
zakonshėm, goma, gėrshėrė, syze, thjerrėza,
vizorė. Dhe, rreth 1600 libra tė ndryshėm.
Dhe, tė gjitha kėto, gjithė kėto vepra
dhe gjithė kėtė arkiv vetjak, ushtruesit
e masave tė dhunshme kishin
vendosur qė, me katėr punėtorė tė marrė
nė pazarin e Prishtinės, t‘i fusin, dhe po i
fusnin, nė thasė najloni, qoftė edhe duke
i pėrdhosur nė dyshemenė e kabinetit,
dhe duke i nxjerrė prej kabinetit! A ėshtė e
mundshme tė ngjajė kėsi vandalizmi nė
Kosovė? Nė Kosovėn demokratike - tė
pasluftės? A ėshtė e mundshme qė ky vandalizėm
tė ndodhė me dijen e Ministrisė
sė Arsimit, tė Shkencės dhe tė Teknologjisė?

MESIMI QE DO MESUAR

Sjelljet e dhunshme ndaj Institutit mund tė bėheshin tepėr komprometuese
pėr demokracinė tonė tė re nė kohėn kur vendoset pėr statusin e Kosovės.
A mund tė lejojnė Kombet e Bashkuara qė nė protektoratin e tyre, ndaj
institucioneve shkencore, ndaj shkencės dhe shkencėtarėve tė bėhej ēka kishin bėrė vetėm Inkuizicioni nė Mesjetė dhe Stalini e Gebelsi nė shekullin 20!

Fatmirėsisht
kėto sjellje tė dhunshme u ndaluan,
por kjo nuk do tė thotė se projektuesit
e pushtimit tė Institutit do ta ndalin
plotėsisht avazin. Jo. Por, Kosova liridashėse,
tė besojmė, nxori njė mėsim
prej atyre qė ndodhėn nė Institutin Albanologjik
dhe nuk do tė lejojė mė kurrė
vandalizma tė tillė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Fri Oct 05, 2007 4:01 am

mendoj se me ne fund edhe procesi drejt nji bashkimi kombatre veq ka fillue ndoshta don sakrifica por siq kan then te moqmit dasem pa mishe nuk ka dhe nuk ka pasun ne duhet te jemi te pregaditur ne cdo kohe dhe jo te neutralizohet procesi por te eci perpara sodo thirrje qe te ket ne popull sa do qe flet bamir topi apo topalli berisha apo zogjani ky prosec eshte si treni qe niset dhe nuk ndalet deri ne stacionin e tije qe ka ven destinacionin e vet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
renan
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 17
Registration date : 09/10/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   Wed Oct 10, 2007 12:13 am

annaa te lumt goja moter e ke peshkrue shum mire.
Edhe un si shum shqiptar jam me bashku Kosoven me Shqiponi e kur te bashkohemi me ni ushtri te fort ua ....na nanen grekit e makedonit i bajna rob te shohin me provu pak sa asht mir me kan rob
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i trojeve shqiptare   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Bashkimi i trojeve shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 14Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: