Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Muzika folklorike-problemet e saj

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Thu Dec 24, 2009 10:13 pm

Mire se paskit ardhur ne mesin tone E.Rama
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
voglushja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 36
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Thu Dec 24, 2009 10:21 pm

gjithashtu dhe une te uroj mire se ardhje i nderuar antare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Thu Dec 24, 2009 10:40 pm

sa bukur tema bash per qef timin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Violina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 9
Age : 57
Vendi : Prishtinė
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Fri Aug 27, 2010 8:35 pm

MUZIKA FOLKLORIKE-DISA FAKTOR QĖ E SOLLĖN ATĖ NĖ KRIZĖ
Ne shqiptarėt jemi rritur me muzikėn folklorike tė gjithė,madje edhe kėta kėngėtarėt e zhanreve tė tjera sė pari kanė filluar me folklorin.Folklori muzikor na ka mbajtur gjallė shpirtin,historinė dhe krenarinė tonė.Sė bashku me oden shqiptare qė ishte shkolla jonė e parė dhe thėnė shkurtė se ēdo shtėpi shqiptare ke pasur nga njė shkollė private sepse kishte odė. Nė odė bėhej edhe folklori muzikor. Aty varur rrinte qiftelia krahas pushkės. Kishte edhe folkloristė tė mirė,prandaj edhe dėgjues. Sot muzika folklorike ėshtė nė krizė,por jo se nuk dėgjohet edhe pse ndoshta jo sikur mė parė,por jan disa faktor qė ajo ėshtė nė krizė.
[1. Q I F T E L I A- ėshtė vegėl e jona kombėtare origjinale. Sot nuk ka qifteli tė mirė. Mos u befasoni,por kjo ėshtė e vertetė,s'ka qifteli tė mirė. Mund tė shkosh nė treg dhe shikon plot qiftelia tė cilat pėr shikim jan mjaft estetike,por tingulli i saj ėshtė fare i dobėt. Nuk ka mjeshter tė mirė pėr ndertimin e saj. Unė e njoh thell qiftelinė edhe pse s'e kam prodhuar kurrė e di mirė se si prodhohet dhe mjafon ta prekėsh vetėm nė dyzenin e saj me dorėn tende,unė e di vlerėn e saj.
Druri i qiftelisė duhet tė jetė i zgjedhur,dru qė kėndon. Ka dy lloje druri:dru qė kėndon dhe dru qė nuk kėndon. Mjeshtrit e qiftelisė marrin drurin kudo qė e gjejnė i cili ėshtė pėr djegie e jo dru qė kėndon,dru pėr vegėl. Pastaj ngjitėsi i drurit (tutkalli) me tė cilin punohet qiftelia nė Kosovė nuk ėshtė pėr vegla muzikore ngase ai ėshtė i dėmshėm pėr tingullin. Ngjitėsi i tillė (me ngjyrė tė bardhė dhe pa ngjyrė) ėshtė pėr mobilje. Nuk dua tė shpjegoj mė shumė se mund tė dalim nga tema por thėnė shkurt se qiftelia vuan nga prodhuesi i saj,nuk ka kush ta prodhoj. Ajo ēfarė ėshtė nė treg nuk ka tonin e qiftelisė sė dikurshme,nuk ka drurin,ngjitėsin dhe perdet (notat) nuk i ka tė vendosura nė vend.
2.KUSH ME I RA QIFTELISĖ
Problemi tjetėr ėshtė se pak kush din tė ekzekutoj me qifteli,prandaj edhe dėgjues nuk ka kur nuk ka njė valle tė mirė. Vėrej Fatmir Makollin i cili ekzekuton bukur me qifteli! Tė gjithė e dėgjojnė.
Ndėr ekzekutuesit mė tė mirė tė qiftelisė ishin:
Augustin Ukaj- i cili ėshtė i pari qė i solli gjysmėnotat (semitonet) nė qiteli,qė mė vonė u pėrhapėn tek tė gjithė folkloristėt dhe pastaj pothuajse ēdo qifteli prodhohet me gjysmėnota.
Musė Hertica- ekzekutues i saktė i qiftelisė,
Beqir Prelezi,
Halit Bilalli,
Mhill Krasniqi. Nuk di edhe ndonjė tjetėr. Unė njoh tė gjitha grupet e folkloristėve tė njohur nė Kosovė,por asnjė nga ata nuk di tė ekzekutoj me qifteli,prandaj edhe nuk dėgjohen nga njerėzit.
Ata pėr t'ua mbuluar gabimet marrin nė grupet e tyre fizarmonikė (harmonikė) dhe ndonjė vegėl tjetėr,ndersa disa prej tyre qiftelinė vetėm e mbajnė siperfqsisht nė dorė.
3.ORKESTARA TJETĖR FOLKLORIKE
Nė vend qė nė muzikėn folklorike tė prijė (tė udhėheqė) qiftelia nė mėnyrė qė tė kemi folklor tė paster,udhėheq harmonika sė ciles i bie ndonjė amater,apo edhe nėse ėshtė profesionist ai i bjen tej mase duke e mbuluar tingullin e qiftelisė dhe tė sharkisė. Harrova tė them se as sharkisė tė ashtaquajturit folkloristėt e sotėm nuk dijnė me i ra. Njė pėrson nga Podujeva e njoh qė po i binte bukur e ndoshta dhe besoj se ėshtė mė i miri ekzekutues i sharkisė nė Kosovė. Ėshtė ky folkloristi,kėngėtari Sabit Bilalli. Para tij ka qenė shoku i Augustin Ukajt,i ndjeri Marjani e quanin.
Nė Prishtinė,ekzekutues i mirė i sharkisė kam parė njėfarė Afrim Gashi. Tjetėr folkloristė qė ekzekuton me sharki ende nuk kam parė dhe fatkeqsisht nuk ka. Dhe pyetja ēka me dėgjue dėgjuesi kur nuk ka?
4 V I O L I N A- ėshtė mbretreshė e muzikės,thonė dhe kjo ėshtė me tė dretė. Nė folklorin ton shqiptar violina shkon shumė mirė. Po tė kemi rastin qė njė kėngėtar apo ekzekutues i mirė i qiftelisė,psh. Fatmir Makolli,ose Musė Hertica (Bilalli),apo Halit Bilalli,pastaj sharkisė le t'i bie njė i rangut si Sabit Bilalli dhe fute njė violinist shqiptar tė tretin dhe thuaju : Lėshoja zanin-besoni tė gjithė do ta dėgjojnė. Dhe jo vetėm kaq,por asnjė ulur nuk do mund tė rrinte nga emocionet.
Orkestėr foklorike tė mirėfillėt nė radhė tė parė nuk ka. Jan mbushur plotė grupe folklorike qė veti i thonė "kėngėtarė",por s'kan lidhje me folklorin,prandaj edhe nuk dėgjohen. Nė grupet e tyre kan futur magjup me violinė. Me kėtė nuk dua t'i urrej ata,por me hyrjen e magjupit nė odat tona e qė ėshtė mė e keqja ata futen valle dhe pjesė orkestrale rome nė foklorin tonė.Deshem apo nuk deshem ta pranojmė muzika foklorike e cila po dėgjohej pėr njė periudhė tė gjatė nė odat tona mori karakterin muzikė folklorike shqiprao-rome. Nuk dua tė theksoj kėtu pastaj se ēfarė bėnė disa magjup nė luftė ku thika e tyre qe aleati mė besnik i shkieve mbi kokat e familjeve tona,se e futem nė odė e nė folklor.Kėshtu bėnė disa folklorist,prandaj nga kjo dhe ato tė pėrmendura mė lartė publiku i kėtij lloj folklori hummbi.
5. TEKSTI I KENGĖVE DHE KENGA
Shkaku tjetėr i rėnies sė njė foklori tė tillė ēfarė ju prezentua dhe po i prezentohet popullit dhe i cili nuk ka vesh pėr njė tė tillė ėshtė teksti i dobėt i kėnėve dhe mėnyra e tė kėnduarit.
Janė thurė kėngė patriotike me tekst tė dobėt,pa pėrmbajtje me pėrsėritje tė shpeshta tė fjalėve.
Duket qartė se autori,por as kėngėtari nuk di gjė pėr ngjarjėn tė cilėn po kėndon. Madje fare pak apo aspak nuk di as pėr figuren historike tė cilen e ka kėnduar disa herė apo shpesh herė. Pyeti ata folkloristėt e dikurshem disa prej tė cilėve ishin edhe mė shumė se historian pėr ngjarjet qė i kėndonin.
6 KUSH ĖSHTĖ MUZIKANT FOLKLORISTĖ
Arsyeja tjetėr e rėnies sė folklorit duhet bazuar edhe nė atė se kush ėshtė folkloristė tani. Nuk e kam fjalėn pėr tė gjithė,se ka ende folkloristė tė mirėfilltė,por kjo shumica e folkloristėve qė vetėm nė Prishtinė janė dhjetra grupe qė thonė se kėndojmė nepėr dasma. Pastaj nga ēdo komunė ka poashtu dhjetra,e qė mbetėn tė kėndojnė mė shumė te njeri-tjetri se thonė FOLKLORI MUZIKOR KA RĖNĖ.
Shikoj nivelin e shkollimit tė tyre dhe biografin. Ti kur shkon nė dasmė,je pėrball njė publiku tė rajoneve tė ndryshme dhe dikush tė njeh. Je mėsues.prof,puntor,zanatēinj,apo kushdo qė je.
Shumica e folkloristve qfar i ofrohen opinionit nuk di se kur me e nis kėngėn as kur ėshtė koha pėr ta ndalur atė. Pastan nė muhabete nė oda disa nuk kanė lidhje pėr biseda siē duhet tė ketė njė folklorist.
Vargjet e teksteve tė kėngėve e humbin kuptimin duke u munduar pėr t'ia gjetur njė rimė. P.sh.
"Mustaf Hoxha trim me fletė"
Ēfarė fletėsh ėshtė fjala?! Pastaj nuk i kanė mėsuar kėngėt mirė ashtu siē kanė qenė:]
"Esad Pasha rrethue n'PLEME t'vogėl "- duhet tė jetė PLEVLE.
Pėr tė kėndur muzikė folklorike nuk ka ndonjė audicion,seleksion apo komision. Kushto qė po e rrok njė qifteli nė dorė po i thotė veti folklorist. Madje ka edhe disa tipe tė sjelljeve jo tė mira nga disa qė vetės i thonė folkloristė.
Nuk dua tė zgjatėm mė tepėr se ka mjaft ēka tė shkruhet pėr problemet e muzikės foklorike dhe shkaqet e rėnies sė saj siē thuhet,madje unė nuk jam ndonjė ekspert i kėsaj fushe vetėm potencova disa nga pėrvoja ime dhe kėndveshtrimi im nga tė cilat mendoj se ėshtė njė pjesė e shkakut dhe pasojes.
Nė fund konstatoj se POPULLI YNĖ E DO FOKLORIN SIĒ E KA DASHUR GJITHNJĖ,POR NUK KA NJĖ FOLKOR ĒFARĖ AI DO. FOLKLORI MUZIKOR ĒFAR I OFROHET POPULLIT TONĖ,AI NUK DĖGJOHET SE NUK ĖSHTĖ BURIMOR. ME DAJLEN NĖ SKEN TĖ FOLKLORISTĖVE TĖ MIRĖ,MENDOJ SE POPULLI ĖSHTĖ I ETUR TA DĖGJOJ.
Augustini dėgjohet gjithnjė,nuk ka rėn nga moda. Hashim Shala,kėngėt e Shkurtes e kam fjalėn pėr atė foklorike,Salih e Feriz Krasniqit,Mus >Herticės,por disa nga kėta kanė vdekur e disa janė plakur.
NA KA MARRĖ MALLI PĖR MUZIKĖ FOLKLORIKE.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sat Aug 28, 2010 7:46 pm

VIOLINA-agustini mus hertica e halit billali kta kan qen ok per disa keng te caktuara dhe hiq ma shum dhe ata ne kohen e vet, sa i perket se e ke pa ne prishtin njifar Afrim gashi se i bjen mir jo-por ESAD GASHI esht aj . sa i perket BEQIR PRELEZIT e kam njoft personalisht ka pas nji zhanerr interesant dhe te veqant,ne at zhanerr ka qen i mir po jo i mir ne aspektin e prgjithshem.....
Sa per ESAD PASHA NE PLEME TE VOGEL- jo por -OSMAN PASHA NE PLEME TE VOGEL dhe esht e sakt, OSMAN PASHA ka qen nji gjeneral shqiptar nga nji fshat ne Maqedoni te sodit, i cilli ka luftuar ne anen e turqeve kunder rusve. pleme e vogel esht qujtur vendi rrethina ku kan luftuar turqt e rust....
Dhe sa per qifteli ka mbet pas dore sepse nuk e kan institutcionalizua nga instucionet tona.per te pas sukse ky insrument duhet edhe stimulu....
Ekzekutus te mir ne qifteli jan FATMIR MAKOLLI, por fenomenal dhe ekzakt me korografi ka qen BURIM KRASNIQI,por tash ka kalu ne ne komponime dhe po kompozon tash edhe pse ka qen percjelles i estrades ton gjithka dhe ne diaspor.
Nuk esht problemi vetum te basterdhimi i folkloristve por edhe te ndrrimi i gjeneratave.

Dhe sot njerzt sod jan ma te shkolluar dhe nuk ndegjojn pordhet e askujt por kan deshir ta gjejn veten diku dhe disi, dhe dalin vallxojn shka ne folklor nuk shkon,dhe kjo esht nji problem fundamental,sepse ne vallxim po e perdorin rinia dhe per njoftim dhe biseda te ndryshme,e etj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Violina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 9
Age : 57
Vendi : Prishtinė
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sat Sep 04, 2010 12:44 am

NUK MĖ KE KUPTUAR NĖ SHKRIMIN TIM Z. XHEMA

"Nė aspektin e pėrgjithshėm" siē thoni ju askush s'mund tė jetė muzikant -ngase fusha e muzikės ėshtė[ e gjerė,qoftė ajo edhe e zhanrit tė folklorit.
Sa pėr korrigjimin Esad Pasha,keni tė drejtė,ėshtė Osman Pasha-ashtu siē ju thoni.
Pėr tė tjerat nuk e keni mirė!
Rinia ėshtė nė rregull qė mirret me zhanre tė tjera tė muzikės,se nuk do thotė tė merret vetėm me folklor. Kėtu nuk mė ke kuptuar,por s'ka gjė se nuk ke njohuri. Kjo duket edhe nė drejtėshkrimin tuaj i cili ėshtė fare i dobėt. Ju nuk mund tė njihni folklorin shqiptar kur nuk e njihni shkrimin e Gjuhės shqipe.
Folklori nuk ėshtė pėr njerėzit e shkolluar se ata janė nė mbarė botėn,por pėr shqiptarėt qofshin tė shkolluar apo mė pak tė shkolluar,ėshtė pėr tė gjithė shqiptarėt-FOLKLORI SHQIPTAR.
Tė gjithė popujt e botės e ruajn traditėn folkorike tė tyre,prandaj edhe ne.
Sipas teje qenėka prapamebturi folklori dha madje "pordhė"!

E ke gabim,z.Xhema. Folklori shqiptar ėshtė kulturė e shqiptarit ashtu sig ėshtė veshja kombėtare e tij,gjuha,traditat tė cilat e veēojnė si kom. Traditat kombėtare janė ato qė e pėrcaktojnė kombin dhe besoj se kėtė e di edhe ti.
Mendo se nuk tė kam lėnduar,pėrndryshe tė kėrkoj falje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sat Sep 04, 2010 8:08 am

Violina-edhe ti sme ke kuptuar mu a se nuk thash se folklori,esht pordh,por disa kengetar folklorist te cillet komponojn keng vet per kusheri e farefis ,njerz pa vler e pa vepra.dhe ktu ja humbin vleren folklorit, se ky zhanerr i muzikes esht nji nder zhanrret ma te mira.
Saper instrumentalistin se e ke par ne prishtin me mbiemer gashi-jam i sakt 100% ti jo, Sa per Beqir Prelezin njashtu jam i sakt se aj esht epok ne vete dhe kush mi gjen disa inqizime te tija dhe kisha poguar mir.
E sa i perket drejt shkrimit ti na rrosh sa malet,... dhe shum mir qe je hy ne ket forum se paku po shpresojm se dot permisohemi prej teje N“TE ARDHMEN- KLM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Violina
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 9
Age : 57
Vendi : Prishtinė
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sun Sep 05, 2010 3:50 pm

Xhema, tė KĖRKOJ FALJE,vėrtetė s'tė paskam kuptuar!
Keni tė drejtė.
Tė falėsh ėshtė trimėri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sun Sep 05, 2010 10:05 pm

Violina- a din te ekzekutosh dishka ne violin a veq e ke merak qe e ke marr ket pseodenim, dhe mos je violinisti i LITIT E BITIT .
pasi dhe ne ren te par i ke potencu kta folklrista nga Llapi,shka un mendoj se edhe hertica e dhe kta siper permendurit jan pjes perberse te kti zhanrri muzikor por jo ne at stad te cillin e ke radhitur ti!
Perveq agustinit i cilli esht nji nder koloset e ksaj muzike, kta te tjert jo se jan te vonshem.Koloset e par shpiksit e ksaj muzike nji nder te paret jan DERVISH SHAQA -SEF MLEQANI e vin ca te tjer qe sa do te dobet qe ka qen kjo shpikje ka pas jehonen e vet qind vjeqare po thuaj se.
Pos tjerash folklori ka mar tatpjeten dhe nuk dot qohet ne kemb ma kurr, sepse dhe nuk ka kurrfar kriterrijesht te kurgjeje , ne ket muzik kush mund e kush din kendon shka te don ekzekuton site don, a dhe pse asht nji der zhanrret muzikore ma meritore ndo aspekt ne krahasim me shka kendohet e servohet sod neper mediat tona qe shiquera.
Dhe per ket arsye po dominojn dhe zhanrret tjera!
kjo esht histori e gjat veq se intitucionet ton kan shum gjynahe qe nuk ndermarri disa masa per ta shpetu dhe mos me zhduk kjo muzik.
Sepse kjo muzik i kondon shtreses me vitale te kombit ton pra heronjeve trimave qe kan pas zemer qeliku qe jan te pa harrushem sa te jet bota me njerz.
por institucionet poja bej sikurse;BOTA DIGJET-A KURVA KRIHET! keshtu po ja bejn ksaj tradite ton shekullore dhe vuliminoze kta te zgjedhurit tan po nejse se kan tjera probleme ma te mdhaja se kte.

PS na fal per drejt shkrim se kam nji testatur me shkronja gjermane dhe besoj se ja gjen vendin do, é ..... klm
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Mon Sep 06, 2010 11:21 am

Pėr tė qen sod kėngėtar i Rapsoditė folklorik ėshtė pak sa vėshtir sepse shum pak dėgjohet dhe duhet tė ket njė bugjet tė vetin qė tė investoj sepse kush nuk qan kokėn mė pėr kėt lloj muzike qė ka burimin tipik Shqiptar ,
po tash kan hyr nė dot tallava e ku di qka dhe zhndre tjera qė nuk kan tė bėjn far eme ne si dhe vjedhje tė muzikave tė huaja vetėm pėr pėrfitime tjetėr nuk ju intereson seps enuk funksion ligji qė nė shum shtete kjo dukuri ėshtė e rregulluar dhe denohet po qese mer kangėn etjeter kujt te ne ėshtė bėr si nė filma kauboj kush kujn atė muje por shtohet pyetja deri kur kėshtu .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
skifter
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 1
Age : 39
Vendi : vilajeti SHkupit
Registration date : 08/10/2010

MesazhTitulli: pershendetje gjidhve    Thu Oct 14, 2010 10:29 pm

nese eposedon dikushe nga antaret kengen AVNI RRUSTEMIT nga kengatari shaqir cervadikute ta dergone ne emalin rexho79-@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sat Oct 16, 2010 10:14 pm


skifter e ke edhe nė yutube
www.youtube.com/watch?v=4eRqgvSss8g
YouTube - SHAQIR CERVADIKU Kang per Avni Rrustemin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Sat Oct 16, 2010 10:15 pm

Shaqir Cėrvadiku Kėngė pėr Avni Rrustemin 1994 nga http://www.rapsodet ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Mon Oct 18, 2010 2:13 pm

muzika tallava e ka gjenezen prej femrave rome te cilat perdornin defat neper dasma vetem se kta te rinjte i kane sistemuar si me ritem asht edhe me instrumente.cdo popull apo pakice ka te drejte ta afirmoje muziken e vet une po shof shpesh kritika ne emer te kesaj muzike po eshte e padrejte dikuj ti cungosh te drejten ete berit muzike e tenden jo .kjo eshyte njejte si te kritikosh muziken rep armb te amerikes cdo gje qe eshte e pranueshme per veshe eshte nje vlere.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Mon Oct 18, 2010 9:55 pm

valla te gjith po e duan muziken tallava me shum se folklorin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shkup43
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 6
Age : 50
Vendi : shkup
Registration date : 07/12/2010

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Tue Dec 07, 2010 6:21 pm

I ashtuquajturi kangetar Ermal Fejzullau e paska kendu Hajredin Pashen per mrekulli.......................obobobobob qfar marrezie............po a e keni ndegjuar at kang ndonji here nga Aziz Ndreu,Riza Bllaca apo Hashim Shala e Tahir Drenica..........ajo keng vetem se u bastardua nga ai,,kengetar,, i lartpermendur...........kete kengetar koh pas kohe bastardojn ndonji keng te mirfillt vetem e vetem duke mendu ta amnestojn vehten se ,,ja ne po kendojm shqip...!,,.......ata ,,kengatar,, le ta dijn se herdo kur do ti gjykoj historia................................!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shkup43
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 6
Age : 50
Vendi : shkup
Registration date : 07/12/2010

MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   Tue Dec 07, 2010 6:28 pm

Nese doni te degjoni folklor te mirefillt shqiptar (kryesisht kosovar)e tė cilin e interpretojn per mrekulli me luajtje ne instrumente dhe kendim fantastik dhe njekohsisht jan te rinj nga mosha po perdorin kryesisht keng te vjetra te cilat i interpretojn me mjeshtri te rrall........ju kisha preferuar..... Shkelzen Morina dhe Sinan Gashi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Muzika folklorike-problemet e saj   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Muzika folklorike-problemet e saj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: