Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kenga e Aziz kelmendit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Kenga e Aziz kelmendit   Sun Jun 22, 2008 7:51 pm

Mendimet juaja per ket keng mund ti shkruani por te keni kujdes se Ky ka qen vertet nej patriot qe ter jeter rinore ja ka kushtuar idealit t ekombit ton shqipris se bashkuar.

Azizi si femij ishte i qet i sjellshem dhe shum mendi thell,gjithmon luante dhe ndegjonte kujdeseshte per familje dhe shoqeri sikur per vehte,ishte i veqant ne shoqeri gjithmon i binte Qiftelis dhe kendonte keng patriotike , ka qen nje atdhetar i flaket i Bashkimit komtar.
Si fati i azizit fatkeqsish paten edhe shum vllezer tonShqiptar qe moren plumba ne ish armaten ish jugosllave serbo qetnike ,ku i vran serbet ushtaret shqiptar ,dhe thonin se ata e kan vra veten ,dhe i sjellshin ne arkivole t embyllura helmetikisht.Shqiptaret ather u detyrun te shkojn edhe me dhun ne ish Armaten x jugosllave ku shqiptaret ishin njerzit me te shkelur nga te tjeret e sidomos nga Serbet e malazezet.Keng per Aziz kelmendin fla


Oh haj medet o po ban krejt vendi
pre njė djalo te Kelmendit

pre njė djalo te Kelmendit
lind e rrit oh nga Prizreni

OH LIND E RRITE OH BRE NGA KOSOVA
SIC E RRIT ZOGUN SHQIPONJA

fjalėn plumb kur e don vendi
emni i tij AZIZ KELMENDI

qysh kan thanė, e kem ndi
n'demostrata na u perzi
dham pėr dham me milicine
nėpėr gjak kerkoj lirine

ishte i vogėl kur loti i ra
gjakun shokve kur jau pa
permbi tanke e flamur gjake
si lulkuqe mbi sokak

njė betim bani me emėr
moj Kosovė ma i shtrejti emėr
ah moj toke e parve t'mi
kam me e qit njė pushke pėr ty
e thojt krjalit kam me ja shti

por kur ke dreqi mrena
asni herė nuk cahet zemra
veē njė gjė n'shpirt na ka mbet
gjake ka rrjedh e rrjedh pėr jetė
brez pas brezi, mot mas moti
gjak i pastėr Kastrioti

dy tre vjet u sjell pa pune
por njė ditė ne shpi e prune
njė flet-thirrje e detyron
si ushtar Azizi shkon
diku thelle n'zemėr t'serbise
nisi jetėn e ushtrise

si njeri i dores te dytė
ma shumė rregull te i kan lyp
ma shumė rregull me shumė pune
ma pak buke e ma pak gjume
ma pak te drjeta me liri
oh si shqiptari ne serbi

erdhe njė ditė, ai hup durimin
n'seder ran na u prek Azizi
na u prek djali ne seder rand
kur ja shane bre babe e nane
oh krejt shqiptarve anė e mbane

edhe u hell si zog petriti
pushken rojes ja grabiti
me dhjetė plumba mirė goditi
mos bertit qen renkovici
biri i shkines more shka
s'ka zakon burri me sha
bashk me hytin n'shtatė kala
oh plumbi jem ty ka met vra

ka met vra ty nderi i tokes
nderi i nanes, nderi i motres
mos mė ra un n'doren tuj
njė plumb vetit po ja ruj

pak pa vdek foli me goje
lamtumire ti moj Kosovė

oh moj toke e t'pareve t'mi
e kam qit njė pushke pėr ty

e thojte krajlit ja kam shti
amanet moj motra ime

mos vajto oh me ligjerime
mos vajto si qyqja n'gur

jam ba shqipe ne flamur
ti moj nane, oh mos u mėrzit

djali yt bre ty s'tka korit
se shqiptari e ka zakon

pa i vra 10, ai vet nuk shkon
veē njė gja, ti me ma fal

si nuk t'erdha, ne shpi i gjallė
po t'vi krushq ne kėngė t'sharkise

flamurtar n'dasma t'rinise
N'ZEMER TOKES PER HIRE T'SHQIPTARISE
fla


https://www.youtube.com/v/eKJqDwtVXfM&hl=en
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
 
Kenga e Aziz kelmendit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: