Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Tensioni i gjakut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Tensioni i gjakut   Sun Jun 22, 2008 6:05 am

Gjaku ne arteriet tuaja duhet te ruhet ne nje tension te caktuar per te mirembajtur qarkullimin. Ky tension ndryshon me rrjedhjen e gjakut nga zemra juaj dhe rezistencen e artereve me te vogla te gjakut. Ne nje individ te shendetshem tensioni i gjakut normalisht qendron brenda kufijve strikt. Tensioni brenda cdo sistemi qe eshte i mbushur me leng-sic eshte sistemi i qarkullimit-varet nga trashesia e lengut ne te dhe se sa lehte mund te zmadhohen veshjet e brendshme te artereve. Nese veshjet e brendshme jane shume elastike, mund te presionohen brenda tyre sasira te medha lengjesh pa patur ngritje te madhe te tensionit. Por, nese veshjet e brendshme jane te qendrueshme dhe nuk rezistojne ne zgjerim, shtimi i nje sasie shume te vogel lengu, shkakton ngritje te menjehereshme te tensionit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tensioni i gjakut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: