Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kenga e Hikmetes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Kenga e Hikmetes   Sat Jun 21, 2008 8:56 pm

Ketu bashkombas te nderuar mund ta ndegjoni kengen e Qikes se Hasan Fazlis Hikmetes
Kam deshir na te gjith ta jepin nga nje koment rreth kesaj kenge,kushtuar kesaj ngjarja nder shqiptar,sepse ketu shihet kjart diqka teper burrni nga Hasan fazlija.

Dhe nje pytje nese vajza e juaj do te ishte martuar me nje serb si do te kishit vepru? Si hasan fazlija a po ndryshe.


Kenga e Hikmetes 1

https://www.youtube.com/v/YP1W2cTCZ84&hl=en


Kega e hikmetes 2
https://www.youtube.com/v/yOkFyorxABE&hl=en


Hikmetja

Ne tana ané po jehon burija, ngusht kish ra Hasan Fazlija.
Ngusht kish ra Hasan Fazlija, ju kan shtu oh do derte te kqija.
Oh ju kan shtu do derte te kqija, ne Sarajeve ai po rrin me shpija.
Ne Sarajevé oh Hasani i shkret, jetoj afėr dridhet vjet.
Jetoj afėr dridhet vjet, me familje e me vellazen te vet.
Ku jetun te part e Hasanit, ne Radish afėr Deqanit.


Oh kur u rrit Hasani i ri, shiti toké e shiti shpi.
Shtiti toké e shiti shtepi, dul tu jetu si muhaxhire.
Dul i shkreti si muhaxhire, rrug me rrug ai tu lyp meshire.
Rrrug me rrug ai tu lyp meshire, ne Sarajeve ai ma blev njė shpije.
Nis u ngrit e u pasunue, me njė boshnjake u martue.
Me njė boshnjake u martue, nji jeté lluksoze ai tu kalue.


Nis e u shtu oh familja ti e, djem e vajza plot sa dush ne shpie.
Vajz i kish le i pari femie, si surkadhe pa njė te mete ja kan lan emrin Hikmete.
Kur e kreu tet vjeqaren, ju lut babes tje baj qaren.
More babé ti me ndimue, ne shkoll te mesme unė po du me shkue.
Shkollé te mesme po du me shkue, nuk du prej shoqeve me u dallue.
Ne cillen shkolle te dush me hi, te ndimon baba moj bie.


Fjalėn vajza po ja dredh e, medicinen babé e kam zgedh.
Medicinen babé e kam zgedh, nis Hasani e po buzqesh.
Nis Hasani e po buzqeshe, moj Hikmete moj sokoleshé.
Oj Hikmete oj sokoleshé e, do tė bahesh moj doktoresh e.
Do te bahesh moj sanitete, te uron baba shum suksese,
ne shkoll te mesme e ne fakulltete.
Shkolla e mesme e fakullteti, ne qoft se i kryn i ki pėr veti.


Vetėm njė qe bi mos e harro, kabe dijen e mos e lesho.
Mos te hin vetja pėr me u begenije, se jet pa shkoll e pa shtepije.
Jet pa shkoll e pa shtepije, oh jet pa prind e jet pa vllaznije.
Jet pa burr e jet pa femie, jet pa prag e jet pa voter,
jet pa shoqe e jet pa motėr. Jet pa shoqe e jet pa motėr,
jet pa te mirat qe shtrohen ne sofer.
jet me te kendu qyqja ne voter. Jet pa mend e nuk mundesh me i gjet,
jet pa shpirt edhe jet pa jetė, shka e mjellish oh e korr veté.


Edhe njė gja bié po tė kshilloj, hatariné ty nuk ta duroj.
As njė qejf ty s'ta pengoj, oh veē marriné nuk ta duroj.
Me ēdo kendé me qu dashni, nuk ban mir e s'ke dobi.
Kur te vjen puna deri aty, gjeje njė, po burr zotni.
Mos te jet tjetėr, por vetėm djali i ri, t“jet i pastėr sikur ari.
Le tė jet njė bir shqiptari, tjetėr kané baba nuk ta do,
oh ndryshe baben e damton.


Ruju te keqes mos te bahet ves, me gjithkan mos mė lidh bes.
Se i pa besi te mashtron, ta humb jetėn pėr gjithmon.
Pėr shok te jetės dhe pėr gjithmon, njė shqiptar ta kisha dhané.
Qysh na thot kanuni i t“parit, ti e mer njė zog shqiptarit.
E ti kur nuk mė merr ksi lloj, jetėn time se bėn loj.
Pak mahi e pak pernime, oh ja ka than do fjal me vendé.


Babes vet qika po ja kthen, i kan ra do pika lot.
Oh more babé ti mu shka me thé? Hala jam, po thot e re.
Kur t“mė vjen koha pėr burr, pa qejf ténd nuk martona kurr.
Nuk ta humbi ty fetyren, qysh t“me thujsh do ta kry detyren.
Ja ka dhan besėn e zotit, oh ne toké i rané do pika te lotit.


Sa pėr mallshem po i thot Hasani, perhajr shkollėn bijes ai ja bani.
I uroj shum dituri, u dané te knaqur babé dhe bié.
Deri nė fund ai i ndimoj, ēdo deshir bijés ja plotcoj.
Vajza shkollėn oh kur e kreu, babés vet shpinen ja ktheu.


Shkeli besėn oh qe e pat dhané, shkeli babén dhe shkeli nané.
Shkeli mundin se ne drit e qiti,shkeli veten se nuk diti.
Me Doktor zemren e ngjiti,45 vjeqar, ishte i vjetėr dhe beqar.
Tjetėr kombé dhe tjetėr faré, katėr her ishte i martum,
katrat i hiken e lané te vetmum, katėr gra i ka lan sokakéve,
o i ka leshu pėr mendje te madhe. Tash i erdh radha Hikmetés,
pėr me zgjedhj shoqe te jetės.
Né Aleksandrin u dashurue, leku i zi e ka mashtrue.
E mashtroj ai leku i zi, oh e murr Aleksandri edhe e ēoj ne shpi.


Oh qysh kané thané e qysh kané kallxue,
Nana e veté e ka msitnue, e msitnoj ja humbi jetėn,
humbi burrin dhe Hikmeten.
Aleksandri dhe Hikmetja jané pajtue, Sarajeven pėr me leshue
pėr me pshtu me faqe te bardhe, paskan shku ne qytetin Zar,
Dallmaci atje ne bregdeti, oh shkoj Hikmetja dhe shkoj Aleksi.


Kan gjet pun dhe kan gjet shtepi oh tu jetu pėr mrekulli
Kur mur vesh Hasan Fazlija, pėr tradhtin qe ja bani bija
si ti ra qielli permbi, si ta leshoj toka perfundi
lotet e ti rrejdhshin si ujt e lumit, ju kan keput shpresat e jetės
oh qysh Hikmetja lujti bese?


Fort mėrzit jish kané Symeri, oh nja dy fjal ja ka than ai i mjeri
Hajt bre bacé ti mos ki dert, se keté pun do ta nreqi veté.
Shkon Hasani tu mendue, tu ba plan e tu kujtue.
Ah me doktorin me luftu, a me te me u miqasu?
Me luftu s'po lejon pushteti, oh me u miqasu s'tė lejon adeti!


Kur njė dité e dhezi kerrin, trup e trup e kaloj sherin.
Sarajeven e krejt qytetin, e la Bosnen dhe msyni detin.
Pak pa shku more ne bregdeté, u taku me njė shok te vet,
me Zeq Berishen esht takue, oh Hasan ku je tu shku?
Qe ne Zader po du me shku, atje bija me esht martu,
tash po shkoj me vizitu, me doktorin me u taku, athu mundet mė me sheru
jam smu keq nga anemia, mė ka smu dhrandi dhe mė ka smu bija
tash po kesh Hasan Fazlija, oh jo prej qefit po nga merzija.


Hajd Hazan se me ty do tė vi!
Oh nuk muj ty Zeq aty me te shti.
Besėn Zeq ty pra po ta japé se ne shpi tané te kthej prapé,
po tė baj be ne perendi oh ty po tė mar veē me hek merzi.


Tė dy shoket, more ne Zader kan hi.
Pasken shku ne njė Hotel me pi.
Shpejt e shpejt Zeqa u qu, te Aleksi paska shku.
I ka marr burr edhe gru, te Hasani i paska qu,
kur po i sheh Hasan Fazlija, ka po i vjen dhandri edhe bija,
e kan rrok do dridhme te kqija.
Ja ka lshu dhandrin njė sy, gjaku i ftyres ju ka nxi,
u mėrzit edhe e shikjoj bin, zort e barkut ju perzin.
Ja dha doren me pretes, shka me ke ba moj e pa bes,
ti me banen ke hi ne haké, qysh e more keté burr plak?
Ti me qite ne flaké te barotit, ka me te vra moj besa e Zotit.
Pasha até gjakun e Kastriotit, pasha trimin Skenerbe,
i pa besi nuk ka mem pre, me ke pre ti se te kam pas bi,
te ligit shpinen sja kam kthy, fol moj Hikmete qysh po thu,
oh e hupe veten dhe me hupe mu.
fla fla fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kenga e Hikmetes   Sat Jun 21, 2008 9:24 pm

Pergezime per kete teme murturi

Te ,martohet me nje Serbe ?

Me Sakic e kisha bere Copa nuk e kisha vra se do te me dhimbte edhe nje plumbe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kenga e Hikmetes   Sat Jun 21, 2008 9:49 pm

Hasan Fazlise dhe Kėnga e Hikmetes-per shkarkim !

Kėnga e Hikmetes 1
http://www.stublla.de/mp_3/hikmete1.mp3
Kėnga e Hikmetes 2
http://www.stublla.de/mp_3/hikmete2.mp3
Kėnga e Hikmetes 3
http://www.stublla.de/mp_3/hikmete3.mp3
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
luan mreti
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kenga e Hikmetes   Sun Jun 22, 2008 12:14 am

ah kimete kimete pse u martove me shkaun. si e lupe dhe e gjete
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
STUPCAT
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Male
Numri i postimeve : 626
Age : 37
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kenga e Hikmetes   Sun Jun 22, 2008 2:49 pm

kjo osht nje kang a po nje histori e vertet qe kontart te folklorit ton shqiptar me emrin bit e sefes apo bit e sef mleqanit ja kan kushtue hasan fazlis si pas hitoris te vertet
hasan fazlija e tregj veten si nje burr i vertet qe punoj tegjith jeten per familen dhe veqant per femijet e vet per me pas nje jet sa me te mir dhe gruja e tina qe ka qen boshnjake e mashtroj dhe ja mushi menjen vajzs tyne hikmetes dhe aja u dashuru ne nje shka qe ka punu si doktor
dhe masi ndodhi kjo pun hasan falija u tregu teper njeri i meqem dhe shkoj per me bisedu me vajzen e vt per te marr prap ne shtepi por aja nuk e ngoj baben e vet dhe ja pruni punen babes vet me i vra ata dyt dhe veten ne fund
un sa per veti jam i kallt mas folklorit ton qe e dua mas shumti osht nje muzik qe tregohet historia jon ne tela te sharkis e qiftelis por ne kohe e sodit ka humber si do mos rinija e sodit nuk e ndegjojn hiq pak shum ka prej atyre qe e ndegjojn pra vetem vazhdoni osht nje te shummm e qellume per ksi lloj tema un jap maksimumin tim per ksi lloj tema per me bisedu mujna edhe me bisedu edhe per tjer kang tjera qe ka folklori jon nese doni pra ju pershendes dhe kaloni saa mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
echo
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1470
Age : 28
Registration date : 29/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kenga e Hikmetes   Sun Jun 22, 2008 3:05 pm

kenge palillje ketu pershkruhet vetyem nje familje e degjeneruar pffff
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
murturi
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 42
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

MesazhTitulli: Re: Kenga e Hikmetes   Sun Jun 22, 2008 6:58 pm

echo shkruajti:
kenge palillje ketu pershkruhet vetyem nje familje e degjeneruar pffff

fla

Me vjen keq per at qe keni shkruar po jo per at qe mendoni? fatkeqsisht Historit e SHQIPTARVE KAN MBETUR VETEM NE KENG,dhe per ket sdueht per t eardhur keq se kesi lloj fati kemi pas por e kaluara e Shqiptarve ka qen me plot te mira dhe te kqeija ,por ma e keqja me shum te meta,prandaj ketu nuk esht diqka qe dueht mshefur,Un apo Ti ,secili i dijm t emiren dhe te keqen por jo njesoj?Nuk mund te mos e vlersosh nje ngjarje historike jo mistike ne nej menyr sia e thua ti por kjo qensore , edhe pse kjo ngjarje ka qen nder ngjarjet e kohes se captimit te kombit shqiptar ,coptimit te familjeve te cilave ju kan nenshtrua obligimet jetsore ,per nej jet me te mir dhe per nje te ardhem si te tjeret.
Ket ngjarje shihet mir se si nje njeri patriot esht martuar,me nej grua jo shqiptare dhe perball krizave jetsore mesi ka mbietuar ,por morali dhe nderi i Kryefamiljarit qe ka sakrifiku gjithqka per te ber se paku nej familje,sa do qoft atij i ka dshtuar dhe por nderi dhe Njenjat komtare ku esht rrit dhe esht frymzu nuk e kan lan te poshtrohet dhe ka lind dhe ka vdek si shqiptar,edhe -pse a jetes nuk i dihet nga te qon dhe qka te sjell me gjith ato skamje e hjeka per nej jet me te mir,se paku nje harmoni shpirtnore Shqiptare .
fla


Per mendimin tim HAsan Fazlija ka len nej histori me nje dmth te vlershem dhe te ndershme per ata qe e kuptojn dhe e qmojn,se ketu shihet kjart ,pakjdesija e tij marteses me te huaje dhe mos perkushtimi jo i madh apo jo sa duhet ndaj femis,qe nje herit esht edhe KRENARI SHQIPTARE fla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.fbdk.eu
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kenga e Hikmetes   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kenga e Hikmetes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: