Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Pėrkushtime - Atdheut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Pėrkushtime - Atdheut   Sun Jun 15, 2008 7:56 pm

Nė kėto ēaste kur elektorati shqiptarė ėshtė nė shtypje pėr tė dalė nė votime qė tė marrin legjitimitetin grupet funksionale qė janė pėrbetuar tė punojnė e kontribuojnė pėr okupatorin ei shkruaj kėto vargje :


ATDHE IMAtdhe quhet toka
ku befas tė pritet koka,
ku punon pėr okupatorin
ku e shan , e fyen dėshmorin,
ku fajde jepen paratė
ku shitet nderi pėr njė kafshatė !


Atdhe quhet toka
ku tė dhemb gjithmonė koka,
se tjetėrsohen kombinate,
brėnda dite, brenda nate,
se mblidhen grupe me nagantė
festojnė pėr drogė, kontrabandė!

Se ashtu i do pushteti !
Rroftė e qoftė ky far mileti!

Atdhe quhet toka
ku shterpėsia del nga koka
dhe zėnė vend nė Parlament
deputetėt - pizevengė !
Qė n'foltore nisin e bėrtasin
pėrleshen nė mes e godasin!
Vetėm makot tė fitojnė
s'prish punė se na robėrojnė !


Atdhe quhet koka
ku shitet kombi dhe toka,
ku liderėt marrin milione
pėr tradhėti e pėr kameleone,
Rrofshin e qofshin nė kėtė shtet tė ngratė
Ky milet - milet i ngratė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrkushtime - Atdheut   Sun Jun 15, 2008 8:11 pm

Bota e madhe shpirterore ne kete moment paraqet para nesh edhe nje cilesi te ralle, poezi e rastit perkushtuar per te mos u larguar nga fjala e lire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrkushtime - Atdheut   Mon Jun 16, 2008 9:43 pm

Atdhe

I palarė i paparė,
je i prerė je i vrarė,
i tradhtuar e i shitur
nga tė tjerėt pse ke pritur.

Pse lejon tė tė vejn lakun,
pse s'qon bijt tė t'marrin hakun,
pse s'hap token t'pėrbish hasmin,
pse s'rrxon gurėt t'marrin gjakun.

T'vrau i yti,t'vrau i huji,
t'vrau serbi t'vrau turki,
veneciani e andarti i zi,
n'ty gjith banė barbari.

Pse s'heq ret e t'shohim drite
se per ne je natė e ditė,
se je uji se je zjarri,
e pėr ty shpirtin e japim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: Pėrkushtime - Atdheut   Mon Jun 16, 2008 11:28 pm

At Dhe


Edhe vendi ku kanė lind
nėna, babai, e shumė prind
padyshim quhet At Dhe ,
se jetojmė e vuajmė dhe ne,
pėr shkronja shqipe n'administratė
pėr dokumenta, e pėr ēertifikatė,
se pasaportin me Euro e dollarė
ēdo shqiptarė e ka marrė !

Edhe leje pėr tė bėrė shtėpia,
edhe viza pėr nga Turqia,
Pėr n'haxhillėk , nė Mekė , Medinė
shkojnė pushta e haxhi vijnė,
por nuk e ndėrpresin zanatin,
Shkoni pyetni po e deshėt
Muderrizin Mufti Latin!

Ai i pari i fesė qė shkoi shtatėherė
u bė haxhi me kėsulė e erė
parfumin e Mekės, prej Arabie
e pėrdori si Rum Sėrbie
sa herė takohej me popat e Ilisė
qė u bėnte sajgi dhe sigurime,
se nė vend tė anėtarėve tė Islamit
shėrbehen popat e gospodin Stefanit!


Gjithė kjo ėshtė pėr At Dhe
gjithė kjo ėshtė heroizėm
dje me LKJ e me titizėm
sot anėtarė pėr integrizėm,
kush ma para t'i hyjė Vlladės
qė tė nisė veprat me ligj e gjyq,
tė shndėrrojė gjithēka nga kombėtarja
tė duken popa e t'betohen nė kryq!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pėrkushtime - Atdheut   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrkushtime - Atdheut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: