Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kush ka qenė Enver Hoxha?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40
AutoriMesazh
Martina
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 297
Age : 30
Vendi : Belgjike
Registration date : 04/08/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Sun Oct 19, 2008 5:58 pm

burgjet e tmerrshme komuniste. Pėr ēfarė fitoreje bahet fjalė kur me. ardhjen e diktaturės komuniste, tė gjithė fatet e kombit tonė mbetėn né vend...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Sun Oct 19, 2008 6:02 pm

Burgjet i ka hapur per kriminel e fitoret e nje pase njeshme te shokut ENVER HOXHA e ngriten shqiperine dhe frymezimin ne Kosove ky eshte realiteti i ENVER HOXHES ti thuaj cfare te duash vetem nje gje dije se ishin armet e ENVERIT qe krisen kunder Serbise tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Sun Oct 19, 2008 7:14 pm

"Fatet" e kombit nuk ngelen ne vend, Martina, por ja mbathen nga Belgjika te lanin duart e lyera me gjak dhe kusuri u fshehen vrimave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Martina
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 297
Age : 30
Vendi : Belgjike
Registration date : 04/08/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Sun Oct 19, 2008 10:34 pm

Pse u ndalua feja nga komunistėt ?

"E dinė tė gjithė qė, krahas intelektualėve (si truri i kombit), diktatura pėrndoqi me tėrbim edhe klerikėt,kėta pėrfaqėsues tė edukatės shpirtėrore. Kėshtu, duke u prerė kokėn kėtyre njerėzve, trupi i popullit mbetej pa drejtim dhe atėhere ishte Partia ajo qė do tė drejtonte drejt rrugės sė mallkuar, udhės sė djallit. E duke shembur mbret e Zot me dhunė, vendin e tė dyve do ta zinte "udhėheqėsi me brirė". E dinė tė gjithė se komunizmi, nė rrėnjėt e tij ideologjike ishte materialist, pra ateist. Teorikisht, ai nuk e pranonte "Njėshin", qoftė ky Zot, qoftė dhe mbret, nė botėn e vogėl materiale. A nuk fillonin vargjet e para tė Internacionales sė Parė tė Marksit, me mohimin e ēdo prijėsi, duke filluar nga Zoti e duke mbaruar tek heronjtė, dhe se "ēlirimin" do ta fitonin vetė proletarėt e bashkuar? Tė bashkuar, por pa bari? Kush do t'i printe? Do t'i printe Partia! Pra, asnjė kult pėr asnjė udhėheqės, i ēdo lloji qė tė ishte ky, por njė "Shtab Drejtues", me emrin Parti. Kėshtu, evitohej "njėshi" dhe na dilte nė shesh nocioni i njė udhėheqjeje kolektive. Nė vėshtrimin e parė ky nocion duket vėrtet demokratik, popullor, racional. Por nė tė vėrtetė nėn komunizėm apo mė mirė tė themi nė "socializmin real", pra nė teorinė e Gjithė jetėn time, qė kur "rashė nė mendtė e mi",a siē thotė njė shprehje popullore e shqipes, jam mėsuar tė adhuroj korifejtė e dijes dhe tė artit. Jam mėsuar tė nderoj edhe figura tė tilla madhore tė udhėheqėsve tė shquar tė botės, si: njė Perikli athinjot, njė Katon, Ciceron, e Cincinat, njė Xheferson apo njė Kened, njė Uiston Ēurēill apo njė Audenahuer e Erhard, njė Gand apo njė De Gasper e Sandro Pertini e kėshtu edhe tė tjerė nė fushėn e demokracisė e humanitetit. Ndėrsa nė planin kombėtar: njė Skėnderbe, njė Ismail Qemal, Njė Fan Nol e njė Ahmet Zog dhe nė planin fetar, ku shpesh ushtrimi i fesė harmonizohej aq bukur me veprimtarinė kombėtare e kulturore: njė Papė Vojtila, njė Gjergj Fishtė, njė Shtjefėn Gjeēov, njė Ndre Mjedė, Vincenc Prenush, prapė Fan Nol, at Kisi e at Ireneu, njė Hafiz Ali Korēa e tė tjerė tė kėtij kalibri. Dhe, sido qė fetarisht, (qė nga lindja), mė takon tė jem myslimane (edhe pse nuk mė ka pyetur kurrkush pėr fenė qė duhej tė zgjidhja!), pėr klerikėt shqiptarė, sidomos ata tė urdhėrit franēeskan, kam pasur gjithmonė njė konsideratė madhore. Si rregull, ata nuk e ndanin kurrė fenė nga Atdheu dhe kanė vėnė bazat e kulturės sonė kombėtare qė nga origjina. Mjafton tė pėrmendim kėtu Buzukun, Bardhin, Veribobėn, Budin, Bogdanin etj. Pikėrisht kėtė themel tradite shembėn tė parėt komunistėt e Hoxhės. Dhe ky qe njė krim shekullor!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mergimtari
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 755
Age : 105
Vendi : Jashtė forumit
Registration date : 31/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Sun Oct 19, 2008 11:14 pm

Shumė e fortė je ore martina , po kush i ka shkruar/thėnė kėto apo ke qenė prezente ti nė kohėn e Shqipėrisė Socialiste dhe n'a i shkruan/thua kujtimet e tua ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Martina
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 297
Age : 30
Vendi : Belgjike
Registration date : 04/08/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Mon Oct 20, 2008 1:30 am

kéto histori zotri duhet ti dij ēod kush qe i thot vetes shqipetar , pavarsisht ! ka qené prezent apo jo se pse , né mos ne, babadhart tan i 'kan vujtur dhe po i' vuajn edhe sot vuajtjet e'asaj kohe té mallkuar enveriste
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Mon Oct 20, 2008 1:41 am

Keto historina jane humbesve tradhtor qe ENVERI shume mire ja u regulloje vendin ne SPACE andaj humbesat sote kane dale si kermilllat pase shiut dhe po mundohen te hedhin balt mbi figuren e udheheqesit te lavdishem ENVER HOXHA keto jane trillimet e titisteve jane trillimet e njerzeve te humes qe kure nuk ja deshten te miren SHqiperis gjithnje argaate te shovinizmit Greke e Jugosllave njerez te tipit te XHevdet Mustaves e shume krimineleve te tjere qe deshe te bejn edhe Repubik te shtate SHqiperine por nuk ja ariten dote se shoku ENVER nuk lejoje qe tradhetaret te shtine hunde ne rugen qe ja kishte shtruar ai vetes per Bashkimin e Atdheut andaj nuk na vine cudije qe qente e klyshte e Sinan Hasanve e Koci Xoxeve lete lehin sa te duan se per ate pune paguhen andaj ky ishte ENVERI YNE QE E BERI SHQIPERINE DHE CLIRIMIN E KOSOVES TUNG
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
**Lumi_
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 177
Registration date : 20/06/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Mon Oct 20, 2008 2:12 am

Martina shkruajti:
burgjet e tmerrshme komuniste. Pėr ēfarė fitoreje bahet fjalė kur me. ardhjen e diktaturės komuniste, tė gjithė fatet e kombit tonė mbetėn né vend...

Duhesh te kesh dy kokrra mend e jo te mos kesh fare ne koke sa qe nuk mund ta kap mendja jote Martina e te ja hedhesh poshte te gjitha meritat e kohes qe i arriti me mund djerse e gjake PKSH-PPSH me ne krye Enver Hoxhen. Ti nuk je e denjte fare te flasesh me fakte, por flet me brockullat e atyne shqiptarve qe sot po na e shesin vendin te serbi e te greku. Kush jane ata qe sot po presin agjenturat serbe e greke ne Tirane, Martina ? Janullatosi eshte nje agjent i eger i Shqiperise, po ashtu edhe Fazllic eshte miku i Sales, kush pranon dhe organizon koncerte per Bregovicin. Tash dua te kthehem te figura e Enver Hoxhes qe ka Martina qe mundohen te ja humbin meritat e kohes 50 vjecare.

Ne kohen e Enver Hoxhes u arsimu dhe u ngrite populli ne arsim, kulture, shkence.
U thane mocalet dhe kenetat ne te njejten kohe pas tharjes se kenetave e, u zhduk edhe malarja.
U ngrite bujcesia,
U ndertuan fabrika,uzina, koperativa etj,
U ndertuan shume klm hekurudhe
Kishte shume kopshte, shume shkolla, dhe univerzitete por edhe Opera shume me heret qe nje fakt ta them te ne shqiptaret jashte shqiperise ende ne kohen e sotme mungojne ( dua ta cek kete fakte se shume nga ju thoni marrina duke dalluar shqiptaret ne Shqiperi dhe jashta Shqiperise)
Cka eshte edhe me e rendesishmja ne kohen e Enver Hoxhes u arrite te formohet nje Ushtri e forte moderne e gatshme qe te perballet me cdo armike, edhe u perballua me sukses si me Grekun, Jugosllavine madje edhe me Rusine. Po ne ate kohe Martina pilotet Shqiptar detyruan te zbriste ne piste nje aeroplan amerikan ( Kur te shkosh ne Gjirokaster e ke aeroplanin qe nga koha e Enver Hoxhes larte ne Kala eshte fakt )

Kete radhe po e le me kaq por te lus mos vazhdo ta prishesh temen duke fyer e duke shkruar me brockulla se je duke e tepruar Martina.

Per Stafin drejtues te ketije forumi.

Lus Stafin te mos e lejoj Martinen te na prishe kete teme por edhe tjere antar forumi qe sillen te pa edukuar e neve nuk na lejohet hapsire te bejm debat konstruktive.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Mon Oct 20, 2008 8:14 pm

Martina, te pakten vetes a i jep llogari ndonjehere? Nuk e besoj, sepse gjithqka qe beni shihet qart se e beni me sy mbyllur dhe nese i kerkoni llogari vetes, atehere del nje shifer me shume zero...! Nuk dini sa te diskutoni, sepse u mungon kultura e komunikimit me te madhe.

Njonidrenica, eshte hera e "1000" qe i shkruani keto dy rreshta! Dhe ndryshimi i ketij shkrimi me "999" shkrimet tjera eshte vetem nje presje ( , ) qe ja keni shtuar kete here!

Se kush ishte Enver Hoxha ne te vertete, do e kuptojme atehere kur t'na therrasin nipat e mbesat babegjysh ose gjyshe.

Respekt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
zeriatdheut
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Mon Oct 20, 2008 8:50 pm

Enver Hoxha nė 100 vjet
Mė 16 tetor tė vitit 2008 Enver Hoxha mbush 100 vjet, qė nga dita e lindjes. Nė kėtė pėrvjetor-jubile, ai do tė kujtohet, jo vetėm nga shokėt e miqtė e tij, por edhe nga tė gjithė shqiptarėt, sepse E. Hoxha tė gjithė jetėn e tij ia kushtoi Shqipėrisė, lirisė, pavarėsisė e pėrparimit tė saj. Gjatė njė gjysmė shekulli ai udhėhoqi popullin shqiptar nė betejat e mėdha pėr Ēlirimin kombėtar e progresin shoqėror.
E. Hoxha pėrfaqėson njė personalitet madhor tė historisė sonė kombėtare. Roli i tij historik shfaqet nė radhė tė parė nė kontributin qė ai ka dhėnė pėr sigurimin e lirisė e tė pavarėsisė sė atdheut tonė. Lufta NĒL qė solli ēlirimin e vendit nga pushtuesit fashistė, pėrbėn faqen mė tė ndritur nė historinė e popullit shqiptar. Askush, as ‘’specialistėt’’ e ngarkuar pėr mohimin e ēdo vlere tė sė kaluarės, nė emėr gjoja tė “rishkrimit’’ tė historisė, nuk mund ta mohojnė e as ta vėnė nė dyshim kėtė tė vėrtetė tė shkruar me gjakun e mijėra e mijėra dėshmorėve, me vuajtjet e njė populli tė tėrė, qė s’u pėrkul, por i bėri ballė me guxim terrorit tė pushtuesve italo-gjermanė dhe veglave tė tyre.
E.Hoxha ishte nė krye tė kėsaj lufte, Komandanti i Pėrgjithshėm i Ushtrisė NĒL. Ai nuk e udhėhoqi kėtė luftė nga kabinetet e strehimet e sigurta, por nė krye tė partizanėve, duke frymėzuar guxim e vendosmėri, atėherė kur pushtuesit e bashkėpunėtorėt e tyre mbillnin frikė e disfatizėm. Rezultati kryesor i Luftės Nacionalēlirimtare ishte i dyfishtė: ajo solli ēlirimin e vendit dhe hapi rrugėn pėr vendosjen e pushtetit tė ri tė dalė nga lufta popullore.
Njė rėndėsi tė veēantė pėr tė ardhmen e vendit tonė ka pasur vendimi pėr tė bashkuar luftėn antifashiste tė vendit tonė me atė tė Koalicionit Antifashist Botėror qė udhėhiqej nga SHBA, Bashkimi Sovjetik dhe Anglia. “Shqipėria, do tė shkruante F.Noli mė 1945, do tė ishte coptuar padyshim. Desh Perėndia, duallnė nė shesh, partizanėt me Enver Hoxhėn nė krye dhe jo vetėm e nxuarrnė Shqipėrinė nga hendeku i vdekjes, po e vunė pranė tė gjallėve, pranė aleatėve.”
Kėtė fakt, vendosjen nė anėn e fitimtarėve e jo tė humbėsve (me tė cilėt u lidhėn ballistėt e bashkėpunėtorė tė tjerė) e harrojnė “specialistėt-kritikė” tė Luftės NĒL dhe tė E. Hoxhės. Bashkimi me Aleatėt e Mėdhenj i siguroi shtetit tė ri shqiptar qė doli nga lufta njė status tė barabartė mė atė tė kombeve qė bėnin pjesė nė Koalicionin e Madh Antifashist Botėror.
Me kėtė status shkoi delegacioni shqiptar nė Konferencėn e Paqes nė Paris, nė vitin 1946. Atje, i frymėzuar nga dashuria pėr atdheun e tij, E. Hoxha mbrojti me vendosmėri interesat kombėtare dhe hodhi poshtė pretendimet e pėrfaqėsuesit grek Caldaris lidhur me tė ashtuquajturin Vorio-Epir. “Delegacionin e vet, tha E. Hoxha, Shqipėria nuk e ka dėrguar kėtu pėr tė dhėnė, por pėr tė kėrkuar llogari.”
Kjo deklaratė shprehte thelbin e politikės sė jashtme qė Shqipėria do tė ndiqte nė tė ardhmen, nė qendėr tė sė cilės do tė ishte parimi i ruajtjes sė sovranitetit tė plotė kombėtar. Duke ndjekur me besnikėri kėtė parim, u frymėzuan qėndrimet e njohura tė qeverisė shqiptare kundėr pėrpjekjeve qė janė bėrė nga lindja apo perėndimi, qysh nga ēlirimi i vendit dhe mė pas, kundėr lirisė e pavarėsisė kombėtare tė popullit tonė. Kjo qėndresė ndaj diktateve e politikave social-imperialiste pėrbėn njė nga faqet e ndritura tė pavarėsisė dhe integritetit tonė kombėtar.
Asnjėherė Shqipėria nuk e gėzoi dhe pėrjetoi realisht pavarėsinė e saj sa nė epokėn qė mban emrin e Enver Hoxhės. Ishte e barabartė nė mes tė barabartėve, fitoi dinjitetin qė i takonte duke sfiduar superfuqitė dhe lakmitė shoviniste tė fqinjėve. Ngriti dhe forcoi si asnjėherė, nė shkallėn mė tė lartė ndėrgjegjen dhe krenarinė kombėtare, besimin nė forcat e veta, nė vazhdėn e mėsimeve tė Rilindėsve.
Kosova ishte dhe mbeti pėrngaherė pjesė integrale e patriotizmit tė thellė tė E. Hoxhės. Ai pati pėr kauzėn e saj njė pėrkushtim tė vazhdueshėm, duke ndjekur njė politikė kombėtare, realiste e largpamėse, duke pėrdorur e shfrytėzuar tė gjitha mjetet dhe rrethanat e mundshme nė kontekstin e ndėrlikuar gjeopolitik tė pasluftės. S’ka dyshim, se pavarėsia e Kosovės qė u arrit pas aq sakrificash, pas luftės sė guximshme tė popullit tė Kosovės, mban brenda saj edhe kontributin madhor tė mendimit politik dhe tė veprimeve tė drejta tė E. Hoxhės.
Roli historik i E. Hoxhės lidhet, jo vetėm me luftėn ēlirimtare dhe mbrojtjen e lirisė dhe pavarėsisė sė vendit gjatė pesė dekadave tė fundit tė shekullit tė kaluar, por edhe me kontributin parėsorė qė ka dhėnė pėr zhvillimin e pėrparimin e gjithanshėm tė vendit tonė. Nė fakt nuk ka asnjė vepėr tė madhe, asnjė reformė apo program qeveritar nė fushėn e zhvillimit ekonomik, nė atė kulturor a social qė tė mos ketė qenė pjesė e mendimit dhe e vizionit tė tij.
Gjatė pesė dekadave tė pasluftės ndryshimet nė vendin tonė kanė qenė shumė tė mėdha, si rezultat i pėrpjekjeve kolosale qė ka bėrė gjithė populli ynė pėr tė dalė nė rrugėn e pėrparimit. Padyshim nuk u ‘’arritėn qiejt’’, por jeta e shqiptarėve ndryshoi rrėnjėsisht. E.Hoxha edhe nė kėtė drejtim ka dhėnė njė kontribut tė veēantė. Idealin e tij komunist pėr njė botė tė re dhe pėr njė shoqėri humane, e vuri nė shėrbim tė interesave tė popullit shqiptar, tė emancipimit e tė progresit tė gjithanshėm tė tij, duke e shpėtuar nga shtypja dhe shfrytėzimi i regjimeve tė kaluara. Ai kreu njė akt tė madh patriotik e demokratik me politikėn e filozofinė e tij revolucionare pėr t’i kthyer punėtorėt e fshatarėt e Shqipėrisė nė forcėn lėvizėse tė jetės shqiptare. Me ta dhe pėr ta, ai realizoi reformat e thella ekonomike e politike, sociale e kulturore, qė duke kapėrcyer prapambetjen dhe padijen shekullore, i dhanė Shqipėrisė fizionominė e njė vendi tė pėrparuar.
E.Hoxha krijoi njė shtet tė vėrtetė, nė tė gjitha parametrat me standardet bashkėkohore, njė shtet tė popullit qė siguroi qetėsi dhe stabilitet qė s’i kish njohur kurrė Shqipėria. E bėri punėn pėrmbajtjen kryesore tė jetės sė shqiptarėve dhe falė kėsaj zgjoi energji tė jashtėzakonshme, qė i vuri nė shėrbim tė progresit e ndėrtimit tė gjithanshėm tė Shqipėrisė.
E.Hoxha doli nė krye tė vendit si rezultat i njė revolucioni tė madh, qė pėrfshinte Luftėn Antifashiste NĒL dhe periudhėn e ndėrtimit socialist. Ai ėshtė produkt i kėsaj epoke historike dhe, natyrshėm, ka vendin kryesor nė zhvillimin e Shqipėrisė, nė vlerat e saj, por edhe nė dobėsitė e saj. Ai nuk mund tė hidhet poshtė me disa slogane propagandistike, qė synojnė ta paraqesin si tė keqen e madhe tė kėtij kombi, ashtu siē nuk mund tė hyjnizohet, duke e paraqitur si tė pagabueshėm nė gjithė veprimtarinė e tij.
Dihet se nė histori nuk ka pasur dhe nuk ka revolucione tė pastra. Ēdo revolucion nė rrugėn pėr arritjen e qėllimeve tė veta ka pasur gabime dhe ekstremizma tė ndryshme. Nga ana tjetėr, dihet se ēdo njeri gjatė jetės sė tij bėn gabime, tė vogla ose tė mėdha, sipas vendit dhe rolit qė luan nė shoqėri. Pa i pasur parasysh kėto tė vėrteta nuk mund tė analizohet me objektivitet figura e E.Hoxhės.
Duke e vėshtruar Shqipėrinė e kohės sė E.Hoxhės nga kuota e lartė e historisė nuk mund tė mos konstatohet, se pavarėsisht nga baticat e zbaticat, gabimet dhe fajet njerėzore, teprimet dhe subjektivizmat, rezultantja e pėrgjithshme qė mund tė hiqet ėshtė pozitive. Historia nė gjykimet e saj objektive s’ka si tė mos e njohė dhe ēmojė kėtė arritje madhore. Mjafton tė kujtojmė disa nga treguesit e progresit qė arriti Shqipėria nėn drejtimin e E. Hoxhės. Pushteti i tij e gjeti Shqipėrinė me 800.000 banorė dhe e la me 3.500.000. E gjeti me 80 % tė popullsisė analfabete dhe e la me njė popull tė arsimuar e tė kulturuar. E gjeti nėn dritėn e kandilit dhe tė bishtukut dhe e la tė elektrifikuar nė tė katėr anėt e vendit. E gjeti tė mbuluar nga kėnetat dhe e la me toka tė sistemuara dhe prodhimtare. E gjeti tė pllakosur nga sėmundjet kronike si malaria, sifilizi, tuberkulozi dhe e la tė pastruar e tė shpėtuar nga lėngata e tyre. E gjeti gruan shqiptare tė skllavėruar e tė mbyllur nga fanatizmi e prapambetja dhe e la tė lirė, tė emancipuar e tė shkolluar. E gjeti me njė popullsi tė plakur parakohe dhe e la me njė popullsi nga mė tė rejat e mė vitalet nė kontinent dhe me njė jetėgjatėsi mesatare mbi 70 vjet. E gjeti me njė aradhe intelektualėsh me arsim tė lartė dhe e la me njė armatė mjekėsh, inxhinierėsh, agronomėsh, mėsuesish etj. E gjeti me njė forcė ushtarake inekzistente, qė tė kujtonte njė ushtri operetash, dhe e la me njė ushtri kombėtare moderne, me forca tokėsore, ajrore e detare tė njė gatishmėrie tė lartė.
Por mbi tė gjitha Shqipėria e E.Hoxhės do tė mbetet nė histori si Shqipėria e progresit ekonomik, jo duke e krahasuar dhe gjykuar me standardet dhe parametrat e vendeve tė zhvilluara evropiane, por me realitetin e saj social-ekonomik, qė e gjeti pushteti popullor mė 1944. Dhe Shqipėria mė 1944 ishte njė vend tmerrėsisht i prapambetur, me njė bujqėsi primitive, me toka qė kryesisht u takonin bejlerėve dhe agallarėve, me njė fshatarėsi tė shtypur e patokė, njė bujqėsi qė pėrdorte si mjet pune vetėm parmendėn. Nėn shtetin e E.Hoxhės bujqėsia dhe fshati shqiptar pėsuan ndryshime tė jashtėzakonshme. Zbatimi i Reformės Agrare, qė ia dha tokėn atij qė e punonte, i hapi rrugėn mėkėmbjes dhe progresit tė fshatarėsisė shqiptare. Bujqėsia u vu mbi baza shkencore, u mekanizua e u sistemua, u pasurua me toka tė reja dhe rregullisht u rritėn rendimentet e prodhimit. Shkolla, vatra e kulturės dhe institucionet shėndetėsore u bėnė pjesė e fshatit shqiptar dikur tė mbytur nė injorancė e prapambetje.
Tregues kuptimplotė i progresit tė Shqipėrisė nėn pushtetin popullor ėshtė industrializimi i vendit. Nga njė vend punishtesh dhe fabrikash tė vogla, larg industrializimit tė vėrtetė, arriti tė ngrejė njė industri tė tėrė shumėplanėshe, nga industria ushqimore deri te industria metalurgjike, me uzina e kombinate, me miniera produktive. Pjesė e kėtij realizimi tė madh social-historik ėshtė elektrifikimi total i vendit brenda njė kohe rekord, rast ky i rrallė i krahasuar edhe me vende tė tjera. Eshtė drita e hidrocentraleve tė Fierzės e tė Komanit, tė Vaut tė Dejės e tė Bistricės qė vazhdojnė tė ndriēojnė edhe sot e kėsaj dite shtėpitė e shqiptarėve.
Por fati i industrisė shqiptare nė kohėn e tranzicionit do tė ishte tragjikomik. Asaj iu vu kazma dhe u braktis nga forcat “revanshiste”, njė akt ky hakmarrės i paprecedent ndaj njė pasurie tė madhe kombėtare tė ngritur me djersėn dhe gjakun e popullit. Dhe e gjithė kjo barbari vetėm pėr faktin se ato ishin vepra tė ndėrtuara nė kohėn e Enverit. Aktualisht “hakmarrja” po shtrihet edhe nė fusha tė tjera: Nė emėr tė “rishkrimit tė historisė” revanshizmi synon tė “varrosė” Luftėn NĒL dhe udhėheqėsit e saj, tė ēmontojė bustet e monumentet e Heronjve tė kėsaj lufte, siē ndodhi me Heronjtė e Vigut nė Shkodėr, tė ndalojė shfaqjen e filmave, si dhe tė muzikės e tė arteve figurative tė krijuara gjatė viteve tė socializmit!? Ndėrkohė revanshistėt po “ringjallin” M.Frashėrin e H.Matjanin dhe diversantėt e dėrguar nga ajri e nga toka pėr tė vrarė e djegur shqiptarėt po i dekorojnė si “pishtarė tė demokracisė”!?.
E. Hoxha nė historinė shqiptare krijoi shėmbėlltyrėn e njė udhėheqėsi me integritet tė lartė patriotik, moral e intelektual qė u shqua pėr urtėsi e largpamėsi, qė nuk u pajtua asnjėherė me padrejtėsinė dhe gėnjeshtrėn, me kompromisin dhe amoralitetin. Ai bėri njė jetė tė thjeshtė e tė ndershme, mbajti lidhje tė ngushta me popullin , u doli zot halleve tė tij.
E.Hoxha ishte njė intelektual i njė stature tė lartė, njeri erudit, me interesa tė gjėra dhe kulturė solide. Ai ndiqte me vėmendje dhe dinte tė pėrfitonte nga proceset dhe dukuritė progresiste tė fushės sė dijes dhe tė arteve qė zhvilloheshin nė botė. Zhvillimi i kulturės, shkencės dhe arteve nė Shqipėri nuk mund tė kuptohet pa kujdesin dhe politikėn e drejtė qė ndoqi ndaj intelektualėve tė kėtyre fushave. Akuzat banale dhe bajate qė i bėhen sot nga propaganda revanshiste janė falsifikime tė sė vėrtetės.
Nė 100-vjetorin e lindjes E. Hoxha do tė kujtohet me respekt nga tė gjithė njerėzit e ndershėm, nga luftėtarėt antifashistė dhe gjithė patriotėt e vendit tonė. Tė gjithė do ta kujtojnė me nderim veprėn dhe rolin e tij historik pėr lirinė e pavarėsinė, si dhe pėr zhvillimin e pėrparimin e Shqipėrisė.

Martina kjo vlersohet dhe lexohet jo cfare ka vrare tradhetaret lexo e meso
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
comeback
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 86
Age : 38
Vendi : miami
Registration date : 10/10/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Mon Oct 20, 2008 10:18 pm

Per mendimin tim Enver Hoxha ishte nje njeri shum i madh qe shqiperine e la shum mbrapa me kohen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Mon Oct 20, 2008 10:59 pm

comeback shkruajti:
Per mendimin tim Enver Hoxha ishte nje njeri shum i madh qe shqiperine e la shum mbrapa me kohen.

Mendimin tend dhe te qdo kujt mundohem ta respektoje aq sa di. Por nuk dmth qe edhe te pajtohem me mendimin tend.

Pse e paska len Enveri Shqiperin mbrapa me kohen? Qe te dha identitetin e plote ne mbare rruzullin tokesor! Apo...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
comeback
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 86
Age : 38
Vendi : miami
Registration date : 10/10/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Mon Oct 20, 2008 11:43 pm

Premtimi nuk e detyroj askend qe te pajtohet me mendimin tim,une e thash sipas mendimit TIM.
Identitetin shqiptar na e dha Skenderbeu,sipas mendimit TIM.
Rusia ishte ajo qe e trathtoi Enverin me disa arme te para luftes se dyte botrore,gjithashtu edhe me ate politike komuniste qe nje krua ishte diku ne mes te kufirit Shqiperi Kosove dhe fshataret po i ruante polici qe t'mos shihen mes veti kosovaret me shqiptaret,gjithashtu nuk egzistonte nje autostrade shqiperi kosove.Pse nuk po e kerkonte Enveri qe te kete nje autostrade shqiperi kosove?Ndoshta nuk deshti qe ti prish punet me nenen e madhe rusine!
Premtimi nuk deshiroj te flas per te nuk ja vlen sepse deri ne mengjes do t'shkruaj per tmerrin qe e beri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Tue Oct 21, 2008 12:14 am

Comeback, kur mendon se diqka nuk ja vlen, as mos fillo....Perndryshe duhet te del ne fund. Nuk e mohoje ate qe thua se Skenderbeu na dha identietin, por ishte Enveri qe e ktheu per here te dyte, pas plote 5 shekujsh. Kjo eshte e verteta, dhe s'mundet njeri ta mohoj jo deri ne mengjes, por edhe nese 1000 vjet jete keni.
Per politiken komuniste qe e keni cek..., qka te theme me shume? S'ja vlen, sepse i sheh gjerat vetem nga nje prizem!

Respekt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
comeback
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 86
Age : 38
Vendi : miami
Registration date : 10/10/2008

MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Tue Oct 21, 2008 12:47 am

Ky eshte mendim i yti,sepse nuk ke perjetuar ate qe perjetuan shqiptaret e shqiperise.
Me shum i besoj historise se sa ty apo tjetrit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   Tue Oct 21, 2008 12:51 am

Kur une po shprehem keshtu, po bazohem diku..., dhe jo vetem me ja fut kot. Sot nuk mund ti beson historis, sepse qdo njeri qe i thote vetit historian sot, dijet mire se si ka harritur te behet i atill...Historis mund ti beson vetem pas nje ose dy brezi, atehere kur te pastrohet ky vend nga disa njerez qe e vetquajne veten shqiptare. Nese jemi gjall deri atehere, mund edhe te flasim me mire.

Une i besoj vetem te vertetes, sepse asnjehere nuk me le me kemb ne lloq.

Respekt.

-------
Suite ą un grand nombre de réponses, ce sujet a été automatiquement divisé. Vous pouvez retrouver la suite de ce sujet ici :
http://www.bashkimikombetar.com/viewtopic.forum?t=2227
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenė Enver Hoxha?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kush ka qenė Enver Hoxha?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 40 e 40Shko tek faqja : Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Histori-
Kėrce tek: