Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ramdan Sokoli

Shko poshtė 
AutoriMesazh
bardhza**
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 2
Registration date : 29/05/2008

MesazhTitulli: Ramdan Sokoli   Fri May 30, 2008 2:17 pm

Foto.Prof.Dr.Ramadan Sokoli

Ramadan Sokoli:1920-2007.Muzikolog,kopozitor dhe pedagog shqiptar.Lindi ne Shkoder.Studioi muzike ne Itali.Jetoi dhe punoi ne Tirane.kryesisht si pedagog ne Liceun Artistik dhe ILA.Sokoli ka dhene nje ndihmese shume te madhesi muzikolog dhe entimuzikolog.Te njohura veprat e tij:”Folklori muzikor shqiptar”(Morfologjia)(1965),”Organografi”(1971),”Gjurmimet folklorike”,”Vallet dhe muzika e te pareve”,”16 shekuj”etj.Si kompozitor,ai ka krijuar kuartet per harqe,rapsodi per orkester,valle instrumentale,pjese per flaut dhe piano,ekspromt per violine dhe piano,nokturn,romance per violocel dhe piano etj.

Mban titullin “Profesor Doktor”

Pershendetje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bardhza**
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 2
Registration date : 29/05/2008

MesazhTitulli: Re: Ramdan Sokoli   Fri May 30, 2008 2:24 pm

Miredita!!!


Jam une Bardhza**,besoj se tema ime do ju pelqej eshte nje teme per muzikantin me te njohur Ramadan Sokolin kompozitorin dhe pedegogun shqiptar.tung nga Bardhza**
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ramdan Sokoli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Muzikė-
Kėrce tek: