Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Papunesia e te rinjeve ne Kosove

Shko poshtė 
AutoriMesazh
luan mreti
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

MesazhTitulli: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu May 22, 2008 2:11 pm

Fenomeni i papunesise si problem social
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu May 22, 2008 2:18 pm

kjo papunesi eshte bere edhe refren i shqiptareve, po kerkove pune do te gjesh, sado te keqe.

mendimi im personal lox
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Tue Jun 24, 2008 9:41 am

Mendoj ne nje shtet me nje popullesi te vogel , populli duhet te bashkoje deshirat e ideve,te bashkohen idete e te shumve qe te arytet deshira e te gjithve.

Kapitalizmi kerkon fuqi , po qe nuk je i fort mbetesh gjithmon ne kerkim te fatit ,prandaj ja vlen qe shume firma te vogla te behen nje per te erytur suksese dhe te luftuar kapitalizmin ,deshira e ideve tona duhet te jet bashkim ,si ne pune ,vepra,ide,biznese etj bashkimi sjell fuqi ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Luki
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 40
Vendi : Prishtinė
Registration date : 03/10/2008

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Wed Oct 08, 2008 8:52 pm

Tė rinjtė luajnė rol tė rėndėsishėm nė tė ardhmen ekonomike tė ēdo vendi. Vetėpunėsimi ofron opcione shtesė tė karrierės pėr tė rinjtė dhe inkurajon ata qė tė gjejnė zgjidhje, ide dhe mėnyra tė reja pėr tė bėrė gjėrat.

Si i tillė, vetėpunėsimi ėshtė shėndėrruar nė pjesė pėrbėrėse tė strategjive nacionale tė hartuara pėr adresimin e sfidės sė punėsimit tė tė rinjve.

Arsimi, aftėsimi, kėshillimi dhe orientimi u zhvillojnė tė rinjve ato aftėsi qė janė funkcionale pėr tė reaguar nė mėnyrė inovative dhe efektive ndaj biznesit, punėsimit dhe shoqėrisė nė tėrėsi.

Tė rinjtė duhet tė inkurajohen qė tė mėsojnė se si t’i gjejnė mundėsitė, si tė kėrkojnė informata, si tė zgjidhin probleme dhe si tė punojnė nė ekip – me njė fjalė se si tė bėhen “ndėrmarrės”.

Ndėrmarrėsia e tė rinjve pėrbėhet nga njė sėrė konceptesh, qė nga promovimi i vetėpunėsimit dhe zhvillimi i biznesit, e deri te strategjitė e tė mėsuarit qė u mundėsojnė tė rinjve aftėsitė e ndėrmarrėsisė.

Kėtu zakonisht pėrfshihet edhe kultivimi i gatishmėrisė pėr tė hyrė nė aktivitete tė reja, aftėsia pėr tė identifikuar mundėsitė dhe ajo pėr planifikim, zhvillimi dhe implementimi i planeve tė veprimit, si dhe kapaciteti pėr tė punuar si pjesė e njė ekipi dhe pėr tė komunikuar me njerėz tjerė.

Njė nga mitet mė tė shpeshta pėr themelim biznesi ėshtė se pėr tė qenė i suksesshėm nė biznes njeriu duhet tė zbulojė diē tė re.

Pėrkundrazi, shumica e bizneseve janė tė suksesshme sepse kanė gjetur mėnyra tė pėrmirėsimit tė produkteve ose shėrbimeve ekzistuese pėr tė cilat konsumatorėt dėshirojnė dhe janė tė gatshėm tė paguajnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rroni
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Wed Oct 08, 2008 9:09 pm

Me te veret eshte mekat i madh qe kjo rini Shqiptare kaq e shendoshe te mos kete mundesi ta jap kontributin e vet per vendin dhe familjet e tyre,mbesim me shpresa qe nje dit sa me te afert te qilen rruget dhe te ket hapsir te mjaftushme per pune dhe aktivitete tjera ne iterese te rinis sone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Oct 09, 2008 12:57 am

rroni mendoi se ne shoqerin tone eshte munges edhe besim tek njeri-tjetri apo kerkohet te gjithe te jen ''shef'',pikrishte kjo eshte nje hiq !do te hapen rruget at'her kurre te fitojm besimin tek njeri tjetri she ti bashkoim idet ne nje,ti bashkojm gjithe firmat e vogela ne nje te madhe ,kshuqe kemi mundesi me shume per vende pune ,per nje te ardhme me te shendosh ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Oct 09, 2008 1:46 am

eshte e vertete kjo qe shqiptaret e duan shume pak kane prirje per t ekriju dicka te perbashket ..pak dijme te organizohemi e kjo na demton shume ..
Ne Kosove eshte mekat i madh se si jane lene anash te rinjte e qendrave te tjera komunale (pervec Prishtines) .Papunesia ne qytete e Kosoves eshte shume e madhe pervec atyre bizneseve te vogla familjare ...por eshte e cuditshme se sa shume dallon Prishtina me qendrat tjera -kjo nganjehre me duket padrejtesi e madhe sepse te jesh ne nje qytet 40 km larg Prishtines eshte sikur te jesh ne nje tjeter bote ...shume deshperues eshte ky fakt ....Kosova duhet te zhvillohet si teresi e edhe te rinjeve ne komuna te tjera t'u hapen perspektiva qe te punesohen ne vendin e tyre e me kete te zhvillohen paralelisht te gjitha komunat apo rajonet .Kosova eshte shume e vogel per diferenca kaq te medha perspektivash punesimi te te rinjeve !!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Oct 09, 2008 2:57 am

Euridika

E gjithe kjo mendoi se vjen nga jo interesi i njerzeve ,dhe kokurenca qe eshte munges ne provoin e jetes ,te mendoin dhe te veproin e te kene nje ''inat'' qe secili qytet te jet me pasur se tjetri ,e secili qytet te ndihet krenar dhe i knaqur aty ku jeton ,nga kjo kuptois se jane munges edhe idet ,kur ka plot dhe gjithēka eshte ne ''Zero'',nga te ja filloish kemi ē'fare te rindertoim per te dal ne drite nje ''diēkaje'',por shumica ne mende e kan vetem se ,,,per te qene mire duhet te jemi ne Prishtine apo ne nje qytet tjeter qe nuk eshte munges asgje ,kjo eshte nje gabim per mendimin dhe vlerat e te qenur aty ku ai jeton dhe nuk vepron .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Oct 09, 2008 3:07 am

Beton , keni te drejte ne njefar menyre mirepo eshte kriju nje centralizim aq i madh ne Prishtine i te gjitha institucioneve te rendesishme ..te gjitha ministrite jane ne Prishtine , Universitet , Institutet , etj etj ..kjo e rrite numrin e banoreve dhe bizneset kane perspektive te zhvillohen ne PRishtine ..kjo i krijon ato parakushte qe te rinjte te vetmen rruge per te filluar te punojne dhe te jene te pavarur e gjejne ne PRishtine ..Personalisht do deshiroja te jem ne qytetin tim dhe pikerisht fakti se nuk mund te gjesh pune ,nuk mund te zhvillosh aktivitet ne kushte te caktura shume te rinje i detyron te emigrojne brenda perbrenda nje Kosove me kaq pak territor ..A nuk eshte e padrejte ?
Mitrovica dikur ishte qendra e dyte ne Kosove per kah zhvillimi dhe punesimi ,ēdo familje ksihte te punesuar ..e sot eshte zona me papunesi me te madhe .Nuk jane populli mendoj ata qe e krijojne kete gjendje por mund te jemi ne njefar menyre pergjegjes qe nuk e ngrisim zerin per kete gje qe une do t'a quaja padrejtesi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Oct 09, 2008 3:24 am

Si te coptuar ne shume shtetet qe jemi ,do te ishte mire qe ne te mire e ne te keqe ti gjendeshim afer njeri-tjetrit ,pra une mendoi kemi nevoi per leksione fillestare ,pse jo te filloim te hapen kurse te ndyshme ne kete fushate ,me keta iniciativa medoi se jane shume te favorshme ne biznes ,e investimi eshte ne rrende te dyte ,si dhe me keta iniciativa shume te vlersuara ,futen ne nje historit te vertet te biznesit,kurre nuk jemi te knaqeur me diēka mendoi se duhet te perkjpkur te nryshojm per nje te ardheme me te mire ,pse jo te organizohen ne m'bremje rinia tek nje shkoll,shtepi,kafe,etj per debat per ''ide'' te ndyshme te kerkohet te filloin nje ē'eshtje sa rrin kote .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Oct 09, 2008 2:44 pm

Beton shkruajti:
Mendoj ne nje shtet me nje popullesi te vogel , populli duhet te bashkoje deshirat e ideve,te bashkohen idete e te shumve qe te arytet deshira e te gjithve.

Kapitalizmi kerkon fuqi , po qe nuk je i fort mbetesh gjithmon ne kerkim te fatit ,prandaj ja vlen qe shume firma te vogla te behen nje per te erytur suksese dhe te luftuar kapitalizmin ,deshira e ideve tona duhet te jet bashkim ,si ne pune ,vepra,ide,biznese etj bashkimi sjell fuqi ....

Beton nese ka mundesi ta beje nje permiresim ne kete shkrim shoku, nese nuk e ke problem.Very Happy

Nuk mendoje se duke i bashkuar firmat e vogla ne nje mund ta luftosh kapitalizmit, bile mendoje se vec e forcon sepse edhe vete imperializmi (faza me e larte kapitaliste) cilsohet me kete karakteristike pra krijimin e firmave te medha, e te monopoleve te pakonkurrece, kaapitalizmi luftohet vetem me eleminimin e pronesis te ne nje personi, sepse kjo eshte baza kapitaliste. Kurse sa i perket bashkimit kombetar pajtohem plotesisht me mendimin e juaj.

Sa i perkete temes mendoje se ekzistenca e prones private eshte shkaktar i ketij fenomeni.

Ju pershendes, vazhdim te mire...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Oct 09, 2008 3:47 pm

pun pun nat e dit qe te shohim pakes drite...

sipas statistikav boterore kosova asht shteti me nje perqindje te madhe ne evrop per papunsi...statistikat dijet qe jan ligjore, po ne ks e dim krejt qe ligj neper firma nuk ka ala, ka shum njerz qe punojn, nuk punojn te gjith po perqindja mendoj se ulet shum nese i kqyrim krejt ata qe punojn ne te zezen, nuk jan te regjistrun kerkun, nuk pagujn taksa sene, e kta puntor statistikat nuk i shohin, statistikat shohin vetem ata ne rregulla...

po megjithate nr i te papunsuarve esht i madh sidomos ne rini, sepse me te vjetrit nuk po dojn me dal ne pension, se me 40 euro nuk mujn me jetu e te rit po mesin pa pun ne shum raste...po kjo asht normale, per te rit gjithmon asht veshtir, fillimi asht gjithmon i veshtir, duhet perkujdesje e veqant, qe mungon ne shum shtete te
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
el43
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 51
Age : 22
Vendi : prishtine
Registration date : 09/10/2008

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Oct 09, 2008 4:35 pm

pėr fat te keq papunėsia vetum shtohet ne KOSOVE, dhe kjo rendon edhe me situaten ne kosove e cila eshte buz gremines, pasojat do jen te paparshikuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Oct 09, 2008 6:06 pm

Nuk mendoje se duke i bashkuar firmat e vogla ne nje mund ta luftosh kapitalizmit.

guximi !

i nderuar edhe ne kete menyre e lufton ,PSE !?
-. Kapitalizimi kerkon te shese prodhimin qe prodhone .

Nese je i vogel ! ,do te thote nuk ke kapacitet me shumice te luftoishe kapitalizmin ,por kurre je i madhe (i bashkuar ) ,e lufton sepse kapitalizmi kerkon te shitet prodhimi i tyj,e ti je ai qe mundeshe me bleje ata nese je i ''madhe'' ,i bashkuar kshu qe ti je ay qe vendos per ēmimin se kerkohet te shitet prodhimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Oct 09, 2008 8:54 pm

Pershendetje Beton.

Te kuptoje ne kete pike, pra firma e bashkuar per te cilen po flasum ka nje pronar-kapitaliste, dhe simbas fillozofise Marksiste, nuk jane kapitalistet ata qe e luftojne kapitalizmin, bile ata jane perpkrahaesit e ketije sistemi, proletaret jane ata qe ngrihen e kerkojn revolucion, qe e luftojn kete sistem per arsye se ata jane te shtypur e jo kapitalistet.
Sepse kete sistem se mbane askush tjeter vec se keta pronaret e medhenje te firmave te ndryshme. Shit-blerja realizohet vetem ndermjet ketyre firmave qe jane mbajtese te kapitalizmit. Shpresoje se kam arritur te them dicka Very Happy.

Mbetesh i respektuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Oct 09, 2008 11:40 pm

I nderuar guximi ;
Me i forti nuk eshte asnjeher mjaft i forte ,sa te qendroje perher me i eperm,nese ai nuk e shendrron forcen e tij ne te drejt dhe bindjen e te tjerve ne detyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Oct 09, 2008 11:47 pm

Eshte shume problematike kjo situate: Ne konkurset e hapura kerkohen te rinje me kufizim moshe deri ne 35 vjet, por kerkohet edhe pervoja se paku 3-5 vjeqare (dy gjera qe nuk lidhen). Ku do te fitoj i riu pervojen e duhur kur nuk ka askund praktikant... shume e vecante kjo dhe e veshtire per tu zgjidhur tash per tash, prandaj te rinjet tane ikin jasht vendit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Fri Oct 10, 2008 12:01 am

Beton kryesisht pajtohem.

Te pershendes shoku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Fri Oct 10, 2008 12:10 am

Parapsikologu !

T'i dorzoheshe forces eshte nje veprim prej nevojes ,por jo prej vullnetit !,lojtari i mire qe jep gola prej nga korneri kerkohet deri ne Brazil ,prandaj ja vlen te kerkohet ky lojtar ku gjendet qe te ndimon ekipin tone kombetar !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
bledselimi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 25
Vendi : Greme\Ferizaj\Kosov
Profesioni/Hobi : Nėxėns
Registration date : 12/02/2010

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Mar 04, 2010 12:46 am

nuk eshte kaq e madhe pApuneisa e ne kosov po firmat nuk i regjistrojn puntoret pastaj edhe me qen n epune ai shkon merr social
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Mar 04, 2010 1:10 am

Eshte cudi e madhe me ne shqiptaret!!
bota eshte zhyte ne kriz financiare e keta,dalin me deklarate,kinse eshte 4% ngritje!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bledselimi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 25
Vendi : Greme\Ferizaj\Kosov
Profesioni/Hobi : Nėxėns
Registration date : 12/02/2010

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Mar 04, 2010 1:12 am

po edi pse sepse ne krejt kosoven egsitojn 100 fabrika ndohta hapen edhe nja 2 naj supermarket ose pomp e benzines edhe arrihet shifra 4%per ate
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Mar 04, 2010 1:24 am

po edi pse sepse ne krejt kosoven egsitojn 100 fabrika ndohta hapen edhe nja 2 naj supermarket ose pomp e benzines edhe arrihet shifra 4%per ate


E lidhjete jan shum large.shkon tipi hap pomp ne mes te qyteti. ase 10 pompa nuk jan me licens?

Hap minimarket, ku nuk ka asnje isnpektore.. ku te shikoj malla me afat te skaduare.e kush e vuna per keto populli.pse populli se eshte kok boshe??
si eshte ajo proverba .i verber nuk eshte aje qe nuk shikon! por aje qe ka sy e nuk don te shikoj........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Thu Mar 04, 2010 1:35 am

po si nuk ngritet pe 4% rrenat nuk kushtojn esgje.?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   Fri Mar 05, 2010 12:06 pm

gjendje katastrofale per rinin.
kurse politikanet jete lluksoze.
populli ne gjendje te mjeruar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Papunesia e te rinjeve ne Kosove   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Papunesia e te rinjeve ne Kosove
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Ekonomia-
Kėrce tek: